OUDERS, TEEKENT ONS PETITIONNEMENT! Het woord is aan... Naar het welslagen. ENGELAND'S UITVOER Jf f Het Petitionnement.^ Het Belangrijkste. Petit!®nii®m©3st voor Internationale Ontwapening 48e Jaargang No. 14734 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 9 Juli 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27%, per maand f 1.20, per 3 maanden 3.57%, franco per post 3.87%, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per weck 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post 0.72%. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje* (iederen dag) 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.-, Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 1 50.-, Arm-of Beenbreuk f 1 00.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-; Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 9 Juli. Hebt ge wel ëens doorgedacht over hetgeen „de volgende oorlog", waarover sommigen zoo luchtig en oppervlakkig, anderen met een soort cynisme kunnen praten, voor uw kinderen zou beteekenen? Gij moet dat eens doen, als gij ons peti tionnement aan de Internationale Ontwa peningsconferentie niet reeds onderteekend hebt. Daarna zult gij het teekenen, dade lijk! Want niets mag onbeproefd gelaten worden om dit ontzettende gevaar, dat hen in de toekomst bedreigt, af te wenden. Het hangt van onze generatie af, dat te doen. Wij, de volwassenen van thans, in de kracht van ons leven en tot daden geroepen, hebben den plicht het te doen. Slechts en kelen onder ons -kunnen directe beslissin gen daarin nemen. Maar zij zijn machteloos als wij niet met onzen wil, onze energie, ons enthousiasme achter hen staan. Daar- van hebben hun woorden, heeft hun her haaldelijk beroep op de volken getuigd. Zij vragen onzen steun, uw steun. Geef hun dien 1 Waartoe brengt gij uw kinderen groot? Beseft gij wel ten volle dat „een volgende oorlog" in zijn strijdmethoden nog veel wree- der en meedoogenloozer dan de massaslach ting van 19141918 zou zijn? Iedere volgende oorlog is steeds wreeder dan de vorige ge weest. Pogingen om hét gebruiken van be paalde strijdmiddelen bij voorbaat uit te schakelen, het per overeenkomst te verbie den, hebben in de oorlogswerkelijkheid nim mer uitwerking gehad. Integendeel. Als de ooxdog uitbrak werden ze weldra toegepast niet alleen, maar „geperfectionneer-d" boven dien, en de strijdende partijen gaven elkaar de schuld, er mee begonnen te zijn. Het gifgasrapport van den Volkenbond heeft verschrikkelijke feiten in nuchtere, zakelijke taal vastgesteld. De gifgassen zijn in den vorigen oorlog al gebruikt. Duizenden, tienduizenden zijn er onder de afgrijselijkste martelingen aan bezweken. Sommigen heb ben maanden van het gruwelijkste lijden doorgemaakt eer de dood hen verloste. Tal- loozen zijn in krankzinnigengestichten ge ëindigd. Brengt gij daarvoor uw kinderen groot? Kijk hen eens goed aan, en bedenk eens, dat een dergelijk lot hen zou kunnen tref fen. Kijk er niet alleen uw zoons op aan, \want wij weten allen wat een volgende oor- -log zou brengen: aanvallen uit de lucht, met gasbommen en zelfs bacillen, op bevolkings centra die daartegen niet verdedigd kunnen worden. Herinnert gij u hoe het vèrdragende ge schut in 1918 van honderd kilometers af stand weerlooze steden beschoot, hoe bom men ontploften in huizen, in straten exi op pleinen, in kerken zelfs, en honderden men- schen aan stukken reten? Brengt gij daarvoor uw kinderen groot? Weet gij het nog hoe weerlooze passagiers schepen door nadersluipende duikbooten ge torpedeerd werden, hoe zij op verborgen mijnen liepen, hoe duizenden weerloozen mannen niet alleen, maar vele vrouwen en kinderen met hen in wilden doodsstrijd in de golven omkwamen? En de gruwelen van den loopgraven-strijd... herinnert gij u die wel goed? Sla er Remarque's boek nog eens op na, of een ander werk van één die het meemaakte, en wien het ge geven was het in waarheid te doen herleven Ofraadpleeg alleen maar uw eigen herinnering. De oorlogsromantiek?de pralende uni formen, de persoonlijke heldenmoed, de rid derlijkheid in den strijd, de bekoring van „het mannelijke beroep"? Och kom! Wat is de werkelijkheid? De soldaat in den modernen oorlog is een wezen in groen-grauwe kleedij, met een om gekeerde ijzeren pot op het hoofd en een gasmasker voor dat hem het uiterlijk geeft van een glazig-starend varken op zijn achter ste pooten. Uiterlijk is hij een caricatuur van een mensch. Innerlijk leeft hij in angst, tot die ver stompt in doffe berusting. Hij weet dat de dood hem overal 'bedreigt, en dat hij anderen dooden zal uit bruut instinct tot lijfsbehoud. Niet omdat hij hen haat. Zij zijn menschen zooals hij, als beesten vermomd, zooals hij. Brengt gij daarvoor uw kinderen groot? Neen en nog eens neen! Dit petitionnement is ondernomen om in Genève te getuigen met alle kracht. Luister niet naar geleuter van „wat helpt het". Erken dat geen poging onbeproefd gelaten mag worden, dat het onze plicht is tegen over onze kinderen en onszelf, te doen wat in ons vermogen is. Laat een golf van een drachtig willen van ons volk uitgaan. Ons volk, dat door zijn cultuur en zijn gezonde energie een hooge reputatie in de beschaafde wereld geniet. Wat wij doen helpt wel, kan in deze tijdsomstandigheden, bij het huidige wassende getij tegen den oorlog, de groote kentering brengen, de beslissende factor zijn. Wat de wereld behoeft is een Eenheids front der volken tegen den oorlog. Wij Nederlanders van alle gezindten, ver- eenigd in dit petitionnement, geven het voor beeld van dat Eenheidsfront. Dat is de machtige be teekenis van onze actie. Gij moogt niet nalaten haar te steunen. Gij zijt het aan uw kinderen verplicht. Ouders, teekent ons Petitionnement! R. P. DE VERKOOP VAN HET MILITAIR HOSPITAAL. EEN NIEUW GEBOUW VOOR DEN GENEES KUNDIGEN DIENST AAN DEN KINDERHUISSINGEL. B. en W. schrijven aan den gemeenteraad, i dat de definitieve huisvesting van den Ge- j meentelijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst, die na eerst tijdelijk gevestigd te zijn geweest in de Jacobijnestraat, Botermarkt en Papentorenvest, thans tijdelijk is onderge- 1 bracht in het perceel Kenaupark no. 6, reeds sedert verscheidene jaren een onderwerp van behandeling uitmaakt. Ten slotte is in de j raadsvergadering van 28 Juli 1926 besloten de gebouwen van het v.m. Militair Hospitaal te sloopen terwijl B. en W. werden uitgenoodigd voorstellen te doen strekkende om op het I vrijkomende terrein een gebouw te stichten voor den Gemeentelijken Geneeskundigen dienst en voor den Keuringsdienst van Waren Ter uitvoering van dat besluit lieten B. en W. plannen ontwerpen, doch verschillende be- i zwaren deden zich tijdens de behandeling voor en bovendien waren de ingediende plannen niet van dien aard, dat B. en W. meenden j daarop een voorstel te kunnen doen. Inmid dels bereikte B. en w. het verzoek van de di rectie der N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" om de terreinen van het v.m. Militair Hospitaal aan haar te verkoopen. Om verschillende re denen meenden B. en W. dit verzoek in ern stige overweging te moeten nemen. Sedert 1923, toen het v.m. Militair Hospitaal weder ter vrije beschikking van de gemeente kwam I is getracht een bestemming voor het gebou wen-complex te vinden, doch zonder resultaat Zooals reeds gezegd, stuitte ook de uitvoering van het raadsbesluit van 28 Juni 1926 op de bezwaren, gedeeltelijk voortvloeiende uit de betrekkelijk inpandige ligging van het terrein, gedeeltelijk ook uit de hooge kosten. In het ingediende verzoek lag bovendien de mogelijk- i heid opgesloten om, mits een geschikt terrein daarvoor aanwezig was, een gebouw voor den Geneeskundigen dienst c.a. te stichten op voor de gemeentefinanciën minst bezwarende wijze, n.l. door de eventueele koopsom van het ter rein van het v.m. Militair Hospitaal te be nutten voor de stichting van bedoeld gebouw. In het terrein, gelegen aan de Burg. Sand- bergstraat en tusschen de Burg- Boreelstraat en Pijntorenstraat (terrein aan den Kinder huissingel) meenen B. en W. een bij uitstek voor het doel geschikt terrein gevonden te hebben. Immers dat terrein is centraal gele gen terwijl de omgeving zich beter leent dan het terrein van het v.m. Militair Hospitaal, om een behoorlijk project voor het te stichten gebouw te maken en dit, uitgevoerd zijnde be ter tot zijn recht te doen komen. B. en W. stellen daarom aan den raad voor in beginsel te besluiten als plaats voor de stichting van een gebouw voor den Gemeen telijken Geneeskundigen en Gezondheids dienst aan te wijzen bovenbedoeld terrein aan de Burg. Sandbergstraat. De directie der „Spaarnestad", die nader verklaarde te handelen namens haar dochter maatschappij, de N.V. Vaderlandsch Beheer Maatschappij, gevestigd te Amsterdam, is be reid voor de te koop gevraagde perceelen f 30 per M2. te betalen. Deze prijs komt B. en W. aannemelijk voor, vooral omdat door den ver koop de mogelijkheid wordt geopend voor een bloeiende industrie zich naar behoefte uit te breiden. Dit klemt te meer, omdat bij het sterk toenemen van het' aantal arbeidskrach ten in de gemeente ook handhaving en uit breiding van de bestaande industrie zeer ge- wenscht is. In het te koop gevraagde terrein is begre pen de Kinderhuisstraat. Deze zal eerst aan den publieken dienst moeten worden onttrok ken, doch bezwaren hiertegen bestaan volgens B. en W. niet, daar alle aan die straat gelegen perceelen in eigendom aan de Spaarnestad zijn overgegaan. Door B- en W. is nog nagegaan of het wel aanbeveling verdient het geheele terrein te verkoopen en of het niet beter zou zijn een gedeelte te verkoopen om op het resteeren- de gedeelte een openbaar gebouw te stichten. De voor het laatstgenoemde doel ontworpen plannen konden B. en W. niet bevredigen, zoodat zij tot de conclusie kwamen dat aan verkoop van het geheele terrein, met uitzon dering van een smalle strook noodig voor de normalisatie van de Magdalenastraat, de voorkeur moet worden gegeven. Het terrein dat verkocht zal worden heeft een oppervlakte van ongeveer 4613 M2. De koopsom zou dus f 138.390 bedragen. Van den koop zijn uitgesloten eenige nader door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen gedeelten der opstallen, welke uit een oog punt van kunst of historie voor de gemeente dienen te blijven behouden. Kees Meijer: (In „filosofische gesprekken met een jong meisje".) Natuurlijk kan je niet profeteeren, dat er geen oorlog onder beschaafde volken meer komen zal, maar er zijn verschijnselen die onzen tijd nu eenmaal te boven is, die met haar aard en ontwikkeling niet meer strooken onze tijd zou geen auto-da-fe of een heksenproces meer dulden, welnu, even dwaas, verachtelijk en onbegrijpelijk zal in de oogen van een komend geslacht een verschijnsel als de oorlog zijn. Ondanks alle praatjes van duisterlingen is het een feit, dat de menschheid vooruit gaat, voor waarts gaat op haar weg van eeuwen." Milde formulierenregen Daalt er neer op 't krantkantoor, Een papieren vredeszegen 's Ochtends, 's avonds steeds maar door, Hij verzwakt de zware dreiging Van de zwarte oorlogswolk En vertolkt de vredesneiging Van het Nederlandsche volk. Stadig groeit de berg papieren Tot steeds grooter hoogte aan, Zijn daarbij uw formulieren? Hebt gij reeds uw plicht gedaan? Laat ons niet onnoodig wachten, Uw besluit staat toch al vast, Ieder helpe naar zijn krachten Dat de stroom steeds sneller wast. Zeg nu vrienden en bekenden: Zet je naam en doe het nu, Vraag ze 't formulier te zenden. Geef z' een formulier van u. Nog wat (wellicht overbodig) Ieder vult zijn naam nu in, Allen hebben wij thans noodig, Niet slechts 't hoofd van het gezin. 't Echtpaar moge eensgezind zijn, Het telt twee hier en niet één. Uitgezonderd moet het kind zijn Onder achttien jaar alleen. Stadig groeit de berg papieren Tot steeds grooter hoogte aan, Zondt gij reeds uw formulieren? Hebt gij reeds uw'.plicht gedaan? P. GASUS. NIEUWE STRATEN TEN ZUIDEN VAN DE AMSTERD. VAART. B. en W. stellen voor, de bestrating van de rijwegen der nieuwe straten ten Zuiden van de Amsterdamsche Vaart te doen be staan uit klinkers. Verder wordt voorgesteld, aan deze straten de volgende namen te ge ven: Dr. Schaepmanstraat, Bakhuizen van den Brinkstraat, Van Zeggelenstraat, Van Zeggelenplein, Teding van Berkhoutstraat, Vosmaerstraat, Cremerstraat, Van Nievelt- straat, Cremerplein, Jan Pie ter Heijestraat en Ten Katestraat. AAN IJZER EN STAAL Een medewerker aan de „News Chronicle" geeft een staatje over het door Engeland uit gevoerde ijzer en staal. Het staatje gaat over het jaar 1929. Er werd toen uitgevoerd aan ijzer- en staal werken voor 68.003.000 pond sterling. Hiervan bleef voor 35.912.000 binnen het rijk, terwijl voor 32.091.000 pond naar vreemde landen ging. De voornaamste afnemers waren: Britsch-Indië voor 9.108.000 pd.st. Australië 7.197.000 Zuid-Afx-ika 4.709.000 Canada 2.725.000 Nieuw-Zeeland 2.709.000 Iersehe Vrijstaat 1.890.000 Ax-gentinië 4.193.000 Japan 2.191.000 Holland 1.652.000 België 1.612.000 Frankrijk 1.484.000 Brazilië 1.423.000 V. St. van Amerika 1.314.000 Spanje 1.181.000 Portugeesch Oost-Afrika 1.142.000 Italië 1.036.000 China 1.023.000 Egypte 949.000 Denemarken 914.000 Noorwegen 912.000 Waaruit blijkt, dat de landen die door een eventueel Engelsch protectionistisch stelsel getroffen zullen worden, juist de beste afne mers van Engelands producten zijn. DE AMSTERDAMSCHE BEURS. MISBRUIKEN. Bij het afdeelingsonderzoek van de wets ontwerpen tot wijziging van het zevende hoofdstuk A en tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbe- grooting voor 1931 (door de Tweede Kamer aangenomen 16 Juni jl.V, vroegen eenige le den of de Beurswet wel volledig wordt toe gepast en of de minister niet den tijd geko men acht om de geheele Beurswet in te trek ken, of andere maatregelen te treffen om de wet ten volle te doen toepassen. Andere leden wenschten naar aanleiding van het feit. dat de Commissie van Bijstand voor de uitvoering van de Beurswet 1914 zal worden uitgebreid, de vraag te stellen, of deze commissie ook iets heeft gedaan om de gevolgen der crisis minder ernstig te maken voor bona-flde beleggers en in het bijzonder of zij ook is opgetreden tegen de misbruiken welke bij de Amsterdamsche beurs bestaan. Zij hadden hierbij in het bijzonder het oog op het kwaad, hetwelk voortvloeit uit het uit leenen van fondsen, aangezien de baisse-spe culatie daardoor wordt aangemoedigd. Ver scheidene beleggers hebben ten gevolge van van dit misbruik groote verliezen geleden. De leden, hier aan het woord, meenden daar om vooi'al de aandacht te moeten vestigen op art. 6 van het Beursreglemexxt, hetwelk wel spreekt van beleenen, doch niet van uit- leenen van stukken. Waar men aan denken moet! Men plaatse zijn handteekening slechts één keer. Wanneer men bijvoorbeeld meer dan één dagblad leest, zette men zijn handteekening onder het inteeken- biljet van één dezer bladen. Wanneer een gezin uit meer dan 4 leden bestaat kan men de handteckeningen natuur lijk over 2 formulieren en 2 dagen verdeelen, of over meer formulieren en dagen. Wanneer men een formulier .heeft onderteekend en ingezonden of inge leverd. heeft men zijn plicht .nog niet gedaan! Men inoet dan zijn huis- genootcm en kennissen nog opioekken het petitionnement eveticcjis te onder- tcekenen! Stel ook Uw dienstpersoneel in de gelegenheid te teekenen. Men raadplege de adressenlijst op de Eerste pagine van het Tweede blad. Het petitionnement voor Internationale Ont- xoapening. (Ie blad, le pag.) Het petionnement voor Internationale Ont wapening. De belangstelling van het publiek. (le blad, 2e pag.) Persoverzicht van het commentaar op het Petitionnement. (2e blad, le pag.) De verkoop van het voormalig Militair Hospitaal. (le blad, le pag.) De geschillen tusschen Vaticaan en fascisme in een nieuw stadimti getreden. (2e blad, le pag.) Voor de Forensen: Zandvoort en het Mid delbaar Onderioijs. (4e blad, le pag.) Het Forensendorp bij DriehuisWesterveld. (4e blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ.: R. P.; Ouders, toekent 07is Petitionnement. (le blad, le pag.) De oorlogsslachtoffers op de scholen (Frag ment uit Remarque's „De weg terug"). (2e blad, le pag.) B. B.: H. D. vertelling Het Bloeiende Gras land". (2e blad. 2e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) Doet Uw plicht en teehentl van bet Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Adres Naam: Adres: Naam Adres Naam Adres i Wij vestigen 'de aandacht "er op: a. dat de onderteekening slechts open staat voor Nederlandsche mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. b. dat ieder slechts één dagbladformu lier mag onderteekenen. e. dat onderteekening van dit petition nement geenszins inhoudt, dat men zijn onderteekening aan andere ac ties moet onthouden en dat omge keerd het feit, dat men reeds een ander petitionnement heeft, evenmin een beletsel mag zijn om thans te teekenen (dit petition nement staat los van alle andere acties, door bijv. internationale groe pen, partijen of beroepsorganisaties als zoodanig ondernomen, het geldt hier een manifestatie van het heele Nederlandsche Volk als eenheid), d. dat het onverschillig is, in welk blad de lezers van meer bladen het formu lier invullen; dat publicatie van het cijfer van ieder blad niet afzonderlijk zal geschieden en dat het totaalcijfer. van het geheele land geregëïJ zal worden bekend gemaakt. e. dat het formulier, met onderteeke ning en adresvermelding zoo spoe dig mogelijk aan het bureau van dit blad moet worden gezonden, dat men het mee kan geven met de bezorgers of af kan leveren aan de in deze pa gina genoemde adressen. f. dat het petitionnement van het Ne derlandsche Volk door de Nederland sche Dagbladpers te Genève zal wor den aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1