Tijdelijk 20 f, korting ITALIË GEEFT HET VOORBEELD. BUITENLAND. Stofzuigerhuis MAERTENS Alle merken Stofzuigers Stoom- en vertprijzen japonnen HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 1 JULI 1931 TWEEDE BLAD De praktijk van Hoover's voorstel aanvaard. Vertrouwensvotum in de Fransche regeering. Een reprise in den Senaat. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Terwijl in Parijs nog onderhandeld wordt, en ondanks het dringende van de kwestie, de overeenstemming nog steeds niet bereikt is, heeft de Italiaansche regeering het goede voorbeeld gegeven: Hangende een definitieve beslissing over het plan van Hoover, heeft de Italiaansche regeering de regeeringen van Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije laten we ten, dat zij niet voornemens is betalingen te vragen van de bedragen, welke deze landen uit hoofde van de reparatiebetalingen aan haar per 1 Juli verschuldigd zijn, met dien verstande, dat later, indien het Hoover-plan niet tot stand mocht komen, deze betalingen alsnog zullen worden gedaan. De regeering heeft vervolgens Washington van dit besluit in kennis gesteld en voorts aan de Amerikaansche en aan de Engelsche regeering medegedeeld, dat zij bereid is den op 1 Juli vervallenden termijn van haar eigen oorlogsschulden te voldoen in afwach ting van de algemeene aanvaarding van Hoover's voorstel. De Italiaansche regeering voegt er in haar nota's aan toe, dat de be dragen, die Italië morgen zal storten, bij de Bank voor Internationale Betalingen zullen worden gedeponeerd. Het behoeft geen betoog dat deze Italiaan sche geste hi Duitschland en Amerika als een buitengewone daad, die alle lof ver dient, zal worden opgenomen. De Italiaan sche regeering heeft inderdaad een voortref felijk voorbeeld gegeven. Doch hoe staat het nu met de Fransch- Amerikaansche onderhandelingen? Geen enkel telegram maakt op het oogenblik dat wij dit schrijven gewag van een groo- te vordering. De Fransche bladen zijn koel en zakelijk. De „Intransigeant" waarschuwt tegen overdreven verontrusting. In beide kampen wordt ondanks den stilstand der onderhan delingen zeer ijverig gewerkt. De „Temps" is de meening toegedaan, dat er te veel motieven van algemeenen en bij - zonderen aard zijn, die het mislukken der onderhandelingen verhinderen. Het risico, aan het mislukken der onder handelingen verbonden is nu eenmaal te groot. De Fransche Senaat heeft intusschen met 1975 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering-Laval aangenomen. Na de interpellaties over het moratorium. Wij kunnen met deze korte mededecling volstaan, omdat de zitting van den Senaat feitelijk een reprise was van de jongste ge beurtenissen in de Kamer. Ook in den senaat gaf Laval uiting aan de voor het meerendeel sterk subjectieve gevoelens van het Fransche volk ten aanzien van de mo- reele beteekenis van het plan Young. Men kent deze, gevoelens en bezwaren uit vorige verslagen. Zij zijn tevens de hinder palen die thans door Mellon overwonnen moeten worden. Spanje. Het ontwerp Grondwet gepubliceerd. MADRID, 30 Juni (V. D.) De Grondwet commissie heeft Maandag haar werkzaamhe den beëindigd. Dezer dagen zal zij het ont- werp-grondwet bij de voorloopige regeering indienen, welke deze aan de Nationale Ver gadering ter behandeling zal voorleggen. Het ontwerp is nog niet gepubliceerd. Het is even wel mogelijk het een en ander van zijn in houd reeds thans mede te deelen. De Grondwet bestaat uit 102 artikelen. Artikel 1 verklaart Spanje een democrati sche Republiek, waarin de macht bij het Volk berust. De artikelen 2 tot 5 behandelen de kwesties van zelfbestuur. Er wordt geconstateerd dat verschillende gemeenten die tot dezelfde of ook tot verschillende provincies behooren kunnen worden samengevoegd. Ook verschil lende provincies zouden zich kunnen ver eenigen en aldus autonoom worden. In beide gevallen moet 3/4 van het aantal stemge rechtigden zulks goedkeuren. Indien een autonoom rayon wordt gecon stitueerd, dan moet dit zich een eigen admi nistratie geven. Artikel 6 bepaalt uitdrukkelijk dat er geen staatsgodsdienst meer bestaat. De katholieke kerk is een publiekrechtelij ke corporatie, als hoedanig zich ook andere godsdienstige gemeenschappen kunnen con- stitueeren. Artikel 10 betreft de adellijke titels, die niet meer door den staat erkend worden, doch particulier mogen worden gevoerd. Artikel 11 betreft de vrijheid van geloof en geweten. Bij artikel 27 verplicht de Staat zich de eigendommen te beschermen, terwijl tegelij kertijd in de mogelijkheid wordt voorzien goederen door dwangmaatregelen te onteige nen, indien zulks in het belang van het al gemeen noodig wordt geacht. De arbeid wordt bij artikel 28 als een maat schappelijke plicht verklaard en onder bij zondere bescherming der wetgeving gesteld. De republiek zal wetten uitvaardigen inzake alle arbeidsaangelegenheden en de medezeg gingschap der arbeiders, zoomede het aan deel der arbeiders in de winst der onderne mingen. Het onderwijs wordt staatszaak en is op de volksscholen, waar het verplichtend wordt, gratis. Het volgen van godsdienstonderwijs is facultatief, doch wordt door den staat ver zekerd. De wetgevende macht berust volgens arti kel 32 bij het Volk, dat deze macht door het parlement uitoefent. De Volksvertegenwoordiging bestaat uit Congres en Senaat. Het Congres bestaat uit vertegenwoordi gers van het Volk die door algemeen, direct en geheim kiesrecht zullen worden gekozen door alle manlijke en vrouwelijke Spaansche ingezetenen, die hun 23e levensjaar hebben volbracht. De Senaat zal bestaan uit 240 leden, van wie 60 door de werkgevers, 60 door de arbei ders, 60 door de vrije beroepen en 60 door de Universiteiten en kerkelijke gemeenschap pen zullen worden afgevaardigd. De Senaat kan niet worden ontbonden. Ieder der vier groepen wordt om de vier ja ren vernieuwd. Leden van de gewapende macht kunnen noch senator noch congreslid worden. Beide Kamers komen jaarlijks den 2den Octomer bijeen en zullen ten minste vier maanden haar werkzaamheden vervullen. Bij artikel 43 wordt de regeering zoowel in den Senaat als in het Congres het recht van initiatief toegekend. De Wetsontwerpen van het Congres zullen ter verdere behandeling aan den Senaat wor den voorgelegd. Indien de Senaat een wets ontwerp goedkeurt, wordt het den president van den Staat ter onderteekening voorge legd, in het tegengestelde geval kan de Se naat de ontwerpen weer naar het Congres terugzenden. De tweede maal wordt het ontwerp met de absolute meerderheid van het Congres wet. Artikel 49 bepaalt dat de president van de republiek gekozen wordt door de vereenigde vergadering van Congres en Senaat. Hiervoor wordt vereischt de aanwezigheid van den ten minste twee derden van het aantal leden en de absolute meerderheid van dezen. De president der Republiek benoemt naar eigen goedvinden den premier en deze weer dé ministers. Merkwaardig is de zinsnede dat de Presi dent der Republiek geen andere oorlogsver klaringen mag onderteekenen dan die voor gerechtvaardigde oorlogen, welke zijn vast gesteld in de Internationale Verdragen, die door het Spaansche Volk plechtig zijn gera tificeerd en door den Volkenbond geregis treerd. Ook deze oorlogsverklaringen hebben een wettige machtiging noodig. Engeland. besloten de universiteit met ingang van he den weer open te stellen. Badensche minderheids- regeering. KARLSRUHE, 30 Juni (V.D.) Heden middag werd door den Badenschen Landdag de nieuwe regeering gekozen. Voor den aan vang dezer verkiezingen verklaarden Commu nisten, Nationaal Socialisten. Duitsch Natio- nalen, Evangelischen Volksdienst, Econo mische en Boerenpartij en Staatspartij, dat zij tegen de nieuwe samenstelling der re geering waren. Met zeer geringe meerderheid werden ten slotte gekozen: Witteman (Centrum), Staatspresident en minister van Justitie. Maler (Soc.-democraat). Binnenlandsche Zaken en plaatsvervangend Staatspresident. Dr. Josef Schmitt, Onderwijs en Eere- dienst. Dr. Mattes (D.C.P.) Minister van Finan ciën. De officiëele cijfers van Stahlhelm. BERLIJN, 30 Juni (VX>.) De Commissie voor het in ontvangst nemen van het Stahlhelm=Volksbegeheren voor ontbinding van den Pruisischen Landdag deelt mede, dat het aantal handteekeningen 5.955.996 be draagt. Door de leiding van de Stahlhelm was medegedeeld, dat het aantal handteekeningen 6.031.310 zou bedragen. Zwitserland. Opening Zionistencongres BAZEL, 30 Juni (V.D.) Nahun Sokolow, de president der Zionistische Executieve heeft het 17de Zionistencongrees geopend. De beraadslagingen zullen tien dagen duren Het congres zal verschillende problemen be- studeeren, waaronder de taak van het Zionis me en zijn organisatie, zijn financiering, den huidigen toestand der Joden in Palestina, den opbouw van Palestina en de moeilijkheden der Engelsche regeering t. a. v. het man daat. Hierna zullen gedurende vijf dagen behandeld worden de tegenstellingen van de verschil lende Zionistische groepen Voorts zal een nieuwe Executieve worden gekozen, zoomede een comité van actie. Zuid'Amerika. Mogen kostbare schilderijen het land uit? LONDEN, 30 Juni (V.D.) Bij de de- batten over de nieuwe museumwet in het Hoogerhuis, is de regeering heden in de min derheid gebleven, met 53 tegen 10 stemmen. In deze wet wordt de regeering gemachtigd kostbare Engelsche schilderijen en kunst werken naar het buitenland in leen te ge ven. Tijdens deze debatben tegen deze wet- zette o.a. Lord Han worth uiteen, dat de schil derijen in het buitenland aan groote gevaren zijn blootgesteld. Als bewijs noemde spr. de ongunstige ervaringen, die de inzenders hadden opgedaan op de tentoonstelling te Londen, op de brand in het Nederlandse ie paviljoen te Parijs en op den brand, die ge woed heeft in het glaspaleis te München. Nog meer uittredingen uit de Liberale Partij. LONDEN. 30 Juni (V.D.) Viscount Al- iendaie, penningmeester van de Liberale Partij, heeft Dinsdagmiddag deze functie ter beschikking gesteld en tegelijkertijd bedankt als lid der Liberale Partij. Als motief voor zijn uittreden geeft Lord Allendale op zijn misprijzen van de partij leiding dooi Lloyd George. Ondanks zijn uittreden uit de Liberale Partij zal Lord Allendale, naar hij verklaart, toch de principes der Liberale Partij verde digen. Ook Collin Stratton-Halletts (Portsmouth) die bij de laatste verkiezingen candidaat was voor het Frome district, is uit de partij ge treden en heeft tegelijkertijd zijn diensten aangeboden aan Baldwin, den leider der Con servatieve Partij, voor de volgende verkie zing. Duitschland Opgewonden stemming onder de studenten. BERLIJN, 30 Juni. (Wolff.) Hedenmiddag om half een is het voor en in de omgeving der universiteit tot hernieuwde samenscho lingen en demonstraties gekomen. De stu denten lieten protesten hooren en trachtten liederen in te zetten. Toen de bevelen van de politie herhaaldelijk niet werden opge volgd, werden twintig studenten gearres teerd, van wie een deel weer is vrijgelaten. Verder kwam het nog tot een botsing tus- schen nationaal-socialisten en republikein- sche studenten. Ook te Miinclien betoogingen en in grijpen der politie. Dinsdagmiddag verzamelden zich natio- naal-socil listische studenten in de gangen der universiteit te München en uitten luide protesten tegen den hoogleeraar in het staatsrecht prof. dr. Nawiaski. Het kwam zelfs tot gevechten en de politie werd te hulp geroepen. BERLIJN, 30 Juni (V.D.) De Senaat van I de Friedrich Wilhelm Universiteit heeft he den onder voorzitterschap van den rector J De troebelen in Peru. LIMA, 30 Juni. In een officieel commu niqué wordt gemeld, dat de militaire op stand, die begin dezer week was uitgebroken, beperkt is gebleven tot Cuzco en Puno. Sedetr Maandagmiddag 4 uur zijn door de staking der telegrafisten, geen verdere berichten ont vangen, aldus de Tel..; bovendien hebben de opstandelingen alle treindiensten en andere verbindingen met het Zuiden stopgezet. Men gelooft, dat de opstandelingen wijziging van de kieswet eischen en protesteeren tegen den terugkeer van Sanchez Cerro. AANSLAG OP EEN MEISJE. DADER WERPT ZICH VOOR EEN AUTO. Te Lonneker heeft een jongmensch Dins dag met een scheermes een meisje ernstig gewond aan hals en gelaat. Het meisje is in een ziekenhuis opgenomen. De dader wierp zich, toen hij naar het politiebureau zou wor den overgebracht, voor een auto. Hij werd slechts licht gewond, doch is ook naar een ziekenhuis vervoerd. DE „BLOEMCO"? Naar wij in de Maasbode lezen heeft zich bij de A.K.O.'s en de jongens met belegde broodjes, bier en koffie om mee te nemen aan de stations te Rotterdam gevoegd de „koop man in bloemen voor de coupé". Hij maakte goede zaken. NIEUWE FUSIE IN DE R.R. PERS? Volgens de ..Residentiebode", zijn er te Utrecht besprekingen gehouden tusschen dc directies van het dagblad het „Centrum" en van de „Utrechtsche Courant", teneinde te komen tot een samensmelting van de beid R.K. dagbladen. DE V.A.R.A. CONTRA DEN STAAT. Dinsdagmorgen diende voor het Haagsche Hof het hooger beroep in het kort geding tusschen de V.A.R.A. en den Staat, over het verbod van uitzending van het hoorspel „Ge vleugelde Daden". Jhr. mr. Van der Does, optredende na mens den Staat, verkreeg na het nemen van zijn conclusie uitstel tot 11 September, meldt het Volk. INDISCHE SPOORBOND KOMT BIJ DE I. T. F. Op een te Bandoeng gehouden speciale bij eenkomst, waarbij aanwezig waren de leiders van dc Ned.-Indische spoorbonden, de heeren Moltmaker en Rooyackers, werd naar Aneta meldt besloten; dat de Inlandsche Spoorbond welke 5000 leden telt, zich per 1 Juli zal aan sluiten bij de Internationale Transportarbei dersfederatie. DE LEIDSCHE HOUT GEOPEND. Dinsdag is de Leidsche Hout officieel ge opend. Het park beslaat 16 H.A. aan den Rijnsburgerweg en den Warmonderweg. Er is van September 1928 af aan gewerkt. GEHEIM EENER BESLOTEN VERGADE RING GESCHONDEN. De rechtbank te Maastricht heeft een raadslid te Eijsden, wegens schenden van het geheim eener besloten vergadering veroor deeld tot f 300 boete of twee maanden hech tenis. De eisch was f 500 boete of 100 dagen hech tenis. LETTEREN EN KUNST Schilderkunst van heden Duitschland. Otto Muller, Zelfportret met haan. Op de tentoonstelling van den Deutscher Kunstlerbund, Essen 1931. Essen, Juni '31 Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 HET I. V. V. UIT AMSTERDAM WEG. Het Internationaal Verbond van Vak verenigingen heeft Dinsdag zijn zetel van Amsterdam naar Berlijn verplaatst. „Der Deutsche Künstlerbund nimmt Ab- schied von Otto Miiller. Er starb am 24 September 1930". Met deze paar eenvoudige woorden, op een vóórblaadje in den catalo gus wordt aan het verlies herinnerd door de jonge kunst het vorig jaar geleden. Otto Müller behoorde met Pechstein en Klrchner en Hofer tot die groep militante expressio nisten die aan de Duitsche kunst het revo lutionaire kenmerk der jonge garde hebben opgelegd, In Van Gogh vooral, maar oök in Gauguin hebben zij hun wegbereiders ge vonden; de kunst van dezen hebben zij naar hun aard getransponeerd, en dat beteekent, naar onzen smaak veelal, een overslaan naar rauwe krachtsuiting, een puur krachts vertoon, waartegenover de niet-Germaan zich gaarne afwerend gedraagt. Die niet- Germaan heeft daartoe natuurlijk het volste recht, maar daarmee is natuurlijk een kunstuiting niet veroordeeld, die in-zich-zelf een zuivere weerklank bleek te zijn van een zeer bepaalde geestesrichting en die in ieder geval op een basis van kunde en bewust streven was komen te rusten. De zekere ma nier waarop men buiten Duitschland. ook bij ons, van uit de hoogte over Duitsche schilderkunst placht te spreken, heeft velen vaak gehinderd. Terwijl het toch uiterst moeilijk zou zijn eenige algemeenheid aan te geven, waardoor, voor een ieder afzonder lijk, het begrip Duitsche kunst getypeerd wordt. Voor den één is het de sentimen- teele voorstellingsinhoud van een Meijer von Bremen, zooals die bij onze grootouders in gravure aan den wand hing, voor een twee de is het de litterair-philosophische inslag van een Max Klinger; die aan een verloren handschoen een cyclus wijdde en bij onze ouders in hoog aanzien stond; terwijl een derde de typeering zoekt in de vermetele techniek waarmee een Corinth of Slevogt hun vak beoefenen en die misschien paral lel loopt met de militaire en economisch-: krachtsontwikkeling der natie in de eerste jaren onzer eigen eeuw. Met dc kunst van vandaag staat het, als wij ons niet bedrie gen, anders. Die is, evenals elders, meer al gemeen Europeesch georiënteerd en het zal mijns inziens in de toekomst steeds moeilij ker worden van een specifiek Duitsche. Hol- landsche, Fransche. enz. kunst te praten waar niet opzettelijk op oude tradities wordt voortgeborduurd. Otto Müller heeft dat militante, provocec rende in sterke mate bezeten en men be hoeft slechts een weinig van diens graphisch werk zich te herinneren om de verklaring te vinden waarom het voor velen vaak alle „charme" miste. Doch nu is het curieus, zooals door de drie doeken, waarmee hij hier in Essen herdacht wordt, een artist te voor schijn komt die dat charmeerende evenzeer bezat en het kon doen spreken in en, ge zoudt haast zeggen '.ondanks zijn eenigs zins plompe werkwijze. Er zijn hier van hem: een zelfportret met den haan, een zigeunerkamp en een naaktfiguur in een bosch. Drie vrij groote doeken, op grof, ab- sorbeerend linnen geschilderd, in matte maar uiterst fijn afgestemde kleuren, en elk van de drie van een opmerkelijke harmo nieusheid. Alle drie, maar de Zigeuners en het Zelfportret het meest, staan in mineur, hebben iets van stille weemoedigheid aan zich, maar tegelijk een aantrekkelijkheid waar men niet aan ontkomt. Het zelfportret, de kop van een weinig gecompliceerd ge- voelsmensch met primaire functie, iets van een gepassioneerden landlooper die van den zigeuner de peinzende zorgeloosheid en de meesleepende muzikaliteit bezit. De groote haan, die hem bijna op den kop zit, brengt triomfantelijk de kleurigheid aan dit doek dat den beschouwer bij blijft als een vol slagen kunstwerk. In het andere, waar de Zigeuners rondom hun tent zitten, is door het onderwerp zelf de stemming al gewekt: toch is het niet romantisch theatraal, zooals een driekwart eeuw geleden zulk een gege ven behandeld zou zijne maar met een paar figuren slechts en verder alleen door de kleur-moduiaties de romantiek suggeree- rend. Het naaktfiguurtje onder boomen ten slotte, een zijner laatste werken, ls lichten- der van kleurbouw en zou een verjongde Renoir kunnen oproepen, of een Renoir waaraan de vermoeidheid van het zich veel vuldig herhalen ontbreekt. Voor de jonge kunst is Otto Müller klaarblijkelijk een be langrijk mede-arbeider geweest. Zijn buurman in de eerezaal is Erich Heckel. Ook bij dezen valt in de drie ge- exposeerde werken, die alle van het laatste jaar zijn, een milder opvatting waar te nemen, dan de soms wel onbehouwen con touren waarmee hij vroeger verraste. Hij gaf een portret, staand figuur, van Lon Chaney voor een spiegel, waarin deze clownsl'iguur vol grilligheid uitstekend gety peerd is en de toongevende bruine kleur, met een licht rose verlevendigd, een indruk van waardigheid aan den grapjas met de platte-schult-beenen verleent. Twee groote landschappen, een haven van Bordeaux en een gezicht in het Naha-dal doen Heckel als een sterk talent erkennen. Karl Hofer is kort geleden een nieuwen weg voor hem althans ingeslagen en heeft dat indertijd in een tijdschrift-artikel gemotiveerd. Hij is den kant van het imaginaire beeld uitge gaan, de voorstellingslooze vlakvulling waar toe bestaande dingen slechts het motief ge leverd hebben. Zoo is er een stilleven met duiven, dat niet onaangenaam van kleur is, en een ander, waarvan de motieven door mij niet thuis gebracht konden worden en dat den voor mij onbegrijpelijken naam van Sahara draagt. Nieuw lijkt deze weg mij geenszins; Picasso heeft indertijd zoo ge- INGEZONDEN MEDF.DFF.LÏNGEN a 60 Cts. per regel. werkt en Marcoussis werkt meen ik nóg zoo. Wat Hofer op den nieuwen weg be reiken gaat. zal men dienen af te wachten: hij is iemand van talent en iemand vair grooten ernst. SchmidtRottluff zocht en zoekt het in een bijna barbaarsche vereen voudiging: hij is wat dat betreft een met gezel van Pechstein. die hier ook met een drietal groote doeken uitkomt, doch beiden zijn in wezen niet veel gewijzigd en als men een paar doeken van hen kent. kent men ze spoedig geheel. De laatste is zonder Gau guin's ontdekkingen van de Stille Zuidzee- eilanden niet bestaanbaar, ook hem heb ben de primitieve en deels nog ongerepte schoonheid van die verre landen bezig ge houden en tot reizen erheen aangespoord. Anders van aard is Christian Rohlfs uit Hagen, Osthaus' groote vriend, die ln een schijnbaar verwarde techniek toch nog een vrij sterke plastiek weet te geven. Hij is misschien in Duitschland wat overschat, doch toch zeker niet zonder belangrijkheid. De door den Duitschen kunsthandel sterk naar voren geschoven Max Beckmann heeft sterke kleurqualiteiten, doch is misschien voor onzen smaak wat druk in zijn compo sitie. Voor wij nu overgaan tot beschouwing der abstracte schilders en de verdere afzon derlijken, willen wij nog een paar namen noemen die niet buitengewoon modem, en aansluitend bij hun voorgangers, toch zeker de moeite van het onthouden waard zijn. Men weet dat kort vóór den oorlog Henri Matisse veel Duitsche leerlingen had en dat er rondom dezen in het Café du Dóme te Parijs zich een ganschc kring gevormd had van vurige vereerders van dien Franschen meester. Men voelt nog immer den invloed van dien tijd in een Hans Purrmann zoo wel in diens Damesportret als in een bloem- stilleven. Ook Ahlers—Hestermann vertoont nog zijn Parijsche studiejaren, maar heeft zich intusschen tot een fijnzinnig artist met eigen houding ontwikkeld. Heinrich Nauen is ook een persoonlijkheid, die van Van Gogh en Gauguin uitgegaan tot een eigen stijl is gekomen. Iemand, op wien ik al eens vroeger de aandacht vestigde is Max Kaus. Hij heeft niets buitengewoon opvallends in zijn werk, maar het treft door de groote so liditeit van factuur bij nadere beschouwing. Zonder nu verder phenomenaal te zijn wa ren, om zekere fijne qualiteiten. een Kind van Gerd. Böhme, SabinchGustav Dahler, een mooi stilleven i Roesch, een landschap van Paul ïoteercn. Maar eenige bijzondere li. handelen we nog nader. J. H. DE BOIS „Trader Horn." Zijn leven in Afrika en zijn dood. Eenige jaren geleden belde een oude man met witten baard, die met keukengerei ventte, aan een huis in Johannesburg aan. De bewoonster mevr. Lewis stond hem zelf te woord en het geviel, dat de grijsaard over zijn vroeger leven vertelde. Dit interesseerde haar zoo sterk, dat zij er op aandrong bij hem om zijn herinneringen aan het papier toe te vertrouwen. De geschiedenis werd ge publiceerd in 1927. en bleek al dadelijk een groot succes: alleen in Amerika werden 120.000 exemplaren verkocht. De schrijver was Aloysius Smith, beter be kend onder den naam Aloysius Horn of Tra der Horn. Op 18-jarigen leeftijd vertrok hij uit Enge land voor een firma naar dc Ivoor-kust in Afrika. Hier kwam hij in nauw contact met de inboorlingen, van wie hij ivoor en rubber kocht. Hij voelde zooveel voor het leven der negers, dat hij toen Zambesi Jack ge noemd „bloed-broeder", van hen werd. Dc Heilige Krokodil. Hij huwde met een prinses, een afstam meling van de Koningin van Sheba. meldt de News Chronicle. Doch deze romance werd wreedelijk verstoord, doordat hij een harcr heilige krokodillen doodde. Hij leidde verder een zeer avontuurlijk leven, was nu eens half koopman, half roover, dan goudwasscher, deskundige op het gebied van zeevaart en berging, belastingambtenaar van den Sultan van Zanzibar en de koningin van Madagas car en tenslotte venter. Zijn boek dat hij op 79 Jarigen leeftijd schreef bracht hem er weer boven op. Het is zelfs verfilmd, en hij heeft als 80-jarige grijsaard in Hollywood er aan geholpen. Hier na heeft hij nog een tweetal boeken ge schreven. En nu voor eenige dagen Is Trader Horn in den ouderdom van 82 jaren te Tankerton in Kent overleden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Ververij en Chemische Wasscherij J. LOTTGERING Gr. Houtstraat 5a, Tel. 10771 AGENDA WOENSDAG 1 JULI Palace: „De man, die zijn moordenaar zoekt." Tooneel; Vernler-Recart. 2.30 en 8-15 u. 9.15 uur. Luxor Theater: „Een roman in den harem" en „De mannen van Leontine". Tooneel Os car Goudy Trio. 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater; „De Toonfilmparade" Tooneel: Mary Blank Comp, 2-30, 7 en 9.15 u. DONDERDAG 2 JULI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Groote Markt 8: Jaarl. alg. verg. Verkoop huis J. P. Karthaus, 2 uur. Bioscoopvoorstellingen. APOTHEEKDIENSTEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. tel. 11596. Fa. Begemann en sneltjes, Jansstraat 27. tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5