ONTWAPENINGSPOLITIEK. SPORT EN SPEL VERMINDERING MET 2x MILLIARD HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 10 JULI 1931 LAWNTENNIS DE INT. TENNISKAMPIOENSCHAPPEN TE NOORDWIJK De regen is Donderdag spelbreker geweest. Slechts twee wedstrijden konden doorgang vinden, eerst heden, Vrijdag, zouden de wed strijden worden voortgezet. De uitslagen luiden: Heerenenkel 3e ronde: Kuhlmann (Duitsch- land) slaat Toussaint (Nederland) 61, 6—2, 6—3 Damesenkelspel 2e ronde: Mile Berthet (Frankrijk) slaat Frl. Christiaans (Duitsch- land) met 63, 60. TOURNAMENT KENNEMER LYCEUM. AFDEELING A. Heerenenkel: Nyenbrandlng de Boer slaat ,W. Stenfert Kroese 6—3, 7—5. Gemengd dubbel: Mej. Vlieger en Blom slaan Heer en Mevr. de Ruyter 64, 26. 6—4. AFDEELING B. HeerenenkelLantzius wint van Van Steen rijk w.o. Damesenkel: Mej. H. de Bock slaat Mej. Beyer 75, 63. Gemengd dubbel: Mej. Lulning en Frant. slaan Heer en Mevr. de Crauw 6—3, 64. Mej. C. Philippus en H. Seignette v. v. Mej. Brinkmann en Sikkesz 06, 26. Mevr. Spronk en Levy slaan Mej. Zaalberg en Bal jon 63, 62. Heerendubbel; Houtman en Kleekamp slaan Reyenga en N.N. 64, 36, 86. Baljon en R. Lömeling v. v. Tijsseling en van Hezel 2—6, 5—7. AFDEELING C. Heerenenkel: J. Zwartser v. v. Krom 16. 2—6. Damesenkel: Mej. Kramer slaat Mej. Gon- lag 6—3, 7—5. Gemengd dubbel: Mej. Zaalberg en Baljon Slaan Mej. Lioni en de Vletter 60; 97. MOTORWÏELRIJDEN ROODE-KRUISHULP OP DEN WEG MEPPEL—ASSEN. Men schrijft ons: Evenals het vorig jaar heeft nu weer de fefdeeling Meppel van het Ned. Roode Kruis, dank zij den financieelen steun der Kon. Ned. Automobielclub, kunnen besluiten aan den weg MeppelAssen, die gedurende de T.T.-races te Assen tengevolge van het enorme verkeer uiterst gevaarlijk zal zijn, omdat er tusschen den niet te breeden weg en de tramrails een strook los zand ligt, waardoor auto's en motorrijwielen bij uit wijken met snellen gang spoedig hun be stuurbaarheid kunnen verliezen, op verschil lende plaatsen compleet uitgeruste posten uit te zetten om vandaaruit eerste hulp bij ongevallen te kunnen verleenen. Deze posten zullen kenbaar zijn door een Roode-Kruis- vlag en zullen zooveel mogelijk worden op gesteld op plaatsen waar telefonische ver binding met geneesheeren uit de onmiddel lijke omgeving kan worden verkregen. [Tevens zal een der heeren doktoren uit Meppel den geheele dag langs den weg heen en weer rijden om zoo noodig hulp te jkunnen verleenen. SCHAKEN DR. EUWE—CAPABLANCA De Cubaansche schaakmeester Capablanca Zal hedenavond 6.58 te Amsterdam arriveeren. Hij logeert in het Carltonhotel. HONKBAL' Competiticstand Klasse n JA. gesp. gew. verl pnt. H. H. C. I 4 4 0 8 Blauw Wit n 5 3 2 6 A. M. V. J. I 6 3 3 6 Famos 2 1 I 2 Ajax II 3 1 2 2 D. E. C. I 3 1 2 2 V. V. G. A. n 5 1 4 2 Van Blauw Wit II loopt nog een protest over den door haar verloren wedstrijd A. M. y. J. I—Blauw Wit n. Klasse II B. gesp. gew. verl pnt. Haarlem II 4 4 0 8 T. O. G. O. n 3 2 1 4 A. G. H. c. n 4 2 2 4 H. H. c. n 4 1 3 2 D. E. c. n 3 0 3 0 Z. R. C. n TREKT ZICH TERUG. Bij den competitie-leider is bericht inge komen dat Z. R. C. II zich uit de competitie yan de Tweede Klasse B. terugtrekt. HET PROGRAMMA. Het programma vermeldt voor de Eerste Klasse: Zaterdag: Z. R. C. I—Quick I. A. G. H. C. I—V. V. G. A. I. Zondag: Haarlem I—Blauw Wit I. Voor de Tweede Klasse: Zaterdag:' Famos I—H. H. C. I. Blauw Wit IIAjax H. V. V. G. A. II—D. E. C. I. A. G. H. C. nHaarlem II. Zondag:' H. H. C. IID. E. C. n. OVERZICHT. In de eerste klasse worden deze week twee belangrijke wedstrijden gespeeld. De drie hoogste nummers van de ranglijst komen in het veld. A. G. H. C. loopt wel het minste gevaar al kan V. V. G. A. af cn toe oen zeer Jas tig tegenstander zijn, Vermoedelijk zal het Zondagmorgen op het Sportterrein aan de Kleverlaan wel erger spannen. Blauw Wit heeft in afd. I B. alle wedstrijden gewonnen en gaat nu in I A prooi zoeken. Of Haarlem het slachtoffer zal worden, hangt van verschillende omstandig heden af. Als Smit beter den vorm te pakken heeft dan tegen A. G. H. C. het geval was, dan is de wedstrijd al half gewonnen. Jam mer voor Haarlem is het dat Vrugt weer ge blesseerd is en niet meespelen kan. Haarlem II en H. II. C. I trekken naar Am sterdam. De laatste heeft geen zware taak en zal terwille van Famos haar plaats als nummer vier niet 'in gevaar brengen. Haarlem II heeft het tegen A. G. H. C. n heel wat moeilijker.. Bovendien gaat dit negental door verschillende omstandigheden met een heel rijtje invallers. We vreezen dan ook dat deze wedstrijd -voor de Haarlemmers verloren gaat. Zondagmiddag ontvangt H. H. C. n ook op het terrein aan de Kleverlaan D. E. C. n. Het zijn beide zwakke zusjes uit n B., maar we g\/en dezen keer toch aan H. H. C. de beste kans. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel KORFBAL. HAARLEMSCHE KORFBALBOND We herinneren zoo noodig nog eens aan den tweeden trainingsavond, die Zater dagavond op het Gemeentelijk speelterrein aan de Kleverlaan zal plaats hebben onder leiding van den heer Francois. CRICKET HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG In verband met den Engelschen tour van De Flamingo's in Engeland is voor de eerste klasse slechts één wedstrijd vastgesteld, n.l. P, WRood en Wit. Het is te hopen, dat de Haarlemmers de verre reis naar Enschedé zoo volledig mogelijk ondernemen, want, of schoon P. W. momenteel op de ranglijst de laatste plaats inneemt, is dit elftal op eigen terrein toch niet te onderschatten. De batting prestaties van. verschillende Rood en Wit- spelers waren echter j.l. Zondag tegen A. C. C. zóó goed, dat een overwinning het meest in de lijn der verwachting ligt. R. C. H. en Haarlem benutten den vrijen Zondag om met vrij sterke combinaties op het terrein van de Racing een oefenwedstrijd te spelen; het is te hopen,, dat dit serieus ge beurt, want beide elftallen kunnen heusch een goede oefening best gebruiken. Voor de Overgangsklasse wordt in Den Haag de returnwedstrijd gespeeld tusschen H. C. C. 3 en H. T. C. C. Wij vermoeden, dat de Hagenaars thuis wel over een beter elftal zul len beschikken, zoodat de kans op revanche groot is. In Amsterdam wordt een belangrijke wed strijd gespeeld tusschen V. R. A. 2 en H. B. C-, resp. Nr. 2 en Nr. 1 van de afdeeling. De com binatie beschikt over verschillende goede krexhten en heeft o.i. de beste kansen. Van minder belang is de wedstrijd Quick (N-) en Kampong. Maas en Hartogh c.s. heb ben dit jaar nog niet veel gepresteerd, maar van Kampong moeten zij zeker kunnen win nen. Het ongeslagen Haarlem 2 ontvangt met een vrijwel volledig elftal Albion; met veel inval lers werd in Zaandam reeds gewonnen, zoo dat er geen enkele reden is, om te veronder stellen, dat het mooie record gebroken zal worden. UMPIRE. ZWEMMEN „DE WATERRATTEN". Woensdagavond hield de Waterratten een buitengewone ledenvergadering. Op de agenda stonden eenige belangrijke punten, o.a. bespreking zwemfeest installeering "com missie voor de viering van het 10-jarig be staan in 1932. Bij de opening sprak de voor zitter, de heer W. D. Nieman, het eerste ze vental hartelijk toe en feliciteerde het na mens bestuur en leden met het behaalde kampioenschap. Hij sprak de hoop uit dat in de komende promotiewedstrijden met evenveel enthousiasme gespeeld zal vjorden als in de competitie. Over het zwemfeest dat gegeven zal worden op 26 Juli a.s. werden verschillende besprekingen gevoerd, die alle vlot veldiepen. Hierna werd overgegaan tot de installeering der commissie voor de vie ring van het 10-jarig bestaan. KAMPIOENSCHAPPEN HAARL. ZWEMBOND Zaterdagmiddag a.s. zullen in de nieuwe zweminrichting aan de Houtvaart de kam pioenschappen van den Haarl. zwembond ver- zwommen worden. Het hooge peil, waarop reeds eenige jaren het wedstrijdzwemmen in Haarlem staat, is oorzaak dat deze wedstrijden reeds vaak tot zeer goede verrichtingen heb ben aanleiding gegeven, ook dit jaar zal het bij de verschillende nummers niet aan de noo- dige spanning ontbreken. Het programma be vat tien baanwedstrijden voor dames en hee ren, waaronder verschillende estafette's, be nevens schoonspringen en een demonstratie waterpolo. De vereeniging, die het grootst aantal heeren kampioenschappen behaalt, wordt voor 1931 houdster van den „Stads Editie-wisselbeker". Voor de grootst aantal dameskampioenschappen is de „Potkof-beker" beschikbaar. Houdster van beide bekers was in 1930 de vereeniging „De Waterratten". Als vooroefening voor de Nationale kampioen schappen, die op 1 en 2 Augustus verzwom- men worden, zullen deze op a.s. Zaterdag middag ongetwijfeld van groot nut kunnen zijn, daar aangenomen kan worden dat ver schillende Haarlemsche kampioenen ook zul len trachten den titel van kampioen van Ne derland te verwerven. Door het laag-stellen van de toegangsprijzen hoopt de Zwemcom- missie van den bond dat ook wat de propa ganda betreft, de wedstrijden hun vruchten zullen afwerpen. Ze beginnen te drie uur. WATERPOLO H. V. G. B. II—NEPTUNUS H Cl—1) De thuisclub verschijnt met drie invallers. De partijen zijn volkomen aan elkaar ger waagd; beide voorhoedes zetten ettelijke ge vaarlijke aanvallen op, doch de keepers zijn in prima conditie. Speciaal Boon bij H. V. G. B .weet diverse goed gerichte .schoten mooi te stoppen. Rust komt dan ook met onver- anderden stand. Direct na de rust laat een H. V. G. B.-voor hoedespeler zijn man los; de rechtsachter van Neptunus maakt hier een dankbaar gebruik van en lost een schot dat tegen den paal ketst. De rechtsvoor van Neptunus heeft dan weinig' moeite om den bal onhoudbaar in te DE N.V. NEDERLANDSCHE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. gevestigd te Haarlem, Ged. Oude Gracht 29 bericht dat de rentevergoeding voor de Spaarbank van 1 Juli af als volgt is vastge steld; voor inlagen met 1 dag opzegging 3 pet.; voor inlagen met 8 dagen opzegging 3 1/2 pet.; voor inlagen met 1 maand opzeg ging 4 pet. en voor inlagen voor langeren termijn is de rentevergoeding volgens over eenkomst. Het reglement der Spaarbank wordt op verlangen gaarne ter inzage ge zonden. (Adv.). schieten (01). Wanneer een Neptunus-speler te vroeg wegzwemt, wordt hij het water uitge zonden; door de numerieke meerderheid weet H. V. G. B- door P. Rol tegen te scoren (11). Wanneer de H. V. G- B.-midvoor eenige goed geplaatste schoten lost, die echter bij den Nep tunus-doelman geen genade vinden, is het tijd Rest nog te vermelden dat de wedstrijd met 6 man tegen 6 gespeeld werd, daar Neptunus slechts 6 spelers beschikbaar had. ZEILEN. DE H. Z. V. NAAR HET ALKMAARDERMEER Ter deelneming aan de wedstrijden van de Zaansche Onderlinge zeilers vertrekt de H. Z. V.-vloot Zaterdagmiddag naar het Alkmaar- dermeer. De jachtjes komen te half vier bij een bij de Groote Sluis te Spaarndam. In af wijking met de gewoonte om de wedstrijden op de Achterzaan te houden, zullen .ze nu, bij. wijze van proef, plaats hebben op het Alk maardermeer, dat zich, bij niet al te veel wind er zeer goed voor leent. De baan is ruimer en zeer geschikt. Alleen zal de „Waakzaamheid" gemist worden, maar een bezoek aan Aker sloot vergoedt veel. DAMMEN. EEN HEVIGE STRIJD TUSSCHEN VIER KADETJES EN DRIE KRENTENBROODJES. Probleemoplossers kunnen soms verschrik kelijke menschen zijn! Wanneer ze zich alleen bepalen tot het oplossen van problemen en het inzenden der oplossingen, dan zijn ze nog zoo kwaad niet, doch in hun kritiek zijn ze vrijwel allen onverbiddelijk en niet te remmen, vooral wanneer men er niet in. slaagt die kritiek op afdoende wijze te weerleggen. Zoo geviel het mij dat ik op een bijzonder mooien Zondag, waarbij mijn gedachten overal warenbehalve bij het dambord; aan het strand zat te 'genieten van den frisschen zeewind ende verkwikkende zon, toen ik plotseling werd opgeschrikt door een mij welbekende stem, welke bij nader on derzoek bleek toe te behooren aan een trou wen oplosser van de problemen onzer dam- rubriek. Er ontspon zich toen ongeveer het volgen de gesprek: „Dag meneer X! Ik heb deze week de problemen uit uw rubriek weder met belangstelling gevolgd, doch het eind spel van meester B. is remise! Ik begrijp niet dat u dergelijk prulwerk aan ons durft voor te Zetten. Wanneer Zwart 7—11 speelt is er van winst voor Wit geen sprake meer". Ik begreep dat deze „vriendelijke" opmer king een ultimatum beteekende en dat mijn „dammerseer" een geduchten deuk zou in- casseeren wanneer ik niét onmiddellijk een bevredigend antwoord zou geven. Aangezien men echter in den regel niet aan 't strand gaat zitten om dam-puzzles op te lossen en ik dus mijn dambord had thuis gelaten, ontwikkelde zich bij gebrek aan bord en schijven een interessante blind- partij. Blindspel is voor iemand die zich aan deze hersengymnastiek nog nimmer gewaagd heeft, onbegonnen werk en zoo strandde ik natuurlijk reeds bij den 3den of 4den zet. Goede raad was duur en onze oplosser lastig, want niettegenstaande ik hem plech tig beloofde de door hem aangegeven va riant zorgvuldig te zullen bestudeeren en hem in onze volgende rubriek van repliek te zullen dienen, kon ik hem niet kwijt raken. Tot plotseling een man opdaagde, die een groote mand torste, gevuld met kadetjes en krentenbroodjes, om hiermede de honge rige magen der aan 't strand vertoevende menschen te vullen. Ik, die gewend ben problemen op te los sen, zag in dezen man plotseling een redder in den nood en voelde bij intuïtie dat door middel van hem het geheele eindspel zou kunnen worden opgelost en de remise- brengende-variant zou kunnen worden weerlegd. Ik kocht namelijk vier kadetjes en dne krentenbroodjes en hiermede gewapend be gon ik in 't zand de lijnen van een dambord De vier kadetjes moesten de witte schijven voorstellen en de drie krentenbroodjes de zwarte. En zoo ving onder belangstelling van een groot aantal toeschouwers, die ons in hun oogen geheimzinnig gedoe met verwon dering gadesloegen, de strijd aan tusschen de kadetjes en krentenbroodjes, welke ten slotte eindigde in een welverdiende over winning der kadetjes. Onze oplosser moest dan ook toegeven dat het eindspel van meester B. inderdaad geen prulwerk was: Toen wij een uurtje later het tooneel van den strijd verlieten, waren twee honden bezig zich tegoed te doen aan de op het veld van eer gesneuvelde kadetjes en kren tenbroodjes, waarmede zij ons de moeite be spaarden de schijven op te bergen. Waarmede ik maar zeggen wil dat een damprobleem op verschillende wijzen cor rect kan worden opgelostmits men maar over voldoende combinatie-vermogen beschikt. J. W. VAN DARTELEN (Historisch - hoewel wat vrij naverteld) Nadruk verboden. CLUBKAMPIOENSCHAP NEDERLAND 2e KLASSE Zondag 12 Juli speelt de „Haarlemsche Dam club" II voor de competitie om het nationaal clubkampioenschap 2de klasse te Amsterdam tegen het eerste tiental der Damclub Het Zui den uit 's Gravenhage. SPRINGER'S TOURNéE Zooals wij reeds hebben medegedeeld, zal de wereldkampioen Springer op Woensdagavond 15 Juli te Haarlem in „De Kroon" twee blind- partijen spelen en een simultaanseance geven Hierbij brengen wij in herinnering dat Sprin ger gedurende zijn vorige tournee in 1930 to taal 8 blindpartijen speelde tegen zeer sterke hoofdklasse-spelers en hiervan 5 partijen won en 3 partijen remise speelde. In totaal speel de Springer toen bovendien 489 partijen si multaan, waarvan hij er 386 won (w-o. 38 partijen met een schijf voorgift). 43 partijen remise speelde en slechts 33 partijen verloor. Springer speelt enorm snel simultaan. Vérlé den jaar eindigde hij b.v. te 's Gravcmhagc een séance van 60 partijen binnen 3 1/2 uur. Een belangrijk voorstel. door Lord Robert Cecil. In September zullen de regeeringsafge- vaardigden naar de 12e Volkenfoondsverga- dering te Genève in het „Joumal officiel" van de vergadering een resolutie vinden, die zij naar wij hoopen zorgvuldig zullen door lezen. Deze resolutie verklaart de door de internationale unie van volkenbondsvereeni gingen op haar congres te Boedapest aan genomen politiek met betrekking tot de ont wapening; zij is een zeer belangrijke aan wijzing in de richting, waarin de openbare meening zich met betrekking tot dit vraagstuk beweegt. Wanneer ik spreek vaar openbare meening, dan is het mij natuurlijk duidelijk, dat de volkenbondsvereenigingen in vele landen niet zoo talrijke leden heb ben als in Engeland of in Japan of in Bel gië. In het algemeen echter waren de gede legeerden van de laatste vergadering der liga menschen, wier stem in hun eigen land ge wicht heeft en die vermoedelijk als geheel de openbare meening van de wereld ver tegenwoordigden. Wat stelt deze resolutie nu voor? In de eerste plaats verklaart zij, dat de ontwape ningsconferentie moet culmineeren in een afgesloten ontwapeningsverdrag, onvermij - delijk het eerste van geheel een reeks van dergelijke verdragen. Om deze stelling te schragen geeft de resolutie verscheidene voor de hand liggende en onweerlegbare argu menten: „de onvoorwaardelijke definitieve verplichting, die door de leden van den Vol kenbond in artikel 8 van het pact werd aan vaard", de formeele belofte, die Clemen- ceau te Versailles namens de geallieerden „de door de vredesverdragen ontwapende landen gaf, dat de uitzonderingstoestand, waarin zij kwamen, slechts de overgang zou zijn tot een algemeen systeem van omvang rijke beperkingen en verminderingen der be wapeningen", het getuigenis van een groot aantal belangrijke staatslieden, economi sche deskundigen, juristen en historici, dat de bewapeningswedstrijd tot den oor log heeft geleid en onvermij delijk weer tot oorlog moet leiden en tenslotte de noodlot tige uitwerkng die een mislukking der con ferentie zou moeten hebben. Met deze dingen voor oogen formuleerden wij te Boedapest een bepaald voorstel, dat zoo wel in Europa als in Amerika in de ont wapeningsbeweging allengs vorm heeft aan genomen. Het luidt: „De toestand is van dien aard, dat hij reeds thans een aanzienlijke vermindering derbewapening rechtvaardigt en afge zien van de vermindering van per soneel en materiaal, die ten uit voer zou moeten worden gebracht, is, de liga van volkenbondsvereenigingen van oordeel, dat de conferentie voor zoover voor de verschillende landen onder de hieronder genoemde voorwaarden geschikte- proporties vastgesteld, worden, een alge- meene vermindering van 25 pet van het totaalbedrag van het bewapeningsbudget zou worden uitgevoerd." Het totale bedrag, dat in de geheele we reld voor bewapeningsdoeleinden wordt uit gegeven meer dan 10 milliard gulden per jaar zou derhalve als gevolg van de ont wapeningsconferentie allereerst met ten minste het vierde deel verminderd worden. Volgens onze stellige overtuiging is de vei ligheid der volken door de stichting en de voortdurend omvangrijker actie van den Volkenbond geweldig verbeterdd, verder door den opmerkelijken vooruitgang in de organi satie van het scheidsgerecht, door de over eenkomsten van Locarno, door het pact Briand-Kellogg en door de overeenkomst inzake de financieele hulp aan een aange vallen staat. Wij willen daarmede niet beweren, 'dat naar onze meening de „veiligheid" reeds geheel gewaarborgd zou zijn. De vrees voor een oorlog tusschen de leden van de nieu we internationale vereeniging de onvol doende kennis en de onvoldoende voor bereiding voor een gemeenschappelijke actie van deze vereeniging tot voor koming en onderdrukking van een oorlog en tot', opheffing van de oorzaken van den oorlog, dit alles staat vooralsnog de verwe zenlijking van een „volledige ontwapening" in den weg welke naar de meening van de liga vanVolkenbondsvereenigingen noodzakelijk is. Daarom verklaart onze resolutie, dat, om verdere stappen te verzekeren, mid delen gezocht moeten worden, om de weder keerige waarborgen der veilig heid en. van de loyale waarneming der verdragen te versterken." Buiten de algemeen bekende middelen ter bereiking van dit doel om hebben wij radicale voor stellen gedaan met betrekking tob twee bij- zonder ontstellende zijden van de moderne oorlogvoering, namelijk ten opzichte van 't lucht wapen en het chemische wapen. Wij hebben een „internationale organisatie van het vliegwezen onder bescherming van den Volkenbond" geëischt, „om de meest effect rijke middelen van verkeer en bewaking ter beschikking van den Volkenbondsraad te stellen"; verder eischen wij „eein verbod van voorbereiding op chemische en bacteriologi sche oorlogvoering". De opwekkingen worden bijzonder be langrijk wanneer men ze leest in verband met de vierde alinea der resolutie van Boe dapest. Die luidt als volgt: TMet is absoluut noodzakelijk dat de Vol kenbond den grondslag van de bewapenings pariteit tusschen den overwonnen en de overwinnende, mogendheden officieel erkent en dat de conferentie van 1932 deze gelijk heid begint uit te voeren Deze gelijkheid mag niet door een verhooging der volgens de ver drager» reeds verminderde bewapeningen bereikt worden, doch alleen door een evenredige vermindering der bewapening van andere landen. In ieder geval is de liga van volkenbonds vereenigingen van meeming, dat de grond slag der beperking en vermindering van be wapening voor alle landen dezelfde moet zijn en dat bijgevolg 1. iedere staat verplicht moet zijn, het voor zijn vloot, zijn leger en zijn luchtstrijd krachten uitgetrokken bedrag te beperken; 2. Het in de vredesverdragen uitgesproken verbod van het gebruik van bepaalde krijgs- materialen ter zee, te land of in de lucht op alle contracteerende partijen moet worden toegepast; en 3. de uitvoering der door de landen aan gegane verplichtingen door een permanente ontwapeningscommissie wordt gecontroleerd, die haar controle op alle landen gelijkmatig zou moeten uitoefenen". Het eerste gedeelte legt het beginsel van de gelijke rechten vast. Het verklaart, dat in zake de ontwapening geen afzonderlijk regi me voor enkele landen voor onbepaalden tijd kan worden gehandhaafd. Dat zal velen niet meer dan een gemeenplaats voorkomen. Hoe zou het, afgezien van alle andere overwegin gen, mogelijk zijn, in den Volkenbond twee klassen van leden te hebben, waarvan men de eene onbeperkte bewapening mag toever trouwen, maar de andere niet? Zulk een toe stand is in strijd met de grondbeginselen van den Volkenbond; hij kan ten hoogste als over gangsmaatregel dienst doen, terwijl de Vol kenbond omvangrijker ontwapeningsplannen voorbereidt. De resolutie stelt voor, dat de eerste stappen tot uitvoering van de gelijk gerechtigdheid ter conferentie van het vol gend jaar zullen worden voorbereid. In de tweede plaats wordt betoogd, dat de gelijkheid door de vermindering der thans sterker bewapende landen, niet door uitbrei ding van de zwakkere moet worden bereikt. Onze taak is het vaststellen van een ontwa peningsplan. Het zou als hét ware tragisch zijn, indien dit zou leiden tot nieuwe uitbrei ding van de bewapening. In de derde plaats stelt de resolutie voor, dat, afgezien van den omvang der bewape ning van de verschillende landen, de metho den van de beperking en vermindering voor alle landen dezelfde moeten zijn. Wanneer b.v. zal worden besloten, dat bepaalde landen hun uitgaven voor de bewapening zullen ver minderen, dan zou dit besluit voor alle lan den moeten gelden. Eveneens zou althans principieel een verbod van bepaalde soorten van bewapening door alle landen moeten worden aangenomen. Het is bij voorbeeld de „overwonnen" landen verboden, militaire vliegtuigen te onderhouden. Dit verbod zou algemeen moeten worden. Hier wordt het verlangen naar internationalisatie van het vliegwezen belangrijk. Want wanneer er geen luchtstrijdkrachten van een bepaald land meer zullen zijn, moeten internationale maatregelen worden genomen, om de veran dering van burgerlijke vliegtuigen in oorlogs werktuigen te verhinderen. Tenslotte moet iedere contrólemaatregel, waarover men het ter uitvoering van de ontwapeningsovereen komst eens wordt, op gelijke wijze op alle staten worden toegepast, of zij „overwin naars" zijn dan. wel „overwonnenen". Dat is klaarblijkelijk recht en gewenscht. Iedere veiligheidsmaatregel, die tegenover een land is aangekondigd, moet tegenover alle andere even billijk schijnen. Het plan en de resoluties van Boedapest berusten op het beginsel van gelijke rechten. Het werd met algemeene stemmen aangeno men, nadat een subcommissie het eenige weken tevoren te Parijs eveneens met alge- meene stemmen had goedgekeurd. Dè veran deringen, die het ontwerp heeft ondergaan, hebben geen van zijn beginselen aangetast. Het is nu de vraag, welke houding de regee ringen er het volgend jaar tegenover zullen aannemen. Indien zij het beginsel aanvaar den, zal een overeenstemming betrekkelijk gemakkelijk te bereiken zijn, want het kan niet al te moeilijk zijn, de grondslagen van de resolutie in getallen om te zetten. Voorioopig kan men niet meer zeggen, dan dat afgevaardigden uit Frankrijk, Duitsch- land, Italië, België, Hongarije, Polen, Enge land en andere landen met dezen grondslag hun Instemming hebben betuigd en dat zij na verscheidene weken vgn overleg deze in stemming te Boedapest hebben bekrachtigd. Hoe de voorstellen in andere landen opgevat zullen worden, moet worden afgewacht. Naar mijn meening zullen zij in Engeland algemee ne instemming ontmoeten. Ik hoop, dat dit ook elders zoo zal zijn. Want in dat geval zullen de regeeringen niet meer en niet min der te doen hebben dan hetgeen de openbare meening goedvindt. Een hoogst interessante verklaring heeft graaf Apponyi over dit belangrijkste deel der politiek van de volkenbondsvereenigingen af gelegd,toen hij met de resolutie van het congres j te Boedapest namens de H'ongaarsche dele gatie zijn instemming betuigde. Hij wees er i op, dat volgens de. bepalingen van het ver- drag van Trianon het Hongaarsche leger al leen tot handhaving van de orde in het bin- nenland en tot politioneele bewaking van de grenzen mag worden aangewend. Dergelijke bepalingen verschijnen in het verdrag van Versailles en in de overige vredesverdragen. Een pedante uitlegging van deze bepalingen zou er toe kunnen leiden, dat men het recht j van het Duitsche, Hongaarsche, Oostenrijk- sche of Bulgaarsche leger tot verdediging van de eigen landsgrenzen bestrijdt. Dat is natuurlijk belachelijk, want de zelfverdedi ging is een van de fundamenteele rechten van de menschelijke natuur. Maar ook op dit punt geldt, dat, indien de doeleinden der be wapening van de verschillende landen om schreven moeten worden, de omschrijving voor alle landen dezelfde moet zijn. Briand heeft gewezen op den klaar blij kelij- ken plicht van alle goede Europeanen en wereldburgers, toen hij in Januari ter ver gadering van den Volkenbondsraad verklaar de, dat „voor de opening van de ontwape ningsconferentie een groote propaganda- veldtocht moest worden ondernomen, om het publiek over dit belangrijke vraagstuk in te lichten." Naar mijn meening zal ieder, die over ontwapening spreekt of schrijft, of dit probleem ernstig bestudeert, in de resoluties van het congres van Boedapest een bruik- baren gids vinden. Want zij bieden een poli tiek, waarin de ware behoeften van Frank rijk, Duitschland, Engeland en Italië om maar de landen te noemen, tusschen welke de laatste maanden meeningsverschillen zijn gerezen in overeenstemming gebracht en bevredigd kunnen worden, indien de regee ringen er toe zouden kunnen besluiten, in plaats van te luisteren naar de eischen van militaire deskundigen en wapenfabi-ikanten, zich uitsluitend te verlaten op het instinct en den wil van hun volken. SCHEEPVAARTBERICHTEN Johan van Oldenbarnevelt 9 Juli te Bata via van Amsterdam. KlipPyitein 9 Juli te Zanzibar, Beira naar Rotterdam. Singkep 9 Juli van Port Said, Batavia naar Amsterdam,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10