VERKADES STADSNIEUWS BITTERE CHOCOLADE BLOKJES Het Vruchteloos Offer. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 18 JUNI 1931 DE VRIJHEIDSBOND. VERKIEZINGSVERGADERING. Woensdagavond vergaderde de afd. Haar lem van de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" in een der bovenzalen van „De Kroon" onder leiding van Mr. C. Blanke voort. Eerste spreker was de heer Vincent L o o s j e s lid van den Gemeenteraad. Spr. zeide, mede te zullen deelen. hetgeen door de raadsfractie van den Vrijheidsbond in de afgeloopen periode is gedaan. Spr. zette uiteen, dat er vroeger veel meer een persoonlijke band was tusschen de kiezers en de leden van den raad. De politiek kwam maar zeer weinig naar voren. De stemmen werden niet bepaald, na vooraf gepleegd overleg met andere raadsleden. Het was dm nog mogelijk een meerderheid vóór een voor stel te krijgen, door een rede in den Raad. Thans worden er vóór de raadszitting fractie vergaderingen gehouden en de politiek viert hoogtij. De leden gaan al „met hun stem in den zak" naar den raad. Spr. hoopt niet op een samengaan van de soc. dem. en de R.K. Staatspartij, want dan zouden deze groote groepen tezamen alles regelen. De positie van den Vrijheidsbond in den Raad is, dat hij „op de wip zit". In de afgeloopen periode deed de Vrijheids bond vele initiatiefvoorstellen, die vaak wer den aangenomen. Men denke aan de inspec- trice van politie. Voor de benoeming van deze functionarisse heeft mej. Berdenis van Ber- lekom veel gedaan. Voorts kwam op voorstel van den Vrijheidsbond een commissie tot stand in zake verdeeling van subsidies. Men denke verder aan de instelling van de Schoonheidscommissie ook al tengevolge van een initiatief-voorstel van den Vrijheidsbond. Komende tot de quaestie van de Middelbare Meisjesschool zeide spr. dat de terzake be noemde commissie, waarvan spr. ook deel uitmaakte, hard heeft gewerkt en een rap port heeft ingediend. Opgelost is die zaak echter nog in het geheel niet. De Vrijheidsbond deed ook het voorstel tot benoeming van een adjunct-commies voor het gemeente-archief. Deze functionaris is nog niet benoemd. Een gemeenteraadslid ondervindt dus veel teleurstelling. Toch heeft spr. goeden moed, maar dan moet de Vrijheidsbond door min stens 4 personen in den Raad vertegenwoor digd zijn. Dan alleen zal de Vrijheidsbond een fractie vormen, waarmede men rekening heeft te houden. „Wij moeten", aldus spr., „de lampen bran dende houden", zooals Gladstone eens gezegd heeft, opdat een verjongd en krachtig libe ralisme zal kunnen werken voor het heil van ons volk". Vervolgens voerde mej. mr. E. C. van Dorp het woord. Spr. beschouwde het werk van den ge meenteraad van financieel standpunt. Gaat het in de maatschappij goed, zoo zei de spr. na een uitvoerige inleiding, dan zeg gen de socialisten: dat hebben de vakver- eenigingen gedaan. (Terwijl het inderdaad lcomt door het vrije ruilverkeer), Gaat het niet goed, dan heeft het „kapitalisme" de schuld. De fout van het socialisme, ook in de ge meentepolitiek,'is dat het van twee kanten wil eten. Het wil de gouden eieren eten en tegelijk behouden. De woningpolitiek- speelt in de gemeente politiek een groote rol. De liberale woning- politiek stamt al van Pierson, die alle voet angels en klemmen op dit terrein kende. In de wet-Goeman Borgesius zijn alle denkbeel den van Pierson belichaamd. Deze woningpolitiek is nu een andere richting uitgegaan en een ge weldige financieele last geworden omdat ge bouwd wordt volgens een „cadeaustelsel". Enkele menschen worden hierdoor bevoor deeld. Dit gaat geheel tegen het liberaal prin cipe in. Het loon- en - personeelsvraagstuk. Er be staat een neiging om de loonen van het ge- meentepersoneel hoog op te drijven, zóó dat het particulier bedrijf er niet tegen op kan. Vooral de loonen der bouwvakarbeiders wor den hoog opgevoerd. Dit is een bevoordeeling van een groep tegenover andere groepen. En dan is er de beknotting van de vrijheid in de bedrijven. Zoo is gemaakt dat de kip met de gouden eieren is geslacht. Want er is in de geheele wereld een geheel onnoodige achteruitgang te constateeren. Er zijn ook groote moreele nadeelen: ont wikkeling der bureaucratie; dooding van het particulier initiatief. En dan is er het voeren van een belangenpolitiek. Allerlei kleine be langetjes moeten door de wet gediend wor den. Dat is uit den booze. Tenslotte zeide spr., dat de geweldige de bacle, die nu in het buitenland te constatee ren is en waar wij ook in onze groote steden dichtbij zijn, te wijten is aan een dergelijke politiek als spr. behandelde: een ongezonde arbeiderspolitiek, om daarna te eindigen met een warme aanbeveling van de candidaten van den Vrijheidsbond: mevrouw Scheltema- Conradi en den heer Van Santé. Derde spreker was arts G.Adrian, die het werk van den Gemeenteraad uit medisch standpunt besprak. Spr. begon met hulde te brengen aan mej. M. C. Berdenis van Berlekom voor het vele goede werk door haar in den gemeenteraad verricht. (Applaus). Zeker zal ook mevr. Scheltema, wordt zij gekozen, den steun en de sympathie van de fractie hebben. Komende tot zijn onderwerp zeide spr., dat de politiek bij de zaak van de volksgezond heid slechts schuchter om den hoek komt kijken. Samenwerking met andere partijen op dit gebied is gemakkelijk, soms verbluf fend gemakkelijk, omdat alle partijen er voor gevoelen. Goed is het, dat er een commissie van bij stand voor de Volksgezondheid is. Deze com missie heeft een rapport opgemaakt. Ver schillende wenschen zijn in dat rapport tot uiting gekomen, verschillende zijn vervuld, andere niet. De noodige maatregelen kunnen verdeeld worden in twee groepen: die ten doel hebben ziekten te voorkomen en die, waardoor ziek ten moeten worden genezen. Wat is er gedaan op het gebied der Volks gezondheid? Zeer veel. Spr. gaf hiervan een geheele lijst. Een van de belangrijkste daden is zeker ge weest het stichten van de waterleiding. De Raad heeft altijd gemeend, dat op dit bedrijf slechts een kleine winst mag worden ge maakt. Het tweede belangrijke punt is de stichting van het Slachthuis. Hierdoor zijn veel ziekten voorkomen. Dan doet ook de Keuringsdienst van Waren heilzaam werk, vooal op het ge bied der melkcontröle. De Schoolartsendienst en de Tandardsendienst zijn ook van het hoogste belang voor de volksgezondheid, evenals de favuskliniek en de dienst voor lichamelijke opvoeding. Wethouder Loosjes is indertijd krachtig voor de lichamelijke opvoeding opgetreden, (applaus). Het Laboratorium ter bestrijding van besmettelijke ziekten is jaren geweest de roem van Haarlem. Ten opzichte van de t.b.c.-bestrijding staat de Vrijheidsbond op het standpunt dat het particulier initiatief in dezen moet worden gesteund. De vereeniging tot Bestrijding der t.b.c. alhier is het troetelkind der gemeente. Aan de verpleging in Ziekenhuizen en sana toria worden tonnen en tonnen besteed. Het aatal onbewoonbaar verklaarde en toch bewoonde woningen, alsook het aantal krot ten is nog verbazend groot. Er zijn nog 1200 krotten. Dit. zal moeten veranderen ten be hoeve van volksgezondheid en zedelijkheid. Het wegnemen van den stank der grachten is ook noodig evenals verbetering van de eerste hulp bij ongelukken. Er behoort altijd een auto klaar te staan, die onmiddellijk naar de plaats kan rijden, waar een ongeluk is ge beurd, om daar hulp te bieden. Hoe grooter de volksgezondheid is, des te grooter zal het geluk der bewoners zijn. Mr. Blankevoort dankte spreekster en spre kers voor hun belangrijke inleidingen. CHRIST. DEM. UNIE.. OPENBARE VERGADERING. De afdeeling Haarlem van de Christelijk- Dcmocratische Unie hield Woensdagavond in het gebouw van de H- J. M. V. een openbare vergadering. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat deze bijeenkomst niet alleen belegd was naar aanleiding van de komende gemeente raadsverkiezingen, maar bovenal om belang stelling te wekken voor de beginselen en de idealen van de C. D. U. Alvorens de aangekondigde sprekers het woord kregen, protesteerde de heer Chr. de Vries, candidaat voor den gemeenteraad, te gen het manifest, dat de Vrijzinnig Dam. Bond verspreid heeft en waarin aangeraden werd niet op dwergpartijen als de Christ. Dem. Unie te stemmen, omdat deze stemmen toch verloren zijn. Spreker merkte op, dat de Vrijz. Dem. Bond zelf ook een dwergpartij is ge weest en thans bovendien over de geheele li nie achteruit gaat, integenstelling met de C. D. U„ wier ledental toeneemt. Overigens heb ben de verkiezingen uitgemaakt, dat juist mat de z. g. dwergpartijen rekening gehouden moet worden, onder applaus der aanwezigen deelde de heer De Vries mede. dat in Huizen de rechtsche partijen een zetel aan de C. D. U. verloren hebben. Vervolgens sprak de heer M. de Visser over het onderwerp „Christelijke Democratie". Spreker constateerde, dat we in de laatste dertig jaren wel Christelijke regeeringen en INGEZONDEN MEDF.DEELINGEN a 60 Cts. per regel. sJ\JCT P.ONS Een zeer fijne bittere Chocolade die tol dusver voor dezen prijs niet verkrijgbaar was. Christelijke meerderheden in Kamer en Ge meenteraad hebben gehad, maar dat de Christelijke daden zijn uitgebleven. Het is daarom begrijpelijk, dat velen, die den socialen nood begrepen, zich in de armen van het so cialisme of communisme hebben geworpen. De Christelijke groepen hebben verzuimd het christelijk beginsel tot uiting te brengen en van de architectonische critiek, waar dr. Kuyper van sprak, is niets meer overgebleven. De heer De Visser ging na wat al zoo de belangstelling van de C. D. U. heeft. Hij be sprak de werkloosheid, den woningnood en wijdde in het bijzonder eenige woorden aan een tweetal punten, die in hooge mate de aandacht van de Unie hebben, n.l. de kwestie der ontwapening en de staatspensioneering. Hoe komt het, vroeg spreker, dat de ontwa pening zoo ter sprake is gekomen. De oor zaak hiervan ligt in den wereldoorlog. Voor 1914 hadden we eigenlijk weinig begrip van het wezen van den oorlog, en van de princi- pieele zijde in het geheel niet. De jeugd werd chauvinistisch opgevoed; de mooie zijde van den oorlog, moed, vaderlandsliefde, naas tenliefde enz. hield men den kinderen voor, maar de gruwelen van zoo'n massaslachting bleven hun onbekend. De wereldoorlog is noo dig geweest om hierin verandering te bren gen en ons den waren aard van den oorlog te toonen. Spreker kan zich niet indenken, dat de Christenheid zich er destijds niet te gen verzet heeft en het heeft aangezien, dat de Christelijke moraal met voeten getreden werd. Daarom hebben de Christen Democraten op hun programma gezet nationale ontwape ning, want zij kunnen den oorlog niet tegen over hun geweten verantwoorden en in over eenstemming brengen met het Christelijk be ginsel. Voor staatspensioneering is de C. D. U„ om dat zij dit opvat als een eisch van Christelijk Sociaal recht. Spreker ontkende, dat de arbei ders de staatspensioneering zouden voelen als een soort van bedeeling gelijk wel beweerd wordt. De heer J. W. H. Halsema. voorzitter van de Nationaal Christelijke Geheelonthouders Vereeniging, besprak de bestrijding van het alcoholisme. Behalve de ontwapening, is de kwestie der drankbestrijding een belangrijk punt van ons programma, zeide spreker. Drankmisbruik brengt de meeste misdadigers voort. Het is om die reden dan ook ongeoor loofd, dat de overheid vergunningen geeft. De opbrengst van de accijns op gedistilleerd is echter zeer groot en neemt bovendien toe, zoodat het Rijk een belangrijke bron van in komsten zou moeten missen, wanneer er geen vergunningen worden gegeven. Ook met de gemeentekas is dit het geval. Spreker is evenwel van oordeel4idat Rijlc of Gemeente niet- mag profiteeren'van de fouten der bur gers, Gelukkig opent de nieuwe drankwet nog heel wat mogelijkheden. De Christen Democraten zullen vooral ijveren voor het tapverbod op Zaterdagmiddag en Zendag. De laatste spreker, de heer J. van Daale, o.a. voorzitter van den Christ. Nat. Werk mansbond en voorzitter van de Woningbouw- vereeniging „De Voorzorg" vond het onjuist, dat de S. D. A. P. beweert alléén de betere volkshuisvesting in Haarlem te hebben be werkstelligd. Hieraan hebben de Christelijken evenzeer medegewerkt. In de laatste 10 jaren zijn er in onze stad circa 3500 nieuwe wonin gen bijgekomen, maar nog zijn we er niet. Spreker zeide dat de Christen Democraten zich niet kunnen beroepen op hetgeen door hen in de gemeenteraad is verricht, want zij hebben er nooit zitting in gehad, maar wel kan gewezen worden op het belangrijke werk, dat elk der candidaten van lijst 12 persoon lijk voor het sociale leven, ook voor de volks huisvesting, heeft gedaan. Nadat enkele der aanwezigen vragen had den gesteld, welke de inleiders beantwoord den, sloot de voorzitter deze niet druk be zochte vergadering. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. FINANCIEELE BERICHTEN DIVIDEND NED. INDISCHE HANDELS BANK 8 Aan het jaarverslag der Nederlandsch In dische Handelsbank, N.V., over 1930 te Am sterdam is ontleend: Het bedrijf onzer Bank heeft van dc de pressie den invloed in ruime mate onder vonden. De verminderde bedrijvigheid en het ge daalde peil van goederenprijzen waren oor zaak. dat er bij den handel belangrijk min der behoefte aan crediet ontstond, met het gevolg, dat de omvang der credietverleening aan regelmatige clientèle gestadig vermin derde. De vooruitzichten stemmen niet tot opti misme. Het lijdt geen twijfel dat onze „Deelne mingen in andere ondernemingen", die een reeks van jaren belangrijke baten oplever den voor onze winst- en verliesrekening, de gevolgen der heerschende ongunstige con junctuur zullen ondervinden. Wij geven er on srekenschap van, dat op inkomsten van eenig belang uit dezen hoofde voorloopig niet mag worden gere kend. Aan de buitengewone reserve wordt 1 mil- lioen gulden toegevoegd. Deze beloopt thans 9.000.000, een bedrag, dat ons vrijheid zal geven om, wanneer een trager vloeien der inkomsten extra reserve vorming belemmert, gedurende eenige jaren af te zien van verdere versterking. De netto-bedrijfswinst over 1930 bedraagt 4.682.506 6.389.730). De volgende winstverdeeling wordt voorge steld: aandeelhouders 8 pCt HO pCt.>, tan tièmes f 289.875 545.950), oprichtersbewij- zen 96.625 181.987), 92.400 196.394) over te boeken op nieuwe rekening. SOLLEVELD, VAN DER MEER EN VAN KATTUM. Uit het jaarverslag der N.V. Solleveld, Van der Meer en T. H. van Hattum's Stoomvaart Mij. blijkt dat het saldo verliest bedraagt f 2.417.084 (vorig jaar was de bedrijfswinst f 366.150). Alle schepen zijn verkocht. RUBBERCULTUUR MIJ. „KENDENG LEMBOE". Het jaarverslag der Rubber Cultuur mij. „Kendeng Lemboe" vermeldt een winst 1930 van f 158.676. Voorgesteld wordt 5 pCt. dividend uit te keeren (vorig jaar 20 pCt.). SCHEEPVAARTBERICHTEN Amstelkerli 17 te Havre, W.-Afrika naur Am sterdam. Amazone 15 te Kingston J. v. Livingston. Baloeran 17 v. Batavia n. Rotterdam. Buitenzorg 17 19 u. v.. Hamburg te Rotterdam verwacht. Blommersdijk 15 v, Newport News n. Rotter dam. Boskoop 15 v. Tquique n. Toeopilla. Chr. Huygens 16 v. Belawan Dell. Amsterdam naar Batavia. Damsterdijk 12 te Everett, Paclfickust naar Rotterdam. Delfdijk 15 v. Cristobal, Rotterdam naar Pa- cifickust. Grootendijk 16 n.m. v. Havana New-Orleans n. Rotterdam. Oeli-Ia 1G v. Rio Janeiro, Buenos Ayres naar Amsterdam. Heemskerk p. 16 Ouessant, Amsterdam naar Kaapstad. lrmgard 14 te Rio de Janeiro v. Amsterdam. Johan van Oldenbarnevelt 16 te en v. Aljjierr Amsterdam n. Batavia. Jason p. 15 Callao, Chili naar Amsterdam. Kota Radja 17 10 u. v. Port Said. Batavia nair Rotterdam. Kedoc 17 7 u. te Singapore, Rotterdam naar Batavia. Klipfontein 16 le East Londen v. Rotterdam, vertrok n. Mozambique. Kinderdijk 16 n.m, v. St. Thomas. Paciflekust naar Rotterdam. Loclikatrlne 13 v. Los Angeles, Paciflekust n. Rotterdam. Luna 15 te New York v. West-Tndië. Montferland 17 te Amsterdam v. Batavia. Maasdam 16 v.m. te Vera Cruz v. Rotti rdam. Nijkerk 17 te Port Said. Amsterdam n. Beira Narenta 12 te Los Angeles, Rotterdam naar Paclfickust. Nieuw Holland 16 v. Melbourne n. S'ngaporo. Nieuwkcrk 17 te Rotterdam v. Port Natal. Oostkerk p. 16 Perim. Japan n. Rotterdam. Oldekerk 16 to Manilla, Rotterdam n. Japan. Poelau Roeblah 16 v. Colombo, Batavia naar Amsterdam. Pollux p. 15 Las PalmOS, W.-Afrika naar Am sterdam. P. C. Hooft 17 te Genua, Batavia n. Amsterdam Rhea 16 to San Juan v. Am terdam. Siaou 16 te Rangoon v. Sumatra. Tjisondari 15 v. Hong Kong naar Batavia. Tjikampek 15 te Cebu, Rietfontein 17 r. Beira n. T.nurenco Marques Taraknn 1" v. Suez. Amsterdam n. Batavia. Wuulkork 17 v. Hamburc naar Amsterdam. Wosterkerk 17 te Port Said. Beira n. Rot.er- Zeolandla 16. 16 u. v. Santos. Amsterdam naar luenos Ayres. Dein po 17 n.m. v. Rotterdam naar Batavia. Doli i». 17 9 u. Ouessant. Rotterdam n. Batavia Ta pa n oei i p. 17 9 u. Sagro*. New York n. Java. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 19 JUNI. HILVERSUM 298 M. 6.45—12.00 VARA 12.00—4.00 AVRO 4.00—8.00 VARA 8.00—11,00 VPRO 11.00—12.00 VARA. 6.45 en 7.30 Ochtendgymnastiek o.l.v. G. Kleerekoper. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgen wijding V.P.R.O, 10.15 Voordracht door Rodie Medenbach. 10.30 Voor de zieken. 11.30 Con cert VARA-septet o.l.v Is. Eyl. 12.00 Concert omroeporkest o.l.v. N. Treeo. 2.00 Schoolult- zending. M. L. van Overeem: ..Raketvlieg tuigen: Is een reis naar de maan mogelijk? (II*. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Concert. AVRO- kwartet o.l.v. D. Groeneveld. 4.00 Orgelspel Joh. Jong. 4.30 Kinder uurtje door Mevr. A. de Beer—Plomp. 5.15 Concert VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.00 Henri Polak: „De kwaal, de diagnose en het genesmiddel". 6.15 Vervolg concert. 6.45 Actueel Allerlei door het N.V.V. 7.00 R. J. Smit: „Vol vertrouwen voorwaarts". 7.15 Slot concert. 8.00 V.C.J.C.- praatjo. 8.30 Concert door het- Trio Van Wezel 9.00 Dr. J. C. A. Fetter: ..De zedelijke en reli gieuze betcekenis van het Wilhelmus". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbu reau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Dr. Herman Wolf: „Die Hoilung durch den Geist" van Stefan Zwelg. 10.45 Gramofoonpl. 11.00 Gramofoon platen (VARA). HUIZEN, 1875 M. Algemeen Programma verzorgd door de K.R.O. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Gramofoonpl. 11.3(1 Halfuurtje voor Zieken en Ouden van Dagen. 12.00 Politieber.. 12.15 Concert KRO-kwintet 0.1.v. P. Lustenhouwer. 1.45 Gramofoonpl. 3.00 Gramofoonpl. 4.00 Concert A. van Eist (fluit) Mej. M. Minalda (viool). Mej. Tr. Boursse (piano). Mevr. A. van Eyndthovcn—Bollen (zang). 5.30 Concert KRO-kunst ensemble o. 1. v. P. Lustenhouwer 6.00 M. K. Gerisch: „Mooi Duitschland in het Nederlandsch". 7.00 L. Speet: „Geboorte en jeugd bij de oude Grieken en Romeinen" (II 7.30 Politiebe richten. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Concert KRO- orkest o.l.v, J. Gerritsen. M.m.v. Joh. Vogt- schinidt (cello). Ca 9 uur Vaz Dias. 11.00 Gra mofoonpl. DAVENTRY, 1554,4 RL 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Myra Cohen en Thelma Nurick (2 plano's) 12.50 Orgelconcert door L. H. Warner. C. McLure (mezzo-sopraan). 1.50 Gramofoonpl. 2.50 Uitz. voor scholen. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Berichten 6.55 Lezing. 7.00 Zang door Anne Thursfield en Sumner Austin. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Vaude ville. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Berichten. 9.40 Lezing 9.55 Concert. Adele Verne (piano), or kest. 11.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS". 1725 M. 8.05 Gramofoonpl. 12.50 Gramofoonpl. 1.25 Gramofoonpl. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Orkest concert. KALUNDBORG, 1153 IVL 12.20 Orkestconcert 3.20 Concert omroepor kest en solist. 8.30 Sonatenconcert. 8.55 Hoor spel 10.25 Concert omroeporkest. LANGENBERG, 473 M. 7.25 Gramofoonpl. 11.00 Gramofoonpl. 12.20 Gramofoonpl. 1.25 Orkestconcert en solist. 5.20 Oude Dansmuziek. 8.20 Koorconcert 8.50 Hoorspel. Tot 11.20 Nachtconcert 11.20 Dans muziek. BRUSSEL, 508.5 en 338,2 RL 508.5 M.: 5.20 Concert. 6.05 Zang. 6.20 Ver volg concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkest concert. 9.20 Dansmuziek. 338.2 M.: 5.20 Concert omroeporkest. 6.05 Pal- lieter-kwartiertje. 6.35 Voortzetting concert. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Concert omroeporkest. 9.20 Voortzetting concert. ZEES EN. 1635 Rl. ca. 7.00 Gramofoonpl. 9.20 Lezingen. 12.20 Gramofoonpl. 1.15 Berichten. 2.20 Gramofoon platen. 3.20 Lezingen. 4.50 Concert. 5.50 Lezingen. 8.50 Operette-concert. 10.20 Be richten en daarna tot 12.50 Dansmuziek^ FEUILLETON. Naar het Deensch van CARL RIÜUSMANN. 20) (Nadruk verboden.) „De bloemen zullen langzamerhand wel schaarsch worden", merkte de kolonel op, om toch maar iets te zeggen. „Ja, er zijn er haast ni«t meer. Maar va der wil ze zoo lang mogelijk hebben. Hij vindt dat we hier in deze omgeving zooveel mogelijk voor gezelligheid en opvroolij- king moeten zorgen." voegde het kind er wijs bij. ..Daar heeft vader groot gelijk in ver klaarde de kolonel. „Jazei Ilse, die juist met haar bouquet klaar was. En met den lust een an der een vriendelijkheid te bewijzen, die men vaak vindt bij hen, die veel met ongelukkige menschen in aanraking komen, stak ze Thalberg de bloemen toe en vroeg: „Wilt u ze hebben?" De kolonel stond op, hij wilde het aardige kind niet teleurstellen en nam den bouquet aan, ofschoon hij eigenlijk niet wist wat hij ermee moest aanvangen. Juist kwam de dokter terug. „Gaat u mee, kolonel? U kunt direct tos gelaten worden." Thalberg was op het punt de bloemen neer te leggen: toen scheen hij opeens een ingeving te krijgen; hij hield ze in de hand ze half achter den rug verbergend. Hij stak met zijn begeleider het voorplein over, de portier had in afwachting vair hun komst de groote deur reeds geopend en de beide heeren liep door een lange, donkere gang, met kleine raampjes vuak onder de gewelfde zoldering met metselsteen, naar één tamelijk ruim vertrek waar een tafel en een paar stoelen stonden. De dokter liet Thalberg binnengaan en trok zich daarop terug. Even later ging de deur weer open en be geleid door een hoofdbewaker trad mevrouw Bruhn binnen. Ze droeg een japon van grove grijze stof, een witte schort en een wit mutsje. Ze zag bleek, maar het leek of haar trekken nog fijner waren dan vroeger en de glans van haar oogen nog helderder en tegelijk ondoor zichtiger was geworden. Christian Thalberg wendde onwillekeurig het' hoofd af, hij werd zich bewust, dat de tranen hem, den ouden soldaat, in de oogen schoten. Mevrouw Bruhn's stem klonk rustig en zacht; ondauks de gevangeniskleding had haar persoon niets van de oude waardigheid verloren. Ze maakte met haar eenvoudige japon en witte muts haast den indruk van een verpleegster. „Ik dank je, Christian", begon ze, „dat je de moeite genomen hebt de verre reis hier heen te maken. Er is thuis toch geen ongeluk gebeurd?" „Neen, er is niets bijzonders. Maar Alfred moet zich hebben vergist. Hij dacht dat na zes weken al bezoek was toegestaan. De dok ter is zoo vriendelijk geweest den directeur toestemming te vragen dat ik je spreken mocht, omdat ik nu toch eenmaal hier was." „Dat hebben ze me gezegd. Wilde Alfred niet zelf komen?" „Dat wel", antwoordde Thalberg voor zichtig", hij was alleen bang dat het beide partijen teveel zou opwinden. Maar hij was er buitengewoon op gesteld om te weten hoe het je gaat en of je je in de omstandigheden hebt kunnen schikken." ..Het is heel verstandig van Alfred om niet te komen. En Astrid moet me voorloopig ook nog niet bezoeken. Het. weerzien zou haai den eersten tijd nog teveel aangrijpen; ze moet zich eerst nog meer vertrouwen met de gedachte dat ik hier ben. Doe ze allebei mijn hartelijke groeten en zeg ze dat ik vrede gevonden heb met mijzelf en God en dat ik geduldig op den dag der bevrijding wacht. En jou, Christian, dank ik uit het diepst van mijn hart dat je gekomen bent en voor alle vriendschap, die je ons in deze ramp zaligen tijd hebt bewezen. Adieu!" De kolonel streek met de hand over de oogen. Toen ontmoette' zijn blik dien van mevrouw Bruhn. Haar aandacht was op de bloemen gevallenen op hetzelfde ogenblik keken ze beiden naar den hoofdbe waker, die toestemmend knikte. Daarop reikte Thalberg mevrouw Bruhn zwijgend de bloemen over Er lag een wereld van tragiek in dit ge baar, dat onder andere omstandigheden niets dan een hoffelijke attentie zou zijn geweest. De beambte zei niets. Hij bracht mevrouw Bruhn naar buiten en gaf haar daar over aan den wachtenden bewaarder, met een veelzeggende hoofdbeweging die de ander beantwoordde. Toen de celdeur zich achter haar had ge sloten, zette mevrouw Bruhn zich weer aan het vlechtwerk, waarmede ze bezig was ge weest, toen ze werd geroepen, en ze neuriede zacht voor zich heen de weemoedige melo die van een liedje uit haar meisjesjaren. Haar oogen zochten telkens de bloemen, haar herinnering werd onweerstaanbaar getrokken naar den eersten bouquet, die Christian Thalberg haar gegeven had. toen hij nog een jong luitenant was. En van hém dwaalden haar gedachten naar haar man en naar Astrid, bonte beelden uit het verle den doken op voor haar geestesoog, terwijl haar vingers rusteloos arbeidden en de oude, eentonige melodie steeg en daalde met het rhythme van haar bewegingen. HOOFDSTUK XUI. Den ochtend na zijn bezoek aan de ge vangenis, ging kolonel Thalberg al vroeg naar „Seehof". „Heb je haar gesproken?" vroeg de rit meester, nog voor zijn vriend iets zeggen kon. „Ja". „En hoe ging het haar?" klonk het in spanning. „Ze imponeerde me door haar wonder baarlijke kalmte. Ze doet je haast vergeten dat je met een gevangene spreekt, niets van de rustige waardigheid van vroeger heeft ze verloren. Het is bijna of door de tegenstel ling tusschen haar persoonlijkheid en haar tegenwoordige omgeving, het vorstelijke van haar wezen en verschijning nog sterker op den voorgrond treedt." De ritmeester knikte zwijgend en staarde voor zich uit. Eindelijk zei hij: „Zoo had ik mij haar ook eigenlijk voorge steld. In moeilijke omstandigheden heeft ze altijd dat hooge, ik zou bijna zeggen majestueuse getoond, terwijl ze in het dage- lijksch leven toch volgzaam en bescheiden was. En toch", vervolgde Bruhn op peinzen- den toon, „toch heb ik ook wel aan de mo gelijkheid gedacht dat Petra onder den last van schuld en straf verpletterd zou zijn, dat ze deemoedig en berouwvol eenmaal in het leven zou terugkeeren en ik wil wel eerlijk bekennen, dat ik het als een geluk zou neb ben beschouwd, wanneer ze nederig, toegan kelijk. zonder dat koel-voorname bij mij te ruggekomen zou zijn. Ik zou het heerlijk ge vonden hebben haar tot hulp en steun te kunnen zijn. Misschien wat dat een egoïsti sche wensch, want dikwijls heb ik haar in mijn verbeelding gezien, zooals jij haar daar net beschreef en dan voelde ik mij onuit sprekelijk beklemd bij de gedachte aan een verder samenleven met haar, dat nóg kouder, nóg formeeler en nóg meer meer zonder we- derzijdsch begrijpen zou zijn dan vóór haar veroordeeling." De kolonel zei niets; hij schoof in zijn stoel heen en weer en draaide nerveus aan zijn snor. „Zei ze nog iets bijzonders?" vroeg de rit meester toen op rustiger toon. „Ze laat jelui beiden hartelijk groeten en ze vindt dat 't verstandigst is dat noch jij. noch Astrid, haar voorloopig komt be zoeken." „Dat is ook inderdaad het beste" erkende Bruhna Hij bleef even in gedachten verzon ken zitten, stond toen op en liep op den ko lonel toe. „Ik hoef je niet te zeggen hoe dankbaar ik je ben, voor hetgeen je gisteren weer voor me hebt gedaan. Ga nu naar Astrid en ver tel haar van haar moeder. Ze is zoo vreese- lijk verlangend om te hooren wat voor be richten je meebrengt." Toen Thalberg de kamer wilde uitgaan, hield de ritmeester hem terug zijn hand grijpend, zei hij opdrlngenden toon: „Christian zou je me willen beloven, dat je je. als ik er niet meer ben, het lot van Astrid zult aantrekken?" „Laten we d&ar nu toch niet meer over be ginnen!" weerde Thalberg af. Maar Bruhn liet zich hiermee niet tevre den stellen. „Beloof me"„ hield hij aan. „dat je, als ik sterf vóór de straftijd van mijn vrouw om is, je tot haar vrijlating op „Seehof' zult ko men wonen en als een vader voor Astrid zorgen". ..Ik beloof het je. Alfred. Het werd niet vaste stem gezegd en de woorden gingen gepaard met een krachti ge» handruk. „(Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 7