DE INTERNATIONALE SFEER. BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 19 JUNI 1931 VIERDE BLAD Reizende ministers. Mellon in Londen bij Macdonald en Henderson. Stimson 21 Juli in Berlijn. Is men op den goeden weg? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. T voorwaarden dan de conventie bepaalt, door deze conventie niet slechter gemaakt mogen worden. De conventie treedt 6 maanden na de ratificatie door twee van de zeven voor naamste kolenproduceerende landen n.l. Duitschland, België, Engeland, Frankrijk, Polen, Nederland en Tsjecho-Slowakije in werking. Vijf jaar na de inwerkingtreding kan de ratificatie worden opgezegd. Amerika's minister van financiën, Mellon, heeft een onderhoud gehad met Macdonald en Henderson en dejeuneerde gisteren met Montagu Norman, gouverneur van de Bank van Engeland. Bovendien ontmoette hij gis teren nogmaals Macdonald en Henderson met wie hij opnieuw een langdurig onderhoud had Van deze gesprekken is niéts uitgelekt. Men beweert zelfs van hoogerhand, dat Mellon's bezoek een niet-officieel karakter draagt. Niemand is natuurlijk zoo naief om te ge- looven, dat het niet-officieele karakter iets te maken zou hebben met de belangrijkheid van het besprokene. Iedereen begrijpt dat de oor logsschulden en de herstelbetalingen ter sprake zijn gebracht en de insiders weten bij ondervinding dat dergelijke officieuze ont moetingen, evenals de gesprekken in de wan delgangen van parlement en de samenkom sten in de hotels van een stad bijvoorbeeld als Genève, in den regel minstens even belang rijk zijn als officieele openbare conferenties. Ook van het onderhoud Curtius-Bruening- Macdonald-Henderson heeft de wereld niets anders vernomen, dan wat gepubliceerd werd in een vaag en zinledig communiqué. Toch is iedereen er van overtuigd, dat deze ontmoe ting een beslissenden invloed gehad kan hebben op de geschiedenis van dezen tijd, vooral nu het Duitsche kabinet zich als bolwerk tegen fascisme èn communisme heeft weten te handhaven. In aansluiting op de ook al zeer „officieuze" iEngelsch-Duitsche ontmoeting is het bezoek van Mellon aan Engeland een feit van zeer groote beteekenis. Wellicht dat de keten omstreeks 21 JuE ge sloten zal wordenOp dien dag komt de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Stimson, in Berlijn aanEn het be zoek van Henderson en Macdonald aan de Duitsche hoofdstad zal dan juist achter den (rug zijn. Is men op den goeden weg? Een antwoord hierop kan niet gegeven wor den. Dat men de goede methode volgt is ech ter wèl zeker. L. A. Genève. De Internationale Arbeids- conventie voor de kolen- industrie aangenomen. GENEVE, 18 Juni (V. D.) De internatio- hale arbeidsconferentie heeft in haar slot zitting van heden de internationale conven tie betreffende de arbeidsvoorwaarden in de kolenindustrie aangenomen met 81 tegen 2 stemmen en ruim 30 onthoudingen. Bij de eindstemming, die na de wekenlange scherpe debatten in de commissies onder groote spanning werd gehouden, onthield de geheele werkgeversgroep zich van stem ming, blijkbaar met de bedoeling om te ver hinderen. dat 72 stemmen zou worden uitge bracht. De Duitsche regeeringsvertegenwoor- digers stemden voor de conventie, de Duit sche werkgevers onthielden zich van stem ming. De Italiaansche delegatie onthield zich eveneens in haar geheel van stemming, ter wijl ook een groot aantal regeeringsvertegen- Woordigers zich van stemming onthielden. De conventie voor de arbeidsvoorwaarden in de kolenindustrie, die thans aan de sta ten, die lid zijn van het internationaal Ar beidsbureau ter ratificatie zal worden toege zonden, geldt voor de geheele steen- en bruinkolenindustrie en geeft voorschriften voor alle werknemers, voor zoover zij niet tot de administratie van het bedrijf behoo- ren. Als arbeidstijd wordt gerekend de tijd die verloopt tusschen 't betreden van de lift kooi om naar beneden te gaan, tot aan 't mo ment dat de mijnwerker weer naar boven komt. De maximum-arbeidstijd voor de kolenmijnen wordt vastgesteld op 7 3'4 uur per dag. Voor het technisch instandhouden van het bedrijf alsmede bij ongevallen en rampen, kan de werktijd van 5 pCt. van het personeel met een half uur verlengd worden. De arbeiders in de ondergrondsche steen koolmijnen kunnen per jaar zestig overuren maken, waarvan 25 pCt. toeslag op het loon wordt betaald, indien zulks door de betrokken autoriteiten op grond van de be staande collectieve contracten wordt goed- keurd. Na aanneming van het door de Duit sche regeeringsvertegenwoordiger voorgestel de amendement, kan het aantal overuren in de bruinkoolindustrie 75 per jaar bedragen. Verder kunnen de autoriteiten op grond van gevoerde onderhandelingen voor enkele bedrijven of mijnen, die werken onder bij zondere technische of geologische voor waarden, nog 25 extra overuren toestaan. Verder gelden zoowel voor de bovengrond- sche steenkool- als bruinkoolindustrie, de bepalingen van de Washingtonscne conven tie Inzake den S-urendag. In deze boven- grondsche bedrijven mogen per jaar 10Ü over uren worden toegestaan. Wanneer bijzondere economische omstandigheden het noodig maken, kunnen d ebetrokken autoriteiten wederom na onderhandelingen met de be trokken partijen 100 extra overuren toe staan. Na heftige discussies is in de conventie een amendement van de arbeidersgroep op genomen. dat bepaalt, dat de in eenige landen reeds bestaande gunstiger arbeids- België. Vertrouwensvotum voor Renkin. BRUSSEL. 18 Juni (B.T.A.) De Kamer nam met 95 tegen 77 stemmen en vijf in blanco uitgebrachte stemmen een votum van vertrouwen in de nieuwe regeering aan. Dr. Ender geeft de opdracht terug. WEENEN, 18 Juni (VU.) Na contact met de partijleiders heeft Dr. Ender hedenavond den Bondspresident Miklas medegedeeld, dat hij de opdracht een nieuw ministerie te for- meeren, teruggeeft. De Landbond eischte een onderzoek in zake de Crediet Anstalt, voorts saneering der be grooting door bezuinigingen en niet door verhooging der lasten, garantie van de handelspolitieke bescherming van den land bouw en voortzetting van de Tol-Uniepolitiek. De Sociaal-Democraten hebben slechts kennis genomen van de uiteenzettingen van den Kanselier. In den namiddag werd "bekend, dat zij niet in kunnen gaan op de gedane voorstellen, aangezien zonder de Sociaal-Democraten een meerderheid van 2/3 niet mogelijk zal zijn. Afgevaardigde Dr. Guertler, leider van den gematigden vleugel der Christen-democraten heeft van den Bondskanselier opdracht ge kregen te trachten een kabinet te vormen. Frankrijk. Kamerdebatten voor Pantserkruisers. PARIJS, 18 Juni (VD.) Bij de Kamer- debatten over het Vlootbouwplan en de be taling van de eerste termijn voor het begroo- tingsjaar 1931'32 in den vorm van een suppletoir-crediet werd gezegd, dat Frankrijk door den kruiserbouw in Duitschland ge dwongen wordt een kruiser van 23.000 ton op stapel te zetten. Van Soc. Dem. zijde werd gezegd, dat het een paradox is aan den vooravond van de groote internationale ontwapeningsconferen tie, een kruiser te bouwen. Oostenrijk. Ingrijpen der politie tegen de leiding der Kreditanstalt? WEENEN, 18 Juni (V.D.) De geruchten over de bepaalde besch? uldigingen tegen de huidige leiding der Oostenrijksche Kredit Anstalt, hebben ertoe geleid dat de politie te Weenen een onderzoek naar deze kwestie heeft ingeleid. Het resultaat Is aan de Justi tie medegedeeld. De politie wacht thans op nadere orders der justitie. Italië. Mussolini zegt zijn meening over het groote conflict. In een interview met een vertegenwoordi ger van het „Journal" over zijn conflict met het Vaticaan heeft Mussolini verklaard, dat de godsdienst niet slechts voor de massa, doch ook voor de geestelijke bezieling van den staat dringend noodzakelijk is. Hij wenscht niets liever, dan dat in het geheele land het geloof verbreid zou zijn, dat de kin deren den catechismus zouden leeren en dat Zondags de kerken bezocht zouden worden. Tot dit doel, aldus Mussolini, oefenen de priesters hun ambt uit. Dit is religie. Het overige echter, ging de Duce voort, is politiek. En deze wordt door Mussolini ver tegenwoordigd. De regeering zal niet toe staan, dat iemand zal raken aan iets, wat den staat toebehoort. Als zoodanig moet in ieder geval de schoolplichtige leeftijd van het kind worden beschouwd; dit behoort dan ge heel ter beschikking van den staat te staan. Ter bereiking van haar doel verlangt de kerk de autoriteit, welke alleen den staat behoort. Wat het huidige conflict met de kerk be treft, verklaarde Mussolini, dat hij de Katho lieke Actie voldoende had gewaarschuwd, doch dat dit niets had geholpen. N.V. HAARL. MINER A ALW ATERFABRIEK „DE NIJVERHEID". Heden, Vrijdag, was het 40 jaar geleden, dat de Kon. Mineraalwaterfabriek, firma Ra makers en van Berkum (thans N.V. Haarl. Mineraalwaterfabriek „De Nijverheid") werd opgericht. De firma mocht vele bloemstukken en schriftelijke felicitaties ontvangen. Van het personeel ontving de directeur, de heer Van Berkum, een fauteuil en een mooi bloem stuk. Het personeel had den dag vrij. Zondag a.s. houdt de firma receptie. DE AARDAPPELEN. Naar aanleiding van het stukje over het slechte aardappeljaar in ons nummer van Donderdag deelt een groothandelaar in aard appelen ons mede, dat de opperdoezen heden morgen aan de markt 16 cent per K.G. deden en de muizen 10, 11 en 12 centen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. DE OUDE LEUNSTOEL ZIJN EENIG IDEAAL Maar zijn vrouw wist raad. Nu weer zoo frisch als een hoentje. Hij was een half-zieke, energielooze man zonder werklust en zonder ambitie. Gelukkig greep zijn vrouw in. Zij deed hem het middel aan de hand, waardoor reeds duizenden de kracht der jeugd terugkregen en het leven weer licht en zonnig werd. Maar laat hem zijn geschiedenis zelf ver tellen: „Ik voel me verplicht Kruschen Salts een bekentenis te doen. Vroeger lachte ik om die handige Kruschen-advertenties! Hoewel ik vrij zwaar ben. stond ik 's morgens op zonder eetlust en had den heelen dag geen ander verlangen, dan in mijn oude leunstoel te mogen zitten en slapen. Maar op een goeden dag zag mijn vrouw Kruschen Salts en haalde mij over. het ook te gebruiken. Het resultaat was een open baring voor me! Ik gebruik Kru schen Salts nu geregeld en ben er een ander mensch door geworden, lichamelijk zoowel als geestelijk en voel me den heelen dag zoo frisch als een hoentje. Sinds drie maanden gebruik ik 't nu en moet bekennen, dat ik zonder Kruschen Salts het drukke zakenleven niet zou kunnen volhouden. Ik heb het alleen te danken aan die kleine dagelijksche dosis". L. W. Als U nog nooit deze volmaakte samen stelling van zes minerale zouten geprobeerd hebt. die Uw lever, ingewanden en nieren in gezonden staat houdt, mist U een der groot ste verrassingen van Uw leven. Kruschen Salts verschilt van alle nadere zouten. Het geeft half-zieke. afgetobde vrouwen en mannen dat heerlijke gevoel van stra lende jeugd en gezondheid. lederen morgen een kwart theelepel in warm water behoedt U voor hardlijvigheid, hoofdpijn, maagzuur en rheumatiek. Milliöenen menschen over de geheele wereld nemen 't iederen morgen en blijven daardoor in blakende gezondheid. Het is de kleine dagelij ksche dosis die 't hem doet! Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. LUCHTVAARTVERBINDINCEN OVER DE HEELE WERELD. Groote plannen voor nieuwe lijnen. De News Chronicle publiceert eenige ge gevens op luchtvaartgebied. De totale lengte van alle geregelde diensten over de geheele wereld bedraagt ongeveer 136.000 mijlen dat is ver over de 200.000 K.M. In één jaar wer den door die diensten meer dan 600.000 pas sagiers vervoerd en 20 millioen K.G. post en vrachtgoederen. Het getal handelsvliegtuigen die gebruikt worden, wordt op bijna 2000 geschat, terwijl er 3000 vliegvelden en landingsterreinen voor beschikbaar zijn. Nog deze maand treedt een dienstregeling in werking waarbij de afstand London-Ka rachi in iets meer dan 5 dagen afgelegd zal kunnen worden. En zes dagen doen de post vliegtuigen over de route London-Kenya Colony in midden-Afrika. Een dagelijksche dienst bestaat tusschen Londen en Duitsch land. Van de niet-Engelsche luchtlijnen noemt het blad allereerst de verbinding tusschen Holland en Indië. Vervolgens die van Duitsch land naar Moskou en Riga en van Moskou naar Bagdad en Teheran. Zuid-Amerika is van Europa uit te berei ken met gecombineerde diensten door de lucht en te land en ter zee, bijv. van Parijs naar Buenos Ayres. Van New-York vliegen overdag en 's nachts machines naar San Francisco en Los Angeles. Groote plannen bestaan voor een verbinding van New-York met Bermuda en vandaar over den Atlantischen Oceaan naar Europa. En als met de reusachtige watervliegtui gen die nu gebouwd zijn en worden, straks ook de oceanen gemakkelijk kunnen worden overgestoken, dan zal het groote doel bereikt zijn: verbindingen over de heele wereld. VEILINGEN. Donderdavond zijn in het Notarishuis ge veild: No. 1 en 2. Niet geveild. 3. Een winkelhuis met werkplaats en bo venwoning, Heerensingel 99. N. de Bruin f 7095. 4 en 5. Twee heerenhuizen. Heerenweg 156 en 158 te Heemsetede. J. J. Schletlen qq. f 25,450. 6. Huis met bovenwoning. Parklaan 92. J. W. G. Anschütz qq. f 10.575. 7. Winkelhuis met bovenwoning Hage- straat 4 r. en zw. J. J. Jacques f 4635. 8. Woonhuis met pakhuis Voorzorgstraat 20. S. de Jong qq. f 6045. 9 en 10. Huizen Haarlemmerliedestraat 3 en 5. J. Eckhoudt f 5005. 11. Huis Haarlemmerliedestraat 7. A. Uylenburg f 2600. 12. Huis Haarlemmerliedestraat 9, J. Eck houdt f 2485. 13. Twee huizen v. d. Hulststraat 4 en 6, P. Hoogenbosch qq. f 6970. 14. Huis Caeciliasteeg 5. A. Uylenburg, f 3350. 15. Arbeiderswoning Oranjeboomstraat 33 d., M. Dirks f 610. 16. Pakhuis Gasthuislaan 105. J. P. Th. Bolk, f 5560. 17. Huis Oranjestraat 155. J. W. M. Rij broek f 4025. 18. Huis met bovenwoning Wouwerman- straat 37 zw. en rood. S. de Goede f 7150. 19. Woon- en winkelhuis Ruysdaelstraat 4 zw. en rood F. Booy f 6400. 20. Huis Wouwermanstraat 43. A. Uylen burg f 6850. DE VERDUISTERINGEN DOOR EEN POST- BESTELLER. Donderdagavond is voor het Hof te Am sterdam een nader getuigenverhoor gehou den in de zaak van een hulpbesteller bij de posterijen te Haarlem, wien ten laste gelegd was voor f 15.000 uit 'n zending postwaarden te hebben ontvreemd. Get. Slinger verklaarde op 10 September een brief met f 900 naar Hoofddorp te heb ben gestuurd, de brief was nooit aangeko men. Een expediteur van de Twentsche Bank verklaarde ook een brief met geldswaarden te hebben verzonden. Ook dit geld was niet aangekomen. De procureur-generaal mr. Van Harinxma thoe Slooten persisteerde bij zijn eisch: 1 12 jaar gevangenisstraf. Verdachte was door de Rechtbank te Haarlem tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De verdediger mr. Van Dijk beriep zich op zijn reeds gehouden pleidooi en drong aan op een voorwaardelijke veroordeeling. subs, gedeeltelijk voorwaardelijk, gedeeltelijk on voorwaardelijk. Arrest 30 Juni. R.-K. VOLKSPARTIJ. OPENBARE VERGADERING. De afdeeling Haarlem van de R.K. Volks partij belegt als inleiding op de a.s. gemeen teraadsverkiezingen een drietal propaganda vergaderingen, waarvan de eerste Donderdag avond is gehouden in het gebouw „Het Blauwe Kruis". Op deze eerste vergadering traden als sprekers op de heeren J. Hout-sma, partij secretaris en lid van den gemeenteraad van Zwolle en de algemeene voorzitter, de heer C. D. Wesseling, De heer Wesseling sprak in de plaats van den lijstaanvoerder te Haarlem de heer J. A. I. van Winsen. die door ziekte verhinderd was. De heer Houtsma deelde bij het begin van zijn rede. onder applaus der aanwezigen mede. dat het hem in Zwolle gelukt was het aantal zetels van de R.K. Volkspartij in den gemeenteraad van één op twee te brengen. Vervolgens concentreerde spreker zich op de R.K. Staatspartij. Hij zeide. dat volgens de strooibiljetten deze partij het meest de mocratische lichaam, dat men zich kan indenken, moet zijn. Zij is voor de bevorde ring der volkshuisvesting, voor de bescher ming van groote gezinnen, enz. maar in de practijk komt zij haar verkiezingsleuzen niet na. Dit toonde spreker aan met voor beelden uit de Zwolsche gemeentepolitiek. Een vertegenwoordiger van de R.K. Volks partij in den gemeenteraad kan werken als een knuppel in het hoenderhok. Hij moet het zijn. die deR.K. fractie er op wijst de programmapunten ten uitvoer te brengen. Wat is het gevolg van deze politiek der R.K. Staatspartij geweest? Een enorme geloofs afval. Het is uitsluitend de schuld van de R.K. Staatspartij, dat menige goede Room- sche ziel is afgedwaald naar de S.DA.P. Spreker ontkende het bestaan van een R.K. eenheid. Onmogelijk is het volgens hem dat twee zoo totaal verschillende groepen als het kapitalisme en de democratie in een organisatie kunnen worden vervat en samen kunnen werken, alleen omdat beiden het katholicisme zijn toegedaan. Willen we, al dus spreker, de belangen van de R.K. ar beiders dienen, dan moeten we onze eigen organisatie hebben. Nadrukkelijk verklaarde de heer Houtman, dat de R.K. Volkspartij in geen enkel opzicht in strijd is met het katholieke beginsel. Spr. eindigde zijn toespraak met een krachtige aanbeveling voor lijst 2. De heer Wesseling, die na de pauze sprak, zeide dat de R.K. Volkspartij indertijd is opgericht, omdat de democratische idee zich niet binnen het raam van de R.K. Staats partij kon uitleven. Na een tijdelijke in zinking is de partij steeds meer uitgegroeid. Bij de statenverkiezingen is zij reeds glorieus uit den strijd gekomen en bij de gemeente raadsverkiezingen boekt zij reeds een winst van 21 zetels. Ook de heer Wesseling be schuldigde de R.K. Staatspartij ervan, dat zij haar beloften niet nakomt. De R.K. Kamerfractie en de ministers keeren zich daarbij tegen iedere sociale hervorming. Voorstellen als afschaffing van de accijns op geslacht en betere regeling voor oud-ge- pensionneerden zijn verworpen met alle stemmen van de katholieken tegen. De R.K. Staatspartij verzet zich eenvoudig tegen iedere democratische politiek; stelt zich ten doel de massa te biologeeren. Een eenheid is er volgens spreker nooit geweest in de Katholieke politiek en thans is het met die z.g. eenheid al heel slecht ge steld. In de gemeente Geleen bijvoorbeeld zijn 18 lijsten voor de raadsverkiezingen in gediend, waarbij zich 16 verschillenden van de R.K. bevinden, in de gemeente 's Heeren- berg 11 waaronder 9 R.K., in Maastricht waren drie R.K. lijsten enz. Spreker vestigde er voorts de aandacht op. dat diegenen, die voor de R.K. Volks partij op de bres zullen staan het hard te verantwoorden krijgen. Het is daarom voor een Katholiek een niet geringe stap om zich bij deze organisatie aan te sluiten. De R.K. Volkspartij, aldus besloot spr. zijn rede, is katholiek „tout court", richt zich tegen het kapitalisme en militairisme en komt met een volledige vredesprograin uit. Hierna was er gelegenheid tot gedachten- wisseling. Een der aanwezigen protesteerde tegen de wijze waarop de candidatenlijst voor de R.K. Staatspartij was samengesteld. Hij zeide. dat geen enkele vertegenwoordiger uit de R.K. arbeiderskringen kans heeft om zitting in den raad te nemen. INBRAAK IN HET BROKKENHUIS. .Eenige jongens hebben Donderdag inge broken in het Brokkenhuis aan de Zijlvest. Zij hebben een paar ruitjes vernield en zijn toen naar binnen gedrongen. Er werden eeni ge goederen weggenomen; o.a. een paar schoenen. De politie stelt een onderzoek in. OOK EEN FILM VOOR DE K. R. O. De filmfabriek Polygoon te Haarlem is in verschillende plaatsen des lands bezig met de opnemingen ten behoeve eener uitgebreide propagandafilm voor de K R. O. De film die verleden en heden der R. K. Radio Omroep in beeld brengt, zal in het na jaar door het geheele land ter vertooning worden gebracht. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Bakker, Korte Hofstraat 15 .aktetasch m. i., J. Kramer. Riouwstraat 9. aktetasch m. i. Linthout, Karei van Manderstraat 36, bal, Bur. van politie, Smedestraat, sleutels, sier speld, v. d. Pol, Heerensingel 71 c. badkaart Smit, Westerhoutstraat 46. bal. Dïkkeboom, Oranjeboomstraat 126, dekzeil, Koelemev, Amsterdamschevaart 34rd.. handschoen. Ken nel Haarlem, Wilhelminalaan 22. hond. kat. Hoogkamer. Westerstraat 41, horloge. Kennel Fauna, Parklaan 119, hondje, 3 katten. J. Mul Zomervaart 172, jas, v. Orden. Mentawistraat 25. boekje, Braakhuis, Emostraat 9, jurk. v. Dijk, Bantamstraat 4, portemonnaie, R. Draaijsma, Kennemerstraat 10, rijwielbelas- tingplaatje, IJzer, Garenkokerskade 63. sluier Heineman, Gea. Oude Gracht 96, slinger van auto. Boon, Anslijnstraat 13, schoenen, Berg- hegger, papaverstraat 16, schooltasch m. i,, v. Herwaarden, Schreveliusstraat 33. taschje, Polman. Zuid Brouwersstraat 42, zakmes, Dornseiffen, Spaarnwouderstraat 84, zonne bril. Financiëele berichten. GEEN DIVIDEND SENEMBAH MIJ. Naar de Tel. verneemt zal aan de jaarlijk sche algemeene vergadering van aandeelhou' ders in de Senembah Maatschappij worden voorgesteld over het boekjaar 1930 geen divi- dend uit te keeren. Over 1929 bedroeg het tale dividend 25 pet. UIT DE STAATSCOURANT. GEMEENTEPOLITIE Benoemd is tot commissaris van politie to Ede H. P. J. Hulsman, inspecteur van politie aldaar. ZEEMACHT Benoemd is tot verificateur aan 's Rijks zeeinstrumenten de tijdelijk verificateur to Leiden dr. N- W. Doorn. ROODE KRUIS Op verzoek eervol ontslag de gep. kolonel- tit. der Kon. Marechaussee G. J. P. A. Thom son als commissaris Ned. Roode Kruis bij de etappendirectie; benoemd voor vijf jaren tot commissaris Ned. Roode Kruis bij de etappendireetie de eervol ontslagen reservekolonel van den ge- neralen staf F. J. B- Sanders. INGEZONDEN Voor don Inhoud dezer rubriek «telt do R<m dnctie zich niet verantwoordelijk. Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. DE MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES. Haarlem, 18 Juni 1931. Geachte Redactie, Zou u liet onderstaande een plaatsje kun nen geven in uw veel gelezen blad? Binnenkort komt in den Gemeenteraad wederom het Middelbaar Onderwijs hier ter stede tor sprake. Tot verbazing van mij en van vele anderen schijnt toch altijd ons Stadsbestuur er nog niet van overtuigd te zijn, wat het meest urgent is op dit gebied. Wanneer er sprake is van- en geld is voor één nieuw schoolgebouw, dan is de eenige school, die daarvoor in aanmerking kan komen; de Middelbare School voor Meisjes. Ieder, die daaraan mocht twijfelen, kan zich met eigen oogen daarvan gaan overtuigen. Weet de Haarlemsche Burgerij, dat dit schoolgebouw onze goede stad geheel on waardig is, ja, zelfs tegenover vreemden ons belachelijk maakt? Dat er ouder zyn, die uit andere plaatsen komen met de stellige bedoeling hun kind van de Middelbare Meis jes School uit hun vorige woonplaats over te laten plaatsen op deze school, en die vol verbaasde verontwaardiging uitroepen: ..Neen, het spijt me, ik trek de aangifte in! Op zóó 'n school doe ik mijn kind niet!" Weet de Haarlemsche burgerij, dat dit de eenige school in heel Haarlem is, waar in het vrije kwartier alleen de keus is tusschen binnen blijven, of: de leerlingen laten buiten- loopen in een der drukste stad-centra. waar ieder toezicht is buitengesloten en van ver ademen geen sprake is? Begrijpt ieder, wat het zeggen wil. dag aan dag les te geven in een lokaal op een hoek waar vier straten bij eikaar komen, en waar voortdurend het lang uitgehaalde, waar schuwende getoeter van auto's klinkt, ook al blijven de ramen daarom veelal gesloten? Kan iemand een duidelijke verklaring geven, waarom juist deze school geen recht heeft op een ruim gebouw, met voldoende lo kalen voor hot aantal klassen, dat behoor lijk geventileerd kan worden, waar het niet lekt of tocht, dat geen brandgevaar oplevert, en met ten minste zoo iets als een tuin, plein, of speelplaats? meteen gymnastieklokaal, met een handwerklokaal, kortom met al, wa/t juist voor deze school noodig is? Zijn dez 'ders onwillig om schoolgeld te betalen? Of ontvangen de leeraressen zen leeraren een aparte vergoeding voor het buitengewone vermoeiende werken? Wat is toch de reden van deze achterstelling? Zouden alle raadsleden en allen, die eenige invloed kunnen uitoefenen op het te nemen besluit en die nog niet overtuigd zijn dat deze school de eerste is, die in aanmerking komt voor een nieuw eigen gebouw, zich niet eens persoonlijk hiervan willen overtui gen? De Krocht is niet zoo heel ver van de Groote Markt af! Een school, die zoo dubbel en dwars, ge durende ruim 60 jaar, zijn bestaansrecht bewezen heeft, (187 leerlingen en 64 nieuwe aangiften voor de eerste klas. ondanks de velen, die afgeschrikt zijn), die, wal onder wijs en leiding betreft, zoo'n uitstekenden naam heeft, mag niet langer zóó stiefmoe derlijk behandeld worden. EEN OUD-LEERLING. SCHEEPVAARTBERICHTEN divi- I to- Amstelkerk 18 te Rotterdam v. West-Afrlka. Aagtekerk p. 17 Gibraltar, Rotterdam naar Australië. Algorab 17 te Santos, Buenos-Ayres naar Rot terdam. Alwnkl 17 te Buonos-Ayros v. Rotterdam. Alderamln 17 to La Plata v. San Pedro. Amstelkerk 17 v. Havre, W.-Afrlka naar Am sterdam. Amazono 15 v. Kingston J. n. Aux Cayes. Boskoop 16 v. Tocopilla n. Antofagasta. Blitar 17 v. Pndamr. Rotterdam n. Batavia. Dernpo 18 9 u. 30 m. te Southampton, Rotter dam naar Batavia, Damsterdijk 15 n.m. to Portland O., Paclfic- kust naar Rotterdam. Drcchtdijk 18 n.m. v. Liverpool. Paclflckust n. Rotterdam. Knggano 16 v. Penang n. Sahnng. Edam, 18 te Antwerpen. Rotterdam n. New- Orleans. Enggano 18 v. Sabang. Batavia n. New York. Haarlem 21 n.m. te Antwerpen verwacht. Cu racao naar Amstcrdnm. Johan van Oldenbarncvclt 18 te Genua. Am sterdam naar Batavia. Koudekerk p. 17 Perlm. Rotterdam n. Bombay. Klipfontein 17 te Durban v. Rotterdam. Kota Agoeng 17 21 u. v. Hamburg n. Bremen. Meropo 16 v. San Domini.-o C. n. Porto Barrlo». Nijkerk 17 v. Port-Said n. Suez. Amsterdam naar Belra. Ouderkerk 16 v. Manila. Jpan n. Rotterdam. Toelau Laut p. 17 Gibraltar. Amsterdam n. Batavia. Slngkep 17 v. Padang, Batavia n. Amsterdam. Siaoe 17 v. Rangoon n. Sumatra (Verb.) Sockaboeml 18 5 u. te Suez, B itavla n. Rotter dam. Simon Bolivar 18 te Barbados v. Am terdam. Tapanocli p. 17 24 u. Gibraltar, New-York n. Java. Tablan 16 v. Los Angeles n. Calcutta. Tjisadana 18 v. IJmuidcn voor proeftocht OP de Noordzee. Venezuela 17 13 u. v. Barbados n. Plymouth en Amsterdam. Waalkerk 17 v. Hamburg n. Amsterdam. TVoensdrecht 17 13 u. 57 m. 170 mijl Z.-\Veat van Valencia, op weg naar Philadelphia. Gemma. 18 te Dalren. Japan n. Rotterdam. Jagersfontein 18 te Kaapstad, Boira naar Rot terdam,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13