Proeven met Luchtschepen voor de verbinding met Indië. STATEN-GENERAAL. Rubriek voor vragen Fosco HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 19 JUNI 1931 TWEEDE BLAD Bij voorbaat, om niet te zeggen zeer voor barig, zijn in de vakpers reeds vele pennen in beweging gekomen over de vraag, of de luchtvel-binding tusschien Nederland en Nederlandsch-Indië, in de toekomst met vliegtuigen of met luchtschepen moet -worden onderhouden. De voor- en tegenstanders en vooral deze laatsten, vonden het noodig, hun opinies over het lichter en zwaarder dan de lucht opnieuw weer te geven en kozen bij voorbaat reeds partij. Waarom nu is deze geheele strijd voor barig en daarom overbodig? Het antwoord op deze vraag is zeer simpel Wat toch is het geval: Er is slechts sprake van een serieuze proefneming van onze groote scheepvaartmaatschappijen als de Maatschappij Nederland! de Rotterdamsche Lloyd en de Kon. Paketvaart om met Zeppelins een studiereis of -reizen te doen houden naar Nederlandsch-Indië. Zij zijn daartoe in overleg getreden met Dr. Eckener, die natuurlijk deze proeven wilde steunen. Deze plannen voor het houden van een proefneming meer is het werkelijk niet waren aanleiding voor een soort paniekstem ming onder de tegenstanders van lucht schepen. A priori moet elke poging, elke welover- dachte proefneming, om de luchtverbinding •tusschen moederland en koloniën te ver beteren, worden toegejuicht en het is kort* zichtig, daarin een soort concurrentie te zien van hetgeen reeds bestaat of in ont wikkeling is. Vèr vooruitziende politiek. Het schijnt ons overbodig de aandacht te vestigen op de enorme oeconomische beteeke- nis van de verbinding tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië; het is een levens- quaestie voor ons land en het waren juist de scheepsvaartmaatsohappijen, welke Van stonde af aan voor deze belangen hebben gevochten en deze hebben ibehartigd. Toen het luchtverkeer zich nog in een eerste stadium bevond waren het diezelfde maat schappijen, welke zich financieel voor dat nieuwe verkeersmiddel interesseerden; zij toonden toen een ruimen blik te hebben op economische evolutie en ontwikkeling en thans weder willen zij niets onbeproefd laten om ook voor de toekomst zeker te zijn, de plaats in het wereldverkeer te handhaven. Het is daarom zeer begrijpelijk, dat de scheepvaart vooruit moet, zij mag niet adh- tergeraken, zij moet op haar qui vive blijven om tijdig de bakens te kunnen verzetten. Aan den bouw en de inrichting van sche pen worden steeds hoogere eischen gesteld, dientengevolge zullen de kosten stijgen en wanneer wij den levensduur van een modern schip bijvoorbeeld op 20 jaar stellen, dan is het duidelijk dat reeds nu rekening moet wor den gehouden met de mogelijke ontwikkeling in de luchtvaart. Voorts zijn scheepvaartmaatschappijen mil- lioenenbedrijven, welke er niet tegen opzien voor een, in haar oogen gerechtvaardigde proefneming belangrijke uitgaven te doen. De belangen van een luchtverbinding zijn inderdaad niet denkbeeldig, wanneer1 wij be denken, dat per jaar door één enkele maat schappij reeds een bedrag van rond 3 millioen gulden moet worden betaald aan rechten voor het Sueakanaal. Vliegtuig of luchtschip? Deze aangelegenheid is niet los te maken van een vergelijking tusschen beide specimen van luchtvaartuigen, echter met dien ver stande, dat een absolute vergelijking; het trekken van conclusies en het nemen van een beslissing in dit stadium van ontwikkeling niet mogelijk is. En ook daarom is de ge heele onderneming niet meer dan een proef neming. Er was geen enkele reden om ten aanzien van het vliegtuig in de huidige uitvoering, opnieuw een proefneming te houden; dage lijks heeft men de praktijk voor postvervoer voor oogen. Ook met beschikbaarstelling van groote bedragen kan in het zwaarder dan de lucht momenteel geen éclat=makende ver andering worden gebracht. Men moet namelijk de vliegtuigtechniek niet oppervlakkig belhouwen, reuzenvlieg- tuigen als de Do X, deJunkers G 38 om de twee grootste te noemen, zijn een vergrooting van bestaande typen, respectievelijk een wel geslaagde proefmachine naar de ontwikkeling van het door Prof. Junkers als ideaal ge dachte „Einflügelfiugzeug"; beide zijn dus niet de machines van de toekomst. Men wordt oppervlakkig beschouwd geëpateerd door be schrijvingen van 100 passagiers, keukens, bars, machinekamers, etc. en hoe interessant (en ook kostbaar) deze experimenten ook zijn mogen, een kritische beschouwing bijv. van de verhouding tusschen betalenden last en werkingssfeer doet zien dat hierin wezen lijk slechts een geringe vooruitgang is te bespeuren, welke vooruitgang is verkregen ten koste van een uiterst kostbaar en gecom pliceerd samenstel. Ter verduidelijking hiervan het volgende. De beschikbare last kan men gebruiken voor passagiers in hqpfdzaak doch dan wordt de voor bedrijfsstoffen beschikbare lading zoo danig verminderd dat de werkingssfeer af neemt en het is begrijpelijk, dat bij een groot aantal motoren, de benoodigde benzi ne en olie zeer snel met den afstand toeneemt De Junkers G 38 is aërodynamisch beter, men mist hierin echter het comfort, dat voor de passagiers in de Do X was bereikt. Om en kele getallen te noemen: de Do X kan over den maximalen afstand van 2000 K.M. nog slechts 20 passagiers vervoeren: een Fokker F XII een eenvoudig driemotorig vliegtuig, kan over een afstand van 1300 K.M. nog een betalenden last van 650 K.G. vervoerep. De reis naar de Ver. Staten van de Do. X blijkt ook geen groot succes te zijn. De quaestie betalende last-werkingssfeer is zeer belangrijk: immers wij bezien in dit verband alleen het luchtverkeer over grooten afstand. Onze verbinding met Indië is even min als de scheepvaartdienst, een etappen- dienst, doch moet een snelverbinding zijn van eindpunt naar eindpunt. Om eenigermate te dezen opzichte een ver gelijking te trekken tusschen vliegtuig en luchtschip geven wij hieronder de toppresta ties van beide soorten: het eenmotorig landvliegtuig een afstand van5650 KM. (Lindbergh); het meermotorig landvliegtuig een afstand van 3720 K.M. (Maitland) de vliegboot landvliegtuig een afstand van 2250 KM. (de Pinedo) het luchtschip landvliegtuig een afstand van 12400 KM. (Dr. Eckner). Zonder meer staat het luchtschip hierin bovenaan; nemen wij echter nog in onze ver gelijking op, welke waarde deze nonstop- vluchten hadden uit een oogpunt van de ont wikkeling van handelsluchtvaart, dan blijkt dat de vliegtuigen geen betalenden last ver voerden, in tegenstelling met de „Graf Zep pelin',, welke een aantal passagiers op com fortabele wijze vervoerde. Met deze eenvoudige vergelijking is het probleem echter geenszins opgelost. Het aantal factoren is legio: zij zijn van technischen aard en hebben betrekking op rentabiliteit, bedrijfszekerheid als verkeers middel etc. etc. Het zou te ver voeren, wan neer wij alle factoren, uitgebreid zouden be spreken; één ding dienen wij echter op den voorgrond te stellen omdat hierdoor feite lijk een vergelijking niet wel mogelijk is en dat is het volgende. In tegenstelling met het vliegtuig is het luchtschip nimmer in een geregelden dienst gebruikt, noch over kleinen noch over groo ten afstand; evenmin werden luchtschepen in de tropen gebruikt en juist deze overwe gingen rechtvaardigen te meer de voorgeno men proefneming. In de techniek en zeer zeker in de lucht vaart is er geen gevaarlijker bezigheid dan ,profeetje spelen", wij zullen ons dus wel wachten reeds een oordeel uit te spreken over het resultaat van de proefneming; slechts zouden wij op enkele moeilijkheden willen wijzen, waardoor wij vanzelf, zij het ook globaal, een indruk geven van de hier- voren bedoelde factoren, welke bij een ver gelijkende beschouwing in aanmerking moe ten genomen worden. Het klimaat zal voor het luchtschip moei lijkheden opleveren (groote temperatuurs verschillen, natte moessons)behandeling bij vertrek en landing, de opberging eischen een zorgvuldige voorbereiding, geoefendheid van personeel; de aanvoer van helium, dat eerst kort geleden door de Ver. Staten is vrijgegeven, zal evenzoo bezwaren opleveren. Hiertegenover staan de belangrijke voordee- len van den grooten actieradius, waardoor doorgaand verkeer mogelijk wordt, de reis- duur dus wordt bekort, en dit alles terwijl er voor de passagiers een zekere mate van com fort bestaat, welke grooter is dan in een vliegtuig. Voornoemde factoren zullen van zeer veel invloed zijn op de beantwoording van de vraag of er ooit sprake kan zijn van een ge- regelden dienst en alleen in dit laatste geval kan er een vergelijking worden getrokken welke van de twee verkeersmiddelen, de grootste rentabiliteit zal hebben. Het schijnt ons daarom geen zin te hebben, ons in bere keningen te gaan verdiepen, want hierbij komt nog een tweede ongewisse factor, na melijk de quaestie van de vraag. Uiteraard moet men bij een berekening van een derge lijke onderneming uitgaan van beschikbaren betalenden last, welke inderdaad geheel be taald wordt; dan komt hierbij nog de moei lijke beslissing over de frequentie van den dienst, kortom: een hoeveelheid onbekenden waarover wij ons thans het hoofd niet be hoeven te breken. Wij zouden deze beschouwing willen ein digen met een enkele conclusie, welke staat en wel deze, dat in den tegenwoordigen vorm noc iihet eene noch het andere verkeersmid del op volmaaktheid kan bogen. Een woord van groote waardeering echter voor het ini tiatief van de scheepvaart-concerns, welke door dit voornemen opnieuw het bewijs le veren, dat zij een vèr vooruitziende politiek voeren en niets onbeproefd wenschen te la ten om de voor Groot-Nederland zoo belang rijke verbinding zoo snel mogelijk tot stand te brengen. VAN DEN ABEELE. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij J. Milo, Aelbertsbergstraat 57, autobanden; Westendorp. Duvenvoordestraat 60, aktetasch J. Fenger, Graaf Willemstraat 3. autovet- spuit; Kreynen, Oranjeboomstraat 174, ben zinedop; Bureau van politie, Smedestraat, broche; broekje, C. Bruins, Olycanstraat 8, duif; Bureau van politie, Smedestraat, ge wicht; Shulpzand, Harmenjansweg 60, hond je; Goedhart, Zomervaart 181, halsband; R. D. Baart de la Faille, Marnixstraat 10, kat; J. J. Pollé, Bisschop Ottostraat 20, kniptang; De Wit, Marnixstraat 6, loupe: W. P. H. Kar- reman, Krom 20 rood, mantel, schoenen en muts; J. B. Wesselink, Zonnebloemstraat 12, parapluie; V. Wort, Waldeck Pyrmontstraat 28 rood, pak met inhoud; E. Bendien, Sprui- tenboschstraat 21, potlood; R. de Zaaier, Keizer Karelstraat 34, portemonnaie: P. Waale, Zomerkade 67, pet; M. Poelman, Oude weg 85, portemonnaie met inhoud; Smit, Zo merkade 127, sleutel; C. Sala, Rollandstraat lh, sleutel: P. Balder, Ampzingstraat 6, vul potlood; Klimbie, Kleverparkstraat 8, vulpen; Gem. Reiniging, Harmenjansweg 85, wandel stok. JUBILEUM A. MACHIELSEN. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer A. Machielsen in dienst van de gemeen te Haarlem trad als voorman-boschwachter, dienst van „Hout en Plantsoenen", waar hij thans als opzichter werkzaam is. Gisteren werd hij gehuldigd. Eerst te 10 uur ten stadhuize door den burgemeester, die hem een geschenk aanbood, daarna op de gemeentelijke kweekerij in de Oranjerie. Als eerste spreker huldigde de directeur van Hout en Plantsoenen, de heer J. L. Bouwer, den jubilaris. Daarna sprak namens de ambtenaren, de boekhouder, de heer J. Veldkamp en vervolgens huldigde de voor zitter van het comité uit de arbeiders, de heer K. Bij den heer Machielsen. Tenslotte hield de voorzitter van de afdee- ling Haarlem van de A. R. K. A. een zeer waardeerende rede over den persoon en den arbeid van den jubilaris. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- ZIEKTEVERZEKERING. De heer H. C. Sprenger schrijft naar aan leiding van het bericht van den Raad van Arbeid in ons blad van Woensdag waarin deze aandringt op spoedige aangifte van ziekte, dat het besluit doelt op die werk nemers, die verzekerd zijn bij den Raad van Arbeid doch niet op die werknemers, wier werkgever aangesloten is bij een Bcdrijfs- vereeniging. Deze werknemers dienen zich ziek te mel den bij hun werkgever, die verplicht. Is hier van zoo spoedig mogelijk aan de Bedrijfs- vereeniging, waarbij hij aangesloten is, ken nis te geven op de door die Bedrijfsvereeni- ging voorgeschreven wijze. Het verdient daarom aanbeveling dat de lezers, w.o. zich ongetwijfeld vele krachtens de Ziektewet verzekerde werknemers bevin den, er op gewezen worden dat bedoeld be richt niet geldt voor den werknemer, in dienst van een bij een Bedrijfsvereeniging aangesloten werkgever, zulks teneinde te voorkomen dat talloozen op onjuiste wijze van hun ziekte aangifte doen met al de ge volgen van dien. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken, toorden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Hoeveel bedragen de kosten voor het verkrijgen van de kon. goedkeuring voor een vereeniging? 2. Aan wien moet het desbetreffend verzoek gericht worden? 3. Moet dit verzoek op gezegeld papier gesteld zijn? 4. Moet het, behalve de statuten, ook van een huishoudelijk reglement vergezeld zijn? ANTWOORD: 1. 50.—. 2. Tot Hare Majesteit de Koningin. 3. Ja. 4. Niet noodzakelijk. VRAAG: Ben ik wettelijk verplicht <le polis van bi:andver zekering bij de hypotheekbank te deponeeren, of is dat een instelling van de hy potheekbank? ANTWOORD: Het is bij de acte gewoonlijk overeengekomen. VRAA.G: 1. Hoe en tegen welke kosten kan men trouwen op z.g. huwelijksvoorwaarden? 2. Kan dat voor een arbeider kosteloos ge schieden? ANTWOORD: 1. pl.m. 32.—. 2. Ja, tenminste als hij onvermogend is. PERSONEEL. VRAAG: Ik ben in betrekking voor dag en nacht en heb een compöteschotel gebroken. Ben ik verplicht die te vergoeden? Bij het verhu ren is daarover niet gesproken. ANTWOORD: Alleen als het aan uw schuld te wijten is. VRAAG: 1. Heeft een dagmeisje recht op va- cantie, als daaromtrent bij het in dienst treden niets is bepaald? 2. Zij heeft uit eigen beweging gezegd: „Vol gende week kom ik niet, dan ga ik met vacan- tie". Ben ik nu verplicht haar die week uit te betalen? ANTWOORD: 1. Neen. 2. Neen. PLANTEN. VRA-AG: Moeten bij het buiten in den vollen grond zetten van Aaronskelken de bladeren worden afgesneden? ANTWOORD: Niet noodzakelijk. In den regel blijven de planten in tlè pot en laat men ze. door langzamerhand minder water te geven, tot rust komen. In Augustus of Soptember weer in dezelfde pot zetten, maar met versche, voed zame aarde. RECEPTEN. VRAAG: Een rok van Elgelsche stof is met succes in houtzeep gewasschen, maar bij het oppersen is, ondanks de vochtige doek. een schroeivlek ontstaan. Afwrijven met terpentijn hielp niet. Weet u eon beter middel? ANTWOORD: Doop een schoon, wit doekje in goed bleekwater en wrijf hiermede over de schroeivlek, tot deze er uit is. Daarna goed met koud water naspoelen, zoodat alle bleekwater er beslist uit is en dan direct met droge doe ken droog betten, om te voorkomen, dat zich kringon vormen Wij weten niet, of gij na de terpentijnbelian- deling nog zult slagen met het verwijderen dei- schroeivlek. VRAAG: 1. Hoe moet ik roomboter inma ken? Moet de geheele hoeveelheid ineens wor den ingemaakt, of kan ik er geregeld nog wat aan toevoegen? ANTWOORD: Neem een zuiver schoone In- maakpot en maak de boter daar zoo stevig in. dat er geen enkele opening inblijft. Overdek het met een laagje pekel. Steek een of twee slok jes zoethout rechtop in de boter, zoodat cr een kwart von het stokje boven uit blijft steken. Gij moet het in eens afwerken en niet bij gedeel ten. DIVERSEN. VRAAG: 1. Van welk dier is het voorwerp afkomstig, dat. in de hal van het stadhuis aan het plafond hangt? 2. Hoeveel tanden heeft een walviscli? 3. Van wanneer dateert het stadhuis? ANTWOORD: 1. Dat is een kaak van een walvisch. 2. In het geheel geen tanden. In de boven- kook 300 tot 400 groote driehoekige, hoorn achtige platen (baleinen), die aan de binnen zijde met baarden zijn bezet en een groote zeef vormen, die te groote stukken voedsel tegen houdt in verband met het kleine keelgat. Het voedsel wordt ongekauwd ingeslikt. 3. Vermoedelijk reeds voor 1100, althans Sa muel Ampzing sclirijft, dat reeds Sn 1001 Kloris II, de Vette, te Haarlem zijn hof hield. L'it dc geschiedenis van Haarlem van Cornells de Ko ning Ldz. blijkt, dat in 1245 het raadhuis, toen nog grafelijke woning, reeds bestond. TWEEDE KAMER. 18 Juni. De interpellatie-Oud over dc uitvoering: van de Tarwcwet. Wordt.de broodprijs verhoogd? Monopolie voor de maalde rijen? Minister Ruys stond daar vandaag achter de ministerstafel in zekeren zin als overwin naar. Niet alleen, dat de commissie van ad vies voor de uitvoering van de Tarwewet de veelzijdig samengestelde commissie met de grooist-mogelijke meerderheid het stelsel- Boon-Oud had verworpen, hij kreeg ook alle landbouw-specialiteiten uit de Kamer (groot en klein) aan zijn zijde. Als overwinnaar. Immers in December heeft minister Ruys zijn ontwerp-Tarwewet er alleen door gekregen door te dreigen met intrekking van heel het ontwerp. Er was nl. een feitelijke meerderheid in de Kamer vóór het systeem-Boon-Oud hetwelk zich grondde op de leveringsplicht van inheemsche bloem naast het buitenlandsche product en op ge leibiljetten bij het vervoer. En nu had niet. alleen de commissie van advies dat stelsel afgewezen, maar ook Dr. Bierema, liberaal afgevaardigde, die in December het stelsel- Boon-Oud nog de voorkeur gaf, verklaarde zich nu vlak voor het stelsel van den minister In het algemeen de heer Oud kreeg wei nig medestanders. De liberale afgevaardigde Dr. Vos. de sociaal-democraat Vliegen (wiens partijgenoot Hiemstra, voorstander van des ministers maal- en menggebod afwezig was) en de heeren Braat en Wijnkoop bleven met den interpellant critiek oefenen op de uit voering van de Tarwewet, zooals deze thans is voorgenomen. Vertrouwen, volledig vertrouwen, in den minister heeft een heele phalanx van afge vaardigden uitgesproken, nl. de heeren van Voorst tot Voorst, Weitkamp, Ament, Lovink, Loerakker, Kersten, van Hellenbcrg, Hubar. en v .d. Heuvel van de rechterzijde met den linkschen Dr. Bierema. Vooral de controle-moeilijkheden bij het stelsel-Oud-Boon waren het geweest, die van invoering hadden doen afzien. De heer Oud heeft bestreden, dat er zulke moeilijkheden zouden zijn. Hij stelde voor, dat de bedoeling van het ontwerp was: den landbouw te hel pen. Dat het eenige doel. Dan moest ook. meende hij, het voor het overige Nederland allergemakkelijkste systeem worden geko zen, hetwelk geen schade voor den landbou wer zou beteekenen. Hij zag dat in de bij le veringsplicht met ven.'oer onder geleibiljet ten. Immers zoo redeneerde hij wan neer eenmaal maar binnenlandsche bloem is geleverd naast de buitenlandsche, wat geeft 't dan, wat men verder met die binnenland sche bloem doet of waarvoor men het ge bruikt? Dr. Bierema had hiertegen een argument dat ons minder sterk lijkt, dan dat van de regeering. Dr. Bierema vreesde dat er bin- nenlandsch bloem zou vernietigd worden. Die schade zullen de bakkers niet willen lij den, interumpeerde Mr. Oud. De minister echter vreesde voor handel in de bij de bak kers overgeschoten inheemsche bloem, die zonder geleibiljet zou kunnen worden ver voerd en dus schade zou toebrengen aan het doel van het ontwerp. De minister had nóg een argument. Een argument, dat ook sterk op den voorgrond werd geschoven door de heeren Ament. en Loerakker maar een argument, dat naar ons gevoelen wel mooi is om het „Neder- landsch fabrikaat" te beoordeelen, maar bui ten het eigenlijk doel van liet ontwerp stond: de londbouw helpenJDit argument dan dat met het stelsel-Oud-Boon niet zooveel mogelijk Nederlandsche tarwe door Neder landers zou worden gebruikt. Dit gaat uit van den wensch om den tarweverbouw te vermeerderen, niet om alleen, wat thans schade lijdt, te steunen. Naast het stelsel-Boon-Oud was in De cember ook van S. D. zijde een teelt-premie verdedigd. De heer Vliegen herinnerde er nog eens aan, zette de voordeelen ervan nog eens uiteen, maar het bleef op dit punt ver der bij een weerspraak van den heer Loerak ker alleen, dewelke van een teeltpremie ver bouw van niet volwaardige tarwe vreesde. Het doel van het ontwerp is: den tarwe verbouw te helpen. Dit wilde de heer Oud ook. Hij wenschte daarbij echter( dat, wat ons volk door broodprijsverhooging zal moeten betalen om den tarwebouw als na tionaal bestaansmiddel op de been te hou den voor zoo hoog mogelijk percentage zou ten goede komen aan den landbouwer, m.a.w. dat het doel zoo goed mogelijk zou worden bereikt, dat zoo weinig mogelijk aan den „strijkstok" zal blijven hangen. De heer Oud vreesde, dat o.a. voor con trole veel geld zal worden uitgegeven. Neen, antwoordde Dr. Bierema, onder sterke in stemming van Dr. Lovink, controle oefenen de landbuworganisaties zelf. dat is een vorm van self-help, waartoe de landbouworgani saties, die reeds zooveel tot stand brachten, zeer wel in staat zijn. Ondanks het feit, dat Mr. Oud herhaal delijk op den voorgrond stelde, dat hij even zoo goed als anderen, evenals de regeering den landbouw helpen wil, moest hij toch tegen verschillende afgevaardigden we noemen de heeren Van Voorst, Ament, Lo vink en v. d. Heuvel betoogen, dat het van hun kant absoluut onnnoodig geweest was te betoogen, dat de landbouw hulp behoeft. Zooals gewoonlijk zijn ook bij de interpel latie-Oud opmerkingen gemaakt, welke in ver-verwijderd verband stonden mot het eigenlijke interpellatie-doel, hoewel de voorzitter niet bij machte is tengevolge van de interpellatie-fomuleering, deze opmer kingen buiten de orde te verklaren. Zoo heeft de heer Weitkamp een zeer zwart gekleurd beeld opgehangen van den nood in den landbouw vergetende, dat er een spreekwoord is: „alle overdrijving schaadt", zoo heeft de heer Kersten aange drongen op het wegnemen van alle sociale verzekeringslasten welke op het boerenbe drijf drukken, zoo heeft de. heer Wijnkoop talrijke uitspraken gedaan, vooral gericht tegen de S.D.A.P., door hem de sociaal-fas cisten genoemd. Toch maakte de heer Wijn koop één opmerking, welke, niet van betee- kenis ontbloot is. Nederland nl. is één dei- grootste afnemers van Amerikaansch bloem. Is er nu geen kans vroeg hij en hij sprak een inderdaad bestaand gerucht na, dat Amerika met represaillemaatregelen komen zal? De regeering heeft op deze vraag geen antwoord gegeven. De hoofdvraag van het geheele debat was eigenlijk de vraag: „wordt de broodprijs ver hoogd en zoo ja, met hoeveel cent per brood van 800 gram?" Dat de broodprijs tengevolge van de tarwewet verhoogd zal worden nam iedereen aan. De heer Oud, Dr. Vos en de heer Vliegen en zij grondden zich op gegevens uit de be treffende vakbladen en op uitspraken van deskundigen spraken van een verhooging van 2ct. De heeren Lovink, Weitkamp. Biere ma. Loerakker geloofden daaraan niet: het zou h. i. veel minder zijn. Immers, zoo rede neerden zij. de broodprijs hangt van zooveel factoren af, dat over verhooging rengevolge van de tarwewet niet veel te zeggen is. maar in ieder geval zal het geen 2 et. zijn, een cij fer. dat rustte op de meerdere kosten tenge volge van de tarwewet en het vastleggen van een „richtprijs" voor tarwe, uit te koeren aan de verbouwers van tarwe. Nu kwam echter Mr. van Hellenberg Hubar, r.k. afgevaardigde als vele andere sprekers, de verwachting uit spreken van een broodprijsverhooging van 2 ct. En hij beriep zich op een recente studie van de professoren Kaag en Polak, waarin de stelling voorkwam, dat de broodprijs wel de gelijk nauw samenthangt met den tarwe- prljs. Intusschen wie heeft gelijk? De minister noemde dat cijfer van 2 ct. rein-hypothetisch. We zullen moeten af wachten. Maar wordt het cijfer hooger (eeni- ger mate beduidend hooger: een marge moet ïn acht genomen worden) dan noodig is om den boeren hun richtprijs te waarborgen, dan mag met recht, gevraagd worden: „waar blijft de rest?" De vraag, die de lieer Oud, een prijsverhooging van 2 ct. aannemende, van middag reeds stelde. Dan mag ook verwacht worden, dat de regeering en dc landbouw organisaties, van wier grooten invloed de heeren Bierema en Ament repten, zullen In grijpen. De broodprijs wordt in ieder geval iets hooger. Hoeveel is de vraag. De broodprijs wordt hooger! Welnu vooral de heeren Vliegen en Wijnkoop hebben er op gewezen, dat dit voor groote gezinnen en voor kleine beurzen veel beteekent. Veel beter zoo spraken zij was het daarom geweest, uit. de schatkist rechtstreeks gelden aan de tanveverbouwers ter beschikking te stellen. Dan waren de meerdere lasten regel matiger over de belastingbetalers verdeeld geworden. De heer Vliegen richtte zich tot de r.k. fractie. Hij deed er op letten, dat deze fractie steeds voor de groote gezinnen opkomt en dat zij nu hieraan een groot nadeel toebrengt door de aanvaarding van dc broodprijsver hooging. Hierop hebben de heeren Ament en Loerakker geantwoord, dat zij steeds voor groote gezinnen opkomen, maar dat de groote gezinnen geen rechten kunnen doen gelden, evenals iemand dat kan. om brood benoden den kostprijs te kunnen krijgen. In den laat sten tijd werd het brood beneden den kost prijs geleverd. Dc heer Oud vreesde voor een monopolie positie der maalindustrie. Dat gevaar Is nog niet voorbij. Want Dr. Bierema heeft in den breede uiteengezet, dat tic maalindustrie niet moest overgaan tot het vaststellen van onge motiveerde prijzen, wijl dan de landbouw organisaties niet zouden aarzelen zelf over tg gaan tot het inrichten van maalderijen, ten einde de richtige werking van de tarwewet niet in de waagschaal te stellen ten bale van ongemotiveerde winsten voor een niet-bena- deelde industrie. Ten slotte: de heeren Ament en Van Voorst tot Voorst hebben nog gezegd, dat de boeren met de Tarwewet zoo tevreden waren. En minister Ruys ging met dc tevreden heidsbetuiging van een groot deel der Kamer naar huis. INTIMUS. GEMEENTELIJKE DIENST LICHAMELIJKE OPVOEDING. In het tijdvak 115 Juni zijn in dc Ge- meentelijke Zweminrichtingen 24319 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Mannen Vrouwen Abonné's 1506 1202 35 cts baden 76 48 10 cts baden 359 250 Vereenigingsbaden 373 145 Schoolbaden 1561 1083 Kostelooze baden 3765 4294 Totaal- 7640 7022 Delft Mannen Vrouwen Abonné's 2318 2304 35 cts baden 149 131 10 cts. baden 642 706 Vereenigingsbaden 183 83 Schoolbaden 1992 1209 Totaal 5224 4433 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. is een voedzame cacao- i drank en ook een ge- j zonde drank. Daarom is FOSCO ook voor kin deren zoo uitstekend. Bestelt nog heden èen flesch bij Uw leverancier! Wordt mot koude melk bereid. AGENDA. VRIJDAG 19 JUNI Geb. Protestantenbond Haarlem-Noord: Vergadering Vrijheidsbond. Spr_: mevr. mr. Scheltema-Conradi en L. de Groot. 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Protestver- gadering van de V. A. R. A.. 8 uur. Luxor Theater: „Haas tweede jeugd". Op het tooneel: Otto Hera. 8.15 uur. Palace: „Studentenliefde". Op het tooneel: Prof. Hollaender Trio. 8-15 uur. Rembrandt Theater: „Caïn". Op het too neel: Benla Wolf. de gedachtenlezende her dershond. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 20 JUNI: Schouwburg jansweg: Opvoering van „Tro- penadel", 8.15 uur, Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Fa. Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 14, tel. 11000 L. Schoorl, Frans Halsplcin l, tol. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en vaart straat 26. tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5