BELANGRIJKE ONDERWERPEN VOOR DEN NIEUWEN HAARLEMSCHEN RAAD. Bloemco. Het Belangrijkste. 48e Jaargang No. 14728 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 2 Juli 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week f 0.2714, per maand 1.20, per 3 maanden 3.5714, franco per post 3.S7J4, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post f 0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0-60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (icderen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f250.-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 1 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD TOEZENDING HAARLEM'S DAGBLAD NAAR VACANTIE-ADRES. Wij vestigen er de aandacht van onze abonné's op ook van hen die het abonne mentsgeld wekelijks voldoen dat ons blad dagelijks naar hun vacantie-adres kan wor den opgezonden. Hiervoor is alleen nood zakelijk dat ons, vooral tijdig, dit tijdelijke adres ivordt opgegeven, met duidelijke ver melding van naam en gewoon adres van den abonné en van de periode gedurende welke de opzending gewenscht wordt. Voor de toezending wordt niets in rekening gebracht dan de zuivere portikosten, die door de frankeering bij abonnement in den regel niet meer dan 10 cents per week bedragen ADMINISTRATIE HAARLEM'S DAGBLAD HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. DE VRIJE MIDDAG. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag eindelijk een definitieve beslissing genomen wat de toepassing van het Werktijdenbesluit voor winkels betreft. Aangenomen werd een verordening ter uit voering der artikelen 6 en 9 der Winkelslui tingswet van 1930. Daarin zijn de volgende artikelen opgeno men: Artikel 1. Het is verboden een winkel uitgezon derd die bedoeld in art. 2 dezer verordening waarin op meer dan 5 dagen in de week winkelpersoneel werkzaam is, op Donderdag na des namiddags 1 uur voor het publiek ge opend te hebben, tenzij met vergunning van Burgemeester en Wethouders. Vergunning als hierboven bedoeld wordt verleend, indien en zoolang door het hoofd of den bestuurder van den winkel, op naar het oordeel van Burgemeester en Wethou ders voldoende wijze, een wekelijksche vrije namiddag voor zijn winkelpersoneel wordt gewaarborgd. Artikel 2. Het ïs verboden een open of besloten ruim te, :waar pleegt gewerkt te worden in een barbiers- of kappersonderneming op Don derdag na 1 uur des namiddags voor het publiek geopend te hebben. De raad nam dit besluit aan met slechts 5 Stemmen tegen. Wethouder Roodenburg had te voren me degedeeld, dat B. en W. het voornemen heb ben een commissie te benoemen uit de orga nisaties van werknemers en werkgevers om B. 'en W. van advies te dienen. Het zal dan mogelijk zijn om aan winkeliers die onder de vergunning van B. en W. vallen toch in den seizoentijd toe te staan het personeel in plaats van een vrijen middag een vrijen ochtend te geven, mits dit een uitzondering blijft B. en W. en de commissie zouden bij voorbeeld kunnen aannemen, dat een winke lier aan zijn personeel op voldoende wijze een wekelijkschen vrijen middag waarborgt, als hij minstens 45 vrije middagen aan zijn personeel in het jaar geeft. In de practijk komt zoo zei de wethou der de verordening die B. en W. voorge steld hebben, overeen met het voorstel-Bij- voet. De winkeliers zonder personeel zijn van den sluitingsplicht vrijgesteld. Een uitzondering is gemaakt voor de kap perszaken die alle op Donderdagmiddag ge sloten moeten zijn. De nieuwe verordening treedt in werking als de Winkelsluitingswet wordt ingevoerd en als de verordening door de Kroon goedge keurd is. Zooals men weet bestaat onzekerheid over de vraag of de Kroon deze verordening zal goedkeuren. De soc.-dem. raadsfractie had voorgesteld om zonder meer te bepalen dat alle winke liers dus ook zon-der personeel op Don derdagmiddag gesloten moeten zijn. Dit voorstel werd door den raad verworpen met 21 tegen 16 stemmen. Daarop stemde de S.D.A.P. voor het voorstel van B. en W. Reorganisatie van het uitgebreid lager onderwijs. Salarisverhooging voor de leeraressen der Meisjesschool gekoppeld aan andere salaris-quaesties. In de raadszitting van Woensdagmiddag- die van half twee tot half acht duurde en dan ook protesten van raadsleden uitlokte, omdat de voorzitter weer van het reglement van orde was afgeweken en om de vier en niet om de twee weken een vergadering uit schreef zijn eenige belangrijke voorstellen niet afgedaan. Allereerst de reorganisatie van het uitge breid lager onderwijs. B. en W. hadden voorgesteld over te gaan tot concentratie van 7de en 8ste klassen der lagere scholen en .te beginnen met het ope nen van één centrale school voor 7de en 8ste klassen in het schoolgebouw aan de Parklaan (voorheen school 6). In de toe komst wilden B. en W. nog zulke centrale scholen stichten aan het Leidscheplein en in de Schoterstraat. B. en W. stelden tevens voor den heer J. J. Klimbie, thans hoofd van school 2, over te plaatsen naar deze centrale school. Door de soc. dem. raadsfractie was een voorstel ingediend beoogend: I. In beginsel over te gaan tot vorming van een 8e leerjaar en naar gelang van behoefte, van een 9e leerjaar; II. Burgemeester en Wethouders te mach tigen tot voorbereiding van die maatrege len, welke aan de uitvoering van dit besluit en de benoeming van het vereischte onder- wi zend personeel bevorderlijk kunnen zijn. Verder waren er nog verscheidene adres sen ingekomen van onderwijsvereouigingen met andere voorstellen voor deze reorgani satie. Op aandrang van de soc. dem raadsfractie besloot de raad om deze onderwijs-quae^tie aan té houden tot September, dus tot de nieuwe raad bijeen komt. Dé heer Feinalda wees er op, dat net een zeer belangrijk vraag stuk, dat een uitgebreide studie en voorbe reiding eischt. Daarom is het alleszins te verdedigen om de beslissing over te laten aan den nieuwen raad. De heeren van Liemt en Peper steunden dit verzoek namens de R.K. en Communisti sche fracties. De Wethouder van Onderwijs de heer Roodenburg verklaarde, dat L. en W. tegen dit voorstel geen bezwaar hadden. Er komt ook nog een andere belangrijke on derwijs-aangelegenheid in den nieuwe raad aan de orde. Woensdagmiddag is namelijk ook nog geen beslissing gevallen inzake de salarieering van de leeraressen van de Meisjesschool. Wat het principe betreft, dat de leerares sen der Meisjesschool aanspraak hebben op een gelijke be zoldiging als de leeraren en leeraressen aan de H. B. Scholen en het Gym nasium, was er in den raad een meerder heid. Van de heeren die aan de discussie heb ben deelgenomen, pleitte alleen de Wethou der van Onderwijs, voor het behoud van den bestaanden toestand. De meerderheid be stond blijkens de discussie in elk geval uit de 12 S. D. A. P.'ers en, 4 Vrijheidsbonders, 2 Vrijz. Democraten (Mr. Slingenberg steunt het afwijzende voorstel van B. en W.) en 2 communisten. Uit de discussie bleek niet hoe men aan de rechterzijde over het principe denkt. De heer Reinalda maakte er evenwel na mens de soc. dem. raadsfractie bezwaar te gen om nu de salarissen van de leeraressen te verhoogen, omdat de raad in verband met de ongunstige tijdsomstandigheden, het voorstel om on billijkheden ten opzichte van de loonen van de gemeentewerklieden en salarissen van ambtenaren en directeuren voorloopig ter zijde gelegd heeft. De soc. dem. raadsfractie meent, dat als de begrooting voor 1932 in den nieuwen gemeenteraad aan de orde In een nogal gedrukte stemming worden te gen gehouden over Hoover's voorstel. On Washington optimistisch. Hierboven een van Binnenlandsche Zaken te Parijs. Van gezant EdgeMinisterpresident Laval, de de minister, van Parijs, tot nu zonder resultaat, de besprekin- danks alle Fransche bezwaren blijft men te foto van een bijeenkomst in het ministerie links naar rechts: Briand, de Amerikaansche Amerikaansche Staatssecretaris Mellon cji Handel Poncet. komt, de positie van het gemeentepersoneel opnieuw bekeken zal moeten worden. Dan kan meteen een beslissing genomen worden ever dé salarisquaestie van de leeraren van de Meisjesschool. Een voorstel van den heer Reinalda om in dezen geest te beslissen werd door den raad aangenomen met 20 tegen 17 stemmen. De communisten stemden tegen omdat zij er voor waren onmiddellijk de onbillijkheid op te heffen. De Vrijheidsbond en de twee Vrijzinnig Democraten waren wel geen voor standers van het voorstel Reinalda, maar zij hebben er voor gestemd, omdat zij vreesden dat anders het voorstel om tot gelijke sala rieering te komen verworpen zou worden. De nieuwe raad heeft dus al op zijn werk- lïjstje staan; Ie de reorganisatie van het u. 1. o. 2e de salarisquaestie van de leeraressen van de Meisjesschool.; 3e de salarissen van het gemeenteperso neel. In den nieuwen raad zal het aantal onder- wijs-specialisten vermeerderd zijn. Dan zal namelijk voor de S. D. A. P. nog zitting ne men de heer D. J. A. Westerveld, voor de R. K. de heer G. H. Weustink en voor de Vrij zinnig Democraten mevrouw M. E. Elzinga Berlijn. DE ORGELCONCERTEN IN DE CONCERTZAAL. IN HET a.s. SEIZOEN ALS PROEF 6 CONCERTEN. Het voorstel van B. en W. van Haarlem om de gemeentelijke orgelconcerten in de Concertzaal af te schaffen, vond in den raad van Woensdag al heel weinig verdedi gers. Algemeen waren de sprekers het er over eens, dat het jammer zou zijn als die concerten zouden verdwijnen. Wel was men het er over eens, dat 10 concerten te veel waren. De heeren Reinalda en Visser gaven in overweging om het aantal te verlagen tot 6. Wethouder Roodenburg nam namens B. en W. dit denkbeeld over. Bij wijze van proef zullen in het aanstaande seizoen 6 or gelconcerten in de Concertzaal gegeven wor den. Er zal getracht worden door het uit- noodigen van goede solisten het programma aantrekkelijk te maken. Een voorstel van den heer Visser om de concerten, die nu toe gankelijk zijn voor een kwartje, voortaan kosteloos te maken, vond geen ondersteu ning. Gruwelijke nood der Neder landers in West-Duitschland. Zeshonderd kinderen moeten geholper worden. Het „Nationaal Comité tot steam van den Nederlandschen Bond in Duitschland zendt ons een oproep aan het Nederlandsche Volk, waarin dringend hulp wordt ingeroepen voor 600 Nederlandsche kinderen in West- Duitsch land, die door de gruwelijke werkloosheid onder de Nederlanders in WestOuitschland getroffen zijn. De Nederlandsche Bond in Duitschland, waarvan 30.000 gezinnen van in West-Duitschland wonende Nederlanders lid zijn, heeft de toestanden onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat ruim 600 Nederlandsche in Duitschland levende kinde ren van 6 tot 14 jaar dezen zomer voor her stel van gezondheid naar het vaderland moeten worden gezonden. Deze kinderen moe ten worden gered door en voor Nederland. Wie een dezer kinderen wil opnemen, anelde zich aan bij het Nationaal Comité tot steun van den Nederlandschen Bond in Duitsch land te Rijswijk Z.H., Waldeck Pyrmontlaan 1, met opgave van geslacht, leeftijd en ge loof van het kind, dat hij of zij wenscht te verzorgen. Wie niet in staat is om een der 600 kin deren op te nemen, maar de actie van den Nederlandschen Bond in Duitschland wil steunen, kan zijn bijdrage st-orten op de postchequerekening van den penningmeester van het comité, nr. 121942. Er is heel veel geld noodig. Tal van kinderen hebben niets om aan te trekken en moeten van de aller noodzakelijkste kleeren worden voorzien. De reiskosten moeten worden betaald. Even tueel zal een aantal kinderen in vacantie - kolonies moeten ondergebracht worden. Alle kinderen zullen voor hun vertrek naar Ne derland door een geneesheer moeten worden onderzocht. De Nederlanders in West-Duitschland houden hun oogen gericht op het Vaderland Zij zijn er van overtuigd, dat van dezen kant hulp zal komen opdagen en dat Nederland zijn kinderen niet in den steek zal laten. Zes honderd Nederlandsche kinderen moe ten worden gered. Wie helpt? (Te Rotterdam is naast dc A.K.O. en de verkoopers van broodjes, bier en koffie nu ook de bloe- menverkooper op de station.s verschenen.) Als het meisje van je keuze, Op 't vacantiereisje gaat, En je op 't perron tesamen, Op den trein te wachten staat.; Als je vrouw gaat naar haar ouders, Voor een poosje huishoudrust. En je haar als trouwe echtvriend Op 't station ten afscheid kust; Als je schoonmama tenslotte, Na 't verblijf weer huistoe reist, En je haar als kofferdrager Nog een liefdedienst bewijst; Als maar het is wel voldoende, Als 'k die drie gevallen noem, Weet dan het gebaar te vinden, Zeg het hoffelijk met een bloem. Voor een kleine bloemenhulde, Zal een vrouw steeds dankbaar zijn, En ze neemt ze zelfs graag mede, Als ze weggaat, in den trein. Zeg het met een roos, een anjer, Met een tuiltje van margriet, Met een ridderspoor (toepasselijk), Zeg het met vergeet-me-niet; Koffie, bier, belegde broodjes, Dingen, die prozaïsch zijn, En lectuur? een vrouw leest zelden Op haar reisje in den trein. Neen, een A.K.O. en een IJsco Intresseert haar niet in 't minst, Maar een Bloemco aan de treinen Is poëtisch en een winst. VERKEERSONDERRICHT KINDEREN. AAN .NIEUWE PLANNEN VAN DEN A. N. W. B. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland houdt zich al sinds vele jaren bezig met de propaganda voor de verkeers-veiligheid on der de jeugd. De Bond heeft ten behoeve van het verkeersonderricht een reeks gekleurde schoolplaten laten maken, die in honderden scholen van ons land bij het onderwijs wor den gebruikt: hij heeft een Verkeersspel uit gegeven in den trant van het aloude en ge liefde „ganzenbord", dat de kinderen al spe lende onderricht In hetgeen ze van de ver keersregels moeten weten en hij heeft een boekje verspreid „De Regels voor den Weg", dat het publiek met de regelen en voorschrif ten van het verkeer vertrouwd maakt. Bij dit propagandawerk heeft de Bond de medewerking ondervonden van de regeering en van tal van gemeentebesturen onderwijs- autoriteiten, schoolbesturen, enz. De A.N.W.B. bereidt thans nieuwe, veel om vattende plannen voor op dit gebied, welke bij den aanvang van het nieuwe schooljaar, in September, tot uitvoering zullen komen, doch waarvoor nog eenige gegevens ontbre ken, welke de Bond door de medewerking van de gemeentebesturen hoopt te ontvan gen. Daartoe heeft de A. N. W. B. een circulaire gericht aan alle gemeentebesturen van ons land, met verzoek om opgaaf van het aantal leerlingen van de openbare en bijzondere scholen, gerangschikt naar leeftijd, of klas sen, ten einde te kunnen berekenen hoe veel drukwerken e.d., welke gratis verspreid zullen worden, noodig zullen zijn om in iede re gemeente alle schoolkinderen van een be paalden leeftijd van een exemplaar te kun nen voorzien. De inhoud van deze verkeers- propaganda-geschriften zal worden vastge steld in overleg met onderwijs-autoriteiten en voor de verspreiding zal een beroep wor den gedaan op de medewerking en de be middeling der gemeentebesturen. In aansluiting hiermee worden de school platen herzien, het boekje „Regels voor den weg" wordt uitgebreid en bovendien wordt een handleiding samengesteld, die den on derwijzer van dienst zal kunnen zijn. wan neer hij met zijn leerlingen de schoolplaten, de gevaren van het verkeer en de verkeers regels behandelt. HET WERK VAN DEN VOLKS BOND TEGEN DRANKMISBRUIK HAARLEM EN HEEMSTEDE TEN VOOR BEELD GESTELD. In de openingsrede, uitgesproken door den algemeenen voorzitter, op de 57e algemeene vergadering van den Volksbond tegen Drank misbruik op 1 Juli te Arnhem, heeft deze meegedeeld, met voldoening te hebben ge lezen. dat de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant zich op grond van de Motor en Rij wiel wet heeft voorgenomen een rijbe wijs te weigeren aan hem. van wien blijkt, dat op het tijdstip der aanvrage nog geen twee jaren zijn verloopen sedert zijn veroor deeling wegens openbare dronkenschap. De afdeelingen Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Vlaardingen, Deventer en Zutfen moeten vooral pogen haar instellingen te vermeerderen en de bestaande te verbeteren en te moderniseeren de afdeelingen DenHaag Assen en Hilversum zien haar instellingen door krachtige werkzaamheid in nuttig effect toenemen en de afdeelingen Arnhem, Haar lem en Heemstede zijn ijverig bezig en met goed kans van slagen, Volksbond-huizen tot stand te brengen. Mogen zij andere ter voor beeld strekken opdat het maatschappelijk werk van onzen Bond steeds met eere kan genoemd worden, Belangrijke onderwerpen voor den nieuwen Haarlcmschen raad. (Ie blad, le pag.) De vergadering van den Kon. Ncd. Midden standsbond. (2e blad, 2e pag.) Gruwelijke nood der Nederlariders in West- Duitschland. Zeshonderd kinderen moeten geholpen worden. (le blad, le pag.) Het werktijdenbesluit voor winkels. Dc vrije middag. (le blad, le pag.) Uit Haarlem's Gemeenteraad. (4e blad, 2e pag.) IJmuidenVerminderde visscherijresultaten. (3e blad. 3e pag.) De toestand in China. Tdjang Kai Sjch's positie onaangetast. (2e blad, le pag.) De besprekingen te Parijs. (2e blad, le pag.) Paul-Boncour over de Duitsch-Oostenrijk- sche Tol-unie en het. plan nan Hoover. (2e blad, le pag.) De ramp te Vincetnies. Het onderzoek voort gezet. (2e blad, le pag.) Peter Kuerten terechtgesteld. (le blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ.: A. Heeroma Oud-Commissaris ran Politie te Amsterdam: Uit den strijd tegen de misdaad: „Gcrrit de Hanenbraaier". (4e blad, le pag.) Voor dc Forensen: De electrificatie der lijn Heemstede—Leiden. (2e blad, le pag.) W. v. d. T.: H. D. vertélling: „De Vliegende Hóllander". (2e blad, 2e pag.) De Tentoonstelling te Vincennes. En de „ontbrandbaarheid" der paviljoens. Te Vincennes is een vergadering gehouden om te spreken over de veiligheidsmaatrege len tegen brandgevaar op de Koloniale Ten toonstelling. Aanwezig waren o.a. de commis saris van politie, de voorzitter van de vollig- heidscommissie der tentoonstelling, de ge meentelijke hoofdarchitect, en de directeur der brandweer. De commissaris van politie sprak eerst over de eerste resultaten van het onderzoek naar de oor/aken van den brand dat het Neder landsche paviljoen in de asch legde. Voor loopig is vast komen te staan, dat de ramp niet aan kwaadwilligheid moet toegeschre ven worden. Maar aan den anderen kant moet gezegd worden dat alle mogelijke vei ligheidsmaatregelen tegen brand genomen, waren, ondanks het tijdelijk karakter der ge bouwen. Hij heeft opdracht gegeven tot een zeer nauwkeurig onderzoek naar die maatre gelen. Onmiddellijk zal overgegaan worden tot het nogmaals ter dege „onbrandbaar maken'' aller gebouwen en ook van liet inwendige. De brandweerlieden en politieagenten zullen veel vaker de ronde doen door de heele tentoon stelling. om zich ervan te verzekeren dat al les in orde is en dat de dag- en nachtwakers op hun post zijn en waakzaam. Aldus hoopt men het brandgevaar tot op een minimum te beperken. Wij brengen ln herinnering dat, volgens de eerste verslagen van den brand, de heer Moojën verklaarde, dat het Nederlandsche Paviljoen eenige ma len onbrandbaar is gemaakt, op uitdrukke lijk verlangen van de verzekeringsmaatschap pijen. Dit heeft handen vol geld gekost. „En waarvoor heeft dat alles gediend?" Zoo ver zuchtte de heer Moojen.,.. PETER KUERTEN TERECHT GESTELD. KEULEN, 2 Juli. (Wolf f bureau.) Hedenmor gen om zes uur is de Dusseldorfcr massa moordenaar Peter Kuerten op de binnen plaats der Keulsche strafgevangenis met den valbijl terechtgesteld. Daar het overbrengen van de guillotine van Keulen naar Dusseldorf te groote moei lijkheden met zich zou brengen, heeft men Kuerten naar Keulen getransporteerd, Volgens wettelijk voorschrift werd Kuerten omstreeks zes uur gisteravond medegedeeld, dat hij heden zou worden terecht gesteld. Hij hoorde deze boodschap rustig aan en ver zocht zijn biechtvader te roepen, met wien hij den nacht doorbracht. INTERNATIONAAL POLITIE TOEZICHT OP DE NOORDZEE. OVERLEG GAANDE. Reuter meldt uit Londen; In antwoord op een vraag in het Lager» huis, zeide Dalton, dat van de Nederlandsche regeering een nota is ontvangen, waarin wordt gevraagd, of de Britsche regeering be reid is deel te nemen aan een internationale conferentie, met het oogmerk te komen tot een herziening van de conventie, welke het politietoezicht op de visscherij in de Noord zee regelt. De Britsche regeering heeft thans de vaststelling van haar antwoord in overwe ging genomen.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1