BUITENLAND. Het conflict tusschen Vaticaan en Staat. H.D. VERTELLING HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 20 JUNI 1931 VIERDE BLAD Nog niet opgelost. Belangrijk nieuws uit Washington. De Economische saneering en de houding van Amerika. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. In een interview met een medewerker van „Le Journal" heeft Mussolini zijn meening gezegd over het conflict met den paus. Hoofdzaak in dit interview was de definitie van de kerkelijke- en dictatoriale bevoegd heden in het land. Mussolini legde een schei dingslijn tusschen de religie, die een zaak dei- priesters is, en de politiek dievan hem, den Duce, is. „La politiquec'esfc a inoi", moet Mussolini luid gezegd hebben, waarna hij zijn kaken met kracht op elkander klapte. Deze gebeurtenis is een herhaling van schier ontelbare incidenten in den loop der geschiedenis, telkens wanneer er krachtige figuren in het Vaticaan of op den troon in Rome geplaatst waren kwamen er botsingen voor, en tengevolge daarvan burgeroorlogen, met den banvloek der Pausen en den invloed van buitenlandsche vorsten en de gekochte strijdmachten van de groote en zelfstandige Noord-Italiaansche steden als Milaan. Flo rence, Venetië. De strijd tusschen Vaticaan en Staat in deze eeuw, is in wezen niet ver schillend van de oorlogen van toen, al is de manier van strijden een geheel andere. De wederzijdsche „vijandelijkheden" beperken zich tot maatregelen tegen de katholieke actie, en in het bijzonder de actie der jeugd, en tot de uitwisseling van nota's. Verleden week Zaterdag werd medegedeeld dat er een overeenkomst tot stand was gekomen tus schen den H. Stoel en de regeering. Het is juist, dat Zaterdag een nota is overhandigd, doch het Vaticaan heeft daarop nog geen antwoord ontvangen. Hieruit blijkt dat geen accoord is bereikt en dat de „vredesonder handelingen" nog niet kunnen worden ge opend. De Italiaansche regeering heeft nu ver klaard, dat het Vaticaan eischte, dat het ministerie de verzekering zou afleggen, dat het de incidenten betreurt en maatregelen voor de toekomst zal nemen. Ook is in de nota van den Paus opnieuw geprotesteerd tegen de bewering, dat de Katholieke Actie zich met politiek zou bezig houden. Mussolini's methode onderscheidt zich thans door traagheid. Traagheid in het be antwoorden van de nota's van het Vaticaan. Een tergende traagheid voorwaar, die bewijst dat de Duce de genomen maatregelen in het geheel niet betreurt,... Gisteren hebben wij uitvoerig geschreven over de verwachting die men koestert ten aanzien van de internationale besprekingen in Londen, en als onze meening uitgesproken dat men thans in ieder geval op den goeden yreg is. Dat Mellon's onderhandelingen in Londen, met MacDonald en Henderson ondanks hun strikt officieus karakter, van het allergroot ste gewicht zijn geweest blijkt uit den weer klank dezer besprekingen in Washington waar Hoover met de financieele en parle mentaire leiders langdurige onderhandelin gen heeft gevoerd die een presidenteele ver klaring tot resultaat hadden, een verklaring waarin duidelijk tot uiting komt, dat Hoover den tijd gekomen acht dat allfe krachten worden gebruikt om de saneering van de Vereenigde Staten van Amerika en het buitenland te bewerkstelligen. Voorwaar een allergunstigst resultaat. L. A. Engeland. De vermeende knoeierijen inzake de werkloosheids verzekering. Een interim-ontwerp inzake de werkloos heidsverzekering zou Vrijdag ingediend wor den. Volgens de Hérald zal zijn voornaam ste voorziening de instelling zijn van een tribunaal, dat vertegenwoordigers van de regeering, den algemeenen raad van het Trades Union Congress en van de werkge vers bevatten zal en ten doel zal hebben een onderzoek in te stellen naar de beweer de onwettigheden in verband met de wet op de verzekering der werkloosheid. Indien zulke misbruiken bewezen worden, dan zal dit tribunaal voorstellen doen aan den mi nister van arbeid, die in dit geval maatrege len zal kunnen treffen, die geldig zullen worden na ratificatie door het Lagerhuis. De Herald spreekt van onwettigheden, maar de beweerde misbruiken bestaan geenszins al leen daarin, maar ook uit onder deze wet volkomen wettige praktijken, waardoor niet alleen categorieën de uitkeering krijgen, die haar noodig hebben. Ook wanneer het woord onwettig slechts een slordigheid is, zou het doel van het ontwerp dus uiterst beperkt zijn, en komt het instellen van dit tribunaal toch, zelfs wat die misbruiken betreft, weer op uitstel neer en zal de regeering onder- tusschen Maandag opnieuw een aanvrage voor een z.g. leening van 25 millioen pond aan het fonds der verzekering te verdedigen hebben, aldus de N.R.Ct. Het Katholicisme en de drie partijen. In een rede te Edinburg heeft kardinaal Bourne het standpunt van de katholieken ten opzichte der drie politieke partijen uit eengezet aldus de N.R.C. De kardinaal zeide o«a.: De kerk staat volkomen buiten iedere po litieke partij, maar als een partij zich defi nitief op een onchristelijk standpunt plaats dan kan geen katholiek er lid van zijn. Wan neer dus geloof en geweten in conflict komen met de partijbeginselen dan moet de katho liek zijn geweten volgen. Met deze beperking is ieder katholiek vrij lid van de conserva tieve-, liberale- of arbeiderspartij te zijn. De jongste encycliek, die overigens evenzeer tegen de misbruiken van het kapitalisme te keer gaat als tegen het socialisme, heeft mijn denkbeelden echter niet gewijzigd. Geen enkele partij biedt den katholiek echter volkomen voldoening. De conserva tieven staan het dichtst bij de Anglicaan- sche kerk, maar onder onze Anglicaansche vrienden vinden wij weinig overeenstemming met ons op punten der moraal, b.v. bij echt scheiding en geboortebeperking. De liberalen steunen op de Nonconfor misten, die groote tegenstanders zijn van onze schoolpolitiek, onzen eisch dus van ge lijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. In de arbeiderspartij treffen wij weer be ginselen en meeningen aan, die niet in over- eenstmeming zijn met de leer der kerk. Ook hier moet een katholiek dus oppassen, en ofschoon hij in algemeenen zin de partijbe ginselen kan aanhangen, moet hij de stem van zijn geweten moedig en duidelijk doen hooren. waarvan onlangs eenige katholieke leden der arbeiderspartij in het Lagerhuis een edel voorbeeld hebben gegeven. Geen katholiek lid der arbeiderspartij mag echter den klassenstrijd prediken of het recht van particulieren eigendom ontkennen. INGEZONDEN MEDEDEELDiGEN a GO Cts. per regel. Haarl. Jeugdkerk v. Ouderen Zondag 10.30 uur v.m. aula Christel. Lyceum Ds. A. ADRIANI, predikant te Baam Frankrijk. De economische wederopbouw} van Midden-Europa PARIJS, 19 Juni. (V.D.) Naar de „Matin" meldt, heeft in het Fransche ministerie van financiën een bespreking plaats gehad tus schen de ministers Flandin en Rollin en een aantal vertegenwoordigers va nFransche fi nancieele en economische kringen. Besproken werd het denkbeeld van de vor ming van een studiecommissie, welke zich naar Midden-Europa zou begeven. De verte genwoordigers van financieele en economi sche kringen hebben den Minister van Finan ciën medegedeeld onder welke omstandighe den en op welke voorwaarden zij bereid zijn de quaestie van den wederopbouw van Mid den-Europa binnen het te Genève voorge stelde algemeene plan te bestudeeren. In den loop der besprekingen is men het over het beginsel van de vorming van een deskundige delegatie eens geworden, welke delegatie ter plaatse de economische moge lijkheden zal onderzoeken. Woensdag a.s. zal in het ministerie van Handel een nieuwe bespreking plaats vinden. Het „Petit Journal" meent te weten, dat deze besprekingen in de eerste plaats be trekking hebben op een steunactie voor Oos tenrijk. Frankrijk versterkt de vloot! PARIJS, 18 Juni (Havas). In de Kamer verklaarde de minister van marine bij de be- handelin gvan het wetsontwerp voor den bouw van oorlogsbodems volgens het program 19311932 dat Frankrijk zich moest inspi- reeren op de vloten van de landen waar het tusschenin ligt. Duitschland had den kruiser „Deutschland" gebouwd, credieten gevoteerd voor een tweeden kruiser en een plan tot ver vanging aangenomen voorloopig omvattende drie kruisers van 10.000 ton, vier torpedo booten, vier torpedojagers, daarna vier andere kruisers en drie torpedobooten. Frankrijk had trouwens geprotesteerd tegen dezen aan bouw, die de zes schepen, voorzien bij het verdrag van Versailles te boven gaat. Frank rijk wilde slechts de veiligheid van eijn ove-r zeesche verbindingen handhaven, hetgeen een levensbelang was. De minister verzocht daarom in principe goedkeuring van een slag schip van 23.000 ton, dat. volgens de technici het maximum weerstand biedt aan aanvallen van duikbooten en vliegmachines. zonder daardoor ook maar in het geringst de moge= lijkheid van de bespreking en het initiatief der ontwapeningsconferentie te verkleinen. De Kamer verwierp een voorstel der socia listen om de beraadslagingen over het vloot- bouwprogram 19311932 te verdagen tot na de algemeene ontwapeningsconferentie, met 381 tegen 196 stemmen. Daarna werd met 410 tegen 168 stemmen het regeerings- ontwerp aangenomen. Het plan omvait be halve het vorengenoemde slagschip, twee kruisers van in totaal 7500 ton en zes kust- wachtsohepen. Nog meer moeilijkheden in Roubaix te verwachten? Gisteren zou op het ministerie van arbeid een nieuwe bespreking geopend worden tus schen de patroons uit de textielindustrie te Roubaix-Tourcoing en de vertegenwoordigers van het Nationaal Vakverbond (C.G.T.) en de vrije vakvereenigingen. Zooals men weet heeft het consortium besloten zijn fabrieken Maandag te openen op de nieuwe voorwaar den. Dit plaatst de Belgische arbeiders voor een moeilijk geval. Gaan zij niet aan het werk, dan houden zij op noodgedwongen werkloos te zijn en krijgen zij geen uitkeering meer. Hervatten zij het werk dan locpen zij gevaar het slachtoffer te worden van re presaillemaatregelen hunner Fransche mak kers, die de staking voortzetten. Het gevaar voor relletjes is zeker niet denkbeeldig aldus de NR.C., zoodat het begrijpelijk is, dat de minister nog een laatste poging wil ondernemen om het geschil voor Maandag uit de wereld te helpen. Dat is ook om an dere redenen gewenscht. De staking heeft nu al vijf weken geduurd en het meerendeel der stakers heeft blijk gegeven van groot zelfs bedwang. Wel zijn er de vorige week ernstige onlusten voorgevallen, doch die waren ten slotte het werk van een klein troepje com munisten. Laat men echter de zaak maar op zijn beloop dan bestaat het geyaar, dat de werklieden ongeduldig worden. Nu reeds moe ten zij zich in schulden steken om te leven en een dak boven hun hoofd te houden. Onder die omstandigheden blijft men zijn gelijkmoedigheid in den regel niet lang be waren. Genève. Voorstel inzake beperking fabricage narcotica aan genomen. De Int. conferentie tot beperking der ver vaardiging van verdoovende middelen heeft met 14 tegen 2 stemmen en eenige ont houdingen, principieel het van Fransche enJapansche zijde voorgestelde plan in zake beperking der fabricage aangenomen. Door de aanneming van dit ontwerp zijn de door de opiumcommissie van den Volkenbond aan de conferentie gedane voorstellen nopens de verdeeling der fabricage van verdoovende middelen over de productielanden, derhalve Duitschland,'Zwitserland, Frankrijk en En geland, naar een bepaald verdeelingsschema verworpen. De vervaardiging voor uitvoer- doeleinden werd op den grondslag van door de productielanden ontvangen bestellingen, ontjer controle van een internationaal cen traal bureau voor toelaatbaar verklaard. De beraadslagingen der conferentie zullen nog minstens twee weken duren. De artsen tegen het gebruik van gifgas. Het 50ste Duitsche artsencongres heeft een resolutie aangenomen in zake de aanwendLng van gifgassen voor militaire doeleinden, waarin verklaard wordt, dat aangezien de toepassing van gifgassen in een eventueelen komenden oorlog de beschaving zal vernie tigen en een chaotischen toestand zal te weegbrengen, het congres eischt, dat de rijksregeering op de a.s. Ontwapeningscon ferentie de internationale overeenkomsten in zake de toepassing van gifgassen en ziekte verwekkende bacteriën onmogelijk zal maken. België. De regeering vraagt militair 5 credieten. BRUSSEL. 19 Juni. (B. T. A.) De Kamer besprak het wetsontwerp tot het verstrekken aan de regeering van de credieten voor de nationale verdediging. Minister Dens ver zocht de Kamer een crediet toe te staan van 210 millioen francs, dat voldoende zou zijn voor het bekostigen van de uitgaven, noodig vóór dat de volgende begrooting aan de orde komt. De minister gaf een overzicht van het totaal der werken, die moeten worden uit gevoerd tot het verzekeren van de nationale defensie van het geheele grondgebied te be ginnen bij de Oostgrens, waar permanente werken de verrassing van een plotselingen aanval zullen verhinderen. De minister zeide dat vestingwerken in geen enkel opzicht in strijd waren met de politiek van Genève. Vandervelde (leider der socialisten) ver klaarde nog steeds te gelooven dat gegeven de verdragen van Locarno, een aanval on eindig minder waarschijnlijk was geworden. In Frankrijk had men erkend dat het plan de gelegenheid zou geven, zoowel een aanval uit het Zuiden als een aanval uit het Oosten te weerstaan, en een terugkeer beteekende tot de politiek van neutraliteit van voor den oorlog. Dit was de beste, die België kon wor den gegeven. Vandervelde geloofde echter niet dat de Engelsche regeering de uitgaven voor het leger, die men in België wenschte te doen aan den vooravond van de Ontwape ningsconferentie, gunstig opnam. Frankrijk betoonde zich nog minder voldaan dan En geland. Men zeide er openlijk dat het Fransch Belgisch militair accoord wat den geest er van betreft dood is. Woensdag heeft de stemming plaats. Afghanistan Wapenzendingen uit Parijs. PES JA WAR, 19 Juni. (Reuter.) Acht en der tig vrachtauto's van het Ministerie van Oor log te Afghanistan zijn naar Kaboel vertrok ken geladen met geweren en ammunitie. Dit is het derde gedeelte van de groote wapen zending die te Pesjawar uit Frankrijk is aan gekomen. Een groote hoeveelheid blijft nog over om naar Afghanistan te worden over gebracht. Amerika. (Nadruk verboden; auteursrecht voorbe houden) Als door WILLY VAN DER TAK. Ze had er zeker al een half utïr gezeten, en de beklemmende schoonheid van den avond had haar eenzaamheid daar op die bank in het park, waar alles en alles, de zachtjes fluisterende voorbijgaande paartjes, die, dicht tegen elkaar gedrukt in het steeds dieper vallende duister volmaakt één schenen te zijn. het late lokkende gefluit van twee vogels tegen elkaar, het- warinroode licht, dat door de onbedekte ramen van een huis gansch aan den anderen kant scheen zoo onover komelijk troosteloos en koud en kil gemaakt, dat er plotseling in het waasje poeder op haar wang een traan kwam biggelen, die blonk in het maanlicht en een glimmende streep trok over haar ronde, blozende wang en een zachte snik klonk door de stilte van den avond. En de jonge man, die cp dat oogenblik net twee meter van haar bank af was. en net twintig minuten lang met zijn hoofd in zijn handen op het gras had gezeten en den prachtigen avond en zijn eigen weeke stemming had zitten vervloeken, omdat hij wist, dat daar gewoonlijk een slapelooze nacht, en een paar gedeprimeerde dagen op volgden, waarin hij als een somber, in zichzelf gekeerde geest door zijn eigen nuchter alle- aagsleven ging, hoorde die snik. en keek wei felend naar de vage vrouwefiguur op de bank. toen naar de maan. klemde zijn nanden in zijn zakken tot vuisten, en liep door. Vijf meter verder stond hij stil. haalde zijn han den uit zijn zakken, en bekeek ze. Toen stak hij ze er weer in, haalde zijn schouders op tegen zich zelf. en keerde op zijn schreden terug. Op de bank zat nog steeds het meisje, en toen hij zwijgend aan het andere einde van de bank ging zitten, voorovergebogen, met zijn handen op zijn knieën, zitten den ken. dat hij een idioot was. maar dat het hem verder niets kon schelen, keek ze ver schrikt op. en veegde stilletjes oen klein, tot een prop gekneed zakdoekje over haar ge zicht. Toen schoof ze voorzichtig nog een eindje verder van hem af. en staarde met oogen, die alles vaag en onduidelijk zagen van de tranen, voor zich heen naar de don kere vlakke massa van het grasveld aan den anderen kant van het pad. Een eind verder zaten de twee nachtegalen nog steeds zoete, lange klanken naar elkaar toe te sturen, en van een perkje niet ver weg dreef de geur van een paar bloeiende Jasmij nen naar hen toe. Het meisje wierp tersluiks een schichtigen blik op den jongen man, die nog steeds voorovergebogen naar den grond zat te kijken, en voor ze het wist. liepen haar oogen opeens weer over. en moest ze haar toevlucht weer tot haar zakdoek zoeken. Dwaas, dat ze was! Had hij iets gemerkt? Nee, hij keek nog steeds naar den grond. Ver woed veegde ze, maar in haar klom een ge voel van verwondering om dat zwijgende zitten van nog een mensch op die bank naast haar. Hij moest nog jong zijn. Zijn profiel was aardigEn op datzelfde oogenblik zei zijn stem, zonder dat ze er van schrok, of er zich over verbaasde, zoo kalm en effen: „Waarom huilt u?" Ze slikte, en voelde opeens weer haar oogen vol schieten. Haperend zei ze: „Weiss nicht. Hij knikte, alsof hij niet meer noodig had. En ze waren weer stil. Hij had even terzijde naar haar gezicht gekeken, en gezien, dat het niet onaardig was. Een Duitsch dienstmeisje, kindermeisje? Kindermeisje waarschijnlijk. Nog één, die zoo nu en dan huilde om rede nen, die ze zelf niet wist. Vreemde wereld. Dat haar vrijen avond alleen ergens buiten uit zat. Zij vóelde haar moeden rug steeds dieper in elkaar zakken, en rechtte hem even, terwijl ze dacht dat ze naar haar va- cantie verlangde. Vacantie in Duitschland, thuis. Ze had al in twee weken geen brief gehad. Toen herinnerde ze zich plotseling waar ze was. en bijna gelijktijdig keken ze elkaar aan en glimlachten een beetje on zeker en beduusd in het vage licht. .Mooie avond, was?" zei hij, om wat te zeggen. „Ik verlang zoo naar huis zei ze opeens klagelijk. „Ik ben zoo alleen hier, und oft müdeAch Gott!" „Ik ben hier ook alleein." zei hij. „Morgen ga ik weer naar huls. Moest hier in de stad zijn, en ik vond den avond te mooi om in den trein te gaan zitten. Anders had ik nu al thuis kunnen zijn. Een kwartier geleden had ik er nog gloeiende spijt van „Und jetzt?" vroeg ze kinderlijk. „Jetzt nicht mehr. Ik vind het altijd zoo vreemd, dat er zooveel menschen op de we reld zich alleen voelen. Als die elkaar eens. „Ja", zei ze peinzend. „Maar dat kan niet altijd. Je wilt wel, maar je kunt niet. Elnmal viellclcht Hij voelde het opeens roeren in de buurt van zijn hart. en hij ging weer naar den grond zitten kijken. Einmal vielleicht! Alle maal menschen. die droomden en verlangden naar dat Einmal vielleichtEn de dagen gingen voorbij en er waren zooveel mooie dingen, die er waren om met zijn tweeën genoten te worden alleen was die tweede er niet. en liep je er alleen langs en voelde je dubbel verlaten. En opeens stond hij op en liep weg. Ver baasd en licht teleurgesteld staarde ze hem na. Zijn profiel was zoo aardig geweest in het maanlicht en ze had zich minder alleen gevoeld met een mensch daar op dat andere einde van de bank. Ze haalde haar schouders ou en zuchtte hardop: „Ach Gott!" En met een al hoorde ze voetstappen naderen, ca stond hij weer voor haar met een takje jas mijn in zijn hand. „Bitte". Ze dankte hem licht verbaasd. Wat een wonderlijke jongen! O, kwam hij nu naast haar zitten? Was het daarom te doen ge weest? Ze klemde haar handen om het takje jasmijn, dat sterk lag te geuren in haar schoot. Ze wouze wou, dat hij dat niet gedaan had. Kon ze nu opstaan en weggaan? Het zou heel onvriendelijk lijken. En hij had een aardig profiel. Nee, ze zou blijven zitten. „Sind sie verlobt?" zei ze schuw. Hij glimlachte. „Nein". En hij vond haar op eens lief. „Ik ben niet verloofd. Net als jij.... Vielleicht einmal". „Warten", zei ze. „Immer warten. Het duurt soms lang". „Er is alle kans, dat je het nooit vindt", zei hij stil. Ze knikte. „Ich welss". En in de verte floten nog de twee nachte galen. en straalde de huiselijke, warmroode schijn uit- een huis naar buiten. Het duister leek hen te sluiten in een wereldje van hen tweeën, ontstaan uit de Intimiteit van dat wonderlijke avondlijke gesprek op de bank tusschen de dennen. Ze staarde strak voor zich heen over het grasveld, en toen ze zijn arm schuchter om zich heen voelde glijden, legde ze met een zucht haar hoofd tegen zijn mouw. en ze zeiden niets meer, tot ze zich eindelijk na was het een kwartier, was het een uur? losmaakte en rechtop ging zitten. „Ik moet naar huis". „Schade", zei hij. „Je bent een lieve jongen", zei ze. „Ga je morgen weer naar huis? IkIk „Maar toen ze zijn oogen zag werd ze stil. Hij zei niets. „Nein". zei ze toen. „Nein. Het was goed zoo. Het was een mooie avond, und ich war allein. Sie auch. Als ik je nu een zoen gaf Nicht wahr, licber Junge?" „Ja", zei hij met een zucht. Ze pakte hem bij een arm. en zei opeens heftig: „Wenn einmal das verflixt Echte kommt. daiï zul je blij zijn dat je het niet gedaan hebt. Breng me maar naar huis". „Ja", zei hij weer. Het was niet ver. Bij het hek gaven ze elkaar een hand. „Gute Nacht", ze ze. „Gute Nacht". Ze keek hem na, toen hij langzaam den weg afliep, en na twintig nieter al in het donker verdwenen was. Toen zuchtte ze en draaide zich om. „Ach GottEn ging naar binnen. In haar hand hing het takje jasmijn en liet een spoortje van doordrin genden, scherp zoeten geur achter in het donkere huis. Tegenover het S-jarenplan eet Amerikaansch 10-jarenplan.'i NEW YORK. 19 Juni. (V.D.l De oud-am- bassadeur der Vereenigde Staten J. W. Ge rard en de voorzitter van het Amerikaansche Vakverbond, de American Federation of La bor, Matthew Woll. voeren een campagne om te verkrijgen dat men in de Vereenigde Sta ten een stelselmatig productieplan zal aan vaarden, een tienjarenplan voor de Vereenig de Staten, teneinde een tegenwicht te vormen tegen het Russische Vijfjarenplan. Oostenrijk. Dr. Seipel probeert een kabinet te vormen. WEENEN, 19 Juni (Wolff). De Oosten- rijksche bondspresident Miklas heeft den ge wezen bondskanselier dr. Seipel opdracht gegeven een nieuwe regeering te vormen. Dr. Seipel heeft deze opdracht aanvaard, en zal onverwijld onderhandelingen beginnen met- alle partijen. Hedenavond zal, naar men aan neemt, het nieuwe kabinet reeds worden ge vormd. Rusland. het grondgebied van de USSR binnengedron gen. De revolutie is in gevaar. Het stervende kapitalisme heeft besloten een laatsten slag aan het land der arbeiders te leveren". Dat beteekende, dat de letterkundigen en journa listen gemobiliseerd waren en hun taak in den uitgebroken oorlog moesten vervullen. De letterkundigen en journalisten gehoor zaamden aan den oproep. Zij kwamen bijeen en zetten zich aan het werk: zij maakten in derhaast het eerste nummer van het door de overheid gewenschte „Militair-Literair Blad". Den volgenden ochtend was het blad klaar. Hartstochtelijke opstellen, vurige artikelen over de noodzakelijkheid, de Sovjet-Unie te verdedigen. De menschen lazen het blad en begrepen er niets van. Spoedig werd de zaak opgehelderd. Het was een grap, of juister ge zegd een „proefneming". De Sovjet-regeering heeft n.l. besloten van tijd tot tijd de bereid- willisheid van de schrijvers, de hun in het geval van een oorlog aangewezen rol naar be- hooren te vervullen, te controleeren. Duitschland naar het voorbeeld van die van het Fransche staatshoofd. Het ontwerp voorziet tenslotte in de schei ding van Kerk en Staat, in algemeen en ge lijk kiesrecht, doch alleen voor mannen. Brief van Zamora aan Segura. MADRID, 19 Juni (B.T.A.) De voorloopige president der Spaansche republiek. Alcala Zamora, heeft een brief gericht aan kardi naal Segura. waarin hij zegt, dat de regee ring het betreurt, niet dezelfde normale be trekkingen met hem te kunnen onderhouden als met liet overige deel van de Spaansche geestelijkheid. De president eindigt met de hoop uit te spreken, dat de kardinaal zijn tweede afwezigheid uit het land als vrijwillig zal beschouwen en er van overtuigd zal zijn, dat deze afwezigheid in het belang van alle Spanjaarden en ten voordeele van de kerk is. DE MENSCHELIJKE KOGEL Het leger der schrijvende kunstenaars. Kort geleden heeft zich te Petersburg het volgende geval afgespeeld, meldt het Hbld. Om 10 uur des avonds kregen verschillende letterkundigen eK journalisten de volgende mededeeling: „De Finsche imperialisten zijn Von Seeckt eischt sterker bewapening. De gewezen opperbevelhebber van de rijksweer, generaal Von Seeckt .heeft op uit- noodiging van den Duitschen studentenbond in de universiteit gesproken over: „Het worstelen om de Duitsche veiligheid". Nadat spreker het verband had uiteenge zet tusschen economie en macht, zeide hij, dat iedere staat het recht heeft zijn veilig heid met eigen macht op te bouwen. Zoolang het verdrag van Versailles niet is ingetrokken, heeft Duitschland geen be lang bij de ontwapeningsconferentie. Spreker ging zelfs zoo ver, dat hij ver klaarde. dat Duitschland er aan moet den ken zich verder te bewapenen en hij eischte voorts, dat een dergelijke bewapening weder in den een of anderen vorm den algemeenen dienstplicht met zich mede moest brengen. Spanje. De nieuwe grondwet klaar. MADRID. 18 Juni (N.TA.) De door de regeering ingestelde commissie voor de op stelling van een nieuwe grondwet heeft haar werkzaamheden geëindigd. Het ontwerp gaat- uit van de gedachte, dat het land een eenheid is. maar verleent aan enkele gebieden autonomie in economisch op zicht. Het voorziet in een tweekamerstelsel, maar een der kamers, n.l. de senaat, krijgt slechts beperkte wetgevende bevoegdheden. De positie van den president is vastgesteld DRIE MIJLEN PER MINUUT. Ontbijt in Londen. Menschelijke Kogel", de Ameri- Lunch in Rome. kaansche viieger r\- r j Frank Hawk heeft Diner in Londen. cen fraai rccord gc_ vcstigd. Hij steeg op van het vliegveld Croydon bij Londen om half zes des morgens. Om 8 minuten over tien landde hij te Rome. verliet die stad om 4 minuten voor één en was om 4 min. voor 6 op Croydon te rug. Alzoo Londen—Rome vice versa in ne gen uur en 38 minuten. Zijn gemiddelde snel heid bedroeg 190 mijlen per uur, of drie mij len per minuut! Hij heeft dezen tocht al eens eerder gepro beerd. Toen deed hij over de heenreis 5 uur en 22 min., dus drie kwartier langer dan r.u. Zijn vlucht naar Londen terug móest hij toen in Frankrijk onderbreken wegens gebrek aan benzine. „Er is niets bijzonders aan mijn vlucht ge weest", vertelde hij aan een journalist, toen hij te Croydon geland was. „Ik vloog eenvou dig naar Rome en ik vloog terug, dat is alles. Ik trof goed weer. Ondanks het feit. dat ik een gewoon dagelijksch pak droeg, heb ik het niet koud gehad. Behalve dan als ik boven den wind uit moest stijgen. Mijn vrouw en ik hebben samen gelunch'. in Rome. Toen ik per vliegtuig terugkeerde, stapte zij in den trein. Zij kan hier 38 uur nadien aanwezig zijn". Hij heeft zijn vrouw dus „geslagen" met 33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 11