BINNENLAND Het k Hall HET SLAGEN Raadsel van Tanbucl HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAC 22 JULI 1931 GRUWELIJKE KATTENSLACH- TINGEN IN DUITSCHLAND. Slechts drie Staten verboden ze PROTESTEN GEVRAAGD. (Naar SLUYS). 16) „Als Sir Giles publiek gemaakt 'had, wat hij wist, dan zou ik de beschuldiging rustig gedragen hebben „Omdat, u wist, dat die beschuldiging waar heid bevatte!0" „Omdat ik wist, dat ik onschuldig was!", verbeterde Pickering onbewogen. „Dus het is dan tóch een misdaad!", riep de rechter triomfantelijk „Neen. Het betreft een familie-aangelegen heid. die ik niet aan de openbaarheid wensch- te prijsgegeven te zien, om redenen, die ik weiger te noemen". Ziend dat hij op dit punt net verder kwam. verdiepte de rechter zich nog maar eens in de kwestie van de poort. „U zegt. dat u alleen een sleutel van de poort hebt". „Van den hoofdingang, (zoowel van het groote, als van het kleine hek. Maar aan de achterzijde van het huis is ook nog een kleine poort; daarvan heeft juffrouw Jorvin den sleutel. Door die kleine poort gaat het personeel in- en uit en de leveranciers geven er hun waren af". „We hebben het niet over de achterpoort", zei de vechter norsch. „Toch Is het niet onmogelijk dat de per soon, die het venster stuksloeg en mijn re volver wegnam om Sir. Giles er mee neer te OOK MALAISE IN ONZE MIJNEN Overproductie en ontslag FRANKRIJK MAAKT DE ZAAK NIET BETER. schieten, door die achterpoort is binnenge komen!" „Dat is een leugen!", klonk opeens de schrille stem van juffrouw Jorvin. „De ach terpoort was gesloten zcodra het donker begon te worden en ik had den sleutel in mijn zak". De rechter liep de huishoudster tot de orde en wendde zich weer tot Pickering. Wat bedoelt u er eigenlijk mee, als u zegt dat die onbekende persoon, wiens bestaan u ons schijnt 'te willen suggereeren, uw revol ver wegnam? U had het daarnet ook al over een valstrik!" „Kunt u dat niet begrijpen? Iemand, die zich toegang had verschaft tot 'het park door den hoofdingang, want juffrouw Jorvin verklaart dat de achterpoort gesloten was en die bij het venster van den salon op den loer heeft gestaan in den tijd, die verliep tusschcn Sir Giles vertrek en zijn terug komst. moet mijn revolver hebiben zien lig gen. Door de ruit- stuk te slaan, kon de on bekende de openslaande deur van binnen openmaken. Dan was niets gemakkelijker om het wapen te grijpen, zich te verschuilen in de duisternis en op Sir Giles te schieten.... of wellicht op mij. Dat lijkt me nog aan nemelijker, want de onbekende kon tenslotte niet weten, dat Sir Giles terug zou komen. En ik heb u al eenige malen gezegd, dat er meerdere menscben zijn, die een gruwelijken hekel aan mij hebben. Hij kan het venster hebben stukgeslagen in de verwachting dat ik op het geluld zou afkomen, om mij dan van buiten af neer te schieten". „De openslaande deur was gesloten, toen u in den salon terug kwam, hebt u gezegd, nietwaar? Dat klopt toch niet met uw theo rie". „Waarom niet? Zoo goed als hot mogelijk is de kruk door de gebroken ruit te openen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Roep J. Loftgering Reinigen Verven Stoppen Gr. Houtstr. 5a Tel. 10771 ARRESTANT NAAR BUITEN GEKLOMMEN. EEN WEINIG SECUUR POSTHUISJE. Maandagmiddag is te 's-Gravenzande een Maasdijker, die voor diefstal in het arrestan tenlokaal was ingesloten, ontsnapt, meldt het Vad. De arrestant was omstreeks half twee opgesloten en was het eerste uur zeer rustig. Hot arrestantenlokaal is ingedeeld in een oud houten politiepostje, waarvan alle wanden van hout zijn opgetrokken. Voor den Maasdijker was het dan ook slechts een klein kunstje, om via het houten dak, dat gemakkelijk te vernielen was, naar de vrij heid te klauteren. Toen een dienstdoende agent tegen 4 uur naar den arrestant kwam kijken, consta- terede hij tot zijn schrik, dat de vogel ge vlogen was. Onmiddellijk heeft men de om geving afgezocht, doch 's avonds had men den vluggen arrestant nog niet geknipt. LANDARREÏDERSSTAKING IN DRENTE. In Drente is, naar Het Volk meldt, een landarbeidersstaking uitgebroken om een in te voeren loonsverlaging. Het aantal stakers in verschillende dorpen wordt geschat op 500. Mr. A. IV. F. IDENBURG 70 JAAR. Naar het Hbld. meldt, wordt de minister van Staat, Staatsraad Mr. A. W. F. Idenburg 23 dezer 70 jaar. UIT DE PERS. DE NOOD VAN ONZE TREILVISSCHERIJ. „De veronderstelling, dat de minder inten sieve bevissching van de Noordzee gedurende de oorlogsjaren een gunstigen invloed zou hebben op haar vischrijkheid ten aanzien van de vischsoortèn, welke in het bijzonder voorkomen in de gebieden, die druk bevïscht plachten te worden, doch in dezen tijd dooi de visschers der oorlogsvoeren den landen weinig bezocht werden, zooals schelviscli en kabeljauw, noemde ik toen zeker niet ge waagd", schrijft de heer P. E. van Renesse in het tijdschrift voor economische geogra phic. Wij ontleenen aan zijn artikel verder:. „De feiten hebben geleerd, dat ik goed heb gezien. Volgens de IJmuidendsche statistiek vingen onze stoomtreilers gemiddeld per reis dag in de Noordzee in de jaren 1910, 1911 en 1912 respectievelijk 224,3, 195.6 en 159.6 K.G. sehelvisch en 106.1, 125.4 en 166.4 K.G. kabeljauw, in de oorlogsjaren 1915 en 1916 respectievelijk 892.7 en 1071.3 K.G. sehelvisch en 309.1 en .292.2 K.G. kabeljauw en in de jaren 1919 en 1920 respectievelijk 1527.1 en 1023 K.G. sehelvisch en 265.3 en 239.7 K.G. kabeljauw. Deze buitengewone toeneming dér vangsten kan niet uit het voorkomen van bijzonder gunstige teeltjaren voor -deze visch soorten worden verklaard en moet dus ver band houden met de indertijd genoemde om standigheid. De gunstige invloed op de scholvangsten llllllllllllllllllllllllIilIM van de Croote Internationale Ontwapeningsconferentie is ook afhankeliijk van uw HANDTEEKENING onder het Petitionnement voor Internationale Ontwapening op de 1e pagina van het Ie blad. kon zij op die manier ook weer gesloten worden. „Hm. Een andere vraag: U hoorde het breken van het glas?" „Neen, ik heb u al gezegd dat -dit aan de achterzijde van het huis, waar mijn stu deerkamer ligt, niet hoorbaar was". „Dus het plan van den onbekende, die u volgens uw theorie, wilde neerschieten, leed schipbreuk", klonk het op ongeloovigen toon. Pickering knikte. „Inderdaad. En daarom schoot die onbe kende op Sir Gilles, toen deze uit de duister nis te voorschijn kwam; hij kon hem bij het licht, dat uit de kamer naar buiten viel, gemakkelijk herkend hebben. Dat was om zoo te zeggen, een buitenkansje. Want nu kon hij zich op een nog geraffineerder ma nier op mij wreken, dan hij aanvankelijk .van plan wa.s. Iedereen wist dat Sir Giles en ik op gespannen voet stonden, dus wat zou meer voor de hand liggen dan dat ik van den moord verdacht werd, als hij dood geschoten gevonden werd op den drempel van mijn huis, met mijn revolver naast zich. En nietwaar", eindigde Pickering, zoo is het uit gekomen ook". De rechter haalde de schouders op. Een vernuftige theorie, dat moet ik toe geven, maar erg waarschijnlijk lijkt ze mij niet". Daarop trok hij zich terug en kwam tien minuten later terug om zijn beslissing mede te deelen. Illj verleende rechtsingang tegen Morgan Pickering en verkees hem naar de openbare terechtzitting, als verdacht van moord op Sir Giles. HOOFDSTUK VII. Morgan Pickering. Nadat de zaak van den geldschieter naar de terechtzitting was verwezen, luwde de toonde zich voornamelijk in Het grootere aandeel, dat de schol van grootere afmetin gen in de eerste jaren na den oorlog in de vangsten had. De gemiddelde vangst per reis dag van onze stoomtreilers in de Noord zee nam nl. toe voor de groote schol van resp. 5.1; 6.1 en 7.2 K,G. in de jaren 1910, 1911 en 1912 tot respectievelijk 19.3; 11.8 en 11.2 K.G. in de jaren 1919, 1920 en 1921; voor de mid delschol van respectievelijk 6.1, 7.3 en 8 K.G. in de jaren 1910, 1911 en 1912 tot resp. 28.5 13.9 en 13 K.G. in 1919, 1920 en 1921. Het spa ren van de jonge schol tengevolge van de maritieme maatregelen der oorlogvoerenden had blijkbaar tot resultaat gehad, dat een deel daarvan gelegenheid had gekregen een grooteren wasdom te bereiken alvorens aan de visschers ten prooi te vallen. Aan deze omstandigheden was het te dan ken. dat onze stoomtreilers tijdens en eeni- gen tijd na den oorlog overvloedige vangsten thuis brachten. Die gouden tijd duurde helaas niet lang; weldra deden zich de nadeelige gevolgen van de intensieve visscherij voor den vischstand in de Noordzee, waarover reeds vóór den oorlog geklaagd was. opnieuw in toenemende mate gevoelen. Reeds in 1922 begonnen die gevolgen duidelijk merkbaar te worden aan de vangsten,. Bedroeg nl. de gemiddelde vangst per reisdag in de Noordzee van onze stoomtreilers blijkens de officieele statistiek in 1920 nog 1854 K.G. en in 1921 1238 K.G.; in 1922 was zij verminderd tot 968 K.G., in 1923 tot 763 K.G. en in 1924 tot 741 K.G. Zij was in beide laatste jaren zelfs belangrijk kleiner dan in 1910, 1911 en 1912, toen zij resp. 875,5, 862,1 en 906,8 K.G. bedroeg. Door de toepassing van meer doeltreffende vischmethoden wist men het vangstgemiddel de weer op te voeren tot 858 K.G, in 1926 en 877 in 1927, doch toen volgde een nieuwe in zinking van 855 K.G. in 1928 en 807 K.G. in 1929. Het jaar 1923 jvas zeer gunstig voor de voortplanting van de sehelvisch in de Noord zee; er ontstond toen een talrijke nieuwe ge neratie, welke voorspoedig opgroeide. Dien tengevolge vingen onze stoomtreilers in 1925 en 1926 overvloedig kleine sehelvisch. De voortdurende achteruitgang zoowel van de vangst van schol en in het bijzonder van grootere schol, als van die van sehelvisch van grootere afmetingen is noodlottig voor onze treilvisscherij. Een tijdlang is dit niet zoozeer aan den dag getreden, omdat tegenover dien achteruitgang een buitengewone toeneming van de tongvangsten stond en deze, daar de tong tot de duurste zeevischsoorten behoort, een bijzonder gunstigen invloed op de finan- cieele uitkomsten van het bedrijf uitoefende. Er kwam evenwel in het begin van 1930 plot seling een einde aan de vangst van tong, naar men meent, doordat de buitengewone strenge koude in het laatst van den winter 19281929 een groote sterfte onder de tong veroorzaakte. Nu behooren de schol en Vooral de tong tot de Vischsoortèn, waarvoor men flinke prijzen pleegt te besteden. De kleine sehelvisch daar entegen behoort tot de goedkoope vischsoor tèn; in 1929 bracht de kleine treilschelviseh uit de Noordzee niet meer dan 0.18 per K.G. op en verleden jaar nog aanmerkelijk minder, nl. 0.14 per K.G, Het is dan ook geen wonder dat de gemiddelde besomming door onze stoomtreilers met de visscherij in de Noordzee verkregen, niettegenstaande de groote vangst daalde van f 285 in 1929 tot 1' 259 in 1930. De reeders hebben vooreerst gepoogd, de techniek van het visschen te verbeteren op dat men naar verhouding van de exploitatie kosten een grootere vangst zou verkrijgen. Een zeer ruime toepassing heeft in de laat ste jaren het zoogenaamde Vignenon-Dahl- net gevonden, zoo geheeten naar de uitvin ders Dit net vischt uiterst scherp en wordt daarom te IJmuiden in de wandeling zeer karakteristiek wel „de stofzuiger" genoemd. Het groote bezwaar van het nieuwe net is nl. dat het nog roekeloozer de jonge nog niet en nauwelijks marktwaardige visch vangt, dan het gewone treilnet en men behoeft zich er niet over te verwonderen, dat sedert de in voering van dat net de vischstand in de Noordzee in versneld tempo is achteruitge gaan. Verder is bij de IJmuidensche reeders se dert eenigen tijd een streven te bespeuren om op de exploitatie-kosten te besparen, door de stoomtreilers te vervangen door motor- treilers, waarop minder machinepersoneel noodig is Maatregelen waardoor de treilvisscherij in de Noordzee op den duur met meer succes kan plaats vinden, zijn onmisbaar voor onze visscherij. Waarin moeten nu die maatrege len bestaan? Het is duidelijk, dat de wortel van het kwaad gezocht moet worden in den aard van het gebezigde vischtuig. Het treilnet toch is een vischtuig, waarmede men niet alleen groote visschen vangt, maar alles, wat voor de bek-opening komt, tot de kleinste visch- jes toe. Men is nog altijd bezig een inrich- ting, van het treilnet te bedenken, waardoor men alleen visch boven zekere afmetingen zou kunnen vangen, doch het vinden van zulk een „saving-trawl", zooals men dat noemt schijnt een soort steen der wijzen te zijn". Den internationale regeling van de treil visscherij in de Noordzee is het eenige doel treffende middel, om tot een bestrijding van opwinding al spoedig en werd het weer kalm in Brunbiea. Pickering vroeig om vrij gelaten te worden op borgstelling, maar dit verzoek werd afgewezen. Daarop liet hij Pierce Minton bij zich komen, een Londen- sche zakenvriend, met wien hij in vrij intieme relatie stond en die beter dan iemand anders van zijn zakelijke aangelegenheden op de hoogte was. Hij gaf deze verschillende aan wijzingen, zoodat hij zijn zelangen kon be hartigen en de zaken gaande houden, zoo lang hij in de gevangenis zat. Daarop had hij een conferentie met zijn notaris en maakte zijn testament, zoodat alles geregeld zou zijn, als hij ter dood mocht worden ver oordeeld. Tenslotte deed hij stappen om voor een verdediger te zorgen en verder wachtte hij rustig en gelaten af. Veel anders zat er niet voor hem op. Het verhoor door den politierechter, dat in den breede in de Londensc.he bladen vermeld was, versterkte het publiek in de overtuiging, dat Morgan Pickering schuldig was en zijn verdediging werd beschouwd als een sluwe, maar doorzichtige poging, om zich uit de hachelijke situatie te redden. De algemeene opvatting was dat Pickering, na dat hij het breken van het glas had gehoord dat hij dat niet gehoord zou hebben, be schouwde men eenvoudig als een leugen naar den salon was gegaan, de revolver had gegrepen en gevuurd op den baronet, die teruggekomen was om hem opnieuw te be dreigen. Iedere sympathie was aan de zijde van den vermoorde en diens familie. Wain stond absoluut alleen dn zijn geloof aan Pickering's onschuld en daar er niemand was, die zijn opinie deelde, vond hij het wijzer om over zijn gevoelens het stilzwijgen te be waren. De hoofdredacteur van de „Midnight- Sun", van oordeel dat de moord voldoende de aandacht op Bruntlea had gevestigd, riep den het kwaad der overbevissching ie geraken. Een internationaal verbod van aanvoer van visch beneden een zekere maat is prak tisch het best uitvoerbaar en zal dus ver moedelijk den meest aanbevelingswaardigen grondslag voor een internationale regeling vormen, althans voor die vischsoortèn, zooals de schol, welke in hun eerste levensj aren zich bij voorkeur op andere vischgronden plegen op te houden, dan op lateren leeftijd. Men zou dan kunnen terugkeeren tot het indertijd geopperde denkbeeld, om de minimum-maat der visch, welke aangevoerd zou mogen wor den. althans gedurende een deel van het jaar zoo hoog te stellen, dat op de plaatsen, waar de jonge visch zich voornamelijk ophoudt, gedurende dien tijd niet gevischt zou worden. „Te Het Loo In de „Nieuwe Rotterdamsche Courant* wordt bezwaar gemaakt tegen het onder schrift „gegeven te I-Iet Loo", in plaats van „ten paleize Het Loo", dat den laatsten tijd voorgekomen is onder wetten, afgedrukt in het Indisch Staatsblad, die blijkbaar tele grafisch of telefonisch overgebracht waren. Het blad merkt hierover op: „Voor 1929 telden wij veertien, voor de eerste helft van 1931 telden wij reeds vier en twintig zulke gevallen; in 1930 deed zich, door omstandigheden, geen op Het Loo ge- teekende spoedwet voor. Wij zeggen geen woord van de onregel matigheid, dat een bekrachtigde wet in de overzeesche gewesten wordt uitgegeven in anderen vorm. dan waarin zij geteekend is door Hare Majesteit; dient niet het depar tement te zorgen, dat de juiste tekst ter be schikking staat van de Indische Regeering? Maar bij den gruwel tegen de Nederlandsche taal plengen wij een ongeveinsden traan;' zijn „te Den Haag", „te Den Bosch", „te Den Helder", „te Den Brielle" niet al erg genoeg? En wij vinden de begane onacht zaamheid te boozer, omdat Indische gebrui kers van het Staatsblad wel moeten denken dat waarlijk de Koningin Haar handteeke- ning plaatst onder zulk een verknoeiing van het Nederlandsch". (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen) KON. LETTERL. VEREEN. „J. J. CREMER". DE TOONEELWEDSTRIJD. Aan den Nationalen Tooneel wedstrijd ter herdenking van het 50-jarig bestaan der Kon. Letterl. Vereen. „J. J. Cremer" zullen de volgende vereenigingen. op de vermelde data deelnemen: 13 October 1931; Vereeniging „Vrije Werk kring", Amsterdam met „Een Lord of een Lady", comédie in drie bedrijven door James Forster. 17 November 1931: Koninklijke Rederij kerskamer „Zwolle", aldaar met „Het dub bele leven", tooneelspel in 4 bedrijven door Willem Schürmann. 19 Januarn 1932: Koninklijke Rederijkers kamer „Jan van Beers" Utrecht met „Niua", tooneelspel in vier bedrijven door Arthur W. Pinero. 2 Februari 1932: Rederijkerskamer „Inter Amicos", Dordrecht met „De Andere", fan tastisch spel in vier bedrijven door Paul Lin- dam 8 Maart 1932: Koninklijke Vereeniging „Litteris Sacrum", Leiden, met „Nora", too neelspel in drie bedrijven door Hendrik Ib sen. De jury bestaat uit: mevrouw Julia Cuy- pers, tooneelspeelster, J. B. Schuil, letter kundige en tooneelverslaggever; C. C. M. van Hees, oud-tooneelspeler en directeiu- van den Stadsschouwburg; G, Blok, tooneelver slaggever;. H. Bakker, tooneelschrijver en artistiek leider van „J. J. Cremer",' en A. Schinkel, me de-regisseur van „J. J. Cremer als plaatsvervangend lid. PROPAGANDA VOOR NED. FABRIKAAT. Door bemiddeling van de Haarlemsche Handelsvereniging, zijn, naar men ons mededeelt, drie propagamdabiljetten ver krijgbaar, waarop aanbevolen wordt het bij voorkeur koopen van artikelen van Neder landsch Fabrikaat. Het is de bedoeling, dat winkeliers deze biljetten een plaats in hun etalages geven. POSTDUIVEN. „DE ZWALUW". Bovengenoemde vereeniging hield een wedvlucht van Limoges, afstand 768 K.M.. De 1 prijzen werden als volgt behaald: M. Riebeek 1 2 3. H. Everts 4. Wedvlucht van Angoulème (817 K.M.)C. Wilkes 1, H. C. Hartman Jr. 2, H. Bewarder 3 6 7. M. Riebeek 4 5. Uitslag der wedvlucht van Roozendaal (95 K.M.) H. Bewarder 1 3 5 14 18 24 Th. v. d. Reep 2 4 6 10 15 22 23 25 26 27, H. Everts 7 9, J. v. Heerden 8 17, M, Riebeek 11 13, L. M. v. d. Goes 12. C. Wilkes, 16 W. Bakker 19 20 21. reporter naar Londen terug, waar ander werk hem wachtte en het zag er naar uit dat Pickering wanneer Wain eenmaal vertrok ken was zonder .een enkelen vriend zc*i achterblijven, om hem bij te staan in zijn. hopeloos-uitzienden strijd. Vóór zijn vertrek bracht hij een 'bezoek aan de gevangenis en kreeg toestemming tot een gesprek onder vier oogen met den ver dachte. Hij vond Morgan kalm en ondanks alles hoopvol en de gevangene was niet zoo verbaasd over zijn bezoek, als de journalist gedacht had. „Ik heb mijn brood op de wateren ge worpen", zei Pickering, toen Wain de reden van zijn komst had uiteengezet, „en het komt na vele dagen tot mij terug in den vorm van een vriendelijk hart". „Ik begrijp niet wat u bedoelt", antwoord de Wain lichtelijk verbaasd. „Ik ben mij niet bewust, dat wij elkaar ooit ontmoet hebben vóór ik u na den moord in den salon van Tanbuck Hall zag. Trouwens, dat hebt u zelf toch ook gezegd". „Inderdaad u hebt gelijk", zei Pickering langzaam en er was iets raadselachtigs in zijn toon. Hij zette zich op het bed, terwijl de 'bezoeker een stoel nam, die door een be waarder was gebracht. „Maar ik zal u straks wel uitleggen wat ik bedoel. Ik zou liever eerst van u weten, waarom u zooveel belang in mij stelt. Ik veronderstel niet, dat u Sir Giles vermoord hebt en dat uw geweten nu gaat knagen Wain lachte, ,Dawkins kan mijn verhaal bevestigen. Ik kom alleen omdat ik, nadat ik alles, wat ik bij den politierechter ge hoord heb. nog eens goed heb overdacht, tot de conclusie ben gekomen, dat u onschuldig bent". (Wordt vervolgd.) Hoe in verschillende landen van het Duit- Sche Rijk de „roofdierscherpte" van jachthonden beproefd wordt, heeft men dezer dagen kunnen lezen in de pers, welke gruwelijke bijzonderheden gaf van een te Hamburg gehouden slachtpartij onder der tig katten. Deze dieren waren door een ge zelschap dames en heeren op een heide, welke zij afzetten door er in een kring om heen te gaan staan, uit kisten en zakken losgelaten, waarna een aantal jachthonden ieder lid van het gezelschap had een hond bij zich tegen de katten werd opgehitst. Het resultaat was, dat negen katten bin nen enkele minuten door de honden ver scheurd waren, van de overigen vonden er twintig na lamgeren tijd een vr ceselij ken dood. Eén kat wist door een kring van om standers te ontsnappen; onmiddellijk wer den daarop drie honden op het spoor van •het van angst krankzinnig geworden dier gebracht, dat tenslotte eveneens ingehaald en verscheurd werd. Deze „demonstratie' 'ging uit van de „Norddeutschc Jagd- urfd Gebrauchshünde' Vcrein". Van een opzichzelf staand geval is hier geen sprake, reeds jaren lang worden in ge heel Dultschland dergelijke „Prüfungen des Jagdhiindejahrgangs auf Raubzeugscharfe" op touw gezet, met het gevolg, dat jaarlijks tweeduizend katten op deze ellendige wijze ter wille van „hoogere sportibelangen" wor den opgeofferd. Alleen in Wiirttemberg, Ba den en Pruisen bestaat sinds 1930 een ver bod voor deze vertooningen, op grond dat zij als dierenmishandeling moeten worden ge kwalificeerd en deswege strafbaar zijn. Bij de regeerigen der Duitsche landen, welke het z.g. „katzenwürgen" nog niet strafbaar hebben gesteld, is een op groote schaal opgezette actie tegen deze afschuwe lijke dierenmishandeling ondernomen door de „Verein gegen Vivisektion und sonstige Tierqualerei" (E.V.) Miïnchen, mit seinen Abteilungen: „Miinchener Tierasyi", „Tier- wach" Jugendbund) und „Bayerische Katzenbund". In een uitvoerige mededeeling stelt ge noemde vereeniging in het licht, dat vele deskundigen op jachtgebied van oordeel zijn dat het ophitsen tegen katten voor dressuur van jachthonden in geen geval noodzakelijk is. Het is ook vroeger nooit geschied en eerst in den laatsten tijd, als een sadistisch ge noegen van een kleine reactionnaire kliek opgekomen. Voorts vestigt de vereeniging er de aan dacht op, dat de dierenbescherming op het oogenblik steeds meer kringen, zoowel in 'net binnen- als het buitenland omvat, welke in vele honderden vereenigingen met elkaar in verbinding staan. De achter deze honderden vereenigingen staande ongetelde duizenden goedwillende vreemdelingen vermijden het bezoek aan landen en landstreken, waar hun beschavingsdrang niet geteld wordt. Nie mand kan het zoodanigen personen kwalijk nemen, indien zij hun geld niet naar stre ken brengen willen, waarin hun zedelijk ge voel gekwetst wordt en waar zij. als in het geval waarvan sprake is, aan den aanblik van afschuwelijkheden worden blootgesteld, die niet kunnen worden verhinderd, omdat de autoriteiten er geen verbod tegen hebben uitgevaardigd. Nederlandsche dierenvrienden, die met het streven van genoemde vereeniging sym- pathiseeren, wordt verzocht met dit Duit sche protest schriftelijk adhaesie te betui gen aan het adres van den heer Knoest, An- tonie Duyckstraat 10 te Den Haag. VROUW BRANDEND UIT HET RAAM GESPRONGEN. We Tel. meldt, dat op een hoek van den uCaalheidersteenweg en de Schaesberger- straat te Spekholzcrheldc een vrouw van 25 jaar brandend uit het venster van de boven woning is gesprongen. De man, die beneden was, wierp zich onmiddellijk op zijn vrouw om het vuur te blusschen en brandde zijn beide armen. Het gelukte hem echter het vuur te dooven. Vreeselijk gewond werd de vrouw haar woning binnen gedragen. Dr. Michcls, dien men inmiddels gewaarschuwd had, was spoedig ter plaatse en verbond de vrouw en den man, waarna de vrouw in zorg- wekkenden toestand naar het hospitaal te Kerkrade werd vervoerd, De vrouw had in een zwaarmoedige bui haar kleeren met pe troleum begoten en daarna in brand gesto ken. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. Men vreest voor liet behoud van haar ie ven. Volgens een bericht in het Limburgsch Dagblad is de toestand van onze mijnen zeer critiek. Oogenschijnlïjk is het hier in- verge lijking met het buitenland zeer lang goed gegaan, maar inwendig was het al mis. Binnenkort zullen de mijndirecties met in grijpende maatregelen voor den dag moeten komen om den toestand het hoofd te bie den. Deze maatregelen betreffen o.a.: ont slag en „Feierschichten". Intusschen zijn tengevolge van de malaise in het bedrijf reeds 80 mijnwerkers ontsla gen op Staatsmijn Maurits. Het blad heeft een onderhoud gehad met een der leidende figuren in ons mijnbedrijf, die medeelde, dat de mijnen de laatste da gen reeds waren overgegaan tot het opslaan van steen kolen, waarvoor men geen afzet gebied vinden kon. Men heeft nooit geloofd, dat het slecht ging met de mijnen. Men be riep zich op cijfers en jaarverslagen, en ver gat daarbij, dat men met cijfers alles bewij zen kan. De meer ingewijden wisten wel, dat de toekomst onzer mijnindustrie als gevolg van de algemeene malaise zeer somber was en zelfs indien nu dit Fransche decreet er niet tusschen gekomen was, hadden wij tot productievermindering en ontslag van per soneel bij alle mijnen moeten overgaan. Het Fransche decreet heeft de vooruitzichten nog slechter gemaakt. Men kan den toe stand zonder meer kritiek noemen. MEESTBEGUNSTIGINGSVERDRAG MET ZWITSERLAND. Het Handelsblad meldt, dat Zwitserland het handelsverdrag met Nederland, hetwelk op het beginsel der meestbegunstiging be rust, heeft goedgekeurd. VREDESACTIE CONTRA VRIJWILLIGE LANDSTORM. Op 31 Augustus zal te Apeldoorn door den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm een op voering gegeven worden van het spel „Vlag en Vaandel" lezen wij in het Volk. In de week daarvoor zullen door den kring Apeldoorn van de Nooit-Meer-Oorlog-Fede- ratie 10.000 overdrukjes verspreid worden van Charivarius' gedicht „Neen". De afd. Apeldoorn van de A.M.V. zal 1000 waarschuwingskaarten aan bezoekers van dit spel uitreiken. DOOR VIER JONGENS GEREL. Aan het Stille Strand te Scheveningen heeft naar de N. R. Ct. meldt Maandag in levensgevaar verkeerd een 21-jarige man, wo nende te Rotterdam, die bij het baden te ver in zee was gegaan. Hij werd met behulp van een reddingsgordel gered door drie 15-jarige jongens uit Den Haag en een jongeman uit Rotterdam. De drenkeling was reeds half be wusteloos, doch kon na te zijn bijgebracht, huiswaarts gaan. PHILIPS IN PROCES MET MASTERS VOICE". .HIS OVER RADIO EN GRAMOPHOON IN COMBINATIE. De vertegenwoordigster in Nederland en Ned.-Indië van „His Masters Voice" de N.V. Dutch Gramophone Company heeft een nieuw toestel in den handel gebracht, dat een combinatie is van radio en gramophoon. De N.V. Philips Radio zag hierin een in breuk op drie van haar octrooien en vorder de, naar het Volks meldt, in kort geding, dat de president van de Haagsche recht bank zou bevelen, dat op grond hiervan His Masters Voice den handel in deze toestellen in ons land zou stopzetten. His Masters Voice voerde hiertegen aan, dat zij haar rechten voor het in den handel brengen van deze radio-gramofoontoestel- len ontleende aan Telefunken, die daarvoor een licentie had van dengene, van wien Philips de betrekkelijke patenten had ge kocht. De px-esident der Haagsche rechtbank heeft thans vonnis gewezen cn daarbij de door Philips ingestelde vordering ontzegd, Voor Philips was advocaat mr. B. M. Tel- ders en voor His Masters Voice mr. A. Mout. Een technische uiteenzetting'voor den rech ter was nog gegeven door mr. Goldstein van het advocatenkantoor Paeuwe, Mout en Goldstein. FEUILLETON. liet Engelsch door J. v. cl. Nadruk verboden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6