Tegen den Oorlog. HET PETITIONNEMENT Het woord is aan... UITKEERING VAN f 100.» Het Belangrijkste. Petitionnement voor Internationale Ontwapening 49e Jaargang No. 14743 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 20 Juli 1931 HAARLEM S DAGBLAD Dir"tiemPR0BEKTErREEEER°E0BM00M.UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTERRqbERt pEEREboqm ABONNEMENTEN: per week 0.27%, per maand f 1.20, per 3 maanden ƒ3.5734, franco per post ƒ3.8734, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post f 0.7234. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bi] abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 1 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100,-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. dit nummer bestaat uit veertien bladzijden EERSTE BLAD HAARLEM, 20 Juli. Onze kans. Er is sinds eenige dagen zoo groote vaart in de petitionnements-actie gekomen, dat wij op dezen datum, den voorgenomen slui tingsdag, een verlenging met een week moe ten aankondigen. Het zou niet mogelijk zijn nu te stoppen. De weg naar het succes is weer gebleken typisch Hollandsch te zijn. Eerst langzaam vooruit, dan een versnelling, en pas na dagen dringt het feit, dat wij iets grootsch moeten en kunnen volbrengen, volkomen door. Waarop het ineens bewijzen van sympathie en instemming régent, en de stroom binnenkomende formulieren wast tot een machtig getij Toch schijnen er nog in iedere stad en in ieder dorp menschen te vinden te zijn, die met een minachtend gebaar deze actie af wijzen. Zij vormen een kleine minderheid, maar zij zijn er. Zij vinden het dwaas idea lisme. en idealisme staat voor hen gelijk met onbereikbare utopie. Zij zeggen: daar doe ik niet aan meehet helpt toch niets er zijn altijd oorlogen geweest en er zullen er altijd zijnje kunt er niets aan doenwij zijn maar een klein volkde groote heeren beslissen toch over onsen meer in dien opwekkenden, oorspronkelijken trant. Waarmee zij dan meenen gerechtvaardigd te hebben dat zij zich niet de enorme in spanning wenschen te getroosten hun hand- teekening onder een verklaring te zetten die hen dagelijks onder oogen komt, en die in te leveren. Of is 't het vreeselijke besef, iets gedaan te hebben dat niet sceptisch is, dat zij wenschen te ontwijken? Meenen zij soms, door hun weigering, het groote ideaal der Nuchterheid-in-alles te handhaven? Dat doen zij niet eens. Want wie alleen maar doodnuchter en zuiver verstandelijk redeneert, zonder een grein idealisme, en daarbij zijn intellect voldoende laat werken, beseft dat er nog nimmer zulk een kans ge weest is als in onzen tijd, om den oorlog voorgoed uit te roeien. Diegene 'beseft, hetgeen feiten en cijfers aantoonen, dat er uit oorlogvoeren voor geen enkel land meer winst te behalen is. Dat heeft de strijd van 19141918 bewezen. De waan der overwinning heeft kort ge duurd. In de twaalf jaren, sinds den vrede van Versailles verloopen, is steeds duidelij ker geworden dat al de naties, aan beide zij den, verliezers zijn. Er is alleen het verschil, dat sommige nog meer dan andere hebben verloren, maar alle lijden zij nog onder de gevolgen van den waanzin. En steeds duide lijker blijkt bovendien dat het internationale maatschappelijke bestel zoozeer overheer- schend is geworden, en in al zijn geledingen zoo onverbiddelijk en hevig op iederen schok reageert, dat elke verstoring van het even wicht in één land dadelijk zijn reactie in alle andere doet gevoelen. De toestand in Duitschland geeft daar een sprekend beeld van. President Hoover, die een zeer nuchter mensch en een zakenman is, heeft dat ge toond te begrijpen door zijn voorstel. Het verdere verloop heeft bewezen, dat hij niet de eenige was die het begreep. Straks zal nuchter zaken-inzicht ook de herziening van de verdragen van Versailles bewerken. De tijd der „overheerschende mogendheden" is voorbij. Zij kunnen zich niet meer ver oorloven, andere onder den voet te loopen. Het lijden van het andere land wreekt zich direct op henzelf. Dat is nuchtere waarheid, die deze tijd toont. Het is een groote en critieke periode in de wereldhistorie, waarin nieuwe, groo- tere. ruimere begrippen groeienuit in ternationale noodzaak. Uit nuchter inzicht. Wat internationale overeenkomsten nog belemmert, is internationaal wantrouwen. Wat het wantrouwen veroorzaakt, is de wed strijd in bewapening: het oorlogsgevaar. Daartegen kanten wij ons. En wij hebben 'een betere kans dan ooit te voren, omdat de oorlog, door zijn gruwelijke moderne strijdmiddelen, zijn eigen valschen schijn van romantiek en heldenmoed is gaan ver moorden. Wat er ooit aan bekoring, aan schittering en praal, aan avontuurlijkheid en ridderlijkheid in geweest moge zijn, is dood. Oorlogdat wil zeggen een duik boot, die verraderlijk een weerloos passa giersschip besluipt, het van een kilometer afstands met een torpedo in den grond boort en dan vlucht. Oorlogdat is vèr- dragend geschut, dat uit een veilige stelling op honderd kilometers afstand bommen in een kerk werpt. Oorlogdat beteekent dat een man huis en haard verlaat in de wetenschap, dat straks een vliegtuig gas bommen zal uitwerpen om zijn weerloozp vrouw en kinderen te vermoorden. Oor logdie geeft nog slechts een beeld van tot waanzin gegroeide angst voor den sluip moord, die van alle zijden dreigt. Zoo ziet en weet het, wie doordenkt. Dit besef algemeen te doen doordringen, is een taak waarin de Nederlandsche Dagbladpers thans, niet alleen door handteekeningen bij honderdduizenden te verzamelen, maar ook door haar artikelen, haar betoogen, haar frappez frappez toujours, voorgaat. Wie de beteekenis van zulk een actie niet beseft, en weigert haar te steunen, behoeft zich heusch niet te beroemen op zijn nuch terheid en verstand. Hij is alleen kortzich tig. Het ontbreekt hem aan voldoende in zicht om te begrijpen dat er nog nimmer zulk een kans geweest is om het oorlogs monster met succes aan te vallen. Het heeft zijn beide groote bekoringen: materiëele Winst voor den overwinnaar, praal en glorie yoor den „held", verloren. Het vertoont zich in zijn volle leelijke, grauwe, gemeene, ver raderlijke, onmenschelijke gedaante. En het is laf, het durft alleen sluipmoord aan. Den genadestoot moet het thans van den volkswil ontvangen. Dien volkswil te stimuleeren is het doel van ons petitionnement. De Nederlandsche Dagbladpers heeft haar roeping ten deze zoo sterk beseft, dat alle partij geschillen opzij gezet zijn in deze eendrachtige campagne met dit eendrachtige doel. Nog nimmer, in geen enkel land, is zulk een daad door de dagbladen van alle richtingen volbracht. Wie den indruk niet beseft die dit in het buitenland zal maken, als het door den uit gesproken wil van ons volk bevestigd wordt in imponeerend aantal, die miskent de be teekenis van zijn eigen volk en land. Die be grijpt niet, dat Nederland een groote plaats in de wereld inneemt door zijn energie, zijn cultuur, zijn gezonde volkskracht, zijn durf en vooruitstrevendheid. Die isklein. En schiet niet alleen in idealisme, maar ook in nuchter inzicht en begrip van zijn tijd tekort. R. P. De 800.000 Zaterdag overschreden. r Tot een week verlenging besloten. Vandaag zouden, volgens het oorspron kelijke plan, de Nederlandsche dagbladen voor het laatst het inteekeningsformulier van het Petitionnement voor Internationale Ontwapening publiceeren. Aangezien de stroom binnenkomende for mulieren, van dag tot dag aanzienlijk stij gende is Zaterdagmiddag werd reeds een totaal van 800.000 handteekeningen over schreden is evenwel besloten tot een week verlenging, zoodat het formulier in ons blad en in de andere dagbladen voor het laatst gepubliceerd zal worden op Maandag 27 Juli. Velen, die het formulier geteekend heb ben, houden het dagenlang alvorens het in te leveren, zooals al herhaaldelijk gebleken is. Laten zij het nu toch. dadelijk inzenden! Het is zaak om den climax nu met alle kracht te steunen. Wij zijn op weg naar een groot succes. VOORBEURS TE AMSTERT M. De weinig positieve berichten, die uit Parijs tot ons kwamen, ten aanzien van den finan- cieelen steun, die Duitschland zal worden verleend, waren niet in staat het Nederland sche publiek in grootere mate tot het aan gaan van effectentransacties te bewegen. De kooplust was uiterst beperkt, maar aan den anderen kant was er van den verkoopsdrang geheel een einde gekomen, en dit was al vol doende om een vaste tendenz in het leven te roepen. Vooral Koninklijken waren goed ge disponeerd. Bij de opening stelden de notee ringen zich boven 220, waarna zich een lichte reactie voltrok,wederom gevolgd door een herstel. Unilevers schommelden om 170. De Philips' aandeelen leden een verlies, wegens de teleurstellende exportcijfers van radio-arti kelen en gloeilampen. HVA's stelden zich bo ven 340- Youngleening was weinig veranderd. TOONEEL EN BIOSCOOP IS EEN SPREKENDE FILM GELIJK AAN EEN TOONEELSTUK? Indertijd heeft Maurice Lehmann, theater directeur, het uitsluitend opvoeringsrecht in de Fransche taal verkregen van verschei dene stukken van Edmond Rostand, den schrijver, wiens bekendste werken Cyrano de Bergerac en het Adelaarsjong (l'Aiglon) zijn. Thans hebben de erfgenamen van Ros tand aan een filmmaatschappij toegestaan van een dier stukken een Fransch spreken de film te maken. Lehmann beweert nu, dat dit onrechtmatig is. Hij heeft zijn rechten wel verkregen in een tijd, toen en van talkies nog geen spra ke was, maar hij houdt vol, dat een Fransch sprekende film óók onder „de voorstellingen in de Fransche taal" valt, waarvan hij de uitsluitende rechten heeft. En hij eischt als schadevergoeding een millioen francs. Rostand's erfgenamen zeggen dat in Lehmann's rechten de t o o n e e 1-voorstel- lingen in het Fransch bedoeld zijn tegen over die in een andere taal. En dat Lehmann geen enkel recht zou hebben op opvoeringen buiten het tooneel. De film verschilt daar voor veel te veel van een voorstelling op het tooneel met levende acteurs. Vandaag zal dit proces voor de Parijsehe rechtbank gevoerd worden. EEN HISTORISCH OOGEN BLIK: De aankomst van de Duitsche ministers in Briand, Laval, Dr. Bruening en de Onder Grandi (ltaliaansche minister van Buitevlandsche Zaken) in een rede gericht tot de?i Amerikaanschen Staatssecretaris Stim- jSon Voor alle volkeren is thans het oogehblik gekomen elkander niet meer als vijanden te beschouwen, doch als bondgenooten voor een gemeenschappelijk vredesioerk. Hoover heeft het eerste ivoord gesproken. Thans is het aan alle volkeren loyaal en oprecht op den- zelfden weg voort te gaan. De nieuwe diplo matie eischt .oprechtheid, verstand en idealisme. TWEE MAAL „STEMPELEN". VRAGEN VAN DEN HEER OVERSTEEGEN. Het raadslid, de heer G. Oversteegen, heeft tot B. en W. de volgende vragen gericht: Zooals bekend is zijn de werkloozen (onge organiseerden en zoogenaamde uitgetrokke- nen) thans verplicht tweemaal in plaats van éénmaal te stempelen. Kunnen B. en W. me- dedeelen om welke reden deze maatregel tot stand is gekomen? Zijn B. en W. bereid onmiddellijk stappen te doen bij het college van het Burgerlijk Armbestuur, die kunnen leiden tot intrekking van genoemden maatregel? Indien blijkt, dat het college van het Burg. Armbestuur van oordeel is, dat deze onnoo- dige maatregel toch gehandhaafd dient te worden, willen B. en W. den raad daarvan dan mededeeling doen in de eerstvolgende raads zitting? Doet Uw plicht ParijsVan links naar rechtsDr. Curtius, staatssecretaris Poncet. HET SLAGERSBEDRIJF WERKTIJDREGELING VOOR HAARLEM. Het bestuur van den Ned- Bond van Arbei ders in het Slagersbedrijf schrijft ons: Tusschen de werkgevers- en arbeidersorga nisaties in het Slagersbedrijf hadden bespre kingen plaats over een wijziging van de rege ling van den Arbeidstijd. Overeengekomen werd, dat zoowel voor de vleeschhouwerijen als voor de varkensslage rijen aparte regelingen zullen gelden. Het beginuur werd vastgesteld op 7.30 voor de vleeschhouwerijen en 7.45 voor de varkens slagerijen; het einde van den werktijd res pectievelijk op 5.15 en 6 uur n.m. Voor de varkensslagerijen zal de werktijd op Donderdag te 7 uur eindigen. De vrije middag zal gegeven worden op Maandag na 1 uur. Voor den Zaterdag zijn 2 regelingen getrof fen, n.l. een arbeidstijd vallende tusschen 7 uur 's morgens en 9 uur 's avonds, of van 6 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. De werktijd wordt o-a. verbroken door een grooten rusttijd van 11.2 uur.- Inmiddels hebben de patroonsorganisaties besloten de slagerijen te sluiten tusschen l en 2 uur n.m., des avonds om 7 uur en op Zater dag om 9 uur. 't Bestuur van den modernen Slagersgezel- lenbond doet een beroep op alle belangheb benden, om deze regeling stipt na te volgen, vertrouwende dat het publiek mee zal wer ken aan het welslagen, door geen vleeschwa- ren te koopen of te bestellen des Maandags na 1 uur, op werkdagen tusschen 1 en 2.30 uur en na 6 uur; en op Zaterdag na 8 uur res pectievelijk 9 uur s' avonds en zeker niet bij die slagers welke zich niet' aan de regeling houden. ONZE GRATIS ONGEVALLEN VERZEKERING. Aan onzen abonné 3. PESCHAR, Voor helmstraat 49, te Haarlem, keerden wij Zaterdag een bedrag van HONDERD GULDEN uit wegens het breken van een been. DE ADMINISTRATIE. Het Petitionnement. De 800.000 Zaterdag overschreden. Tot een week verlenging be sloten. (Ie blad, le pag.) De Parijsehe onderhandelingenVoorloopig redenen tot tevredenheid. (4e blad, le pag.) Dc financieele crisis in Duitschland. (le blad, 2e pag.) Muziek: Dc nationale Zangwedstrijd in Heemstede. (le blad, 3e pag.) Verkeersongelukken van Zaterdag en Zon dag. (le blad, 3e pag.) ARTIKELEN, ENZ.: R. P.: Tegen den oorlog. Onze Kans. (le blad, le pag.) Het oorlogsleed. Fragment uit .funk, ziekendrager aan het Westelijk Front"). (2e blad, le pag.) H. Buys: H. D. Vertelling. Het aanzoek. (2e blad, le pag.) Lettinga: Financieele Kroniek. (2e blad, 2e pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) HET PETITIONNEMENT. REEDS MEER DAN 800.000 HAND TEEKENINGEN. De vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers" heeft het volgende communiqué uitgegeven De stroom van handteekeningen op het petitionnement voor internationale ontwa pening wordt nog steeds sterker. Zaterdag 18 Juli waren reeds meer dan 800.000 hand teekeningen binnen gekomen. LATHYRUS TENTOONSTELLING te ENSCHEDE Op deze tentoonstelling verwierf de Coop. Ver. „Eigen Tuin" In de groep inzending voor volkstuinders den eersten prijs een verguld zil veren medaille. en tee hen t! van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ik verxoeh Uwe Conferentie met den meesten aandrangin naam der mensehelijhheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties xulten leiden. Naam: Adres Naam: Adres: Naam: Adres: Naam Adres: i Wij vestigen "de aandacht ër op: a. dat de onderteekening slechts open staat voor Nederlandsche mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. b. dat ieder slechts één dagbladformu lier mag onderteekenen. e. dat onderteekening van dit petition nement geenszins inhoudt, dat men zijn onderteekening aan andere ac ties moet onthouden en dat omge keerd het feit, dat men reeds een ander petitionnement onderteekend heeft, evenmin een beletsel mag zijn om thans te teekenen (dit petition nement staat los van alle andere acties, door bijv. internationale groe pen, partijen of beroepsorganisaties als zoodanig ondernomen, het geldt hier een manifestatie van het heele Nederlandsche Volk als eenheid). dat het onverschillig is, in welk blad de lezers van meer bladen het formu lier invullen; dat publicatie van het cijfer van ieder blad niet afzonderlijk zal geschieden en dat het totaalcijfer van het geheele land gëregeTcT zal worden bekend gemaakt. e. dat het formulier, met onderteeke ning en adresvermelding zoo spoe dig mogelijk aan het bureau van dit blad moet worden gezonden, dat men. het mee kan geven met de bezorgers of af kan leveren aan de in deze pa gina genoemde adressen. f. dat het petitionnement van het Ne derlandsche Volk door de Nederland sche Dagbladpers te Genève zal wor den aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1