BUITENLAND. Bruemng's rede en de weerklank in Parijs Engeland Frankrijk. ,De man die zijn moordenaar zoekt.' NIEUWS UIT INDIE HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 26 JUNI 1931 TWEEDE BLAD Gunstige verschijnselen. INGEZONDEN MTOFDFFTLINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105- DE KEIZERSVEERBRUG. ONVOLDOENDE VEKKEERSTOESTAND. De Duitsche ministers hoogstwaarschijnlijk naar Parijs. Mellon in EuropaStimson binnenkort op weg. Het jaar van de politieke coöperatie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Bruening heeft in zijn groote en onge twijfeld zeer knappe radio-rede waarvan wij eergisteren een uitvoerig verslag gaven ge zinspeeld op een bezoek van Curtius en den Rijkskanselier, aan Parijs. En deze zinspeling is in Parijs zeer goed begrepen en bovendien goed ontvangen. In een wonder snel tempo heeft het alge- meene internationale politieke aspect, zich na het bezoek aan Chequers, gewijzigd. Brue- ning's politiek draagt wel vruchten, hetgeen te verheugender is, daar de algemeene opinie over de regeering Bruening nimmer onver deeld gunstig is geweest, en men maar al te veel geneigd was, den rijkskanselier als een te zwakke, te vage persoonlijkheid te be schouwen. In de moeilijkste aller tijden, heeft deze figuur echter het grootst mogelijke succes behaald! Het bezoek aan Parijs is nu met het plan van Hoover aan de orde van den dag. In officieele Fransche kringen houdt men zich reeds thans bezig met de samenstelling van het programma voor een eventueel be zoek. Waarschijnlijk zouden dan eerst bespre kingen plaats hebben tusschen drt' Bruening en Laval en tusschen Briand en Dr Curtius, waarna in een bijeenkomst van vier een al gemeene gedachtenwisseling zou kunnen plaats hebben. Over den termijn der besprekingen schrijft de „D. A. Z." o.a. dat Duitschland in geen geval kan toestemmen in een datum, die het gevaar met zich mede zou brengen, dat de Duitsche wil om tot overeenstemming te ge raken in zekeren zin tegen het plan-Hoover zou worden uitgespeeld. De wensch, om deze besprekingen zoo spoedig mogelijk te houden, gaat geheel van Frankrijk uit, aangezien men daar het dreigende isolement pijnlijk voelt. Voor het van kracht worden van het plan- Hoover noemt het blad een samenkomst der ministers „hoogst bedenkelijk". De gedach tenwisseling moet worden uitgesteld tot de besprekingen met de Engelsche staatslieden en het bezoek van Stimson voorbij zijn." Tegenover deze Duitsche persstem, die de aandacht vestigt op een inderdaad niet denk beeldig gevaar, staat de opinie van de „Petit Parisien", welk blad zegt, dat Bruening's rede voor de internationale politiek en spe ciaal voor de Fransch-Duitsche betrekkingen van buitengewone beteekenis is Bruening heeft uitdrukkelijk erkend, dat zonder de medewerking van Frankrijk geen politieke stabilisatie van Europa mogelijk is. Frankrijk heeft nog nooit een hand geweigerd, die hem eerlijk wordt toegestoken. De openhartigheid waarmee de rijkskanselier gesproken heeft, verdient gehandhaafd te blijven. De uitlating van de „Petit Parisien" schijnt geheel de meening van de „gezaghebbende kringen" te dekken; in ieder geval dient men geen waarde te hechten aan de mededee- lingen van die bladen, die Bruening's rede verklaren met het feit dat Frankrijk het land is „waar het geld zit". De a.s. Ontwapenings conferentie. LONDEN, 25 Juni. (V. D.) De Britsche pre mier, MacDonald, de oud-premier Baldwin en de oud-minister Lloyd George hebben er in toegestemd de volgende maand in Albert Hall het woord te voeren in een bijeenkomst welke gehouden zal worden ter ondersteu ning van de a.s. Ontwapenings-conferentie. De redevoeringen zullen worden uitgezon den. Veldmaarschalk Sir William Robertsen zal de bijeenkomst presideeren. Sir John Simon uit de Liberale Partij? LONDEN, 25 Juni (V.D.) Volgens de „Daily Herald" zou het bekende liberale par lementslid Sir John Simon voornemens zijn binnen afzienbaren tijd uit de Liberale Partij te treden. Als motief voor deze houding zou gelden het feit, dat Sir John Simon en eenige zijner aanhangers niet langer de door de liberalen gevoerde partijpolitiek, zouden kunnen steunen. Vermoed wordt dat Sir John zich bij de Conservatieve Partij zal aansluiten. T sjecho-SIowakije. Mellon is in Parijs aangekomen en zal be sprekingen houden met de regeeringsverte- genwoordigers, over het plan Hoover. Ook Stimson's komst kan eerlang tegemoet worden gezien. Hij zal Parijs, Londen en Ber lijn hoogstwaarschijnlijk met een bezoek ver eeren. 1931 zal in de geschiedenis geboekstaafd worden als het jaar van de internationale politieke coöperatie. Het is het jaar, dat aan de wereld-ontwapeningsconferentie vooraf gaat. Gelukkiger kan de samenloop van om standigheden niet zijn. L. A. Sir Robert Cecil te Praag. PRAAG, 25 Juni (V£>.) De Engelsche politicus Lord Robert Cecil is te Praag aan gekomen. Op het Marsaryk-station werd Cecil verwelkomd door den minister van Buiten- landsche Zaken, Benesj, en kanselier Dr. Schamal. Voor de Tsjecho Slowaksche sectie dei- Interparlementaire Unie, op wier uitnoodi- ging Lord Cecil Donderdag in het parlements gebouw een voordracht zal houden, was Senator Stodola aanwezig. Lord Robert Cecil is tijdens zijn verblijf te Praag gast van den president der Republiek en zal in de Burg te Praag wonen. Italië. taliaansche nota ongunstig door het Vaticaan opgenomen? ROME, 25 Juni (V.D.) De Paus heeft Donderdagmiddag een vrij lang onderhoud gehad met den apostolischen nuntius bij het Quirinaal. In de kringen van het Vaticaan verluidt dat de Woensdag door de Italiaansche re geering aan het Vaticaan overhandigde nota niet gunstig is opgenomen. Verklaard wordt dat de Italiaansche re» geering de bewijzen voor de besdhuldigiingen tegen de Katholieke' Actie niet heeft waar gemaakt. In „De Auto" vonden wij een artikel van den hoofdredacteur, den heer Th. van Swie- ten, getiteld: „De nieuwe Noord-Zuid ver binding", waaraan wij het volgende ontlee- nen: De schrijver herinnert er aan, dat in Oc tober as. de Keizersveerbrug zal gereed ko men. Door deze vaste oeververbinding zal dus het verkeer tusschen Noord- en Zuid-Neder land iets vergemakkelijkt worden. Maar de heer Van Swieten meent dat de nieuwe brug toch slechts een zwakke schakel zal blijken te zijn in de verbinding Noord-Zuid. Wat toch zal het geval zijn? De nieuwe brug zal een zekere aantrekkingskracht gaan oefe nen op motorvoertuigbestuurders. Het ver keer zal dus op de route UtrechtKeizers- veerBreda sterk toenemen. De schrijver twijfelt er aan ,of het Departement van Wa terstaat tijdig maatregelen al weten te ne men om aan deze groote toeneming van het verkeer over Keizersveer tegemoet komen. Bij Gorinchem zullen zich, bij openstelling van de Keizersveerbrug, groote moeilijkheden voordoen. Want het „bootje" zal dan tus schen Sleeuwijk en Gorinchem de verkeers- toeneming te verwerken krijgen En dit zal absoluut onvoldoende zijn. Bij het openstel- len der Keizersveerbrug zal dus op de ge noemde plaats onmiddellijk een betere oever verbinding tot stand moeten komen, door het inleggen van grootere ponten en een sterk uitgebreiden veerdienst. De schrijver betreurt het, dat niet gelijk tijdig met de Keizersveerbrug de overbrug ging bij Sleeuwijk is ter hand genomen. Wat heeft men aan halve verbeteringen? Verder laat het Utrechtsche gedeelte van den weg tusschen Utrecht en Breda deel van den internationalen hoofdverkeersweg AmsterdamBrusselParijs zeer veel te wenschen (het Brabantsche gedeelte is uit muntend). Die weg is in slechten staat en bovendien „belast met een uit de Middel eeuwen afkomstig verkeersobstakel, de Jut- faassche tol". FILMKUNST. Prachtig werk van Siodmak; HET GROOTE CONFLICT TE HELMOND VOORKOMEN. In een door de arbeiders der N.V. van Vlis- singen te Helmond Donderdagavond ge houden zeer druk bezochte vergadering, is naar de Msb. meldt, met algemeene stem» men besloten een bemiddelingsvoorstel van den rijksbemiddelaar prof. Aalberse te a.._ vaarden, zoodat het conflict, dat aan deze fabriek dreigde, is voorkomen. SYNAGOGENDIENSTEN. Ned. Israëlitische Gemente. Sabbath: Vrijdagavonddienst bij den In gang te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1.30 uur. Avonddienst te 10.22 uur. Werdagen: Ochtenddiensten te 7 uur. Zon dag te 7.30 uur. Donderdag 17 Tammoez te uur. Middag- en avonddiensten te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12.30 uur in het Gemeentegebouw L. Wijngaardstraat 14. Werkdagen; 's avonds te 7.30 uur te Sy nagoge L. Begijnestraat 11. Donderdagavond - i e t. Alle diensten vinden plaats ter Synagoge Lange Begijnestraat 11. FANTASIE. Duitschland Protestvergadering tegen de Noodverordening. BERLIJN, 25 Juni. (V. D.) Hedenmorgen hebben een 200-tal werkloozen te Neukoeln een pro testver gade ring gehouden tegen de Noodverordening. Na afloop der bijeenkomst vormden de deelnemers een optocht. Onder weg werden eenige winkels geplunderd. Toen politie verscheen, was de orde spoedig her steld. Eenige winkeliers hadden intusschen in hun angst winkelwaren aangeboden aan de werkloozen, die deze onderling verdeel den. Bestrijding van onwettigen wapenhandel. BERLIJN, 25 Juni (VB.) De Pruisische Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich met een brief tot de politie-autoriteiten gewend, waarin wordt geschreven over de politieke uitspat-tingen van den laatsten tijd. die aangetoond hebben, dat nog steeds leden van radicale, politieke organisaties wapens bezitten. Derhalve verzoekt, de Minister krach tig op te treden tegen het misbruik maken van wapens, speciaal wat betreft het onwet tig dragen ervan, alsook tegen den onwet tigen handel in wapens en munitie. Tegen handelaren, die zich schuldig maken aan een vergrijp tegen de bepalingen op den wapen handel, zal onverwijld worden overgegaan tot het intrekken der vergunning voor het vervaardigen van en het handeldrijven in wapens en munitie. De Fransche radicaal-socialis tische partij en het voorstel-Hoover. PARIJS, 25 Juni (VB.) Het partijbe- stuur der radicaal-socialistische partij kwam gisteren onder voorzitterschap van Daladier bijeen om te beraadslagen over het morato rium. Daladier verklaarde, dat bij een weige ring om het Amerikaansche voorstel te aanvaarden. Frankrijk zich de vijandschap van de geheele wereld op de hals zou halen Het aanvaarden van het voorstel beteeken de echter een onrechtvaardig offer voor Frankrijk en het in gevaar brengen van het plan Young. Daladier critiseerde in scherpe bewoordin gen de tot nog toe door de Fransche re geering gevolgde politiek en concludeerde, dat men niet van het organiseeren van den vrede mag spreken omdat men den oorlog niet goedkeurt. Hij eischte opnieuw dat de regeering in persoonlijke bespreking met de leidende Duitsche staatslieden zou treden. JACK HYLTON En Frankrijk en Amerika. Jack Hylton, een der grootste bandleiders uit Engeland, maakt zoo nu en dan tournées door Europa. Hij is al eenige malen ten on zent geweest en binnenkort zou hij in Parijs optreden. De Bond van Fransche musici heeft tégen die engagementen protest aangetee- kend. Er zijn zooveel werklooze musici in Frankrijk, dat zij uitheemsche muzikanten geweerd willen zien. Zij dreigen met een sta king als Hylton's concerten doorgang vin den. En Hylton, die voor de aangevoerde argu menten wel wat voelt, heeft het contract om op te treden dan ook al verbroken: hij zal dus niet in Parijs komen. Ook in Amerika wordt hij geweigerd. Maar hierover is hij niets gesticht. De voortduren de tegenwerking om in de Vereenigde Staten te kunnen spelen, vindt hij oneerlijk. Er ko men immers vele Amerikaansche bands in Engeland? Hij heeft tevergeefs getracht de Federatie van musici daarvan te overtuigen. En dies mag hij niet concerteeren in Amerika. Gebleken is, dat van het verhaal, door ons overgenomen uit de Graafschapsbode. over verlokking van meisjes in een huis te Keulen, bij de politie te Keulen nies bekend is, zoodat het wel op fantasie zal berusten. FINANCIEELE BERICHTEN GEEN DIVIDEND AMSTERDAM RUBBER. WINST NAAR „SPECIALE RESERVE". In het verslag over 1930 der Rubber Cul tuur Mij. „Amsterdam" wordt meegedeeld: De winst op producten bedraagt f 674.546 (v. j. f 4.271.033) (na aftrek van alle af schrijvingen ook op aanplant, tant. Indisch personeel en Ned. Ind. belasting). Verjaard dividend f 262 (f 120) totaal f 674.808 (v. j. (f 4.518.106, waarin begrepen f 218.817 rente en f 28.135 koersverschil). Dit bedrag wordt verminderd met onkosten Amsterdam f 97.540 (f 88.856). Afschr. op en landrente van niet geëxpl. gronden f 62.601 (f 61.695). Nadeelig saldo renterek f 83.594 Na- deelig saldo rek. koersverschil f 2762 zoodat de exploitatiewinst bedraagt f 428.309 (f 4.367.553). Voorgesteld wordt deze winst over te boeken op een rekening „Speciale re serve" (v.j. res. div. belangen f 100.000, res. afschr. ondern. concessie en erfpachtsperc. f 600.000 aand.h. 15 pCt. met belast, totaal f 3.656.960 onverd. div. f 10.593). De levensmoede met „de man met het litteeken". „De man die zijn moordenaar zoekt" is een film die gelegenheid schept tot het maken van merkwaardige vergelijkingen. De herin nering aan Hja Trauberg's „Der Blaue Ex press" is nog onverflauwd en staat in het ge heugen gegrift als een gebeurtenis van be teekenis, als een hartstochtelijk getuigenis, in een rauw klinkende, maar meesterlijke taal. De ironische en geaffecteerde grap. „De man die zijn moordenaar zoekt" verschijnt als een grillig product van overbeschaving naast de gezonde uitbarsting van Trauberg. Aan den eenen kant een man uit een nieuwe wereld, sterk, groot, openhartig, waarheids- lievend, aan den anderen kant Siodmak. een kunstenaar van de oude wereld, een ironicus, een verfijnd intellectueel, wiens wapens hu mor, parodie, spot zijn Een groot kunstenaar toch. Aan den eenen kant. felheid, hartstocht, tempo, menschenmateriaal en bevrijdings drang, aan den anderen kant halftinten, schemering, geparodieerde sensatie, opge schroefd tot aan het burleskeAan den eenen kant een sociaal conflict, uitgebeeld in de felste kleuren, aan den anderen kant scherpe zelfbespotting, sinistere grappigheid, met zooveel charme opgediend en zooveel on weerstaanbare gratie geïnterpreteerd, dat men er vrede mee moet hebben. Maar.de Russen mogen groot zijn en de sfeer der poe derdonzen, lippenstiften, schminkdoozen en verfijnde technieken met een gebaar van verachting beneden hun onmiskenbare supe rioriteit kunnen stellen, zij missen toch het Westersche gevoel voor het speelsche in het caricaturale. De Russische spot in de kunst van na de revolutie is wrang, onmeedoogen- loos en moet zoo zijn. Westersche spot heeft een milde inslag, en hoe zou het ook anders kunnen, wanneer men met die spot zich zelf wil treffen? Ook Siodmak verlustigt zich in de tekort komingen van de oude wereld. „De man die zijn moordenaar zoekt" is het verhaal van een jongmensch dat een einde aan zijn leven wil maken omdat het leven hem teleurge steld heeft. Hij vindt echter niet den moed om zelf het wapen op te nemen. Door een samenloop van omstandigheden komt hij in aanraking met een lid van de club „De Witte Vesten" een troep moordenaars en dieven die modern georganiseerd zijn. Voor een groot bedrag verbindt dit lid zich, den levensmoede binnen vier en twintig uur naar de andere wereld te helpen. In die 24 uur ontmoet het jongmensch echter een jong meisje. Voor het eerst van zijn leven wordt de jongeman ver liefd. Hij wil niet meer sterven. Maar de club der WitteVesten" heeft zoo haar eergevoel en contract is contract. Er ontstaat een burles ke wedloop om leven of dood. een wedloop waarin de regisseur Siomak volop gelegen heid krijgt zijn sterk Fransch getinte voor liefde voor het humoristische en satirische te bevredigen. Siodmak heeft zijn doel niet trachten te bereiken door een overrompelende snelheid in de opeenvolging der vreemde gebeurtenis sen. Integendeel. De film zou langdradig ge worden kunnen zijn door traagheid wanneer de maker niet een fijnzinnig en hoogst artis tiek mensch was geweest, die de kunst ver- staat ons innig te boeien met het uitspin- i nen en ontleden van elk tooneel. Men lette eens op het begin van deze film, de kennis making met den jongen Herfort. den levens moede, die de gordijnen dichtschuift, en aar zelend heen en weer drentelt, besluiteloos, bang, schuchter en volkomen ontroostbaar, een eenzame in do schemering van zijn ka mer. Juist als in dit tafereel houdt Siodmak de handeling dikwijls op en bij de grens die tusschen werkelijke tragiek en geparo dieerde sentimentaliteit ligt en hij doet dat meesterlijk, eenvoudig en overtuigend. Ilja Trauberg en zijn medestrijders voor den zuiveren, reinen film, hebben een aparte klasse acteurs noodig: recruten uit het groo te voor zijn geluk strijdende menschenleger, kinderen, zwervers, boeren, fabrieksarbeiders, verschopten, Chineesche koelies, slaven of beesten, een magere hond. een koe, een karrepaardtegenover deze acteurs een andere groep, die van de Daumier-achtige caricaturen dikke industrieelen .listige en sadistische ambtenaren en directeuren een eenzijdige verzameling van onwaarach tige tegenspelers. Een man als Siodmak vindt in de typische, gladde en fijn-geestige Heinz Rühmann een BANK VOOR ONROERENDE ZAKEN Blijkens het jaarverslag der N.V. Bank voor Onroerende Zaken bedroeg de winst f 154.294 'f 176.068). Voorgesteld wordt 6 pet. dividend uit te keeren (onveranderd). INGRIJPENDE GEVOLGEN VAN DE CRISIS. Naar Aneta verneemt zijn ook van 't perso neel werkzaam op de kantoren te 's-Graven- hage van de Zuster-maatschappijen (Sema- rang Cheribon, Semarang Joana, Sera- joedal- en Oost-Java-Tramweg-Maatschap- schappijen) de salarissen met ingang van 1 Juli met 5 pCt .en 1 October nogmaals met 5 pCt. verlaagd, terwijl dc promoties stop- staan en de tantiemes ingetrokken zijn, wat een totale vermindering van inkomsten, va- rieerende tusschen 18 en 30 pCt. beteekent voor dit personeel. Een humoristisch fragment uit dc celscène. Heinz Rühmann en Lien Dcycrs. ideale vertolker van de hoofdrol, den jongen, neurasthenischen Herfort, die te zwak is om te willen blijven leven en te vreesachtig om dood te gaan Hij vindt een ideale vertolkster van de vrouwelijke hoofdrol in een type als Lien Deyers, het aardige, maar onbelangrijke mooie meisje, waarop een onbelangrijk jong mensch met geld en een neurose gemakkelijk verliefd kan worden. Op den achtergrond van het leven van dit tweetal het boevenheir, gewapend met enorme geweren, revolvers, messen, bommen, vlammenwerpers De lezer merkt wel dat dit gegeven geen andere dan een satyrische vertolking duldt. Siodmak's „De man die zijn moordenaar zoekt" is in dien geest voortreffelijk geslaagd. Dat de muzikale illustratie een dergelijk werk kan vernietigen behoeft geen betoog. Do moderne en ook al satirische muziek van Hollander vormt echter een bijzonder kleu- rigen achtergrond. Eén der niet te onder schatten voordeelen van de geluidsfilm. Dreef ook „de Blauwe Express" niet voor een deel op de suggestieve muziek van Ed mund Meisel? L. A. AGENDA. VRIJDAG 26 JUNI Palace: „De man. die zijn moordenaar zoekt." Tooneel: VernierRecart. 8.15 uur. Luxor Theater: „Een roman in den harem'* en „De mannen van Leontine". Tooneel Os car Goudy Trio. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Toonfilmparade" Tooneel: Mary Blank Comp. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 27 JUNI Schouwburg Jansweg: „Tropenadel". 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEKDIENSTEN Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tel. 10378. Fa. H. Remmers en Zn. Kruisstraat 6. tel, 10354,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5