mm LML<n-: nhfltue. SURINAME ZOEKPLAATJE. Inijn vader mij aangedaan had ver geten kon. Maar nu, op lateren leef tijd, nu ik zelf opperhoofd ben en zonen heb, geloof ik, dat ik op precies dezelfde wijze zou handelen als hij toen gedaan heeft. Gehoorzaamheid aan de ouders is bij ons volk de eer ste en allerhoogste plicht. Een vader lijk verbod moet ons heilig zijn. Ik geloof ook niet dat mijn vader het in zijn hart met zich zelf eens was, toen hij ons die straffen oplegde, maar hij begreep, dat hij, juist waar het zijn eigen zoons betrof, een voor beeld te moeten stellen. Mijn vader was een groot en machtig opper hoofd. Geen wonder. Hugh. De moe der van Grijze Beer herstelde van een langdurig ziekbed. Ik ben er van overtuigd, zei Zwarte Panter later toen hij al jaren een der grootste opperhoofden van zijn stam w2s, dat onze medicijn man een groot en knap geleerde was. Toch geloof ik ook, dat wij door on ze daad den Wijzen Mannitou gun stig voor het leven van mijn tante stemde. Zonder Hem doen de ge leerdste medicijnmannen niet veel, dat heeft zelfs die oude medicijnman uit mijn jongenstijd reeds gezegd. Want de Wijze Mannitou is en blijft toch de knapste en grootste van alle medicijnmannen. Hugh. Hugh, be- teekent zooveel als: Ik heb gezegd. Daarom bedankte ik de beide op perhoofden voor hun verhaal en ik deed geen verdere moeite hen aan het spreken te krijgen. Nu ik weer in Europa terugben, kan het nog heel dikwijls gebeuren dat ik aan Grijze Beer en Zwarte Panter, mijn twee vrienden, terug moet denken, vooral als ik daar bo ven mijn schoorsteenmantel de mooie wapens zie hangen, die ik van hen ten geschenke kreeg. Dan denk ik weer terug aan onze prachtige jacht avonturen en het vele lief en leed dat .wij samen deelden. Hugh! RAADSELS (Deze raadsels zijn Ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen.) Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot AFDEELING J (Leeftijd 10 Jaar en ouder.) 1. (Ingez. door Knipperdolletje.) Verborgen kleuren. a. Brood is zeer gezond als voedsel. b. Dit paar schoenen is mij te klein c. Ik heb Ru in langen niet gezien. d. Hier zijn eenige ellen vuile kant. 2. (Ingez. door Waterrotje.) Ver borgen Spaansche steden. a. Broer wil niet in 't bad. A jo zus je lacht je uit. b. O, por Toos toch eens aan om te werken. c. Doe toch niet zoo mal, Agaat. 3. (Ingez. door Knipperdolletje.) Driehoeksraadsel X X X X X X X X X x x X X een stad op Java. een mooie plant een meisjesnaam een meisjesnaam heeft een visch met nog een e zijn 't paardejr koeien en schapen, een klinker. Ook van boven naar beneden moet de stad op Java gelezen worden. 4. (Ingez. door Goudvisch). Neem uit onderstaande plaatsen telkens één letter, zoodat je een be kend Noord-Hollandsch plaatsje krijgt. Amsterdam, Medemblik, Zierikzee, Arnhem, Harderwijk, Gouda, Utrecht 5. (Ingez. door Moeders Oogappel.) Mijn geheel is een spreekwoord van 21 letters. Een kip legt een l li 13 14 15 10 is een edel metaal. 6 7 18 20 heeft men op 't hoofd. 12 8 19 9 is een meisjesnaam. 21 4 is een lidwoord. Baby ligt in de 17 2 4 3. In den winter zijn de struiken 16 14 20. Ja is geen 5 4 4 5. 6. (Ingez. door Het Zonnetje.), Strikvragen. a. Waarom draagt de Infanterist gele knoopen aan zijn jas? b. Wie is de langste in de kerk? c. Welke bakker proeft nooit van zijn baksel? d. Welk water is altijd warm? AFDEELING II (Leeftijd 9 Jaar en jonger). 1. (Ingez. door Heideprinsesje.l Neem uit devolgende schuilna men telkens een letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam komt. Blauwoogje, Blondine, Kapstertje, Zangeresje, Crocusje, Goudelsje, Klaproosje, Zwartkopje, Goudsbloem. 2. (Ingez. door den kleinen Orge list). Ik ben zeer broos; met f aan het hoofd noemt men mij ook heel dik wijls ooft. 3. (Ingez. door Bloemenfee.) Haal uit de volgende schuilnamen telkens één letter, zoodat er een nieu we naam komt. Zonneschijn, Krielkip, De looze Vos, Kapstertje Duikstertje, Wij- nanda. 4. (Ingez. door den kleinen Orge list). Met u maak ik niet veel beweging, Tenzij met ij ge aan t' eten zijt. Met oe behoeft geen overweging, Dat staal en ijzer nadeel lijdt. 5. (Ingez. door Knipperdolletje.) Onderstaande woorden zijn door elkaar gegooide letters van dieren. Wie kan er uit wijs worden? Gerijt, Leweu, Reeb, Rasba, Noesk, Liendrv, Jauwkabel, Gaeltenacht. 6. (Ingez. door Bloemenfee.) Neem van onderstaande plaatsen telkens een letter, zoodat ge een plaats in Gelderland krijgt. Haarlem, Utrecht. Den Helder, Schagen, Naarden, Middelburg. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Aal, bij, hert, aap, hond. 2. Hoorn, Alkmaar, Deventer, Ber gen, Venlo, Baarn. 3. Een stofje. Broekspijp. 4. De wolf en de zeven geitjes. 5. Sneeuwwitje. 6. Zomer. AFDEELING H 1. De beste breister laat wel eens een steek vallen. 2. Nachtegaal. 3. Bolwerk. 4. Lepels, pels, pel. 5. Leesboek. 6. Moeder. Goede oplossingen ontvangen van: Wenda 6 Appelbloesem 5 De looze Vos 6 Zwartkijkertje 6 Vaders Jon gen 6 Zwartkopje 6 Nachtvlindertje 6 Henny Geiteman 3. Goede raadseloplossingen ont vangen van: Vaders Jongen 5, Lelie 6, Kruimeltje 6, Kweekelingetje 6, Moeders Kleinste 6, Trambestuur der 6, Wipneusje 6, Prinses Maria 6, Bokstertje 6, Zangeresje 6, Wijnan- da 5, Bloemenfee 6. De kleine Vo gelvriend 6, De kleine Violist 6, Bloembollenkweeker 6, Klaproosje 5. Juffertje Leesgraag 5, Vliegeniertje 5. Knipperdolletje 6, Borduurstertje 6. Kakelaartje 3, Prinses Zonne glans 6, Goudhaartje 6, Egmonder- tje 6, Viooltje 5, Crocusje 6, Sneeuw witje 6. Elfenkoningin 6. Krielkip 5, Amandeltje 5, Nachtegaaltje 6, Kerstroosje 6, Balsemientje 5, Blon dine 6, Nevada 5, Uitlooper 5, Ro zenknopje 6, Graspieper 6, Kweb- belgraag 4, Goudsbloem 6, Goud elsje 6, Rangeerdertje 6, Zinnia 6. Waterrotje 6, Zonneschijn 6, Annie Geerlings 6, Zangertje 6, Blauw oogje 6, De kleine Bouwer 6. Pop- penverpleegstertje 5, Zwartkijkertje 6, Moeders grootste hulp 5, Droom koninkje 5. Poppenkind 5, Alba 6, Hunkerhartje 6, Tuinierstertje 6, Goudvisch 6 JUNI-WEDSTRIJDEN. Inzending ontvangen van: Tuinier stertje, oud? De looze Vos, oud 13 jaar. NOG IETS bVER DEN JU NI- WED STRIJD Uit vele briefjes lees ik, dat het nummer, waar deze wedstrijd in ge staan heeft, zoek is geraakt. Voor dezen eenen keer zal ik eea korte herhaling geven, maar voortaan moet ieder zorgen dat de nummers van Onze Jeugd in volgorde worden bewaard. We reizen van Haarlem uit door België, naar Frankrijk en Spanje. Steken bij Gibraltar over naar Afri ka. Dan reizen we tot Tripolis, zetten dan scheep naar Italië, we gaan verder door Zwitserland, Oostenrijk, Hongarije, Czecho Slo wakije naar Rusland tot Leningrad. Dan over zee naar Dantzig en ver der naar Amsterdam. Deze reis moet als een keten slui ten. De 1ste letter van iedere vol gende plaats moet de laatste letter van de voorgaande zijn, b.v. Haar lem, Muiden, Naarden enz. Hoe langer ketting, hoe meer kans op een prijs. Afdeeling II mag een ketting van Nederlandsche plaatsen maken. lste prijs Afdeeling I: Reiskoffer- tje. 2de prijs Afdeeling I Rugzak. 3de prijs Afdeeling I Kampbestek of boek. lste prijs Afdeeling n Reiskoffer- tje. 2de prijs Afdeeling n Planten- trommel. 3de prijs Afdeeling n School-étui of boek. 15 Juli is de laatste dag van In zending. Denk om naam en leeftijd. RUBRIEKERTJESLIJST CORRIE BAKSE, oud 11 jaar. Ro- zenhagenstraat 46. MARIETJE BOOIJ, oud 10 jaar, woonplaats? RUILRUBRIEK GERRIT OTTER, Leidschestraat 96 B, heeft 126 Karnemelk, 18 Koorn, 18 Funke, 17 Koopman, 2 Weegschaal tjes, 49 Quick, 3 Klopzeep, 1 Bobbie 1 Sickesz en 10 Victoria. Hiervoor vraagt hij Hilles boeken en Zwerf tochten door ons land, Erdalpunten, Sunlight, Droste of een paar jonge konijntjes, liefst witte. GRAAF EGBERT, Rollandstr. 18, vraagt of er jongens van T10 jaar zin hebben een voetbalclub op te richten? Verder biedt hij aan: 30 IJsel (Verkade), 13 Tieleman en Dros, 2 Duif-zeeppoeder, 3 Effendi, 3 Hoe heet die vogel? l Karnemelk, 5 Niemeyerpl. en 5 Niemeyer bonnen, 2 Erdal, 3 Hollandsche Oude Mees ters, 3 Turmac, 4 Gouda theelicht, 3 Naardermeer (Verkade) Hiervoor vraagt hij Zeewater-aquarium, Kwat- ta-sold., Voetbalpl. van de 3de Serie van Miss Blanche, Zwerftochten door ons land. WENDA, Waldeck Pyrmontstr. 51, heeft Turmac, Pleines, Hille-boeken- bons en Zwerftochten, Sickesz, Kwat- tasold. Dit alles wil zij ruilen voor Haka-punten, Karnemelkzeepplaat- jes, Droste bonnen of plaatjes. ERNST NILANT, Wilhelminapark 27 heeft Kwatta-sold., Meco's, Pad denstoelen, 3 Sunlight, 6 Leupen, 1 Lux, 14 Benito, 84 Hag. Hiervoor vraagt hij Zeewater-aquarium Mijn aquarium (Verkade 1925), Pette's cactuspl., Indiaantjes, Dobbelman, Het leven der zee. Ruiltijd uitslui tend tusschen 7 en 7.30. P. VERHAGEN, Leidschevaart 20, heeft 6 Zeewater-Aquarium. 14 Zwerftochten, 3 Douwe Egbert, 18 Mennix, 3 Miss Blanche, 1 Turmac 2 Kiazim Emin, 4 Indiaantjes. 2 Amstel, 2 Dik Trom, 8 Roodband, 1 Franken, 36 Funke. Hiervoor vraagt hij v. Nelle (groen merk). WIM DOPHEIDE, Duin en Kruid- bergerweg 27, Driehuis, Velsen, heeft 21 Karnemelk, 35 Texel (Ver kade). Hiervoor vraagt hij Bussink- pl. Album HI en IV. (Postzegels voor de verzending worden gaarne vergoed). ZINNIA, Minahassastr. 29, Haar lem N-, heeft 4 Victoria, 4 Bataaf, 4 Sneeuwwit, 26 Haust, 4 Carmel, 17 Dik Trom, 8 H.O., 2 Pirate, 1 Koopman. Kwatta-sold., Sickesz, Weegschaaltjes, 1 Indiaantje, 10 Quick, 1 Houttuinen, 31 New Pin, 1 Bretagnia, 1 Pierik, 1 Liga, 1 Gou da theelicht. Hiervoor vraagt ze: Haka-Jeugdbibl., Hille's spaar kaartjes, Zwerftochten en Geschen ken, Turmac, Amstel. Vim, Radion, Rinso. Lux, Sunlight, Zeewater aquarium. FIE VAN GOG, Kerkhofstr. 19, heeft 4 Miss Blanche, 1 Kiazim, 3 coupons. Hiervoor vraagt ze Voet balpl., 3de serie. CATRIEN v. WAARDE, Brouwers vaart 64, heeft 5 Hille, 2 Erdal, 19 Turmac, 1 Pleines, 2 Karnemelk, 1 Verkade, 3 bonnen Hilles geschen ken, 2 Onze Vogels, 5 Weegschaal tjes, 1 Haas-Azijn. Voor dit alles vraagt ze Lux, Radion, Vim, Rinso, Sunlight, Leupen, Amstel, Droste» Bloemen, Vlinders. Zonnebloem (Helianthus annuus). Een sierplant, afkomstig uit Amerika die verbazend veel gekweekt wordt en heel snel groeit. In weinig maanden ontwikkelt ze zich tot een plant van 2 en 3 M. Willen jullie den snellen groei nagaan, plaats dan naast de plant een stok en teeken daarop de hoogte aan telkens na verloop van eenige dagen; bij zacht groeizaam weer doe je 't 24 uur later. De stok kan tevens voor steun dienen. Niet dat de stengel de plant niet overeind kan houden, doch door den wind gaat ze vaak overzij. De bloemen (evenals bij alle compositen eigenlijk bloem hoofd j es) kunnen zeer groot worden. Een kleinere soort is Helianthus cucumerifolius, die ongeveer l M. hoog wordt. Deze plant vertakt zich sterk en geeft mooie heldergele bloe men met een zwart hartje en spitse bloemblaadjes. Het is een uitstekende snijbloem, die dagenlang in water goed blijft. Zonnebloemen verlangen zeer voedzamen grond. De zaden worden graag door pluimvee gegeten, doch als je ze niet tijdig oogst, be schouwen vele vogels ze als een lek kernij. Aster. Een zeer algemeen versprei de plant in allerlei kleuren, eveneens behoorende tot de uitgebreide fami lie der Compositen. De bloemen heb ben zeer uiteenloopende vormen; er komen zoowel gevuld als enkelbloe- migen voor. De plantjes kunnen ge makkelijk verspeend worden. Hooge soorten zijn: Amerikaansche struikasters (65 a 75 c.M.) Reuzen Hohenzollern asters (60 a 70 c.M.), Renza Komeetasters (60 c.M.) Struis vederasters (70 c.M.) China asters (60 a 70 c.M. enkelbloemigen). De struikasters bloeien laat, doch zijn door hun lange stengels prachtige snijbloemen. Middelhooge soorten zijn: Victoria asters (35 c.M.), Gitara asters (35 c.M.) Dwergsoorten o.a. Lilliputasters en Victoria dwergasters. De laatste zijn zeer geschikt voor perkbeplan- ting. In de groenteafdeeling zaaien we eind Juni begin Juli Ramenas, een knolgewas dat in aard en vorm nauw verwant is aan radijs. We onder scheiden zomer- en winter-ramenas, waarvan de laatste het meest ge bruikt wordt. We zaaien op een rij en dunnen later de planten uit op 15 a 20 c.M. Het is aan te raden om, wan neer 't zaak opgekomen is, nu en dan eens te gieten, vooral in drogen grond De plantjes groeien dan beter door en weerstaan beter een aanval van de aardvloo, waarvan dit soort plan ten nog al eens heeft te lijden. We kunnen ramenas uitstekend gebrui ken voor wisselbouw, dus zaaien op een plaats waar reeds een ander ge was op geteeld is geweest. We mogen het echter niet doen op 't bed, waar radijs afgekomen is. De knollen zijn reeds in den nazomer te gebruiken. Vorst maakt ze smakeloos. In den winter bewaren we ze in een koelen kelder of vorstvrije bergplaats in zand. nadat we de bladeren hebben afgewrongen. Ramenassen worden aan dunne schijven gesneden en met eenig zout bij brood genuttigd, evenals radijs. TUINIER. Een oude boom. Op het eiland Tenerife, een der Canarische eilan den staat een drakenboom van meer dan 3500 jaar. KNIPPERDOLLETJE door '41) W. B.—Z. „Maaris het niet om mij, dat ■uw vader hier is?" vroeg vrouw Dijk stra. „Welnee, mensch. Ik wist niet eens dat je er was. Luister, dan zal ik nog ereis vertellen, wat me hierheen voerde," antwoordde vader Glasstra. In 't kort vertelde hij aan tante Greet, wat veris en zijn vrouw reeds wisten. Nu vertelde vrouw Dijkstra ook haar levensgeschiedenis en die van haar zuster. Meer dan eens pink te vrouw Veris een traan weg. Wat had vrouw Dijkstra 't moeilijk en zwaar gehad. Hoe dapper had ze haar groot leed gedragen. Dien middag nam ze afscheid van vrouw Veris en vader Glasstra. „Tot spoedig," zei de goede boerin, terwijl ze het eene pak na het andere in den auto sjouwde. „We laten me kaar nu niet meer los," vervolgde ze op hartelijken toon. Tante Greet met Henkie aan haar rokken en kleinen Dik tegen zich aan gedrukt, knikte maar en probeerde woorden van dank te prevelen, maar ze voelde zich zoo vol, zoo vol. En nagewuifd door Trien, vrouw Veris, Maarten en Glasstra reed Veris den weg langs met 't dankbare moedertje en haar beide kinderen. Bij de Schelf stond de oude me vrouw met haar dochter. Ze hadden wat mooi fruit in een mandje gepakt. Kon Veris dat nog meenemen? „Plaats genoeg" riep Veris terug. Het mandje werd onder de bank ge zet en verder ging het weer. Henkie haalde zijn broekzak uit en liet moeder met glinsterende oogen een nikkelen fluitje zien. „Van Knipperdolletje „voor Hen kie!" riep hij blij. ,Dat heeft waarde," zei Veris tegen vrouw Dijkstra. „Hij was gek met dat fluitje. Hij heeft 't laatst op de kermis te Groet mogen koopen." „Goeie Knipperdolletje," zei tante Greet. En ze dacht bij zichzelf; „Wat zou er van den jongen terecht moe ten komen, als deze menschen niet zoo voor hem zorgden?" „Als u Maartje schrijft, vertelt U haar maar eens alles over haar broer en als ze zin heeft en mag, dan moet ze maar zoo gauw mogelijk bij ons op de Hoeve komen," zei Veris. ,,'k Kan wel vellen vol aan 't kind schrijven. Al is ze jong, ze kan zoo veel begrijpen," antwoordde vrouw Dijkstra. Voor Henkie was Haarlem veel te gauw bereikt. Het reed ook zoo fijn op die zachte kussen en 't ging zoo vlug. Maar vrouw Dijkstra begon steeds harder naar man en kroost te verlangen. Toen ze voor 't nauwe straatje stilhielden, maakte ze zelf het deurtje los. Wat zou buurvrouw kijken, dat ze met zoo'n deftigen wa gen werd thuis gebracht. „Doe het nu maar kalm aan," raadde Veris, terwijl hij Henkie aan de hand nam. Henkie keek lang niet zoo blij als zijn moeder. Het groote werf, de rui me weilanden waren toch veel mooier dan dit nauwe straatje. Toch liep hij zoet met boer Veris mee en toen hij vader zag aankomen, wrong hij zich los en liep juichend in vaders armen. HOOFDSTUK 13 Boukc Wapstra. Hij had hard gewerkt en hij had ondanks dat harde wei-ken veel te genspoed gehad. Jarenlang had hij eigenlijk armoe geleden. Hoe het kwam was niet te verklaren maar al lerlei omstandigheden werkten hem telkens tegen. Met 't gestolen geld van Glasstra, maar ook van moeder en zusters dacht hij hier in de Nieu we Wereld een flinke lap grond te kunnen koopen. En hij had een stuk grond gekocht met een kleine farm. Van 't boerenbedrijf had hij heusch wel verstand, maar de hagel verniel de den oogst, of er kwam ziekte in de tarwe, of er was zoo'n menigte on gedierte, dat alles vernielde. Jarenlang leek 't wel, of er een vloek rustte op al zijn arbeid. En me nigmaal had hij gedacht aan de oude Hollandsche spreuk, die nog in zijn schrift stond: Gestolen goed gedijt niet. Ten slotte had hij alles moeten .verkoopen voor een appel en een ei en hij had zelf den boer op gemoe ten om zich te verhuren als boeren knecht. Een flinke knecht kon wel werk krijgen en hij kreeg ook werk. Maar 't viel een vrijen Fries niet mee om gecommandeerd te worden. Hij, die zelf heer en meester was geweest en moeilijk had kunnen buigen, moest nu alsjeblieft en dank u spelen. En 't loon was eigenlijk maar schraal. Dikwijls gebeurde het toen als hij 's avonds naar den hooizolder klom om zich daar ter ruste te leggen, dat hij dacht aan moeder en de zusters. Hoe zouden zij het hebben? Een bang voorgevoel vertelde hem dat ze het niet goed hadden. Dat kommer en ellende om de deur keken. En dat kloppertje van binnen tikte: eigen schuld, eigen schuld. Dan voelde hij zich als de verloren zoon en een groot verlangen welde er op om 't goed te maken. Niet altijd was hij zoo dee moedig. Soms gooide hij 't hoofd in den wind en verweet zijn ouders, dat ze hem te krap gehouden hadden, dat hij nooit eens iets mocht, dat 't in Friesland een stijve, saaie boel was Maar hoe ouder hij werd, hoe meer zijn geweten begon te spreken. (Wordt vervolgd.) POSTZECELRUBRIEK SURINAME I /#7J - <?0 /c c JC. Sc. /4c //te /Sc /0C /<r/j-fo /Sc J0C 40 c ssc. /s/J -<?o ■ftf-ét Nu we Oost-Indië hebben afge handeld, zullen we beginnen met de behandeling van onze koloniën ln Amerika. Voor Suriname en Curacao zijn afzonderlijke zegels uitgegeven. Over 't algemeen zijn deze zegels ta melijk schaarsch, doordat deze ko loniën niet zoo groot zijn en dus wei nig noodig hebben. De eerste serie voor Suriname, die gedurende 187390 werd uitgegeven, vertoont de beeltenis van koning Wil lem Hl in een cirkel. Bovenaan staat de landsnaam en onder de waarde. Er verschenen l cent (grijslila), 2 cent (oranje), 21/2 cent (rood), 3 cent (groen), 5 cent (violet) 10 cent (geelbruin), 121/2 cent (leiblauw), 15 cent (grijs), 20 cent (groen) 25 cent (blauw of ultramarijn), 30 cent (rood-bruin), 40 cent (violetbruin), 50 cent (bruinoranje), l gulden (bruin en grijs), 212 gulden (groen en geelbruin). Grootte van de vak jes 2.8 bij 2.3 c.M. Zie voor de indee ling 't schetsje. S. Rustenburgerlaan 23. Uit den ouden tijd. Nog in de 17e eeuw was het op vele plaatsen in ons land, zelfs in enkele buurten van Amsterdam het gebruik om het over lijden van kinderen op de volgende wijze bekend te maken. Men stak uit het raam boven de deur een stok, die aan het einde een bosje van palm takken droeg en onder dat bosje hing een zakdoek aan de vier punten. In het kuiltje van den zakdoek werd op een kussentje een popje van was ge legd. Stelde dit poppetje een meisje voor, dan was dit he tbewijs, dat er een meisje overleden was; stelde het een jongetje voor aan was er een kind van 't mannelijk geslacht over leden. MIJN HERBARIUM Zwanenbloem (Butomus umbella- tus) Zie fig. l fam. Waterweegbree- achtigen (Alismaceeën) Een echte waterplant, die aan de kanten van allerlei slooten of in moerassen algemeen voorkomt. De bladen staan aan den voet van den stengel. De bloemen bij vele tegelijk aan den top van den ronden stengel. Schijnbaar staan ze in de scherm. Kelk en bloemkroon zijn 3-bladig, roodachtig donkerder geaderd. Bloei tijd JuniAugustus. Pijlkruid (Sagittaria sagittifolia) Zie fig. 2 fam. Waterweegbreeachti- gen (Alismaceeën). Een algemeen voorkomende plant in onze slooten. De bladen staan aan den voet van den stengel, zijn lang gesteeld, toegespitst, pijlvormig. De bladstelen zijn evenals de stengel driekantig. De bloemen vormen een Kleine Kees speelt schuilevinkje met zijn groote broer Peter. Koekoek! Dat komt toch uit de buurt van 't bed, denkt Peter. Ik zal er eens goed onderkijken. Hij gaat op zijn knieën liggen en kijkt onder het bed, waar het donker is. Zijn oogen mo^t°n er eerst aan wennen. Koekoek! Nu klinkt 't weer boven hem. Pe ter kijkt naar de zolder. Niets te zien. tros, bestaande uit 3-bloemig, kran sen. De drie bloemkroonbladen zijn wit. Bloeitijd Juni—Augustus. Kleine lischdodde (Typha angus- tifolia) Zie fig. 3. fam. Lischdodden. (Typhaceeën). Een plant, die ook veel in ons waterlandje voorkomt. Welke Hollandsche jongen kent niet de wa ter- of rietsigaren, die in de zomer- vacantie wel geplukt worden voor eeft droog bouquet. Wanneer de plant bloeit, bestaat dè bloem uit een vrouwelijke- en een mannelijke aar, de mannelijke iets boven de vrouwelijke. De vrouwelijke heeft alleen stamperbloemen, de mannelijke meeldraadbloemen. Deze laatste vallen gauw af, zoodat alleen een stukje stengel overblijft. De stem pels zijn zwart-bruin en geven aan de vrouwelijke aar de donkere kleur. De bladen zijn smal-lijnvormig, gras groen. Bloeitijd Juli-Augustus. Ook komt wel voor de groote Lischdodde (T. latifolia). Ze zijn da delijk van de eerste te onderscheiden, doordat de mannelijke en vrouwelijke aar tegen elkaar zitten; de bladen zijn breed, lijnvormig, blauwgroen. Uit de Moppentrommel (Door Elfenkoningin) Piet tot Jan: Je vader is schoen maker en je broertje loopt op klompen. Jan: Jouw vader is tandarts en je kleine zusje, dat in de wieg ligt, heeft nog geen een tandje. Koekoek! Achter hem is het nu! vlug draait Peter zich om. Niets te zien! Ik zal het jullie maar verklappen, alhoewel ik zeker weet, dat Peter het niets prettig zal vinden als ik het in de krant schrijf. Maar t' is waar! Zóó goed had de kleine Kees zich verstopt, dat zijn veel grootere broer Peter hem niet heeft kunnen vinden. Ziet een van jullie er kans voor?,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 16