Ü^l HOOVER SPREEKT HET VERLOSSENDE WOORD! BUITENLAND. [Belangrijke figuren van het P. E. N.-congres. De V.S. stellen een moratorium voor! jaar voor Selfridge's flftoeders! HAARUM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD MAANDAC 22 JUNI 1931 Zooals onze teekenaar W. Bielkine hen zag. Een feit van wereldhistorische beteekenis. Voorstel overal gunstig ontvangen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Reeds eenige keeren hebben wij geschreven dat de reizende ministers uit Amerika, Duitschland en Engeland op den goeden weg waren en dat de kans dat er thans eindelijk in den Europeeschen financieelen toestand ingegrepen zou worden door de Amerikaan- sche leiders zeer groot was Dat Hoover reeds zóó spoedig het verlossende woord zou uit spreken, zal wel niemande behalve de inge wijden, gedacht hebben. De afgeloopen week zal in de wereldgeschiedenis gememoreerd worden als een reeks zeer belangrijke data, zeer belangrijk, niet alleen omdat men in die week eindelijk heeft voorgesteld metterdaad - althans voor het oogenblik een einde te maken aan een toestand die Europa bloot stelde aan fascistische en comnunistische ge varen, doch belangrijk ook, omdat Hoover's poging een bewijs is, voor de bewering dat de geschiedems van de wereld meer dan ooit ge kenmerkt wordt door een sterk internationa lisme, door een nieuw en gezond gemeen schapsbesef. In dezen tijd van algemeen ver breiden en diep doorgedrongen vredeswil, kan dit bewijs slechts als een heilzame stimulans werken op het ijveren van de strijders tegen den oorlog. President Hoover dan, heeft de volgende verklaring laten publiceeren: De Amerikaansche regeering stelt voor alle betalingen der regeerings-, herstel en wederopbouw-schulden voor den tijd van éen jaar uit te stellen, in dier voege, dat dit uitstel zoowel betrekking heeft op het kapitaal als op den interest, en dat die schuldbekentenissen der regeeringen, welke zich in particuliere handen bevin den, er natuurlijk .van worden uitge zonderd. Vooruitloopend op de goedkeuring van het Congres is de Amerikaansche regee ring bereid uitstel te verleenen van alle betalingen, welke buitenlandsche regee ringen haar verschuldigd zijn, gedurende het op 1 Juli 1931 beginnende begrootïngs jaar, op voorwaarde, dat de belangrijkere crediteur-staten eveneens de hun ver schuldigde betalingen op regeeringsschul- den voor een jaar uitstellen. De verklaring bevat de namen van 21 sena toren, waaronder Ashurst, Bingham, Borah, Morrow, Moses, Davis en Reed, en van Owen Young, die zich met het optreden van Presi dent Hoover accoord hebben verklaard. Het doel van deze handelwijze is aldus de ver klaring om het jaar 1931 aan het econo misch herstel van de wereld te wijden, en er toe bij te dragen, dat de krachten voor den wederopbouw, die in Amerika reeds weer merkbaar en in beweging zijn, bevrijd worden van den ongustigen invloeod, dien zij uit 't buitenland ondervinden. Deze invloed vermindert de koopkracht en is de oorzaak van langdurige werkloosheid en daling van de prijzen der landbouwproducten. De kern van voorstellen is de eisch, dat den regeeringen die gebukt gaan onder schulden lasten, de tijd gegeven moet worden de na ties weer tot welstand te brengen. „Ik stel daarom aan het Amerikaansche volk voor aldus Hoover zich te gedragen als een goe de buur en een wijs schuldeischer." „Onze regeering heeft geen deel gehad aan de vaststelling van de herstelverplichtingen en heeft daarbij geen gebruik gemaakt van haar stem. Wij hebben met opzet niet meege daan aan de algemeene herstelbesprekingen, noch aan de verdeeling van koloniën en eigen dommen. De betalirig der schulden, die de ge allieerden bij ons maakten voor het leveren van oorlogsmateriaal of voor den wederop bouw na den oorlog, is geregeld op een basis, die in geen enkel opzicht verband houdt met de Duitsche herstelbetalingen. Daarom is de terugbetaling van deze schulden een zuiver Europeesch probleem, waarmee wij niets te maken hebben. Ik ben dan ook in de verste verte niet voor schrapping van de aan Ame rika toekomende schuldbedragen. Het ver trouwen zou in de wereld door een dergelijke schrapping, die dan ook door niemand is voorgesteld niet vergroot worden. Maar aan gezien de grondslag van de schuldenregeling de betalingscapaciteit van de schuldenaars onder normale omstandigheden was, is het slechts in overeenstemming met onze politiek, wanneer wij rekening houden met de abnor male omstandigheden, die thans in de wereld bestaan." „Ik ben er van overtuigd (zoo vervolgde Hoover) dat het Amerikaansche volk niet den wensch koestert, te trachten eenig be drag te verkrijgen dat boven de betalingsca paciteit van eenigen schuldenaar uitgaat. Wij toonen ons bereid, bij te dragen tot een spoedig herstel van de voorspoed in de we reld, waarbij ons volkjt zeer groot belang heeft." Hoover eindigde met te zinspelen op de ontwapeningsconferentie die in de maand Februari van het jaar 1932 gehouden zal worden. Hij sprak de verwachting uit, dat het moratorium tevens een goeden invloed zal uitoefenen op de actie voor de ontwape ning, omdat de oorlogsbegrootingen immers op ieder land een bijzonderen zwaren last leggen. In Duitschland is deze verklaring natuur lijk met vreugde ontvangen: Het belangrijkste acht men de stopzetting van alle betalingen voor den duur van een jaar en het feit, dat Hoover hieraan de voorwaarde verbonden heeft, dat alle crediteurenstaten de hun toekomende schuldbetalingen voor een jaar moeten op schorten. Rekening houdend met het feit, dat Duitschland ondanks het plan van Hooverf toch nog verschillende rentebetalingen zal hebben te doen, beteekent de aan vaarding ervan voor Duitschland in de periode van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932 een verlichting van de schuldenlast met 1500 millioen mark, waar van ongeveer 800 millioen de Rijksbegroo- ting ten goede komt en 660 millioen de Rijks spoorwegen. Men is in Duitschland niet bevreesd voor de houding van Italië en Engeland Maar wat zal Frankrijk doen? De minister van Financiën Flandin bestu deerde de voorstellen met de experts. Er werd reeds een conferentie gehouden tus- schen den minister van Financiën en den gourverneur van de Banque de France, Moret. De regeering heeft onmiddellijk aan de regeering der Vereenigde Staten een tele gram gezonden, waarin wordt gezegd, dat de Fransche regeering president Hoover's verklaring met de diepste bevrediging heeft ontvangen en het in sympathieke overwe ging zal nemen. Frankrijk verkeert in een eigenaardige positie ten aanzien van het Youngplan en het toestaan van een eenvoudig en weder zij dsch moratorium voor de herstelbeta lingen en de oorlogsschulden, zou de positie van het land natuurlijk niet verbeteren. Het is echter niet aannemelijk, dat Frankrijk, als eenige Europeesche natie, de voor de wereldgeschiedenis zoo belangrijke Amerikaansch-Europeesche samenwerking zou willen tegenwerken. De Duitsche regeering heeft Hoover reeds telegrafisch geantwoord en van haar in stemming met 't Amerikaansche plan getui genis afgelegd. Reeds eerder had Hindenburg Hoover „een boodschap" doen toekomen over den nood van het Duitsche volk. Deze boodschap is echter nog niet gepubliceerd. Hoewel het eigenbelang van alle credi- teurstaten en ook dat van Amerika ten zeer ste met het moratorium gediend is, is Duitschland toch wel de natie die het meeste directe belang bij dezen gang van zaken heeft. Voor Curtius en Bruening is dit na tuurlijk een groote moreele overwinning. Reeds eerder schreven wij dat de wellicht laatste burcht tegen het fascisme m Duitschland, door de Londensche bespre kingen aanzienlijk versterkt was. Na de jongste overwinning van de regee ring (het niet bijeenroepen van den Rijks dag) en na Hoover's verklaring, is deze burcht voorloopig oninneembaar. L. A. Duitschland De reactie in Duitschland. In Berlijnsche politieke kringen beschouwt men het optreden van Hoover als een eerste resultaat van de besprekingen op Chequers. Va ngroot belang acht men het, dat Hoover zijn verklaring heeft afgelegd na bespre kingen met de partijleiders en dat minister Stimson na afloop ook besprekingen heeft gevoerd met de te Washington geaccredi teerde diplomaten. Het „Berl. Tageblatt" waarschuwt tegen voorbarig gejuich, meent echter, dat de ver klaring van Hoover een keerpunt in de ge schiedenis van Europa en Amerika kan be- teekenen. De „Voss. Ztg." zegt, dat de Europeesche regeeringen door de verklaring verrast zijn. Het blad hoopt, dat als gevolg van de aan kondiging van den president aan de devie- zenverliezen van de Rijksbank een einde zal komen. De ,3örsenzeitung" is van meening dat gewaakt moet worden tegen het leggen van verband tusschen de geallieerde schulden en de Duitsche herstelbetalingen. De „Lokal Anzeiger'' verheugt zich er over dat het thans ook tot de officieele kringen in Washington is doorgédrongen, dat Duitschland zich in een wanhopigen toe stand bevindt, doch men moet zeggen, dat het niet noodig was geweest Duitschland eerst tot aan den rand van den afgrond te laten komen. Oostenrijk. Een kabinet-Buresch gereed. WEENEN, 20 Juni (V.D.l De onderhall- delingen van den Chr. Socialen leider Dr. Buresch hebben hedenavond succes gehad. Het navolgende kabinet werd gevormd: Bondskanselier: Dr. Buresch. Vice-Kanselier en Buitenlandsche Zaken: Dr. Schober. Binnenlandsche Zaken: Dr. Winkler. Sociale Zaken: Dr. Resch. Verdediging. Vaugoin. Landbouw. Dolfuss. Onderwijs: Czermak. Financiën: Dr. Redlich. Handel: Haindl. Justitie: Dr. Schürff. De Bondspresident heeft reeds zijn goed keuring aan de Ministerlijst gehecht. „Wij willen langer werken.' Maar zonder Vrijdag hebben we in deze kolommen onder loonsverhooging. het hoofd: 'n Niet alle- daagsch Verschijnsel melding gemaakt van een verzoek om loonsverlaging door 400 Ja- pansche arbeiders aan hun directie gedaan om mede daardoor den slechten algemeenen toestand te verbeteren. In Londen heeft zich nu een soortgelijk geval voorgedaan. De heer H. Gordon Selfridge, het hoofd van de groote Selfridge-magazijnen, heeft een brief ontvangen van het bestuur van zijn personeel, dat ongeveer 5000 leden telt. waarin het aanbiedt, dat de helft van het personeel zonder loonsverhooging een uur langer per dag blijft werken. De eene week werkt de helft tot 7 uur in plaats van tot 6, de volgende week de andere helft. Men wil dit doen om, gezien den economischen toestand, de zaken te kunnen uitbreiden. Want er zijn na zessen nog vele kooplusti gen, die nu teleurgesteld worden. Ook voor hen, die tot half zes op kantoor moeten zit ten, is dit uur erbij een groot voordeel. Zij kunnen na hun werk dan rustig hun in- koopen doen. De heer Selfridge is terecht trotsch op zijn personeel wegens dit gebaar. Het komt hier op neer, dat ongeveer 250 man per week voor niets werken. „Dit is de geest", zoo zeide hij tot een medewerker van de News Chronicle, „en de manier om de wereld uit haar depressie op te heffen. Ik heb het voor stel uitgebreid door een vrijen Zaterdag om de 4 weken voor het personeel in te voegen. Het plan treedt na de zomervacantie in werking". Het voorstel heeft veel stof opgeworpen en in sommige vergaderingen van winkel personeel is het revolutionnair genoemd. De secretaris van de Vereeniging voor Vroeg Sluiten denkt, dat de prijzen der goederen zullen stijgen door verhoogde kosten aan licht enz. Maar anderen als het perso neel van Whiteley's winkels zijn er enthousiast over. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 TEL. No 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN Van links naar rechtsEerste rij: Dr. P. C. Boutens voorzittermevrouw Jo van Am- mersKüller, Dr. Hein Boeken. Tweede rij: Georges Duhamel Frankrijk Jon Svensson {IJsland), John Galsioorihy (Engeland)Derde rij: Schalom Asrh (Jiddisch Centrum', Dr. Hanus Jelinek (Tsjecho Slowakije), Dr. Frantisek Langer (Tsjecho Slowakije). (Zie het verslag elders in dit nummer. Frankrijk. Briand over het Koninklijk bezoek aan Parijs. Ter gelegenheid van het bezoek van de Nederlandsche koninklijke familie aan Parijs heeft de heer Aristide Briand, minister van biutenlandsche zaken voor den correspon dent van het Hbld. een verklaring afgelegd waarin hij o.a. zeide: „Het bezoek dat Hare Majesteit de Konin gin der Nederlanden en de Koninklijke familie aan de Koloniale tentoonstelling te Parijs hebben willen komen brengen, heeft de Fransche bevolking een buitengewoon geluk kige gelegenheid verschaft om in het publiek uiting te geven aan de spontaan opwellende vriendschappelijke gevoelens die Frankrijk altijd ten aanzien van uw nobel land heeft gehad. „Laten wij ons er ten zeerste mee geluk- wenschen. dat de prachtige deelneming van de Nederlandsche regeering aan de inter nationale Koloniale tentoonstel ling allen heeft in staat gesteld beter kennis te maken met den opmerkelijken koloniseerings-arbeid die door Nederland in Nederlandsch^Indië verricht wordt". Namen die in de wereldgeschiedenis gememo torium der internationale oorlogs- en her reerd zullen worden, omdat zij verbonden stellingsschulden: vd.n.r.: Curtius, Hoover Qlacdonald. zijn, mei de totstandkoming van een mora- Mellon, Stimson, Henderson, Bruening en Twee eilanden opgedoken. Terugkeer van Atlantis De Grieksche wijsgeer Plato heeft ergens eens geschreven over een verloren gegaan land, Atlantis, dat door de zee verzwolgen zou zijn. Nu, elf duizend Jaren na dit ver dwijnen, zijn er twee eilandjes verrezen, die door sommige geleerden begroet worden als bewijzen van terugkeer van Atlantis. Zij lig gen in den Atlantischen Oceaan, niet ver van de kust van Brazilië in directe scheep vaartlijn van Europa naar Brazilië en de Braziliaansche regeering heeft dan ook een kruiser uitgezonden om ze als haar eigen dom op te eischen, daar Frankrijk zijn rechten op deze wateren heeft prijs gegeven Pater Sokon seismoloog aan de George town University twijfelt er aan of Atlantis iets anders is dan een legende. Maar toch voorspelt hij, dat in dien Zuid-Atlantischen Oceaan een eilandengroep verrijzen zal zoo groot als Japan. Maar dit zal nog eenige honderden eeuwen duren, dus: „Wat heb ben we ermee te maken of het Atlantis is of niet?" Vele schepen zijn langs die eilanden ge komen en de opvarenden kunnen dus hun ligging aangeven. Het schijnt echter niet ge makkelijk te zijn zich op die eilanden te ontschepen. Er worden thans plannen be raamd door Braziliaansche onderzoekers om er een expeditie heen te zenden. INGEZO N D EN M K D E DE ELI N G EN a GO Cts. per regel. Bij allerlei huideuvels van kinderen en ook van vo wassenen is Purol een onmisbaar ge neesmiddel. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang dc voorraad strekt, gratis een nuttig ooekje over huidverzorging. AGENDA. Heden: MAANDAG 22 JUNI Luxor Theater: „Haar tweede jeugd". Op het tooneel: Otto Hera. 8.15 uur. Palace: „Studentenliefde". OP het tooneel: Prof. Hollaender Trio. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Caïn". Op het too neel: Benia Wolf, dc gedachtenlezende her dershond. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 23 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.15—9.15 uur. Ned. Ver. van spirltlsten„Harmonia": Psy chometrische séance. 8.15 uur nam. Restaurant Brinkmann: Alg. Ledenvergade ring H. O. V. 4 uur nam. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTIIEEKDIENSTEN Duvm en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378. Fa." H. Remmers en Zn. Kruisstraat 6. tel. 10354.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5