I VOOR DE FORENSEN. Zandvoort en hef Middelbaar Onderwijs. s II I s ra g fl s ONBEKEND MAAKT ONBEMIND! STELT NIET UIT. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 9 JULI 1931 VIERDE BLAD VVaarom de overeenkomst met Haarlem verbroken zal worden. In ons vorig nummer hebben wij reeds me degedeeld, dat B. en W. van Zandvoort aan den raad voorstellen om de bestaande over eenkomst met de gemeente Haarlem wat het Middelbaar Onderwijs betreft op te zeggen, Hedenavond wordt dat ook voor de forensen te Zandvoort belangrijke voorstel in den Zandvoortschen gemeenteraad behandeld, Eerst ter toelichting de volgende korte uit eenzetting; Haarlem berekende tot nu toe voor de leer lingen uit Zandvoort die een H.B.S. of het Gymnasium der gemeente bezochten f 400 per jaar. De gewone regeling dus die Haar lem voor alle buitengemeenten getroffen heeft. Door Zandvoort was een retributie regeling vastgesteld voor de ouders van deze te Haarlem schoolgaande kinderen. Zij moesten, naar gelang van hun inkomen een gedeelte (boven f 10.000 het geheele bedrag) van die f 400 aan de gemeente Zandvoort terug betalen. Nu heeft de gemeenteraad van Haarlem ëenige maanden geleden het schoolgeld voor de leerlingen uit de gemeente waarmede een overeenkomst gesloten is van f 400 op f 500 .gebracht. Het gemeentebestuur van Zand voort meent nu, dat Haarlem te zware eischen gaat stellen. Daarom isdoor den Zandvoortschen wethouder van onderwijs, Ds. Padt, getracht een regeling te ontwer pen die financiel voor Zandvoort voordeelt ger is. Het gemeentebestuur wil het contract met Haarlem verbreken. De Zandvoortsche leer lingen kunnen dan kiezen tusschen drie on derwijsinrichtingen: le de Rijks HJB.S. te Velsen, 2e het Kennemer Lyceum te Bloe- mendaal, 3e het Christelijk Lyceum te Haar lem. De gemeente Zandvoort zal dan aan de drie scholen f 195 per jaar per leerling uit Zandvoort betalen, onder het beding, dat de school van de Zandvoortsche leerlingen niet meer heft dan het gewone schoolgeld. Tot nu toe had Zandvoort met het Chris telijk Lyceum te Haarlem en het Kennemer Lyceum dezelfde regeling als. te Haarlem. Voor Zandvoortsche kinderen zou de nieu we regeling, zooals die nu bij den raad van Zandvoort door B. en W. is voorgesteld, al dus worden; <y CÖ c «1 ■a.cö Ta N -gW c S Vï w 3* WHI 3 - M cq O f 1700 f 0 f 25 f 25 f 15 1800 10 60 30 15 2000 10 60 30 20 2400 20 70 35 25 2800 „30 80 40 30 3000 40 90 45 30 3500 50 100 50 40 Hieraan ziet men dat voor de kinderen van ouders die een inkomen van f 3500 of minder hebben (de juiste grens is eigenlijk f 3700) in het vervolg meer zouden moeten betalen. Vooral als de kinderen naar het Kennemer of het Christelijk Lyceum gezonden zouden worden. Voor een kind van een Zandvoorter die minder dan f 1700 inkomen had, behoef de vroeger geen schoolgeld betaald te worden nu zal voor dat kind aan het Christelijk Ly ceum te Haarlem f 25 betaald moeten wor den, aan het Kennemer Lyceum f 25 en aan de Rijks H.B.S. te Velsen f 15. Vroeger werd voor een kind uit Zandvoort als de vader f 1800 inkomen had slechts f 10 schoolgeld betaald, nu zal dit zijn f 60 aan het Christelijk Lyceum te Haarlem, f 30 aan het Kennemer Lyceum en f 15 aan de H.B.S. te Velsen. Vooral het schoolgeld aan het Christelijk Lyceum te Haarlem is voor de lage inkomens zooals uit dit staatje blijkt vrij hoog. De regeling der Rijks H.B.S. te Velsen is het gunstigst, maar daar is ook een progres sieve schoolgeldregeling. Ouders uit Zandvoort die meer dan f 3700 inkomen hebben zouden voordeeliger uit zijn, als zij in het vervolg alleen volstaan konden met het gewone schoolgeld aan de betrokken drie onderwijsinrichtingen gehe ven. Die cijfers zijn namelijk; f 4000 f 60 f 110 f 55 f 45 4500 100 120 60 50 5000 125 140 80 55 6000 175 160 100 70 8000 275 ;180 160 110 10000 375 280 250 160 Om evenwel een gedeelte van de 195 die Zandvoort per leerling aan het schoolbestuur betalen moet terug te krijgen, wordt door B. en W. voorgesteld om de ouders die meer dan f 3700 inkomen hebben aan de gemeente net zoo veel te laten bijbetalen als de nieuwe regeling voor hen goedkooper zou zijn dan öe thans bestaande. Die ouders zullen dus behalve het school geld aan de school ook nog een bijslag aan de gemeente Zandvoort moeten betalen. Hun schoolgeld zal dus blijven: Inkomen Schoolgeld 4000 60 4500 100 5000 125 6000 175 8000 275 10000 375 Zandvoort heeft thans 76 leerlingen bij het Middelbaar onderwijs, namelijk 36 op de ge meentescholen te Haarlem, 20 op het Kenne mer Lyceum en ook 20 op het Christelijk Lyceum. Wij hadden een onderhoud met Ds. N. Padt, wethouder van onderwijs te Zandvoort. Deze verklaarde ons, dat hij graag wil aannemen, dat Haarlem die 500 moet hebben om de kosten van zijn middelbaar onderwijs te dek ken, maar Zandvoort zit voor zulke zware financieele-lasten, dat het die verhoogde bij drage.niet kan betalen. Als Zandvoort aan de gemeente Haarlem 500 per leerling meer zou betalen, is te verwachten, dat het Chris- ïeljjk Lyceum en het Kennemer Lyceum ook 100 per leerling meer zullen vragen, omdat de regeling met de gemeente Haarlem als basis voor de overeenkomst met die scholen is genomen. De verhooging van Zandvoort zou dus in dat geval neerkomen op 7600 per jaar. Reeds nu geeft Zandvoort voor het Middel baar onderwijs 21.000 uit. (Het verschil van het bedrag dat Zandvoort aan de gemeente Haarlem en de bijzondere schoolbesturen moet betalen, verminderd met hetgeen Zandvoort van de ouders terug vordert). Als Zandvoort dus op den Haarlemschen eisch ingegaan zou zijn, zouden de kosten voor het Middelbaar Onderwijs voor Zandvoort 28.000 bedragen. Zandvoort wil een uitzondering maken voor de 14 leerlingen die in de twee hoogste klas sen der Haarlemsche gemeentescholen zitten. Die kinderen moeten in staat gesteld worden hun einddiploma te halen, omdat verande ring van school te nadeelig zou zijn. Haarlem zal dan voor die 14 leerlingen wel het volle schoolgeld vorderen, namelijk de 550 die gemeenten moeten betalen die geen overeen komst met Haarlem hebben aangegaan. De rekening wordt dus voor Zandvoort: Wanneer wordt aangenomen, dat van de 36 leerlingen, die momenteel uit Zandvoort de Haarlemsche gemeentescholen bezoeken, er met 1 September 1931 een 14-tal in de hoog ste twee klassen zal zitten, zullen er prak tisch dus 22 verhuizen naar de R.H.B.S.- Velsen, het Kennemer- of het Chr. Lyceum. De leerlingen 40 in getal die thans reeds die inrichting bezoeken, blijven daar, zoodat dan in totaal 40 plus 22 is 62 leerlin gen uit Zandvoort het onderwijs aan die in richtingen zullen volgen. Voor deze 62 leerlingen zal Zandvoort moe ten betalen 62 x 195 is 12090. Bij deze kosten komen verder ten laste der gemeente die van de 14 leerlingen, die op de Haarlemsche scholen blijven (2 jaar) en waarvoor de gemeente een toeslag in het schoolgeld zal betalen. B. en W. meenen die uitgave te mogen stellen op 4000, zoodat de totaal-uitgaven voor de 76 leerlingen dan zouden bedragen 12.090, plus 4000 is 16.090. Dit kostenbedrag moet echter wor den verminderd met de opbrengst van de voorgestelde retributieregeling voor de leer lingen, die het Kennemer en het Christelijk Lyceum bezoeken, en die van de nieuwe re geling financieel voordeel zouden hebben, Een globale berekening wijst uit, dat deze opbrengst kan worden geschat op ongeveer 3500 gedurende de eerste' 2 jaren, nader hand wellicht op 4500 a 5000. De in het aanstaande cursusjaar ten laste der gemeen te blijvende kosten bedragen dus ongeveer 16.090—3500 is 12.590, rond 12.500. Wanneer na twee jaren de overgangs maatregel' voor de leerlingen der hoogste twee klassen niet meer zal werken, wordt de situatie nog gunstiger en worden de kosten voor de gemeente Zandvoort gereduceerd tot 10.000. Zandvoort zal dus voor deze nieuwe rege ling in 1932 f 16.100 en in 1934 f 18.650 be sparen. Wij wezen den wethouder op het nadeel, dat de inkomens beneden de f 3700 meer zullen moeten betalen dan thans, Hij erkende dit, maar als de ouders de kinderen naar het Kennemer Lyceum sturen, is het verschil zeer "gering. De schoolgeldregeling te Velsen is ook gunstig, maar daarbij moet bedacht worden, dat de ouders ook het treinabonnement moeten betalen. Scholier- kaarten zijn evenwel niet duur. De trein verbinding met Velsen is van Haarlem uit zeer goed. Veel tijdverlies zullen de kinderen niet hebben, want te Velsen staat de H.B.S. bij het station, te Haarlem moeten de kinde ren een eind loopen. Er wordt nog met het bestuur van het Christelijk Lyceum onderhandeld om te komen tot een lager schoolgeldregeling voor de lagere inkomens. Aan Ds. Padt stelden wij nog de volgende vraag: Zandvoort doet den laatsten tijd veel moeite om de forensen tot zich te trekken. Er komen er ook veel naar Zandvoort. Vreest u nu niet, dat deze niéuwe onderwijs-rege- ling nadeelig zal werken op de vestiging van forensen te Zandvoort. Zou het ook voor Zandvoort niet beter zijn als de Zandvoorters hunkinderen naar de openbare middelbare scholen, te Haarlem konden blijven zenden? De wethouder antwoordde: Ik vrees dat- nadeel niet. De nieuwe schoolregeling is niet ongunstiger voor de Zandvoorters als de be staande. Als wij evenwel den nieuwen eisch van Haarlem ingewilligd zouden hebben, zouden de Zandvoorters veel meer betaald moeten hebben. Dat zou onze gemeente voor de forensen juist minder aantrekkelijk heb ben gemaakt. Ten slotte vroegen wij Ds. Padt: Indertijd is er in ons blad voor gepleit, dat- Haarlem het centrum zou worden voor het Middelbaar onderwijs voor Groot-Haarlem. Voelt Zandvoort daarvoor niets om daaraan mede te werken? De wethouder antwoordde: In beginsel zou dat goed zijn, maar Haarlem heeft aan de buitengemeenten nooit eenige zeggingschap inzake het Middelbaar Onderwijs gegeven. Het eenige dat wij mochten doen was beta len. Onder die omstandigheden kan er van samenwerken niet veel komen. Bovendien heeft Haarlem het Middelbaar Onderwijs zoo duur doen worden, dat de lasten voor Zand voort niet meer te dragen zijn. Tenslotte hadden wij een onderhoud met den penningmeester, den heer M. Petrie van het Chr. Lyceum. Wij vroegen hem: Is het geen eigenaardige toestand, dat de leerlingen uit Zandvoort aan het Christelijke Lyceum het gewone schoolgeld zouden moeten be talen, terwijl dé gemeente Zandvoort bo vendien nog f 195 per leerling zou moeten bij betalen? De gemeente Haarlem betaalt toch ook niets voor de leerlingen uit Haarlem bij. Zijn antwoord luidde: Als de zaak zoo gesteld wordt klinkt het eigenaardig. Het is op het gebied van het Middelbaar Onderwijs, voor al wat het schoolgeld aangaat een chaos. Als Zandvoort geen regeling meer met ons zou willen maken, zouden wij de kinderen uit INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cts. per rejteT. Mag ik even kennismaken? Ik ben GIBBS. Zéér aangenaam. 'k Ben bekend door heel de wereld En te goeder naam en faam. Reeds twee honderd twintig jaren (Ik ben werkelijk zoo oud), Word ik door millioenen menschen Als hun goeden vriend beschouwd. Elke week op 't zelfde plaatsje, Waar U deze regels ziet. Kom ik U iets nieuws vertellen. LEES het, maar VERLIES het niet Wie dat wekelijksche praatje Uitknipt, is er mee gebaat; Leest U maar 't royale aanbod, Dat hier duidelijk onder staat. CLINGE DOORENBOS. lederen DONDERDAG, ongeveer tot midden December, zult U in deze courant, in de advertentie-pagina, een GIBBS-mcdcdceling vinden. Als U de kleine moeite wilt nemen deze mededecling uit te knippen, wachten U aardige verrassingen. 12 verschillende knipsels geven recht op een der volgende artikelen, naar keuze 1 STAAF SCHEERZEEP IN METALEN KOKER, DOOS TANDZEEP, GROOT MODEL, GROOTE TUBE TANDPASTA, GROOTE TUBE CRêME DE BEAUTé, DOOS POUDRE DE BEAUTé, MIDDELMAAT 1 1 1 1 EN op een mooi doosje met 5 monsters. Als U 6 knipsels heeft, kunt U ze uwen leverancier reeds toon enhij geeft ze U direct terug na de nummers te hebben afgescheurd en hij biedt U het bovengenoemde doosje monsters aan. Deze 6 knipsels, tezamen met 6 nieuwe, voorzien van nummers, geven daarna weer recht op een der bovengenoemde artikelen naar uw keus. Uw leverancier beschikt of zal binnenkort beschikken, over een aantal enveloppen, waarvan hij er U op aanvraag een zal overhandigen en waarin zich een circulaire bevindt, waarop nadere bijzonderheden. In deze enveloppe kunt U tevens de uitgeknipte adverten ties bewaren. Mr. GIBBS ontvangt zijn correspondentie bij de. TIBO PRODUCTS COMPANY, Lange Leidschedwarsstraat 92, Amsterdam-C. Zandvoort natuurlijk toch toelaten tegen be taling van het gewone schoolgeld. Maar Zandvoort ziet gelukkig in dat wij recht heb ben op een gemeentelijke subsidie. Met an dere buitengemeenten is trouwens ook een overeenkomst gesleten. Tot heden betaalt Zandvoort 400 guden aan ons per leerling. Door de nieuwe regeling zal dit bedrag be langrijk lager worden. Het zou ook niet meer dan billijk zijn als de gemeente Haarlem ons ook een bijdrage per leerling gaf. Verleden jaar is reeds om subsidie aan Haarlem gevraagd, maar daar van hebben wij niets meer van gehoord. Wij zullen nu een nieuwe aanvraag aan Haar lem indienen om een vast bedrag per leer ling te vragen. De vergoeding die Zand voort dit jaar zal geven is vast gesteld op f 195 per leerling, hetzelfde als Zandvoort aan de Rijks H.B.S. te Velsen moet geven. Uit de nadere berekeningen blijkt nu, dat onze schoolgeldregeling voor de Zandvoortsche kinderen te hoog wordt. Er is al aan -Zandvoort toegezegd, dat wij voor de Zandvoortsche kinderen lager wil len gaan als de gemeente ons f 195 per leerling geeft. Reeds, nu kan ik toezeggen, dat wij voor die kinderen genoegen willen nemen met de regeling van het Kennemer Lyceum. Bovendien wil ik met het bestuur nog overwegen om voor de zeer kleine in komens, nog wat lager te gaan, zoodat de ouders niet meer zouden behoeven te betalen dan zij thans aan de gemeente Zandvoort doen. Tot zoover deze toelichtingen. Wij gelooven wel, dat er hedenavond in den Zandvoortschen raad er op aangedron gen zal worden, om de meerdere lasten die de ouders krijgen door de nieuwe regeling geheel voor rekening der gemeente te ne men. Dat betreft dus de ouders die een alger inkomen hebben dan f 3700. Dit aantal is naar ons bleek vrij aanzienlijk. Bovendien zou Zandvoort dan ook het spoorwegabonne ment voor zijn rekening moeten nemen. An ders spaart de gemeente duizenden guldens, terwijl de minst draagkrachtige bewoners tot meerdere kosten gejaagd worden. om dien weg breeder te maken, ofschoon dit gemakkelijk kan. Het Oostelijke perron is ook veel te smal, vooral bij den uitgang, waar honderden menschen zich soms ~door het nauwe paadje moeten wringen. En dan moet men wachten, tot ieder den trein ver laten heeft en tot de trein weer vertrokken is. Dan moeten de menschen den nauwen overweg oversteken naar de begraafplaats en onderwijl dringen de autobussen, luxe en vrachtauto's soms door de menigte. Geluk kig heeft het gemeentebestuur ingezien, dat deze toestand onhoudbaar was, zoodat bij zeer drukke plechtigheden op Westerveld de daar gestationneerde politie het verkeer regelt en voorkomt, dat vrachtauto's tus schen rouwstoeten terecht komen. Wanneer eenige heeren van de Nederlandsche Spoor wegen hier een paar maal op drukke dagen eens kwamen kijken, zouden zij moeten con- stateeren, dat een afdoende verbetering van den toestand hier zeer urgent is. Dan zou het Oostelijke perron worden verbreed, het gebouwtje, waarin de afsluitboomen en wissels worden bediend en kaartjes verkocht worden verplaatst en de overweg zou min stens tweemaal zoo breed worden gemaakt. Eerst dan zou de toestand in overeenstem ming zijn met wat het huidige drukke ver keer thans eischt. HetforensendorpbijDriehuis-Westerveld Nieuw halte-gebouw van den spoorweg. Het nieuwe wachtlokaal op het westelijke perron der halte Driehuis-Westerveld is ge reed gekomen. Het is een keurig gebouwtje, voorzien van toiletten en dat 's winters ook verwarmd kan worden. Het was dan ook wel noodig, want het oude, open hokje bood hoogstens plaats voor 30 menschen, terwijl het nieuwe lokaal er wel 100 kan bergen. Men begrijpt, nog niet, waar vaak 100 of 200 menschen. die een plechtigheid op Wester veld hebbeii bijgewoond, geruimen tijd moe ten wachten, dat de Nederlandsche Spoor wegen nu pas dit wachtlokaal hebben gezet, nadat er heel wat critiek in de bladen is aan deze halte. Het crematorium is toch reeds 18 jaar in gebruik en de begraafplaats Wes terveld veel langer. Maar nu is er dan ein delijk dit goede gebouwtje. Blijkbaar zijn de Spoorwegen bezweken voor de aanhoudende klachten van de forensen, die in dit gedeelte van Kennemerland sterk toenemen. Er is al een aanvraag van iemand, om er koffie, thee, sigaren en sigaretten in te mogen verlcoopen. Te hopen is, dat dit ver zoek door de Nederlandsche Spoorwegen wordt ingewilligd, want vele menschen, die van Westerveld komend, moeten wachten, zullen van de gelegenheid, om een verfri- sching te bekomen, gaarne gebruik maken. Op het oostelijke perron is het oude, open wachthuisje nog gebleven. Al is het niet zoo dringend noodig als op het andere perron, toch mag ook hier wel een beter inge richt gebouwtje komen. Want ook hier moe ten geregeld menschen, waarbij er zijn, die huu zaken in IJmuiden hebben; kinderen, die scholen te Velsen en IJmuiden bezoeken, terwijl er ook uit het noordelijk deel onzer provincie en uit Friesland vaak crematie plechtigheden zijn,waarbij een grooter of kleiner aantal personen moet wachten op dit perron. Er blijft trouwens nog veel te verbeteren bij deze zeer drukke spoorhalte. Zoo is de overweg veel te smal en ofschoon daar al zoo dikwijls op gewezen is, gebeurt er niets, het teekenen van Het Petitionnement voor INTERNATIONALE ONTWAPENING AVONTUURLIJKE TOCHT. MET EEN FORD. Twee avonturiers van Valthermond, de 19-jarige eerling machinist F. R. H. en zijn 21-jarige vriend J. D. ontvreemdden de vo rige week te Groningen een Fordwagen en toerden daarmede door ons geheele land, totdat zij in Nijkerk bandenpech kregen. Zij ruilden daar hun auto tegen een tweede- handsch Indian-motor, waarmede het twee tal naar Valthermond terugkeerde om van daar uit verschillende uitstapjes, o.a. naar Duitschland te doen. Door de politie te Nij kerk en Valthermond werden zij echter aan gehouden en voor de Justitie te Groningen geleid. Het Fordje is te Nijkerk in beslag ge nomen, aldus de Msb. DE WERKVERSCHAFFING TE RUURLOO. EERSTE BERICHT OVEDREVEN? Van wel ingelichte zijde deelt men aan Het Volk mede, dat het bericht van het pers bureau Vaz Dias omtrent de ernstige moei lijkheden welke Dinsdag met de arbeiders uit Helmond in Ruurloo zouden zijn voorgeko men, zeer sterk gekleurd is. Het is juist, dat van de 36 arbeiders een aantal niet geheel nuchter was. De betrokkenen zijn evenwel rustig in het kamp gekomen, doch toen zij in den middag aan het werk moesten gaan, bleken twee daartoe niet bereid. Intusschen was de hoofdopzichter niet. zooals in het be richt stond, met 6 marechaussees en veld wachters. doch slechts met twee veldwach ters in het kamp gekomen, waarop de beide arbeiders aanstonds bereid waren, weer naar hun woonplaats terug te gaan. Zij verzoch ten evenwel, om niet denzelfden dag nog per trein terug te gaan, doch in Ruurloo op het politiebureau te mogen overnachten, hetgeen werd toegestaan. De geschiedenis met de revolver blijkt ge heel onjuist te zijn Men dacht aanvankelijk dat een van de menschen, die naar huis te rug gingen, een revolver in zijn koffertje had, doch dit bleek evenmin het geval. WIMBLEDON. Waarom Engeland Faalde. Onder het hoofd: Te Veel „Waarom we faal- den in Wimbledon" Tennis geeft de News Chronicle eenige beschouwingen over de Engelsche deelneming aan de kampioen schappen daar. Hij begint met te zeggen, dat het voor Engeland de „het-had-kunnen-zijn" kam pioenschappen waren. Alles ging verkeerd, waar het met wat geluk geheel andersom had kunnen zijn. Het sprekendste voorbeeld hiervan is wel dat van Austin, die tegen Shields op de match point- stond en toch verloor. Had „Bunny" dien eenen over winningsslag gemaakt, hij zou Borotra in de semi-final geslagen hebben (tweemaal had hij al van dezen gewonnen) en in de final Wood ook. Wat- neerkomt op de meening dat Austin de beste lawn-tennisspeler dit jaar te Wimbledon was.' Den Engelse hen spelers ontbreekt het aan „algeheele concentratie op de overwinning". Als het eind van den wedstrijd naderkomt beginnen ze te voorzichtig of te gewaagd te spelen. En verder spelen ze veel te veel. Sinds de Davis Cup wedstrijden tegen Monaco in Plymouth, verscheidene weken geleden, hebben Perry Austin en Hughes niets an ders gedaan dangetennist. Perry had niet alleen ingeschreven voor de single-spe len. maar deed ook mee in de mixed-doubles met miss Mary Heeley, en vormde een hee- r'endubbel met Hughes. Het is een krachtige jongeman, maar zooiets is te veel Iemand, die een kans heeft op het single-kampioen schap, zou b.v. het mixed-dubbel moeten la ten schieten. DE FOKKER AIRCRAFT CORPORATION. AFTREDEN VAN FOKKER? Naar Reuter meldt, heeft Antony Fokker geweigerd inlichtingen te verstrekken om trent de geruchten als zou hem gevraagd zijn af te treden als directeur van de Fokker Aircraft Corporation. DE WIERINGERMEER. VORMING VAN EEN GEMEENTE? Een commissie, onder voorzitterschap van prof. mr. G. A. van Poelje, ingesteld door het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw en de Ver. van Ned. Gemeenten, heeft een rapport uitgebracht over de vraag welke maatregelen te bevorderen zouden zijn in zake een goede' administratieve regeling ten aanzien van de Wieringermeer. De com missie is tot de conclusie gekomen, dat zoo spoedig mogelijk één gemeente moet worden gesticht die het geheele gebied van de Wie ringermeer omvat. Gedurende een overgangs periode wenscht zij echter het gebied van de Wieringermeer ingedeeld te laten bij de vijf randgemeenten, waarbij dit gebied thans is ingedeeld. Zij wil aan die gemeenten evenwel geen andere functie opdragen dan het zijn van de wettelijke woonplaatsen van een nieuwe Wieringermecrbevolking met alle consequenties die daaruit voortvloeien ten aanzien van bevolkingsboekhouding, burger lijken stand, kiesrecht dienstplicht e.d. De behartiging van alle andere gemeentelijke belangen wenscht zij gedurende dc over gangsperiode op te dragen aan een daar voor te stichten afzonderlijk lichaam, ge naamd „De Wieringermeer", waaraan zij overeenkomstig art. 194 van de Grondwet verordenende bevoegdheid wenscht toe te kennen. De commissie heeft haar denkbeelden nader uitgewerkt in een ontwerp van wet met daarbij behoorende toelichting. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Concert der H. O. V. te Bloemendaal. Het debuut van den nieuwbenoemden di rigent F. H. E. Schuurman heeft niet onder zeer gunstige omstandigheden plaats gehad. Vooreerst was het met een concert in de open lucht, en we weten dat een symphonie- orkest daarvoor in 't algemeen niet geschikt is. Ten Tweede werkte het weer allerminst mede: het lieflijke windje deed de boomen dermate ruischen, dat het orkest vaak ge heel door dat geruisch overstemd werd. Ver geleken met den vorigen avond was de si tuatie in zooverre iets gunstiger, dat de tent- in het Bloemendaalsche bosch tenminste van achteren door planken afgesloten is, maar daarentegen was het op het avondfeest in Duin en Daal tamelijk windstil. Om kort te gaan: de Sommernachtstraum- Ouverture werd een sehoonc droom, die het gemis aan verwezelljking voelbaar maakte; de echte muggen cn vlinders waren verre gend en verwaaid, de muzikale waren door den wind soms niet te hooren. Zoo ging het ook met enkele gedeelten uit de eerste Arlé- sienneeuite, waarvan men het Adagietto wijselijk weggelaten had. De melodieën clcr balletmuziek uit Rosamunde doorstonden de proef beter, de „Carnaval romain" Ouver ture nog beter; Borodin's Steppenskizze werd ten dcole weggevaagd; de muziek uit Prince Igor hield weer beter stand. Onder deze omstandigheden is het ondoenlijk een ook maar oenigszins gegrond oordeel over dc kwaliteiten van den nieuwen dirigent uit te spreken. Optisch maakte zijn leiding een zeer goeden indruk: rustig, rythmisch, indi catie!. Van veel eigen opvatting kon, gezien den korten voorbereidingstijd en gezien het feit dat alle uitgevoerde werken repertoire- nummers der H. O. V. waren, nog geen spra ke zijn. In dit opzicht moeten we dus met vertrouwen afwachten wat dé eerste leden- cor.certen in het aanstaand seizoen brengen zullen. Het weer in aanmerking genomen was er tamelijk veel belangstelling voor dit con cert. K. DE JONQ

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13