DE CONFERENTIE IN LONDEN. BUITENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 21 JULI 1931 TWEEDE BLAD Optimisme handhaaft zich. Uiteenzettingen van Mac Donald, Laval en Bruening. Twee nieuwe wegen HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Om half zeven werd de de ministerconfe rentie gisteravond in Londen geopend, met een redevoering van Mac-Donald, die zeide, dat het noodzakelijk was, dat men een oplos siing zocht en een geneesmiddel vond, Wan neer men niet slaagde, zonden de gevolgen niet te overzien zijn, niet alleen voor Duitschland maar voor geheel Europa. Mac Donald vestigde er de aandacht op, dat Duitschland weliswaar geholpen was door Hoover, die de Gordiaansche knoop doorhakte, maar dat het nuttig effect voor het land verloren ging, omdat het door wan trouwen van het b uitend and een kapitaal van 150 tot 200 millioen pond sterling verloor door onttrokken credleten. Dit bedrag is grooter dan twee jaar herstelbetalingen! Laval, de Fransche ministerpresident, zet te daarna het Fransche, en Bruening het Duitsche standpunt uiteen, waarna Macdo- nald van beide redevoeringen een resumé gaf. Na afloop van de bijeenkomst werd een officieel communiqué uitgegeven, waarin bo venstaande feiten zonder commentaar ver meld worden. In het buitenland heeft het gematigd op timisme zich gehandhaafd. De Deutsche All- gemeine Zeitung, die bekend is door haar uitgesproken anti-Fransch karakter schreef gisteravond dat het niet onmogelijk is, dat in de Fransch-Duitsche verhouding een niéuwe periode zal aanbreken! De linksche en rèchtsche oppositie in Duitschland gaat natuurlijk heftig te keer! Een verschijnsel waar men voorloopig geen waarde aan be hoeft te hechten, omdat iedereen weet dat links en rechts zijn zelfbeheersching verliest wanneer het de regeering naar den vleeze gaat. Het nieuws komt dit keer weer uit Ame rika. De Amerikaansche vertegenwoordigers zouden vandaag officieel een Amerikaansch plan indienen, dat alle politieke moeilijkhe den links laat liggen. Volgens een tweede, belangrijk bericht zou er bovendien sprake zijn van een oplossing m den zin van een korteren politieleen wa penstilstand, dan die welke Frankrijk aan vankelijk eischte (10 jaar). De lezer kan hieruit leeren, dat er, voor het geval de Fransche voorstellen tot geen resultaat zul len leiden, nog genoeg kansen op een oplos sing overblijven. Van zeer groote beteeke- nis is het daarbij, dat iedereen die getuige is geweest van de bijeenkomsten in Parijs en Londen, diep onder den indruk is geweest van den sfeer van waarachtige welwillend heid. L. A. Engeland. De aankomst der ministers te Londen. LONDEN, 20 Juli. (V. D.l De Fransche mi- nisters, zoomede Dr. Bruening en Dr. Cur- tius en de Italiaansche minister van B uiten- landsche Zaken, Grandi, en de Begische vertegenwoordigers zijn om 5 uur 18 aan Vic toria-Station te Londen aangekomen. De Britsche premier Mac Donald en de Minister van Buitenlandsche Zaken, Hen derson en het corps diplomatique waren ter begroeting aanwezig. MacDonald en Henderson begaven zich naar de voorste wagon waaruit de Fransche ministers stapten. MacDonald wisselde daar bij eenige woorden met Briand. Henderson en MacDonald begaven zich vervolgens naar een andere wagon waaruit de Italiaansche gedelegeerden stapten. Toen zij nog met de Italianen in gesprek waren, naderden Dr Bruening, Dr. Curtius met den Duitschen ambassadeur. De begroeting tusschen MacDonald en Bruening was zeer hartelijk. Later kwam Henderson in gesprek met Bruening, dien hij onder den arm nam en naar een gex-eed- staanden auto begeleidde. Op het stationsplein had zich een groote menigte verzameld die de ministers luide toejuichte. Een incident. Eenige Duitsche nationaal Socialisten ver oorzaakten een incident. Zij riepen plotse ling: Heil Hitler. Weg met Bruening" en wel juist op het oogenblik dat de Belgische mi nister van Buitenlandsche Zaken, Hijmans, in zijn auto voorbijreed. De Fransche en Duitsche delegaties heb ben haar intrek genomen in het Carlton- hotel. Besprekingen tijdens de reis van Parijs naar Londen LONDEN, 20 Juli (V. DU Tijdens de reis van Parqs naar Calais hebben de deel nemers der Conferentie in het salonrijtuig van premier Laval een vriendschappelijke bespreking gevoerd. Na een gemeenschappelijke lunch had Dr. Bruening een privé-gesprek met den Fran- schen minister van Financiën, Flandin, over de Duitsche Staatsbegrooting. In kringen van de Duitsche delegatie wordt er algemeen den nadruk op gelegd dat het bezoek aan Parijs en het samenzijn met de Fransche ministers een goeden atmosfeer voor de verdere besprekingen heeft gescha pen. Voor kef. begin der Conferentie. LONDEN. 20 Juli (V. D.l Bij aankomst der Duitsche en Fransche gedelegeerden ter Londensche Ministerconferentie in het Carl- tonhotel heerschte daar een groote bedrij vigheid. Aan den ingang van het hotel had zich een groote menschenmenigte verzameld. De ministers arriveerden in de auto's van hun gezantschappen. Dr. Bruening en Dr. Curtius hadden, hier bij vergezeld van von Bülow, met de des kundigen een korte bespreking waaraan ook enkele minuten door den Duitschen ambas sadeur werd deelgenomen. Om zes uur twintig verlieten de Duitschers het hotel en reden naar het Lagerhuis. In het Parlementsgebouw hadden zich in- tusschen ook de ministers der andere ter conferentie vertegenwoordigde landen ver zameld. Zij werden in de werkkamer van minister president MacDonald door MacDonald, Hen derson en Snowden verwelkomd. Amerikaansche hulpplannen. LONDEN. 20 Juli (VD.) Naar uit Washington gemeld wordt, verluidt aldaar, dat Amerika een hulpplan te Londen wil voorleggen, dat geen politieke complicaties zal beroeren. LONDEN, 20 Juli. V.D.) Naar officieel na een conferentie van Hoover met Mills, Dawes en Morrow bekend gemaakt wordt, zullen de Amerikaansche. vertegenwoordigers op de Londensche conferentie Dinsdag de Amerikaansche hulpvoorstellen voor Duitschland overhandigen. Duitschland. Toestand bij de banken en spaarbanken te Berlijn. BERLIJN, 20 Juli (V.D.) De gedeelte lijke openstelling van het betalingsverkeer heeft weinig verandering in den toestand der banken en spaarbanken gebracht. De spaarbank van de stad Berlijn, had he denmorgen 1600 mensclien voor haar loket ten. Bij de banken heerschte zoo goed als volslagen rust en slechts enkele cliënten wer den daar geholpen Groote bezorgdheid over de pas-belasting. Het Hbld. schrijft: De nieuwe Duitsche visum-belasting van 100 Mark, die na alle waarschijnlijkheid in den nacht van Dinsdag op Woensdag te middernacht van kracht wordt, brengt nog altijd de gemoederen in Duitschland in op schudding, en afschoon deze bepaling slechts voor Duitschers geldt, volgt men toch ook in het belanghebbende buitenland de -gevolgen van dezen maatregel met eenige spanning. Wij nemen aan dat men ook in Nederland, in het bijzonder met het oog op het vreemdelin genverkeer, nieuwsgierig is hierover het nieuwste te ervaren. Het schijnt de bedoeling te zijn, dat de 100 Mark per reiziger aan de grens betaald wor den. De gevolgen voor het reisverkeer zijn moeilijk te overzien omdat tot Dinsdagavond geen visum-belasting verlangd wordt en dus de reizigers na den eersten schrik van Vrij dagavond, toen minister Treviranus de be lasting voor den volgenden dag aankondigde, hun plannen nog snel ten uitvoer konden brengen. De stroom van Duitsche reizigers naar het buitenland is daarom voorloopig weer normaal, de terugkeer van Duitschers naar hun vaderland echter groot, wat even wel eerder met het gebrek aan contant geld als gevolg van de tijdelijke sluiting der ban ken dan met de visum-belasting in verband staat. Integendeel, het verkeer naar het bui tenland is toegenomen omdat men van deze laatste dagen vóór het van kracht-worden van de verordening nog snel gebruik wil maken. Van buitenlandsche represaille-maatrege len is bij de Duitsche regeering tot heden officieel niets bekend geworden. Zeer bezorgd over de visum-belasting is de Duitsche Lufthanse, die vreest dat van Woensdag het luchtverkeer naar het buiten land zeer sterk zal afnemen. De spoorwegen klagen nu reeds over vermindering van het reizigersverkeer op bepaalde buitenlandsche groote lijnen tot 60% van het normale. De Federale Structuur Commissie LONDEN. 20 Juli (V. D.) Het ministerie voor Indië publiceert de namen van hen die uitgenoodigd zijn zitting te nemen in de fe derale structuur commissie van de Ronde Tafelconferentie die in September a.s. te Londen haar zittingen zal hervatten. De leden zijn benoemd door Eersten Minister in overeenstemming met de proce dure welke door de Conferentie is aanvaard. Behalve Sir Ramaswami Ayiar, die thans lid is van den Raad van den Onderkoning en die is herbenoemd, zijn 21 nieuwe leden aan gewezen. Onder de nieuwe Indische leden, die ver leden jaar niet vertegenwoordigd waren be vindt zich Ch'andi die is uitgenoodigd als vertegenwoordiger van het Indische Natio nale Congres. 42 jaren geleden, toen Gandhi 19 jaren oud was, is hij reeds in Engeland geweest ten einde te studeeren aan de Universiteit. Spanje. Bloedige botsingen te Sevilla. MADRID, 20 Juli (V.D.) Te Sevilla heb ben groepen syndicalisten aanvallen gedaan op politieposten. In aansluiting hierop ont stonden hevige botsingen tusschen de guarda civil en stakende arbeiders. Men vreest voor herhaling der onlusten, aangezien de alge- meene staking ls afgekondigd in de stad en de provincie Sevilla. De regeering heeft den staat van beleg afgekondigd. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde, dat hij met alle energie wilde optre den om de orde weer te herstellen. De belasting op grondbezit- en industrie met 10% verhoogd. MADRID, 20 Juli (V.D.) De Spaansche regeering heeft een decreet uitgevaardigd waarbij bepaald wordt dat de belasting op grondbezit en voor industrieën met 10% ver hoogd wordt, ter leniging van den nood der landarbeiders in Andalusië. De berichten die gedeeltelijk zijn voorge komen in de buitenlandsche bladen en waar in melding wordt gemaakt van radicale maatregelen der regeering tegen het Groot grondbezit, worden door den minister van Binnenlandsche Zaken, gedementeerd, en als fantasie gekenschetst. De Tol-Unie voor het Haagsche Hof. Prof. Bruns, de Duitsche pleiter, die de Duitsche Tolunie te verdedigen heeft, poneer de onmiddellijk de zuivere rechtsvraag. De politieke en economische merites of na- deelen, aan de voorgenomen Tolunie eventueel verbonden, dienen, zoo betoogde hij, geheel en al buiten beschouwing te blijven. Met vreugde constateerde hij dan ook, dat de Fransche regeering het met de Duitsche re geering, gelijk uit de schriftelijke procedure bleek, eens is dat de vraag „of een tolunie op den grondslag van de tusschen Duitschland en Oostenrijk op 19 Maart jJ. gesloten over eenkomst al dan niet vereenigbaar is met Oostenrijks door alle onderteekenaars van Versailles, St. Germain en het Geneefsche protocol van 1922 erkende verplichting om zijn onafhankelijkheid niet te vervreemden", louter een juridisch karakter heeft. Doch de pleiter voegde er terstond ietwat on deugend aan toe, aldus meldt het Hbld., dat zulks niet verhinderd heeft, dat er anders in datzelfde Fransche memorandum een heel lang hoofdstuk voorkomt uitsluitend aan poli tieke en economische beschouwingen gewijd. In den breede hield de Duitsche pleiter zich bezig met de vraag wat men onder het be grip onafhankelijkheid moet verstaan en met welk be grip men ten deze moet werken. Door hen die in het proces tegenover Oos tenrijk en Duitschland staan, wordt beweerd, dat hetgeen in art. 88 van St. Germain en in het Geneefsche protocol van 1922 voorkomt, t.a.v. Oostenrijks verplichting om zijn onaf hankelijkheid niet te vervreemden, geen recht gaf om tot het sluiten van het protocol in zake de Tolunie over te gaan. Prof. Bruns weerlegde de Italiaansche stelling, die hierop neerkomt, dat in 1929 er een uitbreiding van de op Oostenrijk rus tende verplichtingen zou hebben plaats ge vonden. Volgens prof. Bruns was daarvan, naar hij verder met argumenten poogde aan te toonen, geen quaestie: In het protocol van 1922 had men eenvoudig met betrekking tot de economische en financieele quaesties het rechtsgevolg van Oostenrijks algemeene verplichting om zijn onafhankelijkheid niet te vervreemden, vastgesteld. Er was niets nieuws in zijn oogen aan St. Germain toe gevoegd. Vervolgens bestreed de pleiter het Tsjechi sche standpunt. Al stond prof. Bruns zelf op het stand punt, dat men alleen met het juridische en niet met een politiek en economisch begrip van onafhankelijkheid te doen heeft, zoo liet hij toch' niet na, de noodige aandacht te wijden aan de in het Fransche memorandum voorkomende stelling betreffende het z.g. feitelijke begrip onafhankelijkheid, waarvan hier volgens de Franschen sprake zou wezen. En hij kwam dan tot deze samenvatting, die wel een zeer schel licht wierp op wat men volgens hem van de Fransche thesis moest denken: Volgens die thesis zou Oostenrijk verplicht zijn van te voren de toestemming van den Volkenbondsraad te vragen, eer het eenige verplichting zou kunnen aangaan, welke zijn economische of politieke afhan kelijkheid zou kunnen verhoogen. De Volken bondsraad zou geroepen zijn elk ontwerp overeenkomst van economische en politieken financieelen of anderen aard, die de vrijheid van handelen van Oostenrijk zou wijzigen, te onderzoeken. Ware, aldus ging prof. Bruns voort, de stelling van het Fransche memo randum juist, dan zou de onafhankelijkheid van Oostenrijk nooit bestaan hebben. STADSNIEUWS KON. LETTERL. VEREEN. „J. J. CREMER". DE TOONEELWEDSTRIJD. Aan den Nationalen Tooneelwedstrijd ter herdenking van het 50-jarig bestaan der Kon. Letterl. Vereen. „J. J. Cremer" zullen de volgende vereenigingen op de vermelde data deelnemen: 13 October 1931: Vereeniging Vrije Werk- kriing", Amsterdam met „Een Lord of een Lady", comédie in drie bedrijven door James For ster. 17 November 1931: Koninklijke Rederij kerskamer „Zwolle", aldaar met „Het dub bele leven", tooneelspel in 4 bedrijven door Willem Schürmann. 19 Januarn 1932: Koninklijke Rederijkers kamer „Jan van Beers" Utrecht met „Nma", tooneelspel in vier bedrijven door Arthur W. Pinero. 2 Februari 1932; Rederijkerskamer „Inter Amicos", Dordrecht met „De Andere", fan tastisch spel in vier bedrijven door Paul Lin- dau. 8 Maart 1932: Koninklijke Vereeniging „Litteris Sacrum", Leiden, met „Nora", too neelspel in drie bedrijven door Hendrik Ib sen. De jury bestaat uit: mevrouw Julia Cuy- pers. tooneelspeelster, J. B. Schuil, letter kundige en tooneelverslaggever; C. C. M, van Hees, oud-tooneelspeler en directeur van den Stadsschouwburg; G. Blok, tooneelver slaggever; H. Bakker, tooneelschrijver en artistiek leider van.' „J. J. Cremer", en A. Schinkel, mede-regisseur van „J. J. Cremer als plaatsvervangend lid. PROPAGANDA VOOR NED. FABRIKAAT. Door bemiddeling van de Haarlemsche Handelsvereeniging, zijn, naar men ons mededeelt, drie propagandabiljetten ver krijgbaar. waarop aanbevolen wordt het bij voorkeur koopen van artikelen van Neder- landsch Fabrikaat. Het is de bedoeling, dat winkeliers deze biljetten een plaats in hun etalages geven. NEDERLANDSCHE CHEMISCHE VEREENIGING. DE 68ste ALGEMEENE VERGADERING TE HAARLEM. De Nederlandsche Chemische Vereeni ging houdt haar 68ste algemeene vergadering heden en morgen te Haarlem. Maandagavond maak te de ontvangstcom missie haar opwach ting in het gebouw der H. B. S. aan het Santpoorterplein ter verwelkoming van het bestuur en de leden met hun dames, met hun dames. Na afloop hiervan wer den eenige bio- logische- en natuurfilms van den bekenden cineast J. C. Mol vertoond. Openingswoord voorzitter. Bij de opening der algemeene vergade ring hedenmorgen in de aula van het mu seum Heyler, heette de voorzitter, prof. dr. P. E. V e r k a d e de groote schare van aan wezigen hartelijk welkom. In het bijzonder sprak hij toe den heer dr. A. P. T. Trivelli van het. Research-Laboratorium der Eastman Kodak Fabrieken te Rochester lU.S.A), die in deze vergadering een voordracht hield over De lichtinwerking op de fotographi- sche plaat verder de drie buitenlanders, die als officieele afgevaardigden van zusterver- eenigingen aanwezig waren, nl. de heeren prof. dr. P. Pfeiffer (Bonn) voor de .Deut sche Chemische Gesellschaft" en prof. dr F G. Donnan en dr. F. A. Freeth (London) voor de Engelsche Chemical Society. Dr. Donk herdacht. Vervolgens wijdde de voorzitter o.m. de volgende woorden aan dr. A. D. Donk, den onlangs overleden secretaris-penningmeester der vereeniging: Het was een innige wensch van dr. Donk. naar welks vervulling hij sedert de oprich ting van den Haarlemschen Chemische n Kring systematisch heeft gestreefd, dat onze Vereeniging eens een algemeene vergadering zou houden in de ze stad. De eerste, nog zeer voorloopige beslissing tot het houden van een dergelijke bijeenkomst in den zomer van 1931 viel in September j .1., op dien dag vóór Donk's vertrek naar het ziekenhuis. Einde December keerde hij, na een zeer zware operatie in zijn woning terug. Aange zien zijn toestand een hervatting van zijn werkzaamheden als directeur eener hoogere burgerschool nog niet toeliet, vulde hij zijn dagen vooral met werk voor onze vereeni ging. Bergen werk in ons belang zijn in die enkele maanden door hem verricht en ook de a.s. zomervergadering had weer zijn volle aandacht. Een vrij plotselinge verer gering van zijn toestand maakte begin April een nieuwe operatie noodzakelijk. Toch vond hij de kracht en de lust om op één der aller laatste dagen daarvóór met de commissie van ontvangst ten zijnen huize te vergade ren en met haar niet alleen de groote lijnen maar ook vele detailpunten van de organi satie der zomervergadering te bespreken. Dankbaar heeft deze commissie van vele zijner aanwijzingen gebruik gemaakt. De vergadering te Haarlem, waarin Donk zich zoo verheugde, is thans werkelijkheid. Maar hij is niet meer in ons midden; op 15 April, zeer kort na de tweede operatie, nam de dood hem nog onverwachts tot zich. Na rijp beraad hebben wij gemeend geheel in Donk's geest te handelen door in de reeds gemaakte plannen geenerlei verandering te brengen. Mede zijn wij daarbij geleid door de overweging, dat een duidelijke manifestatie hier te Haarlem van den bloei de innerlijke kracht en de beteekenis der Nederlandsche Chemische Vereeniging zou zijn een hulde aan Donk's nagedachtenis; immers, de groo te opbloei onzer vereeniging in den loop der laatste jaren danken wij in niet geringe mate aan zijin 7-jarige werkzaamheid als secretaris-penningmeester. Grooten dank zijn wij Donk verschuldigd voor de liefde, waarmede hij een belangrijk deel van zijn vrijen tijd aan onze Vereeni ging offerde ,voor de bewonderenswaardige wijze, waarop hij het secretaris-penning- meesterschap heeft vervuld; voor zijn in tense werkzaamheid in tal van commissies; voor de liefderijke zorg, waarmede hij steeds over de belangen onzer tijdschriften heeft gewaakt. Treffende bewijzen van zijn be langstelling voor onze vereeniging gaf hij tijdens zijn ziekte, in de dagen van zijn eer ste verblijf in het ziekenhuis, waarop zijn toestand hopeloos werd geacht. Onder zijn nagelaten papieren bevond zich een ont werp van de begrooting over 1932, door hem in de laatste dagen voor zijn dood opgesteld. Stellig zullen wij allen de nagedachtenis in hooge eere houden van dezen man, die on der ons zooveel vrienden telde en dien wij om zijn werklust en werkkracht, zijn be kwaamheid, zijn doortastendheid en om zijn groote gaven van hart steeds hoogelijk hebben bewonderd. Het algemeen bestuur zal hedenmiddag namens de vereeniging bloemen leggen op zijn graf. Ter eere van de nagedachtenis aan onzen overleden secretaris-penningmeester verzoek ik u, u van uw zetels te willen verheffen. Hierna had een huishoudelijke vergadering plaats. Na afloop daarvan sprak dr. A. P. H. Trivelli uit Rochester (U.S.A.) over: De lichtinwerking op de fotogra fische plaat. Een fotografische emulsie wordt vervaar digd door neerslag van zilverhaloid in een oplossing van kaliumhaloid in gelatine en water met een zilvernitraatoplossing, waarbij zorg gedragen wordt voor een overmaat aan haloidionen. Daarna wordt het geheel on der voortdurend roeren bij hoogere tem peratuur gerijpt. Gedurende deze rijping vindt een omkristallisatie van het zilver haloid plaats waarbij de verschillen in de oppervlakte-energieën der verschillende kristalvlakjes zoo goed als geheel verdwijnen zoodat men in een fotografische plaat kan aannemen, dat in dit opzicht alle kristal vlakjes onderling gelijkwaardig zijn. Deze kristalletjes vormen allen octaëders van het regelmatige stelsel, welke kristallografisch gelijkwaardige oppervlakken vormen. De struktuur van deze kristalletjes blijkt bij röntgen fotografische analyse kubisch te zijn waarbij de octaëdervlakken gevormd wor den door lagen zilver- en lagen haloidato- men. Fajans heeft aangetoond, dat de bui tenste laag bestaat uit haloidatomen en Reinders toonde aan, dat deze struktuur on derbroken is door een regelmatige verdee- ling van gelatine. Fotografische platen ver- toonen verschillende eigenschappen, die niet door deze struktuur alleen bepaald kunnen zijn. Door de bepaling van de positieve Pear- INGEZONDEN MEDEDEEL INC, EN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisst raat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 'smorgens en 's-avonds met NI VA TANDPASTA 73 cts.per 'A tube. Z5cls.p. 'A tube, son-Bravals correlatiecoëfficient tusschen de gemiddelde kristal-grootte en de lichtgevoe ligheid van een fotografische emulsie kan aangetoond worden, dat in het algemeen hoogere lichtgevoelige platen gemiddeld grootere kristalletjes bevatten dan minder lichtgevoelige platen. Door bepaling van de distributie-krommen van de zilverhaloid kristalletjes van verschillende grootte in een fotografische emulsie, kon Svedberg vast stellen. dat de grootere kristalletjes in een en dezelfde fotografische emulsie lichtgevoe liger zijn dan de kleinere kristalletjes. Alle reacties wijzen er verder c.p, dat dit het gevolg is van de aanwezigheid van kernen, onzuiverheden in het zilverhaloid. Volgens Eder, Liippo-Cramer en Renwick bestaan deze kernen uit gereduceerd zilverhaloid. Sheppard en Luther toonden aan, dat zij zwavelzilver bevatten. Wlghtman, Quirck en Clark toonden echter aan, dat deze kernen zeer waarschijnlijk uit zwavelzilver en zilver beide best-aam. Hieruit laat zich theoretisch eenvoorstelling afleiden over de lichtinwer king op het zilverhaloid. Zilver en zwavelzil ver op zilverhaloid vormen een voltaïsche cel van het Becquerel-t-ype, waarbij het zilver de kathode, het zwavelzilver de anode en het zilverhaloid het elektrolyt vormen. Zilverha loid vermindert zijn electrische weerstand in licht, de electröien vertoonen een elcctrisch potentiaal en een electrische stroom treedt op, waarbij zilverionen op de kathode neer slaan, totdat de kern een grootte bereikt heeft, dat ontwikkelbaarheid geïntroduceerd kan worden. Men neemt, aan dat ongeveer 300 zilveratomen voldoende zijn om ontwik kelbaarheid te introduceeren. Het latente beeld der Röntgenstralenbe- lichting heeft andere eigenschappen. Waar de gevoeligheid van de fotografische emul sie voor gewoon licht afhankelijk is van de Ph-waarde der emulsie, is deze voor Rönt- genstralenbelichting onafhankelijk daarvan. Meidlnger ontdekte dit voor alpha-stralen, hetgeen begrijpelijk is, wanneer men weet-, dat elk alphadeeltje in botsing komende met een zilverhalold-krist-alletje, volgens Nernst en Noddack 50000 zilveratomen daarin vrij maakt. De sensibilisatie-kernen van zwavel zilver en zilver zijn voor Röntgenstralen net als de alpha-stralen inactief. Toch vertoo nen Röntgenstralen een selectief effect bij expositie op zilverhaloid-kristalletjes. Dit. re sultaat wijst op een struktuur der Röntgen stralen. Eggert en Noddack toonden aan, dat elk geabsorbeerd quantum Röntgenstralen in staat Ls ongeveer 1000 zilver-atomen van een zilverhaloid-kristallet-je vrij te maken. Dit geeft een duidelijk beeld van de wer king der Röntgenstralen op fotografische platen. De ontwikkelbaarheid van een kris talletje is dus het gevolg van een trefkans door Röntgenstralenquanta.. Met Silbersteln heeft, spreker kunnen bere kenen bij een bepaalde Röntgenstralenbe- Lichting hoeveel kristalletjes van een be paalde grootte in een fotografische emulsie ontwikkelbaar worden. Van de 40 onderzoe kingen waren 32 voorspellingen volkomen juist, 7 waren bevredigend en 1 was verkeerd Deze onderzoekingen kunnen daarom op zichzelf beschouwd worden als een aanwij zing voor de discontinue structuur van Röntgenstralen en licht naast die van andere gegevens van Einstein, Compton, e.a. Vervolgens begaven de congressisten zich naar het raadhuis, waar zij officieel door het gemeentebestuur ontvangen werden. (Zie hiervoor elders in dit nummer.) PERSONALIA. Mej. A. G. Comatj-e te Haarlem en de heer W. G. de Widt te Haarlem hebben te 's-Gra- venhage het diploma piano van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsvereeniging behaald. INTERNATIONALE BIJEENKOMSTEN VAN ANTI -Ml LITAIRISTEN. Op Zaterdag en Zondag 25 en 26 Juli heeft in den Haag een bijeenkomst in hot Volks gebouw aan de Prinsengracht plaats. Daar zullen sprekers het woord voeren uit ver schillende deelen van Europa. ONDERTEEKENT het formulier op de 1e pagina van het 1e Blad. DOET UW PLICHT. AGENDA. Heden: DINSDAG 21 JULI Groote Kerk: Orgelconcert 8.159.15 uur. Palace; „De verkeerde echtgenoot". Tooneel: Hassan Khadr. 8.15 uur. Luxor Theater: „Vogelvrij" en „Tingel- Tangel" Tooneel; Los Catalanos 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Westfront 1918". 7 en 915 uur. Veis en: Raadsvergadering 7 uur nam. WOENSDAG 22 JULI H. B. S. Santpoorterplein: Algemeene verg. Nederl. Chen^sche Vereeniging. Aanvang 9.15 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTIIEEKDIENSTEN Firma Grijseels en Van Hees, Lange Vcer- straat 14- Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halsplein 1. Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart straat 26. Tel. 13290.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5