Het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. SPANNING IN PARIJS. BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE Het collecte van Regenten met den Genees heeren: Dr. L. C. Kersbergen, A. G. Boes, kens Thijssen, arts G. Adrian, W. Koppen, G. Wij hebben reeds gemeld, dat dit jaar het 350-jarig bestaan van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis zal worden gevierd en het een en ander uit de geschiedenis van het Gasthuis medegedeeld. Thans is bij Joh. Enschedé en Zonen alhier verschenèn de „Geschiedenis van het St. Eli sabeth's of Groote Gasthuis te Haarlem". Tot het schrijven van deze geschiedenis, die geworden is tot een kloek boekwerk van bijna 500 bladzijden, fraai uitgevoerd, sierlijk ge bonden en rijk geïllustreerd, heeft zich met veel liefde, toewijding en wetenschappelijken zin gezet de Geneesheer-Directeur, Dr. L. C. Kersbergen en hij heeft daarbij de welwillen de medewerking gehad van G. Adrian, Re gent; wijlen Mr. H. Ph. Visser 't Hooft, eer tijds Regent; Prof. Dr. B. J. Kouwer te Utrecht; mej. Dr. F. C. van Hasselt en J. Ph. Joosten Hattink, arts te Haarlem. Het feit, dat nu gevierd gaat worden is, dat in het midden van 1581 het klooster der Min derbroeders, gelegen op de plaats waar het Gasthuis nu nog staat, tussehen de Gasthuis- vest, de Kleine Houtstraat, de Minnebroeders steeg en het Groot Heiligland, na voor gast huis te zijn ingericht, als zoodanig in gebruik werd genomen. Het klooster bezat een schoone vrucht- en moeshof, alsmede een groot kerkhof en een ruime kerk, voorzien van een vierkanten to ren met een hooge spits, die zelfs den toren der St. Janskerk in hoogte overtrof. Het werd radikaal verbouwd. Naar verluidt zouden, behalve de poort aan de Kleine Houtstraat (nr. 100) slechts de pas gemoderniseerde zoo genaamde „blauwe gang", die van de poort aan het Groot Heiligland dwars door het Gasthuis heen naar den ingang aan de Klei ne Houtstraat loopt en het kapelltje in den kleinsten binnentuin, later de woonplaats nog eerst van den huismeester en daarna van een der assistent-geneesheeren, de eeni- ge resten zijn, hoewel op dit laatste over blijfsel dan veel later het Gasthuiswapen naast het Stadswapen moet zijn aangebracht evenals op de poort in de Kleine Houtstraat. Is dus thans gedurende 350 jaren het St. Elisabeth's Gasthuis sinds 1650 tevens Groote Gasthuis geheeten op dezelfde plaats gehuisvest geweest, daarmede is niet gezegd, dat er vóór 1581 van een St. Elisa beth's Gasthuis geen sprake was. Het tegen deel is waar. De historie van het Gasthuis, zoo vertelt Dr. Kersbergen, reikt zelfs waar schijnlijk tot de 13e eeuw. Van de stichting is echter met zekerheid niets te zeggen. Is het gasthuis door de stad zelf gesticht? Of door een geestelijk college of broeder schap? Of is het door een onbekend gebleven phi- lantroop gesticht en opgedragen aan de stad of aan een al dan niet. geestelijk college van beheerders, van ..Gasthuismeesters", zooals zij, het eerst in 1354 en daarna tot 1588 heb ben geheeten, van „vaers", zooals men hen ook nog wel later, in 1652, aansprak, van re genten, zooals later hun gewone titel luidde, onder oppertoezicht van de stedelijke regee- rng? Het laatste ligt alleszins voor de hand, meent de schrijver. Een direct bewijs daar voor is evenwel niet aan te voeren, alleen eenige bewijzen uit het ongerijmde. Wanneer precies en waar is nu het Gast huis gestcht? Iets zekers kan daaromtrent niet worden medegedeeld. Noch de gewone vorschers, die hun onderzoekingen ook over de Haarlem- sche Godshuizen uitstrekten, noch de vroe gere gemeente-archivaris, Mr. A. J. Enschedé DINSDAC 30 JUNI 1931 BLAD heer-Directeur. Van links naar rechts de D. A. C. van den Hoorn, Mr. J. N. J. E. Heer- Wolzak en mevr. MaarschallKomin. hebben, bij gebrek aan betrouwbare gege vens, omtrent den oorsprong en de eerste ontwikkeling van het Gasthuis iets uit het grijs verleden aan het licht kunnen brengen. Uit de registers der stichting kan intus- schen worden aangetoond, dat het Gasthuis vóór 1300 al eigendommen bezat. Vast staat wel, dat als voorlooper van het tegenwoor dige St. Elisabeth's Gasthuis moet beschouwd worden het Gasthuis dat in 1347 stond naast een kerk, den heiligen Gangulphus gewijd, op de plaats waar nu de Botermarkt is. De naam Gasthuisstraat wijst nog op dien ouden toestand. Ongeveer zeven eeuwen- bestaat het St. Elisabeth's Gasthuis dus reeds! Natuurlijk ontving het Gasthuis in den loop der eeuwen vele schenkingen. Het werd een rijk gesticht. Een schenking van het jaar 1582 is wel van bijzondere historische beteekenis. Bij het napluizen nl. van het Gasthuisar chief werd in een vergeten, blijkbaar tot nu toe nog immer onontdekt gebleven hoekje een stuk gevonden, waarin het volgende van gewicht is: „heeft syne Excellencie omme zeeckei-e merckelycke consideratien sonder- linghe in regard van de groote ende onver- winnelycke schade bij t-gasthuys alhier ge- mentionneert geduei'ende de voorleden oir- loghe ende t belegh van der Stadt Haerlem geleghen omme dezelve daervan enichsins te verghelden ende te recompenseren t voor- sci-evengasthuys vergunt ende gegeven, ver gunt ende geeft mits desen den eygendom van t slyck ende wateren alhyer gemention- neert ende leggende binnen de becrammin- ghe in den ban van Wyck op Zee of te Wyck aen Duyn omme dezelve tot rietlant, vogel- koeye ofte andere vruchtbaerheyt te mogen brengen maecken ende gebruyeken ten bes ten oervaer endeenz. Aldus gedaen tot Antwerpen den Xllen Decembris anno XVC L XXX n. Prins Willem van Oranje". Een deel van dit document is terecht on middellijk na de titelpagina in het boek af gedrukt. Wij zeiden reeds .dat Dr. Kersbergen de welwillende medewei-king van velen heeft gehad, bij de samenstelling van deze geschie denis. Zoo komt de oud-hoogleer aar Dr. b. J. Kouwer aan het woord in Hoofdstuk VI, waar in hij schrijft over zijn werkzaamheid aan het gasthuis tussehen de jaren 1887 en 1898. Arts J. Ph. Joosten Hattink behandelt de be teekenis van wijlen Dr. C. W. J. Westerman voor den bloei der chirurgische afdeeling en mej. Dr. F. C. van Hasselt de opneming der kraamvrouwen en het ontstaan en de ont wikkeling van de obstetrisch-gynaecologische afdeeling. Dezelfde schrijft ook over het ge bouw in de laatste eeuwen. Hoofdstuk XII is van de hand van wijlen Mr. H. Ph. Visser 't Hooft, eertijds Regent, die het door hem in dertijd beheerde Fonds Klaarenbeek en zijn stichter bespreekt-. En arts G. Adrian, Regent schrijft over het oude Gasthuishofje. Maar het is vooral Dr. Kersbergen, die in de andere hoofdstukken het zijn er vele, waaruit wij hier en daar een greep deden niet alleen de geschiedenis geeft van het St. Elisabeth's Gasthuis, maar ook een beeld tee kent van de ontwikkeling van het zieken huiswezen in een stad als Haarlem in den loop der eeuwen, daarbij ook de verhouding tot de gemeentelijke overheid niet onbespro ken latend. Het boek is voorzien van een „voorwoord" van den President van het College van Re genten. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Met instemming nemen wij hier over, wat Mr. Heerkens Thijssen over den tegenwoordi- gen geneesheer-directeur, Dr. L. C. Kersber gen zegt. Deze passage luidt als volgt: „In Hoofdstuk V beschrijft Dr. L. C. Kers bergen uitvoerig de taak der doctoren in vroe gere tijden, om tenslotte te vermelden, dat hij zelf in April 1919 tot geneesheer-directeur werd aangesteld. Wat hij ons niet vertelt is dit, dat hij zichzelf een werkkring geschapen heeft, dat hij zich. gedreven door zijn gesta dig groeiende liefde voor de instelling, welke aan zijn hoede was toevertrouwd, tot in de kleinste bijzonderheden op de hoogte heeft De Spaansche revolutie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het nieuws uit Parijs is spaarzaam, doch juist daarom niet geheel en al geruststel lend. In ieder geval is er nog geen overeen stemming bereikt. Vandaag zouden de be sprekingen worden voortgezet. Uit een door Havas verspreid bei'icht valt te lezen, dat de Amerikaansche regeering met beslistheid der verandering eischt van essentieele punten in 't Fransche antwoord. De Amerikanen hebben voorgesteld het be schermde gedeelte der betalingen over 37 jaar, en het onbeschermde gedeelte over 25 jaar te doen inhalen. Ook de Fransche. aan Duitschland toegestane leening, uit het on beschermde gedeelte zal volgens dit voorstel eerst over 25 jaar worden afgelost. Het zou verkeerd zijn uit dit bericht de ge volgtrekking te maken, dat de onderhande lingen zullen mislukken. Er moet overeen stemming bereikt worden; alle partijen zijn daarvan overtuigd en deze overtuiging zal zij het misschien met vertraging, de oplossing brengen. Het Amerikaansche voor stel, zooals het hierboven wordt beschre ven, is trouwens reeds een stap in de goede richting en kan wellicht de basis zijn voor een resultaat dat vandaag reeds bereikt zou kunnen worden. Curtius en Bruening zullen ook een be zoek bi-engen aan Rome. Het bericht is thans officieel bevestigd. Londen, Parijs, Rome en Berlijn, zijn in 1931 op een zeer bijzondere manier tot elkaar gekomen, Dit feit kan niet anders dan een gustigen invloed op de groote ontwapenings conferentie in 1932 hebben. Temeer, daar het- een verschijnsel is, dat vergezeld wordt door andere symptomen, die bewijzen, dat er een internationaal gedachtenleven is, dat ster ker dan ooit geconcentreerd is op één punt: ontwapening-vrede. Het „derde hoofdstuk" in dit korte over zicht dient gewijd te zijn aan den toestand in Spanje. Volgens de laatste berichten is komen vast te staan dat de huidige ministers in de re geering zullen komen. Alleen de verkiezing van den minister van landbouw, den Cata laan Nicolau, staat nog niet vast. Van de vooi'malige monarchistische ministers zijn Romanones, Santiago. Alba en Melquiades Alvarez in de Cortez gekozen. Het grootste aantal stemmen werd op Ler- roux uitgebracht, wiens partij, die der radi caal-republikeinen ongeveer 100 zetels in de Nationale vergadering zal bezetten. Ook de sociaal-democraten kregen meer zetels dan zij verwacht hadden. Volgens de officieuze gegevens zouden zij recht hebben op ongeveer 130 plaatsen. De rechtsliberale republikeinen hebben daarentegen een groot fiasco geleden. Ook de socialistische radica len hebben niet zooveel stemmen behaald, als zij verwachtten. De partij van den minister van oorlog, Az- nar. de Accion Republicana, zal met 30 afge vaardigden haar intrede in het parlement doen. Deze uitslag komt in ieder geval neer, op een overwinning van de republikeinsch-so- cialistische coalitie. Overweldigend is de overwinning van de catalaansche linkschen, de partij van ko lonel Macia. Laat in den avond spraken Ma- cia en eenige andere leden der generaliteit van het balcon van het regeeringsgebouw te Barcelona het volk toe. Hierbij zeide hij „Op 12 April werd de republiek geprocla meerd. Thans toont het volk. hoezeer "net deze republiek wil hebben. Zij moet geheel federatief en uitgesproken links gegrond vest zijn. Wanneer de Nationale Vergadering het Catalaansche Statuut afwijst en onze rechten niet eerbiedigt zullen wij in Catalo- nië doen, wat het volk ons beveelt.". Voorts wordt gemeld, dat de regeering in Malaga den Staat van beleg heeft afgekon digd, tengevolge van de i-evolutionnaire po gingen der uiterst linksche groep, welker candidaten aldaar niet gekozen zijn. In Gra nada hebben de syndicalisten de algemeene staking afgekondigd, die 14.000 arbeiders om vat. De stakingsleiders eischen den zesurigen werkdag, om aldus de werkloosheid te be strijden. In Valencia duren de algemeene stakingen voort. In de provincie Huelva zijn de chauffeurs in staking gegaan. Aan welk gevaar Andalusië is ontsnapt door het in grijpen van generaal Sanjurgo, wordt bewe zen door het bericht, dat op het militaire vliegterrein 600 bommen in beslag werden genomen die majoor Franco eenige dagen geleden van lonten had doen voorzien. Wij schreven reeds eerder, dat de revolutie wezenlijk niet haar hoogtepunt bereikt had met de afzetting van Alfonso. Diens vertrek uit Spanje was een voorspel geënsceneerd door de politieke leiders. Het was de revolu tie der toekomstige bewindvoerders. De ..re volutie van het volk" duurt wat langer en gaat langs doorniger paden. l. a. gebracht van alles wat het gebouwencom plex en al hetgeen daarin geschiedt, omvat en met krachtige doch altijd liefderijke hand het dagelijksch beheer voert over het groote personeel en het kostbaar materiaal, terwijl hij daarbij angstvallig bezorgd is voor de be langen der zieken, vooral voor ..de arme zie ken van Haarlem", voor wie het Gasthuis in de eerste plaats bestemd is te zorgen". En later zegt Mr. Thijssen over Dr. Kers bergen: „Zijn voorgangers werkten uitslui tend als doctoren in het Gasthuis, hij heeft daarnaast de directeursfunctie geschapen, zooals wij die thans ten bate van de instel ling zien ven-uilen". Inderdaad: die liefde van den directeur voor z ij n gasthuis is steeds uit al zijn da den gebleken; die liefde blijkt ook nu weer uit menige, zoo warm geschreven bladzijde van dit mooie boek. dat tevens een document van groote historische waarde is voor de ge schiedenis van het Gasthuis en voor die van Haarlem in het algemeen. Engeland. MacDonald over de ontwapening. LONDEN, 29 Juni. (V. D.) In het Lagerhuis heeft MacDonald een belangrijke verklaring afgelegd over de ontwapening met betrek king tot de a.s. Ontwapeningsconferentie. MacDonald citeerde cijfers van de uitga ven voor de bewapening van voor den oor log en thans. Hij zette uiteen dat de basis der bei-ekening in overeenstemming is ge bracht met de waarde van het geld zoodat de cijfers correct zijn om een juisten indruk te geven van de bewapeningsbeweging. In 1914 bedroegen de uitgaven van het Vereenigd Koninkrijk voor de bewapening ter zee 51 1/2 pd.st. millioen hetgeen overeen komt met 76 millioen pd.st. voor heden. In 1930 bedroegen de uitgaven 52 1 2 mil lioen pd.st., het geen vermindering beteekent van meer dan 23 1/2 millioen pd.st. in ver gelijking met de vooroorlogsche uitgaven en van 3 12 millioen sinds 1924. De Vereen igde Staten gaven in 1914 voor hun vloot 42 millioen pd.st. uit volgens de huidige waarde en in 1930 ongeveer 78 mil lioen pd.st. dus 36 millioen meer. De cijfers voor de Fransche vloot toonen een vermindering aan van f 5 millioen ten opzichte van de voorloorlogsche uitgaven, doch een vermeerdering met f 10 millioen sinds 1924. De Japansche vloot kost 11 millioen pd.st. meer dan voor den oorlog en 3 1/2 millioen pd.st. meer dan zes jaren geleden. Een on derzoek van de cijfers van andere staten zou vermeerdering aantoonen in dezelfde mate als verminderingen zijn aangebracht door Brittannië. Engeland heeft de wereld dus een goed voorbeeld gegeven voor ontwapening. Het heeft loyaal uitgevoerd, waartoe het zich met de andere naties heeft verbonden. De ver mindering der bewapening moet internatio naal zijn. Engeland is reeds zeer ver gegaan tot de grens van het mogelijke. Mac Donald roept iedere natie die belang heeft bij vrede en ontwapening op deze ge tallen na te gaan. Iedere natie heeft de plicht met de andere samen te werken en verdere ontwapening mogelijk te maken door internationale overeenkomsten. MacDonald zette vooi-ts uiteen hoe Enge land door het aannemen van de clausule in zake de arbitrage en andere verdragen er toe heeft bijgedragen, dat een geschil tussehen twee naties direct onderworpen zal zijn aan de arbitrage. Het bezoek van Dr. Bruening en Dr. Curtius aan Londen en het tegenbezoek der Engelsche ministers zullen een kalmee renden invloed hebben op Europa. Met alle oprechtheid verklaarde MacDonald te kun nen zeggen dat een uitnoodiging aan de Duitsche ministers naar Parijs te komen juist datgene is wat de Engelschen gewenscht heb ben. De initiatiefvoorstellen van Hoover zijn een bewijs er voor dat goede wil in de we reld tot goede gevolgen kan leiden en dat de wereld nog niet zoo onvruchtbaar is als van zekere zijde beweerd wordt. Na MacDonald werd het woord gevoerd door den leider der oppositie Baldwin, die ver klaarde dat Engeland te zamen met de an dere machten die de groote verdragen heb ben onderteekend verplicht is de bewapenin gen te verminderen, weshalve het geheele volk alles moet doen wat de minister-presi dent heeft gezegd. De Indische civiele luchtvaart. LONDEN. 29 Juni In het Lagerhuis ver klaarde de minister voor Indië inzake de Indische civiele luchtvaart o.a. het volgen de: Alle actie in verband met staatsluchtdien- sten is opgeschorst, behalve de aanbouw van reeds bestelde machines. Inzake de draadlooze en meteorologische diensten is nog geen beslissing genomen. De stations, vercischt voor de Karachi-Dclhi- diensten zullen worden gehandhaafd tot het expireeren van de contracten en de organi satie van Karachi zal worden gehandhaafd in verband met de diensten van Engeland op Indië. De Rijksluchtdiensten naar Indië loopen geen gevaar. Snowden over het moratorium. LONDEN, 2 9Juni (V.D.) In het Lager huis legde Snowden in antwoord op hem ge stelde vragen een verklaring af over de fi- nancieele uitwerking van de voorstellen van Hoover op het loopende begrootingsjaar. Snowden beide, dat het dit jaar aan de VB. verschuldigde bedrag 32,864.000 pond groot was, terwijl op de begroeting 15.800.000 gebracht waren als onvangsten uit de reparatiebetalingen en a 17.750.000 als ontvangsten uit de oorlogsleeningen aan de geallieerden. Verder waren op de begroo- ling nog ontvangsten geplaatst ten bedrage van rond 10 mill, pond, welke door de voorstel len van Hoover eveneens komen te vervallen. Engeland had reeds 13 millioen pond ont- ÏNGE70NDEN MEDEDEELDJGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105.- vangen van de 43 millioen, die het te vor deren had en 13 12 millioen betaald van de bijna 33 millioen pond. die het verschuldigd was aan de Vereenigöe Staten. Wanneer het aanbod van de Engelsche regeering gedaan geheel was-aanvaard, zou het verlies voor de schatkist 11,187.000 pond hebben bedragen. De edelmoedige aanbieding van Zuid-Afrika echter om door te betalen, brengt dit- bedrag terug tot 11,018,000. België. Het Belgische antwoord aan Hoover. BRUSEEL. 29 Juni (V.D.) De Belgische regeering heeft thans eveneens haar ant woord aan Hoover gezonden. In dit antwoord stemt de regeering principieel in het voorstel van Hoover toe. doch vestigt tegelijkertijd de aandacht op de bijzondere positie van België en op den bijzonderen aard der Belgi sche vorderingen, die alleenlijk voor het doel, de schade weer goed te maken, be stemd zijn. De Belgische regeering herin nert er aan dat Duitschland zich op de con ferentie vai Versailles bereid heeft ver klaard België volledig weer op te bouwen. Verder zet de Belgische nota uiteen dat de j aarlijksche betalingen uit de markenover eenkomst moeten worden voortgezet en geeft ten slotte uiting aan de hoop, dat de Amerikaansche regeering rekening zal hou den met de bijzondere positie van België. De Belgische gezant, te Washington heeft opdracht gekregen onderhandelingen te voe ren. Frankrijfc. Nog meeningsverschillen in het Fransche kabinet? PARUS, 29 Juni (VU.) De besprekingen, der Fransche ministers in het Kabinet van minister-president Laval hebben vanmorgen van half elf tot half een geduurd. Van Amerikaansche zijde namen Mellon en de ambassadeur der Vereenigde Staten te Parijs Erge aan de besprekingen deel en van Fransche zijde o.a. de minister-president Pierre Laval, de minister van Buitenlandsche zaken Briand, de minister van Financiën Fiandin en de staatssecretaris Poncet. Na afloop werd aan de pers medegedeeld dat de besprekingen te half tien vanavond worden voortgezet, doch dat de ministerraad te voren te zes uur bijeen zal komen. Omtrent het verloop der besprekingen kon verder niets worden medegedeeld, doch uit het late uur van de hervatting der onder handelingen en de bijeenkomst van den ml- ïxisterraad, die eraan vooraf gaat. leidt men af. dat er nog geen overeenstemming tussehen de Franschen en Amerikanen en waarschijn lijk ook niet in het Fransche kabinet zelf is bereikt.. De geruchten, die de ronde deden dat ook de Duitsche ambassadeur te Parijs von Hoesch tot bijwoning van de bespre kingen zou zijn uitgenoodigd, konden noch van Franschen noch van Duitsche zijde wor den bevestigd. Hongarije. De voorloopige Hongaarsche verkiezingsuitslag. BOEDAPEST, 29 Juni (VU.) Volgens de voorloopige uitslagen, die tot nog toe binnen zijn gekomen, heeft de eigenlijke regeerings partij tot nog toe 120 mandaten veroverd, terwijl de Christelijke Economische Partij, die de regeering steunt, 19 mandaten heeft gekregen. Van do partljlooze candidates, die echter grootendeels achter de oppositie staan, werden er 18 gekozen. De oppositloneele agrarische partij kreeg 4 mandaten, terwijl in 13 districten herstemmingen moeten ge houden worden. Een verrassing is het geringe succes van de oppositioneele agrarische partij van Gaston Gaals. Deze partij had 70 can didaten gesteld, waarvan er nauwelijks tien gekozen zijn. Merkwaardig is voorts ook de verkiezing van drie natlonaal-socialisten. De in verschillende districten nog te houden herstemmingen zullen morgen en overmorgen plaats vinden. Bulgarije. Het kabinet-Malinow SOFLA, 29 Juni (V.D.) Zondagavond heeft Malinow, het kabinet waarvan de sa menstelling reeds is gemeld, definitief ge vormd. De nieuwe regeering is heden aan koning Boris voorgesteld. AGENDA Heden; DINSDAG 30 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 u. Harmenjansweg 2: Droste's Cacao en Cho coladefabrieken. N.V. Aandeelhoudersverga dering 4 uur namiddag. Palace: „De man. die zijn moordenaar zoekt." Tooneel: VernierRecart. 8.15 uur. Luxor Theater: „Een roman in den harem" en ..De mannen van Leontine". Tooneel Os car Goudy Trio. 8.15 uur, Rembrandt Theater: „De Toonfilmparade't Tooneel: Mary Blank Comp. 7 en 9.15 uur. Heemstede: Raadsvergadering 8 uur. Velsen: Raadsvergadering 7 uur nam. WOENSDAG 1 JULI Statenzaal (Prinsenhof)Raadsvergade- 1.30 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en dei avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. \potheekdiensten Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. tel. 11596. Fa. Begemann en sneltjcs, Jansstraat 27. teL 10043. Het kapelletje in den kleinsten binnentuin, waar vroeger de huismeester, later een assistent-geneesheer in woonde. Bij het 350-jarig bestaan. De geschiedenis der inrichting geschreven door Dr. L C. KERSBERGEN. Grondslag voor een compromis aanwezig? Een nieuwe band tussehen Londen, Berlijn, Parijs en Rome.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5