IJ MUI I)EN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 19 JUNI 1931 UIT DE OMSTREKEN DE RAADSVERKIEZINGEN. Vergadering der groep- Schilling. EEN RUMOERIG VERLOOP. Donderdagavond hield de groep Schillin; een openbare vergadering in de groote zaal van „Thalia", welke geheel met belangstel lenden gevuld was. Zeer velen hadden nog op het podium plaats moeten nemen, terwijl nog honderden teleurgesteld moesten worden. De vergadering werd door de heer A. de Waal geopend. Verschillende vooraanstaande personen uit de S.D.AJ3. waren, naar hij mededeelde, tot debat uitgenoodigd. De voorzitter constateerde, dat er nog wel animo is voor een vergadering waar de heer Schilling spreekt. Ondanks hij onge steld is, zag de heer Schilling zich genood zaakt als spreker op te treden, om eenige zaken welke door tegenstanders verkeerd uitgelegd zijn, recht te zetten. De heer Schilling begon met mede te deelen, dat dezen avond iets te verwachten is. De heer v. d. Veer ontziet zich niet, zoo vervolgde hij, mij -met de meest unfaire middelen te bestrijden. Ik sta moederziel al= leen en moet tegen een georganiseerde groep vechten. Er zal 'n cronique scandaleuse over mij geopend worden, zegt spr., doch ik ben hier niet bang voor. Mij wordt verweten dat ik „Aquarius" niet aanval, doch het is toch te gek, dat ik het voor de S.D.A.P. en den Bond van Transportarbeiders moet opnemen. In den heer Brandsteder heeft men zich te IJmuiden toch ook leelijk vergist, Spreker meende dit met eenige voorbeelden te -kun nen staven. De heer Schilling vervolgde, dat er zeer veel agitatie gevoerd is en dat men dacht, dat hij geen vergadering meer kon houden. Hierna werd de candidatuur van den heer Roelse besproken, welke naam volgens spre ker, maar voor den vorm op de candidaten- lijst voorkomt. Het is onmogelijk zei spreker, dat de heer Roelse in den raad komt, omdat zijn echt- genoote onderwijzeres, in dienst der gemeente is en haar ontslag-aanvraag nog niet heeft ingediend. Uitvoerig stond spreker stil bij de vorige raadsverkiezingen en vroeg of de candidaten der S.DA..P. welke toen naar voren gescho ven werden, zooveel beter waren dan de heeren Baarda en Davidson, welke toen moes ten vallen. Hierna werd door den heer Schilling de wethoudersverkiezing van vier jaar geleden besproken. De Chr.-Historischen hebben geen slechte keus gedaan door den heer Dunne bier als wethouder naar voren te brengen, zei spreker, want deze heeft blijk gegeven door en door voor zijn taak berekend te zijn. Na deze verkiezing komen wij in een eigenaardige verhouding, zoo vervolgde de heer Schilling, want links noch rechts zal de overhand -krijgen, want hoeveel dissidenten zijn er niet. Op de vraag van den heer Schilling, of hij niet veel voor de arbeiders gedaan heeft, ontstond een geweldig rumoer en velen riepen: „ja! ja!", waarna spreker de op richting door hem van de afd. IJmuiden van den Centralen bond v-an transportarbeiders besprak. Hij herinnerde aan het feit, dat alle elschen door hem gesteld, ingewilligd waren en vroeg aan verschillende havenarbeiders in de zaal of dit niet waar was, waarop wederom „ja! ja!" geroepen werd. Er is den laatsten tijd, zeer veel propa ganda tegen mij gemaakt, zei spreker, on danks mijn ongesteldheid. Nog nimmer heb ik den heer Roelse zoo in actie gezien, doch dit gebeurt dan ook maar eens in de vier jaar. Men begint nu een agitatie te voeren voor de woningen in Velsen (N.), welke nog steeds niet gebouwd zijn, doch spreker zei: ik ben niet voor den bouw van deze woningen, om dat er legio woningen in de gemeente Vel sen ledig staan. Er komen zeer veel mensdhen in onze ge meente wonen en hieronder zijn er zeer veel die hier nog geen cent verdiend hebben. Als de opcenten op de gemeentefondsbelasting te Velsen te hoog worden, zei spreker, ziullen vele goede ingezetenen weer uit onze gemeen* te verdwijnen. Kijk naar Zaandam, hoe deze Plaats geheel aan den grond zit, terwijl Velsen zich zoo goed heeft opgewerkt. Onze opcenten op de fondsbelasting zullen het volgend jaar noodzakelijk verhoogd worden, maar hoe moet dit in Zaandam, vroeg spre ker. De goede belastingbetalers trekken allen uit Zaandam. Volgens het program der SD.A.P. mogen d-e salarissen van de wethouders niet herzien worden. Toen voor vier jaar geleden de portefeuille van sociale zaken werd ingesteld, moest ik dit geheel en al alleen doen, zonder ambte naar. Wie heeft de werkloozenkas voor de zeelieden ingesteld? Daarna werd het fonds voor sociale voorzieningen door spreker on der de loupe genomen. Bij het behandelen der dispensatie-kwestie ontstaat een geweldig tumult, waarna spre ker in een debat kwam met de heer v. d. Veer. De heer Schilling wees op de frauduleuse handelingen welke volgens hem bij de werlc- loozen-uitkeering plaats gehad hebben en zei, dat als hier niet direct mede opge- houden wordt, de uitkeeringen niet meer via den Centralen bond plaats zullen heblben, doch via de gemeente. Spreker heeft zeer veel plezier van de woningen voor ouden van dagen, die op zijn initiatief zijn gesticht. Vervolgens besprak hij de woningen van „Patrimonium", de jeugdherberg, het zieken- vervoer, de zweminrichting en de speel tuinen. Hij herinnerde er aan. hoe de heeren v. Hameien, Hennink e.a. nooit op een debat zijn ingegaan, hoewel dit meermalen aan hun verzocht is (langdurige interrupties Het werd zeer rumoerig in de zaal en de voorzitter had moeite de orde te bewaren). Debat. Hierna werd het woord verleend aan de heer v. d. Veer. Het blijkt da bdc heeren Roelse en v. Hameien en Visser niet voor debat aanwezig zijn. De heer v. d. Veer las een uitvoerig schrij ven van het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders voor en deed eenige beschuldigingen aan het adres van den heer Schilling. De debater gaf den heer Schilling den raad de zetel van sociale voorzieningen te ruilen voor die van openbare werken, want daar klopt de S.D.A.P. steeds aan een gesloten deur. Verder weerlegde spr. de aantijgingen, dat er met de werkloosheidsuitkeeringen fraude gepleegd zou zijn. Verder zei hij, dat het percentage van het fonds voor sociale voorzieningen van 5 pc-t. terug gebracht is op 2 pot. en dat het pre sentiegeld van de bestuursleden ad. f 5, is afgeschaft. Spreker -behandelde ook de dispensatie kwestie en trachtte de beweringen van den heer Schilling te weerleggen. (De vergadering werd weer rumoerig en de voorzitter Ijad opnieuw moeite de orde te bewaren). De heer Schilling beantwoordde de beschul digingen van den heer v. d. Veer, doch kon zich haast niet verstaanbaar maken. De vergadering werd hoe langer hoe rumoeriger Om kwart over elven kreeg de heer Hennink gelegenheid voor debat. De vergadering werd weer zeer rumoerig en de spreker was haast niet te verstaan. Hij noemde enkele feiten waaraan de wethouder voor sociale zaken niets gedaan heeft, o.a. subsidie voor de bestrijding der t.h.c., een verordening op onnoodige huurverhooging, voorstel tot subsidie voor de neutrale ziekenlhuisvereeniging, uitbreiding van het consultatiebureau, enz. Nadat de heer Schilling de debaters be antwoord had, werd de zeer rumoerige ver gadering door den voorzitter te 12 uur ge* sloten, waarna het buiten nog geruimen tijd rumoerig bleef. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De vrijzinnig-democratische partij belegt op Maandag 22 Juni een vergadering in café Flora, waar als sprekers zullen optreden de heeren Mr. M. Slingenberg, lid der Eerste Kamer en Wethouder van Haarlem en de heer P. Bosman, lid van den gemeenteraad van Velsen. De afdeeling VelsenIJmuiden der Chr. Democratische Unie belegt Dinsdagavond 23 Juni een openbare vergadering in het Ge bouw voor Chr. Belangen, waarin als spre kers zullen optreden de heeren J. H. W. Halsema van Haarlem, met het onderwerp „Kerk en Vrede" en G. Voet te Velsen, met het onderwerp „Onze gemeentepolitiek". BESOMMINGEN. Tarbot, per 50 K.G. f 67.50—f 16. Griet per 50 K.G. f 60—f 17. Groote tong per K.G. f 1.80—f 1.15. Middel tong per K.G. f 2f 1.15. Kleine tong per K.G. f 2.15—f 1.45. Groote schol per 50 K.G. f 40f 32. Middel schol per 50 K.G. f 48f 20. Kleine schol I f 54^-f 18. Kleine schol II per 50 K.G. f 40—f 3. Schar per 50 K.G. f 12—f 1.10. Tongschar per 50 K.G. f 46f 23. Rog per 20 stuks f 24f 18. Vleet per stuk f 4.75f 1. Pieterman en kleine poon per 50 K.G. f 24—f 1.10. Kleine roode poon per 50-K.G.' f 40f6. Kabeljauw per 125 K.G. 25 stuks f 84f 35 Groote gullen per 50 K.G. f 18f 4. Kleine gullen per 50 K.G. f 10f 2.15. Wijting per 50 K.G. f 8.50—f 2.60. Groote schelvisch per K.G. f 45f 30. Gr. middel schelv. p. 50 K.G. f 36—f 17.50. Kleine, idem per 50 K.G. f 23—f 8. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 16f 3.50. Leng, per stuk f 1.38f 0.24. Heilbot per K.G. f 1.70—f 1.40. Koolvisch per stuk f 1.20f 0.20. Makreel per 50 K.G. f 14.—f 8. Gedurende de week van 1117 Juni 1931, kwamen alhier de navolgende vaartuigen aan den afslag: 30 Stoomtrawlers, 1 IJslander, 1 Stoom- haringlogger, 70 Motorloggers, 4 Deensche Motorkotters, 1 Belgische Motorkotter en 107 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers van 1951 tot 4695 IJslander 5166 Stoomharinglogger 3859 Motorloggers 195 1330 Deensche Motorkotters 565 1519 Belgische Motorkotter 328 terwijl de Kustvisschers totaal 11156,32 be- somden. De aanvoer bestond uit 477050 K.G. trawlvisch, 56580 K.G. IJslandsche versche vlsch, 43 ton IJslandsche Zioutevisch en 342 kantjes pekelharing. De totaal opbrengst bedroeg 166920,61. VELSEN PROrAGANDA-FEESTAVOND „VA.RA." Donderdagavond was door de „Vara" af deeling Velsen-Noord, in Hotel „De Prins" een propaganda-feestavond georganiseerd ter gelegenheid van het driejarig bestaan van de afdeeling, waaraan tevens verbon den was de overdracht van de nieuwe vlag door de vlagcommissie aan het bestuur. De voorzitter heet de talrijke aanwezigen welkom, in het bijzonder den spreker, den heer A. de Vries, terwijl het hem tevens aan genaam was den pianist en violist, de heeren H. Wiggelaar en Eli Bomli, zoomede den heer W. van Cappellen, voordrachtkunstenaar, aanwezig te zien. Hierop kreeg de heer Davidson namens de vlagcommissie het woord. Hij deelde mede, dat de zoo lang begeerde vlag eindelijk ge komen is. Met den wensch, dat zij ontelbare diensten zal mogen bewijzen bij demonstra ties, e.d., overhandigde hij de vlag aan den heer Wesselius, als voorzitter der afdeeling. Het tot stand komen is in hoofdzaak te dan ken, aldus spreker, aan den onvermoeiden ijver van den voorzitter die voor het finan- cieele gedelte zorgde; het ontwerp is gemaakt door den heer Mol, terwijl mevr. Mol en me vrouw Zalm zich vol ambitie met de uitvoe ring belastten. De vlag kan zeer zeker een aanwinst en een kunststuk worden genoemd. Met een stoffelijk aandenken voor het hier aan verrjehte werk, dankte de heer Davidson voor de gegeven moeite. Hierna brachten de heeren Wiggelaar en Bomli eenige nummers voor piano en viool ten gehoore, waarna de heer van Cappellen declameerde. Dan kwam de heer A. de Vries als spreker op het podium. Hij ging in gedachten teru:_ naar 15 Mei 1930, toen de 3 1/2 dag zendtijd aan de „Vara" werd gegeven. Echter wisten wij reeds, vervolgde spreker, dat wij er nog niet waren en bleek al na ongeveer 2 1/2 maand, dat het eerste groote conflict was ontstaan met de Radio-commissie. Dit betrof de uitzending van de demonstratie in Den Haag. Van recenten datum is het tweede groote conflict, toen deze commissie de uitzending verbood van Huib Wouters „Gevleugelde da den". Spreker gaf hierop de toelichting, dat alle omroepen machtiging tot uitzendin gen van politieken aard hebben, met de be perking, dat deze niet in strijd mogen zijn met de veiligheid van den Staat, de openbare orde en de goede zeden. De Radio-commissie was echter verder gegaan en had aan alle omroepen een brief gezonden met vermel ding, dat geen uitzendingen toegelaten wer den betreffende de radio-politiek. Met „Ge vleugelde Daden" zouden wij volgens de Ra dio-commissie daarmede in strijd zijn en derhalve werd de uitzending verboden. In kort geding hebben wij echter deze zaak voor den rechter gebracht en de uitspraak luidde, dat het stuk onmiddelijk voor den microfoon moest worden toegelaten. Het bewijs is dus geleverd, dat de brief van de Radio-commis sie gee nsteun vond en zij buiten haar be voegdheid was gegaan. Thans staan wij voor de nieuwe kwestie vervolgde spreker, dat het uitzenden der herdenking van den sterfdag van Matiotti was verboden, op grond van het feit, dat de Radio-commissie meent, hiermede de veilig heid van den Staat in gevaar te doen bren gen. Het dagelijksch bestuur van de „Vara" met haar rechtskundig adviseur is bij de Ra dio-controle-commissie geweest en heeft kunnen aantoonen, dat dit niet het geval was. De heer de Vries zei verder, dat de „Vara" zal blijven weigeren het oordeel van de Ra dio-commissie te vragen voor alles als ware men onmondige, kinderen, Hoe sterker wij staan, dus hoe sterker vereenigd, hoe meer macht wij hebben en spreker wekte op dit ook vooral te gedenken bij de a.s. verkiezin gen en niet de stemmen te verbrokkelen door op kleine partijtjes te stemmen. De rede werd met volle aandacht gevolgd en werd dikwijls door applaus onderbroken. Hierna traden nog eens de heeren Wigge-' laar, Bomli en v. Cappellen op, waarna de bijeenkomst gesloten werd. A.-R. KIESVEREENIGING. Donderdagavond hield de A.-R. Kiesver- eeniging afd. Velsen-Noord een vergadering onder leiding van den heer Lips, met als spre kers de heeren Homburgh en Vermeulen, raadsleden der gemeente Velsen en de heer Baas, raadslid der gemeente Amsterdam. Eerste spreker was de heer Homburg, die o.m. zeide: dat de A.-R. partij niet is voor Staatspensioneering. Dat is de partij op den verkeerden weg is moet spreker van zich werpen. Wij beloven niet, wat wij niet kun nen volbrengen, aldus spr. De oeververbin ding moet spoedig ter hand worden ge nomen. Het bouwen der 168 arbeiderswo ningen mag niet langer uitgesteld worden in Velsen-Noord. Voorts werden behandeld de werkloozensteun en het onderwijs. Spre ker constateerde, dat het bijzonder onderwijs door den raad van Velsen loyaal wordt be handeld. Schoolvoeding en kleeding vindt spreker niet in het belang van het kind. Spre ker ziet hiervan het losmaken van het kind van het gezin. Hierna is het woord aan den heerBaas. De heer Baas bespreekt de tak der- Chris tenen in en buiten den raad. Spreker zet uiteen wat de taak en de plicht is van - een goed christen, memoreert den schoolstrijd en zegt het steeds te zullen af keuren, dat men op de bijzondere scholen meer schoolgeld 'zal moeten betalen dan op de openbare. De A.-R. partij heeft zich op het standpunt gesteld, dat zij zich verantwoordelijk stelt voor het geheele bestuur der gemeente. Als spreker het heeft over het onderwijs zegt hij dat de A.-R. als zij deel uitmaken van een overheidscollege, niet alleen hebben te zor gen voor de bijzondere school, maar ook voor de openbare. Derde spreker is de heer Vermeulen. Deze memoreert de Prov. Statenverkiezing en de goede resultaten daarvan. Maar laat men niet verslappen. Er is niets dat zoo verslapt als voorspoed. Spreker memoreert nu de gebeurtenissen der afgeloopen 4 jaar, waarbij ook de benoe- minder der wethouders te rsprake komt. Veel beloven zal steeds op teleurstelling uitloopen. Nadat de heer Vermeulen in zijn rede heeft laten uitkomen dat door den loop der om standigheden de A.-R. fractie 4 jaar ge- isoleerd is geweest, zegt hij, dat daarin ook de kracht der A.-R. partij heeft gelegen. De voorzitter dankt de spreker. ZENDINGSDAG CHR. GEREF. KERK. Op Woensdag 24 Juni wordt in het park Velserbeek de zendings dag gehouden vanwege de classis Amster dam der Chr. Geref. Kerk. Als sprekers zul len optreden Ds. W. Bijleveld van Haarlem, openingsrede, Ds. D. Driessen van Amster dam, Ds. G. Salomons van 's-Gravenzande, Ds. F. A. Bakker van IJmuiden en des mid dags na de pauze Ds. J. Drenth van Broek op Langendijk; Prof. J. J. v. d. Schuyt, do cent aan de Theologische school te Apel doorn, Ds. J. L. de Vries van Bussum en Ds. H. C. Binee van Zaandam, slotrede. Bij ongunstig weer wordt de samenkomst gehouden in de Ned. Herv. Kerk. BEVERWIJK AARDBEIENCAMPAGNE BEGONNEN. Donderdag werden door de veilingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling" de eerste aardbeienveilingen gehouden. De aanvoeren waren uit den aard der zaak nog zeer be scheiden en bepaalden zich tot kleine par tijen. De belangstelling van dé zijde der koopers was zeer bevredigend. De op deze eerste veiling geldende notee ring bewoog zich van 40 tot 50 ct. per K.G. en van f 1,25f 1.50 per mand. De oogstvooruitzichten zijn nog gunstig, doch de tuinders zien verlangend uit naar warmte. De Beverwïjksche Exportveiling op het Stationsplein bleef nog gesloten. Zij zal eerst a.s. Dinsdag de eerste exportveiling van aardbeien houden. VERKIEZINGSVERGADERING Donderdagavond werd in het Kennemer Theater een propagandavergadering gehou den, georganiseerd door de plaatselijke af deeling van de S. D. A. P. De belangstelling voor deze debatvergadering was slechts matig Als eerste woordvoerder sprak de heer H. J. Bilderbeek, de lijstaanvoerder der S. D. A. P. voor de komende gemeenteraadsverkiezingen, die in de eerste plaats de politieke situatie, zooals deze zich thans voordoet, behandelde. Spr. was van oordeel, dat deze situatie ge schapen is door politieke beunhazerij. Verschillende groepjes trachten de S. D. A. P. afbreuk te doen, ondanks het feit, dat deze in de afgeloopen periode talrijke sociale maatregelen voorstelde en daartoe het ini tiatief nam. Spr. meende verder, dat de groep-Visser bij deze verkiezingen zal para siteeren op de S. D. A- P. Stellig zullen door het onvruchtbare werk van deze groep een aantal stemmen voor de sociaal-democraten verloren gaan. De groep-Visser tracht een man in den raad te brengen, die in de partij zijn zin niet kon krijgen, wegliep en weigerde zijn zetel beschikbaar te stellen aan de partij, die hem afvaardigde. Hij viel daarna in handen van den heer Eijlcing en zij beiden hebben o.m. ge tracht in den raad een soort van premie te stellen op het ongeorganiseerd zijn, door voor te stellen ongeorganiseerde werkloozen 80 procent te geven van de uitkeeringen, die de georganiseerden ontvingen. De heeren Visser en Eijking zullen in den raad zich niet gesteund weten door een krachtige organisatie. Vroeger, aldus spr., werd de heer Eijking door den heer Visser voor reactionnair uitgekreten, zelfs voor de recht bank gedaagd. Nu vallen zij elkander in de armen. Spr. adviseerde niet te stemmen op „een Mussolini-in-zakformaat". (Protesten) Als tweede spreker voerde de heer Joh. de Bruin, nummer drie van de lijst, het woord. Spr. constateerde in zijn inleidend betoo_. dat in de S. D. A. P.-gelederen nog een zeer voldoende politieke belangstelling bestaat, .gezien de in verschillende plaatsen behaalde zetelwinst. Na de houding der Roomsch-Ka- tholieken in de Tweede Kamer te hebben be- critiseerd, behandelde spreker het optreden van de S. D. A. P. in de gemeentepolitiek, waarbij hij o.m. wees op de geringe arbeids- vertegenwoordiging der R. K. op de candida- tenlijst. Spr. wekte vooral de R.K. arbeiders op goed te overwegen, op wien zij a-s. Woens dag hun stem zullen uitbrengen. Van het samengaan van de Vrijzinnig De mocraten met de z.g.n. Neutrale Partij had spr. geen hooge verwachtingen. Een samen gaan van een democraat met een liberaal achtte spr. onmogelijk. Als eenige oplossing- kon hij daarvoor aangeven, dat^de Vrijzinnig democraten meer gaan overhellen naar het liberalisme. Voor de arbeidersklasse is daar van in de toekomst geen goeds te verwachten, hetgeen trouwens in deze periode wel geble ken is. Spr. eindigde met een opwekking om democraten in .den Raad te brengen. Als derde spreker trad op de heer M. A. Reinalda, oud-wethouder van Haarlem, die uitvoerig den groei van het politieke leven der arbeidersklasse schetste. In het bijzonder betoogde spr. daarna de macht van een een heidsfront in den strijd voor lotsverbetering In het bijzonder in ons land is de verdeeld heid te constateeren, voornamelijk door godsdienstige- en economische inzichten, in tegenstelling b.v. met Oostenrijk en Enge land. Van groote beteekenis achtte spr. het, dat bij de a-s. gemeenteraadsverkiezingen de arbeiders hun taak zullen beseffen, want ook in den gemeenteraad van Beverwijk moet de machtspositie van de arbeiders versterkt wor den door afgevaardigden, die de macht van de moderne arbeidersorganisaties achter zich hebben. De heer Reinalda behandelde vervolgens de rondpolitiek en het vraagstuk van den bouw van arbeiderswoningen, zoomede de steunver lening aan werkloozen en het onderwijs. Voor al deze zaken zal stellig een zware strijd moeten worden gestreden. Daarvoor zal een hechte eenheid noodig zijn. Wel wordt ook in Beverwijk getracht door een ontevreden groep arbeiders een spaak in het wiel te steken, maar spr. vertrouwt, dat ondanks deze tijde lijke verwarring de groote arbeidersmassa het voorbeeld zal volgen van den grooten leider die men voor en na zijn dood eerde en dat de arbeiders als één man zullen optrekken om te zorgen dat een sterke sociaal-demo cratische fractie in den raad zal komen. Van de gelegenheid om te debatteeren werd door verschillende personen gebruik gemaakt o.m. door den heer J. Visser, die zich van de S. D. A- P. heeft afgewend en een vrije candidatenlijs t heef t ingediend. Het debat gaf aanleiding tot rumoer en herhaalde inter rupties. BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal onder leiding van den heer J. Laan, waarnemend burgemeester. Afwezig de heeren De Clercq en S c h u 1 z. Het salaris van den Comm. van Politie. Bij schrijven van 5 Juni heeft de Commis saris der Koningin medegedeeld, dat bij den minister van Justitie in overweging is om de jaarwedde van den commissaris van politie thans in maximum 4550 bedragende, nader te bepalen op 5000 in maximum. Op grond van artikel 224 der gemeentewet zou de mi nister het gevoelen van den Raad hierom trent willen vernemen. De Raad stelt vast, dat zij zich met deze salarisverhooging volkomen kan vereenigen. Benoeming onderwijzer. Tot onderwijzer aan School C. wordt met 10 stemmen benoemd de heer K. W. van Beau mont, onderwijzer te Velsen. (Eén stem wordt uitgebracht op den heer J. F. Plommes, tij delijk onderwijzer te 's-Gravenhage en 2 op den heer C. E. Goottschal, tijdelijk onder wijzer te Bloemendaal. Rekening-courant overeenkomst. B. en W. stellen voor, een rekening-courant overeenkomst aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten en tot belegging der saldi. De voorzitter deelt mede, dat dit een gevolg is van een besluit van Ged. Staten. De heer Lu den vindt het onredelijk dat Ged. Staten de gemeente willen dwingen naar een kleine bank te gaan. De Twenrscne Bank heeft de gemeente altijd coulant behandeld. Kan eerst nog niet overleg worden gepleegd met de Twentsche Bank? De Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten is wel solide, maar het blijft toch een kleine bank, met eenzij dige beleggingen. De voorzitter betoogt dat het niet anders kan. Het geld moet bij andere banken dan die van Ned. Gemeenten in prolongatie worden gegeven. Dit wil de Raad niet. De heer Luden blijft op overleg aandrin gen met de financieele instellingen, die de gemeente altijd goed behandelen. De heer Noorman vraagt aanhouding. opdat de Commissie van Financiën eerst advies kan geven. De heer Hogenbirk steunt het voorstel van den heer Noorman. Besloten wordt tot aanhouding. Overleg zal worden gepleegd, met de financieele com missie. Wijziging Bouwverordening. Aan de orde komt de door B. en W. voor gestelde, in ons blad vermelde, wijziging der Bouwverordening. De heer Prinsenberg zou gaarne in de le alinea van het voorgestelde art. 11 evenals dit in de 2e alinea geschiedt dui delijk zien uitkomen, dat B. en W. bevoegd zijn, nadere eischen te stellen. De voorzitter zegt overleg met den rechtskundigen raadsman der gemeente toe. Heeft deze geen bezwaar dan zal de redactie in den door den heer Prinsenberg gewensch- ten zin worden gewijzigd. De Raad vereenigt zich overigens met de door B. en W. voorgestelde wijziging der ver ordening. Ontheffing bouwverordening. De Raad besluit, ontheffing van de bepa lingen der Bouwverordening te verleenen aan: a. G. Kamphuis voor bouw van een met riet te dekken landhuis aan de Krullenlaan; b. W. J. Romp voor vergrooting zijner schilderswerkplaats aan de Bosch en Duin laan; c. H. S. M. Vrijland voor bouw eener ga rage bij perceel Elswoutslaan no. 9a; d. de woningbouwvereniging „St. Jozef" voor bouw van woningen met slaapvertrek ken van 2.50 meter hoogte; e. L. Warmerdam voor bouw eener zuivel- inrichting aan den Boekenroodeweg onder voorwaarde, dat de van den weg af zichtbare beplanting voor rekening van Warmerdam voornoemd door de gemeente aangelegd en. gedurende 10 jaren onderhouden worde en de afvoer der vloeibare afvalproducten geheel volgens voorschrift en goedkeuring van B. en W. tot stand gebracht worde. Perceel Verbindingsweg 49. B. en W. vragen den Raad, of het instellen van een beroep op de Kroon tegen het besluit van Ged. Staten, die de woning Verbindings weg 49 „niet ongeschikt ter bewoning" heb ben verklaard nadat de Raad genoemd perceel onbewoonbaar verklaard had dö instemming van den Raad heeft. Met algemeene stemmen besluit de Raad, in beroep bij de Kroon te gaan. Rondvraag. De heer DorhoutMees vraagt hoe het nu staat met de Oranje Nassaulaan. Is daar nu spoedig een brug te verwachten? De voorzitter zegt, dat alleen de cautie voor het leggen van de brug nog betaald moet worden. „Als de cautie betaald is, ligt morgen de brug". De voorzitter deelt verder mede, dat hij het met den eigenaar van de gronden aan de Prins Hendriklaan, bij de Nassaulaan, eens is geworden over den aankoop van die gron den voor 32.500. Er kan daar nu bij de brug, als die er is, een mooi stukje natuurschoon komen. De heer C a s s e vraagt, dat de medewer king van de hoofden van scholen wordt inge roepen, om te maken dat de jeugd meer eer bied toont voor de plantsoenen, wéarom heen nu geen beschermende hekjes meer staan. Voorts vestigt de heer C a s s e de aan dacht op den onhoudbaren toestand van het Politiebureau. Vier gearresteerden hebben daar nu den nacht van Woensdag op Don derdag moeten doorbrengen, bewaakt door drie agenten. Spr. acht het zeer noodig, dat de gemeente tijdelijk de beschikking krijgt over cellen of dat een huis wordt gehuurd, hetwelk voorloopig voor politiebureau wordt ingericht, totdat er definitief verbetering in de huisvesting der politie zal zijn gebracht. De voorzitter zegt toe, een en ander met den Commissaris te zullen bespreken. Hierna sluiting der Openbare vergadering. De heer De Lestrieux Hendrichs vraagt hekken bij het Julianaduin in Aerden- hout, omdat het publiek daar anders veel ver nielen zal. De voorzitter zegt, dat het inderdaad wel noodzakelijk zal zijn, daar hekken te plaatsen. Hamerstukken. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting aangenomen de voorstel len betreffende: eervol ontslag aan mej. J. W. C. Brinkman als onderwijzeres aan school C.; verleening van een crediet van 7000 voor herstel van de berm langs de Leidschevaart; aankoop van grond van de heeren H. H. Ha- gedoorn en J. W. H. Holgen voor de verbree ding van den Bloemendaalscheweg; uitgifte van grond in erfpacht aan de woningbouw vereeniging „St. Jozef"; verstrekking van een bouwvoorschot aan dezelfde bouwvereeni- ging; vergoeding aan het bestuur van het St. Jozef gesticht volgens art. 101, lid 9, der L. O. wet 1920 (over 1926 en 1927). SANTPOORT GEMEENTERAADSVERKIEZING De Vrijzinnig Democratische partij belegt op Dinsdag 23 Juni een vergadering in hotel De Weyman, waar als sprekers zullen optreden de heeren P. Bosman, lid van den Raad van Velsen en de heer W. Landeweert, oud wethouder der gemeente Velsen. HEEMSTEDE DE RAADSVERKIEZINGEN. NIET DE VRIJHEIDSBOND, MAAR DE VRIJZINNIGEN VERLOREN EEN ZETEL, In ons vorig nummer gaven wij bij den uitslag van de raadsverkiezingen te Heem stede een kort commentaar. Daarin werd gezegd, dat de S.D.AP. een zetel won dien de Vrijheidbond moest af staan. Dit is evenwel een zetel van de Vrij zinnigen. De heer A. P. Audretsch die niet herkozen is had zitting voor de Vrijzinnigen (lijstaanvoerder J. Vring Sr.) De Vrijheids bond heeft de 3 zetels die üj had, behouden

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10