BUITENLAND. EERST HEDEN DE BESLISSING? Het Duitsche Werkloosheidsvraagstuk. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD MAANDAG 6 JULI 1931 Toch nog reserves gemaakt. Nog geen definitieve overeenkomst t. a. v. ondergeschikte punten.' Geen reden voor pessimisme. De balans van vandaag. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. I Fransche pressie op de publieke opinie, om de overeenstemming van Zaterdagnacht als definitief beschouwd te zien aan den eenen kant, en Amerikaansche voorzichtigheid aan den anderen kant, schijnen de oorzaak te zijn van eenige onzekerheid en eenig pessi- misnie, ten aanzien van de Fransch-Ameri- kaansclie besprekingen. Het is een feit, dat de meening' van de Intransigeant en an dere groote bladen die Zaterdag meldden, dat een definitieve overeenkomst bereikt was, eenigszins voorbarig is geweest, even als de officieele Fransche communiqué's waar op het bericht gegrondvest was Na de nogal glorieuze zekerheid van Zaterdag, werkten de mededeelingen uit Washington Zondag j eenigszins als een koude douche; doch de S dag van vandaag zal zonder twijfel weer veel van wat nu verwarring lijkt, rangschik ken en ordenen en verhelderen. Gaan wij eerst na, in hoeverre het voldon gen optimisme van Zaterdag herzien moet .worden Volgens een telegram van Vaz Dias uit Pa rijs, gedateerd 5 Juli,1 kan het nieuwe ver drag, dat in den nacht van Vrijdag op Za terdag werd aangenomen, (dat echter nog niet als een definitieve overeenstemming be schouwd mag worden) in twee gedeelten I gesplitst worden: 1. De kwesties welke alleen tusschen Ame rika en Frankrijk geregeld kunnen worden; 2. de kwesties kaarbij de Vereenigde Statn slechts indirect geïnteresseerd -zijn en waar voor de goedkeuring der signatuurstaten van het plan-Young noodig is. Tot de eerste afdeeling behoort allereerst de kwestie der terugbetaling van het aan Duitschland te verstrekken crediet. Ame rika had oorspronkelijk 25 jaren voorgesteld en Frankrijk 5 jaren. Men is tot een compro mis gekomen, waarbij het crediet wordt ver leend voor 12 jaren. Een tweede geschilpunt werd gevormd door de kwestie der steunverleening aan andere Midden-Europeesche Staten. In deze aange legenheid is in zooverre overeenstemming bereikt dat een gemeenschappelijke centrale kassa de behoeftige landen leeningen zal I garandeeren, waarvan de duur voor ieder af- j zonderlijk geval zal worden vastgesteld. Plet fonds daarvoor noodig bedraagt 30 millioen dollars. Onder de tweede groep vallen de kwestie der leveranties in natura en die moeilijkhe den inzake het garantiefonds waarbij de Ver eenigde Staten slechts zijdelings betrokken zijn. Ten aanzien van de leveranties in natura stelt Frankrijk zich op het standpunt dat de staking er van de werkloosheid in Duitsch- j land zal bevorderen, en het bedrijfsleven zeer ernstig schade zal doen. Ten aanzien van de terugbetaling van het onbeschermde deel der reparaties in den vorm van een crediet aan Duitschland, werd besloten dit ter beschikking te stellen van de Rijksbank, met de uitdrukkelijke bepaling dat zij hierover beschikken kan ten gunste van de Rijksregeering. In den loop van Zondag publiceerde Havas het volgende officieele communiqué: „De Fransche en Amerikaansche onder handelaars hebben van Zaterdagavond half- I tien tot Zondagochtend kwart voor één be sprekingen gevoerd. De Franschen hebben den Amerikanen den tekst doen toekomen van de grondslagen voor een accoord, welke des middags in den Franschen ministerraad waren goedgekeurd. In deh nacht van Za terdag op Zondag is daarop deze tekst naar Washington geseind, met eenige wijzigingen, die er in gemeen overleg in waren aange bracht. De Amerikaansche regeering zal vandaag Maandag mededeelen of zij deze accoord- grondslagen in overeenstemming acht met het beginsel van president Hoover's voorstel. Maandagmiddag om 3 uur zullen de onder handelaars weer bijeenkomen en men ge- I looft, dat dan een accoord zal worden be reikt. Deskundigen van de mogendheden, die het Young-plan hbebn geteekend, zullen vervol gens vergaderen ten einde het moratorium in overeenstemming' te brengen met de be palingen van het Youngplan". Tet, verschil van meening, dat Zaterdag en Zondag eenig pessimisme veroorzaakte, schijnt nu gelegen geweest te zijn in de moeilijkheden t.a.v. de betalingen in natura. De Amerikanen schijnen de Franschen hierin niet te kunnen aanvaarden en zijn van meening, dat Duitschland in het mora toriumjaar niets te betalen mag hebben, on geacht het argument, dat de staking, der leveringen in natura de werkloosheid in Duitschland. zou bevorderen. Bovendien werd leen hindernis gevormd door de politieke ga ranties die Frankrijk wenscht te verkrijgen. De Fransche regeering wil de verzekering hebben, dat Duitschland de gelegenheid om weer op adem te komen, niet zal gebruiken om de bewapening uit te breiden, doch Duitschland zou bovendien moeten afzien van zijn pogingen om een politieke hegemo nie in Midden-Europa te vestigen. De zeer schrandere en voorzichtige Brue- ibing is aan het eerste politieke bezwaar al tegemoet gekomen. Hij heeft Hoover getele grafeerd, en plechtig verzekerd dat er geen sprake zal zijn, van uitbreiding van bewa- I pening. Het tweede punt is tot nu toe niet open baar behandeld, de oplossing van de moei lijkheden ten aanzien van deze kwestie is ten minste nog niet in de officieele communi que's tot uiting gekomen. Het bovenstaande is de balans van het geen Zaterdag en Zondag bereikt werd. Vol komen- zekerheid ten aanzien van een on middellijk succes is er nog niet Om de re denen die wij herhaaldelijk verleden week uiteenzetten nemen wij echter aan, dat dit succes zeker bereikt zal worden. l. a. Frankrijk. Kamers tot November uiteen. Overeenkomstig zijn uitlatingen heeft mi nister-president Laval het sluitingsdecreet der Kamer voorgelezen, nadat alle essen- tieele wetsontwerpen nog waren aangeno men Een poging door een rechtsch Kamer lid gedaan, om alsnog een debat over de steen kolenquaestie uit te lokken poging ge steund door den radicaal-socialist Daladier, die trachtte 50 handteekeningen te verzame len om de onmiddellijke behandeling door te drijven is door Laval onderdrukt, die dreigde in dat geval onmiddellijk het slui tingsdecreet te zullen lezen. Het is te ver wachten, dat de regeering de quaestie der invoerrestricties op steenkolen thans bij de creet regelen zal. Het doorzetten van zijn wil door Laval heeft aanleiding gegeven tot eenige inciden ten met protesteerende radicale Kamerleden. Tusschen Franklin-Bouillon, die tot het laatst geïnsisteerd heeft in deze omstandig heden het parlement niet naar huis te stu ren. en de minister-president kwam het gelijk gemeld zelfs één oogenblik bijna tot handtastelijkheden, waarbij de eerste den premier bij den arm greep en deze zich losrukte. Tenslotte is echter het eind nog vrij kalm geweest, aldus het Hbld., en heb ben de radicaal-socialisten slechts bij wijze van protest geweigerd het verslag van deze laatste zitting goed te keuren. Er waren ech ter voorstemmers genoeg, zoodat dit niets uitmaakte. En behoudens zeer bijzondere gebeurtenissen komen dus de Kamers thans niet voor eind October, begin November weer bijeen. Nieuwe instructies aan Mellon NEW-YORK, 4 Juli (Reuter). Tengevolge van de tusschen Hoover en Castle gehouden besprekingen zijn aanvullende instructies aan Mellon te Parijs gezonden. Op een vraag naar het tot stand gekomen accoord verklaarde Castle dat de regeling nog geens definitief is. Engeland. Toch een conferentie te Londen? LONDEN, 4 Juli. (V. D.) De Engelsche offi cieele instanties drukken hunne voldoening uit over de 'vorderingen van de onderhande lingen tusschen Frankrijk en Amerika. Authentieke details waren bij het sluiten der bureaux heden nog niet bekend gemaakt. Volgens een bericht uit Parijs zouden de Ver eenigde Staten hun tegenstand tegen de Fransche eischen inzake een garantiefonds in zooverre opgeven dat zij het aan Frank rijk overlaten om met de andere ondertee- kenende mogendheden daarover te onder handelen. Daar in dat geval het laatste woord aan Engeland zou zijn, schrijft bijv. de „Evening News", daar Engeland een feitelijk recht van veto zou hebben tegen de door Amerika gedane concessie. Wanneer Frank rijk eischt dat de garantie moet worden op geheven, kan dit niet geschieden zonder dat Engeland hier toe toestemming geeft. Hier over zal dan een conferentie moeten plaats vinden, die waarschijnlijk te Londen bijeen zal komen. Duitschland Alg. Raad van de Rijksbank bijeen. BERLIJN, 4 Juli (Wolff). De algemeene raad der Duitsche Rijksbank is bijeengeroe pen. De algemeene toestand zal ter sprake komen, waarbij inzonderheid het resultaat der besprekingen te Parijs, waaromtrent men dan volledig hoopt te zijn ingelicht, zal worden behandeld. De Paus protesteert nogmaals. MüNCHEN, 4 Juli. De „Bayrische Kurier" publiceert als het eerste Duitsche blad een nieuwen brief van den paus over de katho lieke actie aan de primaten, aartsbisschoppen bisschoppen en andere hoogwaaardigheids- bekleeders van de katholieke kerk. In de inleiding van het schrijven wordt gezegd, dat het noodzakelijk is, op de gebeur tenissen, welke in den laatsten tijd te Rome en in geheel Italië hebben plaats gevonden, in bijzonderheden in te gaan. Men heeft ge tracht, dat wat den paus, „als vader en her der der zielen" het dierbaarst is doodelijk te treffen. De wijze, waarop fft is gebeurd, is buitengewoon kwetsend geweest. Daarom ge voelt de paus behoefte en vóelt hij het als een plicht zich tot de katholieken der ge- heele wereld te richten om de waarheid en de gerechtigheid te verdedigen in een aan gelegenheid, waarbij het gaat om de vitale belangen en rechten der katholieke kerk. De paus bespreekt op scherpe wijze de be gane gewelddaden en de oneerbiedigheid in woord en daad, waarbij zelfs de persoon des pauzen niet werd ontzien, en zegt vervolgens: Noodzakelijk komt de gedachte op, dat de instructies daartoe van bovenaf zijn geko men" Het schrijven zegt dan verder, dat een groot aantal „fantasieën, leugens en beleedi- gingen der vijandige partij-pers" in een do cument verzameld zijn, dat op voorzichtige wijze ..een boodschap" is genoemd. Van dit document wordt in het schrijven van den paus gezegd, dat hij zeiden een document heeft gezien, dat zoo tendentieus en zoo in strijd met de waarheid is ten opzichte van den H Stoel en de katholieke actie. Onthulling van een monument voor Stresemann te Mainz MAINZ. 5 Juli. (V. D.) Onder buitengewone belangstelling werd heden te Mainz het mo nument voor Stresemann, ontworpen door den beeldhouwer Lipp, onthuld. De weduwe en de zoons van Stresemann waren aanwe zig. De gedachtenisrede werd uitgesproken door den leider der Duitsche Volkspartij Dingeldey. Namens de Rijksregeering en den Volken bondsraad werd het woord gevoerd door Dr. Curtius, die zeide dat de uitvoering van het plan-Hoover een nieuwe phase zal inleiden in het wereldbedrijfsleven en den weg zal vrij maken voor een vertrouwelijke samen werking der volkeren ter stabiliseering van den vrede. Na de onthulling van het monument wer den kransen gelegd, o.m. door Curtius, na mens ae Rijksregeering, waarna het eerege- denk te eken. werd overgedragen aan het meentebestuur van de stad Mainz. Bij de onthulling van het monument is het tot een kort incident gekomen. Na de rede van Dingeldey trad een der eeregasten naar vxoren en riep voor de microfoon „Deutsch land erwache". De politie arresteerde dezen gast en leidde hem weg. Rusland Zeer belangwekkende rede voering van Stalin. EERLIJN. 5 Juli. (V. D.) Naar de „Mon- tagspost" uit Moskou meldt, is een redevoe ring van Stalin op het congres van geleerden te Leningrad zeer belangrijk omdat er een totale verandering van koers in tot uiting komt, nl. een zich afwenden van de radicale communistische methoden en het aanvaar den van direct kapitalistische methoden. Stalin verklaarde in zijn rede o.a. nog, dat men voortaan veel moest verbranden, dat men tot dusverre had aangebeden en veel moest aanbidden, dat men tot dusverre had verbrand. Onder de nieuwe richtlijnen is een der belangrijkste punten de volledige door voering van gespecificeerde loonen voor kwalificeerden en niet-gekwalificeerden ar beid, voor licht en zwaar werk. Stalin geeft toe, dat men ter verhooging van de prestaties rekening moet houden met het menschelijk begeeren naar verhoogde inkomens. Vervolgens zette Stalin uiteen, dat in Rus land nog in het geheel geen communisme heerscht, doch slechts een soort tusschen- stadium. Het is thans tijd om o.a. geleer-den van het burgerdom en van de oude school aan te trekken. Vervolgens wendde Stalin zich tegen de ononderbroken arbeidsweek van 5 dagen. Er moet worden overwogen of niet een aantal fabrieken voorloopig slechts een 6-daagsche werkweek moeten invoeren. De grootste eisch blijft de rentabiliteit de zakelijke boekhou ding en calculatie in alle bedrijvn. Voorts hield hij een pleidooi voor verplich ten arbeid voor een aantal boeren, ten bate van de industrie. Ook op het tot dusverre doorgevoerde systeem der zoogenaamde col legiale leiding in de bedrijven oefende Sta lin scherpe critiek uit. Hij eischte dat hier aan een einde gemaakt werd en dat overal slechts één directeur met eenige plaatsver vangers liet bevel zou voeren. Japan. Anti-C hineesche incidenten. Te Saoul (Koera) en Sjemulfo (Korea) hebben ernstige anti-Chineesche incidenten plaats gehad, welke een gevolg zijn van kleine twisten, welke reeds gedurende de laatste maanden tusschen Chineezen, Ja panners, Koreanen en Mandsjoerijnen be stonden. Bij de vechtpartijen maakten Chineesche soldaten gebruik van mitrailleurs, hetgeen groote opwinding in Korea veroorzaakte. Dezelfde gebeurtenissen speelden zich te Saoul af, waar een groote menigte Koreanen de winkels der Chineezen bestormde. De toestand in beide plaatsen is gespannen. Genève. Conventie tot beperking der Opiumproductie. De Opium-conferentie heeft de conventie in eerste lezing aangenomen. Bepaald is nog dat voor de inwerkingtreding de ratificatie van 25 staten noodzakelijk is. Zes daarvan moeten behooren tot de belangrijkste ex portlanden (waaronder Nederland), welker namen in de conventie genoemd zullen wor den. (Hbld.) Italië. Een koning over Hongarije en Oostenrijk? De telkens weer opduikende geruchten over een restauratie der Habsburgers in Hongarije worden, aldus schrijft de Romein- sche correspondent van het „Berliner Tage- blatt", in officieele kringen te Rome thans voor het eerst ernstig opgenomen. Er is, naar de meening van genoemden correspon dent, alle reden voor, inzonderheid als men let op den grooten ijver, dien ex-keizerin Zita den laatsten tijd aan den dag legt. Dat Zita een particuliere audiëntie heeft met den Paus van bijna een uur en een even lang onderhoud met kardinaal-staatssecreta ris Pacelli, dat het Italiaansche koningspaar een bezoek brengt aan Zita op haar zomer verblijf bij Viareggio, dat men in diploma tieke kringen te Rome al lang spreekt over een te verwachten verloving van aartshertog Otto met prinses Maria, de jongste dochter van het Italiaansche koningspaar, dat alles zou volgens den schrijver geen politieke be- teekenis behoeven te hebben als er niet het Duitsch-Oostenrijksche tolunie-plan was. Als gevolg van dit plan ziet Zita den tijd voor, restauratie der Habsburgers snel nade ren inteert „De Tel." Eenige dagen geleden betoogde de Italiaansche „Tribuna", dat er slechts één mogelijkheid is om de tolunie te verijdelen, namelijk een personeele unie tusschen Hongarije en Oostenrijk onder een i:\ngaarsch koning, jet. Habsburger Otto. De correspondent van het „B. T." gelooft niet-, dat de fascistische pers zoo iets zou zeggen als het de regeering onaangenaam was. De relaties tusschen Hongarije en Italië zijn al zeer nauw en een huwelijk van Otto en Maria zou een heel ander aspect krijgen, als Otto tot koning van Hongarije werd ge kroond. Een personeele unie van Oostenrijk met Hongarije zou aan Italië invloed op het geheele Donau-bekken verschaffen. „Ex-keizerin Zita ontvangt Bethlen en de Zijn bijzondere moeilijkheden. Behoefte aan kapitaal op langen termijn door Dr. ADAM STEGERWALD (Duitsch Minister van Arbeid). Stegerioald. Eén van de zwaarste der talrijke lasten, die op Duitschland drukken, ten minste op het oogenblik, is de onmogelijkheid millioenen handen werk te geven. De diepere oorzaak der werkloosheid is de tegenwoordige econo mische ontwrichting, die in bijna alle agra rische en industrieele landen heerscht. Maar zij is in toenemende mate in Duitschland gevoeld, tengevolge van de last der herstel betalingen en de buitensporige belastingen, door Duitschland's gebrek aan grondstoffen, tenminste in vergelijking met Rusland en Amex-ika, en boven alles door het tekort aan kapitaal. Dit kan in de groote lijnen dooi de volgende opsomming worden geïl lustreerd. Duitschland geeft op het oogen blik uit: f 1800 millioen aan de werkloosheid. f 300 millioen aan de reparatie- en liqui datie-betalingen. f 600 millioen interest op vreemde lee ningen. f 1200 millioen hoogere interest voor Duit sche leeningen in vergelijking met andere landen. f 1020 millioen aan pensioenen. f 840 millioen aan oorlogsinvaliden, f 600 millioen aan verdere gevolgen van den oorlog. Ofschoon één kwart van de bevolking in Duitschland agrarisch is, en de agrarische industrieën voor hetzelfde gedeelte in de ge heele netto-productie deel hebben, kan de landbouw slechts 5 pet. tot 7 pet der belas tingen opbrengen. Niettegenstaande het feit, dat de pachten al verlaagd zijn, betaalt het landbouwende gedeelte der bevolking nog tweemaal zooveel rente als in de dagen voor den oorlog. Tengevolge van de econo misch zwakke positie van den landbouw moet 93 tot 95 pet der belasting door an- dei-e takken van industrie worden opge bracht. Dat Duitschland, ondanks zijn ont- zet-tenden economischen achterstand en zijn vijf millioen werkloozen en millioenen die slechts een beperkte hoeveelheid werk heb ben, toch dezen laatsten kritieken winter is doorgekomen, is te danken aan den hoogen graad van discipline onder de meerderheid van de bevolking, de behoedzaamheid en energie der regeering, en, lest best. aan de doeltreffendheid van onze sociale organisa ties. De regeering tracht natuurlijk vóór alles het aantal werkloozen te verminderen. In spijt van alle pogingen echter moeten we rekening blijven houden met een aanzien lijk percentage werkloozen en moeten we de middelen voor de leening van hun nood beschikbaar houden. Op het oogenblik is een heffing van 6 1.2 pet van de loonen noodig om de werkloosheid te dekken, wat in den loop van een jaar oploopt tot een be drag van f 900 millioen, een som. die door werkgevers en werknemei-s gezamenlijk be taald wordt. Verder wordt speciale steun toegestaan met het oog op de economische crisis, welke steun door het rijk en de Ge meenten in de verhouding vier tot één wordt betaald. Een werklooze, die nóch recht heett op werkloosheidssteun, nóch op crisissteun, wordt onder de onmiddellijke directe zorg van de gemeente gesteld. Het aantal ontvan gers van dit soort, steun is dezen laatsten winter aanzienlijk toegenomen, en we moe ten nu middelen vinden om de Gemeenten te steunen, die anders door een financieel tekort bedreigd worden. Hoe kunnen we het groote leger van werk loozen verminderen? Wij kunnen dat ver schrikkelijk aantal van vijf millioen niet onderhouden. Alle mogelijkheden om werk te verschaffen moeten toegepast woi-den. Wij moeten bedenken, dat de moeilijkheden in dit verband speciaal in Duitschland zoo groot zijn, door het gebrek aan kapitaal op langen termijn, tegen een redelijke rente vergoeding. We weten heel goed. dat het verkrijgen van langdurige credieten hoolrt- zakelijk eeix kwestie van vertrouwen is. Het vertrouwen van vreemde naties in Duitsch land. zoo angstwekkend verminderd na de Rijksdagverkiezingen op den 14den Septem ber 1930, is zich geleidelijk aan het herstel len. Dit is voornamelijk te danken aan het feit, dat de begi'ootingen van het Rijk en de individueele staten sluitend gemaakt kon den worden, en dat alle denkbare pogingen om een gunstige balans te handhaven, zijn gedaan. We kunnen daarom hopen, dat in de naas te toekomst kapitaal tegen bevredigender voorwaarden beschikbaar zal zijn en dit is ongetwijfeld één van de zekerste wegen om vermindering der werkloosheid te bereiken.^ Het Is buitengewoon moeilijk om de lengte van de tegenwoordige crisis te voorspellen. Er is geen onfeilbare geneeswijze. Een vol ledig benutten der beschikbare voorraden, een opheffing der kapitaalschaarschte en in zekere mate gezonder psychologische be schouwingen zullen gezamenlijk de basis voor een toekomstige reconstructie moeten, vormen. Met het oog op de gunstige in dustrieele ontwikkeling der laatste maan den kunnen we redelijkerwijze verwachten, dat in een niet al te ver verwijderde toe komst verbetering in den toestand zal ko men. Hongaarsche legitimisten-leiders in dé ko mende weken op haar Italiaansch zomer verblijf, omdat zij meent, dat ook Frankrijk niets meer tegen een restauratie zou doen. Men gaat uit van de onderstelling, dat bij alle betrokken staten veel grooter vrees be staat voor een Anschluss Duitschland- Oostenrijk dan voor een restauratie der Habsburgers en een personeele unie Honga- rije-Oostenrljk. Frankrijk zou zich in deze kwestie willen desinteresseeren, een hou ding, die, wij citeeren het B. T., door andere betrokken landen zal worden gevolgd. En dat alles wordt alleen verklaarbaar als men denkt aan den algemeenen afkeer in het buitenland voor de tolunie." Het Duitsche blad ziet de eenige hoop om een personeele unie Hongraije-Oostenrijk te verhinderen niet de restauratie in Hon garije zelf in den weerzin van het Oosten- rij ksche volk jegens de Habsburgers. Bulgarije, Internationale hulp-actie voor het land noodzakelijk?, SOFIA, 3 Jtili. De nieuwe Bulgaarsche minister-president, tevens minister van Bui- tenlandsche Zaken, Malinof, heeft in een in terview een verklaring afgelegd over de po litiek der regeering, welke in het kort hier op neerkomt, dat zij den vrede wil bewaren, 's lands financiën in orde wil brengen, de economische crisis wil overwinnen en vriend schappelijke betrekkingen wil onderhouden met de nabuurstaten en de groote mogend heden. De openbare uitgaven zijn reeds tot een minimum beperkt, omdat men de mid delen ter overwinning van de economische crisis noch in nieuwe belastingen, noch in nieuwe leeningen, noch in nieuwe besparin gen moet zoeken. Van het opvoeren der pro ductie kan men evenmin een direct resultaat crwachten, daar de export van landbouw producten moeilijk is. Malinof verklaarde verder, dat een inter nationale hulp-actie noodzakelijk is, want een verlichting der drukkende lasten is niet alleen in het belang der regeering of van een of andei-e party, doch van geheel Europa. De premier besloot met te zeggen, dat de bui- tenlandsche politiek van Bulgarije er op ge richt zal zijn, ieder argwaan en wantrouwen uit den weg te ruimen. de groei der „ned. vereeniging". In ons blad van Vrijdag werd bij het ver slag van de viering van het negende lustrum van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor en Tramwegpersoneel te Utrecht vermeld, dat de heeren J. Oudegeest en Joustra zin speelden op de verdeeldheid in de vereeni ging. Bedoeld was, dat zij de verdeeldheid in de vakbeweging critiseerden, nl. hot h.i. ver keerd georganiseerd zijn. Ais bewijs van den groei der vereeniging was aangevoerd. <iat zij op 1 Juli 1926 38.4 pet. spoorwegpersoneel en thans 40.2 pet. georganiseerd had, daarbij moet men bedenken, dat zeer weinig perso neel de laatste jaren Is aangesteld. Zoo ook bij het. tramwegpersoneel in 1926, 4115 leden en thans 4550. DE QUAESTIE HULSTIJN-VOGT. schadeloosstelling van ƒ56.000 geëlscht. Naar Het Volk verneemt zal in den loop van deze week de dagvaarding worden uit gebracht inzake de bekende procedure van den heer Wouter Hulstijn, tegen de heeren Willem Vogt en oud-kolonel Van Gheel Gil- demeester, resp. directeur en secretaris van de Algemeene Vereeniging Radio Omroep. In deze dagvaarding stelt de heer Hulstijn, dat de heeren Vogt en Van Gheel Gildeineester, door een démarche (stap) bij den heer Hol- dert, directeur van „De Telegraaf", zijn ont slag als leider der afdeeling Wetenschappen van genoenxd dagblad hebben vei'oorzaakt. Deze démarche had tot doei, den heer Hul stijn, als lid van het dagelijksch AVRO.-be stuur, te dwingen tot het volgen ccner be paalde gedragslijn, in overeenstemming met de plannen van de heeren Holdert en Vogt. Aangezien gedaagden, door te handelen ge- lij kzij deden, tegenover den eischer een on rechtmatige daad hebben gepleegd, eischt de heer Hulstijn. een schadeloosstelling van f 56.000 of zooveel minder als de rechtbank in goede justitie zal noodig oordeelen. Aan gezien de onrechtmatige daad door de ge daagden te zamen werd gepleegd, stelt dc dagvaarding, dat zij derhalve ieder voor het geheel aansprakelijk zijn voor vergoeding der geleden, of nog te lijden schade. arbeiders mandolineclub apollo". Op 7 Juli as. geeft de Arbeiders Mandoline club „Apollo" onder leiding van den heer Joh. B. Kok een concert in de muziektent in Den Hout. Ook verleent de Arbeiders Zang- vereeniging „De Stem des Volks" onder lei ding van den heer A. Krelage hare mede werking. Het volgende programma zal worden uit gevoerd: I. Vita Mandolinistica, Joh. B. Kok. Frühlings Erwachen E. Bach arrang. Joh. B. Kok. La Festa del Grano Mario Maclocchl. (Uit te voeren door „Apollo"). II oMrgenrood O. W. de Nobel. Ich segh adieu Moiliet Volkliederen bewerkt door Jul. Röntgen. (Uit te voeren door „De Stem des Volks"). Pauze. III. Brüder, zur Sonne a. Krelagd Het jonge jaar h. Altink Toekomstlied Isr. J. Olman. (Uit te voeren door „De Stem des Volks"). IV. Wiener Praterleben S. Translateur arrang. W. Rosenthal Heil Europa F. von Blon. (Uit te voeren door „Apollo";

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 3