Gij zijt vóór Internationale Ontwapening Het woord is aan... Examentijd Het Belangrijkste. Petitionnement voor Internationale Ontwapening 48e Jaargang No. 14737 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- èn Feestdagen" Maandag 13 Juli 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.27K, per maand f 1.20, per 3 maanden 3-57K, franco per post 3.8714, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72'A. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkery: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f250.-. Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger fl 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD HAARLEM, 13 Juli. Toon het dan nu! In dit nummer van ons blad vindt u op nieuw het formulier voor Internationale Ontwapening afgedrukt, dat de Nederland- sche Dagbladpers sinds enkele dagen aan haar lezers aanbiedt. Wij vragen al diegenen die dat nog niet gedaan hebben: teeken het nu dadelijk. Doe het vanavond nog. Teeken het met uw huisgenooten en uw dienstperso neel. Allen, die ouder dan achttien jaar zijn, wordt dit gevraagd. Het is maar een klein steentje, dat wij elk voor ons kunnen bijdra gen, maar het is onmisbaar. Het helpt tot het optrekken van een machtig gebouw. Dagelijks wast de stroom van geteekende formulieren, die de bureaux van de Neder- landsche Dagbladpers binnenstroomt. Is het uwe erbij? Zoo niet, wacht dan geen moment langer, en voeg het eraan toe. Hoe vaak hebt gij niet gedacht en gezegd: Wat kan ik doen om een einde aan den oorlogskanker te helpen maken. Welnu: dit kunt gij doen. Doe het dan ook zonder aarzelen, zonder uit stellen. Spreek er met uw familieleden, vrienden en kennissen over. Zorg dat er overal over gesproken wordt, dat de was sende stroom steeds machtiger wordt. Ook dat kunt gij doen. Ieder dagblad weet dat zijn lezers zijn beste en trouwste propagan disten zijn. Wij ook. Wij roepen u thans te hulp om als propagandisten op te treden niet voor ons blad, maar voor een zaak die door alle dagbladen in Nederland bevorderd en nagestreefd wordt: het Petitionnement aan Genève tot een machtig succes te ma ken. Gij zijt toch voorstander van Internatio nale Ontwapening? Natuurlijk zijt gij dat. Dan is het ook zeker uw plicht hierbij te helpen. Weet gij, dat de jaarlijksche uitgaven der naties aan bewapening nu, in 1931, tien mil liard bedragen? Tienduizend millioen gul dens? Beseft gij hoeveel er ten goede "gedaan zou kunnen worden, als dit fabuleuse bedrag aan opbouw in plaats van vernietiging be-' steed werd? Het is duidelijk genoeg. Welnu, met dat doel komt de Ontwapeningsconfe rentie straks in Genève bijeen. Als zij den uitgesproken wil der volken achter zich heeft zal zij slagen, omdat zij dan móet. De staats lieden die in Genève bijeen plegen te komen hebben dat zelf steeds duidelijker gevoeld, en het geuit. Zij hebben gevraagd, telkens dringender, om de uiting van onzen wil, van uw wil. Nederland moet daarin een voorbeeld ge ven. Helpt ons toonen, hoe ernstig wij dit willen, hoezeer wij ervan overtuigd zijn dat dit móet gebeuren! Denkt aan uw kinderen! „De mislukking van deze Ontwapenings conferentie zou een ramp zijn", heeft de Ne- derlandsche voorzitter van de Voorbereiden de Commissie in Genève, Loudon, gezegd. Dat is het waarschuwend woord van een man, die den toestand kent. Wij mogen geen poging achterwege laten, om die ramp te helpen voorkomen. En wat wij u daartoe vragen is toch wel heel een voudig. Teekent het formulier, zendt het ons per post (het kan als drukwerk verzon den worden, zoodat de kosten precies VA cent bedragen), of bezorgt het aan onze bu reaux of bij onze agenten. Of geef het aan den bezorger van ons blad mee. Denk aan de tallooze millioenen, die sneu velden in den vorigen oorlog, aan die andere millioenen die voor het leven verminkt wer den of in krankzinnigengestichten belandden. Denkt ook aan de verschrikkelijke ontwrich ting der gansche wereld, die er het gevolg van is geweest. De voortdurende wedstrijd in bewapening mag niet. blijven voortgaan! Er moet een einde aan komen! Er zal een einde aan komen, als wij allen onzen wil daartoe zetten. Lakschheid, on verschilligheid, scepticisme, kuddegeest vor men den voedingsbodem voor een volgenden oorlog, die nog veel ontzettender dan de vo rige zou zijn, die de vernietiging van Europa zou beteekenen. Aan die lakschheid maakt gij u mede schuldig, als gij dit petitionnement niet tee kent.- Het Nederlandsche volk is vredelievend, wil internationale ontwapening. Gij wilt dat dus ook. Welnu, toon het! Toon het ons nu! Uw stem kan niet gemist worden. R. P. BEVERWIJK AANRIJDING Zondagmorgen ontstond op den gevaarlij ken hoek Peperstraat—Schans een aanrij ding tusschen een motorrijwiel en een wiel- rijkster. De duorijdster viel tengevolge van de botsing van de motor en kneusde een arm. Na door Dr. Muys van der Moer ver bonden te zijn kon zij 'huiswaarts keeren. De bestuurder van het motorrijwiel en de wielrijdster kregen geen letsel. Hel rijwiel werd ernstig beschadigd. Vermoedelijk droeg de wielrijdster schuld aan het ongeval; de politie heeft een onderzoek ingesteld. HET PETITIONNEMENT. Het aantal handteekeningen Zaterdag morgen reeds ver over de 100.000. Men deelt ons mede: Het aantal onderteekenihgen van het peti tionnement voor internationale ontwapening georganiseerd door de Ned. Dagbladpers, overschreed op Zaterdagmiddag 12 uur dus na 2 1/2 dag reeds ver de 100.000. Blijkens heden ingekomen berichten is sedert de stroom van formulieren bij de bla den nog belangrijk groote geworden. ZOMERFEEST VAN DE V.A.R.A. TE HILVERSUM. POGING TOT VERHINDERING VAN EEN FIETSTOCHT. De V.A.R.A. heeft Zondag op een terrein aan de Bachlaan nabij den Bussumer grind weg, in een gedeelte van het Spanderswoud te Hilversum een groot Zomerfeest geor ganiseerd. Uit alle deelen van het land waren de V.A.R.A.-aanhangers naar Hilversum geko men. Er was een veertigtal extra-treinen ingelegd, waarvoor de spoorwegen met veel beleid een specialen dienst hadden ont worpen, zoodat de gewone dienst op het baanvak AmsterdamHilversum en Hilver sumUtrecht zoo goed als niet ontwricht werd. Duizenden waren ook per autobus gekomen en duizenden, die in de omgeving van het Gooi wonen, per fiets. Een laffe aanslag. Uit Amsterdam zouden tegen zes uur een 5000-tal fietsers vertrekken, die over Weesp naar Hilversum zouden gaan. Te ongeveer 5 uur werden de leiders van den fietstocht gewaarschuwd, dat de geheele straatweg van den Diemerbrug tot Weesp, bezaaid lag met een groote hoeveelheid scherpe duimkopspijkers. Ook een gedeelte van den Rijksstraatweg naar Laren bleek over groote oppervlakten met spijkers te zijn bestrooid, terwijl naderhand bleek, dat- ook de straat weg UtrechtHilversum nabij Maartensdijk door het strooien van spijkers onberijdbaar was gemaakt. De Amsterdamsche politie werd gewaar schuwd, evenals de commandant der Ko ninklijke Marechaussee in de Watergraafs meer en de politie te Weesp, Laren en Hil versum. Enkele dezer gemeenten stelden veeegmachines en met bezems gewapende lie den ter beschikking om te trachten over gedeelten van den weg de spijkers op te rui men. terwijl ook de VA..RA. zelfs een eigen veegdienst organiseerde. Niettemin moesten nog vele banden er aan gelooven. Het begon met een aantal meik- leveranciers uit de omgeving van Weesp, die des morgens vroeg met.hun driewielers met melkbussen naar Amsterdam wilden fiet sen. Maar ook onder de deelnemers aan den V.A.R.A.-fietsticht vielen vele slachtoffers. Er raakten ongeveer vierhonderd banden lek die voor een deel langs den weg geplakt werden; voor een deel werden de buiten ge bruik gestelde fietsen geladen op de begelei dende vracht-auto's voor uitvallers. Zoowel de politie te Amsterdam en Hilver sum als de commandanten der Koninklijke Marechaussee te Watergraafsmeer en Bus-, sum, hebben de zaak in onderzoek. Een der brugwachters aan het Merwedekanaal had in den nacht van Zaterdag op Zondag een auto waargenomen, die hem verdacht voor kwam. Hij heeft het nummer genoteerd, zoodat de politie hierin vaarschijnlijk een aanwijzing heeft omtrent de identiteit van de daders. Naar ons van de zijde van het V.A.R.A.-bestuur werd medegecfceld, zou de verdenking vallen op leden van de fascis- tengroep „De Bezem". Op het feestterrein. Op het feestterrein aan het Spanderswoud was het van negen uur in den ochtend af een druk gewemel van menschen. Volgens schatting van het VAR.A.bestuur over schreed het aantal deelnemers de honderd duizend. Op verschillende plaatsen stonden tentjes opgesteld met attracties, terwijl op een viertal podiums verschillende muziek- en sportnummers werden uitgevoerd, terwijl ook nog goochelaars en snelteekenaars op traden. Het V.A.R.A.-orkest, het zangkoor „De Stem des Volks" en een aantal voor drachtskunstenaars verleenden hun mede werking. Er werd een aantal redevoeringen gehouden, o.a. door den V.A.R.A.-voorzitter, den heer A. de Vries, door den secretaris, den heer G. J. Zwertbroek? door den heer Franz Zelenka, voorzitter van de Arbeiders Radio Internationale, die alle, evenals de muziek door middel van luidsprekers op het geheele terrein hoorbaar waren. Groote groepen van deelnemers defileer den langs de V.A.R.A.-studio aan de Heuvel laan, waarbij tevens het nieuwe Hilversum- sche Raadhuis in oogenschouw werd geno men. Nadere bijzonderheden over den aanslag. Van de. zijde der Hilversumsche politie werd ons medegedeeld, dat niet alleen de Straatweg van Amsterdam naar Hilversum, maar ook de wegen van Amersfoort en van Utrecht naar Hilversum, bezaaid lagen met kopspijkers. De gemeente-Hilversum stelde twee veegwagens van de Stadsreiniging in werking om de wegen rondom Hilversum te zuiveren, terwijl de wegen in de omgeving van Bussum zoo goed en kwaad als het gin; gezuiverd werden van spijkers door de mo- t-orveegmachine van de gemeente Bussum, De spijkers waren van vzulk een grootte, dat niet alleen fietsers er den last van on dervonden, maar ook vele automobilisten. De Hilversumsche politie telde in de morgenuren langs den weg Baarn 29 auto's met'lekke banden. Het aantalwielrijders met lekke banden tusschen Amsterdam en Hilversum wordt geschat op ruim 500. DR. SOEDERBLOM OVERLEDEN. NOBELPRIJSWINNAAR. STOCKHOLM, 12 Juli (V. D.) De aartsbis schop van Zweden. Dr. Soederblom, is heden middag om 5 uur te Upsala overleden. Dr. Soederblom, die plotseling is overle den, is verleden week in een ziekenhuis te Stockholm opgenomen, waar hij een darm operatie heeft ondergaan. Na het slagen der operatie deelde de dienst doende arts den persvertegenwoordigers me de dat de toestand van den aartsbisschop vrij goed was. Tegen vier uur kreeg Dr. Soederblom een aanval van hartzwakte, ten gevolge waar van hij om 5 uur is overleden. Dr. Soederblom is 65 jaar oud geworden. Verleden jaar ontving de thans ontslapene den Nobelprijs voor den vrede. Sinds 1918 is hij aartsbisschop van Upsala geweest. DE H. B. S. B. DE AANBEVELING VOOR DEN NIEUWEN DIRECTEUR. B. en W. hebben de volgende aanbeveling ter voorziening in de vacature van directeur der Hoogere Burgerschool B met 5-jarigen cursus (vac. Dr. A. D. Donk) bij den raad ingediend le. de heer Dr. J. J. van den Hoek, leeraar en plaatsverv. directeur aan de H. B. S. B met 5-j. c. te Haarlem, 2e. de heer Dr. W. H. Staverman, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Deventer, en 3e. de heer Dr. Th. de Crauw, leeraar aan de 4e Gemeentel. H.B.S. te Amsterdam. Ramsay Macdonald (Arbeiderspartij) „Wij gaan naar Genève, vastbesloten door de argumeiiien, de documenten en de aange gane verplichtingen, door de uit de geschie- öetiis geputte verplichtingen, door de uit de geschiedenis geputte leering en door een be roep op het gezond verstand der mcnschheid, om de naties der wereld er toe te brengen zich aaneen te sluiten en den ontzaglijken schadelijken beivapeningslast te verminde ren". Lloyd George: (Liberaal) „Toch zal zelfs Henderson met al zijn trouioe medewerkers straks te Genève het probleem niet tot oplossing kruinen brengen als er geen moreéle ontwapening in de har ten van alle menschen aan voorafgegaan zal zijn". Baldwin (Conservatief) „Wij gaan naar Genève in het besef van onzen plicht, met het vaste voornemen ons doel te bereiken, wij zullen den goeden strijd strijden tot hij gewonnen is. wij zullen geen nederlaag erkennen en niet rvijken. Helpt ons door uwe medewerking, door uw geestdrift, maar besef ook onze moeilijkheden en schraag ons door uw geduld". (Uil de redevoeringen van MacDonald Lloyd. George en Baldwin, op de groote vredesdemonstratie van Zaterdag in Albert Hall in Londen). Wanneer ik in de kranten kijk, dan vind ik lijsten namen. Van zwoegers in het gansche rijk, geslaagd voor een examen. Dan denk ik aan dien ouden tijd, toen examinatoren Bewijzen van leergierigheid van mij ook wilden hooren. De vragen, waarmee 'k werd gekweld, heb ik reeds lang vergeten. En werden ze mij nu gesteld. op geen zou 'k antwoord weten. Toch heb ik nog wel wat geleerd, dat vast is blijven kleven. Maar 'k word niet geëxamineerd op kennis van het leven. Diplomas echter zijn wat waard, zij schenken zelfvertrouwen, Een fundament in vast aard! Om 't huis op voort te bouwen Een kleine minderheid mankeert in dezen vloed van namen, Van hen die 't hebben geprobeerd, maar er ditmaal niet kwamen. Geen nood, mijn vrinden, 't faalde thans, Gij kunt het nog eens wagen. En het vermindert, niet uw kans, in 't leven schoon te slagen, 't Is maar, hoe je de zaak beziet, je kunt ook overwegen: De wijsheid is, dat blijkt hier, niet mij naar het hoofd gestegen. P. GASUS- Het Petitionnement voor Internationale Ont wapening. (le blad. le pag.) Het Petitionnement. Het aantal handteeke ningen had de 100.000 Zaterdag 12 uur reeds verre overschreden. (le blad. le pag.) De betooging van de V.A.R.A. te Hilversum. Laffe aanslag. Spijkers op wegen gestrooid. (le blad, le pag.) De heer J. N. Hendrix overleden. (le blad, le oag.) Drie zicemmers verdronken nabij Scheve- ningen. (2e blad. 3e pag.) Ernstig auto-ongeluk te Sasscnheim. (le öïad. 2e pag.) Ernstige Jinancieele crisis in Duitschland. (le blad, 2e pag.) (4e blad. le pag.) Grootsche betooging voor de Internationale Ontivapcningsconferentie te Londen. (4e blad, le pag.) ARTIKELEN ENZ.: R. P.; Gij zijt vóór Internationale Ontwape ning? Toon het dan nu! (le blad, le pag.) Lettinga: Financieele Kroniek (2e blad. 2e pag.) Hoe vreeselijk de gewonden lijden. (Een fragment uit „Menschen in de oorlog" van Andreas Latzko). (2e blad. le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) De heer J. N. Hendrix overleden In zijn woning te Aerdenhout is Zondag morgen op 69-jarigen leeftijd overleden het Eerste-Kamerlid, de heer J. N. Hendrix. oud lid van Gerl. Staten van Noord-Holland. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden op Woensdag 15 Juli op dc begraafplaats Buitenveldert te Amsterdam. Het is nog slechts kort geleden, dat. de heer Hendrix is afgetreden als lid van Gede puteerde Staten van Noord-Holland. Dit. af treden was noodzakelijk geworden nadat de R.-K. Staatspartij hem als eerste candidaat geplaatst had op haar lijst, voor de Eerste Kamerverkiezingen van den afgeloopen zo mer, en hij gekozen was. Bij den aanvang van de najaarszitting van Provinciale Staten van Noord-Holland op 15 October 1929 heeft de voorzitter, mr. dr. A. Röéll, zeer waardeerende woorden gewijd Doet Uw plicht en teekent! van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ih verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijhheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Adres Naam Adres: Naam: Adres: Naam: Adres: Wij vestigen de aandacht er op: a. dat de onderteekening slechts open staat voor Nederlandsche mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. b. dat ieder slechts één dagbladfonnu- lier mag onderteekenen. c. dat onderteekening van dit petition nement geenszins inhoudt, dat men zijn onderteekening aan andere ac ties moet onthouden en dat omge keerd het feit, dat men reeds een ander petitionnement onderteekend heeft, evenmin een beletsel mag zijn om thans te teekenen (dit petition nement staat los van alle andere acties, door bijv. internationale groe pen, partijen of beroepsorganisaties als zoodanig ondernomen, het geldt hier een manifestatie van het heele Nederlandsche Volk als eenheid), d. dat het onverschillig is. in welk blad de lezers van meer bladen het formu lier invullen; dat publicatie van het cijfer van ieder blad niet afzonderlijk zal geschieden en dat het totaalcijfer van het geheele land geregeTJ zal worden bekend gemaakt. e. dat het formulier, met onderteeke ning en adresvermelding zoo spoe dig mogelijk aan het bureau van dit blad moet worden gezonden, dat men het mee kan geven met de bezorgers of af kan leveren aan de in deze pa gina genoemde adressen. f. dat het petitionnement van het Ne derlandsche Volk door de Nederland sche Dagbladpers te Genève zal wor-^ den aangeboden,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1