Hebt gij nog niet geteekend? ,DE BEZEM' Het woord is aan... Het Petitionnement aan Genève. Het Belangrijkste. Afstandsmarschen. Petitionnement voor Internationale Ontwapening 49e Jaargang No. 14745 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 22 Juli 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.27/4, per maand 11.20, per 3 maanden f 35714, franco per post 3.87^4, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. 0.65, franco per post 0.72/4. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75. elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels 0.30. elke regel meer f 0.10, uitsluitend 4 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f250.-. Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 1 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-. Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN EERSTE BLAD Raast tegen het Petitionnement. Zooals men weet zijn er een paar groepen in ons land, die zich tegen alles, en dus ook tegen het huidige Petitionnement, kan ten. Dat zijn de communisten en de fas cisten. De eersten razen al wekenlang dage lijks in hun orgaan „De Tribune" tegen het „petitionnement van den zwendel'.' zooals zij het betitelen. De fascisten razen ook. Hier heibt u eenig liefelijkheden uit „De Bezem", het orgaan van de „groep-Sinclair de Rochemont": „Eindelijk ls er tijd om een luchtje te scheppen. Maar binnen dit jaar valt nog die vervloekte Vredes-conferentie, die alle goede gestes kan bederven. Der halve, in alle landen een gezamenlijke pers-actie in naam der menschelijkheid, om bij eensgezinde afspraak den sterke ren het wapen, het recht op eerherstel, uit handen te kunnen nemen onder de leus: Leuve de vreude. (Laive de vraide") „Jonge Nederlanders, laat u toch niet wijsmaken, dat er werkelijk een strijd gevoerd wordt voor den vrede. Het is maar schijnvertooning, vooruit in elkaar gezet, met bedriegende' spelers en liegende tegenspelers, om u, óns, de jeugd, te ver blinden en te verbinden aan 't verachte lijke heden". „Bedenkt, dat ge u door elke adhae- siebetuiging tot medeplichtige, dus tot medeschuldige maakt; en zoo niet den vrede dient, maar de vraten". Het is merkwaardig zooals de terminologie en ook de tactiek van de fascisten met die van de communisten overeenstemmen. Zoo wel in de Tribune als in de Bezem wordt getracht haat en achterdocht tegen ons te zaaien. De Tribune betitelt overigens het petitionnement bij voorkeur als „de coalitie Albarda-Colijn", hetgeen in al het geraas der beide extremiteiten het eenige staaltje van humor is. Voor ieder, die weet hoe dit petitionnement tot stand is gekomen is het bijzonder ver makelijk, want geen enkele politieke leider heeft met het voorstel en de aanneming daarvan in de vergadering van De Neder- landsche Dagbladpers het minste of gering ste uitstaande gehad. Geen hunner wist er zelfs iets van. Het initiatief tot dit petitionnement is ge nomen door schrijver dezes. De motie, waarin ik voorstelde het te houden, heb ik pas op gesteld op den dag vóór de algemeene ver gadering van de Nederlandsche Dagbladpers. Ik heb dien dag eenige collega's opgebeld, hun de motie voorgelezen en gevraagd, hem met mij te onderteekenen. Zij stemden meteen toe. Den volgenden morgen, op de vergade ring, teekenden nog.een vijftal op mijn ver hun de motie. Dienzelfden middag werd het voorstel, dat zelfs niet op de agenda voor kwam, bij de rondvraag aan de orde ge steld. Ik lichtte het toe en het werd volkomen spontaan in principe aangenomen, waarna de al eerder vermelde commissie-van-vijf werd benoemd, vertegenwoordigend de ver schillende richtingen waarin wij in één en kele vergadering tot overeenstemming kwa men omtrent de te volgen gedragslijn. Ik releveer dit minder ter beantwoording van De Tribune, welker geraas mij steenkoud laat, dan wel ten behoeve van sommige lieden, die ten onrechte schijnen te meenen dat de een of andere politieke partij er speciaal achter zou zitten. Daar is geen sprake van. Dit petitionnement vertegenwoordigt de een heid van de Nederlandsche Dagbladpers in al haar richtingen, ten bate van een ge meenschappelijk levensbelang van ons gan- sche volk. Het is als zoodanig een unicum in de historie der dagbladen. Laat ik er bijvoegen dat door alle richtingen de campagne voor het petitionnement met kracht en geestdrift wordt gevoerd. Wat „De Bezem" betreft ik heb dit blad geciteerd omdat ik overtuigd ben dat zijn taal ertoe zal bijdragen dat onverschilligen die het petitionnement nog niet geteekend hebben het nu zullen doen. Voor dit blad zoo wel aLs voor De Tribune geldt overigens de waarheid, dat het een zwakke zaak is die haar kracht moet zoeken in het uitschelden en verdacht maken van degenen die het er niet mee eens zijn. Achterdocht is een slechte en hopeloos zwakke leider. R. P. VERPLAATSING KAPPERSZAAK G. H. VAN LOOY. Het zal voor velen een teleurstelling zijn op den hoek van de Damstraat en Lange Veerstraat de bekende, aloude kapperszaak van den heer van Looy niet meer te vinden. Wegens de verbreeding van de eerstgenoem de straat heeft hij zijn woning aldaar waar hij ruim 42 jaren zijn bedrijf heeft uitge oefend moeten verlaten. Dat het voor den heer van Looy moeilijk was te scheiden spreekt van zelf. Hij heeft gelukkig in de Jansstraat een perceel kun nen vinden, no. 75, waarin hij z'n zaak kon overbrengen. In dit pand, uitstekend ge schikt voor het kappersvak, ligt aan de straat de winkel en de damesafdeeling, daar achter de heereninrichting. Het geheel maakt een prettigen, frisschen indruk en is ruimer dan in de Damstraat. Wij wenschen den heer van looy, die ook too- neelkapper is, in de Jansstraat evenveel suc ces toe, als in de Damstraat zijn deel is ge weest! Erich Maria Remarque: Langzaam draai ik mijn handen naar buiten. Bij de groote poging om door te breken in begin Juli heb ik daarmede drie man doodgeschoten. Later heb ik eens op twintig meter afstand een handgranaat ge worpen, die de beenen van een Engelschen kapitein afrukte. Hij gilde verschrikkelijk zijn hoofd hield hij met opengesperden mond omhoog, hij leunde op zijn armen en richtte zijn bovenlichaam op als een zee hond; maar daarna bloedde hij snel dood. En nu zit ik hier voor mijn moeder, en zij schreit bijna, omdat zij niet kan begrijpen, dat ik zoo ruw ben geworden, dat ik een onfatsoenlijke uitdrukking gebruik. „Ernst", zegt zij zacht, „ik héb je al eerder willen zeggen: je bent erg veranderd. Je bent zoo onrustig geworden". Ja, denk ik bitter, ik ben erg veranderd. Wat weet u eigenlijk nog van mij, moeder? Nooit, nooit moogt u iets vernemen van de laatste jaren, nooit moogt u ook maar ver moeden, hoe het werkelijk is geweest en wat er van mij is geworden. Een honderdste deel ervan zou uw hartbreken. Dinsdag 21 Juli een record-dag. De 1.300.000 thans ver overschreden. Het bestuur van de Nederlandsche Dag bladpers deelt mede, dat gisteren, 21 Juli, 212.502 onderteekeningen voor het petitionne ment voor internationale ontwapening bin nenkwamen. Dit is het hoogste totaal wat op één dag v/erd bereikt. Het totaal-generaal overschrijdt thans aan zienlijk de 1.300.000 (één millioen, drie hon derd duizend). ONDERWIJZER, DIE DE KINDEREN BESTAL. SPAARGELDEN IN ZIJN ZAK GESTOKEN. Voor de Anrhemsche rechtbank stond te recht een Arnhemsch onderwijzer, die ver dacht werd van verduistering van spaargeld der kinderen eener volksschool. In totaal had verdachte zich f 185 van de spaarboekjes der kinderen toegeëigend. Het O. M. eischte twee jaar gevangenisstraf Uitspraak over 14 dagen. BUS TEGEN EEN AUTO GEREDEN Op den Amsterdamschen straatweg nabij den Koningsweg te Arnhem is Dinsdagavond een autobus van de Geldersche Tram, rijdende in de richting Ede, bij het uitwijken voor een auto tegen een personenauto, die naar Am- hem ging, gereden, waarbij de wagen naar het Hbld. meldt, zwaar werd beschadigd en de beide inzittenden, de heer De Roever uit Amsterdam en zijn echtgenoote werden ge wond. Beiden bekwamen een beenbreuk. Zij wer den naar het gemeente ziekenhuis te Arnhem overgebracht. ENGELAND'S UITVOER OP HET GEBIED VAN ELECTRICITEIT In de News Chronicle verschijnen telkens statistieken omtrent de goederen die Enge land uitvoert. Wij hebben er al eenige van overgenomen; hier volgt een staatje over de artikelen op het gebied van electriciteit. In 1929 werd uitgevoerd voor een bedrag aan 13.159.000 pond sterling. Hiervan ging voor 5.551.000 pond naar het buitenland, ter wijl voor 7.608.000 naar Australië, Indië, Ca nada, enz. verkocht werd. De voornaamste afnemers waren: Australië voor 2.547.000 Indië 1.609.000 Zuid-Afrika 830.000 Nieuw-Zeeland 696000 Iersche Vrijstaat 397.000 Canada 250.000 Argentinië 932,000 Italië 500.000 Sn an je 486.000 Holland 336.000 Brazilië 315.000 Egypte 311.000 Ver. Staten 281.000 Chili 256.000 Frankrijk 236.000 Japan 227.000 China 209.000 Er wordt hierbij nog eens de nadruk ge legd op het feit, dat al de genoemde landen Engeland weer voedingswaren en grondstof fen verschaffen. En duidelijk is, dat bij pro tectionistische maatregelen de totalen heel wat minder zouden zijn. De onverschilligen. De drogredenaars. De cynici. Na een wat aarzelend begin gaat het nu steeds sneller met het petitionnement van de Nederlandsche Dagbladpers. En tochtoch zijn er nog veel te veel menschen, die onverschillig blijven, die drog redenen er tegen aanvoeren, of zich sceptisch of cynisch uitlaten. Wij zouden tot deze drie categorieën te zamen deze opmerking kunnen richten: De leiders van 84 Nederlandsche dagbladen dw.z. alle dagbladen behalve de Tribune (die nauwelijks als een Nederlandsch dagblad be schouwd kan worden) zijn gezamenlijk dit petitionnement begonnen. Niet alleen zijn in deze 84 alle godsdienstige en niet commu nistische politieke richtingen vertegenwoor digd, maar bovendien mag men toch wel zeg gen. dat deze 84 dagbladleiders een kijk op de wereldverhoudingen, de toekomstgevaren, de. vredesmogelijkheden hebben, die hun landgenooten tot de overtuiging van hun dwaling kan brengen, wanneer zij deze actie miskennen, gevaarlijk of nutteloos achten. Als 84 verantwoordelijke menschen van zoo verschillende levensbeschouwingen en geza menlijk zoo belangrijke levenservaring een actie als deze gewenscht, ja noodzakelijk vin den, dan behoeft een individueele tegenge stelde meening zich toch waarlijk niet te schamen, om zich gewonnen te geven. De onverschilligen. Zij kunnen in den huiselijken kring zich geweldig opwinden over het schandaal der groeiende gevaarlijke bewapening. Zij haten den oorlog. Maar ze zijn te onverschillig, te laksch, of, om het maar eens geheel ronduit te zeggen, te lui, om hun handteekening toe te voegen aan een massale poging, om het vreeselijke toekomstgevaar van een oorlog te voorkomen. Als je ze de stereotiepe vraag stelt: Heeft u al geteekend? dan zeggen ze: neen, maar ik zal het wel doen. O, ik voel er alles voor. Als de gelegenheid straks voorbij is, zijn zij er misschien „niet toe gekomen". Zij, die dezen schoen past: Doet het nu! De drogredenaars. Neen zeggen dezulken daar doe ik niet aan mee. Stel je voor, alle wapenen opbergen. En als er dan eens een aanval komt, van de bolsjewiki bijvoorbeeld. De eerste opmerking daartegen is, dat dit petitionnement niet geldt de nationale een zijdige ontwapening, zooals uit den treure altijd maar weer betoogd is, maar de inter nationale ontwapening. Goed komt het antwoord met een ondertoon van „nou heb ik je toch" maar de Russen, de bolsjewiki doen dan toch maar vast niet mee aan die internationale samen werking. En dan is alles aan hun genade overgeleverd. Met meer of minder geduld herhaal je dan maar weer, dat onder ontwapening niet moet worden verstaan het onmiddellijk weggooien of vernietigen van alle wapenen, het ophef fen van alle legers en vloten, maar een ge leidelijke vermindering van de bewapening, een stuiten en onmogelijk maken van den gevaarlijken en ruïneusen bewapeningswed loop. En je voegt er aan toe, dat de Tribune, het dagblad van de bolsjewiki in deze dagen doorloopend en schuimbekkend tegen deze petitionnementsactie fulmineert. Als het sla gen der actie den bolsjewiki de vrije hand zou laten, dan zouden zij het toch waarlijk moeten toejuichen. De waai'heid is natuur lijk, dat het slagen de volken financieel en economisch zou versterken, het vertrouwen in een betere toekomst zou doen herleven en daardoor de kansen van de communistische wereldrevolutie teniet doen. De sceptici en cynici. Zij zijn de wanhopigen, de beklagenswaar- digen ook. Hun redeneering gaat niet ver der dan: bêjegek wageefhetnou. Het helpt 'toch immers niks. Hun houding is beklagens waardig, omdat zij hun idealen verloren heb ben, of zich dit tenminste wijsmaken. Overi gens vinden zij zich zelf in het minst niet beklagenswaardig. Integendeel zij vinden hun eigen houding interessant en vooral: wereld wijs. Zij zijn van de soort die later als er weer een oorlog mocht uitbreken, zullen zeggen: heb ik het je niet gezegd? Ook zij hebben een afschuw van den oor log en zij zouden dien dolgraag gegarandeerd zien verdwijnen. Maar hun cynisme belet hen aan een poging tot afschaffing mee te werken. Zoo is nu eenmaal cynisme. Het is een kwaal, die de wereld nog nooit iet-s heeft vooruitgeholpen, integendeel altijd eiken voor uitgang heeft belemmerd. Het is een pose, die tot rampen kan leiden, wanneer zij al te sterk in de mode komt. Wij hebben een cynicus gevraagd, wat hij dan dacht te doen, om het oorlogsgevaar te helpen bestrijden. Hij haalde zijn schouders op en herhaalde als een papegaai: Het helpt toch niets. Je kunt het evengoed laten. Hij wil dus niets doen. Fatalisme. Dit is de zieligste, want de domste, cate gorie. Komt lauwen, wordt wakker en wacht niet tot het te laat is; Komt drogeredenaars, keert terug van de dwalingen uws weegs; Komt cynici, legt dat masker af, wordt weer menschen met idealen En teekent allen het petitionnement, waar mee gij het in den grond van uw hart allen zonder uitzondering zoo volkomen eens zijt. Het Petitionnement der Nederlandsche dag bladpers. Dinsdag een record-dag. De 1.300.000 ver overschreden. (Ie blad, le pag.) Aanbeveling in de kerken. (le blad, 2e pag.) De nieuive Amerikaansche koers in Londen. Amerika's tweede officieele voorstel. (2e blad, le pag.) Onze Noordzeevisscherij. Een enquête onder de trawlerschippers. (3e blad, 2e pag.) VeisenRaadvergadering. (3e blad, 2e pag.) De Kaagweek. De Teamwedstrijden geëindigd (3e blad, 3e pag.) Schaken: EuweCapablanca. Vijfde partij remise. (3e blad, 3e pag.) ARTIKELEN. ENZ.; R. P.: „De Bezem", Raast tegen het Petiti onnement. (le blad, 2e pag.) Hebt gij nog niet geteekend? cle blad, le pag.) (Laatste berichten 2e pag. le blad.) (De vierdaagsche afstandmar- schen te Nijmegen zijn weer aan den gang.) In ons tegenwoordig leven, Duurt een enkel jaar niet lang, En dus zijn de afstandmarschen Alweer aan den (zwaren) gang. Daar wordt weer wat afgeloopcn, Voor het afgeloopen is, Vijfenvijftig kilometer Eiken dag, dat is niet mis. Ik heb, als zoo menlgmalen, Haast dit jaar weer meegedaan. Maar ais steeds, bij nader inzien Is het toch niet doorgegaan. 'k Heb voor hen die eraan meedoen, Een oprecht en diep respect, Maar mijn eigen levenswandel Deugt niet voor zoo'n lang traject. Er is trouwens menig ander, Die ook voor zoo'n loopbaan beeft, Daar het leven zulk een loopje Nooit met hem genomen heeft. Menigeen, zoo is het eenmaal, Ls geen held in wandelsport. Menigeen, die in de wandeling Toch niet lui geheeten wordt. 'k Wensch den loopjongens en meisjes, Dat 't hun voor den wind mag gaan, En dat zij niet op den loop gaan. Voor 't. geheel is afgedaan. Want in deze zware tijden Geeft ons de gedachte hoop, Dat althans één onderneming Trotsch is op een vlot verloop. P. GASUS. Doet Uw plicht en teekent i van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ih verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Adres: Naam Adres: Naam Adres Naam Adres: Wij vestigen de aandacht er op: a. dat de onderteekening slechts open staat voor Nederlandsche mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. b. dat Ieder slechts één dagbladformu- lier mag onderteekenen. e. dat onderteekening van dit petition nement geenszins inhoudt, dat men zijn onderteekening aan andere ac ties moet onthouden en dat omge keerd het feit, dat men reeds een ander petitionnement onderteekend heeft, evenmin een beletsel mag zijn om thans te teekenen (dit petition nement staat los van alle andere acties, door bijv. internationale groe pen, partijen of beroepsorganisaties als zoodanig ondernomen, het geldt hier een manifestatie van het heele Nederlandsche Volk als eenheid), d. dat het onverschillig is, in welk blad de lezers van meer bladen het formu lier invullen; dat publicatie van het cijfer van ieder blad niet afzonderlijk zal geschieden en dat het totaalcijfer van het geheelc land geregëT3 zal worden bekend gemaakt. e. dat het formulier, met onderteeke ning en adresvermelding zoo spoe dig mogelijk aan het bureau van dit blad moet worden gezonden, dat men het mee kan geven met de bezorgers of af kan leveren aan de in deze pa gina genoemde adressen. f. dat het petitionnement van het Ne derlandsche Volk door de Nederland sche Dagbladpers te Genève zal wor den aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1