Vereeniging voor School- en Werktuinen. Het Vruchteloos Offer. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 30 JUNI 1931 STADNIEUWS. Een bezoek aan de Marnixstraat. Overzicht van de schoolwerJctuljien aan de Marnixstraat te Haarlem. r De vereeniging voor School- en Werk tuinen voor Haarlem en Omstreken heeft indertijd een zeer goed werk gedaan met het tot stand brengen dier tuinen. Immers een groot aantal kinderen wordt op de vrije Woensdag- en Zaterdagmiddagen op leer zame en voor hen tevens prettige wijze bezig gehouden. Niet alleen hebben die tuinen een negatief doel, het van de straat houden 'der kinderen doch ook een positief, n.l. het bijbrengen van kennis der planten en het aankweèkèn van liefde daarvoor. Van niet te onderschatten waarde is ook, dat hulp vaardigheid jegens elkander aangeleerd en Versterkt wordt. We hadden het genoegen Zaterdagmiddag bij ons bezoek aan den tuin aan de Marnix straat rondgeleid te worden door den hoofd leider, de heer D. W. van Waard, die nu al ongeveer 7 jaren het oppertoezicht daarvan heeft. Hij was zeer enthousiast over de wijze, waarop zich het ontwikkelingsproces der Stichtingen voltrokken heeft en het stadium, waarin ze nu verkeeren. Leverde het in den beginne wel eens moeilijkheden op, de kin- tieren bij hun werk te houden, thans komt spijbelen" slechts sporadisch voor. Ieder jaar wordt een rondschrijven gericht San de hoofden der verschillende scholen, zoowel openbare als bijzondere, die opgeven wie hunner leerlingen mee willen doen aan het tuinwerk. De kosten bedragen slechts 10 cent per week per kind, voor welk bedrag ze alles krijgen, als o.a. een stel gereedschap pen, zaden, planten. Op het oogenblik werken in den tuin aan tic Marnixstraat die ongeveer anderhalve hectare groot is, 286 kinderen van 10 tot 15 gaar. Zij allen hebben de beschikking over een eigen tuintje, dat ze zelf moeten verdeelen ,flleuwe aanvoer van plantjes 'in 4 bedjes van 1 bij 4 M. Drie dier bedjes worden voor groenteteelt gebruikt, en het vierde voor bloemen. Alles volgens eenzelfde plan. De keus van het te verbouwene is zóó dat ze gedurende het heele seizoen van de Paaschvacantie tot half October toe bezig kunnen zijn. 's Winters is de tuin geopend om de jeugdige landbouwers in de gelegen heid te stellen hun laatste producten, als kool, te kunnen weghalen. Want de opbrengst van hun ijver en moeite is voor hen zelf. „En U kunt zich voorstellen", aldus de heer Van Waard „met welke verheugde gezichten de kinderen thuis vertellen: geen groente nemen voor Woens dag, moeder. Want ik breng U uit mijn eigen tuintje wortelen mee!" Een uitzondering op dit punt vormen de bloemen. Deze worden elke week over de verschillende ziekenhuizen verdeeld. We wandelden met onzen gids den heelen tuin door en konden constateeren dat hij niets teveel gezegd had toen hij uiting gaf aan zijn tevredenheid over de kinderen. #7ol trots toonde een der kleinen ons een paar groote Meirapen. „Zelf gezaaid, meneer! Wat groot zijn ze, hè?" In de keurig onderhouden tuintjes, waar in de kinderen ondanks de felle zon met een heerlijk vuur arbeidden, rijden zich de bieten en tuinboonen,, de wortels en knollen, en schoten de anjers en duizendschoonen fleurig op. Langs de Marnixstraat Is een strook ak kertjes waarop graan verbouwd wordt, spur rie, lupinen, aardappelen. Doch op dezen lap grond werken de kinderen niet zelf. Dit gedeelte dient voor onderricht, wat bestaat in een onderhoudend praatje over de voort brengselen, welke ook weer niet aan de kinderen komen, doch aan de armen. Zoo zijn er o.a. vele aardappelen naar behoeftigen gebracht. Aan de andere zijde bij de loods voor de gereedschappen ligt de afdeeling voor de 15 leerlingen ouder dan 15 jaar. Aan hen wordt meer initiatief overgelaten zoowel wat keuze der planten betreft als indeeling der tuintjes. Hiernaast bevindt zich de fruittuin met appel- en pereboomen, pruimen, kersen, aardbeien en verschillende soorten bessen. Ook dit gedeelte is in onderhoud bij den tuinman en niet bij de kinderen, die ook hier den groei en bloei gadeslaan en er het een en ander over te hooren krijgen. Van de vruchten mogen ze bepaalde porties mee nemen. Daar zijn eenige nestkastjes voor vogels opgehangen opdat de jeugd de liefde tot de natuur ook tot de vogels uitstrekken zal. De vereeniging bezit drie tuinen, waarvan die aan de Marnixstraat de grootste is. De andere liggen aan de Pijlslaan en aan den Heerenweg in Heemstede. Wij zouden een ieder willen aanraden er eens een kijkje te gaan nemen. Eiken Woensdag- en Zaterdag middag van 24 uur wordt er gearbeid en de ouderen komen Donderdagsavonds ook nog. Heusch, het werk der leiders verdient een veel grootere belangstelling dan tot nu toe zijn deel is geweest. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cts. per regel. KON. NED. MIDDENSTANDS BOND. Het 28ste Middenstands congres. PRAE-ADVIEZEN. Zooals gemeld is, worden de algemeene ver gaderingen van den Kon. Ned. Middenstands bond te Zandvoort gehouden op 80 Juni (huishoudelijk) en 1 en 2 Juli in het Groot Badhuis. De Zandvoortsche Handelsvereeniging heeft voor deze gelegenheid een Gids samengesteld, die geopend wordt met een portret en bij schrift van den burgemeester van Zandvoort den heer II. van Alphen. Daarna volgt een kort artikel van wethouder Ds. N. Padt, voorzitter der Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer. De voorzitter van het Alg. Be stuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer Ed. G. Schiiranann spreekt zijn beste wenschen uit voor het welslagen van het congres in deze schoone omgeving en de heer E. H. Brokmeier, voorzitter der Zand voortsche Handelsvereeniging, sluit zich hier bij aan en doet eenige mededeelinigen over de organisatie, aan wier. hoofd hij staat. Plaats en taak van den Middenstand. De secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delfit en omstreken, Dr. C. De Visser, zal Donderdag prae-advies uitbrengen over het onderwerp: „Plaats en taak van den Middenstand in het economisch leven". Dr. De Visser komt in zijn prae-advies o.m. tot de volgende conclusies: Het zelfstandige distributiebedrijf is regel, omdat uitschakeling door den consument, door middel van de coöperatie geen wezen lijke bezuiniging biedt en de uitschakeling door den producent slechts -mogelijk is daar, waar de producent een voldoend grooten en gelijkmatigen afzet voor de eigen producten heeft. De groei van het grootbedrijf geeft eener zij ds aanleiding tot het ondergaan van tal van kleine bedrijven door uitschakeling, an= derzijds echter worden juist tal van zelf standige distributiebedrijven daardoor in het leven geroepen. De zelfstandige handeldrijvende midden stand is slechts één van de vele categorieën, welke de distributie in onze maatschappij kunnen verzorgen. Juist omdat dus ook anderen (coöperatie, eigen-win!kel-systeem) de distributieve functie kunnen vervullen, is de zelfstandige, handel drijvende middenstand economisch niet on misbaar. De vraag, of de middenstand dan wel een der concurreerende organisatievormen zal overwinnen kan niet voor den middenstand in zijn geheel, doch slechts branche voor branche -behandeld wprden. Hier ligt een dankbaar terrein van onderzoek voor elk der vakorganisaties. Naar aanleiding van algemeen onderzoek en van bijzondere onderzoekingen -door de vakgroepen, zullen de landelijke midden standsbonden de vraag moeten onderzoeken, hoe in de voornaamste vakken de concur- rentie-verhoudingen liggen tusschen elk der middenstand. Plaats en taak van den grossier in het distri butieproces. Donderdag brengt Dr. J. F. ten Does- se'ha te, secretaris van den Ned. Gros- siersbon-d te Amsterdam, prae-advies uit over: „Plaats en taak van den grossier in het distributieproces". De prae-aaviseur concludeert: 1. Zoowel de zelfstandige winkelier als de zelfstandige grossier vervullen in het distri butieproces een economisch nuttige functie, zonder nochtans een van beide on-vervang= baar te zijn. 2. Zij worden belden gelijkelijk bedreigd door uitschakeling van de zijde der fabri kanten en van die der consumenten en heb ben uit dien -hoofde een gemeenschappelijk belang tot verweer. 3. Voor beide partijen is het dientenge volge kortzichtige politiek, door het zoeken naar rechtstreeksch voordeel elkanders positie duurzaam te verzwakken. De Vermakelijkheidsbelasting. Woensdag spreekt o.m. de heer A. D e H o o p administrateur van den Ned. Bioscoopbond te Amsterdam. Deze brengt prae-advies uit over „De 'Vermakelijkheidsbelasting". Hier volgen de conclusies van den prae adviseur De belasting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden, die nog altijd heet te zijn een „weeldebelasting", mist als zoo danig haar rechtsgrond, omdat: le. concerten, schouwburg, bioscoop, sport en café in het leven der menschheid geen weelde meer geacht kunnen worden; en ,2e. deze belasting niet voor afwenteling op de bezoekers vatbaar is. Deze belasting geeft aanleiding tot ver hooging der entrée-prijzen, drukt dus het bezoek aan concerten, tooneel enz. en schaadt dus ernstig de cultureele belangen van het volk. De vermakelijkheidsbelasting is een zake lijke heffing, die een belangrijk deel der bruto ontvangsten, ongeacht of er met winst dan wel met verlies gewerkt wordt, op grove wijze confisqueert. In aanmerking nemende, dat een belasting nooit mag worden aangewend om van over heidswege de niet fiscale belangen van een bepaalde groep te bevorderen, is een gedif ferentieerde heffing, gelijk die in sommige gemeenten wordt toegepast, ten voordeele van de niet-fiscale belangen, o.a. van het tooneel absoluut te veroordeelen. De omstandigheden, dat de vermakelijk- heidsbélasting als weeldebelasting niet meer houdbaar en als zakelijke heffing zoowel cul tureel als economisch afkeurenswaardig is, maken de afschaffing dezer belasting ge biedend noodzakelijk. VRIJZINNIG HERVORMDEN. Zondag 12 Juli, om 2.30 uur zal wederom een openluchtsamenkomst worden gehouden op het landgoed „Elswout" te Overveen. Deze samenkomst wordt georganiseerd door de Ver. van Vrijz. Hervormden te Haarlem. Als sprekers zullen optreden: Ds. N. Padt (Zandvoort), Ds. P. v. d. Veen (Amsterdam) en de heer P. J. van Leusen,. arts te Velsen. De laatste zal in het bijzonder spreken na mens en voor de jongeren. Dr. A. Trouw zal de bijeenkomst openen en sluiten. Na af loop zal een gemeenschappelijke wandeling worden gemaakt over het landgoed. DE BOOTTOCHTEN VOOR LICHAMELIJK GEBREKKIGEN 3e Verantwoording van giften voor de beide boottochten voor lichamelijk gebrek- kigen op 9 en 15 Juli a.s. door „Snelver- band" te houden. Inzameling van den heer H.. f28,85; van den heer P. f 11,70: van mej. R., f 17,75; van den heer van B,, f4,75; van den heer S. f24,95; van mej. F., f 10,15; van mej. G. f47,50; van den heer van E. f9,—; bijdrage corps Haarl. Agenten van Politie, f 12,08 1/2. De ligplaats der boot op 9 Juli is Friesche- varkensmarkt tegenover de Parklaan. Ver trek 8 uur, 's avonds 6 uur hoopt men weer voor den wal te zijn. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Bureau van politie, Smedestraat, arm band; Spronk, Óvertonweg 9, aktetaseh met inhoud; Toepoel, Wilsonplein 3, boek; Moer land, Teylerhofjesstraat 5 zwart, boeken en bril; De Bruin, Sophiastraat 2 rood, badpak, muts, handdoek en schoenen; Speet Brou wersvaart 116, boord, Vissers, Kloosterstraat 125, broche; Bakker, Slamatstraat 22. blouse; v. d. Broek, Kedoestraat 33, badmuts J. v. Eek, Indische straat 7, bankbiljetten; Kuikhoven, Reitsstraat 37 i rood cano; Bun- nemeyer, Westergracht. 37 zwart, dekkleed; Bakker en Co., Korte Veerstraat 3, halsket ting; Doodenhuis. Wagenweg 166, hond; Heesemans, Hier on. v. Alphenstraat 41. hon denhalsband met penning; v.d. Maden, Cor- nelissteeg 20, hondenpenningGrit Wilgenstraat 46, hamer en beitel Diekman, Oranjestraat 79, jurk; L. de Boèr, Teylerstraat 38, lap stof; v. d. Putten; A. L. Dyserinckstraat 88, muts, Bijster, Wilhel- minastraat 16 rood, portemonnaie met in houd; Ouwerkerk, Geweerstraat 26, por temonnaie m. i„ v. Dusselen, Groote Hout straat 4. portemonnaie met inhoud; J. Land- meyer, Westergracht 63 zwart, portemonnaie met inhoud; De Best, Goetzeestraat 32, rij- wi-elbelastingplaatje; Breuken, M-entawi- straat 34, vogeltje; Visser, v. d. Hulststraat 5, sleutel v. melkbus; Bureau van politie, Smedestraat .sleutel van een auto; Van Norden, Barbarossestraat 26, huissleutel; Bureau van politie Smedestraat, taschje; v. d. Kroft, Kinderhuissingel 62 e, potlood, De Wijs, Uit den Boschstraat 18, potlood. Dij kers, Parkstraat 19, vulpenhouder, Rijskamp Archipelstraat 42, zaag; J. M. Vercruysse, Anslijnstraat 63, Een jongensjas. VEREENIGING VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS Ter vervulling van de vacature in het be stuur der Vereeniging voor Nijverheidson derwijs, ontstaan wegens periodieke aftre ding van den heer H. A. J. de Bijll Nache- nius die niet herkiesbaar is heeft dit bestuur aan den raad de volgende aanbeve ling ingezonden: 1. de heer Ir. H. J. M. Bek kers, 2. de heer B. F. Enschedé, beiden te Heemstede. DE VERBREEDING DER DAM STRAAT EN ANTHONIESTRAAT. OVER DE ONTEIGENINGSPROCEDURE. Zooals bekend is, is het noodzakelijk, dat de gemeente tot onteigening overgaat van die gronden aan de Zuidzijde van de Dam straat, ten aanzien waarvan bij raadsbesluit van 28 Januari 1931 ingevolge art. 30 der Woningwet een verbod is uitgevaardigd om daarop te bouwen of te herbouwen. In verband met het feit, dat de Kroon zich blijkbaar op het standpunt stelt, dat slechts onteigening óp grond van art. 77 5o. (titel IV) der Onteigeningswet kan plaats vinden op die gronden, op welke ingevolge art. 30 der Woningwet een bouwverbod is ge* legd. zoodat in het onderhavige geval slechts onteigening kan plaats hebben van gedeel ten van de in het raadsbesluit van 6 Mei 1931 genoemde heele perceelen sectie D nrs. 1243 en 1249, stellen B. en W. aan den raad voor het zooevengenoemcl besluit in te trekken. Vervolgens stellen zij voor te besluiten tot vcorloopige goedkeuring van het plan tot ont eigening van de mét bruine kleur op de teekening aangeduide perceelsgedeelten aan de Zuidzijde en ten Zuiden van de Damstraat, kadastraal bekend gemeente Haarlem sectie D nrs. 1243, 1249, en 5472, een en ander overeenkomstig titel IV (art. 77, 5e) der Ont eigeningswet. B. en W. stellen den raad voor uit dezelfde overwegingen onteigening te vragen van ge deelten van perceelen die noodig zijn voor de verbreeding van de Anthoniestraat, kad. sectie D. Nos. 7412, 8395, 7414 en 7416. VOOR DEN SLOOFER. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot slooping van het aan de gemeente behoorende perceel Jansstraat 58. HAARLEM'S KINDERKOOR „INTER NOS" Bovengenoemd kinderkoor zal Zondag 5 Juli een reisje maken naar Bussum, waar aan ongeveer 300 kinderen deelnemen.Des morgens om 8 uur vertrekt de trein uit Haarlem, zoodat de kinderen half 10 in Bus sum arriveeren. Eerst wordt naar de Gooi- sche Boer gewandeld. Na een uurtje daar te hebben doorgebracht, gaai het naar de uit spanning „Oud Valkeveen". Ongeveer zeven uur keeren de kinderen uit Bussum naar Haarlem terug en zullen hier omstreeks 8 uur aankomen. PROVINCIAAL NOORD-HOLLANDSCH ZENDINGSFEEST. Het 35ste Provinciaal NoordhollandscH Zendingsfeest wordt Woensdag 22 Juli te Heiloo gehouden in het Heilooërbosch nabij den Kattenberg. Als spreker zullen op treden Jhr. Mr. Dr. L. A. v. d. Brandeler te Alkmaar, voorzitter der Vereeniging voor Inwendige Zending in Noordholland, ope ningsrede; Ds. Joh. IJzerman, te Heemstede, onderwerp „Mogen wij zwijgen?"; Ds. Jac. Poort te Beverwijk, onderwerp „Levende steenen"; Ds. G. Ger'orandy te Nieuw-Ven- nep, onderwerp „Getuigen zijn"; Ds. T. Kloosterman te Amsterdam, onderwerp „Zending en voleinding"; de heer D. C. A. Bout, oud-zendeling op Nieuw-Guinea, onder werp: „Met het evangelie op ongebaande wegen", Ds. J. W. v. d. Does, te Monniken dam, secretaris der Vereeniging voor Inwen dige Zending, slotrede. De Chr. Harmonie Nut en Genoegen te Edam verleent mede werking bij den zang en zal eenige nummers in de pauze uitvoeren. KENNEMER LYCEUM. Eindexamen Afd. Gymnasium. Alsnog ge slaagd voor diploma A; Mejuffrouw J. Ber- nelot Moens. UTRECHT'S LUSTRUMFEESTEN BEGONNEN. Maandag is te Utrecht de viering begonnen van de lustrumfeesten van het Utrechtsche Studentencorps. Aanwezig waren de senaten van het Leid- sche, Amsterdamsche Groningsche en Delftsche studentencorps, minister De Geer, de nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Ned.-Indië jhr. mr. De Jonge, oud-minister Van Karnebeek. In de aula der universiteit is de plechtige verwelkoming van reünisten geschied. De Rector Senatus Veteranorum van het Utrechtsch Studenten Corps, L. E. de Geel van 't Gein en Oudegein, heeft een rede ge houden. Namens de reünisten beantwoordde prof. dr. C. Winkler, oud-hoogleeraar aan de Utrechtsche universiteit, de rede van den rector. Vervolgens heeft de rector magnificus, prof. De Savornin Lohman het woord ge voerd. FEUILLETON. Naar het Deensch van CARL MUUSMANN. 30) (Nadruk verboden.) „.Ik zal je wel aan het praten krijgen, 'waarde heer. Je weet misschien dat het ons aan middelen daarvoor niet ontbreekt. En op gemoedelijker toon voortgaand: „als ik jou was, zou ik maar open en eerlijk ver tellen hoe de vork in de steel zit, het is in je eigen belang. Je zult zeker toch wel een reden voor je dreigementen hebben gehad?" „Ja, die heb ik." „Vertel liet me dan maar eens." De leugen was inmiddels in Niel's brein geboren. „Hij zou aan den baas vertellen, dat ik een afspraakje had met een van de dienstmeisjes en de ritmeester wilde volstrekt geen schar relpartijtjes op het landgoed." „Heeft de nachtwaker gezegd, dat hij het aan den baas zou vertellen?" „Dat niet direct. Maar hij heeft mij op een keer met het meisje gesnapt en toen allerlei toespelingen gemaakt." „Nu, dan zal de heele historie wel niets om het lijf hebben. Niels", zei Dr. Jörgen- sen geruststellend. „Je hebt zeker wel even -tijd, hè? Ik wilde je straks nog een paar dingen vragen en ondertusschen nog eens bij dezen en genen mijn licht opsteken over de geschiedenis met dat meisje'. Tusschen twee haakjes, hoe heette ze?" Het duurde even eer het antwoord kwam. i „Anna Lynne", klonk het aarzelend. „Prachtig!." De officier noteerde den naam, met een uitdrukking op het gezicht of hij geen se conde aan de waarheid van Niel's mede- deelingen itwijfelde." Daarop richtte hij zich weer tot den nor- schen reus. „Je moet dus maar een poosje hier wach ten. Ik zal zorgen dat je wat te eten krijgt, en dan denk ik dat j e in den namiddag wel weer naar huis kunt gaan." De' officier belde en zei tegen den blnnen- tredenden gerechtsdienaar met een blik op Niels: „Die man moet hier wachten tot ik van middag terug kom: wil je hem zoolang in een van de wachtkamers laten? En kom dan nog even bij me terug." Een knipoogje van Dr. Jörgensen was voor den dikken, glimmenden bewaarder vol doende aanwijzing dat de deur van de wachtkamer op slot moest! Toen de bewaarder weer bij zijn superieur kwam, zei deze: „Luister eens, Peters. Johnson staat niet onder ernstige verdenking, maar je moet toch zorgen dat hij niet de beenen neemt, want ik heb hem straks nog noodig als ge tuige. En het is een rare snuiter, dus het zou best kunnen, dat hij neigingen heeft om weg te wandelen, als het wachten hem te lang valt. Je kunt hem zeker wel wat te eten bezoygen. voor mijn rekening; hij heeft een langen rit achter den rug. Doe het maar een beetje royaal dat stemt zulk soort heeren mild en maakt ze spraakzaam.Ik ga nu ook koffiedrinken, over een uurtje ben ik er weer." „Uitstekend, meneer de officier. Ik zal zorgen dat hij zijn' deel krijgt." En de gemoedelijke dienaar der gerech tigheid waggelde weg met het air van een vetgemeste gans. Toen Dr. Jörensen aan zijn huis kwam, wachtte de nachtwaker hem daar al op met een brief in de hand. De officier van justitie nam deze in ontvangst en stuurde den man naar de keuken met de boodschap dat hij daar maar wat te eten en te drinken moest vragen. Als hij zijn boterhammen op had, kon hij het antwoord op den brief komen halen. In zijn kamer gekomen, opende Dr. Jör gensen de enveloppe, die een velletje blanco papier bevatte. Hij stak hetzelfde velletje in een ander couvert, groot en officieel; in groote letters de aanduiding dragend dat het afkomstig was van het parket van den officier van justitie. Dat adresseerde hij aan luitenant Holger Thalberg en voorzag het van een geweldig lakzegel. Hij was nauwelijks met zijn lunch klaar, toen er geklopt werd. De nachtwaker die door de dienstmeisjes verteederd door zijn zielige verschijning erg verwend was, kwam schuchter de kamer binnen. „Hebben ze goed voor je gezorgd in de keuken?" informeerde Jörgensen bescher mend-joviaal. „Zeker, edelachtbare", stamelde het man netje verlegen. „U wordt vriendelijk be dankt." „Je zorgt zeker wel goed voor dezen brief hè?" hernam de magistraat, terwijl hij den nachtwaker den gezegeld-en enveloppe ter hand stelde, „er zit "een belangrijk stuk in." „Daar kunt u gerust op vertrouwen, edel achtbare". „Je bent zeker al een heelen tijd op „See- hof"?" vroeg Dr. Jörgensen terloops. „Met September wordt het zestien jaar". „Je hebt het zeker niet altijd even prettig gehad, hé?" De man keek den officier verwonderd aan. „Toch wel", aïtwoordde hij daarop. „Ieder een is altijd heel goed voor me geweest." „Maar ik meen gehoord te hebben, dat 'n reus van 'n vent, de „Groote Niels" noemden ze hem, je vaak het leven zuur heeft ge maakt met allerlei dreigementen." „Hoe weet u dat?" vroeg het mannetje ver schrikt. „Ja dat komt er minder op aan", lachte Jörgensen. „Wij menschen van de rechtbank weten nu eenmaal altijd een heeleboel.Er is me ook verteld, dat hij je zou hebben ge dreigd, omdat hij meende dat jij de rit meester wilde vertellen dat hij een avon tuurtje had met een van de dienstmeisjes; Anna Lynne heette ze, geloof ik". „Daar is geen woord van aan", verklaar de de nachtwaker heftig en meer oprecht dan beleefd. Maar de mededeeling van den officier van justitie scheen zijn hevige ver ontwaardiging gaande te maken." Er is wel een meisje op „Seehof", dat zoo heet, maar ik denk niet dat die veel van Niels hebben moest, vervolgde de man en smalend voegde hij er bij: „trouwens geen een meisje, het is me nog al een leuke jongen om mee uit vrijen te gaan! Iedereen had het land aan hem en meed hem omdat hij een kwaadaar dige wraakzuchtige ruziezoeker en een vech tersbaas is. Neen, edelachtbare, die heele ge schiedenis met dat meisje is klinkklare leu gen." „Maar waarom heeft hij je dan be dreigd?" De nachtwaker was door de vraag zoo overrompeld, dat hij stond te trillen op zijn beenen. Hij gaf niet direct antwoord; toen stotterde hij: „Dat mag ik niet vertellen. Ik... durf niet." „Dus het is waar dat hij je gedreigd heeft! En waarom durf je de reden niet vertel len?" „Heusch.- edelachtbare", .stotterde de zieli ge mén, „daar mag u mij niet naar vra gen." „Dus je bent bang voor hem?" De nachtwaker knikte bevestigend. „Je hoeft niet bang meer voor hem te zijn; hij komt voorloopig niet meer buiten de vier muren van het gerechtsgebouw", zei Jör gensen lukraak. „Heeft hij zichzelf aangemeld?" „Ja, dat heb je goed geraden", antwoord de de officier en hij wenschte zichzelf in wendig geluk, dat zijn krijgslist zoo prach tig slaagde. „Goddank!" De oude man slaakte een die pe' zucht van verlichting. „Dan heeft hij toch eindelijk zijn belofte gehouden". „Had hij jou beloofd, dat hij zich zou aan melden?" „Ja, dat zit zoo, edelachtbare. We hebben er van het begin af telkens ruzie over ge had en keer op keer dreigde hij dat hij me zou vermoorden, als ik het hart had mijn mond open te doen. Maar het begon pas goed, nadat mevrouw in de gevangenis was gekomen. Ik zei tegen hem, dat zelfs, wan neer hij wat tegen meneer had gehad, dat nog geen reden was om een onschuldige vrouw daaronder te laten lijden en dat ik het niet met mijn geweten overeen kon ko men langer voor me te houden wat ik wist". „En tóen dreigde hij natuurlijk wéér?" „Ja. En uit angst ben ik toen toch maar blijven zwijgen. Maar toen de ritmeester ge storven was, begon ik er opnieuw over; het ging me hoe langer hoe hooger zitten en met veel heen en weer praten kreeg ik hem zoo ver, dat hij beloofde naar u toe te gaan en de waarheid te zeggen." „Ben je erbij geweest, toen hij den brand stichtte?" vroeg Jörgens weer op goed ge luk. „Neen, dat niet. maar het scheelde toch niet veel. Den avond van den brand, mis schien een uur voor het vuur ontdekt werd, heb ik hem uit het vlieringsluik van het ad ministratiegebouw zien komen." .(Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6