BRIEVENBUS Brlevi -i aan de Redactie van de Kin der-Af dee ling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERG ZEEMAN, Marnlxstraat 20. GRAAF EGBERT. 't Deed me plezier weer eens wat van jou te hooren. Nog wel gefeliciteerd met den verjaardag van broer. Hebben jullie een leuk dagje gehad? Zoo'n jongste broertje wordt altijd een beetje op zoo'n feestdag verwend hè? APPELELOESEM. Je raadsel is goed. Ik vond het jammer, dat je weer zoo slordig ging schrijven. De volgende keer beter. Waarom hoorde ik in zoo'n langen tijd niets van je? De volgende week ls 't verloting voor de raadsclprljzen, Maar daar kun jij deze keer niet aan deelnemen, omdat je het vereischte aantal niet hebt. Wat fijn, dat je van den zomer naar Rotterdam gaat. Heb je er familie wonen? Heb je Woensdag je Zwem diploma gehaald? Moest je ook van den toren springen? DE LOOZE VOS. Dus jij hebt Vrijdags altijd een gezelligen avond. Ik kan me begrijpen, dat jullie dan heel wat af lachen. En heb je Zondag gezellig samen gewandeld of gefietst? Is de schilder nu klaar gekomen? En ls de behanger aan 't werk? Tante zal zeker soms niet weten, waar ze aan beginnen moet. CORRIE B. Er Is al een Zwem- Btertje. Kies dus maar gauw een an deren schuilnaam. ZWARTKIJKERTJE. Wanneer zal liet schoolreisje plaats hebben? Daar in 't Noorden valt wel wat ple zier te maken. Nu vooral maar zo merweer bestellen. Niet te wild zijn in den speeltuin, want dan kon je .Wel eens zwart gaan kijken. NACHTVLINDERTJE. Moeders nieuwe liets is zeker al ingewijd. Prettig, dat jouw fiets ook wordt op geknapt Dan kan de heele familie erop uit gaan. Misschien mag Zwart kopje dan ook wel eens mee. Ik hoop voor jullie, dat het schoolreisje door gaat. Nu komt eerst vaders verjaar dag. Fijn, hè? En dan weer de ver jaardag van het Jonge Indiaantje. Dat Ls al weer een feest. VADERS JONGEN. Wel jammer, dat je de vorige week zoo laat was met Je briefje en raadsels. De wed strijd is heusch niet zoo moeilijk als lijkt. Misschien wil vader je wel wat op weg helpen. Je hebt maar weer prettige vacanticplannen. Misschien bewaart de zomer de mooiste zonne schijn voor de vacantie. ZWARTKOPJE. Zijn jullie Woensdag nog naar 't Bloemendaal- sche strand geweest? Zijn jullie nog met touringcars geweest? En heb ben Jullie spelletjes gedaan? Wat heerlijk, dat er thuis zooveel gezon gen wordt. En dat die kleine broer ook al /.ulke aardige versjes kent. Op welk kleuterschooltje gaat hij? Wan neer zal 't schoolreisje plaats heb ben? Wat gaan er dit jaar toch veel Rubriekert.es naar Bergen en Schoorl 't Is daar ook een prachtige omgeving cn er valt ook nog veel plezier te maken. Jij leeft nu in een wereldje van pret. MARIETJE. Dat is een moeilijke tijd voor je geweest. Maar nu heb je het toch weer wat gemakkelijker. Moeders plaats ls nooit te vervangen. Dat weet moeder zelf ook wel en als zo straks gezond ls teruggekeerd, zal ze toch wel heel dankbaar zijn, dat haar oudste zoo haar best heeft ge daan. hennv g. Ja, Je hebt leuk post papier. Zou dat muisje moeten pie pen, als de klok slaat? Dus jij bent een meisje. Ik kon ook wel Jongens, die Hennij genoemd worden. Geluk kig, dat do roode hond weggevlucht ls. Nu maar zooveel mogelijk van 't buitenzijn genieten. WIPNEUSJE. 't Doet me genoe gen. da' Je Joost Boschboom mooi vindt. Had Je het patroon van de onderjurk goed geteekend? En ls de kookmut.s klaar? Als Je al in Spanje bent. zul je ook wel verder komen. PRINSES MAR LA. Je moet in Thysse's hof niet alleen spelen, maar vooral Je oogen goed den kost geven. Er groeit en bloeit zooveel moois. W.mneer ga je naar Wijk aan Zee? Fijn kind, dat je mee mag. ZANGER FIS JE. Dat klinkt: de Troubadour repeteeren. Kan het Elfje haar partij al goed zingen? Je spaart toch zeker ook voor het reis je met de Zangvereeniging? Waar zullen jullie dan naar toe gaan? k ROKSTERTJE. Leuk, dat jullie op school Langs een Omweg hebben gelezen. En nog leuker vind ik het dat jullie het allemaal mooi vonden. Wat gezellig, dat er onder de hand werkles voorgelezen mag worden. VLIEGENIERTJE. Wanneer zal 't schoolreisje plaats hebben? Je kunt in Artis best een dagje zoek brengen. De apen zullen wel buiten zijn. Vooral maar mooi weer be stellen. JUFFERTJE LEESGRAAG. Heb je Woensdag veel genoegen ge had? Wat een prettig vooruitzicht, dat je ook nog met 't schoolreisje mee gaat. Zouden jullie ook naar 't Aquarium gaan? KLAPROOSJE. Fijn, dat jullie twee dagen met de club uitgaan cn nog wel naar Apeldoorn. Daar valt zoo veel te genieten. Ben je van daag je jarige nichtje gaan feli- citeeren? Of is 't een groote nicht? DE KLEINE VIOLIST. Ik heb nu drie inzendingen binnen. Haast je maar niet, want. je hebt nog ruim 14 dagen tijd. Hoe gaat 't met de proeven voor den overgang? Valt het wat mee? Ik vrees, dat die Violist toch een groote concurrent bij onzen reiswedstrijd zal worden. W. v. d. L. Prettig voor je, dat je al bericht hebt gehad uit Doorn dat je welkom bent. Nu kunnen Je ouders ook rustiger uitgaan. Ik kan me begrijpen dat je er naar ver langt om je kleine neven eens te zien. Hoe oud zijn ze nu? BLOEMENFEE. Wat zal vader veel te vertellen hebben gehad. Hoe ver Ls vader Frankrijk in geweest? Hoe is 't feest geweest van den speeltuin? Zagen de kaboutertjes er grappig uit? Zet straks maar een vriendelijk snuitje op de kiek, Kra nig dat je nu ook stoppen kunt op de machine. NEVADA. Leuk, dat je goed op de kiek staat, 't Is nu weer niet veel weer om bruin gebrand te worden. In Groenendaal kun je ook heerlijk wandelen. Ik wist niet, dat daar zooveel eekhoorntjes waren. Die Johan moet later maar aardappe- lenboer worden, 't Is nu wel heel groeizaam weer, al klagen wij ook over den regen. ROZENKNOPJE. Er zijn ook eigenlijk geen mooier bloemen dan rozen. Hebben jullie ze in verschil lende kleuren? 't Zandvoortsche reisje is er Woensdag zeker bij In geschoten. 't Weer was zoo druile rig. Zoo juist krijg ik je prachtige rozen. Heel hartelijk bedankt. BLONDINE. En ben jij Woens dag gezellig bij je tante geweest? Is Lelie mee gegaan? Zijn jullie nog naar den Neethof geweest? Die gure Junimaand heeft wel menig mooi plannetje in de war gestuurd. K WEBBELG RA AG. Als je zusje nog meer babbelt, mag die wel Kwebbelgrager genoemd worden. Knap zoo, dat je de hulp van Bal- semientje niet meer noodig hebt. Natuurlijk mag jij ook tante zeg gen. BALSEMIENTJE. Aardig van Rozenkoningin, dat ze toch nog aan je gedacht heeft. Je hebt haar ze ker teruggeschreven. Ben Je Woensdag ook op de bruiloft van Je nicht geweest? Nog maar een maandje hè en de schooldeuren sluiten zich voor je. Verlang je er naar? KERSTROOSJE. Ik zou 't ook verdrietig voor je vinden, als Je bleef zitten. Geen zorgen voor den tijd, anders heb je twee keer ver driet. W'as 't V/oensdag niet te koud om te zwemmen? Dat was Zondag een mooie wandeling door 't buiten goed Rooswijk. Hoe lang duurde het wel, voor je in Wijk aan Zee was? Je hebt zeker flinke wandel- beenen. GRASPIEPER. Jij wou natuur lijk wel dat er zoo eens In de maand een verkiezing was. Zoo'n vrije dag, midden in de week ls een meeval lertje. Ik vrees, dat 't van het jaar afgeloopen is. NACHTEGAALTJE. Oefen je maar flink in 't zwemmen, dan raak je vertrouwd op 't water en je kunt ook anderen redden. Is je badmuts nog terecht gekomen? Zwem Je in 't Badhuis aan de Lcidsche vaart? AMANDELTJE. Je bent welkom Je vriendin Knipperdolletje mag Je net zoo lang helpen tot je allen de raadsels kunt oplossen. Die cljfcr- raadsels zijn heusch geen sommen. Je moet in Afdeeling I meedoen. Wat zijn jullie verleden week gezel lig met de klas uit geweest. Je schuilnaam mag je houden. KRIELKIP. Wat zul jij een 'plezierlgen Zondag hebben gehad. Je liebt ook heel veel merkwaardigs ge zien, waar je zeker nog telkens aan terug moet denken. Is de kiek goed uitgevallen? Het tochtje op zichzelf was al heerlijk. En wat aardig van den regen, om met neervallen te wachten, tot jullie thuis waren. ELFENKONINGIN. Je raadsels zijn goed en je mop zal ik meteen plaatsen. Ik kan me best voorstellen dat je niet iedere week stof tot schrij ven hebt, vooral als het buiten zoo druilerig is en je niet kunt uitgaan. SNEEUWWITJE. Heb je Woens dag fijn genoten van je vrijen dag? Ben je nog met de zusjes naar duin geweest? Of vond moeder het te guur? Is gisteren 't schoolreisje nog doorgegaan? GOUDVLSCH. Je was wel laat, maar nog niet te laat. RANGEERDERTJE. Ja jongen, de Juni-maand verwent ons niet. La ten wc nu maar hopen, dat de Juli maand alles ruimschoots vergoedt. Gelukkig, dat jij je met je boeken en Je mecano nooit behoeft te vervelen. Werkt je draaibrug fijn? Ls je dijk solide? Want 't kan nu ook nog stor men. Jc mag bij die tramkruising wel een verkeersagent zetten. Wordt 't havenkantoor druk bezocht. Hoe veel vee heb je op 't weiland? Hoe is 't met zus? Heeft ze zich in haar kamertje opgesloten? GOUDELSJE. Hartelijk gefeli citeerd met vaders verjaardag? Za terdag is een prettige dag om jarig te zijn. Je verlangt zeker erg naar 1 Juli. De volgende week schrijf je me er natuurlijk van alles over. is de fa milie uit de Meer nu bij jullie? Ge zellig hè? W. D. Als ik in je buurt kom, klop ik vast eens aan. Mag je vrij wandelen op Duin en Kruidberg? Als ik er voorbij ging, dacht lk vaak: Wat zou lk hier graag eens willen dwalen Waar ga je nu op school? BLAUWOOGJE. t' Doet me ple zier, dat de prijs naar je zin is. Ben je nu ook aan dezen wedstrijd be zig? Hoe gaat 't met het school-exa- men? Kun je al veel lekkere hapjes klaar maken? Als je nu straks van school afgaat, wat zijn dan je plan nen? ZONNESCHIJN. Je vriendin ls welkom, maar ik heb haar al geschre ven, dat lk een Zwemstertje heb en ze nu een anderen naam moet kiezen Tegal en Lebak heb ik beide goed ge rekend. Je ingezonden raadsel ls goed. WATERROTJE. Wil je Annie hartelijk van mij feliciteeren met haar geslaagd examen. En wat pret tig, dat haar vriendin er ook is. Je ingezonden raadsel was goed. Je bent al ver gevorderd met Je reisje. Ik wensch je behouden thuiskomst. Hoe is het met de orkestles? Ken je de Serenade en de Huzarenmarsch nu? ZINNIA. 'k Ben niet gauw boos, kind. Ik heb er geen tijd voor en 't is me te lastig, je moet ten slotte toch weer goed worden ook. Gaat het met zwemmen steeds beter? 't Is nu juist niet alle dagen zwemweer. Je mag den wedstrijd voor Afdeeling I wel zoo maken, dat je kris-kras door de provinciën gaat. zonder op den spoor weg te letten.Wat zal 't een lawaai zijn op die hondententoonstclllng! Is jouw hondje er ook? MOEDERS GROOTSTE HULP. Ik was wat blij weer eens wat van jou te hooren. Heb je het zoo druk gehad met fiedelen? En nu weer zoo veel huiswerk? Er moet hard ge werkt worden om wat te bereiken. Het doet me genoegen, dat je den wedstrijd zoo leuk vindt. Nu kan de hcelc familie aan 't reizen gaan. Ik zal de plaatsen straks nog eens extra vermelden. Je telt de daagjes zeker, die nog moeten verloopen voor 't l Juli is. Wat aardig, dat je naar je oude woonplaats gaat. Ik wensch je heel veel genoegen. Veel groeten voor Droomkoninkje en Poppenklnd. ALBA. Zoo zit jij al in Zwitser land? Dan ben Je al een eind in de goede richting. Prettig, dat je zoo'n uitgebreide kaart van Europa hebt. Ik heb nog niet veel Inzendingen ont vangen. De meesten wachten na tuurlijk zoo lang mogelijk. Dan kan de ketting nog eens verlengd wor den. CROCUSJE. Heb je Woensdag ook 'n prettig vrij dagje gehad? Ben Je nog met de zusjes naar duin ge weest? Of was het je te koud? De groote vacantie schiet al weer flink op. Wat heb Jc dan voor plannen? VIOOLTJE. Ben jij al ver van huls met den reiswedstrijd? Als Ans Je helpt zal het werk wel vlotten. Die poesekinderen hebben zeker een heer lijk leventje bij Je. Luisteren ze wel naar al die mooie namen? PRINSES ZONNEGLANS. Jij hebt maar heerlijk genoten op da. ver jaarspartij van Zeemeerminnetje. Hebben jullie toen ook nog aan het strand gespeeld? Ik heb de Ruil-aan vraag maar op jouw naam gezet, om dat'je broertjes naam niet opgaf. EGMONDERTJE. Wanneer ga je met de klas naar de Zaan? En gaan jullie dan op denzelfden dag nog naar Bergen? 't Is wel prettig, dat meneer vast verteld heeft, wat jullie al zoo te zien krijgen. ZEEMEERMINNETJE. Ik heb al gehoord van dien heerlijken verjaar dag. Wat jammer, dat je Onze Jeugd vergeten had. Als je nu van deze week de raadsels Instuurt mag je toch nog meeloten. Nu niet meer ziek worden. Met het koude weer zou ik maar niet in zee gaan. al ben je dan pok een Zeemeerminnetje. GOUDHAARTJE. Ik wou de zon wel graag wat meer zien. Zwem je alle dagen? Dan zul je zeker dezen zomer je diploma halen. Toch maar niet zoo lang in 't water blijven. Dat is niet gezond. KAKELAARTJE. Had je Vrijdag vacantie, dat je zoo maar naar IJmuiden kon gaan? of ging je na schooltijd? Wat zaten er veel fouten in je briefje. Je kent toch het spreek woord: Haastige spoed is zelden goed? LELIE. Aan een fiets met kapot te banden heb je niets. Ik zou maar flink sparen voor een paar nieuwe. Heb je geen vriendinnetjes om mee te wandelen? Ben je Woensdag nog met Blondine en haar moeder naar den Neethof geweest? Daar kun je heerlijk wandelen. BORDUURSTERTJE. Hoe gaat 't er nu mee? Zijn de hoofdpijn en buikpijn over? Heb je er meer last van? Heb je nog van school moeten verzuimen? Geniet maar zooveel mo gelijk van de buitenlucht. KNIPPERDOLLETJE. Je vindt het zeker wel gezellig, dat je vrien dinnetje nu ook Rubriekertje is ge worden. Natuurlijk mag je haar hel pen. Ik weet niet, wat ik met zilver papier moet doen. Weet jij 't? Durf je al los te zwemmen? Prettig, dat je een maandkaart hebt. TUINIERSTERTJE. 't Doet me plezier, dat het boek zoo naar je zin ls. Aardig, dat zus het ook gelezen heeft. De raadsels van verleden week telden nog mee. Je wedstrijdwerk is goed en je moogt de volgende week meeloten om een raadselprfjs. Ben je gisteren nog met de klas naar het Museum geweest? Wat zal die Juli maand heerlijk voor Je worden, voor al die drie dagen in Ede. WIJNANDA. Nu stond je naam in sierlijke letters onder je brief. Ik begrijp niet, dat je het 4de raadsel niet op kon lossen. Nu Je de oplossing ziet, zul Je tegen Je zelf zeggen: domme meid! W. BLOMBERG—ZEEMAN Marnixstraat 20. Haarlem, 26 Juni 1930. VLIEGENIERS IN DE PLANTEN WERELD Ik bedoel nu vliegeniers, die vlie- zonder motor. Alleen gedragen door den wind. In de dierenwereld is iedere vogel de beste vliegenier, dien je je maar denken kunt. Vleugels en staart zijn de meest volmaakte vlieg machine. Let nu eens op het zaad van iepen of olmen. De platte vllesjes, die onze straten en pleinen bedekken, heb ben eerst met wondere snelheid door de lucht gevlogen. Straks zie je het gevleugelde vruchtje van esch en berk, of van de eschdoorn. Dit laatste lijkt veel op een vliegmachine met twee vleugelige schroef. De wind voert die gevleugel de zaden naar alle hemelstreken. De eschdoornzaden maken daarbij nog een dwarrelende beweging. Ook de zaden van dennen en sparren kun nen wel honderden meters ver vlie gen. Ook de zaden met pluis van wilg en paardebloem en distel zijn vlieg machines, sommige nog van een pa rachute voorzien. Een eigenaardige verhuizing. Een boerderij te Varvik in 't N. van Noorwegen is als gevolg van een grondverschuiving met alle bijgebou wen in zee gegleden. Een stuk bosch ls mede van de aarde en in de zee verdwenen. BIJVOEGSEL VRIJDAG 26 JUNI 1931 No. 235 AAN ALLEN! We hebben Sint-Jan al weer ach ter den rug. Dat was op den 2lsten Juni. Hebben jullie er nog op gelet, of er toen veel dauw op het veld lag? De dauw van Sint Jan gold als zeer geneeskrachtig..Daarover straks meer De oude heidenen vierden feest op den langsten dag. Dan was immers de Natuur op haar allermooist. Johannes de Doopcr is 24 Juni geboren, dus even na dien langsten dag. Het spreekt vanzelf, dat toen de heidenen Christenen waren geworden, het feest van den langsten dag even verzet werd. Feesten waren in dien tijd zoo schaarsch en daarom wou men er ook geen enkel missen. Natuurlijk kwamen er weer vuren bij te pas en men zong: Wij zullen hout gaan dragen, Wij zullen turf vragen, Wij willen vroolijk vieren Al op Sint Jansmanieren. Er werd om 't vuur heen gedanst en gesprongen. Een handvol asch werd meegenomen en bij de huisdeur neergestrooid. Alle slechte geesten zouden nu verjaagd worden. Een oud geschiedverhaal meldt, dat keizer Karei V In 1515 (hij was toen juist 15 Jaar oud) in den Haag zoo'n Sint- Jansvuur aanstak. In ons land zijn deze gebruiken be halve ln Laren (N.-H.) geheel ver dwenen. maar in sommige Duitsche streken worden de straten nog met guirlandes, bloomen en kronen ver sierd. In Vlaanderen wordt tegen de buizen nog wel een krans van St. Janskruid opgehangen. Jullie weten zeker wel dat dit schermen van goud gele stervormige bloempjes zijn. Deze kransen blijven hangen, tot ze ver dord zijn. Dan worden ze ln het St. Jansvuur geworpen, onder het zin gen van: Al mijn onheil Ga verdwijnen, Ga verkwijnen Met deez' krulden In den gloed. Wanneer St. Janskruid in den St. Jansnacht geplukt werd en dan in de huiskamer opgehangen, geloofde men, dat het voorbehoedmiddel was tegen onweer en brand. Er bestaat een mooie legende over die bloempjes. Als Je goed kijkt, cn zoo'n bloempje tegen liet licht houdt is 't net of er allemaal kleine gaatjes in zitten. Het zijn eigenlijk vlekjes. Volgens een Noorschc legende zou den het bloeddruppeltjes zijn. Baldur en Holdur twee Nooivche goden, wa ren met elkaar in strijd. Baldur werd gewond en zijn bloed druppelde op dc St. Jansplant. Die St. Jansdauw zou heel heilzaam voor de oogen zijn. Nog niet zoo lang geleden vierden de bewoners van Eisden Zuid-Limburg) op St. Jans dag feest. De leider van het feest, werd de kapitein genoemd en was te herkennen aan zijn hoogen hoed. In Stockholm is op den avond voor 24 Juni een meiboom opgericht. W.B.—Z. Goedkoop reizen. Dat deed men ln de 15e eeuw. Toen rob-de de Bur gemeester van Utrecht naar BrusseL Die reis kostte maar 341 2 stuiver. De terugreis was nog 8 stuivers goed- kooper. SPRINCDEUNTJE Ik spring ln de bocht, Eene been, andere been, Ik ben in de bocht, Over 't springtouw heen. Handen op, handen neer, Bocht omhoog, bocht omlaag, Handen op, handen neer, Het touw draait dan gestaag. Twee voeten op den grond, Knie omhoog, voet omhoog, Twee voeten op den grond, Vlug, daar komt de boog! Zoemend zwiept het touw, Slaat 't op de straat. Eene been, andere been, Telkens sneller gaat. Langzaam wordt 't draaien, Gevaar ls nu voorbij, Handen op, handen neer, Ik zet ze in de zij. Ik ben ln de bocht, Eene been, andere been, Ik spring uit de bocht, Over 't springtouw heen. EEN INDIANEN-VERHAAL (Vervolg en Slot.) Of zij nog te weinig van spoorzoe ken afwisten, of dat het Inderdaad alleen aan het toeval moest worden toegeschreven, zeker is, dat zonder dat de beide jeugdige jagers ver wachtten. zij plotseling roerloos stonden bij het zachte knorrende ge luld van een heel jong beertje er gens bij hen ln de buurt. Grijze Beer licht zich voorzichtig op den grond zakken en schoof centimeter voor centimeter over den boschgrond voor uit naar de plaats waar het knorrend gegrom zich zachtjes herhaalde. Zwarte Panther volgde zijn voorbeeld Een vijftig pas verder had de na tuur een soort van holle weg in den boschbodem gevormd en achter een boom verscholen, konden dc belde jonge Indianen dien hollen weg af zien. Vlak voor hen, of beter, vlak bene den hen, zagen zij een nog zeer jonge grijze beer. die gemoedelijk grommend heen en weer liep. Verrukt over hun vondst, bleven de beide knapen een oogenblik onbe weeglijk zitten. Toen wenkte Grijze Beer naar Zwarte Panter. Deze ver hief zich behoedzaam tot hij met de linkerhand op den grond steunde en het bovenlijf vrij maakte, op de wijze Toen verhief zich zij gespierde rech- ter-jongensarm met de werpspies in de vuist. Een oogenblik bieef het beertje stilstaan, juist zou het vrees lijke wapen de lucht doorklieven, toen Grijze Beer den arm van zijn neef vatte en hem beduidde, dat zij trachten moesten het dier levend ln bézit te krijgen. Maar op welke wijze? Het struikge was om hen heen belette de Jagers van hun lasso's, die zij bij wijze van gordel om het middel droegen, ge bruik te maken. Dit zou wel mogelijk zijn als zij zich eveneens ln den hol len weg begaven. Maar dan was dc kans zeer groot dat het dier schrik ken zou en de wijk zou nemen ln het dicht kreupelhout. Maar ook bij dc Indianen schijnt het spreekwoord: wie niet waagt, die niet en wint" niet geheel onbe kend te zijn. Geluidloos overlegden de beide Jongens een oogenblik en besloten tot den aanval over te gaan. Langzaam en voorzichtig wond Grijze Beer de lasso van zijn middel af. Toen hij met het leggen van den strik gereed was gaf hij Zwarte Pan ter een teeken en sprong op den hol len weg. Onmiddellijk draalde het kleine beertje zich om en wilde vluchten, maar op hetzelfde oogenblik liep hij bijna ln de speerpunt van Zwarte Panter die achter het dier eveneens op den hollen weg was aangeland. Snel wilde het beest een uitweg zoeken naar het struikgewas. Te Iaat! De lasso zong ln de lucht en het vol gende oogenblik voelde de kleine beer zich den strot toegesnoerd, 't Snakte naar adem, met open bek en vuur- roode tong. Vliegensvlug had ook Zwarte Panter zijn lasso afgewonden en maakte van den schrik van het kleine dier gebruik, het snel de kleine, maar toch al sterke en van kwaadaardige nagels voorziene poo- tcn Ie binden. Voor de kleine beer het wist, was hij weerloos, Hij wor stelde om overeind te komen, maar dc knapen waren vlugger cn bonden hem ten slotte nog een stcvigen strik om den muil, teneinde te voor komen, dat hot Jonge dier ecnig ge luld zou kunnen voortbrengen, waar mede het zijn ouders zou kunnen waarschuwen. Grijze Beer greep het dier aan de voorzijde vast en Zwarte Panter tilde het aan de achterzijde omhoog. Hijgend van inspanning be reikten de Jongens eindelijk den rand van het woud weer, waar op het bekende schril-fluitje van Grijze Beer Wllde-Wind kwam aangestormd. Veel had Wilde-Wlnd al van zijn jonge baas geleerd, maar de lucht van beeren, vooral die van grijze be ren, had hij nog niet leeren verdra gen. Hoe gehoorzaam het edele dier anders ook was.ditmaal was er geen land met hem te bezeilen. Het kostte dc beide Jonge Jagers heel wat in spanning voor zij, met eindeloos ge duld, zichzelf cn de jonge beer, op den rug van Wllde-Wind hadden gewerkt, Toen echter ging het er van door. Naar huls, Het Indianenkamp! Nu was er geen omzichtigheid meer noodig. Nu konden zij tot vlak voor de tent van het opperhoofd rijden en den verbaasden medicijnman den bult toonen. Maar het verliep eenlgs- zlns anders dan de belde koene Ja gers zich hadden voorgesteld. Toen zij het kamp binnenstoven, stond daar voor de tent, de statige rijzige figuur van „Jonge Arend", de vader van Grijze Beer. Van schrik tuimelden de Jongens bijna van Wildc-Wind's rug af. Zoo plotseling had ook Grijze Beer op het gezicht van zijn vader, de teugels strak aangehaald, dat het kleine beertje met een vaart uit hun midden schoot en vlak voor de voeten van „Jonge Arend" terecht kwam. Hoe kwam zijn vader zoo plotseling weer terug? Wat was er voorgevallen? Vlugge Otter, de Jongere broer van Grijze Beer, een knaap van nauwlljks twaalf zomers, had bij de eerste alarmkreten van den medicijnman en de andere vrouwen uit liet kamD, een paard genomen en op goed geluk zijn vader achterna gereden. Wond'-r boven wonder had hij de Jagers kun nen bnreiken. Jonge Arend was on middellijk naar het kamp terugge keerd, vergezeld van een tiental an dere Jagers. Onderweg waren zij op een groote grijze beer gestooten, die met twee Jongen het bosch invluchtte. Jonge Arend, die van zijn Jongste zoon ver nomen had, welke medicijn er voor zijn zieke moeder voorgeschreven was. had het geluk gezegend en aan het hoofd van zijn dappere krijgers den grootcn beer gedood. Een der jongen echter wist te ontkomen en dit was het kleine geweest, dat Grijze Beer cn Zwarte Panter later gevan gen hadden. Hoewel de drie Jongens alleen uit liefde voor hun zieke moeder h?t verbond van „Jonge Arend" over schreden hadden, werden zij streng gestraft. ZU kregen dc strengste straf op dc doodstraf na, die een jonge In diaan krijgen kan. zij moesten de squaws helpen bij het werk. -- Het heeft lang geduurd, ver telde mij later Grijze Beer, toen hij al lang een groot opperhoofd was, voordat lk de vernedering, die

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 15