Gratis! Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC ZESDE BLAD 20 JUNI 1931 SPORT EN SPEL VOETBAL' HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Er begint nu eindelijk een beetje schot te komen in de competitie om het kam pioenschap van Nederland, dank zij het feit dat Go ahead en Feijenoord ditmaal twee wedstrijden achter elkaar spelen. Heden Zaterdagavond zeven uur spelen zij namelijk in Rotterdam en Zondagmiddag in Deventer. Onze sportlezers kennen de situatie: als Feijenoord één van haar drie nog resteeren- de wedstrijden verliest, dan is Ajax kam pioen; verspeelen de Rotterdammers één punt, dan moet er nog een beslissingswed strijd tusschen Feijenoord en Ajax plaats hebben. In Rotterdam zal Feijenoord van avond wel winnen, maar wij hebben er geen al te vast vertrouwen in, dat dit ook Zondag in Deventer zal gebeuren. Op het Sparta-veld te Rotterdam wordt voor de promotie der tweede klasse van af- deeling II de wedstrijd Xerxes—Fortuna ge speeld. Deze wedstrijd is vooral ook voor EJD.O. van het hoogste belang. Ter herinne ring drukken we hieronder nog eens de cij fers af; E.D.O. 3 1 2 0 4 63 1.33 Xerxes 2 10 12 24 1. Fortuna 3 0 2 1 2 45 0.67 Zooals men ziet moet Fortuna morgen absoluut winnen om nog in aanmerking te blijven komen. Bij gelijk spel of verlies is de Vlaardingsche club uit den strijd. Wint daarentegen Xerxes, dan komt zij met E.D.O. gelijk, zoodat dan Zondag 28 Juni aan de Kleverlaan een warme strijd om de beslissing verwacht kan worden. Het E. D. O.-terrein zal dan wel te klein blij ken om alle toeschouwers te bevatten. Voor afdeeling I is verder vastgesteld de promotiewedstrijd naar de tweede klasse KinheimHollandia. Eerstgenoemde club behoeft slechts gelijk te spelen om te pro- moveeren. Als Hollandia echter wint, dan blijft zij voor de tweede klasse behouden. Ook hier dus een geweldige spanning! WATERGRAAFSMEER—V.S.V. Zondag a.s. speelt V.S.V. ha Amsterdam tegen den 3den klasser Watergraafsmeer. Het geldt hier een zoogenaamden nederlaag wedstrijd. Ook Stormvogels komt nog tegen deze Amsterdamsche club uit. KORFBAL1. PROMOTIE-DEGRADATIE Haarlem I eindigt de N. K. B.-competitie met een wedstrijd tegen Oosterpark uit Am sterdam. Het zal den Haarlemmers niet luk ken om het seizoen met overwinning te ein digen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND D. T. V. I, dat in de eerste ontmoeting tegen het Zuiden te Amsterdam een 3—1 overwin ning behaalde, zal te Rotterdam op het Feijenoordterrein ten tweeden male de Zui delijken bestrijden. We achten een kleine overwinning der Amsterdammers mogelijk, die zich daardoor van het kampioenschap van Nederland verzekeren, V TWEEDE DAG DER S. V. SERIE- Y' WEDSTRIJDEN Na het welslagen der eerste series, verleden week, zijn alle voorteekenen gunstig, dat ook morgen alle vereenigingen tegenwoordig zijn op het S. V. korfbalfestijn. KAMPIOENS EN SELECTIEWEDSTRIJDEN. OP DE VOORZAAN Deze belangrijke kanowedstrijderi, georga niseerd door de Z. W. V. „Stormvogels" onder auspiciën van den Kring van Zaansche, Am sterdamsche Kano-vereenigingen, worden morgen gehouden op de Voorzaan. Een-en-twintig wedstrijden, waaronder eenige voorwedstrijden, zullen gehouden wor den. In het geheel zijn tachtig deelnemers ea deelneemsters ingeschreven. Eenige Haarlemmers zullen aan diverse nummers deelnemen. We wenschen hun, die waarschijnlijk in de Zaansche mededingers nog hun meerderen zullen moeten erkennen, veel succes toe! POSTDUIVEN. DE LUCHTGIDS. Genoemde vereenigïng hield 14 Juni een wedvlucht van Noyon, afstand 332 KJVI. De duiven werden 6 uur 35 losgelaten met Oos ten wind. De eerste duif bereikte haar hok te 12 u. 28. De prijzen werden als volgt behaald: J. v. d. Klugt 1. 16. 19: L. van Bragt 2. 5; W. K. Spoor 3. 12; H. Kcelemeijer 4. 13. 14; A. Timmermans 6; J. Lasschuit 7; J. W. v. d. Korst 8. 1-5; J. W. Radsma 9, 11, 18; P. Ver- putten 10; R. N. Heiloo 17. DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN GROOT- IJMUIDEN. De jaarlijksche wedstrijd om het persoon lijk kampioenschap van Groot-IJmuiden is thans afgeloopen. De kampioenstitel werd behaald door B. Dukel De eindstand van dezen wédstrijd is: gesp. gew. rem. verl. pnt. B. Dukel 6 5 1 0 11 K. de Jong 6 2 3 1 7 J. Smit 6 1 4 1 6 J. Kramer 6 2 2 2 6 P. v. d. Kuil 6 0 5 1 5 D. Ott 6 1 2 3 4 L. Koetsier 6 0 3 3 3 Het 2de klasse kampioenschap werd be haald door P. C. Bais en het 3de klasse kampioenschap door Lichthart. Dinsdagavond a.s. zal de nieuwe kampioen in ..Kennemerhof" worden gehuldigd en zul len de nrijzen worden uitgereikt. De dam club ..IJmuiüen" heeft ter gelegenheid hiervan een feestavond georganiseerd. LAWNTENNIS COMPETITIE-RESTANTENDAG. Officieel zou de eigenlijke tennis-competitie afgeloopen moeten zijn en een begin ge maakt moeten worden met de kampioens wedstrijden. Evenwel heeft de regen op eenige Zondagen spelen geheel of gedeeltelijk on mogelijk gemaakt; dus dienen de restant wedstrijden van die regen-Zondagen eerst afgespeeld te worden. Ook al omdat ver scheidene kampioenen zich nog als zoodanig moeten ontpoppen. In diverse afdeelingen toch heerscht de spanning omtrent de bezet ting van de eerste plaats tot in den laatsten wedstrijd en, zooals afgeloopen Zondag, soms zelfs tot in de laatste partij Wel een bewijs, dat de indeeling van de diverse afdeelingen dit seizoen buitengewoon goed door den competitie-leider getroffen is. Het programma van den eersten restan ten-dag fdït is een offlcieele benaming van de N.L.T.3.) luidt aldus: Tweede klasse; T.C.H.Animo. ToppingHaarlem 2. K.E.K.T.E.D. T.C.H. 2Advantage. T.C.SiB. 2—Groen Wit 3. Derde klasse: Advantage 2A.L.T.C, 2. WestrustSpirit. Game and SetS.V.I.B. Black and WhiteTry. T.E.D. 2—K.A.T. 2. S.MN.Groenendaal. T.H.C. '25Bonzo. Groenendaal 2Topspin 2. Duinlust 2S.M.N. 2. Twentsche Bank 2T.C.H. 4. S.V.I.B. 2—Westrust 2. Nu Haarlem 2 reeds het kampioenschap van afdeeling I der tweede klasse behaald heeft, is de laatste uitwedstrijd tegen Top ping van weinig belang meer. Toch zullen de kampioenen het seizoen goed willen beslui ten en van het niet al te sterke Topping weten te winnen. De wedstrijd T.C.H.Animo op de banen van het Kennemer Lyceum is een strijd om de tweede plaats, waarbij T.C.H. ongetwijfeld de beste papieren heeft. Na het échec van T.E.D. tegen Velserbeek zal T.E.D. thans tenminste de tweede plaats willen bezetten. Daartoe bestaat wel. gelegenheid In den uitwedstrijd tegen K.E.K. En Velserbeek mocht eens struikelen tegen Topspin Het is een geringe kans voor de Haarlemmers. T.C.H. 2 heeft reeds het afdeelingskam- pioenschap in afd. 9 van de tweede klasse bereikt en Advantage volgt als goede tweede. Beide teams komen Zondag op de banen van het Kennemer Lyceum tegenover elkaar. Wij zijn benieuwd naar den uitslag. Dat T.C.H. het nog niet zoo gemakkelijk zal vallen om te winnen, staat intusschen wel vast. De wedstrijd T.C.S.B. 2Groen Wit 3 op Stoop's banen is een strijd om de tweede en derde plaats in de tiende afdeeling. Doch de Haarlemmers moeten daarbij met 52 win nen, willen zij de tweede plaats bezetten. In de tiende afdeeling van de derde klasse speelt Westrust als No. 1 een belangrijke partij tegen Spirit als No. 2. Wint Westrust dezen wedstrijd, dan is de club tevens af- deelingskampioen. Aardige partijen zullen op de baan aan de Mr. Joostenlaan (KI. Hout weg) zeker te zien zijn. In de volgende afdeeling staat T.E.D. 2 eveneens voor de belangrijke beslissing. KA..T. 2 is echter geen lastige tegenstander, zoodat Zondag op Stoop's banen wel een kampioens-stemming zal heerschen! Westrust 2 speelt den laatsten en belang rijksten wedstrijd uit tegen S.V.I.B. 2. Dat beteekent een zware partij, doch met het kampioenschap voor oogen dienen de Haar lemmers toch wel te winnen. Haarlem heeft momenteel reeds 4 afdee- lings-kampioenen n.l. Haarlem 1, Haarlem 2, T.C.H. 2 en Terry. Zondagavond kunnen er nog 3 afdeelingskampioenen bijeenkomen: n.l. de beide teams van Westrust en T.E.D. 2. HONKBAL VEEL ANIMO BIJ D. E. C. De onlangs tot den Ned. Honkbalbond toe getreden voetbalvereeniging D. E. C. heeft thans opneming van een derde negental in de competitie gevraagd. HET PROGRAMMA. Het programma vermeldt voor Zaterdag en Zondag a.s.: Eerste klasse. Zaterdag: A. G. H. C. I—Ajax I. Blauw Wit I—Z. R. C. I. Eerste klasse, Zondag: Haarlem IQuick I. Tweede klasse. Zaterdag: Z. R. C. II—Haarlem n. A. M. V. J. I—V. V. G. A. n. D. E. C. n—H. H. C. II T.O.G.O. II—A.G.H.C. II. Tweede klasse. Zondag: H H. C. I—Ajax II. OVERZICHT. De voorspellingen voor de eerste klasse zijn dezen keer niet moeilijk. A. G. H. C. wint zonder twijfel van Ajax en Blauw Wit van Z. R. C. En al heeft Haarlem nog pas één wedstrijd gespeeld, we gelooven toch niet, dat het Quick Zondag gelukken zal om de punten mee te nemen. Quick behoort niet tot de sterkste negentallen, terwijl Haarlem thuis speelt en vrijwel volledig uitkomt. Wat de tweede klasse betreft: de wedstrijd Z.R.C, nHaarlem II gaat. op verzoek van Z.R.C., zeer waarschijnlijk niet door. H. H. C. b trekt Zaterdag naar Amsterdam vermoedelijk wel om te winnen en het an dere negental van H. H. C. ontvangt Zon dagmiddag aan de Kleverlaan Ajax n, dat wel gebrekkig opkomen zal. Ook zonder dat zou evenwel H. H. C. de punten behalen. Competitiestand klasse I A: gesp. gew. gel. verl. pnt. A. G. H. C. 4 4 0 0 8 Ajax 2 10 12 Haarlem 1 0 0 1 0 Quick 3 0 0 3 0 Klasse I B: gesp. gew. gel. verl. pnt. B'.auw Wit 3 2 1 0 5 T. O. G. O 5 3 1 1 7 V. V. G. A. 5 2 0 3 4 Z. R. C. 3 0 0 3 0 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Bij zonnebrand, doorzitten, stukloopen enz. is Purol zeer verzachtend en genezend. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis een boekje over huidverzorging en huidgenezing. H. II. C. H. H. C. I ontvangt Zondagmiddag te 2.15 uur Ajax II. Dit negental speelde in het vorige seizoen in de eerste klasse. In ver band hiermede verwachten we een zwaren wedstrijd voor de; Haarlemmers. ATHLETIEK Zondag zal op het terrein van de voet balvereeniging ..Beverwijk'' een athletiek- dag worden gehouden, uitgaande van de D. H. A. K. De plaatselijke sportvereenh ging ,,D. E. M." is met de organisatie beiast. CRICKET HAMBURGER'S XIMR. NORTH'S XI TE LAREN. (Van een onzer medewerkers-» Zooals bekend toert momenteel een En- gelsch cricket-elftal onder auspiciën van Mr. M. F. North en aangevoerd door Mr. Bell door ons land. Woensdag en Donderdag speelden zij hun eersten wedstrijd tegen een oostelijke combinatie onder aanvoering van van Heek en het resultaat van dezen wed strijd was een draw, waarbij de Engelschen een voorsprong op de eerste innings behaal den. Gisteren begon de tweede wedstrijd te gen een elftal onder aanvoering van Mr. J. Hamburger op zijn eigen veld in Laren, het welk er keurig verzorgd uitzag. Onder de gasten bevindt zich de bekende Zuid-Afri- kaansche cricketer D. P. B. Morkel een goed batsman en een uitmuntend bowler, die ver leden week nóg voor de Gentlemen uitkwam in hun match tegen de Players. Te halftwaalf openen Mr. H. v. Manen en J. v. d. Bosch de innings voor het Hambur ger-elftal dat den toss gewonnen had en ging batten. Beiden spelen zich kalm in. Wel slaat v. Manen op den eersten bal éen run. de bal wordt hard aangegooid en gaat naar de boundary, alzoo een 5 opleverend, doch veel gebeurt er voorts niet. Als er 29 runs zijn wordt Jan v. d. Bosch door Morxel ge- bowled voor 9 runs. Zijn broer komt v. Ma nen gezelschap houden, doch op 63 doet Bromage een goeden vang en kan van Ma nen vertrekken voor een goede 43. Hij werd het slachtoffer van den inmiddels aangezet- ten slow-bowler Bell. Op hetzelfde totaal sneuvelt W. v. d. Bosch eveneeys op den slowbowler gestumped door Maartensz. Hij had slechts 11 runs en had slecht, gebat, het geen zijn oorzaak vond ln het feit, dat hij zich ziek gevoelde. Hij is daarna onmiddel lijk vertrokken. Inmiddels zijn Max Jansen en Bouwmeester op de mat gekomen en nu komt de grootste stand van den dag. Voor al Mex Jansen laat zeer goed cricket zien en slaat diverse boundaries en een 6. Ook Bouwmeester komt er na een iets on zeker begin steeds beter in. Eerst op 149 komt de scheiding als Max Jansen gebowled wordt door Morkel voor eep aantrekkelijke 158. Kort hierna valtook Bouwmeester als slachtoffer' van Morkel, goed door Napper gevangen voor 31. Het gaat nu vlugger. Al leen Martin Har tog houdt nog geruimen tijd stand. Hamburger maakt juist 10 runs en is dan veel te laat op Morkel. Wittebol gaat l.b.w. op Bell na 4 runs gescoord te hebben. Dan komt East in. Op de eerste 3 ballen van den slowbowler Bell slaat hij raar te schut teren. Hij besluit dan van tactiek te veran deren met het gevolg dat bij den volgenden de bal niet meer was te vinden. Een gewel dige 6. Even hierna wordt hij echter ge stumped op den slowbowler. Als dan einde lijk M. Hartog voor een verdienstelijke 27 op Morkel's bowlen wordt gevangen is het spoe dig gebeurd. Koeleman en Schill zijn nog slachtoffers van Morkel en Sodderland blijft met 3 not out. Met inbegrip van 6 extra's is het totaal 217. Morkel bowlde 35 overs en nam 7 wickets voor 76 runs. Een schitterende prestatie in dien men nagaat, dat hij den vorigen dag 34 overs had gebowled. Voorts Bell 4 poor 70. terwijl Brown met 0 voor 33 en Napper met 0 voor 32 geen succes hadden. Bijzondere ver melding verdient nog de wicketkeeper, die goed stumpte en op de 217 runs geen enkele bye doorliet. Op dat moment zou niemand hebben dur ven voorspellen, dat de stand aan het einde van den dag 626 zou zijn. Daar Morkel te vermoeid was om de Innings te openen, trok ken Blaxter en Henderson naar de wickets. De aanval was in handen van R. Schill en Sodderland. Henderson scheen opdracht te hebben de bowlers van hun lengte te slaan. Hij sloeg tenminste op alles. Zoodoende had hij in korten tijd 17 runs bij elkaar. Toen sloeg hij over een ba Ivan R. Schill heen en was cloan-bowled. Inmiddels waren Max Jansen en East aangezet, die beiden zeer lastig te bespelen waren. Als Napper een bal van Max Jansen even aantipt doet J. v. d. Bosch zijn plicht en kan hij vertrekken voor 4. 4 runs later doet v. Manen in de slips een schitterende catch op Jansen's bow len en hiervan is Maartensz het slachtoffer. Op 45 vallen er twee wickets. East als tweede slips vangt Hill voor 1 op het bowlen van Jansen en v. d. Bosch doet zijn tweeden vang achter het wicket, en nu kan de eerste man Blaxter verdwijnen op het bowlen van East voor een geduldige 19. Nog is het niet ge noeg want. nogmaals heeft van Manen den bal te pakken, nu op het bowlen van East. Hij ving Bromage voor 2. Morkel, die inmid dels is ingekomen houdt dan tot 6 1/2 uur stand en blijft met 10 not out. Totaal 64 voor 8. De captainsv van Hr. Hamburger was uit stekend, terwijl er goed werd gefield. De volledige scores luiden: H. v. Manen c. Bromage b. Bell 43 J. v. d. Bosch bowled Morkel 9 W. v. d. Boscsh st. Maartensz. b. Bell 11 M. Jansen Bowled Morkel 58 Bouwmeester c. Napper b. Morkel 31 M. Hartog c. Nappcr b. Morkel 27 J. Hamburger bowled Morkel 10 W. Wittebol l.b.w. b. Bell 4 P. J. East st. Maartensz b. Eell 7 J. Koeleman bowled Morkel 7 L. J. Sodderland not out 3 R. Schill bowled Morkel l Extra's 6 217 Bell 470. Brown 0—32, Morkel 776 Napper 032 G. J. Blaxter c. J. v. d. Bosch b P. J. East 19 E. J. Henderson bowled R. Schill 17 D. D. Napper c. J. v. d. Bosch b. M. Jansen 4 S. G. A. Maartensz c. H. v. Manen b. M. Jansen 3 S. Hill c. J. J. East b. M. Jansen 1 Capt-. J. E. W. Brinckman not out 6 V. G. Bromage c. v. Manen b. East 2 D. P. B. Morkel not out 10 H. S. Brown J. E. M. Bell to bat D. W. Rait-Smith L. M. Bell Extra's 2 Totaal voor 6 wickets 64 HAARLEM IV—HAARLEM V. Vrijdagavond werd het tweede gedeelte van bovenstaande wedstrijd gespeeld. Daar Haarlem V de vorige keer all out was voor 57. was het nu de beurt van Haarlem IV om te batten. eD gebroeders Kramer openen. Reeds in de eerste over wordt W. Kramer door De la Mar Jr. gebowled. De Vries die inkomt- slaat een vier en kan daarna ook spoedig ver trekken. Als het totaal 15 is moet gestopt worden voor de regen. R. Kramer en K. Helmie blijven not out. Volgende week Vrijdag wordt de wedstrijd voortgezet. DEMPSTER NAAR HOLLAND. Naar wij vernemen is het thans zeker da: het bekende openingsbat der NieuwZeelan- öers Dempster, benevens de Nieuw Zeeland speler Alcott. Zondag en Maandag zullen uitkomen voor Mr. North-eiftaii tegen het Nederlanósche elftal te Amsterdam en Woens -dag en Donderdag tegen Rood en Wit. Een buitenkansje voor de cricketliefheb bers in Nederland. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. In verband met den wedstrijd van het N.C.B.-elftal tegen Mr. F. North's elftal vin den voor de eerste klasse slechts twee ont moetingen plaats, namelijk H.C.C. 2H.C.C. I en H.D.V.S.A.C.C. De eerste wedstrijd tusschen de beide Haagsche elftallen eindigde na twee dagen uitstekend cricket in een draw. Onze mee ning is, dat H.C.C. I dit jaar beter op dreef is dan de Beers c.s.. die voor de tweede maal in dit seizoen door Rood en Wit voor een schijn tje werden uitgegooid en bovendien van P.W. ai verloren. H.C.C. I sloeg daarentegen V.R.A. zóó overweldigend, dat wij Auk Schill de beste kansen geven. Op den wedstrijd HJD.V.S.—A.CC.. is weinig peil te trekken; de Amsterdammers houaen zich dit seizoen boven verwachting goed. Zonder Eldridge, die volgens de geruchten naar Engeland vertrokken is, is de aanval echter niet sterk. Hermes presteerde nog niet veel, maar heeft morgen dc kans op de eerste overwinning. De Rood en Wit-elftallen zijn in verband met het jubileum-feest vrij. Voor de overgangsklasse moet R.C.H. naar H.C.C.; De Hagenaars zijn niet zoo sterk als verleden jaar, maar' toch nog sterk genoeg om van de Racing te winnen. Haarlem 2 heeft in Haarlem het rijk alleen; Ajax (A) is de tegenpartij. De Haarlemmers zijn het aan hun plaats op de ranglijst ver plicht ook nu met flinke meerderheid te winnen. De feestwedstrijd van de Rood en Wit- veteranen zal ongetwijfeld belangstelling trekken. Het moet een genoegen zijn sterren als Van Manen, Van Wavercn e.a. weer eens te zien spelen. -UMPIRE. UIT DE PERS. Wat de Radio-Controle moest passeeren. Het Volk drukt een gedeelte af van de lijst van alles, wat de Radio Omroep Controle Commissie in het jaar harer werkzaamheid ter lezing opvroeg, voor zij haar toestem ming gaf tot uitzending door dc V.A.R.A, Onder de bijdragen van letterkundigen aard waren o.a.: een Sprookje van den lij nen en allerminst revolulionnaircn Belgi schen auteur Pol de Mont, een werkje ,,Eva" van den teederen en in 't geheel niet socia- listischen dichter Jan Prinst de zeer beken de één-acter „Nummer Tachtig" van Her man Heijermans, eenige reeds veelvuldig op Nuts-avonden voorgedragen novellen van Frans Hulleman, het bekende, bezielde ge dicht „Meiroep" van Margot Vos, Joodsche Volksverhalen van J. L. Feuts, een fragment uit den wereldberoemden roman „De kleine Johannes" van Fred, van Eeden, een boek bespreking van A. M. de Jong, het gedicht „De boom van groot verdriet" van Henriëtte Roland Holst, novellen van de algemeen be kende huiskamerschrijvers Hans Martin en F. de Sinclair, de novelle „Het Pensioen" van den befaamden Belgischen schrijver Lode Baekelmans, een vertaling van het beroemde „Lied van liefde en dood" van den grooten Duitschen schrijver Rainer Maria Rilke, een bespreking van Jac. van Looy's algemeen be wonderden roman „Jaapje", de oud-Holland- sche klucht „Jan Klaas" van Asselijn, een stuk dat elke candidaat voor de hoofdonder - wijzersacte geacht wordt te kennen, het too- neelstuk „De nieuwe leus" van den veelvul dig gespeelden schrijver Marcellus Emants, het zeer veel gespeelde tooneelstuk „Poma- rius" van C. P. van Rossum, zestien gedich ten van Adama van Scheltema. het veelvul dig gespeelde tooneelstuk „Ik heb ccn mensen gedood" van M. Rostand enz. enz. Het s. d. orgaan teekent hierbij aan: „Men vraagt zich af. wat dat voor een commissie is, die met de censuur belast is. Bestaat zij uit analphabeten? Heeft zij niet het flauwe benul van de Nederlandsche letterkunde? Elke niet al te onvoordeelige mulo-leerling troeft haar met glans. Is het niet te dol om los te loopen. dat een com missie. die door het opvragen dezer letter kundige werken toont, zelfs een minimale bevoegdheid voor hare taak te missen, be kleed is met dictatoriale macht om tc be palen, wat al dan niet de 120.000 gezinnen, die bij de V. A. R. A. aangesloten zijn, zullen mogen hooren? Loopt het niet de spuigaten uit. dat zulk een onwetend stel tot opner- rechter over de literatuur wordt verheven? Als er wel eens incidenteel bericht werd var. gedichten van Adama van Scheltema of schetsen van Heijermans, die de commissie ter lezing vroeg, heeft men gedacht aan een dwazen mispas, zooals den beste overkomen kan. Het blijkt nu echter systeem en vaste regel te zijn. De commissie weet niet beter. Zij weet niets. Zij is een volslagen vreemde ling in het letterkundig Jeruzalem. Maar niettemin heerscht zij onbeperkt in den aether. Niettemin laat minister Reymer haar begaan. Het is wel ongeioofelijk kras". Bovendien vroeg de commissie een groot aantal redevoeringen van bekende figuren in de S. D. A. P.. zooals dr. ir. Th. van der Waeröen. dr. v. d. Tempel, dr. Wibaut, Henri Polak, Oudegeest. Het blad zegt daarvan: „Wat verbeeldt deze commissie zich wel'. Begrijpt zij niet, dat al deze specialiteiten op hun gebied honderdmaal meer weten over het onderwerp dat zij bespreken dan de commissie zelve? Beseft z'y niet, dat al deze langjarige functionarissen der arbeidersbe weging, deze openbare bestuurders, deze po litieke leiders, deze leidslieden van massale volksorganisaties minstens over zooveel ver antwoordelijkheidsgevoel beschikken als de commissie zelve? Het is een onzinnige toe stand, dat al deze verantwoordelijke mannen aan een te hooi en te gras bijeengeplukte commissie van politieke tegenstanders moe ten vragen: mag ik dat zeggen, is het zoo goed, meneer? Wat is dit voor kinderwerk? Wat is dit voor kinderachtige uitvoering van werk, waarvoor wijze en ingetogen lie den nauwelijks goed genoeg zouden zijn? Wat is dit voor methode om een zelfbewust volk onder den duim te houden? Het is de schoolmeester met de plak die losgelaten wordt op mannen en vrouwen, die in een leven vol inspanning, zelftucht en toewijding zichzelf gevormd 'nebben tot de geroepen lei ders van hun volk". BLOEM ENZ AAK A. KAUFMANN. De heer A. Kaufmann. die nu ruim drie jaar lang een bloemenzaak in een perceel aan den Koninginneweg gedreven heeft, zag zich door de uitbreiding zijner zaak genoodzaakt naar een grooteren winkel uit te kijken. Hij heeft dien gevonden in het pas verbouwde perceel Wagenweg no. 2. dat daarvoor uiter mate geschikt geacht kan worden. De winkel ligt nu meer in het centrum. De beschilde ring van de wanden en het plafond is zoo danig gekozen, dat die geheel met de ver schillende kleuren der bloemen harmonieert. Aan de étalagckast vooral is veel zorg be steed. Door 'het practisch aanbrengen van drie fraaie spiegels is het. alsof de afmetin gen van den winkel, die toch al respectabel zijn, nog veei grooter zijn. Dat de heer Kauf mann zijn vak verstaat bewijzen de drie groote bloemstukken in de etalagekast, res» pectievelijk voorstellende een opengeslagen boek. symboliseerende de verhuizing van den Koninginneweg naar den Wagenweg; verder een sleutel en een groot bloemstuk, voor stellende een kruisspin in het web. Alles versierd met de schitterendste rozen en bloemen. De heer Kaufmann heeft ook nog de be schikking over een flinken kelder. De elec- trische verlichting verhoogt 's avonds nog den prachtlgen aanblik van dezen winkel, die een sieraad is voor den Wagenweg. MET PENSIOEN. Vrijdag verliet de heer Piers, bankwerker aan de Centrale Werkplaats der Nederland sche Spoorwegen, den dienst met pensioen na ongeveer 35 dienstparen. Zijn kameraden schonken hem als aandenken een fraaie lamp. MOTORONGELUK ONDER HEEMSKERK. Op den Alkmaarscheweg onder Heems kerk. is naar het Volk meldt, de motorrijder G. uit Alkmaar met een snelle vaart tegen den stilstaanden vraohtauto van v. z. uit Beverwijk gereden. G. werd zwaar gewond en in zorgwekkenden toestand per zieken auto naar het ziekenhuis te Alkmaar over gebracht. De motor had groote schade. Den bestuur der van den auto treft geen schuld. Quatre Nouvellcs Louis Arp heeft een viertal verhalen ge schreven clie uitgegeven zijn in een bundel tje bij de Editions de la Jeune Académie, liet zijn Pascal Torrent. Sentiments, Marie- Josephe, en Simple Récit, Cultuur en Ethiek. Verschenen is „Cultuur en Ethiek", cul- luur-philosophie, tweede deel door prof. dr. Albert Schweitzer. De tragedie der Westersche wereldbeschou wing wil hij schrijven, de tragedie van het zoeken tot op onzen tijd naar een wereldbe schouwing. De vertaling is van J. Eigenhuis, de uit gave van H. D. Tjeenk Willink en Zoon NAL tc Haarlem. Het bezit van de wereld. In de Wereldbibliotheek zag de tweede druk van Het bezit van de Wereld (la pos session du Monde) door Georges Duhamel het licht in de vertaling van C. F. van der Horst. Principieele Staatkunde. Bij W. L. en J. Brusse's Uitgeversmaat schappij N.V. te Rotterdam is de tweede druk uitgekomen van Principieele Staatkunde, deel I. Het is een bundel van drie voordrach ten over katholicisme, socialisme en libera lisme. onderscheidenlijk van mr. dr. Arn. Borret S. J., dr. ir. Th. van der Waerden en prof. dr. C. A. Verrijn Stuavt. Het bundeltje is uitgegeven voor de vereenigïng voor Staat kunde van de studenten der Handels Hooge- school. nel graf van dc Onbekende Vrouw Van Joh. W. Broedelet is verschenen de Haagsche roman „Het graf van de onbekende vrouw Ook hierin hekelt hij verschillende Haagsche toestanden. J. Philip Kruseman tc Den Haag gaf het boek uit. Dansen. Uitgegeven door J. J. Romein en Zonen en bet centraal bureau van „Voor Eer en Deugd" te Roermond Is een brochure „Dansen" zijnde de beschouwingen van een zielzorger. Deze brochure is noodig. zegt het voorwoord. En ln ieder geval is ze in onzen strijd tegen de openbare zedeloosheid een zeer nuttig wapen. De Historisch# roeping van de Liberale Gedachte. Bij W. L. en J. Brusse's Uitgevers Maat schappij NV. te Rotterdam is deze feestrede door mr. C. W. de Vries uitgesproken op 16 April 1931 bij het 10-jarig bestaan van de liberale staatspartij de Vrijheidsbond, in druk verschenen. Fiscaalrecht. De N.V. Het Repertorium te Amsterdam gaf bovengenoemd werkje uit. bewerkt door Mr. IJ. Langhout. Het is het repertorium van de Nederlandsche jurisprudentie en rechts- literatuur in belastingzaken.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 19