Een reis naar Amerika. DE KAAGWEEK. EXAMENS. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 21 JULI 1931 ZEILEN. (Van onzen medewerker). Zooals we Maandag reeds kort meldden, werden de wedstrijden van Zondag door zeer fraai weer begunstigd. Hoewel er 's morgens wat weinig wind was, werd dit in den loop van den dag beter, zoodat we tenslotte van ideaal zeilweer konden spreken. Het zon netje scheen den geheelen dag lustig en overal werd er druk gebruik gemaakt, om de de vele natte kleeren en zeilen weer te dro gen. Natuurlijk kwamen op dezen stralend en dag, ook de dagjes-menschen los, zoodat we een zeer volle, voor de wedstrijdende zeilers mis schien wel te volle Kaag te zien kregen. De zes-meter zeilers schijnen ter elfder ure er nog in geslaagd te zijn alle onder linge moeilijkheden uit den weg te ruimen, en hoewel dus niet in het programma vermeld, verschenen ze ook nog aan den start. Het waren de Kemphaan IV van H. Pluygers, de Lou van W. Proehl en de Edith van H. Garbracht de ex-regenboogzeiler •Hiermee was de geheel voltallige Nederland- sche zesmetervloot op de Kaag aanwezig, niet zonder weemoed denken we aan de jaren 1925 en 1926 terug, toen er tien, twaalf zesmeters aan den start verschenen. Nu bleek in beide races Pluygers met zijn „Kemphaan" de snelste te zijn; we gelooven dan ook wel dat dit schip, dat trouwens ook het nieuwste is, verreweg onze beste zes meter is. De regenboogklasse bracht een groote ver rassing, de Jan van Veldhuizen (Rotterdam) wist zich mooi vrij te maken, trok zich ver der van de diverse beroemdheden in deze klasse niet veel meer aan en won onbe dreigd met een dikke twee minuten voor sprong. Na een langdurigen strijd tusschen de overigen, wisten tenslotte Hendriks (Sneek) en Van Staveren (Oude Wetering) zich tweedy en derde te plaatsen. Voorloopig heeft laatstgenoemde wel de beste kans op den hoofdprijs. In de 16 M2. klasse behaalde Stoel, die het schip van F. Bernard stuurde, de eerste prijs, gevolgd door Van Breemen en Jacobs, de laatste staat er voor den hoofdprijs nog het beste voor. Mej. T, de Visser, die het Zaterdag met het stormachtige weer niet tot een prijs kon brengen, behaalde er Zondag twee. In de Dames-jollen A won zij den tweeden prijs vóór mej. de Vlieger en achter mej. Ouds hoorn. Des middags bij de Juni ores-jollen (B) werd zij vijfde; uit een veld van 24 jollen geen kwade prestatie. Van de overige Haarlemmers wist alleen mej. Visker zich nog vierde te plaatsen, bij de afdeeling C: De uitslagen van de wedstrijden der jollen luiden als volgt 12 Voets-jollen A. 1. Iedeaal II J. N. Karreman 1.17.45. 2. Ree, F. A, F. Gallé 1.18.46. 3. Black Diamond, Jac. Barzilay 1.19.18. 4. Bonzo P. J. J. Huybers 1.21.16. 5. Woelwatertje II, C. C. J. Wernink 1.21.22. 12 Voetsjollen B. 1. Vagebond, Th. v. Heivert 1.24.45. 2. De Glipper II, D Kagchelland 1.29.32. 3. Ka bouter mej. H. Molenaar 1.29.43. 4. Kliever J. Kranenburg 1.31.2 5. Elf mej. T. de Visser 1.31.10. 12 Voetsjollen C. 1. It. Sweltsje A. A. van Tienhoven 1.34.31. 2. Jol 133 N.N. 1.36.55. 3. Jol- 282. N.N 1.37.41. 4 Dwarreiaar mej. H. Visker 1.39.12. 5. Good Luck J. L. v. Wermeskerken 1.39.45. Maandag. De wedstrijden zijn Maandag met een zeer krachtigen wind voortgezet en hadden een vlot verloop. De uitslagen luiden als volgt: Teamwedstrijd twaalfvoetsjollen: 1. Hunter (Loosdrecht) st. G. F. Bohre 0.58.45, 2. Boreas (Zaanlandsche) st. L. de Wit 0.58.47; 3. Bem (Loosdrecht) st. B. Maas 0.58,52. 4. Windekind (Loosdrecht) st. J. Maas 0.58.59. 5. Tulla (Zaanlandsche) st. S. de Wit; 6. Daphnia De Kaag), 7. Ree (Loosdrecht), 8. Krassin (De Kaag), 9. Woelwatertje 2 (De Kaag), 10. Boffie (Zaan landsche) Teamwedstrijd Regenboogklasse: 1. Kare kiet (Hollandia) st. J. H. van Rijm 1.32.8; 2. Holland Hollandia) st. P. P. Bos 1.34.36; 3. De Leede 3 (De Kaag) st. W. Z. van der Mey 1.34.37; 4. Duke (De Kaag) st. J. C. van der Velde 1.34.58. 5. Henni (Sneek) st. M. Hen driks 1.35,4. 6. Windekind (Sneek) st. S. Op penhulzen 1.35.45. Twaalfvoetsjollenklasse dames A. 1. Dob bertje st. Mej. G. Oudshoorn, 0.59.41 2. Elf st. mej. C, de Visser 1.1,23, 3. Pam st. mej. C. E. de Vlieger. Twaalfvoetsjollenklasse dames B: 1. Bram st. Mej. J. Veth 1.0.40. 2. Dukkie st. Mej. Eyke- ma 1.1.35. Treubklasse: 1, Treub 5, st. F. J. Bernhard 1.47.23. 2. Treub 4, st. M. van Breemen 1.48.25. 45 M2. kruiserklasse: 1. Föhn st. P. Mole naar 1.21.41. 2. Coppelstock st. K. van der Meer 1.28.58. 3. Walta st. P. Schieffer 1.22.22. Sterklasse: 1. Aldebaran. st. J. Dorsman 0.56.49. 2. Aquarius st. R. R. Trap 0.58.39. Scheldejollen: 1. Eureka, st. J. de Vries 1.43.19.. 2. Rietepiet, st. J. D. A. Hellema 1.45.0. 22 M2. scherenkruisersklasse: 1. Sperwer, st. C. A. Vermaat 1.29.11. 2. Habibi, st. G. van Dusseldorp 1.32.33. Regenboogklasse A: 1. De Leede 3, st. W. Z. v. d. Mey 1.32.37. 2. Karekiet, st. J. M. v. Rijn 1.32.56. 3. Hollandia st. C. van Staveren 1.33.4. Regenboogklasse B: 1. Westeinder, st. J. Sluizer 1.37.54. 2. El, st. A. W. K. Hoekstra 1.39.43. 3. Bruintje Beer st. mej. C. E. de Vlie ger 1.40.40. Vrijbuitersklasse: 1. Jet, st. A. Eykema 1.27.5. 2. Kaper, st. N. van de Wetering 1.32.5. 3. Dirk Duivel st. W. Feitz 1.33.48. I-Iandicanklasse D: 1. Zcenaardiè st. T Hevnen 1.29.17: 2. Buttevflv st. I. Sieuwcrts '-BM.-klasse: 1. Margotje st. J. Broeders 1.43.55; 2. Daphnia st. G. S. van Dijk 1.44.9; 3. Cobi st. G. W. van Ammers 1.44.41. Twaalfvoetsjollen klasse A: 1, Bern st B. Maas 0.5528; 2 Windekind st. J. Maas 0.56.12; 3. Ree st. F. A. F. Galle 0.56.16; 4. Tulla st. S. de W1 0.57.5; 5. Bonzo st. P. J. J. Huybers Twaalfvoetsjollen klasse B: 1. Rana st. N. de Jonge en Ans st. G. Landsman 0.59.45; 2. Tri- nil st L. van Arnold 1.0.5; 3. Wiedewiet st Tj. Bouma 1.0.7; 4. Kliever st. J. Kranenburg, Twaalfvoetsjollen klasse C" 1, Pino st. D. J. van Brummelen 0.56.59; 2. Waterhopn st, J de Vries 0.57.24: 3. Gollywog st. W. Everts 0 59.3; 4. Dwarreiaar st. Mej. H. Vicker 0.59.45 5! Mamine st. W. A, va nDorp 0.59.49. CRICKET HET FLAMINGO JUNIOREN TOURNOOI. HAARLEM-JUN.—STICHTSCHE JUN. De eerste dag van de finales van het Flamingo-junioren tournooi bracht Haarlem tegen de Stichtsche junioren. Na de overwin ningen op de H. C. C. en de Leidsche junioren volgde ook nu weer een flinke overwinning, die ditmaal vooral te danken was aan het batten van H. de la Mar en W. Kramer en het goede bowlen van H. Boeree, die in 23 overs de keurige cijfers 625 had. Bij de Stichtsche waren het alleen de drie eerste batsmen, die er wat van,terecht brachten, doch de rest bleek er weinig van te ken nen. Nadat de Haarlem-captain den toss had gewonnen en batten had gekozen, trokken R. Kramer en H. de la Mar naar de wickets. Zeer kalm batten deed de score langzaam maar zeker stijgen. Verschillende bowlers waren reeds aangezet toen, op 34, R. Kramer l.b.w. ging voor 9. Met W. Kramer op de mat kwamen de runs in een sneller tempo, hoewel Kramer in het begin niet erg safe stond te spelen. Met de lunch was de stand 701, waarvan H. de la Mar 52 not out. Niet lang na de lunch werd deze laatste voor 64 gevangen. De wickets vallen daarna plotseling snel, alleen W. Kramer ziet kans de bowlers naar behooren te spelen. Niemand was zelfs in staat de dubbele cijffers te be reiken. Eerst met de laatste man in werd Kramer door van Zeyl voor een kalme 44 gebowled. Het totaal was 151 geworden. De gebroeders Pino openden voor de Sticht sche. De oudste begon er al dadelijk flink op los té slaan en toen hij run out ging, had hij 22 runs gescoord, uit een totaal van 23. Ook Stems, die hem opvolgde, toonde niet veel ontzag voor de Haarlembowlers. De 50 ging op zonder verder wicketverlies, zoodat het er voor Haarlem vrij slecht begon uit te zien, doch toen W. Kramer Steins voor een goede 24 l.b.w. kreeg, was plotseling alle tegen stand gebroken. Van 256 werd het 875. Wie nu dacht, dat het wel spoedig zou zijn af- geloopen, kwam bedrogen uit, daar de laatste batsmen er behagen in schepten ongeveer anderhalf uur lang, de bal tegen te houden. Toen het totaal 99 was, werd de laatste man gebowled en had Haarlem dus met 52 runs gewonnen. De volledige scores waren als volgt: Eerste innings Haarlem. R. Kramer, l.b.w., b. E. Pino 9 H. d. la Mar, c. Van Lelyveld, b. Van Zeyl 64 W. Kramer, bowled Van Zeyl 44 H. Boeree, run out 2 W. Langeraar, bowled Van Zeyl 5 J. de la Mar, c. Lepierre, b. Van Zeyl 0 R. de Vries, bowled Lapierre 9 K. Heimig. c. Van Zeyl, b. E. Pino 3 P. Dankelman, l.b.w., b. Lapierre 7 A. Heimig, c. Van Zeyl, b. Lapierre 0 A. v. d. Bergh, not out 0 Extra's 8 Totaal 151 Bowlingcijfers: E. C. Pino B. van Zeyl K. Rees Lapierre Holtzapfel 17 24.5 18 3 7 31 2 3 59 4 2 10 0 7 31 3 0 12 0 Eerste innings Stichtsche: E. Pino, not out 26 F. Pino, run put 22 H. Steinz, l.b.w., b. W. Kramer 24 L. Lapierre, bowled W. Kramer 4 B. van Zeyl, c. W. Kramer, b. H. Kramer 3 J. Holtzapfel. c. Langeraar, b. Boeree 0 A. van Haaften, bowled Boeree 0 A. Rees, bowled Boeree 2 H. van Lelyveld, cand. b. Boeree 2 H. ten Benael, run. out 3 H. van Bentler, bowled Boeree 2 Extra's 11 Totaal 99 Bowlingcijfers: J. de la Mar H. Boeree W. Kramer 22.5 16 1 15 7 25 18 R. C. H. Ill—ROOD EN WIT IV. R.C.H. gaat eerst batten en brengt het tot 80. waarvan van Eck 27 (4 vieren) en H. Zonneveld 16, Wides 10. Slingenberg bo wide 632 (17 overs, 7 maidens). Faber 111, Schmeink 015. Poederbach 37 (10 1/2 overs, 5 maidens). Als het totaal van Rood en Wit 11 is, gaat v. d. Togt run out en Slingenberg retired. Poederbach wordt op 69 gevangen voor een goede 26. 3 Het totaal wordt tenslotte 82 voor 8 wickets F.aber 13 en extra's 10. Zonneveld 13. Van der Mey de Bie 324. Van Eck 012, Siegeris 06. STEUN VOOR PARIJS 1931. Verscheidene personen hebben zich reeds bereid verklaard zitting te nemen in het co mité van aanbeveling voor het steuncomité te Parijs. Daaronder zijn de volgende stad- genooten: H. M. v. Bemmelen, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot"; C. L. v. d. Bilt, lid der Tweede Kamer. DR. J. J. TESCH. Tot deskundige in het comité, dat op 9 September te Genève zal bijeenkomen ter bespreking van de regeling van de walvisch- jacht( is benoemd dr. J. J. Tesch, chef der afdeeling zeevisscherij van het Rijksinstituut voor Biologisch visscherij onderzoek. JUBILEUM ALBERT HEYN. Op 23 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de firma Albert Heyn te Haarlem haar eerste kruidenierszaak opende. MGR. NOLENS' TOESTAND. Naar de Tijd bericht hebben de genees- heeren mgr. prof mr. dr. W. H. Nolens, die van de werkzaamheden op de arbeidsconferentie te Genève afgemat is teruggekeerd, in ob servatie genomen en voorloopig volstrekte rust voorgeschreven. Mgr. Nolens wordt verpleegd door de Zus- ters van den H. Carolus Borromaeus in het Gesticht aan de Prinsegracht te 's-Graven- hage waar hij woont. INGEZONDEN geplaatst, wordt ,de kopij den inzender niet Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet teruggegeven. VREDESWERK VAN HET N. C. I. K. B. Tot alle leden van middenstandsvereeni- gingen en vrienden van den middenstand wendt zich het bestuur der vereeniging „Nederlandsch Centraal Instituut voor de Kennis van het Buitenland" (N.C.I.K.B.), met het verzoek om medewerking, ter bevor dering van wederzijdsche belangen. Hoewel de directie der fa. Schenker en Co., te Rotterdam reeds eenige localen van het Schenkergebouw gratis ter beschikking ge steld heeft, kan de vereeniging geen perso neel te werk stellen, omdat haar kapitaal nog te klein is. Als middel om dit kapitaal te vergrooten, besloot de ver. N.C.I.K.B. (goedgek. bij Kon. Besl. van 2 Dec. 1929) in haar laatste jaarver gadering de mogelijkheid van het slagen van een loterij ten bate van het vredeswerk van het N.C.I.K.B. te onderzoeken. Voor den handeldrijvenden en industriëlen middenstand zal het werk der vereeniging van zeer groot belang kunnen zijn: sociale, politieke en economische vrede is immers een onmisbare voorwaarde voor groei en bloei van den middenstand. Het behoud ervan te be vorderen door het wegnemen van misver standen, het verzamelen en verspreiden van objectieve en betrouwbare gegevens omtrent feiten, toestanden en verhoudingen op sociaal politiek en economisch gebied in Nederland en het buitenland, dat is nu juist de taak, die zich de vereeniging gesteld heeft. Voor dit vredeswerk meent zij op den steun van alle middenstanders en middenstands vrienden te mogen rekenen. Het bestuur vertrouwt daarom op een goede ontvangst bij alle middenstanders en mid denstandsvrienden van het volgende voor stel: Wanneer tot een loterij ten bate van het vredeswerk van het N.C.I.K.B. besloten wordt en middenstandskringen voldoende medewer king verleenen, dan zullen alle prijzen be staande uit bons op goederen uitsluitend te leveren door of via leden van middenstands- vereenigingen! Aan den winnaar van een prijs zullen dus de adressen van die middenstanders van zijn woondistrict worden meegedeeld, welke hun medewerking verleend hebben tot het slagen der vredeswerk-loterij van het N.C.I.K.B. De door producenten voorgeschreven verkoops prijs zal door het N.C.I.K.B.-bestuur aan den middenstander-leverancier ten volle worden betaald. Middenstanders! U helpt u zelf door ons te helpen! Zendt dus onderstaande bereidverklaring in: Ondergeteekende (naam en adres duidelijk invullen) te (straat en huisnr.) (plaats) aangesloten bij (naam der middenstandsver.) verklaart zich bereid, onmiddellijk na het totstandkomen der (eerste) Vredeswerk-loterij van het N.C.I.K.B. a) tot afname en betaling van (aantal) loten a f 1.per lot met 10 pet. (wettelijk maximum) reductie, tegen half- maandelijksche afrekening van het verkochte. (Datum) (Handteekening) het N. C. I. K. B.-bestuur p.a. notaris A. B. DAM, Diergaardelaan 17, Rotterdam. Namens het bestuur der vereeniging Nederl. Centraal Instituut voor de Kennis van het Buitenland Dr. E. E. J. MESSING, Rotterdam, voorzitter, Drs. W. G. SCHRIJVER,Rotterdam secretaris, A. B. DAM, bestuurslid. DE VREDESBEWEGING. De heer Joh. Op 't Eynde, voorzrtter der Nooit meer Oorlog federatie klaagt over het geringe aantal personen dat zich aansluit bij eene Vredesvereeniging. Hij vraagt zich af wat daar de oorzaak van kan zijn. „Is het gierigheid? Om een a twee gulden per jaar te missen voor het meest urgente van deze dagen? en heeft men wèl geld over voor de ervaring van deze afschuwelijke sen satie? Is het onverschilligheid, zoodat we moeten aannemen, dat de ellende van den oorlog door deze toeschouwers ten volle verdiend wordt? Of is het schroom om uit de rij te treden en voor zijne meening uit te komen? Kudde geest in slechten zin? Laten we hopen, dat het laatste de waar heid het meest nabij komt! De minst erge oorzaak van drie kwade! zich eens vermanne en de gelederen van het Wredesleger moet moed en overtuiging kome versterken Men late zich onmiddellijk inschrijven. Er is gelegenheid om zich bij elke vereeniging van iedere richting aan te sluiten!" DE OPHEFFING DER EEN- MANSWAGENS OP 'T TRAJECT SCHOTEN-HEEMSTEDE. M. de R„! Na het opheffen der éénmanswagens op het traject SchotenHeemstede is de wagen- loop nu zoo dat om den andere een volgwagen is. Nu zijn de bekende oude motorwagens beschilderd met in en uit. Neemt men in zoo een wagen plaats en gaat aan een stop plaats de voordeur open voor het uitlaten van reizigers, dan wordt men, begrijpelijk met de stormperiode der laatste dagen, er om zoo te zeggen in of uitgewaaid, wat dan voor de inzittenden minder aangenaam is, waardoor ik dan ook verscheidene malen een verwensching aan het adres van de directie vernam, die zooiets instelde, te meer daar de meeste wagenvoerder/s de manier van sluiten der éénmanswagen nog toepassen en dit niet doen direct na het uitstappen van b.v. één reiziger terwijl er achter nog meer instappen, neen dit geschiedt meestal als de wagen reeds in beweging is. De wagenvoerder staat vóór den sterken tochtstroom, stond die er tusschen dan zou m.i. de deur spoediger ge sloten zijn maar de reizigers in den wagen moeten er maar tegen kunnen. Gaat men van Heemstede bezuiden de Blauwebrug naar richting Haarlem en laat men een dienst zonder volgwagen zoo het Het Wellington-Hotel. In het New-Yorksche hotel „Wellington" ontmoette ik een der leidende figuren uit de Amerikaansche handelswereld, van welke gelegenheid ik gebruik maakte om eens het een en ander te vernemen over de beteeke- nis van het leven in de Vereenigde Staten. Mijn zegsman, een geboren New-Yorker, zette zijn pijp recht en begon een betoog over zooals hij het zelf noemde Ameri kaansche democratie. Nadat ik hem reeds in den beginne had kunnen bewegen niet al te snel zijn vele merkwaardige opmerkingen op elkander te laten volgen, was het mij moge lijk, eenige aanteekeningen te maken, die ik in het onderstaande zoo volledig mogelijk verwerk. De Amerikaansche republiek zoo begon hij heeft zich een belangrijke positie weten te verwerven, dank zij het gevoel van kameraadschap, hetwelk van den beginne af heeft bestaan bij haar voorvechters en heden ten dage nog bestaat. De totstand koming van een republiek in Europa ge woonlijk gepaard gaande met het sterk op den voorgrond treden van een zeker ge deelte der bevolking heeft gevolgen, welke in de Vereenigde Staten onbestaanbaar zouden zijn, omdat de volkseenheid daar, zelfs onder die omstandigheden, bewaard zou blijven. Zeker, er is een begin van acten- vorming waar te nemen, zoodat een zekere groep zich tot de gezeten Yankee-families rekent, terwijl ook de „new-corners" een split sing zouden kunnen veroorzaken, maar dat alles heeft voor het Amerikaansche volk in zijn geheel geen beteekenis. Juist den Europeaan zal, na zijn aankomst, weldra opvallen, dat het hier ontbreekt aan duide lijk gescheiden levensnormen. In Europa stelt een ieder die vermogend is, of op andere wijze uitblinkt boven de midden moot, er prijs op, daarvan zoo duidelijk mogelijk te. doen blijken. Men wenscht in Europa „standesgemasz" te leven. De Amerikaan kent dat niet en begrijpt Amerikaansche democratie. dat niet. Zeker, ook bij hem bestaat een neging om zijn buurman te willen over vleugelen, maar zijn eerzucht is geen andere, is geen meer geperfectionneei'de, dan van dienzelfden buurman. Het eenige onder scheid, dat ten slotte te vinden is, ligt hierin dat de een met meer succes en ook sneller de verschillende trappen aflegt dan de ander. In het kort: de overgang van Ford, naar Buick en daarna naar Cadillac enz. is voor allen bereikbaar; men doet over het bereiken der verschillende étappes evenwel niet allen denzelfden tijd. Men voelt zich niet beter, of voornamer dan een ander, omdat men sneller zijn Ford voor een Cadillac heeft kunnen verwisselen. Daarin wordt alleen een soort sport gezien en het geheel Amerikaan sche leven kenmerkt zich door de zinspreuk: „The greatest happiness for the greatest number". In dit verband wees mijn zegsman op Henry Ford, die zijn geheele leven niets anders heeft nagestreefd; die een geheel ander „kapitalist" is, dan wij „Europeanen, in kapitalisten zien. „Deze Amerikaansche kapitalist trekt zijn neus op, als er ge sproken wordt over een zekere jacht naar den dollar. Ieder in Amerika heeft gelijke rechten op dat j acht-terrein en wie den meesten buit weet binnen te brengen, wordt als de „grootste" aangezien of hij Ford of Rockefeller heet. Dat beteekent intusschen niet, dat Amerika vrij zou zijn van uitbui ting: ook die komt voor, maar boven alles domineert de gedachte; het levenspeil van het geheele volk te verhoogen. Dat is nigt uitsluitend democratisch, maar het is ook uit een zakenoogpunt bekeken, zeer verstan dig. De vermeerdering van de behoeften prik kelt de productie en den afzet, dus ook de koopkracht van de groote massa, wanneer de loonen zich tenminste omhoog bewegen. Daarbij (nog altijd is mijn zegsman aan het woord) zal het opvallen, dat in Amerika een ver doorgevoerde normalisatie bestaat met betrekking tot gebruiksvoorwei*pen, een mogelijkheid, die alleen bestaat bij een ver doorgevoerde democratie. In Europa bestaat precies het omgekeerde; een groote ver scheidenheid op dat gebied met geen andere bedoeling dan om den een boven den ander te kunnen doen uitblinken, maar waai*van het resultaat is, dat men een versnipperde productie ziet ontstaan, met al de bezwa ren, daaraan verbonden. Deze democratische normalisatie heeft zich in Amerika niet al leen voltrokken over tal van gebruiksartike len, maar ook over de menschen. Of deze laatste normalisatie ook ten gevolge heeft gehad een doelmatige vermeerdering der be volking is natuurlijk e exiprobleem „an und für sich". De menschelijke normalisatie, hier boven aangeduid, beoogt: het scheppen varï een normaal type met democratische nrin- cïpes. Ik heb gemeend deze ontboezeming vooïf de lezers van Haarlem's Dagblad zoo dui-i' delijk mogelijk op schrift te moeten stellen* Ieder hale er het zijne uit. Met veel zoxï' ik mij misschien kunnen - of moeten vereenigen, met veel ook niet. Men bedenkei evenwel, dat alles gezegd werd door eeri volbloed New-Yorker, die misschien ook wel te veel heeft gekeken door een eenzijdige** bril. New-York. MOLLERUS, een motorwagen i n en u i t is, passeeren, om niet in zoo een tochtwagen te gaan en' wacht men op den volgenden met volgwagen, dan is men nog even ver, daar de conducteur al gauw roept „hier instappen volgwagen ge sloten". Wel stapt aan de Blauwebrug weer een conducteur op en is de wagen weer ge opend. Wanneer de volgwagen ook geopend was op bovengenoemd traject zouden vele reizigers hiermede ingenomen zijn. Nu mag hiertegen in gebracht worden: dan kan er bijv. op het traject van driesprong tot Olm misbruik van gemaakt worden. Zeer juist. Maar dit is eveneens het geval tusschen Olm en eindpunt als de conducteur van. den volgwagen aan de Blauwebrug is afgestapt. Zulks maakte ik een dezer dagen mede. Er tapte namelijk een reiziger in aan de Olm om weer uit te stappen aan de IJze- renbrug, dus zonder plaatsbewijs. H. J. S. De bekendste Europeesche Staatslieden en Geneefsche vertegenwoordigers, hebben herhaaldelijk verklaard, dat zij niet slagen kunnen, zonder den moreelen steun van de naties. Teekent dus het Petitionnement voor Internationale Ontwapening. NIEUWE AANSLAG OP JACK DIAMOND BERAAMD. CAIRO (Staat New York) 20 Juli (Reuter) De politie heeft een achttal manixen ge arresteerd, die het plan hadden Jack Dia mond te vermoorden. Zij waren in het bezit van meer dan dertig mitrailleurs en gewe ren en revolvers. DAWES NAAR WASHINGTON VERTROKKEN. CHICAGO, 20 Juli (Reuter). Dawes, de Engelsche gezant in de Vereenigde Staten is naar Washington vertrokken om een onder houd te hebben met Hoover. Hij is voorne mens 22 dezer naar Londen scheep te gaan. BESCHONKEN AUTOMOBILIST. Gisteravond om kwart voor 12 reed op den Zijlsingel een auto, waarvan de oestuurder in kennelijken staat van dronkenschap verkeer de. De man is door de politie aangehouden en op het politiebureau ter ontnuchtering in bewaring gesteld. Proces-verbaal is opgemaakt. DIEFSTAL VAN SCHOENEN, De politie heeft proces-verbaal opgemaakt? tegen drie hier ter stede wonende timmer-* lieden, die werkzaamheden verrichten aan dei kazerne aan den Koudenhorn en ieder een, paar schoenen ontvreemd hadden. 1 Een dier timmerlieden is op heeterdaad bé- trapt door een sergeant van de militaire po- litie. De schoenen zijn in beslag genomen. MAATSCHAPPIJ „ZANDBERGEN". Wij ontvingen het jaarverslag over 1930j van de Maatschappij „Zandbergen", tot op voeding van weezen en andere minderjari gen in het huisgezin, waaraan wij het vol gende ontleenen: Steeds grooter wordt het aantal kindei'en, waarvoor plaats noodig is en onder dit aan tal namen de kindei^en van gescheiden ouders een steeds grooter plaats in. Opne ming moet dikwijls geweigerd worden. De bouw van een nieuw tehuis zal noodig zijn. Hiertoe is trouwens i-eeds besloten, f 50.000 is voor dit doel noodig. De leden der Maat schappij worden in het verslag opgewekt, bijdi-agen te sturen. De categorie staatswezen is aan het uit sterven. Opneming van 130 kindei'en werd door verschillende personen en lichamen in 1930 gevraagd; slechts 28 konden worden opgeno men. TOELATINGSEXAMEN H. B. S. 5-J. CURSUS. Voor het toelatingsaxamen le klasse zijn L. M. A. v. Hecking Colenbrander, M. Janett, H. H. Straus, Ey. F. Houber, D. Maas- sen, II. Cohen, H. G. Postema, A. M. Tijsse- ling, J. Aarts, J. F. Walburgh Schmidt, W. le Fèbre, P. A. de Korte, B. Mewe, J. van Tertholen, C. S. G. Noordhoff, T. Klerk, J. Kisjes, M. v. d. Velde, M. Sanders, H. C. Pan- huyzen, H. v. d. Colk, T. Houtman, C. A. ten Seldam G. J. Boersbroek,. M. HeLsdingen, R, S. Wafelmaxx, J. Nugteren, Th. J. G. Jansen H. E. DilodH. E. Wilod Versprille. H. L. J. Nater, A. Strang, A. Langeraar, H. N. Vis ser, M. Phenning, G. A. v. Apeldoorn, A. v. Meel, C. H. Knolle, H. de Wit, W. Pape, W. N. M. Kok, M. A. M. Dik, D. van Pareeren, F. W. de Vrijer, E. de Visser, H. Waning, M. v. d. Berg, Eth. H. J. Meyer, P. C. H. Steen ken. C. Prinsen. H. J. Tjaden.E. v. Eykern, A. Boelhouwer, Ca. v. IJzerloo. A. Wille, M. J. Yetsenga, A. F. C. Morlang. W. van Hees, J. G. Richert, F. W, Watjes.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 8