DE INTERNATIONALE SOLIDARITEIT. BRUENING EN CURTIUS NAAR PARIJS ACHTER DE COULISSEN. BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD VRIJDAG 17 JULI 1931 De beslissende slag. Een internationale financiëele hulpactie opgesteld? De Londensche ministerconferentie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Wanneer men een goed begrip wenscht te hebben van de beteekenis van het groot aan tal berichten uit Londen, Parijs en Berlijn, dan dient men allereerst deze berichten te rubriceeren. Zij behooren tot vier groepen. De eerste groep is de zuiver financieele, met alle me- dedeelingen omtrent den huidigen stand van het inwendige Duitsche (financieele) ziekte proces. De tweede groep bevat aile mededee- lingen over de officieuze en officieele bij eenkomsten in Parijs tusschen de Amerikaan- sche, Engelsche en Fransche vertegenwoor digers, ten doel hebbende een oplossing te vinden voor de Duitsche crisis en daardoor Europa te behoeden voor financieele ineen storting. Henderson en Stimson hebben bij deze on derhandeling de moeilijke taak, een overeen stemming tot stand te brengen tusschen Berlijn en Parijs. De vierde groep behelst al het nieuws omtrent de inwerkingtreding van het Plan-Hoover (welke intusschen al een feit is geworden) en de laatste berichten omtrent de deskundigen conferentie in Lon den, waar details inzake het plan-Hoover (zooals de leveringen in natura) ter sprake zullen worden gebracht. Deze deskundigenconferentie in Londen, dient men niet te verwarren met de zooge naamde „Ministerconferentie" in Londen, die ongeveer gelijktijdig gehouden zal worden, en die ten doel heeft, het plukken van de vruchten, van den arbeid die thans in Parijs verricht wordt door Laval, Briand, Hender son en Stimson, en vandaag en morgen ook door Bruening en Curtius, die op het oogen- blik dat wij dit schrijven, waarschijnlijk al naar de Fransche hoofdstad onderweg zijn. Men ziet, dat er weer het een en ander is gebeurd! De groote verschuivingen op het interna tionale schaakbord zijn veroorzaakt, in de eerste plaats door het krachtige optreden van de Duitsche financieele experts (op den achtergrond den vroegeren Rijksbankdirec teur Dr. Hjalmar Schacht) en de maatrege len in Duitschland tegen de crisis genomen en door de vergaderingen in Parijs, tusschen de Fransche, Amerikaansche en Engelsche vertegenwoordiger, welke vergaderingen de basis gelegd blijken te hebben voor een voor stel tot grootscheepsche internationale cre- dietverschaffing aan Duitschland, Dit internationale plan moet door het Fransche kabinet, dat vandaag bijeen zou komen goedgekeurd worden. De moeilijke punten hierin, zijn natuurlijk de politieke eischen die Frankrijk echter zal stellen. Men kent die eischen niet, men kan wel vermoe den, dat zij hoofdzakelijk gericht zullen zijn, tegen de actie van de Duitschp-nationalen en de nationaal-socialisten, tegen het afbouwen van den pantserkruiser en tegen de Tolunie. Ten aanzien van deze kwestie zijn echter allerlei schakeeringen mogelijk, en het zijn deze schakeeringen, die van zoo grooten in vloed kunnen zijn, op de eventueele tot stand koming van een Fransch-Duitsche toenade ring. Deze definitieve toenadering is de inzet van het spel, een spel welks ernst wel niet betwijfeld hoeft te worden. Het hoopgevende is, dat de Duitsche mi nisters thans definitief zijn uitgenoodigd voor officieele besprekingen te Parijs. Men heeft het stadium der directe onderhande lingen tusschen Frankrijk en Duitschland dus reeds bereikt. Voorwaar geen kleinig heid. Het bezoek van de Engelsche ministers (MacDonald en Henderson) aan Berlijn, gaat nu natuurlijk niet door. De volgende week kunnen de officieele besprekingen over de hulpverleening aan Duitschland en het eco nomisch herstel van Europa, in Londen be ginnen. Vei-moedelijk echter zal het pleit principieel vandaag en morgen te Parijs al beslecht worden. De groote vraag is nu; welke zijn de poli tieke eischen die Frankrijk Duitschland stelt en zullen deze eischen door Bruening en Cur tius aanvaard kunnen worden. Resumeerende: De toestand is geenszins zonder hoop. De laatste dagen hebben een groote ver ademing gebracht. Ieder uur blijkt duidelijker dat de inter nationale solidariteit een reëele factor is, en dat het algemeene inzicht bestaat dat het lot van de eene groote mogendheid staat en valt met he lot van de andere. Dit besef is zoo diep doorgedrongen dat men bijna zou kunnen zeggen, dat een ineenstorting van Duitschland niet meer mogelijk is. L. A. Duitschland Machtiging aan crediet- instellingen. BERLUN, 16 Juli (V.D.) De Rijksbank maakt bekend, dat zij in aansluiting op de verordeningen inzake den handel in buiten - landsche betalingsmiddelen de credietinstel- lingen, die tot dusverre met haar in discon- toverkeer hebben gestaan gemachtigd heeft als commissionnair handel te drijven in de viezen. De verhooging der disconto- rente. BERLIJN, 16 Juli (VD.) De Duitsche Rentenbank-Creditanstalt (Landwirtschaft- liche Zentralbank) heeft, ten einde den landbouw eenige verlichting te brengen, be- besloten tot nader order af te zien van de aanpassing der rentevoorwaarden aan de sterk verhoogde Rijksbankdiscontorente. De Vrijwillige Arbeidsdienst. De Rijksraad heeft Donderdag kennis genomen van de wijziging de? tolverordening van 23 Juni j.l. en keurde de eisch van den vrijwilligen arbeidsdienst, dat bepaalt dat de gemeenten verplicht zijn tegen schadeloos stelling onderdag en verzorging ter beschik king te stellen van de werkdienstwilligen goed. Te Berlijn alles rustig. BERLIJN, 16 Juli (V. D.) Te Berlijn heerschte ook hedenmorgen volkomen rust. De politie heeft, behalve enkele extra pa trouille-diensten en versterkte posten voor de banken en spaarkassen geen bijzondere maatregelen getroffen Voor de loketten van de banken, die hedenmorgen weer geopend waren, was alles eveneens rustig. Voor de loketten van de spaarbanken heerscht meer drukte. In vele gevallen vor men de spaarders, die hun geld van de bank komen halen, lange rijen voor de gebouwen der spaarbanken. Maar ook hier heerscht in het algemeen rust. Alleen voor een filiaal van de stadsspaarbank te Neukoelln kwam het tot eenige ongeregeldheden. Ook uit de andere deelen van het Rijk wordt gemeld, dat tot in den middag overal alles rustig was. MacDonald en Henderson niet naar Berlijn. BERLIJN, 16 Juli. CV. D.) Naar alhier be- kend wordt zou het voor morgen aangekon digde bezoek van den Britschen Minister MacDonald en den minister van Buitenland- sche Zaken Henderson aan Berlijn met het oog op de ministerconferentie, die Maandag middag te Londen bijeen zal komen, tot na- de raankondiging zijn uitgesteld. Dit bericht wordt officieel uit Londen be vestigd. De mogelijkheid dat Rijkskanselier dr. Bruening en de Rijksminister van Buiten- landsche Zaken dr. Curtius nog heden of morgen naar Parijs vertrekken teneinde daar een bespreking met de Fransche regeering te hebben, blijft nog bestaan. Decernaat voor vergrijpen tegen de Noodverordening. BERLIJN, 16 Juli (V. D l De Politiepresi- dent deelt mede: Op grond van de Noodver ordening van d enRijkspresident dd. 15 Juli 1931 betreffende de publicatie van koersen is hij het politiepresidium een „decernaat" gevormd. De decernaat heeft tot taak ver grijpen tegen de genoemde verordening tegen te gaan. Buitenlanders, die zich schuldig maken aan vergrijpen tegen de in aanmerking ko mende verordening zullen in hechtenis worden genomen en over de grens worden gezet. Een verklaring van Dr. Schacht Aan een vertegenwoordiger van den A.Z. verklaarde dr. Schacht o.a. het volgende: Volgens zijn meening is de voortschrijden de nationaliseering en staatsbureaucratisee- ring onder de tot dusverre gevoerde politiek de hoofdoorzaak van het feit, dat het Duit sche zaken- en bedrijfsleven niet in staat is datgene te toonen wat vereischt is. Ook de moeilijkheden van de Darnatbank vloeien hier uit voort. Een staatscontrole zou geen verlichting brengen voor het crediet van Duitschland in het buitenland. De crisis, aldus dr. Schacht kan bij een verstandige leiding in korten tijd worden overwonnen. Het vertrek der Duitsche ministers naar Parijs. BERLIJN, 16 Juli (V.D.) Vernomen wordt dat de Rijkskanselier Dr. Bruening, en de Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Curtius, zich Vrijdagavond met een tame lijk groote delegatie naar Parijs zullen be geven. De beide ministers zullen vergezeld wor den o.a. door staatssecretaris von Bulow van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en staatssecretaris Scheffer. De onderhandelingen te Parijs zullen even wel niet te lang kunnen duren, aangezien, zooals bekend is, Maandagavond om zes uur de ministerconferentie te Londen zal aanvan gen, waarheen de Duitsche ministers zich met deze delegatie zullen begeven. Dr. Bruening en Curtius heden naar Parijs. BERLIJN, 16 Juli (VD.) Dr. Bruening en Dr. Curtius vertrekken nog heden naar Pa rijs. Frankrijk. Fransche ministerraad. iJAR.IJS, 16 Juli (V.D.) De Fransche mi nisterraad is reeds hedenmiddag om vijf uur onder voorzitterschap van den President der Fransche Republiek, Paul Doumer, bijeenge komen ten einde te beraadslagen over het in de morgenuren bij de besprekingen met Hen derson en Stimson uitgewerkte program. Een tweede conferentie in het gebouw van de Eerste Minister, is tot Vrijdagmorgen uit gesteld. Hoewel nog geen officieel comminiqué is verstrekt, wordt in politieke kringen aange nomen, da tb Bruening en Curtius reeds Vrij dagmiddag aan de beraadslagingen te Parijs zullen deelnemen. Officieel communiqué der Kabinetszitting. PARIJS, 15 Juli (VXU Het officieele communique over de kabinetszitting van heden luidt als volgt: De ministerraad heeft den in Europa door de Duitsche financieele crisis ontstanen toe stand, bestudeerd. Minister-president Laval heeft een rapport uitgebracht over de onderhandelingen die in den loop van den morgen hébben plaats gevonden tusschen de Fransche regeering en Stimson en Henderson. Briand heeft mededeeling gedaan van de a.s. reis van rijkskanselier Bruening en mi nister Curtius naar Parijs. Na de onderhandelingen tusschen de Duit sche en Fransche ministers zal de bijeenkomst van de te Parijs bijeengekomen ministers Plaats vinden. De ministeraad heeft de middelen van actie onderzocht, waartoe Frankrijk het initiatief zal nemen en die in staat schijnen het ver trouwen in het crediet in Europa weer te herstellen. Ook de financieele garanties en de maatregelen ter politieke tevredenstelling zijn onderzocht. Engeland. Het a.s. bezoek der Duitsche ministers- LONDEN, 16 Juli (V.D.) Volgens alhier binnengekomen berichten zal de toestand die de Duitsche ministers bij hun aankomst te Parijs zullen aantreffen, ongeveer als volgt er uit zi?n. Men zal beginnen met hen uiteen te zetten dat zij thans een unieke gelegenheid hebben Duitschland van een bankroet te redden, de Fransch-Duitsche betrekkingen te verbeteren en de zwaar geladen atmosfeer van Europa te ontladen. Men zal een beroep op hen doen, financieele en politieke garanties te geven, doch hierbij tevens er op wijzen dat men niet uit is op de vernedering van Duitschland. De mogelijkheid blijft open dat een compro mis over de „politieke vorderingen" van Frankrijk bereikt zal kunnen worden. Te Londen is men van meening dat de overeen stemming in Parijs reeds zoo ver is gevor derd dat de Duitsche ministers als het ware voor „faits accomplis" zullen worden ge steld. In Fransche kringen wordt algemeen aan genomen dat de a.s. besprekingen met de Duitsche ministers tot een volledige verlich ting der huidige situatie en in het bijzonder tot een werkelijke ontspanning der Fransch- Duitsche betrekkingen zullen leiden. Intusschen worden te Parijs de besperkin- gen voortgezet. en Met groote spanning wordt den afloop van den ministerrad tegemoet gezien waarin de houding zal worden bepaald nopens de in de ochtenduren genomen besluiten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. HAAR KLEEREN WAREN ZELFS TOT LAST. Was levensmoede. Nu weer gezond en opgewekt. Wat een verandering heeft er in het leven van deze Leidsche vrouw plaats gevonden! Van de diepste moedeloosheid was zij weer tot de waardeering van de levensvreugde ge komen. Vroeger had zij na de maaltijden een gevoel van wanhoop nu kan zij alles eten zonder eenig bezwaar. En dit alles is 't resultaat van „de kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts! Leest U eens haar brief? „Ik voel me verplicht U de heilzame uitwer king van Kruschen Salts mede te deelen. De. pijn in mijn lichaam, een pijnlijke maag en stijfheid in mijn ledematen, was zoodanig, dat ik geen kleeren aan mijn lichaam ver dragen kon! Na de maaltijden voelde ik me ellendig, alsof ik te veel gegeten had, hoewel ik geen eet lust had gehad. Nu gevoel ik me gezond en frisch. Geen indigestie, geen zwaarmoedig heid en ik eet alles zonder eenig bezwaar. In een woord ik voel mij 10 jaar jonger en ge niet van 't leven". Mej. v. E. te Leiden. Kwelt U toch niet langer met hoofdpijn en die naargeestige toestanden: al deze kleine hinderlijke kwalen vergallen Uw leven! De meeste van die kwalen ontstaan, doordat Uw lever en nieren niet behoorlijk werken en vergiftige stoffen in Uw bloedsomloop la ten doordringen. Onder den geneeskrachti- gen invloed van de zes levenskrachtige zou ten in Kruschen gaan Uw lever en nieren weer normaal en regelmatig werken, zoodat zij ieder spoor van giftige stoffen doen ver- j dwijn'n. Uw bloedsomloop wordt frisch en zuiver, Uw geheele lichaam wordt versterkt I en herleeft. Kruschen Salts is uitsluitend ver- krijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Hollandsche ver pakking waarborgt echtheid, Brieven uit Berlijn. Van de financiëele débacle. WEELDE EN SCHIJN. (Van onzen correspondent.) Berlijn, 14 Juli. De Duitsche briefschrijver heeft ditmaal minder dan ooit over vroolijke dingen te be richten! Natuurlijk heeft Duitschland wel het een en ander, waar het trotsch op kan zijn. Zijn roeiers hebben zich in Henley kra nig gehouden, zijn jonge bokser Max Schme- ling is zooeven naar Berlijn als wereldkam pioen in alle klassen teruggekeerd, zijn Zep pelin staat gereed om de historische tocht naar den Noordpool te ondernemen, zijn be hoorlijke Keulsche tennisspeelster Cilly Aus- sem heeft in Wimbledon alle concurrenten uit de geheele wereld geslagen, en kwam in de finale tegen eenDuitsche uit. In nor male tijden zouden hier onder de sportgeest- driftigen vreugdevuren ontstoken zijn. In werkelijkheid heerscht een nervositeit, die de lezer zich uit de berichten der financieele ru brieken wel ten volle zal kunnen verklaren. Duitschland maakt bange tijden door. Een van de zwartste dagen was wel die van,gis teren. Ofschoon men zich niet moet voorstel len, dat stad en lande het sombere beeld her haalden uit de tijden van de ergste inflatie in het najaar van 1923, toen men inderdaad aan staatsbankroet begon te gelooven en de mas sa's op straat den indruk maakten, door het dolle heen te zijn. Men heeft hier intusschen door de ervaringen geleerd en verstaat de kunst, uiterlijk rustig te blijven, terwijl men innerlijk overtuigd is, dat staat en staatsbur ger voor haast onoverkomelijke moeilijkheden kunnen komen te staan. Ik wil hier niet op technisch-financieele of politieke kwesties ingaan, die in de gewone rubrieken der dagbladen uitvoerig genoeg behandeld worden. Maar liever iets zeggen van dingen, die men alleen maar zien en be- studeeren kan midden onder de menschen in het land zelf. Het ziet er namelijk naar uit, dat het Duit sche volk een keerpunt in zijn ontwikkeling bereikt heeft. Een half jaar geleden nog werd de vreemdeling, die opmerkte, dat het den Duitschers toch blijkbaar niet zoo slecht ging, omdat men in Berlijn en elders veel meer vertoon van weelde zag dan in vele andere landen, die toch meer te missen hadden naar Duitsch oordeel, hier scheef aangekeken en en kreeg niet zelden veel bittere dingen over zijn oppervlakkig oordeel en zijn eenzijdige meening te hooreri. Dat oordeel was ook op pervlakkig, maar de Duitscher vergat, dat vele van zijn eigen landgenooten er aanlei ding toe gaven door er op los te leven en met geld te smijten, dat men eigenlijkvan den buitenlander geleend had. Het wilde er bij den doorsnee Duitscher nog altijd niet in, dat een volk dat een wereldoor log onder de tegenwoordige omstandigheden verloren heeft, arm is. Platweg gezegd arm. En dat het de tering naar de nering moet zetten. Zeker de helft van htt Duitsche volk weet dat misschien wel, maar wil het eenvou dig niet weten. Men speelt hier eenmaal veel te graag groote mogendheid, modern land, rij ken staat, machtige aaneensluiting van Ger- maansche stammen in Midden-Europa. Voor 1914 ging dat ook, al maakte men zich er meer vijanden mee dan het werd later al te duidelijk bewezen! voor volk en land wenschelijk was. Na 1918 was het natuurlijk onverantwoordelijk. Maar maak menschen nu eens binnen weinige jaren anders! Ze waren nu eenmaal zoo. Een nieuw geslacht zal wel licht alles anders beoordeelen en verstandiger zijn. De thans levenden waren, als volk ge zien, parvenues, menschen, die te snel in vloedrijk en gefortuneerd geworden zijn, en die zich er nu niet meer in schikken kunnen, een ondergeschikte rol te spelen en door buren verdrukt te worden. Zakenmenschen zijn omhoog gekomen, heb ben posities bereikt door wonderlijke specu laties en met geld van buiten en binnen waaghalzige plannen ten uitvoer gebracht zonder te denken aan tijden van afrekening. Voor zulke type's in de zakenwereld was de wereldcrisis een catastrofe. Nu zitten ze in de misère en met het bekende liedje van „Japie" kunnen ze zeggen; door hun eigen fout! Ik heb er op deze plaats vroeger al eens over geschreven, dat na den oorlog in Duitsch land de sociale tegenstellingen scherper ge worden zijn. Vroeger was er een meer of rftin- der gefortuneerde middenstand als stootblok tusschen rijk en arm. Die middenstand is vrijwel verdwenen. Maar erger nog is. dat de rijken gemeend hebben zich uiterlijk geen dwang te hoeven op te leggen. De luxe, die in dit toch arme land ten toon gespreid wordt, moet wel den goedmoedigsten werkman tot verzet prikkelen en het radica lisme in de hand werken. Beschouwen we even de wijze, waarop de gebroeders Lahusen in Bremen zich met weelde meenden te moeten omgeven. Nog geen drie jaren geleden werd in de omgeving van Bremen voor den chef Carl Lahusen een slot gebouwd met 107 zalen en kamers. Voor een familie van drie of vier per sonen! Goed, men laat het geld rollen. Men brengt het onder de menschen. Tal van be kende kunstenaars vinden werk. En verdie nen in zware tijden tijdelijk een broodje. Maar waarvoor zulk een weelde? Intusschen rende een oude zaak, die al te zeer uitgebreid was, de ineenstorting tegemoet. Nu zit de onder neming, eigenlijk een doolhof van onderne mingen. met 240 millïoenen schuld. En de heer Lahusen kan zijn kasteel wel opgeven. Denken we even aan machtige menschen in andere groote concerns, die van een tot vijf ton per jaar inkomen hebben en leven als vorsten in de middeleeuwen. Waartoe? Ware het niet verstandiger, indien zij de millioenen, die elk jaar aan luxe weggesmeten worden, die in diners en kunstvoorwerpen, in peper dure buitenlandsche vacantiereizen en in stoomjachten omgezet worden, in de zaak lieten? En werpen we eens even een blik op nieu we politieke partijen. Gaan we eens na, wat een „arbeiders"-partij als die van den heer Hitier doet? Zij leent geld bij rijke menschen, steekt er een deel van de contributies in, die door honderdduizenden vaak noodlijdende partijgenooten opgebracht worden, en koopt een Paleis in Munchen, dat op de meest weel derige wijze ingericht wordt. Waartoe? Gaat eens een middag in een koffiehuis aan de Heerstrasse of aan den Kurfürstendamm zitten en let op de auto's, die in ononderbro ken rijen voorbijsuizen. Zijn het Fordjes of Opelwagentjes, Hanomags of andere volks- autotjes? Het zijn Rolls Royces en Cadillacs, Mercedes-Benz in luxe-uitvoering en andere peperdure merken. Zij glijden naar villa's van geweldige afmetingen, En intusschen zit. daar binnen een zakenman, die nauwelijks weet hoe hij den volgenden dag op eerlijke wijze aan baar geld moet komen. Dit alles is in hooge mate onsympathiek. Het verklaart ook ten deele, hoe het komt, dat in het buitenland het vertrouwen in de ontwikkeling der dingen in Duitschland met den dag afneemt. Zooiets mag natuurlijk niet het volk als geheel treffen, dat wel degelijk inziet, hoe onverantwoordelijk hier met meestal vreemd geld gesmeten wordt en dat even streng als de vreemdeling afkeurt. Maar het blijft nu eenmaal een feit. Alles moet hier groot zijn', alles rijk en mas sief. Ook in arme tijden. Men wil de grootste, de snelste, de hoogste dingen ter wereld be reiken en is er als een kind zoo trotsch op, wanneer men werkelijk kranige maai- vaak peperdure resultaten in de pers vermel den kan. Het ziet er naar uit, dat men op weg is, nu ook de „grootste ineenstorting" ter wereld te bereiken. De leider van de zooeven met een knal ineengestorte Darmstadter und National- bank Jacob Goldschmidt, eng vereenigd met de Lahusens in Bremen, die groote credietcn van hem gekregen hadden, is zoo'n type van gelduitgeven zonder mate. Berlijn kent hem door en- door. Wij willen niet ontken nen, dat hij een handig zakenman was en is. Maar een solide zakenman naar onze begrippen was hij niet. Het ging ook hier alles van den hoogen boom. In alles en nog wat moest geld gestoken worden. Het particuliere leven was geen voorbeeld van solide zuinigheid in toch ook voor een groote bank geen makkelijke tijden. En dan komt er de onzin van de tegenwoordige „Raden van Toezicht" bij, die alles aan machtige en eer zuchtige directeuren plegen over te laten en er niet aan denken, werkelijk controle uit te oefenen. Men neemt de tantièmes, die dan toch maar aan de tallooze bijdragen van den kleinen man te danken zijn. Men accepteert (Goldschmidt is er een sprekend voorbeeld van) zestig tot tachtig van zulke postjes, waarvoor men letterlijk niets presteert. Steekt het geld op zak, geeft het voor onzin nige dingen uit, en heeft natuurlijk geen tijd om ook maar bij één onderneming, die men controleeren moet en voor welke controle men betaald wordt), die plicht werkelijk waar te nemen. Maar ook Rijk en staat zijn niet zuinig, om van de gemeentes maar liever in het geheel niet te spreken. Ministers bestellen op rijks kosten auto's, die meer dan 50.000 Mark kos ten. Waartoe? Twintig en meer Duitsche sta ten vertikken het, hun „regeeringen" en „par lementen" op te geven, die tientallen millioe nen verslinden. Nog onlangs weigerde Mecklen burg-Strelitz in Pruisen op te gaan en besloot, liever alle staatsbosschcn te verkoopen om van de opbrengst nog eenige jaren „onafhan kelijk" te kunnen zijn en er eigen ministers op na te kunnen houden. Dik doen, weelde ten toon spreiden, gewel dige kasteelen bouwen, de duurste autos aan schaffen, concerns vormen, die men ten slotte niet meer overzien kan en waarvoor men prachtige meer dan overdadige centrale bu reaux noodig heeft. Alles van geleend geld. En dan verwonderen er zich de menschen over, dat het ten slotte toch op een catastrofe uitloopt en het buitenland eenige garanties wenscht alvorens het opnieuw geld in dit vooze bedrijf steekt. Laten we afwachten, waar dit alles op uit loopt! H. V. B. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f105.- DE MOORDAANSLAG OP NOTARIS MORRA. Ook Donderdag, zoo meldt de N.R.Ct., was de toestand van notaris Morra, in Den Haag. op wien Dinsdagochtend een moordaanslag is gepleegd, bevredigend. Heden, Vrijdag zal door een operatie ge tracht worden, den kogel te verwijderen. LEEST NIET VERDER, alvorens oe het formulier op de EERSTE PAGINA geteekend hebt. AGENDA VRIJDAG 17 JULI Palace: De verkeerde echtgenoot". Tooneel; Hassan Khadr. 8.15 uur. Luxor Theater: „Vogelvrij" en „Tingel- Tangel" Tooneel: Los Catalanos 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Westfront 1918". 7 en 9.15 uur APOTHEEKDIENSTEN P. Th. A- van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539 Fa. C. G. Loomeyer en Zn-, Zjjlweg 34. tel. 12495. Schoterbosch-Apotheekdienst, Rijksstraat weg 19, tel. 12711. ZATERDAG 18 JULI Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16; Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij»

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5