NIVA£S5£ BINN Het Raadsel van Tanbuck Hall LAND HET SLAGEN HAARLEM'S DAGBLAD HET NIEUWE RAADHUIS TE HILVERSUM. EEN MEESTERWERK VAN BOUWKUNST Hedenmiddag wordt het nieuwe Raadhuis te Hilversum, schepping van den gemeente- architect aldaar, de heer W. Dudok, officieel geopend. Aan een beschrijving van het gebouw in Het Vaderland is het volgende ontleend. De heer Dudok ontwierp een plan, dat zich harmonisch zou aansluiten aan het natuur lijke der omgeving. Hij bracht slechts die deelen van het gebouw, waar het gecentrali seerd gezag direct wordt uitgeoefend of ver tegenwoordigd dat zijn dus de raadzaal, de localiteiten voor het dagelijksch bestuur der gemeente e.d. onder in één groote, zware massa, bekroond door een ongeveer 40 M. hoogen toren, terwijl hij de talrijke diensten der gemeente onderbracht in lange, lagere vleugels. Zoo kreeg hij een overgang van zijn massief, domineerend hoofdgebouw naar de halfnatuurlijke omgeving, een overgang, welke door een wijdschen parkaanleg om het gebouw en door het projecteeren van een grooten vijver aan de zuidzijde nog geleide lijker werd gemaakt. Het hoofdgebouw is om een binnenplaats geprojecteerd. In het utilitair deel zijn op den beganen grond alle bureaux, waarmee het publiek in direct contact komt, alle ge groepeerd langs een zeer eenvoudig stelsel van drie rondom de binnenplaats' loopende gangen. De representatieve ruimten zijn gelegen aan het Zuidelijk front. Allereerst vraagt hier de aandacht de oplossing van den hoofdingang, die toegang geeft voor het ge meentebestuur en genoodigden bij raads zittingen, plechtige ontvangsten en trouw plechtigheden. Dan gaat er dus een stoet op naar het raadhuis en daarop is in aestheti- schen zin deze ingang gebouwd. Onder of langs een overdekte kolonnade loopt men, langs den vijver, tot de breede monumentale bordestrap en gaat onder een machtige, schaduwwerpende luifel op naar het ruime voorportaal. Van hieruit bereikt men, door breede hoofddeuren, de groote vestibule. De vestibule is slechts 4 M. hoog, waar door het een machtig effect geeft, wanneer men vervolgens in de 16 M. hooge hal komt. Links voert een gang naar de vertrekken van burgemeester en wethouders. Een hoofd trap leidt naar een vestibule, van waaruit de raadzaal wordt betreden, en naar de groote burgerzaal. De raadzaal is groot en zeer hoog. De zetels voor het dagelijksch bestuur zijn ge plaatst in een met goud geglazuurde ceramiek bezette nis in den achterwand geplaatst, de tafels en stoelen voor de raadsleden zijn daartegenover in hoefijzervorm opgesteld. De betimmering der zaal is in blank ebben hout gehouden, rustende op een zwart mar meren plint, de vloer bestaat uit wit mar mer, gedeeltelijk door een zilvergrijs geblokt tapijt bedekt. De meubileering bestaat uit tafels van blank eikenhout met ingelegde coromandelbladen, de stoelen zijn met cellu- loselak zwart gespoten en met zware hand- geweven stoffen bekleed. Bij de raadzaal hooren de koffiekamers en de leeskamers voor de raadsleden; in de laatste geeft een deur toegang tot de loggia in den Zuidgevel, van waaruit men een fraai uitzicht over den vijver heeft. De groote burgerzaal is lang en betrekke lijk laag. De wanden zijn tot de hoogte dei- balustrades met wit marmer bekleed (van marmer is ook in de hal en elders een haast overdadig gebruik gemaakt). De vloer be staat uit zwart marmer met grijze banen, ge deeltelijk gedekt door een tapijt van in hoofdzaak blauwe kleur. De langs de burger zaal voerende gang is tot het verkrijgen van een fraaie ruimtewerking geheel bij de zaal getrokken en daarvan slechts gescheiden door een ijle kolonnade van met goudver- glaasde tegels bekleede zuilen. Tegen den langen binnenwand is een met fluweel be kleede bank gesteld, langs de kopwanden zijn twee zetels geplaatst van blank ahornhout, geschonken door de Gooische zustergemeen- ten, wier wapens in de bekleeding zijn inge weven. Stoelen en tafels zijn er niet, om te voorkomen, dat bij recepties de monumen tale werking der zaal verloren zou gaan. Achter de burgerzaal liggen de beide trouwzalen, aan wier betimmering en meubi leering eveneens de grootste zorg is besteed. (De meubelen voor het representatieve deel van het gebouw zijn allen door Dudok zelf ontworpen.) Het raadhuis, dat geheel als vlakbouw is uitgevoerd, is gebouwd van lichte gele steen. ONTSLAG GEVRAAGD. De heer C. J. Kloots, thans te Harlingen, vraagt met ingang van 1 Juli jJ. eervol ont slag als onderwijzer aan de school voor ulo., lett, A te Haarlem. FEUILLETON. .(Naar het Engelsck door J. v. dv SLUYS). Nadruk verboden. 8) „Het spijt mij verschrikkelijk", begon hij met zenuwachtig trillende stem, „het was een ongelukkige samenloop Thomas kwam langzaam den hoek om en heeft onmiddel lijk geremd, toen hij de dogcart zag". „Hij had voorzichtiger moeten zijn hoeken zijn altijd gevaarlijk en het was hier ongewoon druk vandaag", merkte de apothe kersvrouw 'n beetje scherp op. „Hij reed voorzichtig", verdedigde Wain den chauffeur, „anders was de botsing heel aanders aangekomen. Maar juffrouw Verily nam de bocht verkeerd en te snel". Toen ze de klank van haar naam opving, sloeg het meisje haar oogen op en Wain zag, dat ze groot en donker waren. Vol be wondering vroeg hij zich af, of haar stem even lieflijk zou zijn als de blik van haar cogen en hij werd niet teleurgesteld. Ze scheen het laatste deel van liet gesprek 'gehoord te hebben, want ze zei zwak: „Ja, het was mijn schuld, ik raakte de kluts kwijt in de Toen brak ze liaar zin af en sloot de oogen weer. Maar Wain had gelegenheid ge had om te hooren dat haar stem een vollen streelenden -klank moest hebben. „Je moet niet praten, kind", zei de apothe kers-vrouw vriendelijk. ..Hier. neem een paar süokken brandewijn met water, dan ben je direct weer opgeknapt". DINSDAG 14 JULI 1931 TRAMPLANNEN TE AMSTER- DAM. De overstapjes gehandhaafd. AFSCHAFFING VAN LIJNEN? Naar de Tel. verneemt, is over eenigen tijd een nota van B. en W. van Amsterdam te wachten over wijzigingen in de tram-exploi tatie, waarbij eenige richtlijnen ter voorbe reiding van een' reorganisatie van den tram- dienst worden voorgesteld. Wat heb overstapsysteem betreft, wordt in deze nota geconstateerd, dat dit systeem, na dat de eerste invoeringsmoeilijkheden over wonnen waren, de volle instemming van de ingezetenen heeft verworven. Ongeveer 37% van de ritten (één overstapkaartje berekend als twee ritten) is gemaakt met overstap- kaartjes. Het getal passagiers, dat van overstap- kaartjes gebruik maakte (één overstapkaartje berekend als één passagier) bedroeg ongeveer 23 pet. van het totaal getal passageirs. B. en W. achten de destijds uitgesproken meening bevestigd, dat het overstapsysteem door de burgerij als een belangrijke verbetering zal worden gewaardeerd. De ontvangsten, wegens vervoer zijn in 1931 ten opzichte van 1930 eenigszins gedaald wat voor een belangrijk deel moet worden toegeschreven aan den slechten economischen toestand. Op grond van de gegevens iin een rapport van de gemeentelijke inspectie 'komt deze in spectie tot de conclusie, dat de ontwikkeling van het openbaar vervoer in Amsterdam ge baseerd moet worden op een vervoersplan, dat dat principieele richtlijn aangeeft en een be slissing inhoudt, omtrent de taak en de toe passing van de verschillende vervoermidde len, de wijze van exploitatie daarvan, de be diening van de vervoerstroomingen, het ta- riefsysteem enz. De inspectie spreekt als haar meening uit, dat de reorganisatie van het trambedrijf, die op de basis van het vervoersplan moet wor den voorbereid, den vorm moet hebben, van een evolutie en eenige jaren zal vorderen. Een afdoende verbetering in de moeilijk heden, die ontstaan zijn door de snelle uit breiding van de stad en de daarmede steeds groeiende vervoerseischen, wordt op korten termijn niet bereikbaar geacht. De financieele uitkomsten van het tram bedrijf nopen om de vraag onder de oogen te zien, welke maatregelen reeds thans kunnen worden genomen tot onverwijlde ver betering van de financieele uitkomsten. Het nadeelig saldo van het 'trambedrijf heeft over 1930 ruim f 330.000 bedragen. Voor het jaar 1931 is het nadeelig saldo geraamd op f 125.000 /doch vaststaat, dat liet be langrijk hooger zal zijn. Op de begrooting voor 1932 moet reeds met een nadeelig saldo van f 960.000 worden rekening gehouden., Voor het herstellen van het evenwicht tus- schen ontvangsten en uitgaven 'bestaat slechts de keuze tariefsverhooging of beperking dei- uitgaven. B. en W. geven aan het laatste de voorkeur. De gehouden vérvoertelliingen hebben bevestigd, dat de plaatsbezett'ing in de trams hier ter stede zeer ongunstig is, of m.a.w. dat de vervoergelegenheid veel te groot is, ten opzichte van de vervoerbehoef- te. De vraag, welke lijnen of gedeelten van lijnen voor opheffing in aanmerking komen, kan thans niet met zekerheid worden be antwoord. B. en W. stellen den raad voor hun mach tiging te verleenen tijdelijk die wijzigingen in de exploitatielijnen van het tramnet aan te brengen, die zij in overleg met de com missie van bijstand noodig achten. Wat de bezuinigingen op korten termijn aangaat, is het gewenscht de rijsnelheid op de tramlijnen te verhoogen. Hiertoe is noodig vergrooting van de afstanden tusschen de halten. Het oude materieel is ongeschikt voor een grootere snelheid en verschillende tra jecten worden bereden met eenmanswagens, die eveneens een ongunstigen invloed hebben op de rijsnelheid. Aan vergrooting van de halte-afstanden moet voorafgaan aanschaffing van nieuw materieel, ingericht voor een grootere rijsnel heid. Beperking van den dienst op stille uren, wordt overwogen. In studie zal genomen worden de toepas sing ten Noorden van het IJ van trolley bussen ter vervanging van de autobussen. „Maar het wagentjehet paard „Het paard is ongedeerd", stelde de eige naar van de auto haar gerust. „Maar van het wagentje is niet veel overgebleven" ging hij aarzelend voort", maar ik zal de schade betalen". „Maar het was uw schuld niet", protes teerde Judith, dde de oogen weer geopend had. „Voor een deel wel. Thomas had in de drukte nog voorzichtiger den hoek moeten omgaan". En zich daarop tot Wain richtend: „Juffrouw Verily mag u wel dankbaar zijn, dat u haar leven hebt gered. Als u er niet was geweest „O, dat is niet de moeite waard", weerde de journalist bescheiden af. „De hoofdzaak is, dat alles betrekkelijk goed is afgeloopen. Maar een andere kwestie: hoe komt de jonge dame thuis?" „Ik kan wel weer loopen", zei het meisje, wier gezicht alweer wat kleur begon te krij gen. „Geen sprake van", verklaarde de auto eigenaar. „Thomas zal u in den wagen thuis brengen. Ik zal ook zorgen dat het paard en de dogcart naar de hofstede gebracht wor den". „Dank u wel, meneer Dove, het is heel vriendelijk van u", antwoordde het meisje. Wain zette groote oogen op, toen hij den naam hoorde. Dat was dus de zoon van den vermoorde. Dat verklaarde ook zijn rouw- kleeren en zijn rood-geschreide oogen. „Je moet nu Sir Reginald zeggen" ver beterde de apotheker. „Praat er niet van, praat er niet van!" mompelde de jongeman en verliet haastig de apotheek. „Ik dacht dat Sir Giles geen erfelijken titel had, dat hij „knight" was, zei Wain, toen Reginald buiten was. „Neen, hij was baronet", antwoordde de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HET ONWEER VAN ZONDAG AVOND EN -NACHT. Vele branden. ONDERWIJZER TE HOLLUM GEDOOD. De Tel. meldt: Ongeveer middernacht heeft zich in den nacht van Zondag op Maandag boven Assen een hevig onweder ontlast, dat gepaard ging met een zwaren regenval, welke verschillende straten blank zette. De bliksem sloeg in een der g-roote tentmasten van het circus Bleich, welke totaal versplin terd werd. Gelukkig was de voorstelling reeds geëindigd en het circus verlaten. Ook het electrische lichtnet van de stad was ge durende een kwartier defect en de stroom- levering gestaakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te Hollum (Ameland) is bij het inslaan van den bliksem de onderwijzeres der Bij zondere school, Mej. A. Frederikse, gedood. In verschillende perceelen sloeg de bliksem in. zonder brand of verdere persoonlijke on gelukken te veroorzaken. Ook te Heerenveen en omgeving heeft het onweder in hevige mate gewoed. Het vuur v/as niet van den hemel en aanhoudende ratelende donderslagen deden de ruiten dreunen, zoodat alle inwoners op de been waren. Op tal van plaatsen in deze omgeving kon brand worden waargenomen. Uit een vuurgloed in de richting Boorenbergen kon worden afgeleid, dat aldaar een groote boer derij in vlammen stond. Naar medegedeeld wordt, was de motor spuit uit Drachten ter assistentie vertrokken, doch deze kon tegen de vuurzee niets uit richten, zoodat alles tot den grond toé,, af brandde. Boven Steenwijk heeft het eveneens zwaar geonweerd. Daar ging het met hevige slag regens gepaard, zoodat de straten spoedig blank stonden. Door den hevigen wind woeien de kruinen uit-de boomen. De tram uit de richting Oosterwolde moest Maan dagmorgen enkele malen stoppen voor de vele boomtakken, welke de rails versperden. In de richting Giethoorn kon men ook een brand waarnemen. Uit tal van plaatsen kwamen verder nog berichten, dat het over geheel Friesland ongekend hevig heeft ge onweerd. Maandagmorgen stond in het station te Leeuwarden het water nog in de vestibule. Op Texel zijn te De Wester, op eenïgen afstand van elkaar, in de weide een paard, een schaap met lam en twee kalveren door den bliksem doodgeslagen. Te Den Hoorn werd eveneens een paard door den bliksem getroffen. Zender te Hilversum gestoord. Tijdens het onweer, dat Zondag boven ons land woedde, viel de zender te Hilversum die de 1875 M. golf gebruikte, plotseling uit. De A.V.R.O.-dansmuziek werd gestaakt. Ge bleken is, dat de bliksem is ingeslagen in het hoogspanningsnet onder de gemeente Huizen, waardoor de zender, die de A.V.R.O. bediende, geen stroom meer kon krijgen. Het station kwam niet meer in den aether terug. Omstreeks elf uur sloeg de bliksem in den ijzerwinkel bewoond door den heer G. Havik te Westzaan. Door spoedig optreden der beide motorspuiten van de V. B. werd het vuur tot dak en zolder beperkt. De waterschade was aanzienlijk. Verzekering dekt de schade. van de Groofe Internationale Ontwapeningsconferentie is ook afhankeliijk van uw HANDTEEKENINC onder het Petitionnement voor Internationale Ontwapening op de 1e pagina van het le blad. V M::!1:!:!!1.!:!!.!!'!''!:'!. T>l l'iii I'll! apothekersvrouw, terwijl ze haar tactlooze echtgenoot met een verwijtenden blik aan keek. „Zijn zoon erft den titel en al het geld. En dat is niet zoo'n klein beetje. Het is toch verschrikkelijk dat die ellendige Pickering den armen Sir Giles zoo maar doodgeschoten heeft, ofschoon", de spreek ster aarzelde even en ging toen op naden kenden toon voort: „de oude Dove had een verschrikkelijk humeur. Wat 'n nijdige brom beer wa-s hij toch...." „Ik geloof niet dat meneer Pickering Sir Giles vermoord 'heeft", zei het meisje, ter wijl ze overeind kwam. „Maar mijn lieve kind, hij „Ik weet wat u zeggen wil. Iedereen keert zich tegen den armen man. De apothekersvrouw keek min pf meer geërgerd naar het mooie meisje, op wier ge zicht een warme blos was gekomen. „Ik dacht", zei ze een beetje scherp, „dat jij ook wel bepaalde redenen zoudt hebben om tegen hem te zijn". „Ik heb geleerd, dat we onze vijanden moeten liefhebben", antwoordde Judith een voudig, zonder een zweem van aanstellerij. Daarop ging ze op de apothekersvrouw toe, kuste haar hartelijk. „Ik dank u vriendelijk voor uw hulp", zei ze met haar klankvollen stem. „Ik zal moeder zeggen dat ze u ook moet komen bedanken. En ik hoop dat me- neer-hier", ze gaf haar redder een dankba ren blik, die hem zoowaar een kleur deed krijgen, „met mij mee wil gaan om te hooren wat vader en moeder zullen zeggen". 1-Iet klonk zoo onuitsprekelijk-lief en op recht, dat Wain zich even ontroerd voelde. „Ik zal u mét het grootste genoegen thuis brengen, juffrouw Verily", zei hij, „maar ik begeer volstrekt geen dank". ..En toch zult u dien krijgen'"', antwoordde het meisje met een glimlach, waarvoor de reporter alleen maar de kwalificatie „Be- DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE. ACTIE VAN VISCHVENTERS. Onder de talrijke groepen vischventers in de kustplaatsen rortóom de Zuiderzee wordt een actie gevoerd voor het verkrijgen eener billijke schadevergoeding bij afsluiting der Zuiderzee. Deze groepen hebben zich thans afzonderlijk georganiseerd, dit is buiten de nevenbedrijven om, onder een eigen hoofd bestuur. Reeds hebben zich hierbij aange sloten de ventersvereenigingen te Vollen- hove, Harderwijk. Bunschoten-Spakenburg, Huizen en Volendam-Monnikendam, terwijl met de vereenigingen in andere plaatsen nog overleg gaande is. Afgevaardigden van het hoofdbestuur hadden reeds een onderhoud met den mi nister; vanwege het departement zijn thans reglementen en ledenaantallen van eénige vischventersvereenigingen opgevraagd. Als voorzitter van het centraal bestuur is geko zen de heer A. van deh Wal, voorzitter der gecombineerde ventersvereenigingen te Hui zen, en oud-raadslid aldaar, zoo meldt de N.R.Ct. EEN VRIJGEVIG MAN, De Rotterdamsche politie waarschuwt tegen een meneer, die zich Visser noemt en die er prat op kan gaan weer een nieuwe truc te hebben uitgevonden om onvoorzich tige menschen geld uit hun zak te kloppen, aldus de Msb. Da man heeft reeds met succes in het Westelijk stadsdeel en ook in enkele wijken op den linker Maasover geopereerd. Hij heeft daar bij menschen aangebeld en geld te leen aangeboden. Het is ongetwijfeld een teeken des tijds dat verschillende personen op dit aanbod zijn ingegaan. Voordat meneer Visser echter van zijn overdaad afstand deed v/ilde hij natuurlijk eerst informaties over zijn cliënt inwinnen en daarvoor vroeg hij een bedrag van f 2. De menschen die dat bedrag aan hetn hebben gegeven hebben den man niet meer terug gezien. Het signalement van Visser luidt: ongeveer 27 jaar oud. 1.70 meter lang, bol gezicht, roode gelaatskleur, blond haar. blauwe oogen, glad geschoren, tenger postuur. Hij is °gekleed in een bruin colbert-costuum en bruine schoenen en draagt een strooien hoed of een grijze gleufhoed. Men zij op zijn hoede! DE BOUW VAN HET NEDER- LANDSCH PAVILJOEN. BIJDRAGE VAN PRINS HENDRIK. Prins Hendrik der Nederlanden heeft uit het buitenland onzen gezant te Parijs en het comité der Koloniale Tentoonstelling zijn hartelijke deelneming betuigd met de ramp, aan het Nederlandsch paviljoen overkomen en een bedrag in geld toegezegd voor. den wederopbouw. ESPERANTO-LANDDAG TE NIJMEGEN. Ter gelegenheid van hot eerste lustrum van de Centrale Esperanto Propaganda-Com- missie werd Zaterdag en Zondag te Nijmegen een Esperanto-Landdag gehouden. Om 4 uur was er receptie in den .foyer van het concertgebouw. Voor het Nij'meegsche gemeentebestuur was de wethouder van On derwijs, mr, Krootjes, aanwezig. .Een aardig oogenblik vormde de aanbieding van een fraai bloemstuk door een deputatie van de leerlingen van den Gemeentelijken Esperan to- cursus, waarbij een der kinderen een vlot Esperanto-speeehje hield. Van over de grens kwamen 'afgevaardigden van Esperantistenvereenigingen uit Keulen, Düsseldorf, Solingen, Krefeld en Goch van hun medeleven met hun HoLlandsche geest verwanten getuige. Het binnenkomen van den grijzen pionier der Nederlandsche beweging, den heer Dreves Uiterdijk, verwekte een spon tane huldebetuiging. Op de na de receptie gehouden algemeene vergadering werd gesproken door den voor zitter, den heer A. van Weerhorst; den heer A, van Straten, Nijmeegsch cursusleider en den heer P. Heilker, lid der Prov. Staten van Noord-Holland en leider van den Nijmeeg sehen Esperanto-radiocursus. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin wordt gevraagd: a. het Staatsdiploma voor Esperanto worde ingevoerd en b. het onderwijs in Esperanto op de scholen voor gewoon lager onderwijs in de wet op het L. O.' worden facultatief gesteld. Als laatste spreker voerde de heer W. Wan gen uit Keulen het woord, die in het Espe ranto een rede over „Het Esperanto en de volksschool" uitsprak, waarin hij op het wijde perspectief van Esperanto als leervak wees. 's Avonds had eèn feestelijke bijeenkomst plaats. tooverend" had. „Maar de dogcart...." ging het meisje voort. ,/Daar zal Sir Reginald wel voor zorgen", viel de apothekersvrouw haar in de rede. „Hij zal het paard wel naar de hofstede laten brengen en het karretje door een rij tuigmaker laten ophalen. Je kunt je vader wel geruststellen dat alles in orde komt". „O, Fhineas Verily zal al meer dan tevre den zijn, dat zijn oogappel veilig en wel weer thuis komt", beweerde de tactlooze apotheker lachend. Judith kuste haar gastvrouw nogmaals en met een vriendelijk knikje tegen den apothe ker, ging ze den winkel uit. Wain volgde haar en ze bevonden zich weldra temidden van een volksoploop, die de details van de botsingeen welkome afleiding tusschen de onuitputtelijke conversatie over den moord uitploos en toekeek bij het opruimen van het wrak van de dogcart. Toen Judith vernam, dat het paard al op weg was naai de hofstede, stapte ze gerustgesteld in de statige Hispano Suiza, die de baronet ter harer beschikking had gesteld. Een keurige chauffeur in livrei opende het portier en met de hand aan de pet maakte hij beleefd zijn excuses voor zijn deel aan de schuld van het ongeval. Verscheidene kijkers groep ten om de auto samen; Judith, die er niet van hield, om de aandacht te trekken, stapte haastig in en liet zich met een zucht van verlichting in de mollige kussens van de luxe-auto vallen. Wain zette zich naast haar, de menigte maakte ruim baan en de groote wagen gleed zacht en bijna geruischloos weg. De journalist liet de gelegenheid niet voorbij gaan om iets naders omtrent zijn mooie gezellin gewaar te worden. Hij vernam al spoedig, dat zij verloofd was en dat haar aanstaande man Ashton heette. „Ashton", Ashton", zei Wain op nadenken- IN GE ZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Dr. H. MANNING'S reinigt mond er» tanden., DE WERELDBOND DER KERKEN EEN PETITIONNEMENT. Ds, J. C. Wissing schrijft aan Het Volk: De Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond der Kerken heeft alvorens tot afzonderlijke actie over te gaan pogingen aangewend om tot een Nationale betooging voor de a.s. Ontwapeningsconferentie ,van den Volkenbond te komen. De poging is niet geslaagd en de Neder, landsche Afdeeling van den Wereldbond heeft nu besloten haar oorspronkelijk voor. genomen afzonderlijke actie uit te voeren, opdat ook een krachtige stem van de Ker. ken te Genève zal worden gehoord. De re- solutie, die zij zal zenden naar de conferen tie is reeds naar de verschillende kerkbe sturen gezonden, met het verzoek daarme de instemming te betuigen. Den kerkeraden en besturen van gemeenten en Christelijke vereenigingen zal verzocht worden tot teeke. ning op deze lijsten van den Wereldbond op te wekken. De centrale leiding zal berusten bij een uitvoerend comité waarin de secretaris van de Nederlandsche afdeeling van den Wereldbond dr. J. C. Wissing te Tie! en een afgevaardigde van de N.C.S.V., de V.C.S.B, en V.C.J.B.. het Ned. Jong. Verbond en de Federatie van Ver. van en voor Chr, vrouwen en meisjes, zullen zitting nemen. Iedere Nederlander zal straks moeten kie zen op welk petitionnement hij zijn hand teek,en ing zal zetten. De Nederlandsche af deeling van den Wereldbond hoopt, dat al len, die van oordeel zijn, dat het allereerst de taak der kerken is om de volken op den weg der vredes te roepen, haar petitionne- ment zullen teekenen. De Christelijke ker ken kunnen en moeten zeggen tot Genève: „God wil het". DE PENSIOENEN DER MIJN- WERKERS. EEN NOTA VAN DEN HEER N. KRAMER. Zoo als bekend is, is een wetsontwerp, waarbij een bepaalde regeling getroffen wordt voor de pensioenverzekering der mijn werkers ter advies gezonden aan een com- missie bestaande uit eenige vertegenwoor digers der mijndirecties, Katholieke en Ne derlandsche Mij nwerkersbond. De meerderheid der commissie kon zich In het algemeen met het wetsontwerp vereeni gen, doch het lid van den Nederlandschen Mij nwerkersbond, de Bomdssecretaris N, Kramer, bleek een afwijkende meening tc1 hebben, die hij in een minderheidsnota ter kennis van den minister van Arbeid heeft gebracht. De minderheidsnota blijkt voor een be langrijk deel een gevolg te zijn van het feit, dat de directeur van het Algemeen Mijn- werkersfonds zich buiten de commissie, die advies uit moest brengen, om, met de re- geering heeft verstaan, waarna een zooda nige wijziging in het wetsontwerp werd gebracht, dat een groot deel der mijnwer kers blijvennd buiten de Invaliditeitswet verzekering worden gehouden terwijl aan vankelijk ingevolge het wetsontwerp na eenige jaren vrijwel alle mijnwerkers bij de I. W. verzekerd zouden zijn geweest. Verder wordt er in de minderheidsnota op gewezen, dat de tot dusverre toegezegde regeeringshulp voor de pensioenverzekering der mijnwerkers beslist onvoldoende is. Op verderen regeeringsst-eun wordt aange drongen. Tenslotte verzoekt den' heer Kra mer aan den minister, om niet te voldoen aan den wensch van de meerderheid der commissie, die in haar advies een verlaging van den leeftijd tot toetreding der mijnwer kersverzekering van 40 jaar op 35 jaar ver zocht hadden. DE OPVOLGER VAN DEN HEER HENDRIX. ALS LID DER EERSTE KAMER. Als opvolger van het overleden lid van dé Eerste Kamer, den heer J. N. Hendrix, komt in aanmerking de tegenwoordige minister van waterstaat, mr. P. J. Reymer. Indien deze zijn benoeming niet aanvaardt is aan de beurt de heer M. Visser te Leeuwarden, lid van Prov. Staten van Fries land, tevens lid van den gemeenteraad van Leeuwarden. De heer Visser is vrijgestelde van een r.-k. arbeidersorganisatie, waarvoor hij tevens als propagandist optreedt. den toon, „dat is de naam van den generaal van wien de Hall vroeger hoorde". „Lancelot as zijn kleinzoon", vertelde Judith. „Lancelot?" herhaalde de journalist. „Ik heb een jongeman gekend, die Lancelot Ashton heette. Dat is een jaar of drie ge leden. Hij was advocaat of studeerde voor advocaat. Een lange, knappe jongen (met bruin haar; intelligent en prettig in den om gang, als ik me goed herinner. Maar ik heb hem niet- vaak gesproken: een wederzijdsche kennis heeft ons in Londen aan elkaar voorgesteld. „Ja, dat frioet Lancelot zijn, waar u he: over hebt", riep Judith. Ze klapte opgewon den van plezier in de handen en er kwam een verrukkelijke blos op haar gezicht bij deze vleiende beschrijving van haar ver loofde. „Ik ben blij, dat u hem graag mag" zei ze 'op dankbaren toon, „Hem graag mag?" herhaalde Wain, zacht glimlachend. „Dat is, geloof ik een beetje veel gezegd. U moet niet vergeten dat ik hem eigenlijk nauwelijks ken en hem meer dan drie jaar geleden het laatst ge* sproken heb. Heeft hij succes?" Er trok een schaduw over Judith's gezicht, „Né.en, hij schrijft artikelen en novellen om niet van honger om te komen, want hij heelt nog absoluut geen praktijk. Het is zoo moei lijk voor een jong advocaat zonder relaties om erin te komen. En zoolang hij geen be hoorlijke praktijk heeft, kunnen we niet trouwen", voegde ze er klagelijk aan toe. „Dat is toch eigenlijk vreeselijk, als je be denkt dat hij rijk zou moeten zijn". „Hoe bedoelt u dat?" Judith keek haar begeleider met groote donkere oogen ernstig aan. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6