3getsit Uw LIKDOORN H Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD Bij de revue van hamerstukken werden dit keer slechts zeer weinig voorstellen afge daan. Woningbouw B. en W. stelden voor voorschotten voor den bouw van arbeiderswoningen toe te kennen aan: Wonlngbouwvereeniging „Onze Woning" voor 10 woningen aan Zomerkade (gemid delde huur f 7.80 per week). Coöp. woningbouwvereeniging voor ge- meentepersoneel voor 11 beneden en 22 bo venwoningen aan den Spaarndamschenweg .(huurprijs f 5.92). De heer Peper (communist) vond de hu ren die voor deze woningen gevraagd zullen worden veel te hoog. Geen arbeider kan dat betalen. Bovendien zijn de huizen die de Coöp. woningbouwvereeniging voor ge- meentepersoneel wil boiiwen, veel te klein. Mr. Bomans heeft vroeger in den raad eens gesproken over krotwoningen zonder k, dus rotwoningen. Die benaming past bij de hui zen die men nu aan den Spaarndamschen weg wil zetten. Mede namens den heer Oversteegen diende spreker een motie in om de 'huren op 1/7 van het inkomen te bepalen. Deze motie werd niet voldoende onder steund, zoodat zij niet verder in behandeling kan komen. De heer Peper (communist)nu weet de burgerij wat verkiezingsbeloften te be- teekenen hebben. De heer Visser (C.H.) meende, dat hier behoorlijke huizen gebouwd zullen worden. Ben huurprijs van f 7.30 is evenwel hoog te noemen. Er zullen zich alleen goed gesi tueerde arbeiders als huurders kunnen aan melden. Er worden nu kleine woningen en bovenwoningen gebouwd, er is vaak geble ken, dat daaraan behoefte is. De heer Groen en daal (S.D.A.P.) vond het onjuist, dat de erfpacht voor de huizen van „Onze Woning" niet op een basis van f 9, zooals gewoonlijk, maar op f 12 wordt gesteld. Dat is onbillijk. Daarom stelde spre ker voor om het voorstel alsnog in dezen geest te wijzigen. Spreker wilde den aanval van den heer Peper op de S.D.A.P. bespreken. De Voorzitter vond dit buiten de orde, de motie is niet meer aan de orde. De heer Groenendaal protesteerde tegen deze leiding. De Voorzitter: als u doorgaat zal ik voorstellen u het woord te ontnemen. De heer Groenendaal: Ik zie van het woord af onder het constateeren, dat ik bui tengewoon veel waardeering heb voor uw lei ding van deze vergadering, De voorzitter: Dank u De heer Relnaldj (S.D.A.P.) wees er op, dat de arbeidersloonen terugloopen. I-Iet is daarom noodig dat de overheid de verklaring van het bestuur der vereeniging, dat de leden die f 7.80 kunnen betalen con troleert om zeker te zijn. In het algemeen wees spreker er op, dat de gemeente zich moet richten op het bouwen van arbeiders woningen die voor vier gulden per week ver huurd kunnen worden. Mr. Gerrltsz (S.D.A.P.) wethouder, ver klaarde, dat aan het breede Spaarne flinke huizen gewenscht zijn. Daarom worden daar beneden- en bovenwoningen gebouwd. Dat zal evenwel een uitzondering blijven. De hui zen van „Onze Woning" zijn voor de goed- gesitueerde arbeiders, liet zijn dan ook flin ke huizen, want de kub. inhoud loopt tot 273 M3, terwijl het algemeene minimum 225 M3 is. De kostende prijs van derf grond is f 12, voor gewone arbeiderswoningen wordt als regel f 9 gesteld maar B. en W. vonden geen reden om voor deze duurdere woningen f 3 op den grond toe te leggen. Het voorstel-Groenendaal (om de erf pacht te verlagen) werd verworpen met 21 tegen 14 stemmen. Onder de voorstemmers behoorde ook de heer Gerritsz. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Plantsoen aan den Schotersingel. De lieer Joosten (S.D.A.P.) had er niets tegen, dat de losgelegenheid aan den Scho- tersingel nabij de Ostadestraat wordt opge heven en dat daar plantsoen komt, maar drong er op aan, dat op die plek ook rust banken zullen worden gezet. B. en W. zullen dit overwegen. Verbreeding Tuinlaantje. Voorstel van B. en W. tot het leggen van bouwverbod op .strooken grond in het Tuin laantje voor wegen verbreeding bestemd. De heer Wolzak (A.R.) wees er op, dat de heer Hoogevcen blijk gegeven heeft, dat hij zijn grond aan de gemeente wil verkoo- pen. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) wethouder, zei, dat de heer Hoogevcen vroeger onwillig was. Er is nu evenwel opdracht aan den direc teur van O. W. gegeven om met hem te on derhandelen. De gemeente betracht altijd de soepelheid bij onderhandelngen om tot overeensteming te komen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. Levering van electriciteit aan Heemstede. B. en W. stelden voor een nieuwe overeen komst met de gemeente Heemstede te slui ten over de levering van electriciteit. De heer C as tri cum (R.K.) vond het onjuist, dat Haarlem aan Heemstede elec triciteit tegen een Veel lageren prijs levert dan de particulieren te Haarlem betalen. Heemstede concurreert met Haarlem en trekt de bewoners die anders op Haarlem aangewezen zouden zijn. Wethouder Mr. Slingenberg (V.D) deelde mede dat B. en W. uit andere over wegingen het voorstel terugnemen en nog eens zullen brengen in de commissie voor de lichtfabrieken. De oude gevel Ged. Oude Gracht 62. B. en W. stellen voor af te wijzen het verzoek del' N.V. Eerste Haarlemsche Auto Mij v h .T. Inpijn om een nieuwen gevel te mogen zetten voor het perceel Ged. Oude pracht 62. B. en W. willen gedeeltelijke ver DONDERDAG 2 JULI 1931 bouwing toestaan, om dezen ouden gevel zooveel mogelijk te behouden. De heer Heidstra (V.D.) zag niet in welke waarde de gevel heeft uit historisch en bouwkunstig oogpunt. De heer Visser (C.H.) zei, dat het een fraaie topgevel is uit den tijd van Lod. XIV. Het is noodig dat die zooveel mogelijk onge schonden bewaard wordt. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) wethouder, be toogde ook, dat het gewenscht is den topge vel te bewaren en de verbouwing van de pui zoo uit te voeren, dat de verhouding in den gevel goed blijft. Dit is mogelijk, ook al maakt men er een winkel van. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. De Orgelconcerten in de Concertzaal behouden. B. en W. stelden voor over te gaan tot afschaffing van de gemeentelijke orgelcon certen in de Gem. Concertzaal, omdat de belangstelling daarvoor achteruitgegaan is. De heer Bijvoet (R.K.) vroeg waarom door B. en W. geen advies gevraagd is aan den organist, den heer G. Robert. B. en W. zijn wel heel gauw met hun voorstel tot af schaffing gekomen. Het is waar, dit jaar waren er weinig bezoekers. Maar kunnen geen maatregelen genomen worden, om het bezoek weer te doen toenemen. Er kunnen toevallige oorzaken zijn voor het vermin derde bezoek in dit jaar. Er gaat een opvoe dende invloed van de orgelconcerten uit. Kunnen B. en W. niet eens onderzoeken, waaraan het geringe bezoek te wijten is. Er waren ook concerten die heel goed bezocht waren. De heer Reinalda (S.D.A.P.) verheugde er zich over dat B. en W. niet met finan- cieele overwegingen zijn gekomen. Er was tot heden veel tevredenheid over deze orgel concerten. Waarom hebben B. en W. niet nader gepraat met den hoer Robert over zijn voorstel om het aantal concerten van 10 op 8 terug te brengen? De heer Robert heeft als organist hier groote verdiensten gehad, hij wordt nu door B. en W. wel minder ele gant behandeld. 10 concerten is blijkbaar te veel, hij stelde nu 8 voor. Spreker zou er over kunnen spreken om het aantal voorloopig op 6 te stellen, namelijk één in de maand. B. en W. zouden ook deze gelegenheid kunnen aangrijpen om eens te overwegen welke leiding het gemeentebestuur kan ge ven bij verschillende uitingen van het cultu- rcele leven. Het gebeurt ook, dat op één avond soms twee of drie concerten zijn. Overleg zou hierbij gewenscht zijn. Een com missie die onder leiding van B. en W. werkt, zou goed werk kunnen doen. De heer Ro bert is ook een man die in deze zijn sporen verdiend heeft. De heer Oversteegen (Communist) vond den toegangsprijs te hoog. Spreker stelde voor om de concerten voortaan koste loos toegankelijk 1>c stellen. De heer Delfos (C.H.) wees er op, dat de orgelconcerten in 6 jaar een nadselig saldo van slechts f 280 hebben opgeleverd, waartegenover staat, dat er nog geld aan vermakelijkheidsbelasting is ontvangen. Spreker zou er ook voor zijn.' het aantal concerten te verminderen. De orgelconcerten in de Concertzaal moe ten behouden blijven, omdat zij zijn een aanvulling van de orgelconcerten in de St.-Bavokerk. De heer Visser (C.H,)merkte op, dat de orgelconcerten in die 6 jaar meer gekost hebben, dan f 280, omdat het salaris van den organist in verband met die concerten in de Concertzaal met f 1000 per jaar is ver hoogd. Als B. en W. met een voorstel tot afschaffing der orgelconcerten komen, dan moeten zij daaraan een voorstel verbinden om dat salaris te verlagen. Spreker hoopt evenwel dat de concerten behouden zullen blijven. De toegangsprijs is te hoog. De con certen in de Groote Kerk zijn ook kosteloos en worden zeer goed bezocht. Daarom wilde spreker voorstellen bij wijze «van proef in het a.s. seizoen 6 orgelconcerten is de Concert zaal te geven en die kosteloos toegankelijk te stellen. Dit voorstel werd alleen door den heer Oversteegen gesteund, zoodat het niet ver der behandeld kon worden. De heer Castricum (R.K.) vond het juist, dat B. en W. met een voorstel geko men zijn tot afschaffing, anders zou de heer Robert tenslotte voor misschien 50 be zoekers gespeeld hebben. De heer Baas (A.R.) vond dit standpunt onjuist. De concerten, die een opvoedend karakter hebben, moeten behandeld wor den. Laten B. en W. nader overleg plegen met den organist, Het is onjuist, dat de heer Robert f 1000 krijgt voor de orgelbespelin gen, een deel van dit salaris is een vergoe ding voor het toezicht houden op het orgel. De heer Roodenburg (C.H.) wethouder, zei, dat de ervaring geleerd heeft, dat al is het orgel mooi en al speelt de heer Robert prachtig, het publiek toch niet komt voor de orgelconcerten. Alleen als er goede zange ressen zijn, komen er veel bezoekers. Er is wel een advies van den heer Robert, want hij heeft voorgesteld het aantal concerten van 10 op 8 te brengen. Nu evenwel blijkt, dat er veel raadsleden zijn, die op het behoud der orgelconcerten prijs stellen, zijn B. en W. bereid om dezen winter nog een proef te nemen met 6 concerten. De heer Rein a ld a (S.D.A.P.) vond de conclusie van B. en W. wel goed, maar de toelichting verkeerd. Het is nooit de bedoe ling geweest enkel orgelconcerten te geven. Niemand kon een heelen avond naar dit orgel luisteren. Er moet een goede afwis seling zijn in de programma's. Er moet daar om juist getracht worden de aantrekkelijk heid der concerten te verhoogen. De heer Roodenburg: Dat is ook inderdaad de bedoeling! Draagbare brandspuit. B. en W. vroegen een crediet van f 2200 voor de aanschaffing van een draagbare motorspuit voor de brandweer, waardoor o.a. de voorzorgen tegen brand in den Waarderpolder verbeterd worden. De heer Van Kessel (R.K.) vond, dat het gebied dat door deze bediend moet worden veel te groot is. Het zal daarom noodig zijn, om minstens twee van die spuiten aan te schaffen. B. en W. kunnen evenwel eerst afwachten hoe de ervaringen zijn met. deze eerste draagbare spuit. De Voorzitter zei toe, dat B. en W. dit I zullen overwegen. De voorzorgen in alle bui tenwijken zijn evenwel heel goed. Alleen j INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cfs. per regel en n/et Uw schoen Gebruikt slechts »Gets-lt< en in eenige oogenblikken is de pijn verdwenen. Na >Gets-lt< twee of driemaal gebruikt te hebben, kunt ge den likdoorn met wor- 'el en al verwijderen) ge kunt tJ/ Houdt steeds'n !■)-fleschje >Gets- ffimbM*ll'lt« gereed. moesten maatregelen genomen worden voor den Waarderpolder. De heer Van Kessel: Maar bij de Houtvaart zijn ook eenige gedeelten waar de motorspuit niet kan komen. Daar zou ee,n draagbare spuit ook goede diensten kun nen bewijzen. Het voorstel van B. en W. wend aangeno men. Het Werktijdenbesluit voor winkels. B. en W. stelden voor te bepailen, dat win kels waarin met personeel gewerkt wordt, op Donderdagmiddag na 1 uur gesloten moeten zijn, tenzij B.enW. vergunning geven om open te blijven. Deze vergunning wordt door B. en W. verleend, indien op voldoende wijze aan het winkelpersoneel een vrijen namiddag is gewaarborgd. Kapperszaken wilden B. en W. op Donder dagmiddag zonder uitzondering laten sluiten dus ook zaken zonder personeel. Tenslotte stelden B. en W. voor wat de avond-winkelsluiting betreft alleen een uit zondering toe te staan voor den avond waarop de Luilakmarkt (Vrijdag voor Pink ster) valt. Dan zal de winkelsluiting niet gelden van Vrijdagmiddag tot Zaterdagmid dag en alle winkel dus geopend mogen zijn. De Middenstandscentrale en het Comité van Verweer (uit 39 Haarlemsche Midden standsorganisaties, 1 semi- en 1 consumen- .tenvereenigingen) zond een adres aan den raad om te constateeren, dat de nieuwe ver ordening niet door de winkeliers is ge vraagd en dat zij tegen het winkeliersbelang indruischt. Daarvan werd verzocht deze ver ordening niet aan te nemen. De heer Bijvoet (R.K.) vroeg hoe B. en W. de controle gedacht hebben. De heer Loosjes (V.B.) zei, dat nu een Rechtsgeleerde commissie met een practische oplossing gekomen is, de Vrijheidsbond zich daartegen niet langer verzetten zal. De heer Van Liemt (R.K.) steunde de vraag van den heer Bijvoet. Spreker vond het onjuist dat de gemeente de Winkelsluitings wet aangrijpt om bepalingen te maken die onder de arbeidswet behooren te vallen. Gaat dat wel? Verder geloofde spreker niet, dat de nu vastgestelde verordening ontworpen is dooi de Rechtsgeleerde commissie. De commissie had zelfs bezwaren die niet door B. en W. zijn ondervangen. Spreker ziet in het voor stel van B. en W. een ^imperatief voorschrij ven van den verplichten vrijen middag. Dat zal niet toegepast kunnen worden. Spreker heeft er indertijd al tegen gewaarschuwd. Het zal net gaan als met de markt in Haar lem-Noord. Daarover heeft spreker ook ge= zegd, dat het een fiasco zou worden. En het is reeds nu een fiasco. De heer Reinalda (SDAP)ook buiten de orde! De heer Peper (communist) vond het voorstel waarmede B. en W. thans komen een poover resultaat xan de bemoeiingen van jaren. Als de raad iets van deze zaak terecht wil brengen dan moet er een algemeene sluiting op een bepaalden middag komen. Spr, zal daarom het voorstel van den heer Scholl steunen. Het is hetzelfde voorstel als de communisten reeds een jaar geleden ge daan hebben. De heer Scholl (SDAP): Ook de S.D.A.P. heeft reeds een jaar geleden hetzelfde voor stel gedaan. De gang van zaken is wel heel eigenaardig. Eerst is het overleg mislukt, toen de motie-Bij voet. Ook wat B. en W. nu voorstellen zal op een fiasco uitloopen. Het eenige is om een verplichte sluiting in te voeren op Donderdagmiddag. De kleine win keliers zonder personeel zullen de gemeente ook dankbaar zijn voor hun vrijen middag. Het zal misschien nog eenigen tijd duren voor de Winkelsluitingswet in werking zal treden. Daarom zal het gewenscht zijn, dat Haarlem evenals Heemstede, een winkelslui ting voor de kappers gelast op grond van de verordening op de winkelsluiting. anders komen sommige kappers in moeilijkheden. De heer Boes (V.D.) wilde, hoewel zijn fractie zich vroeger tegen de verplichte sluiting verklaard heeft, nu verklaren dat zijn fractie zal medewerken om het besluit uit te werken. De 'beste regeling moet evenwel daarvoor uitgekozen worden. De heer Castricum (R.K) consteerde, dat men niets kan beginnen met den Midden stand. Daarom blijft slechts een uitweg over: het voorstel Scholl. De heer Wolzak (A.R.) verbaasde er zich over, dat B. en W. met "hun voorstel zijn gekomen. Spreker zou het beter vinden om de zaak te laten zoo als die nu is. De bedienden willen een vrijen middag hebben maar de winkeliers hebben rekening te houden ■met de belangen van hun bedrijf. Nu blijkt, dat de winkeliers geen gedwongen middag- sluiting wenschen, is aan te nemen' dat de verordening door de Kroon niet zal worden goedgekeurd. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder zei, dat men het den winkelstand niet zoo moeilijk mogelijk moet maken. Het personeel wenscht een vrijen middag en nu komt het er (maar op aan daaraan zooveel mogelijk te gemoet te komen. In de praktijk is hei- voorstel van B. en W. hetzelfde als de heer Bijvoet beoogde. Zaken zonder personeel zul len geheel vrij zijn. Zaken met personeel vallen buiten de gedwongen sluiting als zij op andere wijze aan het personeel een vrijen middag waarborgen. Het is nog niet uitge werkt hoe B. en W. de verordening zullen uitvoeren, maar met medewerking van de organisaties is een goede werking en controle ongetwijfeld mogelijk, Er zal een regeling gemaakt moeten worden, dat de winkeliers een ambtenaar der gemeente in hun zaken moeten toelaten voor controle, maar die controle zal alleen toegepast worden als er reden toe is. Spreker gelooft niet, dat Ihet iroorstel Scholl uitgevoerd zal kunnen worden. Als het voorstel-Scholl wordt aangenomen bereikt men voor de bedienden niets, maar wie voor het voorstel van B. en W. stemt- be reikt voor het personeel in elk geval iets. De mogelijkheid moet bestaan om in be paalde gevallen een vrijen morgen In plaats van een vrijen middag te geven, maar dan toch slechts tot een beperkt aantal; laten wij zeggen hoogstens 7 van de 52 weken. Daar over kan overleg gepleegd worden tusschen gemeentebestuur en de organisaties van werkgevers en werknemers. De heer B ij v o e t (R.K.) vond het denk beeld van het instellen van zoo'n Commis sie heel goed, maar het gaat niet aan voor te schrijven, dat de winkeliers gedwongen wor* den een controleeren den ambtenaar toe te laten. Die iheele ambtenaar is bovendien on- noodig als men zoo'n commissie van advies instelt, omdat die ook voor de controle kan zorgen. Als B. en W. de nu voorgestelde ver ordening soepel zouden opvatten dan zal spreker daarvoor stemmen. Als regel moet een middagsluiting ingevoerd worden, in enkele hooge uitzonderingsgevallen moet met een morgen genoegen genomen worden. Dit is het oude voorstel van de recbtsche raads fractie. De heer Scholl (SDAP) als wij doen wat de heer Bijvoet wil, dan gaan wij den ver keerden weg op. Als wij een verordening vast stellen dan moet die uitgevoerd worden. Niet van te voren een soepele uitvoering specu leer en. Spreker gelooft, dat de verordening die hij voorgesteld heeft, eerder door de Kroon zal worden goedgekeurd dan de wonderlijke verordening die door B. en W. is ontworpen. De commissie van advies die de wethouder voorgesteld heeft, zal niet veel uitwerken. De bedienden zullen te angstig zijn om met klachten te komen. De heer Roodenburg (C.H.) wethouder erkende, dat de toepassing van de verorde ning van B. en W. moeilijker zal zijn, maar de bezwaren van de winkeliers worden er ge deeltelijk door ondervangen. Dat argument zal voor de Kroon ook van beteekenis zijn. De commissie van advies kan beter werken dan de heer Scholl verwacht. De winkeliers zullen ook wel op elkaar toezien, al is het alleen uit concurrentiezucht. De ambtenaar voor controle moet behouden worden, maar het zal niet iemand zijn die er op uit ge stuurd wordt om op overtreders te jagen. Wat de vraag van den heer "Van Liemt aan gaat, is het nu niet meer de tijd om te onderzoeken of de gemeenteraad de Winkel sluitingswet mag hanteeren om de Arbeids wet aan te vullen. De heer Van Liemt had die vraag vroeger moeten stellen. De heer Van Liemt (R.K.)de vraag dringt nu sterker naar voren dan vroeger. Het voorstel Scholl werd verworpen 16 tegen 21 stemmen. Voor de S.D.A.P., de Communisten en de heeren Castricum en Boes. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 5 stemmen tegen, namelijk de heeren Baas, Bartels, v. d. Kamp, Klein Schiphorst en Wolzak. Salariëering personeel Meisjesschool. B. en W. stelden voor af te wijzen het verzoek van het onderwijzend personeel der- middelbare school voor meisjes met 5-j. cursus, om gelijkstelling in salariëering met de leerkrachten aan de overige inrichtingen voor M.O. De heer L o o s j e s (V.B. vond het voor stel van B. en W. heel eigenaardig. De meer derheid van B. en W. staat op het standpunt dat aan de Meisjesschool M.O. wordt gege ven. De gemeente eischt van de leerlingen der Meisjesschool schoolgeld 'berekend met de maatstaf van het M.O. De gemeente vor dert ook, dat de leeraren bevoegd zijn om M.O. te geven. Spreker heeft eenige keeren dè eindexamens bijgewoond in de Meisjes school en in de H.B. Scholen. De Meisjesschool maakte wat de telen aangaat, een uitstekend figuur. Alleen aan .wiskunde wordt op de Meis= jesschool minder gedaan, maar dat is juist het goede karakter der Meisjesschool. Daar om moet de gemeente het personeel van de Meisjesschool ook gelijk salariëeren als op de H.B. scholen. De 'heer Boes (V.D.) zei, dat op de Meis jesschool een bord staat „inrichting voor Middelbaar onderwijs". Dan wordt er toch geen fröbel-onderwijs gegeven! Uit de oude raadsnotulen diepte spreker op, dat het bij de oprichting der Meissjesschool ook de be doeling is geweest middelbaar onderwijs te geven. Moet de raad, nu 65 jaar later het enge standpunt innemen, dat het geen middelbaar onderwijs is? Het is krenkend om het voor te stellen alsof de Meisjesschool geen M. O. geeft. Het onderwijs is er wel anders, maar niet minder. Voor vele vakken worden aan de Meisjesschool geen mindere intellectueele eis.chen aan de leeraressen gesteld dan aan de leeraren der H.B. Scholen. Bijvoorbeeld voor de talen. Er is dus geen reden om een lagere salarisregeling voor de Meisjesschool vast te stellen. De heer Peper (Communist) pleitte voor gelijk loon voor mannen en vrouwen. Daar om moeten de leeraressen der Meisjesschool ook dezelfde salarissen hebben als de leeraren der H.B.-scholen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) sloot zich aan bij het betoog der heeren Loosjes en Boes. B. en W. hebben het ongelukkig in hun voorstel gezegd, dat aan de Meisjesschool geen M.O. wordt gegeven. De heer Boes heeft het juist gezegd, het onderwijs is alleen an ders. Het onderscheid in salariëering dateert van 1922. De zaak is evenwel, dat de raad weet, dat de gemeente verschillende ambtenaren en werklieden in dienst heeft, die reeds jaren lang te laag gesalarieerd zijn. Bij de be handeling van de begrootingen voor 1930 en 1931 is het standpunt ingenomen, dat de voorstellen om die onbillijkheden op te hef fen, uit algemeene overwegingen van beleid zijn aangehouden. De soc.-dem. fractie staat op het standpunt, dat zoo lang de gemeente geen recht heeft kunnen doen aan de werk lieden, ambtenaren en hoofdambtenaren, het verzoek der leeraressen niet kan worden in gewilligd, hoewel ook de rechtvaardigheid van haar aanspraken worden erkend. B. en W. kunnen dan als de tijd het toelaat met een algemeen voorstel komen. De heer Visser (C.H.) erkende de juist heid van dit betoog van den heer Reinalda. Als men zonder meer de salarissen der leeraressen verhoogt, pleegt men -misschien onrecht tegenover anderen. Is er geen nieuwe poging te doen om het rijkssubsidie voor het M. O. terug te krijgen? De heer Roodenburg (C.-H.), wethou der, meende, de ingezonden stukken in de couranten, de zaak vertroebeld hebben. Ex- is gezegd, dat men de rijkssubsidie van de Meisjesschool terug moet geven, maar die subsidieering is 40 jaar geleden. Zoo is er meer te berde gebracht wat onjuist is. Er is o.a. gezgd, dat de inspecteur en de commis sie geadviseerd hebben om de salarissen van de leeraressen te verhoogen, maar zoo'n ad vies is bij B. en W. niet ingekomen. Spreker behoort tot de meerderheid uit het college van B. en W. die meent, dat aan de Meisjesschool M. O. woi'dt gegeven. Toch I meent hij, dat er geen aanleiding is, om de tractementen van de leeraressen op hetzelf- 1 de peil te brengen als van de leeraren, In dé burgermaatschappij komt ook veel voor, dat menschen die gelijk bevoegd zijn, niet het zelfde salaris verdienen. Bij het Lager On derwijs is het ook zoo. De salarissen aan het buitengewoon 1. o. zijn hooger dan bij het ge woon 1. o. Als men alles precies zou gaan uit zoeken, zou het wel eens mogelijk zijn, dat enkele andere scholen voor M. O. eerder val len onder het Voorbereidend M. O. Maar moet daarvoor dan ook een ander salaris ge steld worden? Het verschil dat er bestaat in onderwijs dat gegeven wordt aan de Meisjesschool en aan de H. B. Scholen, rechtvaardigt een ver schillende salariëering. Het onderwijs aan de H.B.S. en het Gymnasium, dat opleidt voor de Universiteit, eischt meer inspanning voor de leeraren. Wij vragen aan de vrouw iets minder zwaren arbeid. En dit komt in de sa lariëering ook uit. Sprekers voorganger heeft dat 11 jaar geleden in den raad bepleit en toen is dit algemeen goed gekeurd. Het orde houden in de klasse eischt aan een Meisjes school minder inspanning dan op de K. B. Scholen en Gymnasium. (Protesten). Wat de subsidieering van het M. O. door het rijk betreft, moet afgewacht worden wat er met de ontwerp-wet op het M. O. zal ge schieden. De Voorzitter erkende ook, dat aan de Meisjesschool M. O. wordt gegeven. Nu is het juist, dat er voorstellen tot salarisverhooging van gemeentepei'soneel zijn verschoven naar betere tijden, maar dat is iets andei's dan nu met de leeraressen. Bij de werklieden en ambtenaren moeten misschien eenige groe pen verhoogd woi'den, maar men vindt daar bij toch niet, dat één groep verschillend wordt gesubsidieerd. En die onbillijkheid vindt men bij deze salarisquaestie aan de Meisjesschool. De heer Loosjes (V. B.) zei, dat de ver gelijking van den wethouder met het L. O. niet opgaat. Een onderwijzer die les geeft op een school voor m. u. 1.. o. of bij het buiten gewoon 1. o. moet andere bevoegdheden heb ben dan de gewone lagere akte. Als de gemeente niet maakt, dat er goede salarissen aan de Meisjesschool gegeven worden, dan bestaat het gevaar, dat wij niet de allerbeste krachten hebben. Het standpunt der soc.-dem. fractie be treurt spreker. Moet men de eene onbillijk heid laten bestaan omdat men niet alle an dere onbillijkheden kan opruimen. Misschien kan de heer Reinalda een modus vinden om de geheele salarisquaestie aan te houden tot het najaar. 1 De heer Peper (communist)" vond de hou ding der S.D.A.P. allermlserabelst. De S. D. A. P. heeft indertijd geweigerd het voorstel der communisten te steunen om de salaris sen der werklieden te verhoogen. De heer Reinalda heeft erkend, dat de leeraressen onbillijk behandeld worden, doch hij laat er op volgen: de dames moeten maar wachten. Spreker heeft nog niet gehoord, dat een der raadsleden heeft voorgesteld de salaris sen der leeraressen gelijk te stellen met de salarissen voor het M. O. Daarom diende spreker zoo'n voorstel in. De heer Boes (V. D.) hield vol, dat een afwijkende salarisregeling een onbillijkheid is. Het is niet waar dat het onderwijs aan' de Meisjesschool in het algemeen lichter is. Het is aan een Meisjesschool niet gemakke lijker om orde en tucht te houden dan aan andere gemengde Middelbare Scholen. Wat de wethouder daarover zei is feitelijk bespot telijk. Spreker pleitte er voor om de onbillijk heid tegenover de leeraressen onmiddellijk op te heffen. Het betoog van den heer Rei nalda om de zaak uit te stellen is niet steek- houdend. Het zou misschien overweging ver dienen om nu de S.D.A.P. dit standpunt in genomen heeft, uit practische overwegingen de beslissing te verdagen. i De heer Adrian (V. B.) vond het onjuistI om de verhooging van de jaarwedden van de leeraressen vast te koppelen aan de verhoo ging van de salarissen van het overige ge- meentepersoneel. Zoo wordt alles op de lange baan geschoven. De heer Reinalda (S. D. A. P.) vond het in het algemeen een gelukkig "verschijnsel, dat er ingezonden stukken in de pers komen over zaken die in den raad aan de orde ko men. Dat is ook ter voorlichting van den raad, al worden er wel eens onjuistheden in die stukken gezegd. Uit de debatten is gebleken, dat men alge meen aanneemt, dat er aan de Meisjesschool M. O. wordt gegeven. Alleen is er verschil in de waardeering van verschillende takken van M. O. Spreker zou later wel eens rustig willen spreken over de wenschelijkheid om het onderwijs aan de Meisjesschool eenigs- zins te hervormen. Er wordt elders in het land gedacht over de wensehelijkheid om de opleiding op Meisjesscholen van 5 op 6 jaar te brengen, maar dan zoo, dat het onderwijs tenslotte gelijk is aan de 5-jarige H. B. Scho len voor jongens en meisjes. Spreker erkent de rechtvaardigheid van het verzoek der leerax'essen. Het is evenwel onvoorzichtig om, zooals de heer Visser ge daan heeft, de gelijkstelling vast te koppelen aan de quaestie der i-ijkssubsidie. Ons mid delbaar onderwijs is, onder leiding van den vroegeren wethouder, op een hoog peil ge bracht en dat moeten wij vasthouden, al thans zoo lang de wet dat mogelijk maakt. Het is verkeerd om de Meisjesschool te klei neeren door te zeggen, dat de meisjes daar •niet opgeleid worden voor' de universiteit. Dat is juist een verdienste, want als alle jon gens en meisjes der Middelbare scholexx op geleid zouden worden voor de universiteit, dan zou de overvloed van intellectueelen nog toenemen. Gelukkig gaan er ook vele jon gelui van de H.B.S. en het Gymnasium on middellijk over ixx de maatschappij en ver overen daar een eervolle positie. Spreker zou het beste vinden als B. en W. het voorstel tot verhooging der salarissen der leerai'essen der Meisjesschool aan de orde stelden bij de behandeling der begrooting voor 1932, dan kan tevens beoordeeld wor den hoe de. positie van het overige gemeen- tepersoneel zal zijn, Voor de leeraressen komt het neer op een salarisverhooging van f 1000. De Voorzitter pleitte er voor om het onrecht tegenover de leeraressen onmiddel lijk op te heffen. De raad heeft dit indertijd bij de hoofdagenten der politie ook gedaan. De heer Loerakker (R.-K.) die verge lijking is niet juist. De heer Roodenburg (C. H.) wethou der, zei, dat het verloop onder de leerares sen der Meisjesschool zeer gering is. De vrees van den heer Loosjes is dus ongegrond. Aaxr de Meisjesschool wordt hetzelfde schoolgeld geheven als aan de H. B. S., omdat het on- derwijs thans ï-eeas evenveel per leerling kost. Als de gemeente de salarissen gelijk stelt, kost dat aan de gemeente f 16000 a f 17000, zoodat de kosten per leerling aan de Meisjesschool dus dan aanzienlijk zouden stijgen. Men komt aan de Meisjesschool wel even ver in de talen als aan de H.B.S., maar dat komt omdat het onderwijs in eenige an dere vakken minder intensief is. Het zou onjuist zijn om de beslissing over de leeraressen uit te stellen tot de begroo- ting. Laat de raad i:u eens beslissing nemen. D<? lieer Reinalda (S. A. D. Pj. diende Vergadering van Woensdagmiddag 1 Juli. (Vervolg.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14