De financieele crisis in Duitschland. EEN VOORLOOPIG RESULTAAT IN BAZEL. AFKONDIGINGEN VAN DE RIJKSREGEERING. HAARLEM'S DAGBLAD VIERDE BLAD DINSDAG 14 JULI 1931 Dramatische wendingen. Communisten eischen bijeenroeping van den Rijksdag. Nationaal-socialisten van het Seniorenconvent. Kans op politieke crisis HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Dr. Luther. In een snel tempo voltrekt zich de loop van het financieele Duitsche ziekteproces. Het is rijk aan dramatische wendingen. In dit overzicht beperken wij ons tot een op somming van de feiten die zich in den loop van den dag van gisteren hebben afgespeeld. Voor het overige raadplege men de berichten hieronder: In een emotierijke zitting van de commissie van Beheer van de Internationale Bank in Bazel, heeft Luther een pleidooi gehouden voor noodzakelijke onmiddellijke hulpver schaffing aan het Duitsche Rijk. In een communiqué heeft de commissie verklaard, dat de Raad van Beheer den President ge machtigd heeft om in overleg met de andere betrokken instellingen de deelneming aan de onlangs aan de Rijksbank toegestane her- discontocredieten te verlengen, en Duitsch land verder hulp toe te zeggen. De Duitsche regeering heeft een Noodver ordening bekend gemaakt, ten aanzien van de Danatbank. De Duitsche Beurzen zullen vandaag en Woensdag gesloten zijn; deze maatregel is bij decreet door de Rijksregeertng uitgevaar digd. Waarschijnlijk zullen de beurzen echter de geheele week gesloten blijven. Dn Rijksregeerlng heeft een pathetische oproep tot het volk gericht, waarin verzocht wordt geen credieten terug te trekken, en waarin een beroep wordt gedaan op aller morecle medewerking. De communist Torgler heeft de bijeenroe ping van den Rijksdag gevraagd op 16 Juli en wederopneming in behandeling in den Rijksdag van het voorstel der communisten van 5 Juni om de Noodverordening op te heffen. De Nationaal socialisten hebben per brief de bijeenroeping van het seniorenconvent van den Rijksdag geëischt. Zij verklaarden voorts dat Frankrijk er thans naar streeft Duitschland volkomen te vernietigen een plan dat in den wereldoorlog niet gelukt is, doch dat nu ten uitvoer gebracht moet worden. Verder eischen de Nationaal socialisten dat van een bezoek van Curtius en Bruening aan Parijs definitief zal worden afgezien. Drie leden (nationaal-socialisten) van het seniorenconvent hebben den brief ondertee kend, zoodat het convent, volgens de bepa lingen in de wet bijeen moet komen. Men vreest dat Nationaal-socialisten èn Duitsch nationalen evenals de communisten bijeen roeping van den Rijksdag zullen eischen. Over het standpunt van de Sociaal demo craten is nog niets bekend geworden. De toestand is nog even hachelijk als gis teren temeer daar er nu ook kans is op een politieke crisis (bijeenroeping van den Rijks dag met de gevolgen daarvan). Eenige hoop mag geput worden uit de eerste resultaten van de zitting van de commissie van Herstel in Bazel. Een merkwaardige omstandigheid is het, dat juist nu de Parijsche effectenbeurs tot Woensdag gesloten is, door de Nationale feestdagen, die thans gevierd worden. De groote vraag is nog steeds: „Wat zal Frankrijk doen?" en wanneer men deze vraag beantwoorden wil doemen aanstonds de politieke moeilijkheden die de beide lan den nog zoo ver van elkander scheiden, voor den geest op. Wat wil Frankrijk, wat denkt Frankrijk te kunnen bereiken? In hoeverre is deze heele financieele crisis, voor Frankrijk een politiek arbeidsveld? Een telegram uit Berlijn meldt te dien aanzien het volgende: In tegenspraak met buitenlandsche pers berichten dat de Rijksregeering toegegeven zou hebben op het punt der Tolunie en den bouw van den kruiser wordt van bevoegde zijde opnieuw met nadruk verklaard dat van de aanvaarding van politieke eischen voor Duitschland geen sprake kan zijn. Tenslotte kan verpield worden ,dat Hoover verklaard heeft dat Amerika geen enkel ini tiatief meer kan nemen tot steunverleening aan Duitschland. Amerika zal echter ieder voorstel van andere zijde krachtig moreel Steunen. De laatste phrase laat ruimte genoeg over tot veronderstellingen. Hoover kan persoon lijk niets meer doen, heeft alles gedaan wat gedaan kon worden. Wanneer van Angelsak sische zijde een hulpverleening voor Duitsch land wordt georganiseerd, Ingeval de bespre kingen met Frankrijk op niets uitloopen, zal men op Amerika kunnen rekenen. Het goede van al deze misère schuilt mis schien in de kans op een versnelling van het saneeringsproces. Dit is een groote tijd. Men moet besluiten nemen. L. A. De noodverordening van den Rijkspresident. BERLIJN, 13 Juli. (V. D.) Op grond van artikel 48 sub. 2 van de Rijks Grondwet heeft de Rijkspresident verordend: Paragraaf 1: De Rijksregeering wordt ge machtigd ten opzichte van de Darmstaedter und Nationalbank, die door de geldcrisis in haar liquiditeit wordt bedreigd, waarborgen op zich te nemen. Paragraaf 2: De Rijksregeering kan, wan neer zij waarborgen op zich neemt, bepalen dat eventueele executies en dergelijke be schikkingen tegen het vermogen der Bank niet zullen plaats hebben en dat een faillis sement van de Bank niet zal worden uitge sproken Een zelfde verordening kan de re geering treffen voor het vermogen van de persoonlijk aansprakelijke firmanten der Bank, wanneer zij zulks in het belang der schuldeischers der Bank noodzakelijk acht. Een dergelijke verordening heeft tot gevolg dat de persoonlijke aansprakelijkheid aan dezelfde voorwaarden onderworpen wordt als de voor de Bank in deze verordening vast gestelde voorschriften. Paragraaf 3: De Rijksregeering wordt ge machtigd voorschriften af te kondigen over de leiding en vertegenwoordiging der Bank, over de nakoming van verplichtingen dei- Bank, over de verhoudingen en vermogens- gerechtelijke aanspraken van persoonlijk verantwoordelijke firmanten, beambten en leden van den Raad van Toezicht tegenover de Bank, evenals de voor de uitvoering van deze verordening noodige juridische en be stuursmaatregelen. Zij kan handelingen, in strijd met deze verordening, bestraffen met gevangenisstraf tot drie jaar en geldboeten. Paragraaf 4: Maatregelen, die overeen komstig deze verordening of overeenkomstig uitvoeringsbesluiten genomen worden, kun nen geen aanleiding zijn tot aanspraak op schadevergoeding. Paragraaf 5: Deze verordening treedt op 13 Juli 1931 in werking. De beurzen waarschijnlijk tot het einde der Week gesloten. BERLIJN, 13 Juli (V. D.) Hedenavond laat is het volgende officieele communiqué uitge geven: Op grond van de verordening van heden van den Rijkspresident heeft de Rijksregee ring besloten, dat alle banken, spaarkassen en andere bankinstellingen met uitzondering van de Rijksbank Dinsdag en Woensdag van deze week gesloten zullen blijven. De Rijks regeering en de aangewezen vertegenwoordi gers der banken zullen in den loop van deze beide dagen alle noodige maatregelen en voorbereidingen treffen opdat Donderdag a.s. de middelen noodig voor dé voortzetting van het bedrijfsleven en voor het uitbetalen van loonen en salarissen wederom in voldoende mate beschikbaar zijn. De beurzen blijven waarschijnlijk tot aan het einde van deze week gësloten. De tekst van het besluit. Het besluit van de Rijksregeering heeft de volgende tekst: Paragraaf 1: De staatsbanken der landen, de openbare credietbanken, de spaarkassen, de gemeentelijke en coöperatieve banken, de hypotheekbanken, de plaatselijke en gewes telijke bankinstellingen, de landbouwbanken en alle andere openbare of particuliere cre- dietinstellingen blijven met al hun filialen en agentschappen in het binnenland, met hun kassen en wissellokalen voor het verkeer hunner cliëntèle, hunner crediteuren en de biteuren op Dinsdag 14 en Woensdag 15 Juli gesloten. Het verrichten van betalingen of het overmaken van gelden naar het binnen- of buitenland is verboden. Hetzelfde geldt voor het postchequéeverkeer. De handel aan de effectenbeurzen is eveneens verboden. Voor zoover noodig gelden bij rentebere kening de 14de en de 15de Juli als door den staat erkende algemeene rustdagen. Voor het deponeeren van aandeelen voor het deelnemen aan algemeene aandeelhou dersvergaderingen voor zoover het den laat- sten dag is van den daarvoor aangegeven termijn kunnen de banken en bankinstellin gen waar het deponeeren moet geschieden hun hoofdkantoren op den desbetreffenden dag van 10 tot 12 uur 's morgens uitsluitend voor dit doel geopend houden. Paragraaf 2: Dez everordening treedt per 13 Juli 1931 in werking. Het besluit is getee- kend door den Rijkskanselier Dr. Bruening, den Rijksminister van Financiën Dr. Dietrich, den Rijkspostminister Schatzel en voor den Rijksminister van Economische Zaken door den Staatssecretaris Von Trendelenburg. Een run op de andere banken BERLIJN, 13 Juli (VD.) Na het staken der betalingen door de Darmstaedter und Nationalbank is, zooals ook niet anders te verwachten was, een run begonnen op de overige Berlijnsche Banken. Nadat geduren de de eerste uren, dat de banken geopend waren, de uitbetalingen nog in omvang plaats hadden heeft men besloten voorloo- pig de betalingen in beperkten omvang te doen geschieden, waarbij een gemiddelde van 10 pet. werd vastgesteld. Naar de „Duitsche Handelsdienst" ver neemt, worden tusschen de groote banken reeds besprekingen gevoerd met het doel om door het geheej staken der betalingen aan het onzinnig opnemen van deposito's een einde te maken. Tot hedenmiddag twaalf uur was over deze kwestie echter nog geen overeenstemming be reikt, daar door een deel der groote banken een verdere toeneming van de algemeene onrust door een dergelijke krassen maatre gel gevreesd wordt. De zitting van de Bank voor Internationale Betalingen BAZEL, 13 Juli (V.D.) Direct na zijn aan komst te Bazel begaf Dr. Luther, de president van de Duitsche Rijksbank, zich naar de zit ting van den Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Betalingen, waar hij een overzicht gaf van den toestand in Duitsch land. Hij wees op de dringende noodzakelijk heid van credieten op langen termijn en ver klaarde met nadruk, dat een catastrofe, als die, waarvoor men zich thans politiek zoowel als economisch geplaatst zag, vermeden had kunnen worden indien men eerder en sneller had ingegrepen. Hij verheelde echter niet, dat er geen minuut tijd meer te verliezen was, in dien men althans nog iets wilde redden. In den loop der besprekingen trad een zekere ontspanning in, waardoor een atmosfeer ge schapen werd, die eenig uitzicht gaf op de mogelijkheid, tot een resultaat te komen. Te 9 uur werden de besprekingen wederom tij delijk onderbroken om te tien uur weer te worden voortgezet. Wat betreft de kwestie van het Fransche garantiefonds besloot de Raad ven Beheer, dat de Bank voor Internationale Betalingen in haar hoedanigheid van trustee en uitslui tend ten aanzien van zich zelf accoord gaat met het Fransche voorstel, om de bedragen, die een moratorium binnen het kader van het nieuwe plan nog in het garantiefonds gestort, moeten worden, door maamdelijksche beta lingen aan te vullen, en wel op de wijze, die wordt aangegeven in den brief van den Fran- schen Minister van Financiën van 9 Juli 1931 aan den President der Bank voor Internatio nale Betalingen. Samenscholing voor een Berlijnsch filiaal van Darmstadter und Nationalbank, die haar (Leuren gesloten heeft. Mc. Garrah, president van de Bank voor Internationale Betalingen. De Internationale Bank zal helpen. BAZEL, 13 Juli (V. D.) Tegen elt uur he- denavond was de zitting van den Raad van Beheer van de Bank voor Internationale Be talingen geëindigd en werd het volgende communioué gegeven: De Raad van Beheer van de Bank voor In ternationale Betalingen heeft kennis geno men van de uiteenzetting van den president van de Duitsche Rijksbank Dr. Luther in zake de situatie in Duitschland en den eco- nomischen en finaneieelen toestand aldaar, die ondanks de door het opnemen van in Duitschland op korten termijn belegde kapi tale ontstane crisis bevredigend geacht kan worden. Gezien echter het feit, dat de Duit sche Rijksregeering om finaneieelen steun ge vraagd heeft, verklaart zich de Raad van Beheer overtuigd van de noodzakelijkheid van een dergelijken steun onder de huidi ge omstandigheden bereid aan deze hulpver leening mede te werken en haar met de den centralen banken ter beschikking staande middelen te versterken. Inmiddels heeft de Raad van Beheer den President gemachtigd om in overleg met de andere betrokken in stellingen de deelneming aan de onlangs aan de Rijksbank toegestane herdiscontocredie- ten te verlengen. BAZEL, 13 Juli (V. D.) Na afloop van de zitting van den Raad van Beheer van de bank voor Internationale Betalingen ver klaarde Dr. Luther diep bewogen aan de hem omringende journalisten, dat de zware strijd, waarin Duitschland thans gewikkeld is, niet slechts door eigen schuld is veroor zaakt, maar vooral door ingrijpen van bui ten af. Zoo lang Duitschland zooveel geld naar het buitenland moet doen afvloeien zal het steeds minder in de gelegenheid zijn, om in het buitenland grondstoffen en waren te' koopen. Zonder een gezonde en rustig ont wikkeling van Midden-Europa achtte Dr. Luther ook een normale ontwikkeling van het overige deel van de wereld ondenkbaar. De noodmaatregelen voor de Danat-bank. Dr. Jakob Goldschmidt, directeur van de Danat Bank. BERLIJN, 13 Juli (VD.) De verorde ning van den Rijkspresident inzake de Darm staedter en National Bank, behelst het vol gende: Zij bevat tien artikelen. Bij artikel 1: dat de afzonderlijke binden de bepalingen bevat, worden deze uitgevoerd. Hierbij komen alle artikelen van bindende kracht voor het bedrijfsleven in aanmerking. Uitgezonderd worden slechts die verbinte nissen waarvoor een vereffening wegens een tegoed bij de Bank mogelijk is; voorts ver firmanten en tegenover dochters ondernemin gen. Verder zijn voorzorgen getroffen opdat bintenissen van persoonlijk aansprakelijke onder zekere omstandigheden verbintenissen op lange termijn buiten de regeling zullen komen te vallen. De artikelen III tot V betreffen de rechten en verplichtingen der gevolmachtigden en gaan buitengewoon ver. De artikelen 6 en 8 behandelen een feitelijk moratorium voor de Bank tot 31 Juldl931. Voor handelingen voortvloeiende uit het wis sel - en chequerecht, loopen de termijnen tot 7 Augustus. Het moratorium wordt ook uitgebreid tot het vermogen der persoonlijk aansprakelijke firmanten. Eert oproep van de Duitsche Regeering BERLIJN, 13 Juli (V.D.) De Rijksregee ring heeft den volgenden oproep gepubli ceerd: Het Hooverplan heeft de financiën yam Het Savoyhotel in Bazel, waar de Beheers raad van de B.I.B. zitting houdt. het Duitsche Rijk een groote ontlasting ver schaft. Een groot bedrag aan geld, dat het Rijk noodig had, kon aan de banken terug gegeven worden. Voor het particuliere eco nomische leven hebben de gevolgen van dit plan evenwel ernstige consequenties gehad. Voor milliarden zijn de door het buitenland op korten termijn aan Duitschland verstrek te credieten in verband met den onzekeren toestand teruggetrokken. Ook heden is de rust nog niet teruggekeerd. Wanneer het doel ook moet zijn het Duitsche economische leven weer met eigen middelen te doen wer ken, thans is het echter noodzakelijk, opdat niet de ernstigste moeilijkheden zullen in treden, dat geen verdere credieten' worden teruggetrokken. De Rijksbank en de Goud- discontobank streven er naar zoo lang mo gelijk credieten uit het buitenland te ver krijgen, om het partuliere economische leven uit den nood te helpen. Ondanks alle be moeiingen is tijdens de afwikkeling van za ken een der grootste bankinstellingen, de Darmstaedter- und Nationalbank illiquide geworden. De Rijksregeering acht het haar plicht en de Rijkspresident heeft hiervoor de noodige volmachten gegeven, de noodige maatregelen te nemen om het dreigende gevaar te ontgaan om honderdduizenden, die bij deze Bank zijn betrokken, van den on dergang te redden. Slechts om deze reden zal het Rijk de noo dige maatregelen nemen. Het spreekt van zelf dat trustees van de Rijksregeering toe zicht op de Bank zullen houden. Het komt er thans op aan, dat het Duitsche volk in dezen moeilijken toestand te orde bewaart en niet door een gebrek aan zelfvertrouwen de moeilijkheden vermeerdert. President Hoover machteloos?! WASHINGTON 13 Juli. (V. D.) Stads dé morgenuren confereert de president der Ver- eenigde Staten, Hoover, reeds onafgebroken' met onderstaatssecretaris Castle. i De attachés bij het Witte Huis verklaren, dat de toestand in Duitschland de volledige aandacht heeft van den president. Het is evenwel niet in zijn macht eenige' actie te ondernemen, afgescheiden van de bepalingen van het moratorium. Aan den anderen kant zal iedere maatregel, die zou kunnen bijdragen tot de oplossing der crisis, den algeheelen moreelen steun hebben van den president. Washington en de bespre kingen te Bazel. NEW YORK, 13 Juli. (V.D.) In regeerings. kringen te Washington ziet men met ver trouwen den afloop der besprekingen te Bazel tegemoet. Men vei-wacht dat de Centrale circulatie banken gemeenschappelijk met de Bank voor! Internationale Betalingen een plan zullen uitwerken, waarbij de verdere vlucht der Mark zal worden tegengegaan. Opnieuw wordt er den nadruk op gelegd dat de oplossing van de credietaangelegenheid ter hand moet wor den genomen door de financieele en techni sche leiding van de Bank. Een overeenstem ming zou ongetwijfeld gemakkelijker te be reiken zijn, indien de Rijksregeering de ga rantie zou geven, dat de devisenhandel zoo strengmogelijk zal worden gecontroleerd. De stemming te Londen. LONDEN, 13 Juli. (V.D.) De stemming aan de Londensche beurs was onder den indruk der gebeurtenissen in Berlijn gedrukt. De mar kennoteering werd iets hooger toen bekend werd dat New York de situatie met meer ver trouwen beziet. Botsing tusschen Communisten en politie. LEIPZIG, 13 Juli (VD.) Zondagmiddag werden de politiebeambten die een optocht van communisten uit elkaar wilden drijven, door dezen aangevallen. Nadat versterkingen waren aangekomen werden 13 communisten gearresteerd. Na verhoor werden zij weder op vrije voeten ge steld. De bekendste Europeesche Staatslieden en Geneefsche vertegenwoordigers, hebben herhaaldelijk verklaard, dat zij niet slagen kunnen, zonder den moreelen steun van de naties. Teekent dus het Petitionnement voor internationale Ontwapening.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14