BUITENLAND. NU DE OVEREENSTEMMING BEREIKT IS. HEBT U VICTORIA-WATER Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 8 JULI 19311 Schuldenconferentie in Londen. Ook Frankrijk doet mee. Kalmte ingetreden. Frankrijk. Belangrijke Verklaring van Flandin. PARIJS, 7 Ju]i (V. D,De minister van Financiën Flandin. heeft een verklaring af gelegd, waarin hij o.a, zeide dat de Fransche regeering zich had aangesloten bij het ini tiatief van president Hoover ten einde een ineenstorting te voorkomen, welker verwoes tende gevolgen voor het Fransche aandeel in de herstelbetalingen buitengewoon schade lijk zouden zijn geweest. De onderhandelin gen waren zeer moeilijk. De Fransche regee ring heeft de handhaving van het plan- Young in overeenstemming moeten brengen met de algemeene opschorting der betalin gen gedurende een jaar. Daarbij is zij binnen de grenzen gebleven die zij in de Kamer uit eengezet heeft. De aanvullende onderhande lingen zullen ongetwijfeld binnenkort be ginnen. Deze moeten in denzelfden geest ge voerd worden als de thans afgeslotene. Het herstel van het internationaal vertrouwen is voor de opwekking van het zakenleven even belangrijk als in 1926 de opheffing van de Fransche crisis Belangrijk is ook het voor stel van Hoover, aangezien daaruit blijkt dat Amerika zelfs wanneer het zou willen zich niet van de rest van de wereld laat staan van Frankrijk kan isoleeren Het thans opgestelde program is een poging om door vereeniging van krachten de crisis te boven te komen. Frankrijk heeft zijn aandeel in de offers op zich genomen. Thans moeten ook de an deren hun deel op zich nemen. Met betrekking tot de komende verdere onderhandelingen zeide Flandin nog dat geenerlei maataegelen genomen zijn. De Fransche regeering zal zich echter verzetten tegen een internationale conferentie die on der het mom van het willen regelen van nog openstaande quaesties het Youngplan in zijn geheel op losse schroeven wil stellen. De bij eenkomst zal dus nauwelijks een conferen tie kunnen worden genoemd; de nog open staande kwesties zullen geregeld worden door middel van gedachtewisselingen en be sprekingen. Allereerst verwacht men dat de Duitsche Rijkskanselier Dr Bruening en de Duitsche Rijksminister van Buitenlandsche Zaken die tegen het einde van de maand te Parijs worden verwacht,, de toezeggingen be vestigen, die zij de Amerikaansche regee ring hebben gedaan. Kalmte ingetreden PARIJS, 7 Juli (V. D.) Na de onderhande lingen der afgeoopen dagen is heden in de Fransche en Amerikaansche kringen een merkbare kalmte ingetreden. Mellon zal Dinsdagavond uit Parijs vertrekken en zich naar de Riviera begeven. Aan het einde der maand zal hij voor een kort verblijf te Pa rijs terugkeeren. Ten aanzien van de bijeenkomst der com missie van experts die zich in de eerste plaats zal hebben bezig te houden met de kwestie der leveringen in natura, zijn nog geen defi nitieve beslissingen genomen. In de Parijsche pers wordt gezegd, dat de bijeenkomst der commissie in het begin der volgende week en in ieder geval te Parijs zal plaats hebben. In goed ingelichte Duitsche kringen ver luidt dat noch de datum van bijeenkomst noch de plaats waar de conferentie gehou den zal worden punt van eenige bespreking heeft uitgemaakt. Frankrijk zal deelnemen aan de conferentie te Londen. PARIJS, 7 Juli (V.D.) De Fransche re geering deelt mede, dat zij zich volgens den wensch der Britsche regeering bereid heeft verklaard, deel te nemen aan den te Londen te houden conferentie van financieele experts Op deze conferentie, waarvan de datum van bijeenkomst nog niet is vastgesteld, doch die waarschijnlijk Woensdag van de komende week zal gehouden worden, zullen de finan- cieele-technische kwesties worden behandeld, waarin door het Fransch-Amerikaansch ac- coord niet is voorzien, zoomede de aanspas- sing van het Hooverplan aan het plan- Young. Engeland. De internationale schalden- conferentie in Londen. LONDEN, 7 Juni (V. DJ De officieele kim- gen hebben aan de verklaring van Mac- Donald, waarin hij de vroegere uitnoodiging der Engelsche regeering tot een internatio nale schuldenconferentie te Londen herhaalt niet toe te voegen. Er wordt echter verklaard, datdeze uitnoodiging ook betrekking heeft po Duitschland. De Engelsche regeering hoopt spoedig toestemmende antwoorden te ont vangen, zoodat de conferentie reeds in de volgende week mogelijk zou worden Het staat nog niet vast of hier een samenkomst van ministers, dan wel een bijeenkomst van des kundigen bedoeld wordt. Het bezoek van MacDonald en Henderson zal door de eventueele conferentie niet wor den beïnvloed. De Engelsche regeering heeft ook het bepalen der te behandelen punten open gelaten. De bedoeling schijnt echter te zijn de problemen van het garantiefonds en de leveringen In natura te bespreken. Moch ten andere landen nog andere punten op het programma willen brengen, dan zal de En gelsche vc;!,1g deze ernstig in overweging nemen. Ook dreigende break in de arbeiderspartij? LONDEN, 7 Juli (N.T.A.) Zes tot den linkervleugel der Arbeiderspartij behoorende Lagerhuisleden hebben zich voor een dissi- plinaire rechtbank der partij te verantwoor den, daar zij, zonder toestemming van het partijbes-tuur te vragen, een tegen de re geering gericht voorstel bij het Lagerhuis hebben ingediend en wegens gewetensbe zwaren hebben geweigerd dit voorstel terug te nemen. Naar in politieke kringen verluidt, bestaat het gevaar, dat de quaestie zal leiden tot een breuk tusschen de partij groepen. Amerika. De a.s. deskundigenconfe rentie. het formulier op pagina 1 algeteekend, voor het Petitionnement voor INTERNATIONALE ONTWAPENING? de werkwilligen molesteeren en mishandelen. Te Ceuta, Murcia en La Corunha is de algemeene staking geproclameerd. Te Barcelona zijn de havenarbeiders in staking. Zuid-Amerika. De opstand in Cuzco geëindigd LIMA, 7 Juli. (V.D.) De opstand te Cuzco is na het innemen der stad door de regeerings- troepen geëindigd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel OBEBLAHNSTEIN NATUURLIJK BRONWATER. Sedert 1887 Nederlandsche Onderneming. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Avondfeest van „J. J. Cremer". Veel en velerlei was het wat de Kon. let terlievende Vereeniging „J .J. Cremer" ter gelegenheid van haar 50-jarig jubileum haren leden en genoodigden op het terras van Hotel „Duin en Daal" bood. Er werd instrumentale en vocale muziek gegeven, er waren rustieke- en ballet-dansen er was een band met exoti- schen naam. Euterpe, Polyhymnia en Terpi- chore waren dus aanwezig; Thalia en Mel pomene, de gewone schutspatronessen van „J. J. Cremer" hadden zomervacantie en gaven dus waarschijnlijk aan den zonnigen Parnassus de voorkeur boven ons regenrijk klimaat. De H.O.V. verzorgde het instrumentale deel, den avond openend met Van Anrooy's immer frissche „Piet Hein"-Rhapsodie. Voorts had de dirigent Adam een oud paardje van stal gehaald: een fantasie van Arthur Nikisch op melodieën uit V. E. Nessler's Opera „Der Trompeter von Sackingen". Ouderen onder de gasten zullen zich nog wel het een halve eeuw geleden zeer geliefde „Behüt dich Gott, es war zu schön gewesen" herinnerd hebben; de kleverig-zoetige muziek van Nessier heeft echter geen blijvende populariteit kunnen verwerven en is nu zoo goed als vergeten. De heer W. de Vries fungeerde in die fantasie al solo-Trompetter op den langen afstand; waar hij stond opgesteld bleef een raadsel maar het effect werkte in den schemeravond heel aardig, al gelukte helaas de hooge c niet. In tegenstelling met Nessler's muziek is „Die Fledermaus" van Joh. Strauss nog spring levend en ook deze vleennuizen-ouverture mocht in den zomeravond zeer toepasselijk heeten, al behoefde geen der gasten er ang stig den hoed voor op te zetten: de vleermui zen bleven in de omgeving van de muziek tent. Eigenlijk was het jammer dat de H.O.V. in een open tent en niet in een nis speelde; van een symphonie-orkest gaat onder deze omstandigheden zeer veel verloren en reeds op betrekkelijk korten afstand worden zach tere momenten en détails nagenoeg onver staanbaar. Tusschen de muzieknummers in vertoonde de volksdansgroep „Haarlem" op het weide- terrein tegenover het terras verschillende nationale dansen met begeleiding van har monica. Door het ontbreken van costumee- ring kwam het nationale element niet sterk tot uiting, terwijl het zich ook niet in de mu ziek openbaarde. Intusschen waren bij som mige dansen aardige figuren te aanschou wen, zoo b.v. bij de oud-Duitsche „Achterüm" en de Duitsche „Annenpolka"; bij enkele kwa men wel wat veel herhalingen voor. Eigen aardig was, dat door den afstand van dans en begeleiding tot de toeschouwers de muziek steeds achteraan scheen te komen. Dit laatste was in veel mindere mate het geval bij de dansen van Tilly Sylon's ballet, omdat de H.O.V. die hierbij het muzikale deel verzorgde, ongeveer evenver van de dansen den als van de gasten verwijderd was, zoodat een behoorlijk synchronisme ontstond. De balletten in het veelkleurige licht der schijn werpers, scherp zich afteekenend tegen den donkeren achtergrond der bosschages, schit terden in een feërieken glans, waartoe de vijver met haar geïllumineerden oever nog bijdroeg. Het grasveld, de bekende verblijf plaats der koeien, werd dus tot een Isle joyeuse, bevolkt met feeën en nimfen Doch Pluvius kwam storing brengen en dreig de van het ballet een Kneipp-kuur te maken. Van een duidelijke plastische uitbeelding was, misschien ook door den grooten afstand, niet veel te bemerken; het beste beviel ons in dit opzicht nog de wals uit „der Rosenkavalier", waarbij de geestige en meesleepende muziek van Richard Strauss bewees dat de wals ook in modern gewaad niets van haar vitaliteit verliest, mits dat moderne gewaad vervaar digd wordt door een geniaal kunstenaar, die geen theorieën ad absordum voert en die bovendien melodieën schrijven kan. Wie dat niet kan, dien zal geen lang leven beschoren zijn. Het solo-kwartet „Votum Nostrum" uit Zaandam beschikt over vier goede stemmen, waarvan vooral de schoone tenor uitmunt. In den aanvang schenen de heeren last van plan kenkoorts te hebben; er werd tenminste zeer sterk vibrato gezongen; later was dit niet meer zoo. Men bleef doorgaans goed op toon, hoewel de onderlinge zuiverheid lang niet volmaakt was. In dit opzicht mogen de midden- en lage stemmen nog wel eens ter dege oefenen. Alle nummers, ook die van de Far East Hawaiian Band, die trots zijn vreemden naam van inheemschen oorsprong is, vonden een dankbaar onthaal. Het weer werkte niet bepaald mee; aan vankelijk bleef het bij regendreigementen, maar kwam een malsch regentje storen. In een mooien helderen zomeravond ware alles nog beter tot zijn recht gekomen. Maar wie verandert ons wisselvallig klimaat? Het wordt tijd dat er eens een anti-Veraart op staat. K. DE JONG. De Zenuwzwakte. Bij J. C. auf der Heide S.H.D. te Hilversum, verscheen „De Zenuwzwakte, haar behande-1 ling en genezing", door dr. med. Kaltenbach, directeur van het sanatorium voor zenuw zieken te Gernrode am Harz. Repeteeren en controleeren. H. de Haan, leeraar aan het Rijksopvoe dingsgesticht te Doetinchem schreef: Repe- en Controleeren; serie II (Handenarbeid) ten dienste van hen, die zich voorbereiden voor het examen handenarbeid acte R.) De tweede druk hiervan verscheen bij W. J. Thieme en Cie te Zutphen. Bedrijfsleer voor boeren en tuinders. Van dr. Ir. I. Rietsema, directeur der R.K. Landbouw- en Tuinbouw-Winterschool te Breda verscheen bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon N.V. bovengenoemd werkje. Het is met twee lettertypen gedrukt, de groote letter geeft aan wat is bedoeld als algemeene handleiding in de bedrijfsleer, de kleine letter wat verder in bijzonderheden afdaalt. In de klas, zegt schr. kan de leeraar in dezen zijn eigen inzicht laten gelden. A. F. de Savornin Lohmann. Bij de erven F. Bohn N.V. is verschenen voor de Volksuniversiteitsbibliotheek Alexan der Frederik de Savornin Lohman, ontwikke lingsgang van zijn denken en handelen, door H. van Malsen. Des schrijvers streven is hoofdzakelijk aanvullend te werk te gaan op zijn „Karakterschets" van 1929, en een aan tal gewichtige documenten, die nog niet openbaar gemaakt zijn, daarbij te gebruiken. Kamp, Jeugd en Leiding. De hoofdleider der Vrije Jeugdkampen A. I M. v. d. Laar Krafft heeft bovenstaand werk je geschreven. Het is ontstaan, zegt hij, „uit I louter ervaring" en bevat de uiteenloopendstë inlichtingen op kampeergebied. De N.V. Hol- landia-drukkerij te Baarn gaf het uit. Water en Vuur, Z. Fles leverde hiermee een critiek op de;: houding der SD.A.P. ten opzichte van den godsdienst. Het werkje verscheen bij de N.V. Em. Querido's Uitgeversmij. te Amsterdam. DE WERKVERSCHAFFINGEN. GEMIDDELD WORDEN NOG 65 HAAR. LEMSCHE WERKLOOZEN UITGEZONDEN) Naar wij vernemen worden thans nog on geveer 65 werkloozen uit Haarlem naar de werkverschaffing uitgezonden, namelijk 20 naar Giethoorn en 45 naar Castricum. Volgens de staten die B. en W. aan denj raad hebben overgelegd bedragen de gemid-| delde loonen ongeveer f 23 per week. LEGER DES HEILS. Op Donderdag 9 Juli 's avonds 8 uur is er1 in het gebouw van het Leger des Heils, Schaghelstraat 26, een bijzondere Jongelie-| den-Demonstratie onder leiding van Adju- dante Blikslager. Verschillende oefeningen, verband hou-i dende met het Leger des Heilswerk enz.,, worden uitgevoerd. Deze zullen worden gedaan door de kin deren en onderwijzers van de Zondagsschool terwijl ook de Jongens-Padvinderstroep me de aanwezig zal zijn. De opbrengst zal geheel gestort worden in het fonds voor de nieuwe Kweekschool te i Amsterdam. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 9 Juli 1931, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert. Programam. 1. Praeludium et Fuga Er gr. t. J. S. Bach 2. „Mein Jesu, der Du mich" Joh. Brahms 3. Tweede Sonate F. Mendelssohn Bartholdy, Grave Adagio Allegro maestoso e vivace Fuga. 4 a. Cantilène b. Méditation A. Mailly. 5. Eerste ged. van Sonate I A. Guilmant. „SNELVERBAND". Laatste verantwoording der binnengeko men bijdragen. Beide tochten met lichamelijk gebrekkig gen zullen met de „P. v. d. Hoog" inplaats van de „Piet Cronjé" ondernomen worden. De volgende giften kwamen nog in: Heer B. f 12.mej. S .en Hr. M. f 18.3ÖT Hr. R. f 3.50; mej. B. f 19.20; Driehoeksmeis jes f 17; heer B. en mej. v. B. f 25; mej. H, f 27.45; mej. v. d. P. f 17.25; mej. de B. f lit heer E. v. d. W. f 5.25; heer B. de V. f 6.101, bijdrage mevr. W. f 2.50; inzameling perso-1 neel Remise Leidschevaart f 8.30; inzameV ling Openbaar Slachthuis f 100. j Bij de publicatie onzer derde verantwooav ding is een zetfout geslopen. Door ons is verantwoord inzameling korpS Haarl. Agenten f 12.09 1/2 dit moet zijn f 21.09 1/2. Morgen, Donderdag heeft de tocht met d', „P. v. d. Hoog" plaats. Dan gaan de kinde*' ren. Het vertrek is bepaald op 's morgens 8 uur van de Friesche Varkensmarkt. De; terugkomst is 's avonds ongeveer 6 uur op; dezelfde plaats. Donderdag 16 Juli wordt met dé volwas-i senen gevaren. J BURGERLIJKE STAND VELSEN BevallenH. Krul—Noorman, z., E. B. Storö Versluis, d., G. Zuidemavan der Wateren, z., A. H. HeeremansHoogeveen, z., L. Selling Rietdijk, d-, A. WeberOverberg, z., A. Boo gaardSchol, d., W. Kempevan Beugel, d, Overleden: Johanna Alders, 68 j., echtg. van A. Wannerhoven; Willem van Voorst, wedr. v, E. Smeding 68 j. Albert Stam, echtgen. van F, Zwart, 74 j. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Réi! dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet; geplaatst, wordt de kopij den inzender niet te ruggegeven. AAN ALLE LIBERALEN IN NEDERLAND. Het Hoofdbestuur van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" heeft met groote ingenomenheid kennis genomen van de een drachtige samenwerking van de Nederlandsche Dagbladpers om zooveel mogelijk handteeke- ningen te verzamelen op een petitionnement voor internationale ontwapening. Dit streven is geheel in overeenstemming met ons politiek programma en met ons ver kiezingsmanifest van het jaar 1929. Op de in Maart j.l. te Deventer gehouden Al-i gemeene Vergadering heeft onze partij reeds in een motie uitdrukking gegeven aan het| groote gewicht, dat zij hecht aan de aanstaan-1 de internationale ontwapeningsconferentie te: Genève, die een eerste stap moge worden tot; het verzekeren van een blijvenden vrede, en; daarom erop aangedrongen, dat alles zal wor den gedaan om deze internationale ontwape ningsconferentie te doen slagen. Thans doet zich de gelegenheid voor aan dezen onzen innigen wensch ook uiting te ge ven door een krachtige medewerking aan het streven van de. Nederlandsche Dagbladpers om in grooten getale de Conferentie te verzoe ken. in naam der menschelijkheid, die maat regelen te nemen, die tot ontwapening der naties zullen leiden. Daarom doen wij een dringend beroep op ai; onze leden en geestverwanten om dit petition-1 nement te onderteekenen en verder alles in; het werk te stellen om een zoo groot mogelijk aantal handteekeningen op het petitionne ment voor de internationale ontwapening te verzamelen. Liberalen, werkt voor de internationale ont wapening! Het Hoofdbestuur van de Liberale! Staatspartij „De Vrijheidsbond" Mr. P. RINK, plv. Voorzitter.! Mr. J, RUTGERS, Secretaris- WASHINGTON, 7 Juli (V. D.) Naar blijkt uit een mededeeling van onderstaatssecre taris Castle heeft de regeering der V. S. zich bereid verklaard vertegenwoordigers te zen den naar de deskundigenconferentie, welke belast zullen zijn met de behandeling der technische detailkwesties van het plan- Hoover. Duitschland Telegram van Von Hinden burg aan president Hoover. BERLIJN, 7 Juli (V. D.) President von Hindenburg heeft aan president Hoover een telegram gezonden, waarin hij den president der Vereenigde Staten dankt voor het door hem gedane voorstel in zake de opschorting der betalingen en de hoop uitspreekt dat thans een periode van samenwerking zal aanbreken. Dit jaar geen militaire manoeuvres BERLIJN, 7 Juli. (V.D.) Volgens een be richt in de „Vossische Zeitung" zullen dit jaar, met het oog op den gespannen financieelen toestand geen groote militaire oefeningen plaats vinden; De manoeuvres zullen beperkt blijven tot kleine oefeningen. Arrestatie van Nazi-leiders te KieL KIEL, 7 Juli. (V.D.) Hedenmorgen is de plaatselijke leider der Nationaal-socialistische Partij te Kiel, Sunckel, in zijn woning gearres teerd. De politie deed een onderzoek in de kantoorlokalen der partij af deeling en verze gelde de vertrekken. Later in den morgen werd ook de nationaal-socialistische leider, het Gemeenteraadslid Friedrich gearresteerd. Groote credietgarantie aan de Duitsche Gouddiscontobank. BERLIJN. 7 Juli. (V.D.) Met betrekking tot de actie van de groote Duitsche firma's uit de industrie-, bank -en scheepvaartwereld wor den nog de volgende bijzonderheden bekend. De aan de Duitsche Gouddiscontobank ter beschikking gestelde credietgarantie van M. 500 millioen is bestemd de Bank te ma-' ken tot een instrument dat in staat stelt ver dere noodzakelijke buitenlandsche credieten over te nemen. Onder leiding van de Duitsche Gouddiscon tobank zal door Duitsche ondernemingen uit industrie, bankwezen, scheepvaart en handel een garantiesyndicaat gevormd worden, dat een credietgarantie op zich neemt ten bedrage van 500 millioen mark ten einde door deze garantie de capaciteit van de Duitsche Goud discontobank te versterken. Deze som zal volgens een bepaalde proce dure omgeslagen worden over de 1000 grootste Duitsche ondernemingen, waarbij gedacht is aan reeds voorhanden zijnde verdeelings- sleutel. Deze garantieprestatie kan echter slechts effectief worden, wanneer het een Rijksbank directorium gelukt in samenwerking met de buitenlandsche circulatiebanken de voor den Duitschen economischen en crediettoestand noodzakelijke verlichtingen onder medewer king van de buitenlandsche bankwereld te verkrijgen. Een oproep van de Rijksregeering. BERLIJN, 7 Juli (V.D.) De Rijksregeering publiceert heden een oproep, naar aanleiding van de totstandgekomen overeenkomst te Parijs inzake het Hoovermoratorium, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de voldaan heid, die deze overeenkomst in Duitschland heeft gewekt. Er wordt aan herinnerd, dat de verschillende landen en volken zich opoffe ringen hebben moeten getroosten, teneinde bij to dragen in het belang van het alge meen. Ook nu er een jaar van stopzetting der herstelbetalingen is ingetreden, zal Duitschland zich moeten inspannen om zijn financieele positie eenigszins te herstellen, zoodat de offers, die de Duitsche bevolking eenigszins heeft moeten getroosten, meeren- deels niet ongedaan gemaakt kunnen wor den. Spanje. De stakingsactie in Spanje. MADRID, 7 Juli (V.D.) Tijdens de sta king van de employés der telefoonmaat schappijen zijn de telefoondraden tusschen Oviedo en Leon doorgesneden. Het telefoonnett wordt thans onder politie bewaking hersteld. De stakers hebben zich in groote menigte naar de telefoonkantoren'- toegeven waar zij Arbeiders Mandolineclub „Apollo" en „De Stem des Volks", Deze beide Haarlemsche vereenigingen vervingen gisteravond in Den Hout de H.O.V. Er bleek bijzondere belangstelling te zijn voor wat het. muziekgezelschap en het zangkoor ten gehoore brachten, zoodat over het geheel de muziek goed was te volgen. Het soort publiek dat bij blaasmuziek zijn spreekstem pleegt uit te zetten in evenre digheid met het geproduceerde toonvolume, kreeg bij deze gelegenheid weinig kans, zco- dat het niet lang duurde, of de muziektent was enkel omgeven door een groep aandach tig luisterenden'. Voor hen was het een bij zonder genot, het groote suitewerk van Marciocchi te kunnen volgen. Dit stuk „La festa del grano" (het oogstfeest) is voor de componisten die hun geestesgaven spen- deeren aan onze fanfare- en harmoniegezel schappen, een beschamend voorbeeld. Een veel betere, veel rijkere harmonieënkeus, een gezondgere ontwikkeling der gedachten maakte dat men met belangstelling luistert naar de vier deelen dezer suite, die tot on dertitels dragen, in vertaling: De dageraad (morgenrood); Blij ontwaken; Dorschlied; Na het feest. In deze muziek zal de opmerkzame luis teraar mogelyk' Puccini hebben herkend als den componist bij wiëii de auteur harmonie studeerde, maat hij zal daarin ook een re den hebben gevonden, om haar hooger te Schatten dat wat wij meestal op muziekcon coursen te hooren krijgen.'t Derde deel vraagt de medewerking van een driestemmig manhenkoor. Spijtig genoeg kon het plan van .Apollo", de koorstemmen van dit stuk te laten uitvoeren door leden van de zang- vereeniging „De Stem des Volks" niet ver wezenlijkt worden: de tijd voor instudee ring der zangpartijen bleek te kort te zijn. Evenwel bepaalt de muziek hier zich niet tot een begeleidende functie, zoodat in de thans gegeven uitvoering het geheel een in druk maakte die bevrediging schonk. IDaar de heer Joh. B. Kok aan de stemming der instrumenten uiterste zorg besteedt, en hij zijn korps heeft opgevoerd tot een aanmer kelijke hoogte (het binnenkort feestelijk te herdenken 15-jarig bestaan zal daarvan ge tuigen), werd het luisteren naar de verrich tingen van „Apollo" een genot dat door niets werd' gestoord dan misschien door het feit, dat in de zeer zachte passages te veel verloren ging van het klankvolume, zooals in de inleiding van „Wiener Praterleben", b.v. 's Is waar, ik had mij voor deze ge legenheid onvoorzichtig ver buiten de om heining begeven. Maar al kan men niet zeg gen, dat deze mandolinemuziek in wijden omtrek hoorbaar is, het is toch een proef neming, die als geslaagd mag worden be schouwd. In Bloemendaal, waar de omge ving rustig is en ook de luisteraars meer so ciaal blijken te voelen, zijn de concerten van „Apollo" zeer te waardeeren. Men kan zich op 17 Augustus e.k. daarvan over tuigen. Het gemengd koor „De Stem des Volks" heeft zich onder Anton Krelage gevormd tot een gezelschap, dat een gezonden, fraaien klank ontwikkelt. Bij een goede stemverdee- ling viel ons ditmaal op hoe inzonderheid de alten een mooien klank voortbrengen. In de bewerking der oude volksliederen van Röntgen was dit een bijzonder voordeel. Het lied „Ic segh adieu" heeft een stemvoering die af wijkt van wat we meestal in onze koormu ziek hooren en die haar op hooger peil brengt Elke stem heeft haar eigen gang. en voegt zich met de andere stemmen door groote saamboorigheid tot een schoon geheel. Zoo, en zóó alleen, was in de middeleeuwen de muziek. Men had toen nog geen muzikale koekebakkers. Elk musicus doorliep een lan ge, strenge school, en al wenschen wij die schoolschlieid niet terug, het is goed, van tijd tot tijd eens te herinneren aan dien bloeitijd der polyphonie. Het mooie Meilied, al zong het koor 't naar mijn gevoelen wat te langzaam evenals het vorige, zegt ons hoe ook de ge dachten in de kunst gezond en frisch waren als de bloemen. Wat „De Stem des Volks" na de pauze ten gehoore bracht, sloot zich lang niet on- voordeelig aan bij 't zoo juist genoemde. Want in 't koortje van Ant. Krelage „Brüder. zur Sonne" klinkt een blij enthou siasme, dat dit strofenlied maakt tot een steeds hooger stijgende vreugde. In „Het jonge jaar" van Hendr. Altink Is het ook de frischheid der gedachte, goede eenheid tusschen tekst en muziek. En zelfs Olman zegt in „Toekomstlied" zijn niet immer ge slaagd pogen, om een stem te laten uitkamen, vaarwel en herinnert aan de ongereptheid van een zijner eerst koorwerkjes „Sneeuw klokjes", dat spijtig genoeg heeft moeten plaats maken voor zooveel onbelangrijkheden uit Olmans lateren tijd. Het koor was in goede conditie, en wij zul len het, in combinatie met „Apollo" zeker op deze plaats nog gaarne een ander maal hooren. G. J. KALT. I

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 8