BUITENLAND. Voorloopig redenen tot tevredenheid. HAARLEM'S DACBLAD MAANDAG 20 'JULI VIERDE BLAD 1931 De Parijsche besprekingen. Een nieuwe Angelsaksische koers? Crediet aan Daitschland via de Engelsche Bank In Londen zullen alleen economisch- lechmsche quaesties behandeld worden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Het resultaat van de Parijsche besprekin gen kan thans nog niet aan een critische toeschouwing onderworpen worden, omdat dat gene wat ervan naar buiten is uitgelekt, het vellen van een definitief oordeel niet recht vaardigt. ■Dit staat vast: de berichten zijn tamelijk gunstig en geven ons het recht de zaak nog steeds optimistisch te bekijken. In de communiqués die de Fransche en Duitsche vertegenwoordigers gezamenlijk hebben uitgegeven is geen sprake van een accoord, doch alleen van een sfeer van we- derzijdsch begrip, waarin de uitenzettingen van Bruening om Duitschland's financieelen nood goed tot hun recht kwamen. Voor het overige kan gemeld worden, dat het geheele complex der besprekingen naar Londen verplaatst is, en dat daar alleen economische en technische vraagstukken zul len worden behandeld, met als einddoel spoedige en afdoende hulp aan Duitschland. De vage communiqués en de particuliere inlichtingen der bladen hebben eenigszins verwarrend gewerkt. Men kan er uit op maken, dat in Londen geen politieke kwesties besproken zullen worden en wel op Laval's speciaal verzoek, doch wanneer dit zoo is, kou er sprake zijn van een totalen ommkeer ten goede. Vermoedelijk moet men deze medeedeling echter zóó begrijpen, dat in Londen uitsluitend de economische zijde van het vraagstuk van credietverschaffing zal be handeld worden, doch dat Frankrijk zijn goedkeuring van het resultaat daarna af hankelijk zal stellen van de inwilliging eener reeks politieke eischen, met dien verstande dat deze eischen Duitschland's souvereiniteit niet zullen aantasten!' Want dat deze voorwaarde door Engeland en Amerika gesteld zal. worden (en te Pa rijs reeds gesteld zal zijn) behoeft niet te worden betwijfeld. Hoofdzaak is op het oogenblik echter, dat alle partijen tevreden zijn en dat er geen sprake is van onoverkomenlijkc moeilijkhe den. Vanavond 'begint de ministerconferentie in Londen. In de eerste plaats zal zij te be slissen hebben over het „hoe groot" van het crediet aan Duitschland; in de tweede plaats over „het hoe" van de verstrekking. Ten aanzien van deze kwestie wordt thans een geheel nieuwe koers gesignaleerd. Het schijnt (positiever kan men zich thans nog niet uitdrukken) dat Engeland wil voorstel len, het crediet officieel te doen verleen en aan „The Bank of England" welke op haar beurt de Duitsche Rijksbank jeen leeningi zal verstrekken. Of dit voorstel, waarover op het oogenblik alleen maar bij geruchte gesproken wordt, inderdaad ernstig geopperd is, weten wij niet. Het is echter niet onmogelijk dat Amerika en Engeland dezen weg wenschen te kiezen, om de Fransche politieke eischen overbodig te maken. Maar nog eens, dit zijn slechts ver moedens. Een ander gerucht wil doen gelooven, dat het thans juist Engeland, Italië en Amerika zijn, die bezwaren geopperd hebben tegen credietverscaffing op langen termijn. Stim- son schijnt betoogd te hebben', dat herstel op .het oogenblik gezocht moet worden in verlenging van de credieten op korten ter mijn, „Men kan nu eenmaal niet water blijven storten in een vaas die lek is, het lek moet eerst dicht gemaakt worden". In dezen zin moet Stimson zich woordelijk heb ben uitgelaten. Hoe dan ook, uit alles blijkt dat er lederen dag, ja ieder uur, groote verschuivingen heb ben plaats gegrepen en plaats zullen grijpen. Men werkt op het oogenblik onder hoogen druk en het eigen belang is een krachtige stimulans. Wat vandaag ex politieke eisch is en een onoverbrugbare kloof, kan morgen ochtend vroeg een overwonnen standpunt zijn. Hoofdzaak is, dat er nu een sfeer van Fransch-Dultsch vertrouwen is, dat het persoonlijk contact zoowel de Duitsche als de Fransche regeering voor het oogenblik buiten het bereik heeft gesteld van de nationale oppositie en dat men weet, dat een mislukking in Londen een catastrophe in Berlijn zal veroorzaken die in Parijs vooral, zeer sterk gevoeld zal worden. Dit heeft men in Parijs bereikt: een basis door persoonlijk contact, en een herheldcring van weder- zijdsch inzicht. En dat is geen gering resul taat. L. A. De Duitschers te Parijs PARIJS, 18 Juli (N. T. A.) De Duitsche rijkskanselier dr. Brüning en de minister van .buitenlandsche zaken, dr. Curtius, als mede Von Hoesch, de Duitsche ambassadeur te Parijs, die hen tot de grens was t^ge- 1 moet gereisd, zijn Zaterdagmiddag om 14,15 te Parijs aangekomen. Zij werden aan het Noorderstation ont vangen door den Franschen minister-presi dent Laval, Briand en Francois-Poncet. Na de begroetingen aan het station begaf de Duitsche rijkskanselier zich met zijn ge volg in automobielen, die hen naar de Duit sche ambassade voerden. Een aanzienlijke politiemacht onder het bevel van den politie - prefect Chiappe hield een zeer talrijke men- schenmenigte in toom. Toen de Fransche ministers en de Duit sche delegatie in de zaal der Messagerie aankwamen, stegen uit de menigte hoera- kreten en gefluit op. Verscheidene politio- neele afzettingen werden verbroken. Ten slotte slaagden de ministers en de leden dei- delegatie erin, hun rijtuig te bereiken. Er werden geen arrestaties verricht. Er hadden ook geen incidenten plaats. Te 3 u. 30 min. kwam Brüning, vergezeld van dr. Gert, secretaris van de Duitsche ambassade te Parijs aan het ministerie van binnenlandsche zaken aan. Laval, van de aankomst op de hoogte gesteld, begaf zich naar den ingang van zijn kabinet, om den vertegenwoordiger der Duitsche regeering te ontvangen. De twee staatslieden drukten elkaar hartelijk de hand en trokken zich daarna in het kabinet van den minister president terug. Curtius onderhield zich te 3 uur 25 min. aan de Quai d'Orsay gedurende twee minu ten met Briand. Te 4 u. 45 mina werd het onderhoud tus schen Laval en Brüning voortgezet, terwijl Curtius, Briand, Piétri en Flandin zich on derhielden in een naburigen salon, wach tend om in het kabinet van den minister president te worden binnengeleid. Om vijf uur werden de ministers Curtius, Briand, Flandin, Piétri en Poncet binnen geleid in het kabinet van Laval, waar een bespreking begon. Fransch communiqué over de besprekingen PARIJS, 18 Juli Over de heden ge voerde Fransch-Duitsche gedachtenwisseling die tot 7 u. 20 min. duurde heeft de onder minister Francois-Poncet een communiqué uitgegeven. In dit communiqué wordt ge zegd, dat Brüning den Franschen minister een uitvoerige uiteenzetting heeft gegeven van den financieelen en economischen toe stand van Duitschland, evenals over de moeilijkheden, door de gerezen problemen in het leven geroepen. Flandin, de minister van financiën, ontwikkelde daarop de denk beelden der Fransche regeering over de ge neesmiddelen die in het oog kunnen wor den gevat om de bestaande crisis te lenigen. Hieraan knoopte zich een uitgebreide ge dachtenwisseling vast. Deze droeg het ka rakter van de grootste openhartigheid en hartelijkheid en had betrekking niet slechts op de maatregelen, die geschikt zijn om de financieele crisis te overwinnen, doch ook op het geheele complex der Duitsch-Fran- sche betrekkingen en wel op den wederzijd- schen wensch een duurzame samenwerking tusschen beide volken tot stand te brengen. Nachtelijke Vergadering. PARIJS, 19 Juli (Vb.) Zaterdagavond laat hebben de Duitsche Rijkskanselier, Dr. Bruening en de Duitsche minister van Bui tenlandsche Zaken, Dr. Curtius, zich naar de Amerikaansche ambassade begeven, waar zij met den staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Stimson, en den staatssecretaris van Financiën, Mellon, een onderhoud hadden dat eenige uren duurde. Tot ongeveer een uur 's nacht bleven de ministers bijeen. Dr. Bruening, die bijna steeds het woora had gevoerd, zette in het En'gelsch den finan cieelen toestand van Duitschland uiteen en gaf den Amerikanen een overzicht van de financieele crisis in Duitschland. Tegenover Amerikaansche journalisten hebben Stimson en Mellon verklaard dat zij onder den indruk zijn gekomen van de uit eenzettingen van den Rijkskanselier. Officieel communique van de besprekingen van Zondag middag. PARIJS, 19 Juli (V.D.) Het hedenavond gepubliceerde officleele communiqué van de vandaag gehouden besprekingen te Parijs heeft den volgenden tekst: „Minister president Laval heeft in gezelschap van de Ministers Briand, Piétri en de heeren Pon cet en Bertholet hedenmorgen te tien uur de buitenlandsche staatslieden, die vóór hun op morgen bepaald vertrek naar Londen kort stondig te Parijs zullen verblijven, in zijn kabinet ontvangen. Pierre Laval heeft den ministers en den buitenlandschen vertegen woordigers daarvoor dank gezegd, dat zij aan zijn oproep om gemeenschappelijk de voor waarden, waaronder de Londensche confe rentie bijeen zal komen, te bepalen, gevolg hebben gegeven. Hij heeft hen op de hoogte gesteld van de besprekingen, die hij in de laatste dagen met Henderson en Stimson heeft gehouden, alsmede in het bijzonder van de gisteren begonnen onderhandelingen tus schen Rijkskanselier Dr. Bruening en Dr. Curtius en de vertegenwoordigers van het Fransche kabinet. Tegelijkertijd heeft hij den tekst van de Fransche voorstellen herhaald. Dr. Curtius gaf een beknopt overzicht van den huidigen stand der Duitsche economische en financieele crisis, en van de maatregelen van internationalen aard, die hem gewenscht leken om deze crisis op te lossen. Achtereenvolgens gaven Stimson, Hender son, Grandi, de Japansche ambassadeur en de Belgische Minister Hymans uitdrukking aan hun gevoel van voldoening, dat zij in de gelegenheid gesteld waren aan deze zoo be langrijke voorconferentie te kunnen deel nemen. Op verzoek van Laval werd in ge meenzaam overleg bepaald, dat de Londen sche conferentie zich strict zal beperken tot het onderzoek naar de financieele en econo mische crisis in Duitschland. Tenslotte gaf De reactie in Engeland van de Duitsch crisis. Na het bekend worden van de laatste noteeringen ter Londensche Beurze, de vorige week, trad weer eenige ontspanning, in de financieele kringen in. Het bekend worden van het bericht dat Bruening en Curtius naar Parijs vertrokken waren, was daar niet vreemd aan. Laval uitdrukking aan den wensch, dat de bespreking, die de Fransche ministers heden met de Duitsche ministers zouden hebben, het succes der Londensche conferentie zou mogen vergrooten. Het resultaat der bespre kingen. PARIJS, 19 Juli (V.D.) Over de gemeen schappelijke besprekingen welke hedenmor gen hebben plaats gehad in het kabinet van den Franschen premier Laval werd den pers vertegenwoordigers voorlezing gedaan van een officieel communiqué, dat als eenig be langrijk resultaat het feit vermeldt, dat op voorstel van Laval besloten is het program der Conferentie te Londen uitsluitend te be perken tot de behandeling der Duitsche financieele en economische crisis. Het vertrek der Duitsche delegatie naar Londen. PARIJS, 20 Juli (V.D.) Het vertrek der Duitsche delegatie uit Parijs, naar de confe rentie te Londen is thans definitief vastge steld op hedenmorgen 10 uur, zoodat zij fn den namiddag te Londen zullen arriveeren. De conferentie zal om zes uur 's avonds be ginnen. Dr. Bruening heeft Zondagmorgen de mis bijgewoond in de Notre Dame de Victoire. Er werd hier een vredesmis gecelebreerd. Een nieuw plan voor een leening? PARIJS, 19 Juli (V.D.) Van Amerikaan sche zijde verluidt dat de Engelschen onver wacht bezwaren te berde brengen. Zij willen blijkbaar niet deelnemen aan een leening aan Duitschland op langen termijn, doch hebben voorgesteld dat de Amerikanen en Franschen eventueel niet oen leening op langen termijn aan het Duitsche Rijk ver strekken zullen, doch aan de Bank of Eng land en dat deze aldus in staat zal worden gesteld het Rijk of de Rijksbank credieten te verstrekken. Het plan zou een ongunstig onthaal vinden. Nieuwe koers? PARIJS, 19 Juli (V.D.) omtrent het re sultaat der besprekingen welke hedennacht tusschen Stimson, Mellon, Dr. Bruening en Dr. Curtius op de Amerikaansche ambassade te Parijs heeft plaats gehad, vernemen wij van toonaangevende.zijde dat de financieel- technische kwesties van een internationale credietverstrekking aan Duitschland in bi- zonderheden behandeld zijn. Den Dujtschen ministers is hierbij van Amerikaansche zijde de vraag gesteld welke bedragen Duitschland onder de huidige om standigheden behoeft om tot een duurzame saneering der Duitsche financiën te kunnen komen. In welingelichte kringen wint de meening veld dat "de Britsche regeering in samen werking met vooraanstaande Amerikaansche financieele kringen ter conferentie te Lon den reeds in bizonderheden uitgewerkte voorstellen voor een direct internationaal aan Duitschland te verstrekken crediet za.l indie nen. Volgens deze plannen zal het door Ame rikaansche en Fransche zijde te verstrekken crediet via de Bank of England loopen. Al gemeen wordt er de nadruk op gelegd dat de Britsche regeering in overeenstemming met de Amerikaansche regeering op deze wijze het zuiver financieel technische karakter dezer geheele credietoperatie onafhankelijk wil stellen van iedere politieke voorwaarde. Het zwaartepunt der credïetverstrekkking is thans naar Londen verschoven. 1 Henderson optimistisch LONDEN. 19 Juli (V.D.) De Britsche Mi nister van Buitenlandsche Zaken Henderson, die vanmiddag uit Parijs vertrokken Is, in gezelschap van Mellon en Stimson, is heden avond laat te Londen aangekomen en heeft zich korten tijd later naar Downingstreet be geven om den Eersten Minister MacDonald .pp de hoogte te stellen van de besprekingen. Idngen. In een verklaring aan de pers, kort voor zijn vertrek uit Parijs, deelde Henderson mede, dat hij ten aanzien van het resultaat der Londensche conferentie optimistisch ge stemd was. Hij verwachtte dat deze conferen tie, die morgenavond te 6 uur geopend wordt, slechts eenige dagen zal duren. De Berlijnsche effectenbeurs zal gesloten blijven. BERLIJN, 18 Juli. (V. D.) Het beursbe- stuur te Berlijn heeft Zaterdagmiddag beslo ten de heropening van de Berlijnsche beurs voorloopig uit te stellen. Zoodra het geldverkeer weer is toegestaan zal over de heropening der beurs een besluit worden ge nomen. De productiebeurzen zullen op beperkte wijze, als tot nu toe geopend blijven. Commentaar van de ,,Germa- nia" op de Duitsch-Fransche bijeenkomst. BERLIJN, 16 Juli (V. D.) Het Berlijnsche orgaan van het centrum, de „Germania" wijdt een hoofdartikel aan de a.s. reis van Bruening naar Parijs. Het blad betoogt o.a. het volgende: De Duitsche regeering zal in staat zijn om antwoord te geven op vragen inzake de Tolunie en de ontwapening aan dé Duitsche opvatting duidelijk uiteen zetten. Doch niet hiervan moet succes worden verwacht, doch van de wederzij dsche erkenning van de nau we verbondenheid en de noodzakelijkheid van een waarlijk pan-Europeesch initiatief. Daar Parijs uit den aard der zaak niets an ders kan zijn dan een voorbereiding van Londen en daar 'in Londen' ook Amerika en de overige belangrijke Young-schuldeischers aan de groene tafel zullen vertegenwoor digd zijn moet het streven er op gericht zijn een principieel accoord over de financieele en economische problemen tot stand te bren gen om niet te Londen het ongewenschte schouwspel van een Duitsch-Fransche twee kamp te moeten toonen. ÓJ" «JlTfDSlltlïa Ernstige Chineesche beschuldigingen. NANKING, 17 Juli. In een nieuwe nota van de Chineesche regeering aan Japan in zake de ongeregeldheden in Korea zijn ern stige beschuldigingen vervat tegen de plaat selijke Japansche functionarissen. De Chineesche minister van buitenland sche Zaken Wang deelde den Reuter-corres- p'ondent mede, dat het Japansche antwoord op de eerste Chineesche not-a diep leedwezen over de gebeurtenissen uitspreekt en er den nadruk op legde, dat de Japansche autori teiten in Korea alles wat in hun vermogen was hadden gedaan om een einde aan de on lusten te maken. In de nieuwe Chineesche nota wordt verklaard, dat er ondanks de waarschuwing dat er troebelen dreigden uit te brèken, geen enkele voorzorgsmaatregel werd genomen en dat de Japansche autori teiten tien dagen noodig hadden om de situ atie meester te worden. In de nota wordt Japan verantwoordelijk gesteld en worden alle rechten op schadevergoeding voorbe houden. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE LAATSTE RONDE. Geachte Redactie, Gaarne zou ik in uw blad even willen uit eenzetten, hoe de Internatioinale Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid, die, zooals men weet, al eenigen tijd bezig is, handteekenin- gen te verzamelen voor een reuzemadres ten behoeve van de Ontwapeningsgedachte, zich verhoudt tot het petitionnement van de Dagbladpers. Er blijkt mij nl. uit brieven, telefoontjes en mondelingen vragen, dat velen zich door die verwante acties in ver warring laten brengen. Daar zijn er, die meenen, dat ieder, die reeds op de circulee- rende lijsten van den Internationalen Vrou wenbond heeft geteekend, dit niet op het Pers-petitionnement mogen doen. Daar zijn er ook, die gelooven, dat de handteeke- ningen van beide bij elkaar zullen worden geteld. Een enkele laat zich nog wel eens door het woord „nationaal" ofschrikken en zoo wordener misschien nog anderen van teruggehouden, hun naam op de couranten formulieren te zetten. En dat zou zonde en jammer zijn van het prachtige werk dat de Nederlandsche Dagbladpers op zich heeft ge nomen. Daarom stel ik er prijs op, hier te verklaren, dat wij vrouwen de daad van onze Pers met warme geestdrift hebben be groet. Wij zien hierin een schitterende uiting van eenheid tusschen zoovele organen van verschillende richtingen, die elkander dik- dat ééne punt voor de zaak, die ook ons vóór wijls zoo fel bestrijden; een eenheid, juist op alles ter harte gaat. Zulk een eenheid moet groote moreele gevolgen hebben en wij mee nen die reeds te kunnen waarnemen, als oud-officieren en hunne collega's in actieven dienst tot teekenen opwekken en als een re giments-commandant in Ede den moed toont, om in een toespraak zijn manschap pen op de noodzakelijkheid te wijzen van het teekenen op het petitionnement. Ook zijn wij vrouwen vol bewondering voor een organisatie, die in eenvoud, kracht en eco nomisch bestel alles te boven gaat. En daar om hebben we onze eigen actie gedurende de 12 dagen der Pers-campagne stopgezet, om iedeereen er op te wijzen, dat in de eerste pjlaats het formulier van een der dagbladen moet worden ingevuld, ook door hen, die reeds op onze lijsten hebben geteekend. Want Ideze actie van de Dagbladpers staat geheel op zichzelf, zij moet de uiting zijn van wat er leeft in onze geheele natie, zij is als het ware de wapenschouw, als ik dat martiale woord mag gebruiken, waarop wij kunnen vaststellen, dat inderdaad alle Nederlan ders een begin willen zien gemaakt aan de ontwapening, die ons als het ideaal voor oogen staat. Ik ben overtuigd, dat allen dab in hun hart wenschen, maar het zal toch ze ker voor onze nationale eer beschamend zijn als de cijfers dat niet aan toonen, wat het ge val zal wezen als velen alleen door laksheid of traagheid verzuimen hun formulieren in te vullen. Laat iedereen dus in Vredes naam zich die geringe moeite getroosten^ zoodat het Petitionnement van de Dagblad pers een waardig monument mag worden van den Nederlandsehen volkswensch. Wij vrouwen kunnen, ook al gaan we van huis tot huis, en al hebben we nog den tijdi tot 1 November onmogelijk zooveel namen op onze lijsten geplaatst krijgen, maar wij, zijn slechts een onderdeel van de groote or ganisatie, die nu al in 42 landen aan het verzamelen is. Onze handteekenimgen zullen opgeteld worden bij de ve,e die uit deze landen naar Genève woi-den gezonden, naar ons eigen bureau in d'e Rue du Vieux Collége. En daarom zullen wij als de Pers met haar taak is gereed gekomen ons werk weer rus tig voortzetten, om ook in de internationale melée te getuigen van wat in ons leeft. Maar niet dan nadat we allen nog eens krachtig hebben opgewekt tot de laatste ronde van de Nederlandsche Dagbladpers voor haar af zonderlijk Petitionnement voor Ontwape ning. TH. THIELWtEJHRiREIN, VERKEERSONGEVALLEN. Te Beverwijk» Op den Alkmaarschenstraatweg te Bever wijk gebeurde Vrijdagmiddag een ernstig verkeersongeval. Een 8-jarig zoontje van den heer B. liep achter een wagen en stak zonder op het drukke verkeer te letten plotseling den rijweg over. Hij werd door een uit tegen overgestelde richting komende personenauto gegrepen en overreden. De knaap bleef ern stig gewond liggen. Nadat een politieagent hem voorloopig verbonden had werd hij eerst na geruimen tijd per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis overgebracht. Het slachtoffer bleek verschillende hoofdwonden en een beenbreuk te hebben. Hoewel zijn toe stand ernstig was bestond geen levensgevaar. De autobestuurder had aan het ongeval geen schuld. Vooral in Gelsenkirchen hebben de commu nisten bij de jongste relletjes in Duitschland danighuisgehouden.Links een leeggeplunderde winkel met verbrijzelde vensters, rechts een straat welker, bedekking ...projectielen" verschatte. AGENDA Heden; MAANDAG 20 JULI Palace: „De verkeerde echtgenoot". Tooneel; Hassan Khadr. 8-15 uur. Luxor Theater: „Vogelvrij" en „Tingel- Tangel" Tooneel: Los Catalanos 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Westfront 1918'% 7 en 9-15 uur. DINSDAG 21 JULI Gouvernementsgebouw (Dreef)Zitting Prov. Staten. Groote Kerk: Orgelconcert 8.159.15 uur. Museum Teyler: Nederl. Chem. Ver. Huish. verg. en voordracht. 9.30 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Veis en: Raadsvergadering 7 uur nam. APOTHEEKDIENSTEN Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 14. Tel. 11000. L. Schoorl. Fr. Halsplein 1. Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart« straat 26. Tel. 13290,

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14