IJMUIDEN ONZE NOORDZEEVISSCHERIJ. HAARLEM'S DAGBLAD Maatregelen ter verbetering van den vischstand. Door het hoofdbestuur van den Neder- landschen bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders is een enquette inge steld onder de trawlerschippers, teneinde een overzicht te krijgen inzake de verbetering van den vischstand en het pufaanvoerver- bod. De binnengekomen antwoorden zijn tot een lijvig dossier bewerkt, hetwelk aan de betrok ken Ministers, Kamerleden en autoriteiten op vischerijgebied ter bestudeering gezonden zal worden. Het hoofdbestuur hoopt langs dezen weg bereikt te hebben, dat meer bekendheid ge geven zal worden in allerlei kringen, hoe door de menschen uit het vak over de meest ur gente vraagstukken geoordeeld wordt. Wij laten hieronder verschillende vragen welke gesteld zijn, volgen en zullen hier tevens een der meest uitvoerige antwoorden van een schipper publiceeren, ofschoon wij zeer goed weten dat in dit opzicht de prak tische ervaringen die men op doet, niet uit sluitend de maatstaf kunnen zijn. Wij zijn er bijv. van overtuigd dat de praktijk nooit aan het licht gebracht zou hebben dat het broed of het zaad van de grondvisch zich naar de oppervlakte van den waterspiegel een weg baande in tegenstelling met de kuit van de haring. Toch zijn wij van oordeel dat de wetenschap geput uit de praktijk aller minst verwaarloosd mag worden, doch juist de sluitsteen moet en kan vormen voor het geheel. Echter mag nooit vergeten worden de hooge waarde die toegekend moet worden aan het biologisch onderzoek, juist in het be lang van het bedrijf. De eerste 3 vragen behelzen het nemen van maatregelen ter verbetering van den visch stand en of deze noodzakelijk geacht wor den; zoo ja, of dan een verbod van aanvoer van puf bevorderlijk wordt geacht, zoo niet, of dan een gedeeltelijk pufaanvoerverbod ook van beteekenis zou kunnen zijn. De antwoorden luiden over het algemeen dat het wel noodig geacht wordt maatregelen te treffen ter verbetering van den vischstand doch dat een verbod van aanvoer van puf hier niet bevorderilijk kan zijn omdat de meeste puf dan in zee overboord gegooid moet worden en gerekend moet worden dat hiervan minstens 90 pet. dood is door ver schillende oorzaken. Ook een gedeeltelijk puf-aanvoerverbod wordt van geen beteekenis geacht, omdat het de schokkers zijn welke een zekeren tijd van het jaar doelbewust op puf gaan vis- schen en dit geheel in het niet verzinkt bij de massavernietiging welke noodwendig plaats vindt door trawlers en loggeds. Verder wordt gevraagd of het voordeel van zulk een verbod opweegt tegen de nadeelen die het met zich mede brengt voor visschers en industrieën. Men is van meening dat een pufverbod zou kunnen leiden tot groote nadeelen, vooral wat betreft de verschillende vischmeelfabrie- ken, eendenfokkerijen, de arbeiders in ge noemde bedrijven en niet het minst de be manning van de stoomtrawlers. Door het aan brengen van puf worden de geringe verdien sten op de trawlerloggers eenigszins aange vuld, wat hun bij een pufverbod ontnomen zou worden. Wat de uitvoerbaarheid betreft om be paalde plaatsen, waar niet gevischt mag wor den aan te wijzen, is men van meening dat deze plaatsen ieder jaar opnieuw vastgesteld dienen te worden en liefst door een inter nationale regeling, waarbij een commissie samengesteld moet worden, bestaande uit personen uit de voornaamste landen van Europa die de zeevisscherij uitoefenen. Deze commissie dient districten aan te wijzen waar volgens nader aan te geven voorschriften niet of .tijdelijk niet ge vischt mag worden. Iedere mogendheid be last zich dan met de taak om haar aange wezen district af te bakenen. Voor onderzoekings- en politievaartulgen zouden een aantal trawlers onder leiding van een kruiser of ander moederschip gebruikt kunnen worden. Op de vraag waar men zich die plaatsen gedacht had, werden genoemd de Deensche-. Duitsche- en Hollandsche kust, welke groote paaiplaatsen zijn voor tong, tarbot, schol, kabeljauw en diverse andere voschsoorten, doch voornamelijk platvisch. Een paar flinke afmetingen tusschen 54 gr. N.B.50 gr. NJ3. en 0 gr. O.L.—5 gr. O.L. werden gewenscht en in het bijzonder voor schelvlsch, haring kabeljauw enz., tusschen 57 gr. N.B.—58 gr. N.B. en 1 gr. O.L.—5 gr. O.L., waar zich de groote paaiplaatsen voor de rondvisch be vinden. De grootte van de z.g. broedplaatsen werd als volgt aangegeven: Denemarken, district A verdeeld in vier vakken: Vak 1: van de Deensche kust af naar zee tot op 56 gr. N.B. naar 7 gr. O.L., vandaar naar het Zuiden tot 55 gr. N.B. en 7 gr. OI. Vak 2: Van de Deensche kust af op 55 gr. NB. naar zee tot 7 gr. 50' O.L. vandaar naar het Zuiden tot het lichtschip Amrum vervoleens in schuine koers naar het licht schip Norderneij tot 54 gr. N.B. en 7 gr 15' O.L. Vak 3. t Vanaf de Duitesche kust naar het noorden 54 er. N.B. en 5 er. O. L. vandaar naar het. zuiden tot aan' de kust. Vak 4. Van de Hollandsche kust af naar het noorden 54 gr. N.B. en 5 gr. O.L. tot 54 gr. N.B. en 7 gr. O.L. weer naar de Hol landsche kust. Holland: District B. verdeeld in vier vakken tezamen WOENSDAG 22 JUL! 1931 groot 2 lengte en 2 breedte graden in een vierkant, van 54 gr. N.B.—3 gr. O.L. en 54 gr. N.B.5 gr. OXi. af naar het noorden tot 56 gr. N.B.3 gr. O.L. en 56 gr. N.B.—5 gr. O.L. Engeland: District C. verdeeld In vier vakken als bij B. aangegeven en vanaf 54 gr. N.B.—0 gr. O.L. en 54 gr. N.B.2 gr. O.L. naar het noorden tot 56 gr. N.B.—2 gr. O.L. Duitschland: District D, verdeeld in vier vakken tezamen groot 1 lengte graad en 4 breedte graden naast elkaar vanaf 57 gr. N.B. 1 gr. OL. en 57 gr. N.B.5 gr. O.L. naar het noorden tot 58 gr. N.B.1 gr. O.L. en 58 gr. N.B.—5 gr. O.L. Dergelijke als voorbeeld aangehaalde af gezette gebieden worden van zeer groot be lang geacht en kunnen volgens de schippers geen nadeelige gevolgen met zich medebren gen. De vraag of ook geen verbetering bevorderd zou kunnen worden door het bepalen van een maaswijdte, werd over het algemeen ontken nend beantwoord, doch de bevissching met z.g. „Fransche Patent" het z.g. Vigneron Dahl vischtuig wordt zeer nadeelig geacht. Verder werd nog opgemerkt dat nu in Juli a.s. te Parijs het „Congres Internationale de Pêche et d' Agriculture" wordt gehouden en hieraan de voornaamste visscherijlanden der wereld deelnemen, ook de Nederlandsche re geering zich zal doen vertegenwoordigen. Een schipper schrijft het volgende: .Baat het kleine Nederland op dit congres toonen dat het courage bezit en belangrijke vraagstuk ken naar voren brengen zooals, de verbete ring van den vischstand, de noodzakelijkheid van afgezette gebieden en zoo meer. Hierdoor zou men kunnen toonen dat men het niet laat bij onderling gediscusseer in eigen land, maar gedachten tracht te ver wezenlijken. 't Wil mij voorkomen dat deze gedachten zouden gewaardeerd worden door de buiten landers. Voor andere zeeën zouden b.v. Frankrijk, Engeland, België en Duitschland districten kunnen aanwijzen voor broed of teeltplaat sen. Engeland heeft plannen om een millioen kleine schol van de Deensche kust over te brengen naar de Doggerstreken Indien de visch levend overgebracht kan worden is dit werkelijk een goed idee, doch bestaat er geen bescherming, maar zou men mogen visschen zooals men dit maar wenscht dan zal van deze onderneming ook niet veel terecht komen. De reederijen van stoomtrawlers bij ons verkeeren in de verbeelding dat loggers en schokkers, doordat zij voornamelijk de puf aanbrengen, den massamoord plegen op de Noordzee. Zij beschuldigen genoemde visschersvaar- tuigen van de vischverdelging, terwijl zij zelf met hun schepen de geweldigste verwoesting met andere trawlers uit het buitenland aan richten, die zich maar denken laat. Ziehier een fatale vergissing, waarschijn lijk te danken aan de beslommeringen der reederijen van den laatsten tijd die de reeders tot wanhoop drijven, daar zij hun exploitatiekosten niet meer kunnen dekken, omdat de kosten van uitrusting hooger zijn dan de opbrengsten van de gevangen visch. Dit is in hoofdzaak te danken aan den aanvoer van slechte kwaliteit visch en van geringe aanvoer van goede kwaliteiten. In den tijd dat de kabeljauw enz. haar kuit en hom paait is dat soort visch weinig of niets waard. In de wintermaanden kunnen deze schepen af en toe met mooie vangsten binnen komen, terwijl dan de hom en kuit nog niet rijp zijn. Nu worden de loggers en de schokkers ern stig beschuldigd, maar de loggers visschen voor het grootste gedeelte van het jaar op de haringvisscherij met de vleet. Hiermede verdelgen zij om te beginnen al vast niet de haring, terwijl de trawlers door de broedplaatsen vegen dat het een lieve lust is. De schokkers visschen als 't ware tegen het strand aan of 30 a 40 mijl uit de kust, doch heel zelden benoorden het lichtschip „Haaks" of bezuiden het lichtschip „Maas". Vervolgens brengen zij 't meest als puf aan kleine schar of wijting en naar verhouding maar heel weinig schol. Als de loggers van de haringvisscherij terugkomen, gaan ze de trawlvisscherij uit oefenen en vertoeven tusschen het zelfde aangegeven traject als de schokkers. Eenige sleepboottrawlers uit Zoutkamp bren gen weer meerendeels ondermaatsche schol aan als puf. Deze bootjes behooren echter ook tot ciezelfde vernielers als de andere groote trawl-visscherij welke de visscherij uitoefent boven de 53 gr. N.B. Er zijn zeer veel menschen die hun opinie al ten beste hebben gegeven over het vraag stuk van overbevissching, maar meestal blijkt er wel uit dat zij op 't gebied van de zee- visscherij niet deskundig zijn, of althans geen practisclie ervaringen hebben opgedaan. Er zijn er ook die zich schijnbaar druk maken, maar hun bemoeiingen zijn meer be rekend op eigenbelang, dan op t belang van de visscherij in 't algemeen. Indien men dan ook zou overgaan om èn één Internationale- en één Nationale Vis scherij Commissie in 't leven te roepen dan zouden volgens mij, behalve wetenschappe lijke personen, ook menschen van de practijk in deze commissie zitting moeten hebben. Deze beiden hooren elkaar aan te vullen in het wezenlijk belang van de zaak, wier behar tiging zeer zeker een algemeen volksbelang is". (Nadruk verboden). SCHEEPVAARTNTEUWS. Het Spaansche s.s. „Kauldi" is Dinsdag morgen met een lading ijzererts van Bougie aan het Hoogoven bedrijf IJmuiden aange komen. Na haar lading steenkolen aan het Hoog ovenbedrijf IJmuiden te hebben gelost, ia het Engelsche s.s. „Wallsend" Woensdagmorgen in ballast naar Gdynia in Polen vertrok ken. Het Nederlandsche s.s. „Stad Zaltbommel" is Maandagavond met een lading ijzererts van Bilbao naar IJmuiden vertrokken en wordt a.s. Vrijdag aan het Hoogovenbedrijf verwacht. Het Engelsche s.s. „Afon Dulais" is Dinsdag middag in ballast van Honfleur naar IJmui den vertrokken en wordt hedenavond aan het Hoogovenbedrijf verwacht om een lading ijzer in te nemen. Het passagiersstoomschip „Oranje Nassau" van de K.N.S.M. is Dinsdagmiddag met pas sagiers en stukgoederen van Amsterdam naar West-Indië vertrokken. Het Spaansche s.s. „Alu Mendi", hetwelk op Zaterdag 18 Juli met een lading ijzererts van Bona vertrok, wordt a.s. Zondag aan het Hoogovenbedrijf IJmuiden verwacht. Het motorpassagiersschip „Marnix van St. Aldegonde" vertrekt heden, Woendagmiddag met passagiers naar Nederl. Oost-Indië. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen: 21 Juli. Ned. Orpheus, Kopenhagen. Eng. motor, Spondilus, Curagao. Ned. Brion, Bordeaux. Spaansch, Kauldi, Bougl. Zweedsch, Falksten, Odka. Zweedsch, Embla, Gesier. Uitgaande schepen. .21 Juli. Lett. Spidolo, Danzig. Zweedsch, Mundfos, Rotterdam. Ned. Oth, Noordzee. Ned. Salabangka, Antwerpen. Ned. Oranje Nassau, Curagao. Ned. motor, Rotterdam, Baton Rouge. Ned. Rijnstroom, Huil. Duitsóh, Astarte, Bremen. Ned. Drechterland, Antwerpen. Engelsch, Stanislas, Leeds. Pool, Wilnau Gdynia. Eng. Laverock, Londen. AANBESTEDING. Bij de gisteren door den heer Ant. ten Broeke gehouden aanbesteding voor het bouwen van een schaftlokaal aan de Zuid zijde der Visschershaven voor rekening van de afd. van den Ned. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders, was ingeschre ven als volgt: P. Cupido f 12425. Fa. P. Heere en Zn., f 11980; N.V. Timmerwerken v.h. Zijp en Homburg f 11946; N.V. Aannemers Mij. Vel- sen f 11675; J. de Waard f 11620; J. Lindhout f 11189. Fa. Mulder en Rijke f 10800. M. J. Rolvink f 10799. P. J. Dalmeijer f 10795. Fa. van Beelen env. d. Plas f 10740, tewijl de be- 'grooting f 10537 bedroeg. De gunning werd aangehouden. FOSFOR IN DE OOGEN GEKREGEN Maandagmiddag, zoo verneemt de Tel. uit IJmuiden, verrichtte de 29-jarige ongehuwde bankwerker R. Stephan, wonende te IJmui- den-Oost, reparatie-werkzaamheden aan een pomp, voor het opvoeren van een mengsel van fosfor en gips. Doordat hij vergat een afsluiter dicht te maken, kreeg hij plotseling een straal van het mengsel in beide oogen. Na in de ver- bandkamer voorloopig behandeld te zijn, werd hij per auto naar de oogarts, mevr. dr. Thlel te IJmuiden vervoerd. De toestand van zijn oogen bleek niet van dien aard te zijn, dat op neming in een ziekeninrichting direct nood zakelijk werd geacht, zoodat hij zich voorloo pig naar zijn woning kon begeven. VAN DE WESTKUST. De stoomtrawler Zaanstroom 4 IJm. 197 van de visscherij mij. Zaanstroom kwam gisterenmiddag binnen met 292 manden visch, waarvan 190 manden Hake. Ook de Azimuth IJm. 195 van de zeevisscherij mij. Neerlandia I kwam van de Westkust binnen met 280 manden visch, waarvan 185 manden Hake. GOEDE VANGST. De stoomtrawler Adelante IJm. 19 van de firma Erenst en Weimar kwam te IJmuiden binnen met 640 manden visch gedurende een vischtijd van zes dagen. GROOTE AANVOER MAKREEL. De Duitsche stoomtrawler Neu Fundiand H.C. 106 kwam binnen met 570 mande» visch, waarvan 330 manden makreel. VISSCHERSSCIIEEPJE GEZONKEN. In de visschershaven liggen sinds gerui- men tijd twee kottertjes, welke indertijd dooi den heer Visser waren aangekocht. Eén er van was verkocht als woonscheepje. Het an dere kreeg ligplaats bij het dok. aan de Noordzijde. Naar dit scheepje werd niet meer omgekeken. Zoo kon het dan ook gebeuren, dat het langzaam meer zeker volliep en zonk. Men zal trachten het scheepje weer te lich ten. VELSEN RAADSVERGADERING Nieuwe raadsleden toegelaten. In beginsel besloten tot oprichting van daghuishoudschool te IJmuiden. De winkelsluiting. De reinigingsdienst. Openbare vergadering van den gemeente raad van Velsen op Dinsdag 21 Juli. Voorzitter de heer R. G. Rijkens, burge meester. Afwezig wegens ongesteldheid de heer D. F. J. Schilling, wethouder en de heer Baarda. Ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van mevr. A. J. Backer—van Ommeren, K. W. van Beaumont en P. Rijpma om eervol ontslag, eerstge noemde als onderwijzeres en de twee laatst genoemde als onderwijzer aan de openbare lagere school H. te IJmuiden. Het gevraagde ontslag wordt eervol ver leend met Ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Ontslag wethouder Schilling. Van den heer D. F. J. Schilling is een schrijven ingekomen, waarin hij bedankt als wethouder. De voorzitter deelt mede dat dit afscheid tot weemoed stemt. De heer Schilling heeft jaren lang zijn krachten gegeven in dienst der gemeente, doch de krachten zijn te kort geschoten. Het is een tragisch einde van zijn loopbaan als raadslid. Spr. zeide, dat ondanks alle ver schil van meening, men in het College van B. en W. steeds prettig met den heer Schil ling had samengewerkt. Spr. wenscht hem een rustigen levens avond en zoo mogelijk herstel van gezond heid. Besloten zitting. Bij de mededeelingen gaat de raad op voorstel van den voorzitter in besloten zit ting. Na de heropening volgt het Onderzoek der geloofsbrieven. Dat onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw-inkomende leden leidt tot hun toe lating. Geldleening. B. en W. stellen voor, het restant der geld leening oorspronkelijk groot f 714.000 en per resto groot f 478.000 per 1 September 1931 in zijn geheel af te lossen en een nieuwe leening ter zake aan te gaan. Wordt goedgekeurd. Hamerstukken. De volgende agendapunten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd; De 2e suppletoire begrootingen van de Al gemeen Burgerlijke Instelling van Maat schappelijk Hulpbetoon en van de R.K. In stelling van Maatschappelijk Hulpbetoon dienst 1931. Wijziging van een raadsbesluit waarbij aan de N.V. Autobus exploitatie „Stormvogels" te IJmuiden In plaats van hun gedeelte bouwterrein groot 970 M2. zijnde een wes telijk gedeelte, wordt verkocht een oostelijk gedeelte, ter oppervlakte van ongeveer 1261 M2. Verleenen van ontheffing der Bouw- en Woningverordeuing aan de N.V. Bijenstand „Mellona" te Sintpoort tot het bouwen van een gebouw, ii te richten als werkplaats, magazijn etc. cp een terrein liggende nabij den Bloemendailschestraatweg. Vaststelling van straatnamen. Verkoop van 536 M2. bouwterrein aan den Van Tuyll- weg te Velsen aan J. G. Graper te IJmuiden voor f 6.25 per M2. Voeren van verweer tegen een ingestelde rechtvordering. Prae-advies omtrent het verzoek van de ver. voor Lager en meer uitgebreid Lager Onderwijs op ge reformeerde grondslag, om de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor aanschaffng van schoolmeubelen en leermiddelen tei behoeve der Marnixschool. zPrae-advies ontrent het verzoek van het R.K. Kerkbestuu- van den Heilige Gregorius te IJmuiden, on de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor de ver andering van hrichting der R.K. Meisjes school aan de Kerkstraat. De hiishoudschool te IJmuiden. B. en W. stelen den raad voor in beginsel te besluiten totde oprichting eener daghuis houdschool met tweejarigen cursus te IJmui den en het Collige uit te noodigen met nader uitgewerkte votrstellen te komen. De kosten werden voor let eerste jaar geraamd op f 3500 terwijl ;etracht zal worden 70 pCt. subsidie van hé rijk te krijgen. De heer Vennrulen (A.-R.) wil hiervan een punt van orde maken en deze zaak ver wijzen naar de commissies van onderwijs zaken en finandën. De heer Dalneyer (groep Schilling) is tegen dit voorstel van den heer Vermeulen, daar een dergeljk onderzoek in de verschil lende instanties veel te lang duurt, waardoor de eerste cursus in September wel zal komen te vervallen. De heer Tuseiius (wethouder van Onder wijs) is van meening dat als het voorstel van den heer Vermeden aangenomen wordt, dit wel zal beteekeien dat er geen huishoud school komt. De heer Vermtulen vindt dit een insinua tie van den heer Tusenius en vindt, dat al wordt het voorstel van B. en W. nu aange nomen, dit toch ook den noodigen tijd zal vergen. Er is volstrekt geen reden om het voorstel niet naar de betreffende commissies te renvoyeeren. De heer Roelst (S.D.A.P.) wil niet gaarne den weg op als door den heer Vermeulen wordt voorgesteld. Dit voorstel draagt een voorloopig karaker en spr. vraagt met deze zaak door te gam opdat de school in Sep tember geopend kan worden. De financieele bedenkingen van den heer Vermeulen blijven volgens spreker evengoed bestaan. De heer Sluyt<rs (C.-H.) is verheugd dit punt op de agenia te vinden en wil gaarne zijn stem aan he; voorstel geven. Het is spr. bekend dat zeer veel meisjes naar Haarlem moeten om de huishoudschool te bezoeken. Wethouder Dumebier (C. H.) vindt dat het weinig verschil geeft of het voorstel-Ver- meulen aangen»men wordt of niet. Nu nemen wij een principiëel besluit, zegt spr., om de wenschelijkheid uit te spreken en de zaak in de commssies te brengen. Het voorstel vai den heer Vermeulen wordt hierna verworpen Wethouder Tisenius (V.B.) merkt op dat een uitvoerig rapport van de commissie op 4 Mei j.l. re:ds binnenkwam. Het was heel moeilijk in dezen tijd een commissie bij elkaar te krigen. Er is heel veel voor bereidend werk gdaan en er is groot aantal meisjes, dat de ïuishoudschool te Haarlem bezoekt De voorzitter (eelt mede dat het College met genoegen leeft gehoord, dat men in dezen zuinig mo4 zijn. Het geheele viorstel wordt zonder hoof delijke stemmin; aangenomen, terwijl de heer Vermeulen icte verzocht van te hebben tegen gestemd. Verordening op de winkel sluiting. B. en W. stelln voor een verordening op de winkelsluiting waarbij het verboden is een kappers- of >arbierswinkel voor het pu bliek geopend te hebben op Maandag na des namiddags 1 uu. Tevens is het erboden om in de maanden Juni, Juli en Augistus in IJmuiden en Velsen geopend te hebbn winkels op Zaterdag voor des morgens 5 uu- en na des avonds 11 uur, op de overige da|en voor des morgens 5 uur en na des avonds 9 uur. De heer Dalmejer (groep Schilling) kan I zich met het voa-stel vereenigen doch stelt voor om in artilel 2 de woorden IJmuiden I en Velsen te schrappen en hiervoor te lezen' de geheele gemeente. Den heer Visser (S.DA.P.) heeft het ver wonderd, dat alleen informaties ingewonnen zijn bij de winkeliers-organisaties terwijl het toch bekend is, dat een bedienden-organisa tie 't eerst met het voorstel van de middag- sluiting is gekomen. Het lijkt spr. niet goed dat de bedienden- organisaties hier niet in gekend zijn, welke er toch het meeste belang bij hebben, te meer daar zij dan ook een middag in hun gezin kunnen vertoeven. De heer Homburg (A.-R.) kan wel mee gaan met het voorstel van B. en W. Spr. is van meening dat het woord „uitslui tend" in artikel 2 geschrapt moet worden. De heer Sluyters (C.-H.) deelt mede, dat, zooals de verordening thans luidt, het voor de kleine kappers onmogelijk gemaakt wordt om hun zaken open te houden. Deze kleine kappers moeten het soms van de Maandag middagen hebben en kunnen dus gedurende dien tijd niets verkoopen. Het wordt ook niet verboden, dat de kappers buitenshuis gaan kappen. De heer Schaar (S.D.A.P.) betreurt het dat de winkeliers het nog niet zoo ver hebben kunnen brengen als anderen. Spr vraagt of er dan nog winkels open kunnen blijven, omdat in artikel 2 ongeveer alle winkels genoemd worden. Welke winkels kunnen dispensatie krijgen? De heer v. d. Steen (C.-H.) betreurt het, dat de bediende-organisaties niet gekend zijn. Spr. hoopt dat het ingekankerde kwaad om zaken als nevenbetrekkingen op te rich ten spoedig een einde zal nemen. Met de belangen van de bedienden in be paalde bedrijven mag niet gesold worden. De heer de Nobel (V. D.) zegt dat aan de middenstandsvereenigingen in groote meer derheid advies gevraagd is. In deze meerder heid zit een groote groep gelegenheidswinke liers. Volgens spr. ontstaat er een groote ver warring als het woord uitsluitend in artikel 2 geschrapt wordt. Het is beter dat de win keliers vooruit vragen om eenigen tijd van de vrijstellende faciliteiten gebruik te mogen maken. De heer Ten Broeke (C.-H.) is eveneens van meening dat het oordeel van de werk nemersorganisaties hier niet op zijn plaats zou zijn. De heer Visser (S.D.A.P.) stelt voor B. en W. uit te noodigen het advies voor sluiting der winkels (des morgens of des middags) in te winnen van de werknemers-organisaties. De heer Vermeulen (A.-R.) wil er in opge nomen hebben hoeveel leden de verschillen de organisaties hebben. Hierna wordt het voorstel van B. en W. wat betreft artikel 1: verbod om de kappers- of barbierswinkels voor het publiek geopend te hebben op Maandag na des namiddags 3 uur, aangenomen. Ook het voorstel van den heer Visser wordt aangenomen. Autobusdienst IJmuidcn- Velsen. Bij het voorstel tot het verleenen van een concessie voor het exploiteeren van een loca len autobusdienst IJmuidenVelsen opperen verschillende leden bezwaren Na een uitvoe rige discussie zegt de voorzitter dat het beste is, dat B. en W. de route vaststellen en dat dan een inschrijving wordt gehouden. Aldus wordt besloten. Tandheelkundige verzorging. Door den raad werd op 10 December èen voorstel van de raadsleden J. A. Dalmeyer, S. Baarda en P. Bosman in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Dit voorstel luidde: „De Raad besluit tot uitbreiding van het tandheelkundig onderzoek op de L scholen tot tandheelkundige behandeling, noodigt B. en W. uit ten spoedigste voorstellen ten uit voering van dit besluit in te dienen en het daarvoor benoodigde crediet aan te vragen". B. en W. antwoorden, dat het niet noodig is tot tandheelkundige verzorging over te gaan. De directeur van den gem. gezondheidsdienst verricht mondonderzoek en deelt de gecon stateerde afwijkingen 'aan de ouders mede, die zich dan, voor zoover zij lid van een zie kenfonds zijn, tot den betreffenden tandarts kunnen wenden. Veelal wordt echter aan de opmerking van den directeur geen aandacht geschonken. B. en W. stellen dan ook voor, het voorstel niet aan te nemen. De voorzitter raadt aan dit aan te houden. De heer Dalmeijer (groep Schilling) zegt daar wel toe bereid te zijn als het voorstel dan maar met de begrooting behandeld wordt. Besloten wordt tot aanhouding. De oeververbinding te IJmuiden. Op voorstel van den heer Vermeulen wordt het rapport van de commissie tot onderzoek van het vraagstuk der oeververbinding aan gehouden. Benoemingen. Benoemd wordt tot vast 'leeraar in de En gelsche taal aan de gemeentelijke Visscherij school te IJmuiden de heer J. H. van Dalen. Bij de benoemin gvan een lid van de burger lijke instelling van maatschappelijk hulpbe toon zegt de heer Visser (S.D.A.P.) hierover gaarne eerst in besloten zitting te willen spreken, waarna de benoeming wordt aan gehouden. Rondvraag. De heer Homburg (A.-R.) zegt onlangs vragen te hebben gesteld over bouwvallige woningen in oud-IJmuiden en vraagt of daar over al inlichtingen gegeven kunnen worden. Wethouder Dunnebier (C.-H.) antwoordt dat men met een onderzoek bezig is. De heer Homburg vraagt vervolgens een parkeerverbod voor auto's bij den ingang der tunnels te Velsen. De voorzitter zegt dat daartoe al besloten is. De borden worden binnenkort geplaatst. De heer Homburg vraagt verder richting wijzers te plaatsen bij het kruispunt Kalver- straatZeeweg-Stationsweg te IJmuiden. De voorzitter zegt dit toe. Ten slotte vraagt de heer Homburg het zelfde voor den weg van het Stationsplein te Velsen. De voorzitter: Die staan er al. De heer Maas (R.-K.) krijgt hierna verlof te spreken over de door hem destijds gestel de vragen in verband met het optreden van het raadslid Bosman. Spr. zeide dat deze bedoelde, misstanden bij den Reinigingsdienst bloot te leggen Spr. zal spionnagediensten niet goedkeuren, doch de heer Bosman bracht een persoon in 't ge ding. die met de kwestie niets te maken had. En het prestige van den directeur is er door geschaad. De heer Bosman (V.-D.) zegt, dat B. en W. over de zaak zelf niets hebben gezegd. Het ging hier niet om een bepaald persoon, doch omdat spr. in zijn eer was aangetast. Er UIT DE OMSTREKEN Een enquête onder de trawlerschippers. Moet er een pufverbod komen?

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10