FINANCIEELE KRONIEK. Het Vruchteloos Offer. EEN GAT? EEN VLEK? J. LOTÏGERING HAARLEM'S DAGBLAD Z AT ER D AC 20 JUNI 1931 Werkloosheid op de keurzenDe koersstijging van eerste rangs obligaties. Duitsche obligaties in herstel mede door de dis- contoverhooging. Nog t;ecn bedrijfshcrstel in dc V. S. met uitzondering van de automobielen-industrie. Dividendverlagingen. De jaarvergadering van Philips. Sluiting van tabaksondernemingem De beurzen zijn deze week lebwat tot rust gekomen, althans wat de stemming betreft, want met betrekking tot den handel heeft de rustperiode helaas reeds al te lang ge duurd. De omzetten aan de beurzen zijn be langrijk kleiner dan voorgaande jaren en wanneer er geen obligatiemarkt was, waar men de vrijkomende kapitalen moet opvangen en een plaats wij.zen, zou het leger der werk- loozen ongetwijfeld met een groot aantal beurzeniers worden uitgebreid. Nu wij het -toch over de obligatiemarkt hebben, kunnen we daarop wel even voort gaan, want zelfs de koers verschillen van sommige obligaties zijn meer marquant dan die der aandeelen in het algemeen. Zoo verdient het de aandacht, dat de 41/2 pet. obligaties Nederland 1916 tot een fractie boven 104 pet. gestegen zijn, dat is 2 pet. boven het niveau van begin Mei. De 2 1/2 pet. N.W.S. hebben sinds genoemd tijdstip een koexsavans van 3 pet. kunnen behalen. Dit is natuurlijk het gevolg van den grooten geldovervloed, maar intusschen wordt het voor den belegger steeds moeilij ker om zonder overmatige risico's een rede= lijk rendement te verkrijgen. Provincies en gemeenten gaan voort met de conversie van 5 pets. obligaties en wanneer er op de kapi taalmarkt niet spoedig een kentering komt, zullen ook de 4 1/2 pets. Jeeningen welke af losbaar zijn, met bekwamen spoed tegen 4 pets., wie weet tegen 3 1/2 pets. obligatiën worden verwisseld. Het Is de laatste maan den telkens weer gebleken dat pogingen om een hoog rendement te maken, lang niet zonder gevaar zijn. Zoo scheen het bijvoor beeld een jaar geleden alsof Duitsche obligaties hun zwaarste verliezen had den geleden, maar de vorige week heeft ons dat wel anders geleerd. In ruim veertien dagen tijds is de 7 pet. Duitsche Ponden- leening van 1924 met niet minder dan 10 pet. gedaald (van 1001/2 tot 901/2) en de Duitsche Youngleening, die begin Mei nog 75 pet. noteerde, viel op 12 Juni tot 57 3/4 pet. Nog altijd blijven de meeningen zeer ver deeld over de vraag of Duitschland zich zal weten op te heffen uit het moeras waarin het staatkundig en economisch dreigt te verzinken en dat de koersen der Duitsche obligaties sinds de vorige week weer 5 a 6 punten zijn gestegen, bewijst wel hoe ge voelig men is voor elke wijziging in het aspec van den inderdaad bedenkelijken toestand, waarin dit land verkeert. Het com promis tusschen de regeering en de nation aal- socialisten op het uiterste moment tot stand gekomen, heeft weer eenlge herademing ge geven, omdat nu althans het politiek signaal vooreerst weer op veilig staat en de finam cieel-economische trein weer kan doorrijden. Maar de onzekerheid of hij de plaats van bestemming zal bereiken, houdt de beurzen in haar greep gevangen. Of zij zal worden verminderd door de verhooging van het disconto der DuitscheRijksbank met 2 pet. tot 7 pet. en van dat der Hongaarsche Nationale Bank van 51/2 tot 7 pet., moet worden afgewacht. Voorloopig schijnt de ka pitaalsonttrekking aan Duitschland door deze verhooging te zijn tot staan gekomen. Maar dit is niet voldoende; het kapitaal moet naar Duitschland terug en tegen be langrijk lagere rente dan thans wordt ge vraagd. Afgezien van de obligatiemarkt was er ook deze keer op de effectenmarkten weinig te doen en zelfs te New York, waar de fondsen handel het grootst is, zijn de beursbezoekers herhaaldelijk met maagdelijke orderboekjes naar huis teruggekeerd. Het aJbsoluut ge mis aan stabiliteit in de beoordeeling van den algemeenen toestand spiegelt zich wel sprekend af in het beursbericht van de New Yorksche fondsenmarkt op 17 dezer, dat als volgt luidde: Opening traag, koersen daalden, koersen herstelden, koersen daal den opnieuw, koersen herstelden gedeelte lijk slot traag. Per saldo hebben de koersen nog altijd de meeste neiging om verder af te brokkelen, omdat ook in de Vereenigde Staten al wat men over het bedrijfsleven hoort en leest niet geschikt is om den moed er in te houden. De eenige lichtstraal die thans te ontdekken is, komt uit de automo bielen-industrie, waar met name de General Motors Corp, haar verkoopen de laatste maanden geleidelijk heeft kunnen ver- grooten, zoodat Ford thans weer van de eerste piaats op de ranglijst verdrongen is. Vooral de onderhoorige maatschappij, die de Chevrolet-wagens fabriceert, is voor de Fordfabrieken thans een geduchte imede- dingster. Wat de spoorwegen betreft, koestert men hier en daar de hoop dat de tarieven zullen mogen worden verhoogd, waar mee men dan van het eene per ij kei in het andere valt. De ontvangsten over 4 maanden zijn in door snee weer belangrijk lager dan het vorig jaar, zoodat nu ook de Southern Railway, na nog een uitkeering van 0.35 uit onverdeelde winst van het vorig jaar te hebben gedaan, de dividendbetaling zal stop zetten. De Kan= sas City Southern, die sinds Mei 1929 op de gewone aandeelen 11/4 pet. uitkeerde heeft dit tot 1 pet. verlaagd. Op de Amsterdamsche beurs stond de jaarvergadering der Philips Gloeilampenfa brieken in het midden der belangstelling. Reeds het feit dat de directie, die zich in den goeden tijd, gelijk doorgaans het geval is, van de vragen der aandeelhouders met een Jantje van Lelden afmaakte, ditmaal de grootste welwillendheid aan den dag legde bewijst dat de directie zich van de positie 'narer onderneming minder zeker gevoelt en van haar verantwoordelijkheid een deel op de vergadering van aandeelhouders poogt af te wentelen. Tenslotte is er na veel gepraat ook op de jongste vergadering weinig mede gedeeld waaraan aandeelhouders zich kun nen vastklemmen en de vraag in hoeverre de groote kapitalen, welke in binnen- en buitenland in het Philipsconcern zijn vast gelegd, voor de naaste toekomst rendabel zullen blijken te zijn, blijft vooreerst open staan. Het belangrijkste in de mededeelingen der directie is wel dit, dat de omzetten thans niet kleiner zijn dan verleden jaar en de prijzen nog een matige wist laten. Dat men voor 1931 geen dividend verwacht, lijkt ons van minder beteekenis, omdat dit jaar een periode is waarin naar alle kanten het uit zijn kracht gegroeide bedrijf zal moeten worden besnoeid, geconcentreerd, gerationa liseerd en geconsolideerd. Eerst wanneer dit is geschied kan over de toekomst van dit bedrijf weer een oordeel worden geveld. Overigens geeft de Amsterdamsche beurs wat de locale af deelingen betreft, geen reden tot bijzondere opmerkingen. De sluiting van twee tabaksondernemingen door de Cultuur Maatschappij „De Oostkust" is een aanwij zing dat ook deze maatschappij het met de crisis te kwaad krijgt, nu de verwachtingen met betrekking tot het tabaksproduct dus ver elk jaar zijn beschaamd en haar uitge breide rubbercultuur niet anders dan ver liezen oplevert. Alleen het groote kapitaa! en de nauwe familiebetrekkingen met de financieel sterke tabaks-ondernemingen houden de Oostkust staande. Geld op prolongatie bewoog zich ook deze week om en bij 1 pet. LETTING A. STADSNIEUWS SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTER KWARTIER". Bovengenoemde speeltuinvereniging zou 31 Mei een Dentefeestdag houden. Door zeer slecht weer kon dit echt-er niet doorgaan. Thans zal dit feest a.s. Zondag worden ge houden. Het programma luidt als volgt: 's Middags 1 uur verzamelen van het Jeugd- fanfarecorps op het Teylerplein. Daarna rondgang door het oostelijk deel van het Amsterdamsch Kwartier en wel als volgt: Teylerplein .Nagtzaamstraat J. F. Helmer straat, Adr. Loosjesstraat', Potgieterstraat, Dr. Schaepmanstraat, H. van Alphenstraat, Van Seggelenstraat, Zomerkade, Ten Kate- straat. Ter Haarstraat, De Genestetstraat, Zomerkade, Brug Zomervaart naar den speeltuin. Omstreeks 2 uur muziek van het Jeugdfan- farecorps. Daarna verschillende spelen door de Athle- tiekclub, Gymnastiekclub, Operetteclub, enz. Het geheel zal worden opgeluisterd door het Fanfarecorps „Kunstkring" uit Spaarn- dam onder leiding van den heer Peter Wit. O.m. zullen ten gehoore worden gebracht de verschillende muziekstukkn, waarmede dit corps op den Tweeden Pinksterdag jl. op het concours te Lisse over alle afdeelingen den len prijs en het hoogst aantal punten be haalde. FEUILLETON. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden.) 22) HOOFDSTUK XIV. Een vleug van lente ging door de groote, sombere gevangenisgebouwen. De milde, warme lucht baande zich langzaamaan een weg door de machtige muren en getraliede venters en wekte in de harten der ge straften een nameloos heimwee naar zon en vrijheid. Mevrouw Bruhn zat stil in haar cel; ook in haar was dat verlangen ontwaakt; de een zaamheid viel zwaarder te dragen, nu bui ten de vreugde en de weelde van het jonge voorjaar was. Het begon te schemeren. In de gevangenis klonken de gewone geluiden, waaraan de bewoners van de cellen geen aandacht meer schenken. Maar opeens hoorde ze snelle voetstappen in de gang naderen en stilhou den voor haar deur. Mevrouw Bruhn keek verbaasd oo, het was nog te vroeg voor de gewone komst van de bewaarster. Er moest iets bijzonders zijn. De sleutel werd omge draaid en een van de hoofdbewakers kwam binnen. „Ga mee; de dokter wil Je spreken!" „De dokter? Mij? Wat is er?" „Ik kan het je niet zeggen." Ze volgde haar begeleider over de gang, de trappen af. weer een gang door, tot voor een deur op de benedenverdieping. De be waker bleef staan, klopte, deed de deur open en liet mevrouw Bruhn binnengaan. Zelf bleef-hij buiten. Het was een ruime, gezellige kamer met twee hooge boekenkasten langs de wanden en een schrijfbureau midden in het ver trek. Een kast met instrumenten en een ta fel met fleschjes en reageerbuisjes, lieten duidelijk zien dat men in de kamer van een arts was. Op de schrijftafel brandde een studeerlamp met groene kap, die het licht concentreerde in de directe omgeving van het bureau en de hoeken van het vertrek in de schemering liet. De gevangene was hier nog nooit geweest het gewone medische onderzoek gescnied- de in een ander, eenvoudig ingericht, lokaal en regelrecht uit de kale cel in deze be- hagelijke ruimte, die haar aan haar eigen milieu herinnerde, gebracht, voelde ze zich plotseling zoo vreemd-week gestemd, dat ze moeite had niet in tranen uit te bar sten. Het was als een sprookje, dat haar op eens in haar armelijke eenzaamheid voor de verbaasde oogen getooverd werd. Mevrouw Bruhn was bij de deur blijven „Komf u dichterbij", verzocht de dokter, die nu zelf uit een van de halfdonkere hoe ken der kamer in het licht trad. Zijn stem klonk vriendelijk en zijn heldere oogen rustten, met een hartelijke en tegelijk mede lijdende uitdrukking, op haar. Mevrouw Bruhn liep naar het schrijfbu reau en de dokter gaf haar met een hand beweging te kennen, tegenover hem te gaan zitten. Daarop schraapte hij een paar maal de keel en de vrouw tegenover hem, die zich van het oogenblik dat ze uit de cel gehaald was, angstig had afgevraagd, wat er toch wezen mocht, keek hem gespannen aan. „Ik heb u een mededeeling te doen", be gon de dokter eindelijk, nadat de stilte lang- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HiyiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN Gr. Houtstraat 5a TELEFOON 10771 BiiiiiiiMmmmiiiiiiiMiiiraiiraiimimniiraiminiiiiiiiirammiiiiiiiiiiimniiiiirfflriiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii VERKEERSCOMMISSIE. VERSCHILLENDE WENSCHEN. Vanwege de plaatselijke Verkeerscommissle werd in het gebouw De Centrale een verga dering gehouden onder voorzitterschap van den heer A. Mars. Door dezen werd verslag uitgebracht van het onderhoud met den Directeur van Openbare Werken, waarbij ver schillende wenschen van de Commissie wer den besproken. De gevaarlijke toestand in de Linnaeuslaan juist bij het snijpunt van de tram, kwam opnieuw in bespreking, vooral omdat daar kort geleden opnieuw een ongeluk is gebeurd. Het is onmogelijk voor een autobestuurder komende van de Oosterhoutlaan de uit de stad komende tram te zien, wat zeer gevaar lijk is. Nogmaals zal worden aangedrongen op het doen aanbrengen van een belsignaal, dat de komst van de tram signaleert. Ook het parkeeren op de Groote Markt n.l. op den rijweg voor Brinkmann kwam ter sprake, met het gevolg, dat besloten werd tot de autoriteiten het verzoek te richten, op dezen rijweg alleen enkele taxi's te doen par keeren en die in rijrichting te plaatsen. De weglndeellng te Bloemendaal Is reeds in enkele organen becritiseerd en ook ter ver gadering kwamen verschillende klachten tot uiting, waarom werd besloten hier een nauw gezet onderzoek in te stellen, om daarna een verzoek tot het gemeentebestuur van Bloe mendaal te richten, teneinde te trachten de in het belang van het verkeet noodige ver beteringen te verkrijgen. Ten slotte werd besloten de aandacht der politie te vestigen op het slippingsgevaar dat bestaat op de volgende plaatsen, vooral bij eenig regenachtig weder, de Houtbrug, Groote Markt, Kennemerplein en in de Spaarnwouderstraat nabij het Klaverblad. Reeds werd meermalen een klacht geuit over het urenlang neerzetten van auto's en wel aan beide zijden van de straat, met,het ge volg dat het verkeer ernstig belemmerd wordt. Het zal gewenscht zijn in het belang van het verkeer hiertegen wat strenger op te treden, doch dit dient dan ook te geschie den tegen de eigenaren van autoherstel- plaatsen, welke voor hun garage de straat aan beide zijden bezetten met een aamtal auto's. Er werd ook gewezen op de Dubbele Buurt, welke nauwe toegang tot het Slacht huiskwartier veelal bijna wordt afgesloten door reparatie-inrichtingen op de openbare» straat.. JUBILEUM. Donderdag 25 Juni hoopt de heer P. Smit, wagenmaker aan de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen zijn 25-jarig ju- bilé te vieren. HET JUBILé DER N.Z.H.T.M. Donderdagavond ging het Tramfanfare corps uit Haarlem per trein naar Leiden. Op gewacht door de collega's uit Leiden en een groote menigte' belangstellenden trok het corps door Leiden's straten, naar het terrein voor de tramremise, waar een concert werd gegeven. Er was veel publiek. Een dankbaar applaus mocht het corps na afloop van elk nummer in ontvangst nemen. Halte en re misegebouw waren feestelijk verlicht. De tentoonstelling in het gebouw aan de Leidschevaart, die overdag veel buitenstaan ders trekt, wordt des avonds bezocht door hen die bij deze Maatschappij werkzaam zijn. De recepties worden steeds druk bezocht, onge veer 300 personen maakten Donderdagavond hun opwachting bij de directie. Dinsdagavond zal het Tramfanfarecorps een omgang houden door de stad, alsook een serenade brengen aan den gedecoreerden chef en -beambten. Plaats van vertrek en route van den tocht zullen, na bekomen goedkeuring bekend gemaakt worden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. zamerh|Lnd iets benauwends had gekregen. Het scheen, dr. Holster moeite te kosten de juiste woorden te vinden, het was ook geen gemakkelijke opdracht, die hij had uit te voeren. .Kolonel Thalberg heeft zich tot den directeur gewend met het verzoek dat ik die mededeeling zou overbrengen. Hij dacht dat dit met het oog op de vroegere wederzij dsche relatie het best aan mij zou zijn toever trouwd." Onwillekeurig schoof mevrouw Bruhn haar stoel dichter naar de schrijftafel. „U moet u er op voorbereiden", vervolgde de dokter ernstig „dat u in uw eenzaamheid een nieuw en groot leed te boven zult moe ten komen. Ik hoop dat u daartoe de kracht zult vinden en ook dat u in staat zult zijn mij rustig aan te hooren." „Wat is er gebeurd?" hijgde mevrouw Bruhn ontsteld. „Een zware slag heeft u getroffen; de zwaarste die een vrouw treffen kan". De inleiding liet aan duidelijkheid niets te wenschen „Is mijn man dood?" „Ja uw man is plotseling overleden". Mevrouw Bruhn keek Holster met starre oogen aan. Maar er kwamen geen tranen. Het bericht had haar overweldigd, verdoofd, het drong nog niet in vollen, vreeselijken omvang tot haar doorhet maandenlange alleenzijn had haar vermogen om snel te reageeren vermonderd. De geneesheer, hoe 'n goed menschenken- ner hij in veel opzichten ook mocht zijn, begreep mevrouw Bruhn's schijnbaar-emotie loos opnemen van de doodstijding van haar man verkeerd. Hij had zelf een gevoelige, spontane natuur die zich onmiddellijk uitte en kon zich in een dergelijke onbewogenheid niet verplaatsen. Hij was geneigd die voor een tekort aan gevoel te houden en be schouwde het als zijn plicht haar op de die DE WINKELSLUITING- EEN ANDERE OPLOSSING OM DEN VRIJEN MIDDAG AAN PERSONEEL TE WAARBORGEN. B. en W. schrijven aan den raad, dat de uitvoering van het raadsbesluit d.d. 25 Maart jl. inzake regeling der winkelsluiting blijkens het advies der Commissie, bedoeld in art. 197 Gemeentewet, onoverkomelijke bezwaren op levert. Nagegaan is daarom langs welken an deren weg alsnog het beoogde doel zou kun nen worden bereikt. In overleg met de Commissie bovenge noemd bieden B. en W. den raad thans een regeling aan waarbij alleen de winkels met personeel zijn betrokken en, instede van een wellicht niet gemakkelijk tot stand te bren gen collectief contract, de tusschenkomst van het gemeentebestuur waarborgen zal bieden voor een vrijen namiddag van het personeel. Het ligt in de bedoeling de betreffende be paling aldus toe te passen, dat vergunning als hier bedoeld eerst wordt verleend na in levering eener schriftelijke bereidverklaring door het hoofd of den bestuurder van den winkel. Ten aanzien van de barbiers- en kappers zaken, in welke branche meer eenstemmig heid tusschen werkgevers en werknemers be staat, is overeenkomstig het reeds vroeger genomen raadsbesluit een algemeene sluiting op Donderdagmiddag ook voor die zaken, waarin geen personeel werkzaam is, voor geschreven. In aansluiting hierop is tevens nagegaan in hoeverre nog overeenkomstig art. 9 der Winkelslutingswet aanleiding bestaat tot vaststelling van zekere afwijkingen of uit zonderingen dezer wet. Het komt B. en W. voor, dat daarvoor alleen in aanmerking komt de z.g. „Luilak-bloemenmarkt", een oud plaatselijk gebruik ten aanzien daarvan ook de huidige verordening een aparte rege ling bevat. Omtrent de z.g. „vliegende win kels", den verkoop van melk en melkproduc ten en enkele andere bijzondere punten In de huidige gemeente-verordening geeft de Win kelsluitingswet thans algemeen geldende re gelen. Den verkoop door middel van automaten (vgl. art. 16 der verordening) beschouwt de nieuwe wet niet als een aangelegenheid van winkelsluiting. Zij gaat daarbij uit van het standpunt, dat mede ten gerieve van het publiek den winkelier in het algemeen de vrijheid moet worden gelaten na sluitingstijd zijn waren desgewenscht door middel van automaten te verkoopen. Dit neemt niet weg, dat de gemeente bevoegd blijft zoo noodig dezen automatischen verkoop aan zekere re gelen te binden. De ondervinding zal moeten leeren of daartoe hier ter stede aanleiding bestaat, in welk geval te zijner tijd de Alge meene Politieverordening met enkele bepa lingen kan worden aangevuld. Wanneer mocht blijken, dat ook sigarenwinkeliers zich hier van automaten gaan bedienen en het verbod tot verkoop van tabaksartikelen aan kinderen (art. 206 A.P.V.) zou dientengevol ge in de practijk moeilijk kunnen worden ge handhaafd zal moeten worden overwogen of laatstgenoemd verbod, hetwelk dan de nor male ontwikkeling van het automaatwezen zou belemmeren, moet worden gehandhaafd dan wel beter kan worden ingetrokkn, zooals reeds in de gemeente 's-Gravenhage is ge schied. De thans door B. en W. bil den raad inge diende verordening tot uitvoering van de art. 6 en 9 der Winkelsluitingswet 1930 luidt: Artikel 1. Het is verboden een winkel uitgezonderd die bedoeld in art. 2 dezer verordening waarin op meer dan 5 dagen in de week win kelpersoneel werkzaam is, op Donderdag na des namiddags 1 uur voor het publiek ge opend te hebben tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders. Vergunning als hierboven bedoeld wordt verleend, indien en zoolang door het hoofd of den bestuurder van den winkel, op naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders voldoende wijze, een wekelijfcsche vrije na middag voor zijn winkelpersoneel wordt ge waarborgd. Art. 2. Het is verboden een open of besloten ruim te, waar pleegt gewerkt, te worden in 'n bar biers- of kappersondernemïng op Donderdag na 1 uur des namiddags voor het publiek ge opend te hebben. Artikel 3. De bepalingen van art. 2 sub. b, art. 4 sub 3 en art. 8 sub 1 der Winkelsluitingswet 1930 Stbl. 460 zullen in verband met de z.g. „Lui lak-bloemenmarkt" niet gelden op den Vrij dag-namiddag en Zaterdag-voormiddag on middellijk voorafgaande aan den lsten Pink sterdag. Artikel 4. Deze verordening treedt in werking op het zelfde tijdstip als de Winkelsluitingswet 1930, Stbl. 460. pere oorzaak van dit plotseling sterfgeval te wijzen. „Dringt het wel tot u door, dat u, men- schelijkerwijze gesproken, niet heelemaal on schuldig bent aan den onverwachten dood van uw man, die tot voor kort nog één en al bruisende levenslust was?" Mevrouw Bruhn sloeg den blik neer; in haar binnenste streed ze een heftigen zelf strijd, maar in haar oogen was nog steeds geen spoor van tranen; die hadden den koe len, ondoorgrondelijken glans van altijd. „Uw man", vervolgde Dr. Holster streng, maar volstrekt niet onvriendelijk, „is zooals de kolonel schreef, sinds uw veroordeeling met den dag achteruitgegaan. Hij was een gebroken man; de schande, die u over hem en zijn ongerepten naam hebt gebracht, heeft hem in een paar maanden tijds ge sloopt." Mevrouw Bruhn boog het hoofd en vol hardde in haar stroef zwijgen. Ofschoon dit eerste vertrouwelijke gesprek dat ze sedert lang had geveerd met een beschaafd, welwil lend man van haar eigen stand, bijna haar tong had losgemaakt en ze op het punt was haar angstvallig verborgen geheim te ver raden, wist ze zich toch te beheerschen, zoo lang de dokter haar met verwijten over stelpte. Ze kreeg door deze voor haar ge voel onverdiende aanklacht het besef dat haar martelaarschap groover werd en dat stelde haar in staat de sterke verleiding weerstand te bieden om zichzelf van allen smaad te zuiveren. Ze begreep da.t hierdoor het offer nutteloos zou worden en de schan de terugvallen op den man die met een on gerepten naam de eeuwigheid was inge gaan. Dr. Holster, die geen idee had van hetgeen in het gemoed van de vrouw omging, gaf zijn pogingen niet op haar hart week te maken. Hij kon een dergelijke koelheid niet aanzien, Voor den Politierechter. EEN GOLF VAN MISDAAD Niet minder dan negen en zeventig verdach ten hadden zich heden voor den politierech ter te verantwoorden en bij het zien van de lange lijst vroeg men zich met schrik af of een golf van misdaad zich over dit vreed zame arrondissement had uitgestort en on willekeurig wierp men een blik op sloten en grendels. Men zij echter gerust en ga niet met angst slapen, want al die misdadigers hadden niets anders op hun geweten, dan dat zij een mis- plaast vertrouwen hadden gehad in de zor geloosheid en lankmoedigheid van ons aller vriend, den Fiscus. Geen auto, al ware hij gepantserd, ontsnapt aan de voetangels en klemmen, die onze vriend op kwistige wijze heeft neergestrooid op lommerrijke wegen temidden van bollen velden en graanakkers. Er zijn weegkaarten en wegenkaarten, rij en nummerbewijzen mitsgaders nummerbor den die de voortdurende aandacht vragen van ieder, die zich in een auto waagt, als bestuur der dan. Denk niet, dat je er maar een slag in kan slaan als je moet opgeven hoe zwaar het voer tuig weegt; draag zorg, dat in 't bietenland geen kluiten modder zich aan den wagen hechten, want de Fiscus weegt en weegt graag naar zich toe. Over de wijze van wegen was nog een klein debat. Als je wilt weten hoe zwaar je weegt, ik bedoel niet voor het examen of in financieel opzicht maar zuiver lichamelijk, dan stap je met twee beenen op de schaal en niet eerst met het rechter en dan met het linker om dan de twee uitslagen samen te tel len; de politierechter vond dit een gewaagde weegmethode en niemand zal dit tegenspre ken. Een auto schijnen de belastingambtena ren echter eerst op de voorwielen en dan op de achterwielen te wegen en de betrokken ambtenaar verzekerde, dat dit net zoo goed was als dat je het gevaarte met alle vier wie len tegelijk op de schaal zette. Ik kan niet zeggen, dat de officier en de rechter zich en thousiast toonden over deze weegwijze, maar de wijze weger was zoo beslist, dat je 't wel gelooven moest. Er ontsnapten er vandaag niet velen aan den greep van den Fiscus, wiens vertegen woordiger nu juist niet altijd even verstaan baar is behalve dan waar het geldt: zooveel boete of zooveel dagen; daar komt het toch maar op aan. De wegblijvers zijn er natuurlijk altijd gloeiend bijhet spreekwoordles absents ont tort heeft nog niets van zijn kracht verloren, althans hier niet en die verschenen waren hadden in de meeste gevallen net zoo goed thuis kunnen blijven. De heer, die beweerde, dat hij bekeurd werd, toen hij net op weg was naar het be lastingkantoor, toen van verdriet huiswaarts keerde en die, toen hij een waar weken later weer die reis ging ondernemen, weer bekeurd werd, zoo'n pechvogel doet beter de belasting maar een half jaar vooruit te betalen; de mededeeling van zijn dubbele pech kon het tientje boete niet wegwerken. Evenmin kon de jongen zich uit de narig heid redden, die een fiets van zijn broer had bereden, waarop een oud belsatingplaatje zat met het jaartal naar onderen, terwijl de broer het goede plaatje in zijn zak had gehouden, zooals de jongen zei. Had hij dat alles maar direct gezegd, toen hij bekeurd werd, dan was hij er beter afgekomen, want nu stond in het 'proces verbaal zoo iets van bedriegelijke han delingen en dat kostte den jongen vijftien gulden, schoon de jongen er heel niet uitlag naar iemand, die bedriegelijk zal doen. Weg berijders, spot niet met den Fiscus! BEDELAAR De belastingzaken waren voorafgegaan1 door die van een oud-koloniaal, wiens om standigheden zoodanig waren dat geen be lastingambtenaar hem zou aanspreken, wat voldoende zijn deplorabelen toestand uit drukt, want het moet al erg met je gesteld zijn als de Fiscus zelfs niet meer naar je kijkt. Deze goede man speelde daarom zelf zoo'n beetje voor Fiscus, aangezien hij van de inge zetenen een soort cijns hief, welke zij echter konden voldoen of niet voldoen, al naar be lieven en ook was het bedrag aan de aange- slagenen overgelaten, een zeer prijzenswaar dig stelsel, dat ik ten zeerste aan den Fiscus ter navolging aanbeveel. Nieuwe vindingen brengen den scheppers meestal niet het gewenschte voordeel, wat de goede man ondervond, want hij stond voor bedelarij in de beklaagdenbank en had hij vroeger 's konings rok gedragen, hij zal nu voor een jaar weer staatskleedij krijgen, al is die dan minder correct en schitterend. Hij had wel wat op Veenhuizen tegen, naar 't schijnt, maar de rechter deelde de bezwa ren niet en hij berustte dan ook maar in zijn vonnis; hij gaat alzoo naar Veenhuizen;; dat is zijn Bronbeek helaas. PERSONEEL VAN GEND EN LOOS. Door den Centralen Bond van Transport arbeiders wordt Maandag in het gebouw De Centrale een vergadering gehouden met het personeel van Van Gend en Loos. Op deze vergadering zal verslag worden uitgebracht van de gehouden landelijke vergadering, waarna het voorstel tot afsluiting van een collectieve arbeidsovereenkomst in behande ling zal komen, zoomede de inhoud van het af te sluiten contract. zijn impulsieve aard Verzette zich er heftig tegen. Hij ging voort, wat minder streng dan straks „U dient ook te weten, hoe goed en vrien delijk uw man over u gedacht heeft. Zijn laatste woorden waren, dat hij u vergaf." Het was alsof bij deze woorden een sterke muur, die het hart der vrouw omsloten hield in puin viel. De onverdiende verwijten had ze zonder een woord van tegenspraak over zich heen kunnen laten gaan, maar haar hooge trotsche geest kon een vergiffenis, die ze niet behoefde, niet aanvaarden. Ze zat hier tegenover een hoogstaand en goed man, in wiens oogen zij niet den indruk wilde maken harteloos en huichelachtig te zijn. Een onweerstaanbaar verlangen maakte zich mensch het geheim te openbaren, dat ze thans te rehabiliteer en, tegenover één van haar meester, zich in z ij n oogen al- met zoo'n ontzaglijke geestkracht al dien tijd in het diepst van haar hart had bewaard, om tenminste éénmaal de woorden uit te spreken, die ze inwendig duizendvoudig had herhaald: „Ik ben onschuldig" Het opgekropte leed, de tot het uiterste gespannen zelfbeheersching, het koninklijk gedragen martelaarschap, braken zich ein delijk baan in een stroom van bevrijdende tranen. Het gaf den dokter een gevoel van voldoening, dat hij erin was geslaagd de kille emotieloosheid van deze vrouw voor be grijpelijker en menschelijker gevoelens te doen plaats maken. Door een sluier van tranen keek mevrouw Bruhn naar het vriendelijke zachtmoedige en toch sterke gezicht van den arts. „Bent u bereid het geheim van een ge vangene aan te hooren en wilt u mij beloven het onder alle omstandigheden te bewa ren?" (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6