Ons Petitionnement aan Cenève. HET PETITIONNEMENT De Eerste Stemmen uit het Buitenland. Het woord is aan... Geluidsversterking. Het Belangrijkste. Petitionnement voor Internationale Ontwapening 48e Jaargang No. 14733 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 8 Juli 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week f0.27Y, per maand f 1.20, per 3 maanden 3-57K, franco per post 3.87losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post f 0.72Yi. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel nicer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels 0.30. elke regel meer 0.10, uitsluitend A contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f250.-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 1 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100 Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-, Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 8 Juli. Voor Internationale Ontwapening. Nederland's Voorbeeld van Eenheid. f Ten gerieve van lezers van dit blad hebben wij op de eerste pagina van het Tweede Blad een lijst van adres sen geplaatst, waar de gèteekende formulieren afgegeven kunnen worden. Wij vestigen er echter de aandacht op dat het onderstaande inteekenbiljet ook met den bezorger van dit blad meegegeven kan worden. MISLUKTE AARDAPPELOOGST. Wij vragen u, al onze lezers en lezeressen boven den leeftijd van achttien jaar, de for mule vóór Internationale Ontwapening die w»j vandaag afdrukken te onderteekenen en aan ons bureau te bezorgen, per post toe te zenden of aan onze courantenbezorgers mee te geven. Dit petitionnement moet de uiting zijn van den eendrachtigen wil van het Nederlandsche Volk. Deze formule is dan ook in volkomen overeenstemming vastgesteld door vertegen woordigers van alle richtingen in de dagblad pers, en het petitionnement wordt door de geheele Nederlandsche Dagbladpers gehou den. Het zal aan de Internationale Ontwape ningsconferentie te Genève worden aangebo den, een antwoord geven op de vraag van vele staatslieden om uiting van den volkswil, die Genève de drijvende kracht moet geven die het tot daden zal brengen, en als voor beeld van Eenheid ook in andere landen grooten indruk kunnen maken. Zegt niet: Wij zijn maar een klein volk, en wat helpt het? Zet scepticisme op zij. Daarmee is nog nooit iets bereikt. Doet wat gij kunt, om den groot- sten kanker der menschheid, den oorlog, te helpen uitroeien. Uw stem helpt wèl! Wij kun nen haar niet missen. Denkt aan de toekomst van uw kinderen, en beseft wat van het wel slagen van deze Internationale Ontwape ningsconferentie afhangt! Juist omdat wij een klein volk zijn, juist pmdat bij ons de eendrachtige overtuiging heerscht dat Genève tot daden moet komen, moeten wij onze stem verheffen en toonen hoezeer wij den diepen ernst van dit moment beseffen. Er is, in de dertien jaren verloopen sinds de wereldramp van 1914—1918, nog nimmer een internationale conferentie gehouden waarop de aandacht, de verwachting, de hoop van het menschdom zóó sterk waren gecon centreerd als op deze. Van haar worden de Van Belgische zijde. Kunnen wij ook meedoen? Wij hebben de hoop en de verwachting uitgesproken dat het petitionnement van de Nederlandsche Dagbladpers in andere lan den tot navolging zou aansporen. Vanmorgen, dus vóór wij nog met het pe titionnement zelf begonnen waren, kwam daarvan reeds het eerste bewijs! Ik ontvang het volgende schrijven, gedag- teekend 7 Juli, van een fabrikant te Brussel: Naar aanleiding van Uw artikel ge richt aan het Ned. Volk om handteeke- ningen te verzamelen tegen den oorlog heeft ondergeteekende de eer het vol gende onder Uwe aandacht te brengen. Hij heeft het artikel aan verschillende Belgen laten lezen die deze beweging ten zeerste toejuichen maar het alleen be treuren dat er van de zijde der Belgische pers niet een dergelijk voorstel gedaan wordt. Zij hebben daarom ondergetee kende verzocht om te vragen of er geen mogelijkheid bestond om het streven van de Ned. Pers van hun kant op de een of andere manier te steunen door ook hun handteekening te mogen inzenden of op de een of andere manier hun sympa thie te mogen uiten. Gaarne stelt on dergeteekende zich beschikbaar om het zijne te doen om aan hun wensch ge hoor te geven. Reden waarom hij zich tot U wendt met het verzoek om Uw meening in deze te mogen vernemen. Van den inhoud van dit schrijven zal ik heden de directies der voornaamste Belgische dagbladen op de hoogte stellen en hen voor stellen hun conclusies er uit te trekken en een petitionnement ook in hun land te be vorderen. R. P. bezinning, de kentering, de daden verwacht. Zij heeft reeds, door middel van verscheidene staatslieden die er een belangrijke rol bij zul len vervullen, om ons aller steun gevraagd. Onthoud haar die niet! Geef uw antwoord. Bedenk ook dat het woord der Nederlandsche gedelegeerden in Gepève zooveel zwaarder zal wegen als zij met trots kunnen zeggen: In ons land hebben alle geestesrichtingen een heid gezocht en gevonden om u gemeen schappelijk te antwoorden! Het moment tot handelen is nu gekomen. De tijd is er rijp voor. Er is een wassend getij in de gansche wereld, waarvan de teekenen steeds duidelijker worden. Er wordt van ons, van de Hollanders, die een grooten naam hebben en van wie men weet dat zij onafge broken naar internationale eenheid hebben gestreefd, een Daad verwacht. Helpt die Daad verrichten! De onderteekeningsperiode van dit petition nement zal tot en met 20 Juli voortduren. Wij zullen het formulier dagelijks blijven publi- ceeren en het voortdurend met onze krach tige aanbevelingen steunen, om ieder in de gelegenheid te stellen het te teekenen en in te leveren. Maar wij vragen u met nadruk: teekent NU, teekent zoo spoedig mogelijk! Stel het niet onnoodig uit. Doe het ons da delijk toekomen. De stroom moet dadelijk krachtig zijn. Dit petitionnement, door alle richtingen ge steund, is een unicum in de geschiedenis van de Nederlandsche Dagbladpers. Laat het ant woord, door de lezers en lezeressen gegeven op het beroep, dat hun dagbladen thans op hen doen, evenzeer een unicum der historie wor den door zijn kracht! Hebt gij niet vele malen u de vraag ge steld: „Wat kan ik er aan doen?" Doet het nu! R. P. KEES VAN DONGEN EN EEN ONTEVREDEN HOEDENVERKOOPER. Onlangs konden de voorbijgangers van het Engelsche gezantschap in de [FaubourgSaint Honoré te Parijs een keur van hooge hoeden bewonder den: lady en lord Tyrell hielden na melijk receptie voor de Parijsehe Engel- schen en hun Fran- sche vrienden, Onder de aanwezigen daar bevond zich één persoon die met ongedekt hoofd verscheen. Het was de bekende Hollandsche schilder Kees van Dongen, die blootshoofds arriveerde. Geen hooge hoed, geen kaasbol, geen slappe vilte, zelfs geen pet. Want van Dongen draagt nooit een hoofddeksel, dus ditmaal ook niet. Op de receptie kreeg hij gelegenheid hoog op te geven over die mode .Zijn welsprekend heid is vermoedelijk onweerstaanbaar, want een zijner toehoorders begaf zich onmid dellijk na de receptie naar zijn hoeden zaakom een bestelling die hij voor zijn komende vacantie gedaan had, onge daan te maken. „Ik ben het volkomen met van Dongen eens", zei hij. ,.De hoed is een overbodige belemmering. Ik zal er geen meer dra gen". Doch de hoedenverkooper is Iiier niet mee tevreden. Hij heeft op Van Dongen een advocaat afgestuurd, omdat de schil der hem een klant heeft afhandig gemaakt Ingevolge art. 1382 Code Civil eischt hij een schadevergoeding van 10.000 francs. Van Dongen heeft de eisch naast zich neergelegd en alleen gezegd: „Ik heb geen hoed noodigen ook geen advocaat". 1 Lord Robert Cecil: Het zal dringend noodig wezen, dat de publieke opinie in het algemeen zulk een stuiokracht ten gunste van een slagen der ontwapeningsconferentie zal ontwikkelen, dat de regeeringen, ook die, die anders mis schien niet zoo hard zouden loopen, het ge voel zullen krijgen, dat zij haar uiterste best hebben te doen. Bij heel de actie met het oog op de con ferentie, dient men er zich vooral terdege rekenschap van te geven, dat hier geldt: „Nu of nooit". (In Amerika is geëxperimenteerd met een nieuwe microfoon, die het mogelijk maakt, het geluid van vallende spelden op groo ten afstand als het knallen van explosieve stoffen te hooren.) Niets is er in onze wereld, En in onzen tijd, zoo schoon En vooral ook zoo gevoelig, Als een draadloos microfoon. Uit Amerika bericht men, Dat een enkle speld, die valt, Daar per microfoon gehoord is, Of er een revolver knalt.. 't Is een wonderlijke vinding, Een merkwaardig resultaat, Maar ik vind, oprecht gesproken, Dat men er te ver mee gaat. Als ik draadloos zit te luisteren, Is dat soms een groot genot, Maar dan hoor ik alles liever Dan juist een revolverschot, Als 't rumoer van andre zaken Ons niet meer 't genoegen gunt Dat je tusschen je vier muren, Spelden vallen hooren kunt; Nou dan doe ik liever afstand Van die legendaire speld, Dan haar persé aan te passen Bij ons hedendaagsch geweld. Stel u voor, dat hét zoo doorging Met versterking van 't geluid, Dan was draadloos alles hoorbaar En wie hield het dan nog uit.. 't Wordt dan zoo, dat je een knal hoort Als ontplofte een projectiel Als het oog des radiosprekers Op zijn redevoering viel, P. GASUS. DE CYCLOON BOVEN SIDNEY. TALRIJKE PERSONEN DAKLOOS. LONDEN. 7 Juli (V. D.) De cycloon, die gisteren boven Sidney in Australië woedde en die tot dusverre 4 slachtoffers geëischt heeft, is in de richting van de zee wegge trokken. De cycloon heeft een beeld van vol komen verwoesting achtergelaten. Talrijke personen zijn dakloos. KRITIEKE TOESTAND. In de Dinsdagmiddag gehouden spoed- eischende vergadering van den gemeente raad van Heer Hugowaard werd, gezien de catastrophale afmeting, die de aardappel ziekte heeft aangenomen een comité be noemd, die een bedrag van f 2000 ter be schikking kreeg om de meest getroffenen aan geld te helpen voor aankoop van de noo- dige levensmiddelen. Tevens werd besloten een deputatie naar den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw af te vaardi gen om de regeering met den voor velen zeer nijpenden toestand op de hoogte te bren gen. ERNSTIGE OVERSTROOMING BIJ ANTWERPEN. ANTWERPEN. 7 Juli (V. D.) Hedenmid dag omstreeks 1 uur heeft een doorbraak plaats gehad aan de werken, die de fa. Du- mont van der Vin uitvoert voor het nieu we graandok te Antwerpen. Tengevolge van de stortregens is een dijk bezweken, en het dorp Aust-ruweel dat be staat uit eenige boerderijen en uit hout op getrokken arbeiderswoningen overstroomd. Met kracht baande het water zich een -fteg door het dorp en door den polder, die spoe dig geheel blank stond. Ook de Steenweg staat geheel onder water. Over een breedte van 1500 M. en een lengte van 3 K.M. staat het water 60 c.M. hoog in de huizen. De be woners hebben met medeneming van hunne kostbaarheden een goed heenkomen gezocht, daar voor instorten der huizen wordt ge vreesd. De hulp van de .brandweer uit Ant werpen die met een motorpomp ter plaatse verscheen, werd ingeroepen. Deze liet het water wegloopen langs de vesting, die toe gang geeft tot de Schelde. Hierna zakte het peil van het water aanmerkelijk. Het Petitionnement voor Internationale Ont wapening. (Ie blad, le pag.) Een stem uit het Buitenland naar aanleiding van het Petitionnement. (le blad, le pag.) De Pers en het Petitionnement. (3e blad, 3e pag.) Tegen den oorlog. Het succes der dcctorcn. (le blad, 2e pag.) Na de Fransch-Amerikaanschc overeenkomst inzake het plan Hoover. (2e blad, 4e pag.) Vleeschvergiftiging op groote schaal (2e blad, 3e pag. en le blad, 2e pag.) Vergadering Provinciale Staten. College van Ged. Staten gekozen. (le blad, 2e pag.) ARTIKELENENZ.: R. P.: Ons Petitionnement aan Genève. (le blad, le pag.) Als er oorlog is(fragment uit „lm Westen nichts Neues".) (2e blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) VLIEGONGELUKKEN. TWEE DOODEN. LONDEN. 7 Juli (V. D.) Dinsdagmiddag zijn op het vliegterrein van Bristol twee tankvliegtuig ntegen elkaar gebotst. Van de twee inzittende reserve-officieren werd een gedood, de ander niet levensgevaarlijk ge wond. Een Vickers-toestel is Dinsdag komende van Heliopolis hl het groote Bittermeer tus schen Suez en Ismalla gestort Een inzitten de verdronk, terwijl een tweede ernstig werd gewond. Doet Uw plicht en teehent van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ih verxoeh Uwe Conferentie met den meesten aandrangin naam der menscheiijhheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties xullen leiden. Naam Adres Naam Adres: Naam Adres: Naam Adres i Wij vestigen de aandacht er op: a. dat de onderteekening slechts open staat voor Nederlandsche mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. b. dat ieder slechts één dagbladformu lier mag onderteekenen. e. dat onderteekening van dit petition nement geenszins inhoudt, dat men zijn onderteekening aan andere ac ties moet onthouden en dat omge keerd het feit, dat men reeds een ander petitionnement onderteekend heeft, evenmin een beletsel mag zijn om thans te teekenen (dit petition nement staat los van alle andere acties, door bijv. internationale groe pen, partijen of beroepsorganisaties als zoodanig ondernomen, het geldt hier een manifestatie van het heele Nederlandsche Volk als eenheid), d. dat het onverschillig is, in welk blad de lezers van meer bladen het formu lier invullen; dat publicatie van het cijfer van ieder blad niet afzonderlijk zal geschieden en dat het totaalcijfer van het geheele land geregëlT zal worden bekend gemaakt. dat het formulier, met onderteeke ning en adresvermelding zoo spoe dig mogelijk aan het bureau van dit blad moet worden gezonden, dat men het mee kan geven met de bezorgers of af kan leveren aan de in deze pa gina genoemde adressen, dat het petitionnement van het Ne derlandsche Volk door de Nederland sche Dagbladpers te Genève zal woe-» den aangeljoden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1