BINNENLAND Het Vruchteloos Offer. ft HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAC 26 JUNI 1931 INGEZONDEN' MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. MOEST WEER NAAR ZEE. Rheumatiek of geen rheumatiek. Het eenvoudige middel dat niet faült. DE WINST- EN VERLIES REKENING DER RAADSVERKIEZINGEN. Te Bodegraven wonnen de R.K. een zetel en kregen de Staatk. Ger. er een. De A.R. en de V.B. verloren er een. Te Boskoop is een S.D.A.P.'er meer in den Raad gekomen en een A.R. minder. Te Reeuwijk hebben de R.K. een zetel ge- Wonnen en de C.H. er een verloren. Te Oegstgeest komt een S.D.A.P.'er in den Raad. de A.R. winnen een zetel. Te Oostvoorne verkreeg de Sociaal Demo cratische Partij (dissidente S.D.A.P.'ers) 3 zetels, de Plattelanders wonenn er een. Te Strijen verloren de V.B. twee zetels, een aan de V.D. en een aan de lijst-Vos. Te Vianen wonnen de AR., een zetel van 'de lijst Col jee. Te Voorst wonnen de V.D. een zetel, welke de R.K. verloren. Te Anna Paulowna wonnen de C.H. een zetel, de V.D. verloren er een. Te Heiloo won de S.D.A.P. een zetel, de Clir. Hist., V.B. en V.D. vereenigd, verloren er een. Te Oudkarspel hebben S.D.A.P. en R.K. elk een zetel verloren aan kleine lijsten. Te Uithoorn hebben de R.K. een zetel ge wonnen en de V.B. zijn zetel verloren Te Leens (Gr.) hebben V.B. en V.D. te- samen een zetel verloren, welke aan de S.D.A.P. ten goede kwam Te Dodewaard heeft de S.D.AP. een zetel gewonnen van de A.R. Te Eist is de zetel van de R.K. Volkspartij overgetraan aan de R.K. Staatspartij. Tc Heerde hebben de C.H. en de S.D.A.P. leder een zetel gewonnen d e A.R. en de V.B. er ieder een verloren. Te Heerewaarden heeft de S.D.A.P. een Zetel gewonnen. Te Zuilichem hebben de Staatsk. Ger. een van de nieuwe zetels gewonnen. Te Zevenaar verloren de verbonden Chr., V.B. en V.D. een zetel aan de S.D.A.P. Te Ambt Hardenberg verloren de Vrijzin nigen een zetel aan de S.D.A.P. Te Borne wonnen de S.D.A.P., en Gem. Be lang ieder een zetel. De Chr. Dem. Unie kreeg er twee. De R.K., de C.H. en de V.B. verloren er ieder een. Te Giethoorn won de S.D.A.P. een zetel, de Vrijzinnigen wonnen er twee. Te Olst verloor Gem. Belang een zetel aan de S.D.A.P. Te Wijhe verloren de C.H. een zetel, de S.D.A.P. won er een. Te Het Bildt verloren V.B. en C.D. tezamen 2 zetels, de S.D.A.P. won er een. Te Idaarderadeel verloor de V.B. een zetel aan de S.D.A.P. Te Kollummerland en Nieuw Kruisland verloren V.B. en VJ>. tezamen een zetel, die door de A.R. gewonnen werd. Te Opsterland verloor de S.D.A.P. een zetel, de C.H. wonnen er een. De V.B. verloren er een, de communisten wonnen er een. Te Wonseradeel verloren de A.R. een zetel, v/elke ten goede kwam aan de S.D.A.P. Te Hoogeveen verloor de V.B. zijn zetel aan de SJ5.A.P. Te Drieschor kreeg de S.DA.P. twee zetels. Te Doorn verloor de VP. een zetel, de S.D. 'AP. won er een, de C.H. verloren twee zetels aan de neutralen. Te De Werken en Sleeuwijk veroverde de S.D.A.P. een zetel van de A.R. Te Onstwedde winnen de R.K., de S.D.AP. 'en de Chr. Arb. een zetel, de A.R., de V.D. en de wilde verliezen er elk een. Te Werkendam verloren de A.R. een zetel aan de Chr. Arb. Partij. De Staatk. Ger. ver loren hun zetel. Te Stad-Delden verloren S.D.A.P. en V.D. tezamen een zetel. Chr. Unie en A.R. kregen er samen een. De R.K. verloren twee zetels aan de R.K. dissidenten. Te Numansdorp hebben de A.R. een zetel verloren, de C.H. en de V.B. wonnen er een, de SD.A.P. verloor er een. Tc Waddinxveen verloren de C.H. een zetel aan de A.R. en een aan dc groep Hervorm den. Te Haren wonnen de A.R. en de V.B. ieder een zetel. Te H e lm o n d zijn gekozen R.-K. 15, S.D.AP. 3. V. B. 2, andere partijen 1. Deze laatste par tijen verloren 4 zetels, de V. B. kregen er 2, de R.-K. en de S.D.A.P. wonnen er ieder 3. De Raad werd met 4 zetels uitgebreid. Te Boxtel zijn gekozen: R.-K. 14, S.D. A.P. 1. De R.-K. gingen 2 zetels vooruit. Te Gorinchcm zijn gekozenSJD.A.P. 5, R.-K. 2, A.-R. en C.-H. 4. V. B. 4. De S.D.A.P. won twee zetels, de A.-R. en C.-H. te zamen en de V. B. verloren er lieder een. Te Renkum werden gekozen: S.D.AP. 3, R.-K. 3, A.-R. 3, C.-H. 4, V. B. 2, V. D. 1, Wilde 1. De S.D.A.P. won 2 zetels, de C.-H. wonnen er een, de V. D. verloren er een. De Raad werd van 15 op 17 zetels gebracht. FEUILLETON. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. (Nadruk verboden.) 27) „Ja.... antwoordde het meisje aarzelend. Ze kon niet uitmaken wat hij wél en niet wist. „Was je vader lang ziek?" „Noen. 1-Iij is plotseling gestorven." „En hoe is je moeder?" De tranen schoten het meisje in dc oogen. Van het allervreeselijkste wist hij dus blijk baar nog niets. „Er is iets gebeurd? Ze is toch.... niet.... ook gestorven?" „Neen, het is veel erger...." „Erger?" riep Holger ontsteld. „Laat ik je liever direct alles vertellen, ofschoon het me verschrikkelijk zwaar valt. Maar het is misschien een geluk, dat je niet eerder bent gekomen, want vandaag voor het eerst is er weer een straaltje van hoop in mijn leven gekomen". Ze liepen samen het laantje verder in. Het was als of hij grooter was geworden, vond ze forscher, manlijker, breeder. Het leven in •de buitenlucht, onder moeilijke omstandig heden scheen hem goed te hebben gedaan. Zwijgend gingen ze een heelen tijd naast elkaar. Het kostte Astrid onuitsprekelijke moeite om met haar droevig verhaal te be ginnen. Maar eindelijk scheen haar tong ontboeid en terwijl ze vertelde, keek Holger haar tel kens van terzijde aan. Hij bewonderde de rust en de zelfbeheersching, waarmee ze ook dc kleinste bijzonderheden vermeldde en do geestkracht, waarmede zc zich in deze Te Rh eden zijn gekozen: R.-K. 3, S. D. A. P. 6, A.-R. 2, C.-H. 4, Neutralen 4. De Neutralen verloren twee zetels, de V. B. verloor zijn zetel, de C.-H. wonnen er twee, de S.D.AP. een. Te Tie 1 werden gekozen: R.-K. 4, S.D.A.P. 6, V.B. 3, V.-D 1, C.-H. 1. De S.D.A P. won een zetel, de A.-R. verloren de hunne, de V. B. won er een ten koste van de V. D. Te Harlingen zijn gekozen: S.D.A.P. 5, R.-K. 2, A.-R. 2. C.-II. 3, V. B. 1. V. D. 2. De C.-H. verliezen een zetel, d£ V. D. win nen er een. Te Harderwijk zijn gekozen: C.-H. 5, A.-R. 4. V. B. 2. S.D.A.P. R.-K. V. P. 1. De A.-R. en de C.H, winnen een zetel, de V. B. verliest er twee. Te Coevorden zijn gekozen: V. B. 3. C.-H. 3, A.-R. 1, S.D.A.P. 3, R.-K. 2, V. D. 1. De A.-R. verliezen een zetel aan de C.-H. Te Me p p e 1 zijn gekozenC.-H. 5, S.D.A.P. 4, A.-R, 2. V. B. 2, V. D. 2. De C. H. en de S.D.A.P. winnen ieder een zetel, de A.-R. cn de V. B. verliezen er elk een- Te Zier ik zee werden gekozen: S.D.A.P. 3, R.-K. 2. A.-R. 2. C. H. 2, V. B. 3. V. D. 1. De S.D.AP. wint den zetel van de Neutrale Partij. Te Purmerend zijn gekozen: S.D.A.P. 4, R.-K. 4, V. B. en V. D. 3, A.-R. 1, J. Vet 1. Er kwam geen wijziging in de samenstelling. Te Diepenveen werden gekozenS. D. A. P. 2, R.-K. 4, V. D. 2, Chr. partijen 2, klei ne partijen 3. De S.D.AP. verkreeg 2 zetels, de R.-K. wonnen er 1. de V. B. verloor zijn zetel. (Deze uitslagen zijn grootendeels ontleend aan de gegevens in Het Volk). INTERNATIONALE TEGEMOETKOMINGEN AAN HET TOERISME. Na den wereldoorlog werd op uitnoodiging van de Fransche Regeering in 1921" te Parijs een internationale bespreking gehouden over verschillende punten die verband hielden met. de „circulation routlère" Deze op zich zelf staande conferentie heeft aanleiding gegeven dat in het begin van 1925 tot bevor dering van het algemeen tourisme een meer permanente vereeniging werd opgericht: de „Conseil Central du tourisme International", waarbij voor eiken daarbij aangesloten staat, als leden toetraden de regeering, de alge- meene verkeersbond (voor Nederland de A. N. W. B.) en de algemeene automobiel-club (voor Nederland de K.N.A.C.). Het veld der bemoeiingen van dezen „raad" heeft zich met den groei van het internatio nal toerisme, vooral in de laatste jaren, ge stadig uitgebreid. Men kwam daarom een tweede maal bijeen in het najaar van 1925 en weder in 1926. 1927, 1928 en 1930. De jongste bijeenkomst werd van 28 Mei 1 Juni 1.1. te Boedapest gehouden. Voor Nederland werd daaraan deelgeno men door de heeren W. A. M. v. Westerouen van Meeteren en H. J. van Balen voor den A.N.W.B., door de heeren B. W. van Weideren baron Rengers en Mr. F. G. H. baron Michiels van Kessenich voor de K.N.A.C. terwijl de Nederlandsche regeering was vertegenwoor digd door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, te Haarlem Ir. W. G. C. Gelinck. Behalve eenige punten van meer intern belang voor den Raad en verschillende on derwerpen die de toepassing van de douane voorschriften in verschillende landen betrof fen (waaronder bijvoorbeeld het mede ne men over de grens van opvouwbare kano's en van radiotoestellen die vast zijn gemonteerd in automobielen) werd uitvoerig behandeld de samenwerking van den Raad met de in ternationale Roode Kruis Liga, terzake van hulpposten langs de groote wegen Men zal het bij die samenwerking o.m. trachten te leiden tot het verkrijgen van eenheid in de inrichting en de wijze van aanduiding van de posten van eerste hulp bij ongelukken, en de samenstelling van een minimum-inventaris voor dergelijke posten, terwijl het algemeen beginsel daarbij zal wezen, dat de verkeers- bonden de plaatsen uitkiezen waar de posten zullen worden gevestigd en dat. het Roode Kruis de inrichting en het gebruik organi seert Verder kwam ter sprake in hoeverre met het oog op het toerisme het Esperanto bij internationale relatie's van nut zou kun nen zijn, in de eerste plaats door dat enke len onder het personeel van groote hotels deze taal machtig zouden moeten wezen. Ook werd het nuttig geacht dat bij de we tenschappelijke opleiding voor hotel-perso neel (gelijk dit hier en daar bestaat) ook het toerisme in het leerplan zou worden behan deld. Voor het groot-toer isme in Afrika werden eenige hoofdverbindingen besproken, mede voor het verzamelen van gegevens omtrent de jachtgebieden aldaar. Tenslotte werden nog behandeld: de opzet van een uniforme toeristische statistiek, ge- storm van rampen overeind had gehouden. Ze was een rijpe, sterke vrouw geworden in het jaar dat hij haar niet had gezien, en toch hadden haar oogen, haar zacht ge zicht, haar stem, haar gestalte, dat meisjes achtige behouden, dat hem altijd zoo sterk had bekoord en dat het wezenlijke uitmaak te van het beeld, dat tijdens zijn afwezig heid in zijn geest en hart had geleefd. Ofschoon hetgeen hij te hooren kreeg hem diep schokte, moest hij zichzelf toch beken nen, dat hij iets als opluchting voelde. Zijn angst, door haar brief van het vorige jaar gewekt, dat er een ander in haar leven was gekomen, bleek ongegrond, het werd hem thans duidelijk dat uitsluitend een zelfopof ferende vrees om zijn naam en zijn positie te schaden haar het fatale epistel in de pan had gegeven, dat hij vlak voor zijn vertrek naar Frankrijk ontvangen had.. En die gedachten deed hem den ouden, hartelijken toon terugvinden. „Waarom heb je me geen deelgenoot ge maakt van je verdriet en je moeilijkheden? Waarom liet je me kalmweg op reis gaan, toen de ellende begon, inplaats dat je me direct liet komen?" „Toen we elkaar de laatste maal spraken, had ik alleen maar voorgevoelens en die kon ik niet uitspreken zonder mijn ouders te krenken." „Maar toen het ongeluk eenmaal geko men was?" „Den avond dat vaderniet thuis was, was ik zoo overtuigd, dat een verbintenis tusschen ons onmogelijk was, dat ik je dien brief schreef. En terwijl de eene ramp op de andere volgde, werd ik gewaar, dat je afge reisd was. Eerst later hoorde ik van je va der. dat je niets wist van wat hier was voor gevallen. Toen wilde ik je schrijven." „Waarom heb je het, niet gedaan?" „In de eerste plaats omdat ik niet wist Deze schipper van een stoomtreiler „Kon niet meer". Hij leed aan rheumatiek en mocht niet meer naar zee van den dokter. Maar de tijden waren moeilijk en hij moest wel varen. Dit was twee jaar geleden. Lees wat hij nu zegt; „Ik ben zeeman, maar 2 jaar geleden was ik door zware rheumatische aanvallen en algeheele inzinking zes maan den lang niet in staat om iets te doen, en mijn dokter verbood mij te varen, of zelfs water aan te raken. Mij bleef echter geen keus over. Er heerschte zooveel werkeloos heid, dat ik wel genoodzaakt was om iets aan te pakken. Ik ben er nog altijd, niettegenstaande ik de stormen der laatste twee winters heb door gemaakt, maar ik kan eerlijk verklaren dat, sinds ik twee jaren geleden Kruschen Salts begon te gebruiken, nooit ook maar de min ste last van mijn oude kwaal heb gehad. Ik wensch Kruschen alle mogelijke succes toe". Schipper J. J. Zooals bekend is de oorzaak van rheuma tiek gelegen in een teveel aan urinezuur in uw gestel. Urinezuur bestaat, uit naaldscherpe kristallen, en de pijn wordt veroorzaakt, door dat deze „Naalden" vast gaan zitten in de gewrichten, spieren en pezen. Kruschen lost deze kwellende kristallen snel op. Het neemt de scherpe punten hiervan geheel weg, en' verwijdert ze vervolgens uit het lichaam. De pijnen worden minder, opzwellingen gaan weg en Uw pijnlijke gewrichten werken lenig. Daarna worden Uw lever en nieren door de dagelijksehe dosis zoo goed aangespoord, dat een absoluut uitblijven van pijn verzekerd is. Uw bloedsomloop is gezuiverd en het is uit gesloten dat schadelijke zuren zich weer kun nen verzamelen. Begin mprgen met Kru schen. Gebruik Uw dagelijlcsche dosis en U zult het van harte eens zijn met duizenden anderen, dat met Kruschen geen rheumatiek meer mogelijk is. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 160 per flacon. grond op het nachtverblijf in hotels, de een heid in bepalingen betreffende reducties bij het vervoer van schoolkinderen of studie groepen onder geleide, en de eventueele vrij dom van invoer van gedrukte gegevens en propagandageschriften die het toerisme be treffen. VERKIEZING SDRUKTE TE AMSTERDAM. Te Amsterdam brachten de verkiezingen vooral drukte in de avonduren op de Nieuwe Zijds Voorburgwal. Sommige kranten maak ten de uitslagen door luidsprekers bekend, de sociaal-democraten deden het door mid del van projectie op den Dam. Het rij verkeer op de Nieuwe Zijds Voorburgwal op het ge deelte waar de dagbladen zijn gevestigd, was voor het verkeer afgesloten. Er was veel po litie, bereden zoowel als te voet, aanwezig. EEN ZOMERLUCHTDÏENST HOLLAND GRONINGEN. De gemeenteraad van Eelde heeft besloten om het vliegveld van Eelde uit te breiden. De K.L.M. heeft toezegging gedaan van 15 Augustus15 September een vasten vlieg- dienst in te stellen tusschen Eelde, Amster dam en Rotterdam. INDISCHE PRINSEN TE AMSTERDAM Te Amsterdam is aangekomen de oudste zoon von den sultan van Deli met gevolg. De kroonprins reist incognito, doch zal na den terugkeer van de Koninklijke Familie in Ne derland, een officeel bezoek op Het Loo bren gen. De kroonprins, heeft met zijn gevolg in trek genomen in het Amstel-Hotel. Aan het diner van de Deli-Maatschappij in Carlton Hotel, Zaterdag zullen aanzitten de Indische Prinsen; Pangeran Adi Pati Ario Mankoe Nago VII en Pangeran Adi Foti Ariu Pakoe Alam. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans als kwartaajabonné opgeven, ontvangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abotvnenjent ƒ1.90 per maand en ƒ5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Advert.-Burcau) TEMPELIERSSTR. 32 Telefoon 10209. of de brief je bereiken zou.... en dan.... omdat Astrid maakte den zin niet af. „Nu, en dan, omdat....?" moedigde Hol ger aan. „Omdat ik het gevoel had, dat er derge lijke brief een soort uitnoodiging aan jou zou zijn. En daartoe kon ik niet besluiten". „Maar waarom niet?" vroeg de jongeman en tegelijk sloeg hij zijn arm om het meisje heen. zonder dat ze zich ertegen verzette." Je had toch moeten begrijpen dat ik niet meer verlangde dan naar een dergelijke uit noodiging, zooals jij het noemt!" Ze keek met een blik vol dankbaarheid naar Holger op en de iiitdrukking van haar gezicht ontroerde hem zóó, dat hij haar wang tegen zijn gezicht drukte en haar op de oogen kuste. „Tracht je verdriet nu te vergeten, Astrid", zei hij; „je hebt het laatste jaar al genoeg tranen vergoten. Van nu af aan be staat er geen misverstand meer tusschen ons meisje. Nu heb je mij en ik zal je hel pen en beschermen." Zwijgend liet Astrid haar hoofd nog even tegen zijn gezicht rustenhet was zoo onbeschrijfelijk vredig, het gaf zoo'n ver lichting, die sterke liefde en bescherming te voelen, maar toen dwong ze zich om alle zwakheid van zich af te werpen ze mócht niet zwak zijn en nadat ze zich had losge maakt uit zijn armen, zei ze met vaste stem „Neen. misverstand bestaat er tusschen ons niet meer en ik kan je niet zeggen hoe dank baar ik je ben, dat je me zoo trouw bent ge bleven. Maar een verbintenis tusschen ons is nog even onmogelijk als een jaar geleden, tenminste voorloopig. Als officier kun je niet met me trouwen. De vrouw, met wie jij trouwt, moet een volmaakt-vlekkeloozen naam hebben cn dat is de mijne niet. Moe der is voor een belangrijk deel ook met het FEESTMAAL VAN HET P. E. N -CONGRES. REDE VAN EEN SCHOT IN HET NEDER- LANDSCH. De bijeenkomst in Den Haag van het P.E.N.-congres is Woensdag besloten met een feestmaal in het Kurhaus te Scheveningen, waaraan ook deelnamen, minister Ruys de Beerenbrouck, de burgemeester van 's-Gra- venhage Jhr. mr. dr. Bosch Ridder van Rosenthal en de chef van de afdeeling K. en W. van het departement van Onderwijs, de heer P. Visser. Vele buitenlandsche congressisten w.o. Du- hamel (Frankrijk). Clara Hammerich (Dene marken). Sokolow «Palestina), Wierzynski iPolent en Nenitzescoi Roemenië), Felix Sal- ten (Oostenrijk). Schalom Asch (Jiddisch Centrum), dr. Konrad (Tsjecho-Slovakije) en dr. Korrodi (Zwitserland) brachten warme hulde aan Nederland, schrijft het Hbld. Prof. Grierson uit Edinburgh hield zelfs een lofrede in de Nederlandsche taal. Spr. hief zijn glas op ter eere van het gemeentebestuur van Den Haag en in 't bij zonder van den grootsten Nederlandschen dichter, dr. P. C. Boutens. Deze rede verwekte onder de Nederland sche aanwezigen groote geestdrift. De deelnemers zijn Donderdag te Amster dam aangekomen. Op uitnoodiging van het Genootschap NederlandEngeland hebben de Engelsch- sprekende deelnemers aan het congres Don derdag aangezeten aan een lunch in het gebouw der Kon. Amst. Roei- en Zeilvereeni- ging „De Hoop". OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG Woensdagavond wilde op een onbewaakten overweg van de lijn EnschedeHengelo on der de gemeente Lonneker de vierentwintig jarige gehuwde Tichelaar, die een uit de rich ting Hngelo komenden benzinemotorwagen had laten passeeren, de spoorlijn oversteken maar zag niet. dat tegelijkertijd een motor wagen uit de richting Enschede naderde. Hij werd gegrepen en over een afstand van 40 M. meegesleurd, meldt het Hbld .Zwaar ge wond werd hij naar een ziekenhuis te En schede overgebracht, waar hij 's nachts aan de gevolgen overleed. DE MALVERSATIES BIJ DE HANDELS- EN LANDE OU'.VB ANK. De Groningsche rechtbank veroordeelde heden den 45-jarigen directeur van het bij kantoor Groningen der Handels- en Land- bouwbank wegens het plegen van malversa ties tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van preventieve hechtenis. De Officier van Justitie had een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. STADSNIEUWS DE BRANDWEER. EEN DRAAGBARE SPUIT VOOR DEN WAARDERPOLDER. Verschillende branden aan hefc Noorder Buitenspaarne en in den Waarderpolder, hebben aangetoond, dat een brandbestrij- dingsmiddel noodig is, dat over de smalle en slechte landwegen en zwakke bruggetjes vervoerd kan worden en dat desnoods over de drassige weilanden naar den waterkant kan worden gebracht. Een dergelijk brand- bestrijdingsmiddel is eveneens gewenscht voor de omgeving van den Vergierdeweg en de Slaperdijk, alsmede voor de voormalige ge meente Spaarndam, de omgeving van de Ramplaan en het Zuid-Oostelijk deel van de gemeente. In verband daarmede is geruimen tijd ge zocht naar een goede draagbare motorspuit met voldoende capaciteit, welke ook bij gemis van een duinwaterleiding, met succes kan worden gebruikt. Het beste merk van de vele, welke dezerzijds zijn gezien en onder zocht, wordt geacht „Delahaye", type M. P. 87. van de firma Gebr. Kronenburg, brand- spuitenfabriek te Culemborg. Deze spuit, welke met 6 man vervoerbaar is, kan met 4 flnke stralen werken, is uiterst eenvoudig in bediening en wordt enkel met benzine ge stookt. Genoemde firma is bereid deze spuit koste loos een half jaar op proef te geven. De prijs met inbegrip van zuig? en persbuizen, straalpijpen enz., bedraagt f 2200. Aangezien het B. en W. gewenscht voor komt, dat door de gemeente tot aankoop van bedoelde spuit wordt overgegaan, stel len zij den raad voor hen tot aanschaffing ervan te machtigen. In verband met de hier voor genoemde bereidverklaring van de firma Gebr. Kronenburg kan het bedrag van f 2200 ten laste komen van de begrooting voor 1932. oog op mij tot haar vreeselijk besluit geko men; ze deed het om den naam van onze familie te redden, maar ik kan niet inzien, dat die naam volkomen gerehabiliteerd is, vóór de heele zaak is opgehelderd en het vast staat dat mijn beide ouders onschul dig zijn". „Maar zelfs als van een van beiden de onschuld niet bewezen zou kunnen worden, heb je niet het recht jezelf een dergelijk of fer op te leggen", protesteerde Holger. „Wat is het nut van een dergelijke zelfpijniging? Heb je niet genoeg aan je eigen overtuiging dat- ze allebei onschuldig zijn?" Voor mij zelf is die overtuiging inderdaad voldoende, maar ze is het niet om mijn toe komst aan die van een ander te verbin den." „Maar wat wil je dan in vredesnaam?" „Ik ben er zeker van dat het ons met ver eende krachten zal gelukken, niet alleen vaders onschuld te bewijzen, maar ook dat de bekentenis van moeder onwaar is." „Natuurlijk moeten wij trachten de zaak tot klaarheid te brengen, dat spreekt tvan- zelf", verklaarde Holger met vuur, „en wat dat betreft kun je geheel op me rekenen", voegde hij er langzamer bij", het zal niet gemakkelijk zijn omdat het allemaal al zoo lang geleden is". „Misschien zijn we op het oogenblik al een stapje verder", meende Astrid hoopvol. „Je vader is gisterochtend naar Dr. Thing- sted gegaan om hem alles uit te leggen. Thingsted is streng en hard, maar ik geloof ook dat hij eerlijk en rechtvaardig is. Als hij zijn medewerking tot een nieuw onder zoek verleent, schieten we waarschijnlijk een heel stuk op". „Laten we beginnen met de terugkomst van vader af te wachten", antwoordde Hol ger „en te hooren wat hij te vertellen heeft, maar beloof me in ieder geval, dat je besluit niet onherroepelijk is en dat je er op suit ARROND. RECHTBANK. Diefstal van rijwielen. Voor de rechtbank diende de zaak tegen, een Haarlemmer, die eenige maanden geleden, een vijftal rijwielen gestolen had. Op de vraag waarom hij tot dergelijke praktijken geko men was, antwoordde hij, dat de nood hem er toe gedrongen had. Zes weken gevangenis straf en ziekte hadden hem en zijn gezin met 5 kinderen in schulden gestoken en uit nocd was hij toen tot diefstal overgegaan. De officier vond dat motief: uit nood niet geheel in den haak, omdat verdachte vóór dien nood al eenige malen veroordeeld was. Hij eischte dan ook, in aanmerking genomen het niet geheel schoone strafregis ter, een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Waarop verdachte vroeg opgezonden te mogen worden naar Veenhuizen. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. WONINGBOUW. 33 HUIZEN VOOR GEMEENTEPERSONEEL, Het bestuur der alhier gevestigde Coop. Woningvereeniging voor Gemeentepersoneel verzoekt aan den raad om een voorschot uit de gemeentekas, groot hoogstens f 120.000, voor den bouw van 33 arbeiderswoningen, op een in erfpacht uit te geven terrein aan den Spaarndamscheweg. Het plan omvat 11 beneden- en 22 boven woningen. De benedenwoningen hebben op den be- ganegrond 2 kamers en suite, met een ge zamenlijke oppervlakte van 23.5 M2„ 3 slaap kamers. keuken, gang. W.C. en schuur; de gemiddelde inhoud bedraagt 255 M3. De bovenwoningen hebben op de le verdieping 2 kamers, keuken en balcon met brandstof- fenbergplaats; op de 2e verdieping 3 slaap kamers, gang en W.C. Deze woningen heb ben gemiddeld een inhoud van 227 M3. De bouwkosten zijn geraamd op gemiddeld f 3.200 per woning, waardoor de totale stich- tingskosten f 120.000 zullen bedragen. In de exploitatierekening is aangenomen, dat het voorschot als 50-jarige annuiteits- leening zal worden verstrekt tegen een rente van 5 pCt„ als gevolg waarvan de annuiteits- rente is bepaald op 5.478 pCt. Er is op gerekend, dat het bouwterrein lil erfpacht zal worden verkregen tegen een canon, gebaseerd op een grondprijs van f 9 per M3. en een hierover te betalen rente van 5 pCt. Bij een wekelijksche huurprijs van f 5.92 zal de exploitatie sluitend zijn. Volgens verklaring van het bestuur kun nen de woningzoekende leden der vereeni ging dezen huurprijs zonder bezwaar betalen. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. den raad voor het gevraagde voor schot te verleenen. In dit ontwerp is rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de vereeniging onder garantie van de gemeente de benoodigde gelden geheel of gedeeltelijk bij derden zal kunnen opnemen. FOTOGRAFIE-ZAAK J. VERMEULEN. Heden waren wij in de gelegenheid dé nieuwe fotografiezaak der firma J. Vermeulen aan de Gedempte Oude Gracht 9 te bezichti gen. De zaak is speciaal ingericht voor ama- teurs. Zij kunnen er op vakkundige wijze hun. films en platen laten ontwikkelen, afdrukken en vergrooten, zij kunnen er alle ingrediënten die benoodigd zijn voor fotografeeren, aan schaffen, zij kunnen er toestellen koopen van de duurste modellen tot de goedkoopste toe, Een goede gelegenheid voor de a.s. vaeantie. Maar de heer Vermeulen heeft ook iets anders. En wel een afdeeling voor films, zoo als ze in de bioscopen draaien, met dit ver schil, dat het formaat kleiner is. Een af deeling aizoo voor Kino-smalfilms. Er zijn apparaten bijV waarvan de aanschaffing binnen ieders bereik ligt. Het is waard er eens een kijkje te gaan nemen en inlichtingen te vragen, welke da heer Vermeulen met deskundigheid geven kan: hij was jaren lang verbonden indertijd aan de Hollandia film-fabriek. Ter demonstratie draaide hij een aller aardigst en goed weergageven filmpje van. Tholen en van Lier, een „zingende film". Want toestellen voor sprekende films heeft hij ook. Wij wensohen hem veel succes toe in- z'nl nieuwe zaak!. NUTSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERESSEN TE HAARLEM. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: I. van Langeveld, E. Maschhaupt, G. J. van Ommeren en A. F. Schol. LAGER ONDERWIJS. R. N. Hillebrand, onderwijzer aan school 17, Wilhelminastraat 43a, verzoekt ontslag tegen de aanvang van de nieuwe cursus, dus met ingang van 1 September 1931. terugkomen, als de althans overtuigende waarschijnlijkheid van de onschuld van je ouders komt vast te staan. Ik hoef je na tuurlijk niet te zeggen, dat ikzelf van die onschuld net zoo rotsvast overtuigd ben als jij." „Ik vindt het heerlijk dat je zoo denkt", zei Astrid warm. „Maar ik kan je geen bin dende belofte doen. We moeten afwachten hoe de zaak zich verder ontwikkelt." „Dat is dan voorloopig misschien het bes- ste", stemde Holger toe, begrijpend dat het niet tactvol zou zijn nu verder aan tc drin gen. „Laten we eerst maar eens hooren, wat vader voor nieuws heeft. Hoe laat ver wacht je hem terug?" „Misschien al met den middagtrein, maar in ieder geval toch vanavond." „Als papa met den middagtrein komt, moet hij zoo aanstonds hier zijn. Als je soms nog wat voor het eten in orde moet maken, blijf ik zoolang in den tuin; dan kan ik nog een rijpelijk nadenken over alles wat je me verteld hebt". Met een hartelijk knikje ging Astrid heen en en Holger wandelde langzaam, diep in ge dachten, het laantje uit naar den kleinen, heuvel. Daar ging hij op de bank zitten en staarde over de velden. In den milden voor- jaarszonneschijn teekende de stad met haar fijne, ranke torens zich schilderachtig te gen den horizon af, over de wijde landen lag een groen waas. overal in het rond was stilte, Holger hoorde niets dan het suizen van den zachten wind door de boomen. Het wild-dooreenwoelen van zijn gedach ten, zijn pogingen om al het jammerlijke nieuws, waarmee hij bij zijn terugkeer over rompeld was te verwerken ,n te overleven en ook de zware, warme lentelucht maakte hem moe en weldra kwam er een droomerige, prettig -ioome stemming over hem. .(Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6