Or. ANNIE JONKER Ifaoigglfi DE JONG JI21 HET CANNING JUWEEL. KANO-SPORT De Ned. Kampioenschappen. TIJDELIJK 20 pCt. PRIJSVERLAGING STOOM- EN VERFJAPONNEN J. DOZY Begrafenis Vereen. IMMER Zn. BEGRAFENISSEN CREMATIES TRANSPORTEN Ook voor Ajourwerk! HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 20 JULI MUZIEK. Nationale Zangwedstrijd te Heemstede. De openingsavond. „Sursum Corda", het Heemsteedsche Chr. gem. koor, heeft onder niet al te ongunstige weersomstandigheden zijn ie- lustrumviering feestelijk ingezet met een avondconcert op het wedstrijdterrein. De Vrijheidsdreef, voor hof van het schoone Groenendaal, toonde reeds vroeg in den avond, die aan den wed strijd vooraf ging, hoe de velen die zich voor een luttel bedrag een doorloopende kaart hadden aangeschaft, ook dezen openings avond wilden bijwonen. Spijtig genoeg was Jhr. J. P. W. van Doorn, Heemstede's burge meester, en beschermheer van S. C., niet in de gemeente aanwezig, zoodat hij het ope ningswoord niet kon uitspreken, 't geen nu geschiedde door den voorzitter van het feest vierend koor den heer L. Bruin. Naast een dankwoord aan burgemeester en gemeente bestuur, evenzoo aan de leden van het Eerecomité, bracht de heer De Bruin in her innering, hoe de inrichting van het feest terrein nimmer had tot stand kunnen ko men zonder de groote welwillendheid van den heer D. F. de Wilde, die belangloos de groote houtmassa's beschikbaar stelde, voor zulk een terrein blnoodigd. En hij vergat hierbij niet, de namen te noemen van hen die aan het inrichten daarvan een werkzaam aandeel hadden genomen. Dan werden ook de muziekkorpsen „Eensgezindheid" en „St. Michaël" niet vergeten, het eerste voor de attentie, de gemeente door te trekken en het feest in te luiden met een welgekozen marsch, het tweede voor het welwillend aangeboden concert, het eigenlijk gebeuren van dezen openingsavond. De S.C.'s 2e voor zitter de heer P. Kuipers in zijn functie van wedstrijdsecretaris-penningmeester enorme hoeveelheden werk verzette, werd terecht in herinnering gebracht. Het concert ving dan aan. Maar behalve „St. Michaël" had ook het feestgevend koor een werkzaam aandeel. Het zong n.l. de beide werken, waarmee het 19 dagen geleden te Aalsmeer een eersten prijs verwierf met 39 punten boven 't minimum- Wat „Lentezang" van Bosch in zijn slechte structuur een voorbeeld van mooi klank- evenwicht, „Gounod's „Super flumina" was méér nog: hier gold het de beter gecon tinueerde stemmengangen klaar te houden in haar verloop. Hier kc£i men hooren, hoe S. C. een altpartij heeft, die haar plaats tegenover de andere stemmen weet te hand haven. En bij de niet zeer groote mannen koorbezetting was toch ook het verloop der tenorpartij goed te volgen. Inzonderheid kwam dit in het fugato tot zijn recht. De buitenstemmen waren naar verhouding, zoo dat wij een welklinkende uitvoering van dit veeleischende werk van Gounod konden ge nieten. „Euterpe", het dubbelmannenkwartet, is er in zijn mutatie niet op achteruitgegaan. De heeren Hensen en Mens kleuren zeer mooi bij elkaar en hun stemmen hebben vrijwel gelijk toonvolume, zoodat in de stukken van Kreutzer, Keereweer en Olman het klankgehalte alleen niet meer de aandacht van dirigent en zangers behoefde te vragen. De medewerking van „Euterpe" bleek zeer in den smaak te vallen. Het korps „St. Michaël" had tegenover ensembles van daareven een gemakkelijke taak, wijl in de open ruimte het koper en het hout geen bijzondere voorzorgen behoe ven te nemen om een goed klankgeheel te verkrijgen. Méhul's ouverture „Timoleon" was fijntjes van klank en voordracht, de wals van Popy los en levendig. Er volgden na de pauze, ter vervanging van Weber's ouver ture „Peter Schmoll" nog eenige stukken, waaronder bijzonder de pistonsolo van den heer v. d. Burg de aandacht vroeg om mooie toonproductie en uitnemenden tongslag. Dit concert getuigde weer van den goeden geest, die er onder de verschillende corpsen en koren te Heemstede heerscht en die ook twee jaren geleden tijdens het concours van „St. Michaël" leidde tot een zoo loffelijk samenwerken* Het Zondagmiddagconcours. Dit nam 'des middags om half een een aanvang onder heel wat gunstiger voor teekenen dan het avondconcert dat het concours had ingeleid. De opening geschiedde jbij ontstentenis van den voorzitter van 't eerecomité, burgemeester van Heemstede Jhr J. P. W. van Doorn, thans door Dr. E. A. M. Droog, wethouder der- gem. Heemstede. Zij had plaats vanaf de muziektempel, zoo dat tegen de gewoonte in thans ook het publiek bij deze plechtigheid kon tegenwoor dig zijn Met een heildronk op „Sursum Corda" en het goed slagen van den wedstrijd nam nu het concours een aanvang. Het was een frisch en blij beginnen, nu eerst de kin derkoren Astoria, Amsterdam en Jong Zand- voort ons hun lenteklanken toezongen. Beide koren kwamen in aanmerking voor een lsten prijs, resp. met 303 en 324 punten. Inzon derheid het laatste koor onder den heer J. Post had het zich niet gemakkelijk ge maakt, maar de uitslag bewees, dat de kinderen hun tijd van ingespannen studie goed hebben besteed. Ook het dameskoor „Nieuw Leven", Den lip, zong heel verdien stelijk; met 307 p. verkreeg het den eersten prijs. Nu volgden drie afd. gemengde koren en vier dito voor mannenkoor, waarvan wij met genoegen kunnen zeggen dat er heel goed werk is geleverd, zoodat pessimisten, die wel eens het eind van den koorzang voor spelden, zich alweer bedrogen zagen. Zoo lang er nog koren bestaan als „Polyhymnia", IJmuiden, „Ars Vocalis" Amsterdam, en onder de mannenkoren het onvolprezen „Klein mannenkoor De Zaankanter", zal de koorzang bloeien en zijn weldoenden invloed over ons uitdragen. Koorwerken als „Vexilla regis" van Mathieu Neumann schenken den man van smaak voldoening. En waar zij worden gezongen met de prachtige verve, den gezonden koorklank en het enthousiasme door Sicking den zijnen bijgebracht, daar stellen zij ruimschoots schadeloos ook voor de werken van minder gehalte, die, hoe dom toch, immer weer van voren aan op de concoursprogramma's verschijnen. Tusschen zoovele niets waardigheden stond daar o.m. het onvolprezen „Tota pulchra" van Loots als smetlooze schoonheid, en 't koor uit Koog-Zaandijk (dir. P. v. Mever) mogen wij dankzeggen, een zoo mooi even wichtige vertolking te hebben gegeven. Daar was ook. het nog te weinig ge zongen „Wildsangh" van denzelfden toon dichter, door „IJmuiden M. Koor" kloek gezongen. (Bij „waar groeien eiken te Am sterdam"' zong men tegen Loots' bedoeling, Öie heusch zijn Ncderlandsch wel kende, een l lettergreep te veel, en Arisz verbrak hier het J rythme der jamben.) Zijn opvatting van Hoogerwerf's „O Heilgen" was zeer en zeer te prijzen, doch de voordracht werd in klank schoonheid weer een eind overtroffen door „Ars Vocalis" onder Herman Dijkstra, maar een koor van louter superieure stemmen bracht, wat men redelijkerwijze van een mannenkoor mag verwachten. Ook het zeer goede koorwerk van Ed. Flipse „Sirenen" werd door de koren der eerste afd. zeer goed weergegeven. Het is een werk, dat de ver vaardigers van concours-prullaria hartelijk mag beschamen. Het zeer mooie werk van Alph. Diepenbrock „Den Uil" kwam spijtig genoeg nog niet uit de verf; 't klonk ook te stijf en 't „viva" miste alle uitbundigheid en werkte als nat vuurwerk. 't Stuk van Beethoven uit zijn op. 81b., door een vriendelijk musicus voorzien van woorden (Die Vesper) miste het chroma c-cis in de sopranen. Met zijn Hillegoms koor had de heer Post in 't verplichte werk aan 't slot de onfortuinlijkheid, dat de sopranen iets te boog intoneerden, en de alten gingen gemakkelijk mee. Dat was heel jammer, maar 't behoort tot de risico van den con- coursarbeid. „Euterpe" Haarlem zong lang niet slecht, maar 't eeuwige ..Salve regina" moet in de rommelkamer. „Misericordia" is één woord. De bassen vooral verdienen een pluim. Rest ons nog te zeggen dat 't zeer sterk bezette Hilversumsche koor „Zang en Vriend schap" onder L. C. Keereweer wèl kloeken zang gaf, maar niet beschikte over materiaal van eerste kwaliteit, om een grooten indruk te maken. Wij volstaan hiermede met de mededeeling van den uitslag. 4e afd. gem. „Purmerland" 278 p., 2e pr.; „IJmuider Volksstem", 304 p., Ie pr. 2e afd. gem.: „reciosa" Amsterdam, 281 p. 2e pr.; „Door Oefening Sterk", A'dam, 308 p. Ie pr.; „Euterpe" Haarlem, 314 p„ le pr.; „De Stem des Volks", Hillegom, 278 p., 2e pr.ijs. le afd. gem.; „Polyhymnia". IJmuiden 348 p., le pr.; „Door eendracht bloeiende", Koog Zaandijk 322 p„ le pr. 3e afd. Mannenkoren: „Haarl. R.K. M. koor", 277 p., 2e pr. 2e afd. Mannenk.: „Caecilia", Bussum 314 p., le prijs. le afd. Mannenk.: IJmuider mannkoor" 301 p.. le prijs. „Ars Vocalis" Amsterdam 334 p„ le prijs. Eere-afd. m.k.: „Zang en Vriendschap", Hilversum 322 p., le pr.: „De Zaankanters", Koog a. d. Zaan 377 p., le prijs. De laatstgenoemde toekenning ging zeer terecht met felicitatie van de jury. Zij be stond uit de heeren P. Vlisloot, Nijmergen, Nic. Hoogerwerf, Haarlem en Jac. Bonset, Amsterdam. De wedstrijd hand onafgebroken geduurd tot zeven uur. Na een korte pauze volgde dan des avonds de Eerewedstrijd. Hierin werd gezongen om den wisselbeker. Een der zilveren bekers was geschonken door „Sursum Corda", de andere door den Bond van Koordirigenten in Nederland. De eene berust bij „Polyhymnia", IJmuiden, de andere bij „Zang en Vriendschap", Hilver sum, en 't gold thans, het bezit dier be nijdenswaardige eereteekenen te verdedi gen. Wel heeft de thans gehouden eerewedstrijd nog niet 'veel kunnen uitmaken, wie de ge lukkige beheerder zal zijn, wijl a.s. Woensdag en derTd.a.v.'Zondag nog twee wedstrijden worden gehouden. Maar 't puntenaantal dat heden werd behaald, kon alreeds bekend wor den gemaakt. „Sursum Corda" voegde daar enboven nog vier extra eereprijzen toe, die werden behaald door: „De Zaankanters" le eereprijs met 188 p.; „Ars Vocalis", A'dam, 2e eereprijs, 175 p.; „Polyhymnia", IJmuiden, 3e eereprijs, 1666 p.; „Zang en Vriendschap", Hilversum, 4e eere prijs, 163 p. Voorts behaalden in dezen kamp „Nieuw Leven", Den Up, 148 p.; IJmuider Volksstem 142 p.; „Door Oefening Sterk" A'dam 156 p.; „Euterpe" Haarlem 143 p.; „Door eendracht bloeiende" Zaandijk 153 p.; „Caecilia" Bus sum 156 p. Keereweer zong thans „Hosanna filio David" van Olman, kloek, maar met minder glan zing in de stemming. Sicking gaf nog een maal „Vexilla regis", en stapelde de eene verrassing op de andere. Het stuk van „Ars vocalis" bleek ietwat nietig voor een 'zoo hooge afdeeling. „Polyhymnia" corrigeerde het slot van „Zorgennacht" (Hoogerwerf) dat des middags ietwat te laag uitviel. De afd. Haarlem van „Het Roode Kruis", heel den dag op het terrein, behoefde, met uitzondering van een niemendalletje, niet op te treden. Wij vernemen, dat deze niet genoeg te waardeeren hulp ook a.s. Woens dag en Zondag aanwezig zal zijn. G. J. KALT. RAAD VAN ARBEID. HET KANTOORGEBOUW GERESTAUREERD. In den namiddag van 17 Juli had had de eerste vergadering van den Raad van Arbeid' plaats in de nieuwe Raadszaal van het ge restaureerde en verbouwde kantoorgebouw aan het Statenbolwerk. Bij aankomst der Raadsleden wapperde de 'driekleur van de kantoren, terwijl de Raads zaal met bloemen was gesierd (een attentie der ambtenaren). De voorzitterMr. C. J. Koch, verwelkom de de Raadsleden met een rede, waarin hij in het licht stelde, dat de verbouwing niet zou nalaten de werkzaamheden van den Raad en de ambtenaren gunstig te be ïnvloeden. Hij bracht namens den Raad dank aan de ambtenaren voor hun bloemen en voor de wijze waarop zij alle ongemakken aan de xerbouwing verbonden, hadden gedragen, aan den Rijksgebouwendienst voor het nut tige toezicht op de verbouwing uitgeoefend en aan den heer Vermeijs, aannemer van het werk, voor de goede volvoering daarvan. Tenslotte dankte hij de Raasdleden voor den grooten steun van hun ondervonden evenals den Verzekeringsraad en den mi nister van Arbeid. Handel en Nijverheid. Hierna sprak de heer C. ten Boom, werk gever lid van den Raad. die zeide den goe den geest, die tusschen voorzitter en ambte naden heerscht op lioogen prijs te stellen. Spreker acht dit altijd een geluk, doch in het bijzonder is dit zeer gelukkig in Ovcr- hendsdienst- Hij sprak den wensch uit dat de goede verstandhouding tusschen voorzitter en ambtenaren moge voortduren. Tenslotte voerde het woord de heer A. J. Loerakker, werknemerlid, -die, in de bloemen hier door de ambtenaren gebracht, een blijk van medeleven zag van hen met alles wat voor den Raad van belang is. VOOR 10.000 POND VERKOCHT. In Londen is verkocht de beroemde Can ning Diamant, ook wel de groot Mogol ge naamd. Het juweel bracht 10.000 pond ster ling op en is gekocht in opdracht van een Amerika ansche. De eerste bezitter voor zoover bekend is Benvenuto Cellini die het aan de familie der Mediris overdroeg. Een der Mediris gaf het aan den Groot-Mogol, en naar dezen Azia tisch eigenaar wordt het dan ook nog ge noemd. Later, langen tijd daarna is de diamant ontdekt onder de schatten van den koning van Oudh tijdens den Indischen opstand en het beleg van Delhi, waarna het in bezit kwam van het gouvernement. Graaf Can ning de eerste onderkoning kocht het en on der den naam Canning juweel is de steen ook bekend geworden. VERKEERSONGELUKKEN VAN ZATERDAG EN ZONDAG. EENIGE MENSCHEN GEDOOD, VERSCHEIDENE GEWOND. Zondagmiddag zou de 21-jarige A Mulders te Soest even zijn motor probeeren. De man reed met groote snelheid, volgens ooggetui gen wel 80 K.M. door een bocht, waarbij hij een dame aanreed, die voor hem fietste. De dame bleef ongedeerd, doch de motorfietser botste tegen een ijzeren paal aan. met het gevolg, dat hij op slag werd gedood. Tengevolge van slippen reed Zondagavond op den Rijsbergschen weg te Princen- hage een luxe auto in volle vaart tegen een boom. De Inzittenden mej. S. uit Meppel werd inwendig zwaar gewond. Mej. G. uit Amster- da inliep eenige lichte verwondingen op, ter wijl de heer L„ eveneens uit Amsterdam af komstig, een ernstige schedelbreuk kreeg. Allen werden overgebracht naar het St. Eug- natiusgasthuis te Breda waar de heer E. kort na aankomst overleed. Zondagmorgen werd de 55-jarige landbou wer, W bij het oversteken van den Rijsberg schen weg te Prineenhage door een pas- seerenden luxen auto gegrepen. W. brak twee ribben en liep een hersenschudding op. Hij werd naar het gasthuis te Princenhage over gebracht. Tengevolge van de gladheid van den weg slipte nabij Nederhagen te V e 1 p de auto van den heer Schotsman, directeur van de smaillefabriek De IJsel bij het uitwijken voor een anderen auto en reed tegen een boom. De heer Schotsman werd licht, doch zijn vrouw tamelijk ernstig gewond. De auto werd geheel vernield. Op den weg tusschen Laren en B a a r n is Zaterdag een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een taxi-chauffeur vervoerde in zijn wagen een heer en twee dames naar Amster dam, toen uit de richting Amsterdam met groote snelheid een auto naderde, waarin een heer en een meisje waren gezeten. Waar schijnlijk door onachtzaamheid van den be stuurder van den laat-sten wagen zijn de bei de auto's tegen eikaars*"* gebotst. De taxi chauffeur trachtte nog te remmen, doch kon een ongeluk niet meer voorkomen. Een der dames in de taxi kreeg een mondblessu- re. De uit de richting Amsterdam komende auto sloeg over den kop. De chauffeur moest in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Baarn worden vervoerd. De over den kop geslagen auto moet wel met zeer groote snelheid hebben gereden, want hij kwa mop 20 a 30 M. van die plaats waar het ongeluk gebeurde terecht. Zondagavond heeft te Hoensbroek, Aker straat Noord, een ernstige aanrijding plaats gehad tusschen een auto bestuur door K. uit Hoensbroek en een motorrijwiel bestuurd door R. D. uit Maastricht met nog iemand op de duo-zitting. R. D. wilde den auto nog pas- seeren doch hij werd door den wagen gegre pen. Het motorrijwiel werd meegesleept waar bij de opzïttenderi tegen den grond sloegen. Ernstig gewond met gebroken beenen wer den zij opgenomen en naar het St. Josephge- sticht te Heerlen overgebracht. ALS GANDHI NAAR LONDEN KOMT. (Van onzen Londenschen correspondent) Gandhi, de woordvoerder van de Indische Congres-partij en vertegenwoordiger van de Indische dorpelingen, heeft nog niet definitief verklaard dat hij naar Lon den komt. Hij houdt dit alsnog in beraad. Men vraagt, zich in de hoofdstad van het Britsche Rijk dus af of de Mahatma al of niet aanwezig z-al zijn in de volgende zitting van de Conferentie om de Ronde Tafel, die in het begin van September zou moeten be ginnen. Men heeft zich tevens afgevraagd, als Gandhi naar Londen komt, wat er met hem zal gebeuren, wat hij zal dragen en wat hij zal eten. Gandhi's persoonlijke uitlatingen over de zaak zijn tot heden wat onzeker en dubbel zinnig geweest. Aanvankelijk scheen hij te willen doen gelóoven dat alles afhing van een regeling vooraf van de. tegenstelling Hin doe-Moslem. van het totstandkomen van vrede tusschen den Hindoe-hond en de Mos lem-kat. Maar dit probleem is verre van be slist en Gandhi's poging het op te lossen kan voorloopig als mislukt worden beschouwd. En nu gaat het bij Gandhi weer om het in- achtnemen van de voorwaarden van de Delhi-overeenkomst tusschen hem en den oud-onderkoning Lord Irwin. Deze voor waarden zouden hier en daardoor plaatselijke besturen in Indië zijn geschonden en zoo lang Gandhi daarover geen bevredigend uit sluitsel krijgt stelt hij een vast besluit ten aanzien van zijn bezoek aan Londen uit. Het is algemeen bekend dat Gandhi een slimme heilige is (indien de twee begrippen kunnen samengaan). Hij heeft waarschijnlijk zijn goede reden om een beslissing op dit punt. tot het laatste oogenblik uit te stellen. Hij beseft, zooals iedereen beseft, dat de In dische vertegenwoordiging ter conferentie zeer zwak zou zijn indien hij er niet toe be hoorde. Gandhi heeft de meest volledige ge loofsbrieven als woordvoerder van de Con gres-partij. verreweg de grootste en de best georganiseerde partij in Indië. Ook kan hij worden beschouwd als de eenige ontwikkelde inlander, die werkelijk die ernorme meer derheid der dorpse he Hindoes vertegenwoor digt. Hoe zal Gandhi, als hij naar Londen komt. er verschijnen. Hij heeft al verklaard dat hij zijn lenden doek zal dragen. Maar dat be hoeft niet te beteekenen dat dit zijn eenige kleedingstuk zal zijn. Het Londensch klimaat eischt warmer dekking. Misschien zal hij den lendendoek dragen onder of zelfs op de ge kleed© jas. welke naar de overlevering wi! zijn ranke leden omkleedde toen hij nog in de rechten studeerde. Miss Lister, de directrice van de volksstich ting in het East End van Londen, die Gan dhi's gastvrouw zou zijn. heeft den laatsten tijd weinig van den Mahatma vernomen maar verwacht dat hij als hij komt te gen 't einde van Augustus zal komen, ver gezeld van zijn twee secretarissen en zijn dokter. De directrice van Kingsley Hall. dat is de naam van de volksstichting voornoemd heeft zich vroolijk gemaakt over de voorstel ling dat zij niet weet hoe zij een dagclijksch bad in den Theems voor haar gast moet ar- rangeeren. Zij heeft zich daarover niet on gerust gemaakt. Gandhi's waschbehoefwn zijn gemakkelijk. Hij heeft slechts een em mer koud en een emmer warm water noodig. Drie kamertjes op de dakverdieping zijn vol doende om haar Indische gasten te herber gen. Geitenmelk, een belangrijk gerecht in het dieet van den Mahatma. is x-eeds toege zegd, en een vriend heeft een zending Zuid- Afrikaanschc sinaasappelen en citroenen be loofd. Wat Gandhi's costuum betreft gelooft Miss Lester dat dekens aan Gandhi de warm te zouden verschaffen die de lendendoek hem eventueel zou onthouden. West-DuitschlandNederland. Na de Zaterdagavond gehouden selectie wedstrijden te Zaandam is beslist, dat de volgende heeren uit zullen komen in den wedstrijd West-DuitschlandNederland. E. Schramm (Z.F.C.), Runema (K.Z.). A. Meijer (Z.F.C.), W. G. Hagen (Waterkam pers), D. Husslage (Z.F.C.), H. v. Heyst (Stormvogels)., J. Visser (Stormvogels), J, Beek (Haarl. K. V.). H. J. Pieterse (Haarl. K. V.) en J. Steeman (Trekvogels). VOETBAL R. C. H.Austria. A.s. Zaterdagavond zeven uur zal R.C.H. op haar terrein aan den Middenweg nogmaals een Weensch Prof. elftal ontvangen. Ditmaal zal het sterke Austria de tegen partij zijn, dat reeds hier in het land Blauw Wit en Go ahead resp. met 111 en 80 overwon. Het is dus aan geen twijfel onder hevig of dit elftal moet wel zeer sterk zijn. Er bestaat bovendien kans dat te vijf uur een voorwedstrijd gespeeld zal worden tus schen de tweede elftallen van Haarlem en R.CK. De Stormvogels. Er wordt door de Stormvogels alweer druk geoefend. De adspiranten en juniores doen dit op Woensdagavond; de spelers van het 3e, 4e, en 5e elftal op Donderdagavond en die van het eerste en het tweede op Vrijdag avond, telkens vair 79 uur. WIELRIJDEN H. S. V. „De Kampioen". Bovengenoemde vereeniging hield een Han dicaprace over 10 K.M., waarvan dc uitslag was: 1. v. Egmond van Meet; 2- v. Dijk van meet. 3. Kruyt 50 M. 4. v. Duynen 80 M. 5. Moerkerk 60 M, 6. v. Baak 25 M. 7- Tennis 140 M. 8. Huyboonr Jr. 125 M. 9- Iluyboom Sr. 110 M. 10. Kinket 40 M. 11. Fabel 30 M. 12. Rijne- veld 40 M. Zondag werd een 20 K.M. recordrit gereden waarvan de uitslag was: Van Egmond 30 M. 47 sec. Kruyd 31 M. 21 sec. Kinket 31 m. 48 sec. Schijvener welke buiten mededinging reed 31 m. 51 sec. Rijneveld 32 m. 24 sec. Moerkerk 32 m. 26 sec. Coster 32 m. 30 sec. Meng 33 m 8 sec. Fabel 33 m. 28 sec. Huy boonr Sr. 35 nr. 6 sec. terwijl Fennis hekke- sluiter werd met 36 m. 44 sec. v. Baak had pech. Dinsdagavond clubtocht iraar Amster dam. Woensdag vergadering. ROEIEN. P. D. Timmermans (Het Spaarne)' wint het skiff-kampioenschap. Ne- rcus zegeviert in dc acht. Vier ploegen naar Parijs. De dag der finales van de Nedcrlandscho roeikamploenschappen te Sloten heeft op nieuw een titel aan Het Spaarne gebracht. In 1927 won de Haarlenrsche vereeniging haar eerste Nederlandsche kampioenschap, eveneens in 't skiffnummer. Ir. Th. P. Tromp was toen de winner. In 1928. een gloriejaar voor Het. Spaarne. werden de kampioenschap pen in vier met stuurman en double scull tCox en P. D. Timmermans) behaald. In 1930 won nen Cox en Constant Pieterse het double scull-kampioenschap opnieuw. Dit is dus het vijfde Spaarne-kampioen- schap sinds 1927. Timmermans heeft het ongetwijfeld ten- volle verdiend. Hij won in de finale zeer regel matig van den kampioen 1930, den Arsa-roeier Boerma. met 1 lengte, na een spannenden strijd, voornamelijk^ door betere bcheersching van zijn stijl en fraaier uithoudingsvermogen. De start gaf den Haarlemmer geen noemens waard voordeel, even later lag Boerma iets voor. daarna volgde een eind boord-aan-boord race waarin Timmermans niettemin voortdu rend den indruk gaf den toestand te beheer- schen. Hij roeide zeer tactisch, liep rustig wat uit, en weerstond Boerma's slot-aanval met volkomen zekerheid. De tijd was 8 min. 16 sec. Nereus won de acht van Laga, met een hal ve lengte verschil, tijd 6.46. leidend over de eeheele baan. De jeugdige roeier S. de Wit leidde de Nereus-acht verrassend goed. maar de ervaren G. de Laivc deed niet voor hem onder. Het verschil zat in Nereus' grootere slaglengte. waardoor Laga een zeer hoog tem po moest roeien om bij te blijven, dat in dc eindspurt niet meer opgevoerd bleek te kun nen worden. Heel goed was Triton's stuurmanlooze twee. (Roelofsen-Röell) die do beste start van den dag maakte, onmiddellijk meer dan een lengte voorsprong op De Amstel nam en met groot verschil zcgeviei-de in 8 min. 7 sec. De twee met stuurman van Willem HI wort met nog veel grooter verschil van een andere Triton-twee. die in qualiteit tekort schoot. De Willem III-ploeg bleek taai en volhardend, maar geen mooie combinatie. Er was teveel verschil in stijl tusschen do roeiers, en de slag trok sterk dc boot om. Tijd 8.49. In double scull won de Laga-combinatie Dc Freytagvan Dongen, een veelbelovende jon ge ploeg, met eveneens groot verschil van Nautilus, in 7 min. 51 2/5 sec. Dc „vier met" en de „vier zonder" gaven helaas slechts rows-over te zien. Laga en De Laak hadden geen tegenstanders. Laga roeide de baan in 7.33 2'5, De Laak in 7.22 1/5. De tfjden waren alle slecht, gevolg van ongunstige omstandigheden. Er stond een harde wind schuin over dc baan, en er was aanmerkelijke tegenstroom. Het bestuur van den Nederlandschen Roei- bond vergaderde 's avonds en besloot, de vol gende ploegen uit te noodlgen tot deelneming aan de Europcesche kampioenschappen te Parijs: Twee zonder stuurman: Triton. Vier zonder stuurman: Dc Laak. Vier met stuurman: Laga. Acht: Nereus. De Europeesche kampioenschappen. Nederlandsche uitzending. Het bestuur van den Ned. Rocibond zal uit- noodigingen zenden aan de volgende vereeni- gingen voor deelneming aan de Europeesche Roeikampioenschappcn, welke op 14, 15 en 16 Augustus a.s. nabij Parijs worden gehou den: Laga voor de vier met stuurman. Triton voor de twee zonder stuurman. De Laak voor de vier zonder stuurman. Nereus voor de achten. EXAMENS HOOFDAKTE Haarlem, 18 Juli. Examens hoofdakte. Ge ëxamineerd l vrl. en 6 m. candidaten. Geslaagd geen. ADVERTENTIES De Heer en Mevrouw W E N THOLT—YVKN THOLT geven met blijdschap kennis va de geboorte van hun Zoon JOHAN* HENDRIK Haarlem, 19 Juli 3 931 v. Eodcnslruat 17 Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig doch geduldig lijden onze geliefde Zoon en Broeder Johannes Zaagsma in den ouderdom van ruim S. ZAAGSMA 22. M. ZAAGSMA— HOOGERBEETS M. ZAAGSMA en Verloofde lom. 19 Juli 1931 >nymus v. Alphenstr. 2 Heden overleed onze ge liefde Zuster, Vriendin, Schoonzuster on Tante MARIE JOHANNA KOLKMEIJER in den ouderdom van 52 Jaar Mej. G. KOLKMEIJER Mej. B. H. BODE Mevr. C. H. KOLKMEIJER S cb. DE VLIEGER on kinderen Hnarlom-Noord, IS Juli '31 Florcsetraat 54. De teraardebestelling zul plaats hebben op Dingdag cl Juli u.s. to S uur nam. op dc Algemeen.- Bogruaf- .plaats to Haarlem aan dc .Klc irloi PRAKTIJK HERVAT behalve plissoc ju ponnen) Zenuwarts AFWEZIG tot en niet 6 Aug. J. C. de Groot Arts HEEREN WEG 197 Waarnemers dc doctoren Dip pel. Acrdcnhoutsdulnwcg 8, Acrden- hout', tel. 26035. Bekker Bvon- steeweg 47, Tombrock, Kerklaun 40 (tot 28 Juli), v. Wulsctn, Bronsteeweg 32 na 28 Juli. DE TANDHEELKUNDIGE INRICHTING VOOR DE MIDDENSTAND Rijksstraatweg 15. is van 22 Juli lot on met 3 Aug. GESLOTEN. KOUDENHORN 16 KOKSTRAAT 21 Telef- 10610 GEVESTIGD Ao. 1876 CR. HOUTSTR. 82-84 IN KEUKENGEREI ALLEEN 'T BESTE Snijboonenmolens Aard.-schilmachines Vruchtenpersen Weck-artikelen AUFGEBOT. Es wfrd zur uiige meinon Kennt- nls gebracht, dasu 1. der Laborant 1IE1NRICII WILHELM KICKEÏt.MANN, wohnhaft In Dortmund, Klein© Schwerterstrasao 86, 2. .lie LUI SE WILHELM INK STILLE, ohno Boruf. Wohnhaft in Dortmund, Schwertorstraiwo 275, vordem te 's-Gravcnhugo (di n Haag) Benkstr.uit 75, vor dem in Haarlem, Marnixetraat 9 3 rot. die Ehó miteinandcr elngelieii wollen. Diu Bekunnimachung den Auf- gebots hut in den Gemelnden Dortmund, te 'a-GrO-vcnliugc (den Haag) und Haarlem zu ge«che- Dortmund, am 11 Juli 1931, DER STANDESBEAMTE GEVRAAGD net meisje-alleen v. g. v., voor, dag en nacht. KIJnegonilaan 60. Patrojwnhuls ti. A. li. O. R. Warmocsslroat 2

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 3