Salto Mortale* BUITENLAND. Gunstige berichten uit Italië. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 10 JULI 1931 VIERDE BLAD INGEZONDEN MEDEDEELIXGEN a 60 Cts. per regel VREEMDE TEGENZIN VOOR ETEN. FILMKUNST. Een film van E. A. Dupont. Salto mortale. Deze week draait in het „Rembrandt Thea ter" de jongste film van den Duitschen re gisseur Dupont: „Salto Mortale". Dupont is een merkwaardige figuur. Zijn „Variété" was een der beste films uit de „zwijgende periode" en „Atlantic" was een der eerste voorbeelden yan zuivere zij het in opzet nog tweeslach tige geluidsfilm. Wel is het teleurstellend 'dat Dupont na „Atlantic" eigenlijk geen ver nieuwing heeft gebracht, vernieuwing in den zin van de uit het experiment geboren evo lutie. De Russen wier wereld thans uit artis tiek oogpunt zoo merkwaardig ver verwijderd is van het Oude Europahebben die ver nieuwing wel tot stand gebracht en zullen haar zonder twijfel voortzetten. In Europa en vooral in Duitschland is men op één hoogte gebleven: „Zwei Weiten", „Menschen 3m Kafig" en „Salto Mortale" staan op één lijn. En is stilstand niet achteruitgang? .Reinhold en Wohlbrück, Men behoeft naar de reden niet ver te Boeken. Dupont heeft het vak volkomen on der de knie. Zijn meesterschap is verbazing wekkend. Het raffinement van zijn werkwijze is echter zuiver verstandelijk. Dupont is arri vé, en hij maakt sterk den indruk daar voor- loopig tevreden mee te zijn. „Salto Mortale" is een buitengewoon knap résumé van ver gaarde ondervinding, een staal van technisch meesterschap en een ongekend voorbeeld van flair. Is er een tweede die zijn stof zoo mak kelijk, zoo sierlijk, zoo overtuigend hanteert als Dupont? Hier is eigenlijk alles mee gezegd. Salto Mortale is een voortreffelijke film geworden, opwindende sensatie van de beste soort, het niet te verbeteren voorbeeld van „hoe het moet"maar geen nieuwe Dupont, niet een film waarvan men zeggen kan, dat zij beteekenis heeft voor de geschiedenis van de cinegrafie. En dit toch was de verwach ting die men van Dupont koesterde. Wanneer wij dus onze teleurstelling uit spreken over het feit dat Dupont geen nieuwen weg heeft gewezen, dan wil dat niet zeggen dat wij op „Salto Mortale" als Circus film verder iets af te dingen hebben. Het bonte tafereel van het circusleven wordt ons op allerbelangwekkendste wijze voor de oogen getooverd. Het is „Variété", maar door de toepassing van suggestieve muziek en gelui' den, rijker, speelscher enenerveerender. „Salto Mortale" is een film voor een groot publiek, om de uiterst spannende handeling, en bovendien een film voor het publiek omdat de goede smaak van de moderne cine grafie er niet in aangetast wordt. Wij hopen en verwachten daarom dat „Salto Mortale" de noodige belangstelling zal onder vinden, van diegenen die een goede film naar waarde weten te schatten. Welk een dankbare stof levert overigens dat altijd kleurige circusleven! En hoe raak weet Dupont dit leven te ontleden en te her scheppen, opnieuw te componeeren, weer uit te rafelen, opnieuw samen te voegen. Met welk een gemakkelijken zwier draait hij dat wonderlijke bonte rad vair schijn, illusie: hartstocht, angst, haat en liefde, om en om, sneller trager, of hortend en stootend, al naar het zijn scherp intellect belieft. Het resul taat van dit koelbloedig jongleeren is, dat men, met groote starre oogen kijkend, in diepe spanning op de ontknooping zit te wachten.Want dat is hem toevertrouwd! In de ronde cylinder, de kooi van den vuur toren in „Menschen in Kafig" hing de druk kende last der tragedie en het circusleven hier is zwaar geladen, zoo zwaar dat men met het prettige gevoel van „angst en beven" des toeschouwers, met een heimelijke vrees op de uitbarstingen der ontlading wacht Anna Sten, een Mariene Dietrich-achtige jongedame, die wij een zeer verdienstelijke rol zagen spelen in de hier helaas nog niet vertoonde film van Orep „De Gebroeders Karamazoff", is de partnerin in het nummer „Salto Mortale", waarin verder beurtelings Arthur Reinhold en Adolf Wohlbrück optre den. Dupont, die afkeerig is van de opge poetste „star" heeft met deze drie typen een goede keuze gedaan. Leefde reeds jaren van melk en eieren. Eet nu weer alles. Een goede eetlust is meestal een teeken van goede gezondheid. En een slechte eetlust is een zeker bewijs dat U iets scheelt. Als U géén eetlust hebt en U zich na den maaltijd onprettig voelt, leest U dan eens dezen brief van den heer J. F. D. te Groningen. De be handeling, die hem weer gezond maakte, zal 't U ook zeker doen. „Het is mij een groot genoegen U te kunnen mededeelen, dat ik door het geregeld gebruik van Kruschen Salts volkomen mijn eetlust heb teruggekregen, en de pijn in lichaam en ledematen kwijt ben. Jarenlang had ik te genzin in eten, vooral vaste spijzen, en at nooit meer aan tafel mede. en leefde vap melk en twee eieren daags Ik ben nu een maand gebruiker van Kruschen Salts en eet alles aan tafel met smaak en met goeden eetlust. Gerust kunt U mijn schrijven publi- ceeren". J. F. D. te Groningen Kruschen Salts is een combinatie van zes zouten en ieder van hen is noodig voor vol ledige gezondheid. Als U voortdurend werkt in de open lucht, als ieder orgaan in Uw li chaam perfect werkt, als Uw diëet nauwkeu rig uitgezocht is dan kan U van Uw voedsel en de frissche lucht al datgene verwachten, wat noodzakelijk is voor een volledige ge zondheid. Maar als U 't grootste gedeelte van Uw leven binnenshuis doorbrengt en U niet voldoende frissche lucht kunt krijgen, als Uw spijsverteringsorganen niet natuur lijk, regelmatig en gemakkelijk werken, als Uw diëet niet alles bevat, wat feitelijk noo dig is, als U niet frisch opstaat, eet zonder trek, werkt zonder energie en niet Uw ont spanning geniet, Kruschen Salts is wat U dan noodig hebt en Kruschen Salts zal U volledige gezondheid geven! Kruschen Salts zuivert en reinigt Uw bloed, laat Uw spijsverteringsorganen behoorlijk werken en maakt Uw leven zonniger en lich ter, waardoor U weer zin hebt en in staat bent voor werk en ontspanning! Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt echtheid. STELT het teekenen van het Petitionnement voor INTERNATIONALE ONTWAPENING NIET UIT. ONTVOERING VAN TWEE KINDEREN TE AMSTERDAM. MISDAAD IN HET SPEL? Wohlbrück, Retnhold en Anna Sten. Woensdag zijn in de hoofdstad twee kin deren van Duitsche nationaliteit ontvoerd, zoo bericht de Msb. Zij logeerden met hun moeder in een pension aan den Amstel. Voor zoover bekend zijn de kinderen, die respectievelijk 6 en 4 jaar oud zijn Woensdag middag omstreeks haif drie voor de laatste maal gezien. Men heeft toen opgemerkt, dat zij meegeloopen zijn met een onbekenden man die naar schatting ongeveer 25 jaar oud was Sindsdien heeft men van de kinderen niets gehoord, noch gezien. De moeder waarschuw de Woensdagavond de politief die onmiddel lijk een uitgebreid onderzoek instelde. Voor- loopig leverde die echter nog weinig resul taat op, want men heeft- niets te weten kun nen komen van de verblijfplaats van de kin deren en den onbekenden ontvoerder. De mogelijkheid van misdaad is weliswaar niet uitgesloten, doch de politie acht het waar schijnlijker dat de kinderen ontvoerd zijn door handlangers van den vader der kinderen die gescheiden van zijn vrouw leeft. De politie zet het onderzoek voort. In verband met de ontvoering van de beide Duitsche kinderen verneemt het Persbureau Vaz Dias nog, dat Woensdagmiddag om streeks half twee zich in een artiestenpen sion aan den Amstel 130 vervoegde een on geveer 25-jarige man. Deze vroeg mevrouw H. te spreken. Deze dame ligt in een echt scheidingsproces met haar man. Na eenigen tijd met haar gesproken te hebben gaf zij haar bezoeker verlof met haar twee kinde ren een jongen van zes jaar en een meisje van vier jaar, eenïge oogenblikken te gaan wandelen. Van deze wandeling zijn de "kin deren niet teruggekeerd. Men vermoedt dat de jongeman, die de kinderen heeft meegenomen, een handlanger is van den vader, die te Dusseldorf woont. De pogingen van de politie op verzoek van de moeder om de kinderen op te sporen heb ben in zoover resultaat gehad, dat de kin deren nog Woensdagmiddag in Den Haag zijn gezien bij een zuster van den man. Waai de kinderen verder zijn gebleven, was Don derdagmiddag nog onbekend. Intusschen is officieus bekend, dat de Duitsche Justitie in het echtscheidingsproces de kinderen aan den vader heeft toegewezen. De Commissaris van politie in de elfde sectie te Amsterdam verzoekt namens de moeder opsporing en terugbrenging van de kinderen A. Holmann, geboren te Berlijn, 11 Februari 1925. Hij heeft een ovaal gezicht, blond haar, bruine oogen, blanke tint. en uitslag onder den mond. Gekleed met licht blauwe zijden blouse, lilakleurige kousjes en lage bruine schoentjes en J. W. Holmann ge boren 3 Mei 1927 te Dusseldorf, blond haar. groote donkerbruine oogen, rond gezicht, fijn neusje, groote mond kuiltje in de kin, ge kleed met wit pakje met rood en wit jurkje en groen gestreepte rand, witte kousjes, zwarte schoentjes. Zij hebben Woensdag on geveer half drie n.m. het pension Amstel 30 verlaten in gezelschap van een onbeken den man oud ongeveer 25 jaar als heer ge kleed in blauw colbertcostuum, beige panta lon, zwarte lage schoenen. Hij had donker blond haar en litteeken aan de kind. In ge val van ontdekking wordt dadelijk meldim verzocht aan het dichtstbijzijnd politiebu reau. Transportkosten worden vergoed. Hartelijke toespraken tot Stimson gericht. Mussolini en de groote Ontwapeningsconferentie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. ROME, 9 Juli (V.D.) Donderdagmiddag heeft Mussolini de Amerikaansche persver tegenwoordigers ontvangen, tegen wie hij de volgende verklaring aflegde: „De reis van den heer Stimson naar Europa is zeer belangrijk (al draagt zij geen officieel ka rakter) omdat de heer Stimson in ieder ge val Staatssecretaris van Buitenlandsche Za ken is van de grootste republiek der wereld. Ik heb van den heer Stimson een sympa- tiek en hartelijk gentleman en een zeer ver standig politicus den besten indruk ge kregen. Hij heeft mij een zeer belangrijke gedachte medegedeeld en wel deze, dat wan neer Europa rustig zal zijn, wij een zeker economisch herstel tegemoet gaan. Italië van zijn kant zal geheel het initiatief van president Hoover, dat een van de grootste politieke gebeurtenissen van den tijd na den oorlog is. ondersteunen. Italië staat met de grootste royaliteit en oprechtheid voor de eks. ontwapeningsconferentie. Dit heeft de heer Stimson ten volle begrepen." Op de vraag van een journalist of Italië bijzondere bewapeningsformules heeft, ver klaarde Mussolini dat Italië bereid is het- ge ringste bewapeningscijfer te aanvaarden, zelfs tot 10.000 geweren wil teruggaan mits geen andere natie méér heeft, omdat het anders zich met een wandelstok tegen een pistool zou moeten verdedigen." Italië wordt in deze vredespolitiek geleid door de over tuiging dat vóór de oplossing der econo mische crisis, de oplossing der politieke en moreele crisis noodzakelijk is. Het- welslagen der ontwapeningsconferentie is noodzakelijk opdat de volkeren vertrouwen kunnen heb ben in hun regeeringen. De volkeren mo gen niet ontgoocheld worden. De datum der ontwapeningsconferentie mag niet worden uitgesteld, in geen geval zal een voorstel in dezen zin van Italië uitgaan, dat vasthoudt- aan den vast-gestelde-n datum, 2 Februari 1932". „Ik ben, aldus Mussolini, optimistisch ge stemd ten aanzien van een economisch her stel in de komende jaren, in het bijzonder wanneer de ontwapeningconferentie zal sla gen. Door dit slagen zal de horizon opklaren, doch hij zal donker blijven als de conferentie geen resultaat zal afwerpen. De wereld moet haai* weg kiezen. Wij zijn het eens met den heer Stimson in de keuze van den weg des vredes." Mussolini sprak voorts over de gevolgen van een negatieven afloop der ontwape ningsconferentie en het communistisch ge vaar dat hieruit zal voortvloeien. De minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi, heeft den Amerika anschen verte genwoordigers der pers een dejeuner aange boden. Grandi verklaarde o.a. dat hij in Stimson niet alleen een getrouw vriend van den vrede zag, doch tevens een van de meest ver-ziende staatslieden. Het bezoek van Stimson aan- Europa is een belangrijke ge beurtenis en het edele gebaar van Hoover is een gedenkwaardige gabeurtenis voor alle volkeren. Het vormt den eersten stap in de richting van een wederopbouw niet. alleen van het bedrijfsleven, doch ook van een geestelijken en politieken opbouw der we reld. Voor alle volkeren is thans het oogen- blik gekomen om elkander niet meer als vijanden te beschouwen, doch als bondge- nooten voor een gemeenschappelijk vredes werk. Dat is de weg, die door Italië gevolgd wordt, en dien Mussolini ondubbelzinnig aan de Italiaansche politiek heeft getoond. Hoover heeft het eerste groote woord ge sproken. Thans is het aan alle volkeren om loyaal en oprecht op denzelfden weg voort tc gaan. De nieuwe diplomatie eischt op rechtheid, verstand en idealisme. Italië. Verscherping van het conflict? ROME. 9 Juli. (N T. AJ De secretaris-gene- raai der Fascistische Partij, Giurati, heeft aan alle onder-secretarissen de volgende circulaire gericht: Krachtens order van het hoofd der regee ring en de leiders van het fascisme is het- ver boden gelijktijdig deel uit te maken van de Fascistische Partij en lid te zijn eener organi satie, die verband houdt met de Katholieke Actie. ROME. 9 Juli. (V.D.) De zitting van den Ita- liaanschen ministerraad is gewijd geweest aan afwerking van een uitgebreid programma. In het officieele communiqué over deze zitting werd echter met geen woord gerept van het conflict met het Vaticaan. Inzake de resolutie, volgens welke het lid maatschap van de fascistische partij niet ver- eenigbaar is met het lidmaatschap van de Katholieke Actie merkt de „Lavoro Fascista" op, dat dit de eerste practische maatregel is om uit den huidigen toestand uit te komen. Welke de verdere stappen zullen zijn wordt in dit blad niet aangegeven. Het is echter op vallend, dat in de avondbladen met geen woord meer gesproken wordt over den eisch tot opzegging van het concordaat, zoodat men wel kan aannemen, dat in deze richting geen plannen bestaan. Engeland. Debatten over Indië. LONDEN, 9 Juli (V.D. Op verzoek van de Conservatieven werden heden in het Lagerhuis besprekingen gehouden over Indië, in het bijzonder met betrekking tot de on lusten in Burma en den economischen boycot. De besprekingen werden bijgewoond door den vorigen onderkoning. Lord Irwin. De Minister voor Indië, gaf in zijn ant woord op de van conservatieve zijde uitge oefende critiek een overzicht van de maat regelen die genomen zijn tegen de onlusten. Spr. weet de vermindering van den handel van Lancashire met Indië hoofdzakelijk aan de depressie in de koopkracht van het In dische volk. De positie van de Indische markt is waarschijnlijk niet ongunstiger dan die van andere markten. Het-is gemakkelijk een groot deel van de verliezen op rekening te schrij- van van het Congres. Overgaande tot bespreking vair de over eenkomst tusschen Lord Irwin en Gandhi, zeide Benn. dat de rcgeoringspolitiek er in de eerste plaats "op gericht moet zijn deze overeenkomst- naar den geest en de letter na te komen. Dr. Luther spreekt met Montague Norman. LONDEN. 9 Juli. IV. DJ Het bezoek van den president der Duitsche Rijksbank, Dr. Luther, aan Londen heeft slechts drie kwar tier geduurd. Om kwart over een arriveerde Dr. Luther tc Croydon, waar hij verwelkomd werd door een vertegenwoordiger van de Duitsche ambassade. Dr. Luther begaf zich onmiddellijk per auto naar de Duitsche am bassade waar hij met den ambassadeur lunchte. Bij deze gelegenheid werd hij op de hoogte gesteld van de opinie te Londen. Hoewel de trein naar Parijs eerst om 4 uur vertrekken zou, stapte Dr. Luther tegen 3 uur in den trein naar Bazel ten einde den gouverneur van de Bank of England, Montague Norman, te kunnen ontmoeten. De heeren spoorden samen naar Folkestone, zoodat zij ruim een half uur in eikaars gezelschap vertoefden. Terwijl Montague Norman zijn reis voort zette naar Bazel, waar liij deel zal nemen aan de zitting van het directorium der Hcr- stelbank, reisde Dr. Luther naar Parijs ver der. Betreffende den inhoud van de bespreking met Montague Norman is niets bekend ge worden. Het. doel van het bezoek van Dr. Luther aan Londen wordt in de Londensche bladen uitvoerig behandeld. Men gaat even wel slechts van vermoedens uit. Twee moge lijkheden worden geopperd. Ten eerste dat Dr. Luther de gedachte van een leening ten bedrage van een milliard Rijksmark op lan ge termijn ter sprake zal brengen, welke op vatting evenwel in ingewijde kringen onwaar schijnlijk wordt geacht, daar eerder verwacht wordt dat Dr. Luther gesproken heeft over de opening van een crediet waarover reeds dezer dagen met een bankconsortium zoowel te Londen als te New-York particuliere be sprekingen hebben plaats gehad. Dit crediet zou tusschen 1 1/2 en 2 milliard Rijksmark bedragen. Rusland. Kans op amnestie voor veroordeelden? MOSKOU. 9 Juli (V.DJ In goed Inge- lichte kringen verwacht men, dat het presi dium van de Centrale Executieve der Sovjet Unie voor de veroordeelden in hot Ramsin- proces en het mensjewiekenproces amnestie zal verleenen. Bovendien zullen do boeren die geweigerd hebben toe te treden tot de collectieven ge deeltelijk amnestie ontvangen. De amnestie zal waarschijnlijk ter gelegen heid van het 14de jubileum van de Sovjet macht worden verleend. Duitschland Bijeenkomst vertegenwoordi gers Nationale oppositie. BERLIJN, 9 Juli (V.D.) De partijen dor nationale oppositie deelcn mede: „Heden, Donderdag 9 Juli heeft te Berlijn een bij eenkomst plaats gehad van vertegenwoordi gers der nationale oppositie. Dr. Hugenberg en Adolf Hitler waren mede aanwezig. De poging der huidige machthebbers, ondanks de zichtbare ineenstorting van volk en be drijfsleven, de „Erfüllungspolitik" onder be dekte nieuwe vormen door te zetten, heeft geleid tot eensgezinde vaste resoluties. De nationale oppositie zal den strijd aanbin den voor den ondergang van het huidige systeem en dezen strijd doorvoeren". België. De deelneming aan de Londensche Conferentie. BRUSSEL, 9 Juli (V. DJ Bolgtc zal deel- nemen aan de besprekingen der experts te Londen. Als Belgische deskundigen zullen waarschijnlijk Gutt en Janson, die reeds bij de onderhandelingen over het Youngplan etf de Markenovereenkomst waren afgevaai* digd, naar Londen vertrekken. Uit Washington wordt gemeld, dat Castlc, de plaatsvervangende minister van Buiten landsche Zaken, heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche gezant te Brussel, Gibson, de Ver. Staten op de Londensche conferentie van experts zal vertegenwoordigen. Frederick Livesey, een expert wat de kwestie der repa ratiebetalingen aangaat, zal hem vergezel len. Frankrijk. Belangrijke Fransche ministerraad. PARIJS, 9 Juli (V. D.) De leden der Fran sche regeering zullen morgneochtend voor een zeer belangrijke bespreking, waarin de door het Fransch-Amerikaansch accoord ont stane toestand aan een grondige studie zal worden onderworpen, bijeenkomen. Voor alles zal de regeering de houding be palen die zij denkt aan te nemen ter Con ferentie te Londen. Het bezoek van den Duitschen ambassa deur von Hoesch gisteren aan Laval ge bracht en de bij deze gelegenheid gedane verklaringen zullen eveneenspunt van be spreking uitmaken. In het bijzonder zal In de bijeenkomst de buitenlandsche politieke toestand en het a. s. bezoek van Bruening en Dr. Curtius aan Pa rijs besproken worden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 13