DE TOESTAND IN CHINA. VOOR DE FORENSEN. BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 2 JULI 1931 TWEEDE BLAD Tsjang Kai Sjek's gezag onaangetast? Nieuw offensief tegen communistische bandieten. De electrificatie der sfoomtramlijn HeemstedeLeiden. Is van belang voor de forensen-gemeente Heemstede. Zullen zich ook forensen te Bennebroek en Hillegom gaan vestigen? Paul Boncour over de Tolunie. Hoover's plan en de politieke kwesties. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Na de eerste onrustbarende telegrammen over een nieuwen op handen zijnden bur geroorlog in China is er een periode van stilte in de berichtgeving ingetreden, die tot nu toe niet verbroken werd. Nimmer werd een bevestiging ontvangen van de be richten volgens welke de oppositie inNanking bestaande uit een aantal der belangrijkste politici, met een groote kans van slagen, bezig was de regeering van Tsjang Kai Sjek, omver te werpen. Tsjang Kai Sjek is nog steeds aan het bewind van de jonge, maar nog steeds verdeelde republiek. Deze won derlijke figuur (veldheer-politicus) in den Chineeschen warwinkel, heeft zich sedert de definitieve overwinning op het Noorden, met behulp der Russische communisten, en se dert den gewelddadigen dood van den Noor delijken veldheer in Peking, Tsjang Tso Lin, wonderwel weten te handhaven. Ook de jongste impasse waarvan wij hier boven gewag maken, schijnt hij glorieus te hebben overwonnen. Wanneer het tegen deel waar was zou hij immers niet het krachtige offensief hebben kunnen inzetten tegen de communistische bandieten in de ten Zuiden van Hankou gelegen provincie Kiangsi, waarvan thans in telegrammen van Reuter melding wordt gemaakt. Volgens deze telegrammen is dit offensief begonnen met een aanval van 200.000 man op een front van 130 mijl. De taak der regeeringstroepen is moeilijk, daar het meerendeel der communisten zich in een bergachtige streek bevindt. Onder leiding van Tsjang Kai-Sjek zijn de troe pen echter met vastberadenheid tot den aanval overgegaan. Opmerkenswaardig Is een uitlating van Paul Boncour, in het Journal, over de dooi de belangrijkheid der huidige gebeurtenis sen, eenigszins op den achtergrond geraakte Tol-unie, tusschem Frankrijk en Duitsch- land. Paul-Boncour zal Frankrijk vertegen woordigen voor het Internationale Hof van Justitie bij de behandeling der Unie en heeft in genoemd blad verklaard dat de ge wraakte douane-overeenkomst „een doode- lijk gevaar" is voor Europa. Boncour is van meening, terecht na tuurlijk dat de „Anschluss" te eeniger tijd toch weer aan de orde zal komen. Hij wil deze gang van zaken voorkomen door de Fransche regeering van de Duitsche re geering te laten eischen, dat Duitschland voorgoed van pogingen tot aaneensluiting met Oostenrijk zal afzien. Het inwilligen van dezen eisch, zou dan een tegenprestatie zijn voor de offers welke Frankrijk thans bereid is te brengen.... Deze kwestie is tot nu toe bij de Fransch- Ainerikaansche onderhandelingen niet pu bliekelijk ter berde gebracht. Men heeft zich tot nog toe slechts beperkt tot de bestudee ring van den financieelen vorm van het plan en van het standpunt dat ingenomen moet worden ten aanzien van de onbeschermde annuïteiten. De politieke aspecten, als die welke door Paul-Boncour worden aangeroerd, dient men thans buiten beschouwing te laten. Zij hebben niets te maken met de noodzakelijk- hend van onmiddellijke internationale fi- nancieele saneering. L. A. Frankrijk. Nieuwe stappen der Ameri- kaansche regeering. PARIJS, 1 Juli. (V. D.) De Fransch-Ameri- kaansche onderhandelingen zijn hedenmid dag opnieuw onderbroken en verdaagd tot Donderdagavond half tien. Het Fransche ka binet heeft een memorandum der regeering der Vereenigde Staten ontvangen, waarin de principieele bereidwilligheid wordt uitgespro ken de onderhandelingen voort te zetten, doch waarin tegelijkertijd den nadruk wordt gelgd op de belangrijke meeningsverschillen. Donderdagmorgen zal opnieuw een minis- terraed worden gehouden, waarin het ant woord uit Washington zal worden behandeld. Omtrent de beteekenis van de nieuwe Ame- rikaansche stap wordt van Fransche zijde nog niets medegedeeld, doch het is niet uit gesloten, dat zij verband houdt met de over weging te Washington 't plan-Hoover in een nieuwen vorm uit te voeren, zoo noodig met uitsluiting van Frankrijk, Het tegen zes uren hedenavond uitgege ven communique luidt als volgt: In den loop der besprekingen welke heden hebben plaats gehad heeft staatssecretaris Mellon den tekst van een document medege deeld, dat bedoelt uitsluitsel te geven over de houding der Amerikaansche regeering met betrekking tot de huidige onderhandelingen. Dit document heeft den vorm van een aide- mémoire. Het constateert, behalve den wensch der Amerikaansche regeering, de on derhandelingen voort te zetten, dat er nog belangrijke meeningsverschillen tusschen de beide regeeringen bestaan. Het document, dat officieele te Washington zal worden ge publiceerd, zal Donderdag in den Franschen ministerraad behandeld worden. De Fransch-Amerikaansche onderhande lingen zullen dan Donderdagavond om half fcien weer worden hervat. Hoover dringt op spoed aan. PARIJS, 2 Juli (VD.) De midder nacht-editie van het blad „Le Matin" geeft bijzonderheden over het hedenmiddag door Mellon overhandigde memorandum van Hoover. Volgens dit blad heeft de Ameri- kansche president nogmaals de omstandig heden uiteengezet, die hem tot het nemen van zijn stap aanleiding hebben gegeven, waarna hij Frankrijk weer aanraadt van Duitschland de terugbetaling der leening niet eerder te vorderen dan voor een zeker tijdstip. President Hoover meent, dat het onmoge lijk is het crisisgevaar in Duitschland op zijde te zetten, wanneer men lange en moei lijke methodes gaat volgen. Amerika. Een vijfjarig moratorium bepleit New York, 1 Juli (V.D.) De Engelsche econoom Keynes verklaarde in een rede te Chicago, dat er vele onzekerheden aan het plan van Hoover verbonden zijn. Het zou beter zijn alle schuldenbetalingen voor den tijd van vijf jaar voor de helft te verminde ren, daar een uitstel der betalingen voor een jaar de kwestie der schulden reeds lang voor het afloopen van deze termijn weer aan de orde zal stellen. Duitschland Tegen politieke uitspatting. BERLIJN, 1 Juli (V.D.) Op grond van de noodverordening ter bestrijding van po litieke uitspattingen heeft de Berlijnsche Politiepresi'dent n.a.v. het verbod van ae communistische sportorganisatie de Sparta- kiade, ook in het internationale Spartakiade Comité met alle daartoe behoorende onder organisaties ontbonden verklaard. Ook het dragen van het Spartakiade insigne is ver boden. Botsingen aan de Berlijnsche Universiteit- BERLIJN, 1 Juni (VU.) Hedenmorgen kwam het voor de Berlijnsche Universiteit wederom tot studentenonlusten. Toen een communistische meisjes-studente door na- tionaal-socialistische studenten werd lastig gevallen ontstond een vechtpartij tusschen communistische en nationaal-socialistische studenten, waaraan de politie een einde moest maken. Vier studenten werden gear resteerd Italië. De laatste nota van het Vaticaan. Het Vaticaan heeft aan de Italiaansche re geering een nota laten overhandigen, die in krachtige bewoordingen aandringt op weder- openstelling van de jeugdclubs en op de be wijslevering; dat de Katholieke actie zich met politiek bezig hield, waardoor het nood zakelijk was tot sluiting der jeugdafdeelin gen over te gaan. Men gelooft, dat deze nota de laatste poging van den paus is, om vol doening te verkrijgen. Engeland, Uitvoerig rapport over de Britsch-1ndische Industrie. LONDEN, 1 Juli (V. D.) Voor gelijktijdige publicatie in Engeland en Indië is het rap port verstrekt van de Koninklijke Commissie over Arbeid in Indië. Dit rapport is het re sultaat van een onderzoek gedurende twee jaren ter plaatse ingesteld. De Commissie werd gepresideerd door den heer Whitley, voormalig speaker van het Lagerhuis en be stond uit twaalf leden, waarvan zes Indiërs waren, terwijl drie anderen ervaring hadden opgedaan in de Indische industrie. In den loop van het onderzoek werd door de Com missie 16.000 mijlen afgelegd door de Indi sche industrieele provincies. Ruim acht hon derd getuigen werden ondervraagd. Bijna 200 industrieele ondernemingen wer den bezocht en honderden memoranda be studeerd. Plet resultaat was een boekdeel van 600 pagina's, bevattende 357 eenstemmig aangenomen en duidelijk omschreven aan bevelingen. waarvan vele de wetgeving be treffen. terwijl andere bestaan uit adviezen van werkgevers. De ingestelde enquete betrof alle soorten werk in fabrieken, mijnen, transportdiensten, openbare werken en plantages en heeft een hoeveelheid materiaal bijeen gebracht over kwesties als werkuren, loonen. efficiency en kwaliteit van den arbeid van vrouwen en kinderen, veiligheid gezondheid etc. De bedoeling van de commissie met dit rapport is niet een reeks aanbevelingen te geven n. a.v. de crisis, maar het overwegen van een programma voor de ontwikkeling van de arbeidspolitiek. Het bestudeerde vraagstuk werd gecompliceerd door vele bui tengewone factoren. Het bestrijkt de condi ties van een buitengewoon groot aantal ar beiders die, ofschoon slim en intelligent, bijna volkomen ongeletterd zijn, die ver schillende gelooven en kasten toebehooren, met een verschil in talen en wier methoden van tewerkstelling beïnvloed worden door ge woonten welke gedurende talrijke geslachten hebben bestaan. Men neme bijv. het geval der vrouwelijke arbeidsters die voor éen pro cent gehuwd zijn en die haar kinderen mee nemen naar het werk. Een andere gewoonte is het periodiek bezoek dat de arbeiders in INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. 10756 PHILIPS' RADIO TOESTELLEN industriedistricten aan hun geboortedorpen brengen en dat voor een groot deel de voort durende personeelsveranderlng in de fabrie ken, mijnen enz, tot gevolg heeft. De Commissie stelt niets voor om den band der arbeiders met hun geboortedorpen te verzwakken, doch geeft wel middelen aan de hand om de herhaalde verandering van per soneel te verminderen.. Fabrieken en facto rijen moeten een efficienten staf van ar- beidsopzichters hebben over het personeel en de terugkeer van ervaren arbeiders naar het zelfde werk bevorderen ten einde aldus de algemeene efficiency en de beiderzijdsche be langen van werkgevers en werknemers te sti- muleeren. Dit kan dan tevens het systeem van omkooperij waardoor arbeiders aan een baantje probeeren te komen, nl. door het af staan van een zeker percentage van hun loon aan de serdars, tegengaan. Onder het huidige systeem dat door de commissie streng veroordeeld wordt, is het klaarblijkelijk in het belang van den serdar steeds van personeel te veranderen. Het in dienst nemen van vrouwelijk toeziend per soneel wordt tevens aanbevolen. De buiten gewone uitgebreidheid van het in schulden zitten der arbeiders is in hooge mate het gevolg van de landsgewoonte om bij huwelijk en andere festiviteiten naar geldschieters te gaan die soms 150 pet. rente berekerten en een schuldenlast op de arbeiders leggen wel ke jaren en jaren duiirt. De commissie is er zich van bewust dat de Indische arbeiders niet kunnen werken in het zelfde volgehouden tempo als de arbei ders in westersche klimaten en beveelt der halve de vermindering der arbeidsuren aan van 60 tot 45, met speciale vermindering voor vrouwen en kinderen Talrijke aanbevelingen worden door de commissie gedaan voor gezondheid, moeder schap, verzekering, minimumloon, waardoor een machinerie in het leven kan worden ge roepen die de gezondheid van het personeel ten goede komt, verder aanbevelingen voor hulp aan arbeiders door coöperatieve credie- ten. erkenning van vakvereenigingen ste- denbouwplannen enz. Het laatste hoofdstuk behandelt arbeid en constitutie en doet voorstellen in zake de op richting van een industrieelen raad en ar- beidsvertegenwoordiging bij de centrale en plaatselijke lichamen. T sjeclho'SIowakije. Verscherping van den binnenlandschen toestand. PRAAG, 1 Juli (V.D.) De binnenlandsche politieke toestand, welke door den strijd om het graanmonopolie reeds gedurende eenige dagen gespannen is geweest, is sedert gisteren dermate verscherpt, dat zelfs in regeeringskringen met de mogelijkheid van beslissingen, welke een verdaging van het Praagsche parlement tengevolge kunnen hebben, of zelfs tot een regeeringscrisis aan leiding kunnen geven, rekening wordt ge houden. De op heden vastgestelde bijeenkomst van den ministerraad is niet gehouden. In den loop van den avond werd bekend, dat de partijen pogen een crisis te voorkomen door verdaging van het voorgenomen arbeids program en het op reces sturen van het par lement. Onverwachts is voor de regeerings- meerderheid een nieuwe mogelijkheid tot conflict ontstaan. De beide agrarische par tijen hebben verklaard, dat zij, ingeval hun eischen inzake de graanregelingen niet wor den vervuld, het afsluiten van het handels verdrag met Hongarije onmogelijk zullen maken. Overbrengers van ziekten. Waf ratten en vliegen kunnen veroorzaken. De hertog van Sutherland, die in London een lunch voor de medische vereeniging pre sideerde, zeide dat ratten en muizen het land jaarlijks 77 millioen pond kosten, door de ziekten, die door hen overgebracht worden! Een dikke 900 millioen gulden! Vliegen bren gen jaarlijks de onkosten op 50 millioen pond door de kinderziekten, die ze veroor zaken, en eekhoorntjes op 10.000 pond. In honderden ziekenhuizen worden n.l. pa tiënten verpleegd, die ziekten hebben opge- loopen, zonder dat men weet, hoe ze er aan komen. Vooral voet- en mondziekten jagen het land op hooge kosten, doch de oorzaak is ver te zoeken. Altijd vindt men bij het onderzoek van het leven dezer dieren, dat ze baccillen bij zich dragen. Het is noodig, zeide de hertog, dat deze zaken ter openbare kennis gebracht worden, opdat zooveel mogelijk voor nadee- lige gevolgen gewaakt kan worden en het aantal op deze wijze overgebrachte ziekten beperkt. JUBILEUM G. EYSKER. Woensdag herdacht de heer Eysker den dag, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij Carels' Broodfabrieken. Daar het in de ochtenduren, wegens de drukte in dit bedrijf, niet mogelijk was den jubilaris te huldigen, werd hij 's middags met zijn echtgenoote per auto van huis ge haald. In de fabriek, waar het geheels personeel ook aaniSwezig was, werd de jubilaris het toegesproken door den heer Carels. Deze schetste hem als uiterst bekwaam vakman, die in den korten tijd, dat harde en zachte broodjes gebakken moeten worden, nauwgezet zijn werk als ovenist vervuld. Spr. overhandigde hem daarna een enveloppe met inhoud namens de directie en een me daille van de Ned. Vereeniging van werkge vers in het Bakkersbedrijf. Daarna werd de jubilaris toegesproken door den heer Wanders, bedrijfsleider hier ter plaatse en tot slot namens het personeel door den heer Krammers. Deze memoreerde de groote vakbekwaam heid van Eysker en stelde hem als voorbeeld voor de jongeren in dit bedrijf en bood als huldeblijk van 't personeel hem een lamp en tafel aan. Hierna kreeg het personeel gelegenheid den jubilaris te feliciteeren. Het was voor cien heer Eysker een dag, die nog lang in herinnering bij hem zal blijven. Wij hebben pas het gouden feest van de stoomtram gevierd. Een halve eeuw heeft zij de bewoners in de streek HaarlemLeiden trouw gediend. Aanvankelijk was de stoom tram een wonder van techniek, de laatste ja ren noemde wij haar laatdunkend „koffie molen". De ondankbare bewoners schonken voor een deel hun gunsten aan de moderner autobus, in afwachting van de electrificatie van de tramlijn. De N. Z. H. T. M. heeft de plannen voor de electrificatie gereed. Er wordt druk met de betrokken gemeentebesturen onderhandeld om medewerking te verkrijgen voor de ver breeding van den weg. Met enkele grond eigenaars is geen accoord getroffen, zoodat nog onteigeningsprocessen noodig zijn. Dat vordert tijd, maar er wordt, toch alles op ge zet om de electrificatie in 1932 te voltooien. Dit is ook noodig, want de autobussen kre gen slechts tot eind 1932 vergunning voor het wegvak HaarlemLeiden, omdat de N.Z.H. T.M. verzekerd had, dan met de electrificatie gereed te zullen zijn. Deze electrificatie van de stoomtramlijn is voor onze streek van zeer veel belang. Het zal dan mogelijk zijn, dat de Haarlemmers in Haarlem-Noord in de team stappen die hen zonder overstappen ver in de stad Lei den brengt. Toch gelooven wij niet, dat er van dit tramverkeer tusschen Haarlem en Leiden veel gebruik gemaakt zal worden, om dat de tram wat tijdsduur aangaat op geen stukken na kan concurreeren met den enorm veel sneller rijdenden electrisohen trein. De tram zal het dan ook voornamelijk moeten hebben van het verkeer tusschen een dei- twee steden en de dorpen. Maar dit verkeer zal reeds belangrijk zijn. De band tusschen Haarlem en Zuid-Heemstede (Noord- en Mid den-Heemstede hadden reeds hun electrische teamverbinding met Haarlem), Bennebroek, Hillegom en Lisse zal er ongetwijfeld door versterkt worden! Ook voor de forensen en zij die het willen worden zal de verdere electrificatie van de tramlijn van veel beteekenis worden. Heemstede is bij de forensen reeds zeer in trek. Maar nu rijdt de electrische tram slechts tot aan Groenendaal. Forensen zijn menschen van de klok, zij vinden het buiten- wonen heel aardig, maar.hun huis, land huisje of villa mag toch niet al te ver van de halte van spoor of tram verwijderd zijn. Vandaar dat er in het zuidelijke deel van Heemstede nog weinig forensen wonen. Dat zal evenwel anders worden als de electrifi catie van de tramlijn een voldongen feit is geworden. In Heemstede-Zuid liggen nog mooie bouwterreinen, ongetwijfeld zullen daar in 1933 forensen willen wonen. De bouw exploitanten zullen daarmede natuurlijk re kening houden! Ook uit de omgeving van de Glip zal men dan met de electrische tram naar het Plein te Haarlem rijden om daar in de tram naar Amsterdam over te stappen. De forensen die de voorkeur geven aan het rei zen per trein gaan met de tram door tot het Stationsplein. Dit wat de forensen betreft, die te Amster dam werken. Er zijn nu ook reeds vele foren sen die te Heemstede wonen, en te Haarlem werken. Er is veel kans. dat hun aantal nog zal toenemen als het mooie Zuid-Heemstede ook per electrische te bereiken is. Tot nu toe hebben de forensen Bennebroek vrijwel links laten liggen. Dit komt omdat de ONDERWIJS AAN ZIEKE EN ZWAKKE KINDEREN. IN 1930 WERDEN 50 KINDEREN AAN HUIS ONDERWEZEN. Aan het 14e jaarverslag van de commissie ter voorziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en omstreken, over 1930 ontleenen wij: Oogenschijnlijk was het een rustig jaar, geen veranderingen in bestuur en commis sie, germ tekort in kas en dus ook geen wanhopige pogingen om een tekort te dek ken of het aantal leerlingen te verminde ren. Maar het was voor den Administrateur een druk jaar, want nog nooit was het aan tal leerlingen zóó groot. We begonnen in Januari al met 31, er kwamen er in de loop van het paar 19 bij, zoodat in het afgeloopen jaar aan 50 leerlingen onderwijs werd ver strekt, (vorig jaar 36). Alle deze gezinnen geregeld te bezoeken, in het steeds uitge strekter Haarlem is zeker geen kleinigheid, maar juist dit huisbezoek wordt door de ge zinnen en leerlingen zelf zeer gewaardeerd. Naar buiten uit zich dit eigenlijk alleen in de steeds toenemende bijdragen der ouders; van 41 kinderen droegen zij naar hun ver mogen bij in de kosten van het onderwijs, het bedrag was f 457,60. Haarlem verleende voor 1930 een subsidie van f 3000, Heemstede f 100, Bloemendaal f 75 en bovendien voor iedere leerling, wien hulp wordt verleend nog eens f 75 per jaar. AANBESTEDINGEN. De Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage heeft aanbesteed het maken van nieuwe aanlegsteigers met remmingswerk ten be hoeve van de veerverbinding Maassluis-Ro zenburg, tegenover Maassluis. Laagste in schrijver A. v. d. Hoek te Heemskerk voor f 35.400. De directeur-generaal van de Zuiderzee werken heeft Woensdag aanbesteed het af werken der oevers en het maken van boord- voorzieningen langs het Hoofdkanaal in de Wieringermeer, van Kolhorn naar Sluis III. Laagste inschrijver J. de Vries te Heemstede voor f 61,840. DE CONCENTRATIE IN DE DAGpLADPERS, De „Nieuwe Tilburgsche Courant" deelt hedenavond mede, dat met ingang van 1 Juli door haar is opgenomen, de „Tilburgsche Courant", Dagblad van het Zuiden, die hier door, na een verschijnen van 66 jaar, niet meer zal uitkomen. verkeersmiddelen tot nu toe onvoldoende waren. De stoomtram lokte niet aan. Enkele forensen maakten van de autobus gebruik, maar belangrijk is hun aantal niet. Er is wel een spoorwegstation Bennebroek-Vogelen zang. maar dat is te ver van het mooie deel van Bennebroek verwijderd. Er liggen wel mooie terreinen onder Vogelenzang in de na bijheid van dit spoorwegstation, maar die zijn niet als bouwterrein beschikbaar. In Bennebroek zijn daarentegen flinke bouwterreinen die reeds op gegadigden wach ten. Wij noemen allereerst „het Duin", het terrein ten Zuiden van de Bennebroekerlaan," waar honderdtallen landhuisjes en villas ge zet kunnen worden. De tram zal door dit park komen te rijden om daardoor een ge vaarlijken hoek af te snijden. De N.Z.H.T.M, kon evenwel tot heden het niet eens worden met den grondeigenaar, die meer voor den grond waarop de tram zal rijden hebben wil, dan de tramdirectie wil geven. Blijkbaar gaat de N.Z.H.T.M. van de overweging uit, dat de grond in waarde stijgt doordat de tram daar zal komen te rijden. Voorts zijn er ook terreinen ten Westen van den rijksweg, die in exploitatie gebracht zijn. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat Bennebroek als de tramlijn geëlectrificeerd zal zijn, binnen enkele jaren een forensen gemeente van beteekenis wordt. Temeer om dat Bennebroek aan zijn nieuwe bewoners aannemelijke voorwaarden kan aanbieden. De belasting is er niet hoog, verder is er alles wat de op gemak-gestelde stedeling eischt: electriclteit, gas en water. Er zullen niet alleen Amsterdammers naar Bennebroek trekken, maar ook personen die te Haarlem hun werkkring hebben. De Am sterdammers zullen misschien meer voor Heemstede gevoelen, omdat Bennebroek al weer iets verder gelegen is, hoewel de af stand door de electrische in enkele minuten zal worden afgelegd. Voor de menschen die te Haarlem hun werkkring hebben Is Benne broek als er een goede tramverbinding is, be trekkelijk heel dicht bij. Tot nu toe zijn er ook in Hillegom zeer wei nig forensen. Ook al door de slechte verbin ding. Het spoorwegstation te Hillegom staat ook veel te ver buiten het dorp. Maar als de electrische ook door Hillegom zal rijden, zul len ook daar wel forensen heen trekken. In Hillegom vindt men nog veel natuurschoon, terwijl de omgeving ook nog in menig ander opzicht tot vestiging noodigt. Natuurlijk vindt men in die belangrijke en steeds voor uitgaande gemeente gas, water en electrici teit. Er wonen reeds nu te Hillegom vrij veel menschen die veel in het land voor hun be roep reizen. Dat is ook wel te zien aan de vele aardige huizen die er den laatsten tijd gebouwd zijn. Maar personen die te Amster dam, Haarlem of Leiden een vasten werk kring hebben en eiken dag dus heen en weer trekken, zijn er nog niet veel. Het reizen met de stoomtram zou ook te veel vertraging en vooral ongerief geven. Maar dat wordt nu na 1932 geheel anders. Dan zullen de Hillegom- mers in een goed half uur in Haarlem zijn! Ongetwijfeld zal ook de Haarlemsche win kelstand van de electrificatie van de stoom tram voordeel trekken, want de bewoners van Lisse, Hillegom en Bennebroek zullen er dan gemakkelijker toe komen om eens naar de stad te gaan om daar te winkelen. LEIDERKAMP VOOR NATUURSTUDIE TE BAKKUM. Van 2128 Juli wordt te Bakkum bij Castricum op het Provinciale Landgoed een kamp gehouden, georganiseerd door de Ne- derlandsche Natuurhistorische Vereeniging, dat bezocht wordt door hen die leiding ge ven in het vereenigingslcven en die hun ken nis van de Natuur willen vergrooten. Leider van dit kamp is dr. Joh. H. v. Bur- kom, voorzitter van de vereeniging. Als docent en excursieleider zullen in dit kamp o.a. optreden: dc heeren E. Vogelen zang, rentmeester van het Provinciale Land goed, Dr. v. Lohuizen voor Sterrenkunde, de hoeren Gerbranda en Blokhuis, houtvesters bij het Staatsboschbedrijf voor duinbosschen, C. Sipkes en Dr. J. P. Bijhouwer voor dc duinflora en Dr. Tesch, directeur van den Rijks-Geologischen Dienst. Dit is het derde kamp van dien aard dat gehouden wordt. Door de ligging in dc duin streek zal de duinflora en -fauna hier in 't bijzonder behandeld worden. De deelnemers slapen zoowel in tenten als 1- de jeugdherberg, terwijl een klein aantal over de pensions in Castricum verdeeld wordt. Zij, die geen leiding geven in het vereeni- gingsleven, worden ook tot een beperkt aan tal toegelaten. MOTORRIJDER IN DEN IJSSEL GEREDEN. Woensdagmorgen omstreeks 12 uur is de 17-jarigemotorrïjder W. van Nes tusschen dc gemeenten IJsselstein en Jutfaas met zijn motor in den gekanaliseerden Hollandschen IJssel gereden en verdronken. Zijn lijk is opgehaald en naar het R.-K. Ziekenhuis te IJsselstein getransporteerd. AGENDA. Gem. Concertzaal: Volksconcert H. O. V. 8.15 uur nam. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Palace: „De man, die zijn moordenaar zoekt." Tooneel; VernierRecart. 8.15 uur. Luxor Theater: ..Een roman in den harem" en „De mannen van Leontine". Tooneel Os car Goudy Trio. 8.15 uur. Rembrandt Theater; „De Toonfilmparade" Tooneel: Mary Blank Comp. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 3 JULI Stadhuis: Openbare vergadering Gezond heidscommissie. 4-30 uur nam. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Haar Lemmerlied e: Raadsvergade ring. 7.30 uur nam. APOTIIEEKDIENSTEN Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. tel. 11596. Fa. Begemann en Sneltjes, jansstraat 27, tel. .10043,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5