SPORT EN SPEL HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 2 JUL! 1931 GYMNASTIEK. Intern. Turnfeest Olympisch Stadion Amsterdam. Minister Briand stelt prijzen beschikbaar. Wat er ge beuren gaat. In een dezer dagen gehouden persconferentie van de regelingscommissievan het I. T. O. S. A. werd omtrent het programma het volgende medegedeeld: Vrijdag 3 Juli: Om 7.15 vertrekken alle leden van de jubileerenden gymnastiekver- eeniging „Kracht en Vlugheid" van het Am- stelveld af naar het Centraal Station, welke optocht door de „Postharmonie" zal worden opgevroolijkt. Om kwart voor acht worden de buitenlandsche gasten aan het Centraal Station ontvangen waarna naar het Amstel- veld wordt tei-uggemarcheerd. De Vereeniging tot Veredeling van Volks vermaak organiseert gedimende dien avond op het Amstelveld een concei-t. Na aankomst van de stoet zal Wethouder E. Polak een welkomstwoord uitspreken. De avonds om 9.15 recipieert de jubilee- rende vereeniging in het Carltonhotel. Zaterdag 4 Juli: Des morgens 11 uur ont vangt het Gemeentebestuur van Amsterdam de deelnemers aan het I.T.O.S.A. in de groote zaal van de Kamer van Koophandel, waar wethouder Dr. F. M. Wibaut het woord zal voeren. Des middags 2 uur vangt het feest xn het Stadion aan. Des namiddags vijf uur vindt een optocht plaats van alle deelnemers van het Stadionplein via Amstelveenscheweg, Zocherstraat. Overtoom, Leidsche Boschjes, Leidsche Plein, Weteringschans, Nieuwe Vij zelstraat, Vijzelgracht en Vijzelstraat. Hee rengracht even zijde naar het Thorbeckee- plein, waar de stoet ontbonden wordt. De deelnemers worden per tram weer naar het Stadion teruggebracht. Des avonds om 8.15 vangt het interessante avondfeest in het Stadion aan. De Hoch- schule fuer Leibesuebungen treedt op. bal letten en rythmische dansen worden uitge voerd, athletieknummers vinden plaats, ter wijl het spreek-, dans- en bewegingsspel „De Zegepraal van Vader Jahn" zeker grooten indruk zal achterlaten. Het slot van den avond vormt een optreden van 1500 dames en meisjes. Van 10.15—11 uur zal een en ander door een ooggetuige worden uitgezonden via de V.A.R.A. Zondag 5 Juli: Zondagmiddag half 2 vindt de laatste uitvoering plaats. Hierbij zal de officieele begroeting plaats hebben met vaandels. De A.T.B. zal een massanum mer uitvoeren, terwijl er weer veel te zien zal zijn op athletisch en gymnastisch ge bied. Het hoogtepunt wordt gevormd door de verplichte algemeene vrije oefeningen van dames en heeren, waaraan zeker 1500 personen deelnemen. Des avonds half negen vindt in „Schin kelhaven" de prijsuitreiking plaats. Maandag 6 Juli wordt besteed door de buitenlandsche en binnenlandsche gasten om uitstapjes te maken in de omgeving. Gasten zullen o,m. nog zijn de bemanning en van het Engelsche oorlogsschip „York" en van een Noorsch oorlogsschip. Tenslotte kan nog worden medegedeeld dat de minister van Buitenlandsche Zaken Briand, een sèvres-pox-celeinvaas met 5 eeremedailles als prijzen ter beschikking heeft gesteld. De Duitsehe en Fransche Gezant te Den Haag zullen de feesten bijwonen. DAMMEN. „IIAARLEMSCIÏE DAMCLUB". De algemeene jaarvergadering der „Haar- lemsche Damclub'' zal dit jaar op Maandag avond 20 Juli plaats vinden. De agenda bevat vele belangrijke punten, mede in verband met de herdenking van het 25-jarig bestaan der vereeniging in 1932. Voorts zijn er verscheidene bestuursvacatu res te vervullen wegens het zich niet meer herkiesbaar stellen van den lsten voorzitter, Isten secretaris en lsten commissaris-biblio thecaris EEN PRAATJE OVER ONTSPANNING Dr. Wijnaendts Francken heeft gezegd dat slechts diegene werkelijk gezond is, die van het leven kan genieten en er een onschuldige liefhebberij op na houdt. Ontspanning dus, maar dan ook dusdanig, dat door middel van die ontspanning een rust verschaft wordt, die ons van tijd tot tijd die afwisseling geeft, die nu eenmaal onont beerlijk is, omdat de boog niet altijd gespan nen kan blijven. Het is feitelijk van ondergeschikt belang, 3n welken vorm die ontspanning genoten wordt. De een vindt verstrooiing in het maken van een wandeling, de ander schildert of tuiniert. De eerste behoeft daarvoor echter geen lange-afstandlooper te zijn en de tweede geexi Rembrandt of expert op het gebied van bloe men en planten. Beidexx verschaffen zich afwisseling op hun 'eigen manier en vinden afleiding van de da- gelijksche beslommeringen door lichame lijk of geestelijk als 't ware frissche lucht in te adexxxeix. Geest en lichaam worden verkwikt, om daarna met meer lust cn opgewektheid den arbeid te kunnen hervatten. Het menschelijk lichaam heeft nu eenmaal rust noodig en de geest afwisseling na vol brachte dagtaak. Nu kennen wij ze ook wel, die menschen die van hun ontspanning een te ernstige zaak maken en van hun liefhebberij een manie. Menschen, die over niets anders meer kun nen praten. Bij hen is dus de ontspanning belangrijker gewordexx dan de dagtaak zelve. Verstandig is het daarom bij de keuze van uwë ontspanning iets aan te grijpen, waar door de geest wordt afgeleid en 't lichaanx rust krijgt. En dan denken wij hierbij onmiddellijk aan het damspel! Juist door het beoefenen van het dam spel maakt men zich los van zijn dagtaak, vergeet z'xi beslommeringen ïix zaken en on dervindt er bovendien het plxysieke voordeel van. Zeker, men kan zich na volbrachte dag taak het zoo gexnakkelijk mogelijk maken en zich desnoods op een divan ter ruste leggen. Maar dan zal die ontspanning er geen zijn in den waren zin des woords.... want dan is er geen afwisseling. lijk het geheele begrip „ontspanning" in zich sluit, biedt het damspel in bijzonder ruime mate.mits men de kunst verstaat het te begrijpen! Beschouwt ge uw liefhebberij alleen als verstrooiing en niets meer, geniet er dan van zooveel ge kunt. Stelt ge echter den eisch dat die ontspanning U iets méér moet bieden dan louter ver strooiing, kiest, dan een spel dat uw hersenen scherpt, uw concentratie- en doorzettings vermogen ontwikkelt en u in staat stelt met grooter activiteit deel te nemen aan den strijd om het bestaan. Wij herhalen het nogmaals: deze laatste eigenschappen vindt u in het damspel. J. W. VAN DARTELEN. LAWNTENNIS WIMBLEDON. Borotra en Perry geslagen. EINDSTRIJD SHIELDS-WOOD. Als de Amerikaansche enthousiast die zich te Amsterdam bij de Spelen in 1928 had op geworpen tot vrijwillig aanvuurder van zijn landgenooten onder het publiek, gisteren te Wimbledon aanwezig was geweest zou hij zich zelfs in die plechtige omgeving niet heb ben kunnen bedwingen met zijn Ray-Ray- Ray-U-S-A, Het was Woensdag een glorie dag voor de Amerikanen. Het resultaat van de halve eindstrijden in het heeren-enkel- spel is toch, dat Shields en Wood, beiden zonen van Oom Sam, elkaar in de fiixale zul len bestrijdexi. Borotra kon het niet bolwer ken tegen Shields, hoewel hij zijn huid duur genoeg heeft verkocht. De eindscore werd voor Shields 75, 36, 64, 64. Daarmee was Frankrijk uit den strijd verdwenen. Ferry, de sxxel opgekomen Engelsche kracht, die piiysiek zoo rijk bedeeld is voor het in spannende tournament tennis stelde de En- gelsehen teleur, door te verliezen vaxi dien anderen jongen Amerikaan Wood met 64, 2—6, 46. 2—6. In de damesafdeeling is ook nog een zeer belangrijke wedstrijd gespeeld, namelijk tus- schen Frl. Aussem en de Zwitsersche kam pioene Mile. Payot. Het Duitsehe speelster- tje was in den aanvang niet erg op dreef en verloor de eerste set met 26. Daarna kwam zij echter in haar spel en won twee sets ach tereen met 62, 61, zich daarmee met Mme Matliieu, Helen Jacobs en Frl. Krahwinkel in de laatste vier plaatsend. In de kwarteindstrijden van het heeren dubbelspel behaalden de paren Cochet-Brug- non en Lott-van Rijn overwinningen. De overige wedstrijden waren van minder be lang. HET DAVISCUPTOURNOOI. Ter gelegenheid van de kampioenschappen van Wimbledon kwam de Internationale Lawn Tennis Federatie bijeen. Een voorstel dat inhield de wedstrijden voor den Davis- cup om de twee jaren te laten spelen werd verworpen. 20 landen stemden voor dit voor stel en 13 landen waren daartegen. Hier mede was de noodzakelijke 2/3 meerderheid niet bereikt. Andere voorstellen betreffende de indeeling exx de orgaxxisatie van de wed strijden werden naar een bijzondere com missie verwezen. WATERPOLO IJ I—ZIGNEA I (2—1). Dinsdagavond trok Zignea naar het Sport- fondsenbad voor een competitiewedstrijd te gen het IJ. Daar Zignea een voorspeelster miste, liet het IJ een harer leden uitvallen. Het spel werd daardoor grootendeels voor het Zignea-doel gespeeld, ook al omdat de Ainsterdamsche dames belangrijk sneller waren. Toch weet het LI voor rust slechts een maal te doelpunten, als mej. Laddé uit een kluwen van speelsters den bal bemach tigt en hard inschiet. Na rust blijft de spel- verdeeling even zonderling als te voren. Bij het Zigneadoel liggen zes dames in het mid den liggen mej. Vierdag en mevr. Venerna, terwijl mej. v. Abs met haar tegenstandster voor het IJ-doel geposteerd zijn. De gelijk maker komt als mej. v. Abs in vrije positie den bal krijgt toegespeeld (11). Dan blijft de stand langen tijd onveranderd, hoe er ook van beide kanten gewerkt wordt, tot kort voor het einde. Mej. Uiterwijk van het IJ aan haar club de leiding bezorgt. De wedstrijd werd buitengewoon slap ge- malen ziet Kohier zich onhoudbaar gepas- passeerd (02). De strijd neemt nu een forsch karakter aan. Scheidsrechter De Vries moet de teugels strakker aanhouden en zendt achtereenvolgens Stender, Braam en Elde- ring het v/ater uit. Dolfijn heeft nu door de numerieke mee- derheid weinig moeite te scoren 03. H.P.C. komt er nu beter in, het samen spel is beter en na eenige oogenblikken pas seert Kooijman Rijke met een fraaie door slagbal 1—3. H.P.C. wijzigt dan haar opstel ling. Braam gaat voorspelen. Moolenaar neemt zijn plaats in, terwijl Eldering ach ter gaat spelen. Als laatsgenoem.de, die blijkbaar een slechten dag had, wederom onvoldoende zijn man houdt leidt Dolfijn met 41. Thans vinden de HP.C.'ers het genoeg met groot enthousiasme wordt gespeeld, waardoor de Dolfijn-achterhoede druk werk krijgt en het schijnbaar niet houden kan. Althans zij zoekt haar kracht in mlxiaer fraaie trucs. Scheidsrechter De Vries maakt er echter een einde aan, door Kuiper het j water uit te zenden. I De toegestane strafworp wordt door Kooïj- j man benut (24). I Onmiddellijk komt H.P.C. weer voor het Dolfijndoel. Uit een vrije worp krijgt Moole naar den bal toegespeeld en met een zuiver schot verkleint hij HP.C.'s achterstand. (3—4). Slechts enkele seconden zijn nog te spelen, zoodat H.P.C., nu sterk in de meer derheid, geen gelegenheid meer krijgt te doelpunten. Spoedig fluit scheidsrechter De Vries voor dezen minder fraaien -wedstrijd einde. H. P. C. II—H. V. G. B. n (4—0). Voor de res. 2e klas Ned. Zw. Bond speel den eveneens gisteravond onder leiding van den heer J. de Vries, de H.P.C.- tegen de H.V.G.B.-reserves. De zeventallen stellen zich als volgt op: H.P.C. II: J. Schutter, D. Wesseling, B. Bal, J. van Zadel, J. Muller A. F. Heerkexis Thijssen, J. Stuifmeel. H.V.G.B. n: M. C. Sondrock, J. Glatz, M. C. Fehres, J. Schornagel, L. Brunt, C. de Wijs J. Boon. Direct na den aanvang komt H.P.C. voor het H.V.G.B. doel, waar Muller een vrije wox-p ten deel valt. Hij plaatst den bal keurig naar Heerkens Thijssen die keeper Boon met een boogschot passeert 10. H. P. C. speelde beter dan in den eersten wedstrijd tegen de H. V. G. B.'ers terwijl laatstgenoemden het snelle tempo der gast- heeren niet konden bijhouden. Als Stuifmeel een hard schot tegen de bovenlat heeft gegeven, komt v. Zadel snel uit de achterhoede opgezwomm-en. Zijn te genstander die meer dan een lengte achter ligt kon niet verhinderen dat eerstgenoemde van dichtbij onhoudbaar doelpunt. 20. De H.V.GJ3.-voorhoede zendt eenige tam me schoten in; waarmede Schutter echter weinig moeite heeft. Met H.P.C. in den aan val komt de rust. Eén der H.VG.B'ers heeft kramp, zoodat ook H. P. C. laat uitvallen en de strijd wordt voortgezet met zes tegen zes man. Als na het uitzwemmexi H. P. C. het eerst den bal heeft, wordt v. Zadel de bal toe gespeeld, die wederom een snelle rush inzet en keeper Boon is ten derden male gepas seerd. (30). Vermoeidheid laat zich bij de H.V.G.B.'ers gelden zoodat weinig gevaarlijks wordt ge leverd, de H. P. C.'ers hebben bet spel ge heel in handen. Het' is wederom v. Zadel, die na opzwem- men H. P. C.'s vierde doelpunt scoort, waar na spoedig het einde aanbreekt. Slechts één punt moet H. P. C. H nog halen in den wedstrijd tegen Neureus H om kampioen te worden van de reserve tweede klas. H.P.C.-adsp.H.V.G.B.-adsp. 06. De H.V.G.B.-adsp. waren in dezen wed strijd steeds in de meerderheid en wisten dan ook na een ruststand van 20 een sprekende 6O-overwinning te behalen DE WATERRATTEN—C. J. M. V. 6—0 Ook de tweede wedstrijd tegen de C. J. M. V. hebben de Waterratten in hun ,-voordeel weten te ebeslissen. Werd in den Haag slechts met een klein verschil gewonnen, thans toon den de Waterratten zich de meerderen en drukten dit in zes goals uit. De Waterratten stellen zich als volgt op: v. d. Broek, S. de Vries, A. H. de Bruyn, Vrugt, M. de Bruyn, N. de Vries, v. Koningsbrugge. De Waterratten zijn het eerst bij de bal exi daar er met vier man uitgezwommen is, ont staat er al direct verwarring in de C. J. M. V. achterhoede, waarvan W- de Vries profi teert en zijn club de leiding geeft. 10. Weer gaan de Waterratten met vier spelers naar voren en al gauw heeft Vrugt succes 20 v. d. Broek krijgt nu eenige schoten te verwer- ken waar hij niet veel moeite mee heeft. Aan den anderen kant schiet W- de Vries twee maal tegen de lat. Dan moet een C. J. M. V. tot 31 December van dit jaar. Wanneer dus een onzer zwemcorypheeën het zou willen wa gen, leidt een succes onvermijdelijk tot het professionalisme. STEDENWED STRIJD HAARLEM—DEN HAAG. Vrijdagavond a.s. wordt in de Nieuwe in richting aan de Houtvaart de stedenwed- strijd HaarlemDen Haag verzwommen. Voor dezen wedstrijd die al eenige jaren achtereen is gehouden, is beschikbaar een wisselbeker, uitgeloofd door de „Haagsche Courant". Houder van den beker is thans Den Haag. Ook dit jaar beloven de wedstrijden, die bestaan uit personeel® banen, estafet-te's voor dames en heeren schoonsprixxgen voor dames en heeren, en waterpolo voor heeren, weer zeer belangrijk te worden. Van de deelnemers uit Den Haag kunnen wij noe men H. de Haas, onze nationale kampioen vrije en rugslag. Stotijn, de Nederlandsche kampioen schoonspringer en de snelle esta fetteploegen van H. Z. en P. C. en Zian. Daartegenover stelt Haarlem zijn aller beste krachten, zoodat zeer zeker van goede sport genoten kan worden. De wedstrijden, die door de zwemcommissie van den Haar- lemschen Zwembond georganiseerd worden, vangen om 7 uur des avonds aan.Voor pro paganda doeleinden is de toegangsprijs laag gesteld. PAARDENSPORT DIT JAAR OP 16 JULI. Het jaarlijks Concours Hippïqué vaxi Hoofd dorp, met het springconcours, waarvoor steeds groote belangstelling bestaat, zal dit jaar gehouden worden op Donderdag 16 Juli. Als bijzonder attractienummer is in het programma opgenomen een Historische Qua drille Anno 1830). Bovendien is een novum op het programma geplaatst nl. een nummer Hooge school-manoeuvres, dat zoowel voor kenners als voor leeken zeer interessant is. Verschillende prijzen, waaronder medailles van het Koninklijk Huis, zijn voor het Con cours uitgeloofd. HET PALEIS-RAADHUIS IN DEN RAAD BESPROKEN. Veel tegenstand tegen het voorstel-Van den Bergh. MEN WENSCHT GEEN UITSTEL DOOR COMMISSIE-BENOEMING. VOETBAL HET BOEK VAN GROOTHOFF. Zooal men weet, heeft de heer C. J. Gi'oot- hoff, in opdracht van de Technische Com missie van den K.N.V.B. het vorig jaar een nuttig boek geschreven, waarin het heele A. B. C. van onze populaire wintersport werd behandeld. Hiervan is thans reeds een twee de, vermeerderde en verbeterde druk ver schenen, op zichzelf bewijs genoeg voor de kwaliteit van Groothoff's werk. Onze lezers kennen den schrijver trouwens als een onzer medewerkers. Hij is wel de meest vooraan staande deskundige op voetbalgebied in ons land. De verbetering (vermeerdering) van dezen tweeden druk is gelegen in het feit, dat niet alleen de tactiek van het spel, doch ook de techniek er in is behandeld. Het boek is thans een volledige en aantrekkelijk ge- illustreerde handleiding voor het spel ge worden. Voetballers die het nog niet bezit ten, zullen verstandig doen, het zich thans aan te schaffen. De verwonderlijk lage prijs van f 1 voor dit keurige, meer dan 300 blad zijden tellende, stevig gebonden boek, be hoeft voor niemand een beletsel te zijn. UIT- ATHLETIEK WEST-DUITSCHLAND—NEDERLAND GESTELD. Door bijzondere omstandigheden kan de dames-athletiek-ontmoeting West-Duitsch- landNederland, welke Zondag te Wap per thai zou gehouden worden, niet door gaan. Het ligt evenwel in de bedoeling dezen wedstrijd eenige weken later in een andere stad te doen plaats vinden. BINNENLAND leid: bepaalde fouten, zooals over de be enen I Speier het water verlaten en als S. de Vries .„.nmmmi «it-iAMii flnnr ri.f»n solnairi QUPC n - zwemmen, schenen door den scheidsvech ter niet te worden opgemerkt, zoodat het spelpeil gedurende den wedstrijd bedenkelijk daalde. H. P. C.—DOLFIJN (3—4). Onder groote publieke belangstelling werd bovengenoemde wedstrijd Woensdagavond in de zweminrichting Groenendaal gespeeld. Als scheidsrechter J. de Vries beginnen fluit stellen de volgende zeventallen zich op: H. P. C.: L. Kohier, A. J. Braam, H. J. Leijenaar, F. W. Moolenaar N. N., J. Kooijman, C. Proxxk, Dolfijn: J. Stender, P. v. d. Velden, G. v. d. Kamp, N. N., J. Kooijman, H. Eldering. G. Rijke. Onmiddellijk na het begin komt Dolfijn sterk opzetten. Braam c.s. krijgen dan ook de handen vol, terwijl keeper Kohier al spoedig handelend moet optreden. Oorspronkelijk weet de H.P.C.-achterhoede stand te houden, doch één der voorspelers begaat de fout zich te laten terugdringen, zoodat Dolfijn geruimen tijd met vier man kon voorspelen. De H.P.C.-voorhoede lost wtl menig schot, doch keeper Rijke zendt alles retour. De druk op het HP.C.-doel wordt texxslotte te zwaar, zoodat een goal in de lucht hangt, Eldering laat zijn man even los en na opzwemmen scoort Pronk Dolfijn's eerste doelpunt. Eexxlge schoten van Kooyman worden nog door Rijke onschadelijk gemaakt waarna de rust komt, Dadelijk na de hervatting Iaat H.P.C, zich JEn juist die noodige afwisseling, die feite- overrompelen door Dolfijn en ten tweede opzwemt scoort hij onhoudbaar 30. Een doorslagbal van S. de Vries slaat v. Konings brugge net over. Even ontstaat er een vaarlijk oogenblik als bij een schermutseling voor het Waterratten-doel den bal onder wa ter houdt, doch de vrije worp levert niets op. Nu volgen weer eenige Waterratten aanvallen en als A. H. de Bruyn den bal bemachtigt, scoort hij met een hard aehterwaartseh schot no. 4 (4—0). Bij een corner schiet A. C. de Bruyn naast. Dan is het rust. Vol moed wordt aan de tweede helft be gonnen en al gauw zitten de Waterratten weer voor het C. J- M- V. doel, doch de C. J. M. V. neemt den aanval over. Zij probeeren het met verre schoten, maar v. d. Bx-oek heeft hier niet veel moeite mee. Dan is het weer w. de Vries, die, als de keeper den bal verkeerd uit gooit er 50 van maakt. Vrugt schiet eenige malen in handen van den keeper. De Water ratten zijn nu overwegexxd sterker, maar voorloopig weet de C. J. M. V. keeper (gehol pen door de lat) doelpunten te voorkomen. Te vergeefs probeert de C. J. M. V. nog eenige aanvallen, zij stranden op de achterhoede van de Waterratten. Na goed samenspel tusschen v. Koningsbrugge en W. de Vries, scoort de laatste opnieuw. 60. Na eenige aanvallen van beide kanten is het einde 60. Door deze overwinning is de kans op het kam pioenschap voor de Waterratten groot daar uit twee wedstrijden (tegen De Zijl en De Delft) nog slechts eexi punt noodig is. ZWEMMEN OVER HET KANAAL. Hel weekblad Het Leven heeft, zooals xxien weet 5000.uitgeloofd voor den eersten Nederlandscïxen zwemmer (ster) die over het Kaxiaal weet te zwemmen. Dit aaxibod geldt UIT DE STAATSCOURANT. RECHTELIJKE MACHT. Bij K. B. zijn benoemd tot kantonrechter te Utx-echt: mr. A. M. J. de Jager, thans kan tonrechter te Emmen; te Rotterdam: mr. C. L. Gratama, thans griffier van de arr. recht bank te Rotterdam en met ingang van 30 Sept. 1931: mr. F. A. Nelemans advocaat en procureur te Rotterdam, kantonrechter plaatsvervanger aldaar. Zijn benoemd tot auditeur-militair-plaats vervanger bij den Krijgsraad voor de Land- macht voor het Rijk in Europa te 's-Herto- genbosch: mr. A. W. Kleinen-hamman, grif fier bij het kantongerecht te 's-Hertogen- bosch en plaatsvervangend griffier van den Raad van Beroep (O.) aldaar, en mr. E. A. M. Lamers, substituut-griffier bij de arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch. Zijn benoemd: tot substituut-griffier bij de arr. rechtbank te Rotterdam: mr. A. Heynsius, thans substituut-griffier bij het kantongerecht te Rotterdam; te Alkmaar: mr. G. J. Couvée, waarnemend griffier bij die rechtbank; tot griffier bij het kantonge recht te Leiden: mr. PI. van Oordt, thans in gelijke betrekking te Sittard. Bij K. B. is benoemd tot subst.-officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem mr. J. E. Th. E. baron Speyart van Woerden, thans in gelijke betrekking te Zutfen. BURGEMEESTERS. Met ingang van l Juli is benoemd tot bur gemeester van Laren (G.) W. L. van Weide ren baron Rengers; met ingang van 15 Juli is benoemd tot burgemeester van Dongen K. L. J. Wouters, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester van. Vin- keveen; benoemd is met ingang van 15 Juli tot burgemeester van Hoogkei'k F. Tjabe- rings, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Nieuwolda; met ingang van 1 Juli is op verzoek eei-vol ontslagen D. H. Doeksen als burgemeester van Terschelling; op verzoek is met 1 Aug. eervol ontslagen met dankbetuiging voor langdurige diensten S. Reijnders als burge meester van Rolde. BIBLIOTHEEKWEZEN. Bij K. B. is aan dr. C. P. Bui-ger Jr., te Am sterdam, op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van de rijkscoxnmissie van ad vies voor het bibliotheekwezen. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Met ingang van 1 Oct. a.s. is aangewezen als directeur van het P. T. T.-kantoor te Gorredijk de adj.-referendaris der P. T. T., J. G. J. Garssen te Zwolle (inspectie). ONGEVALLENVERZEKERING Benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van den Raad van Beroep (O.) te Amster dam: mr. dr. H, W. Hovy, wonende te Am sterdam- In den gemeenteraad van Amsterdam is j Woensdagavond in behandeling gekomen het voorstel-van den Bergh c.s. tot het benoemen vaxi eexx commissie van onderzoek naar de bruikbaarheid van het paleis-raadhuis voor de gemeente. De heer Van den Bergh (s.d.) lichtten het voorstel toe. Volgens het verslag in het Htold. zeide hij dat de meeningen over de bruiiklbaarhexd j zeer uiteenloopen. De één zegt het is bruik- j baar, zelfs tot in zeker opzicht als Raadhuis, de ander: het is finaal onbruikbaaf. Op de deskundige rapporten kan men niet j afgaan. Wij hebben nu twee rapporten één van 1910 en het jongste van P. W. Het rapport-De Graaf zegt, dat het gebouw eigenlijk voor de gemeente voor niets bruik baar is. Er zijn zeer vele adressen die het paleis wèl geschikt achten als raadhuis. Hij is er van overtuigd, dat het paleis wel bruikbaar Is als raadhuis. Die Commissie dient aldus saamgesteld te worden: de directeur van P. W.; de stads- architect; één of meer personen die, na ern stige studie van de bruikbaarheid van het i paleis als raadhuis overtuigd zijn; architec- I ten die geheel blanco tegenover de'zaak staan;'; een kunsthistoricus, eexi persoon uit de krin gen van de Monixmentenzoxg, een van dé gemeente-administratie, een uit Museurakrin gen. Dat onderzoek zal veihelderinig kunnen brengen, het onderzoek zal ten hoogste exikele 1 maanden behoeven te duren, die Commissie van 1910 heeft drie maanden gewerkt, de heer De Graaf slechts enkele weken. Aan neming van het voorstel kan dus slechts gunstig werken. Wethouder dr. F. M. Wibaut bestreed het voorstel-van den Bex-gh. Dit deden ook de heeren Woudenberg (s.d.) Gulden (s.d.), Ter Haar (c.h.) en Baas (a.r.) I Zij wenschten het uitstel niet, dat een ge- volg is van het aannemen van het voor stel. De heeren Ketelaar (s.d.), Romme ,rk.) en Boissevain (lib.) verdedigden het voor- stel. De heer Bruinsma (midd.) verklaarde zich er tegen. De heer Seegers (comm.) pleitte voor aan- neming, alleen omdat het voorstel volgens j hem, obstructie beoogt te voeren. GROOTE SOLIDARITEIT ONDER CARTON-ARBEIDERS. DE ER ZIJN GEEN WERKWILLIGEN. De staking in de stroocarton-industrie in Groningen is vrijwel algemeen. Onderkruipers zijn er niet. De fabrieken zijn, naar wij in Het Volk lezen, in orde gemaakt voor een langdurigen stilstand. Slechts twee fabrieken de Albion" en „de Kroon" werken nog, om dat'met de directies nog onderhandelingen gevoerd worden. De meeste fabrieken, waar gestaakt wordt zijn coöperatieve fabrieken. De meeste arbeiders zijn modern georgani* seerd. DE BAKKERS EN VERSCH BROOD 's MORGENS. VREES VOOR HET BAKKEN IN HOTELS. Te Arnhem vergaderde heden de Neder landsche Bakkers Bond onder voorzitter schap van den heer F. C. Staehle. Uitvoerig werd besproken de kwestie van het versche cadetje. Over het gebeurde ,in Hotel Suisse, waar in de keuken brood wex-d gebakken werd langdurig gediscussieerd. De heer Venekamp uit Amsterdam zeide dat 12 bak kers uit Amsterdam in hun bestaan worden bedreigd, als de hotels gaan bakken. De voorzitter stelde voor, om een telegram te zenden aan den Minister waarin de ver gadering, gezien het voorgevallene inzake hotel Suisse, verzoekt dat maatregelen wor den genomen voor de bakkers, die brood aan hotels leveren. Aldus werd besloten. Hierna hield de heer C. Snapper een uiteenzetting over het standpunt van het Comité tot het verkrijgen van versch brood bij het ontbijt. VERDEELING VAN DE WIELIN GEN EINDELIJK VASTGESTELD? IN DE LENGTE IN TWEE GELIJKE DEELEN?, De correspondent van de N.R.C. te Brussel meldt: De Nation Beige publiceert Donderdag een artikel betreffende de kwestie der Wielixigen, waarin o.m. wordt beweerd, dat dit vraag stuk op het punt staat zijn beslag te krijgen. De besprekingen omtrent de Wielingen tus schen Nederland exi België zouden op ver zoek van de Fransche regeering sedert eeni- gen tijd te Parijs zijn hervat en thans reeds zoover zijn gevorderd, dat de Belgische mi nister van buitenlandsche zaken zich gereed maakt om het desbetx'effende accoord met minister Beelaerts van Blokland en jhr. Lou don te Parijs te gaaxi onderteekenen. De Nation Beige zegt verder nog, dat de regeling neerkomt op een verdeeling van de Wielingen in de lengte in twee gelijke deelen een regeling, welke het blad niet kan goed keuren, omdat, schrijft het, de tot het Nederlandsche grondgebied behoorende kust wateren zich alsdaxi tot op slechts twee kilo meter van Zeebrugge zouden uitstrekken. SCHEEPVAARTBERICHTEN Amstelland 1 te Amsterdam v, Buenos AjTes. Bilderdijk 30 n.m. te Baltimore v. Rotterdam Bodegraven 1 v. Amsterdam n. Curacao. Kernland 30 20 u. v. Santos, Buenos Ayres n, Amsterdam. Jndrapoera 3 13 u. v. Batavia te Rotterdam verwacht. Kota Agoeng- p. 1 2 u. Sagres, Rotterdam naar Batavia. Patria 1 v. Batavia naar Rotterdam. Sibajak 1 n.m. v. Rotterdam naar Batavia. Soekaboeml 1 1 u. te Santander, Batavia naar. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 16