Rubriek voor vragen HEBT U STADS IEUWS HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 22 JULI 1931 eetlepels suiker naar smaak en een theelepel nectar essence. In plaats van wijn kunt gij ook nemen een halve flesch vruchtensiroop, maar dan een heele flesch spuitwater in plaats van een halve. Ingemaakte vruchten zijn hiervoor heel goed te gebruiken. Giet de klaargemaakte vloeistof over de vruchten en na een paar uur is de bowl voor het gebruik gereed. Het wordt zonder eenige toevoeging gebruikt. VRAAG: 1. Hoe kan men een Belgische ge kleurde cocosmat schoonmaken? ANTWOORD: Maak een lauw zeepsop en doe daarin een scheut ammonia. Boen hiermede de mat en spoel met schoon water' na. tot alle zeepsop er goed uit is. Laat in de schaduw dro gen. VRAAG: Een donkerroods crêpe Georgette japon is vuil en met vlekken. Hoe kan men die schoonmaken? ANTWOORD: Zet de japon dichtgedekt 5 mi nuten in een steenen kom met waschbenzlne; sla er dan door en hang, zonder wringen, buiten ln de schaduw te drogen. De geheele behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken uit mocca zijden crêpe Windsor? ANTWOORD: Doop een schoone prop watten in xylol, maar niet te nat, en wrijf hiermede de vlekken er uit. Dadelijk daarna met een droge wat droogbetten. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men vlekken van zwarte bessensap uit een blauwe flamingo zij den jurk? 2. Hoe vule vlekken en vetvlekken uit een grijze serge mantel? ANTWOORD: 1. Leg de vlokken enkel en gladuit, over 'een dubbel gevouwen schoonen witten doek en bevochtig, alleen de vlekken, met waterstof peroxyde. Laat dit 10 tot 15 mi nuten inwerken en bet dan met ruim schoon koud water goed uit. Indien noodig, nog eens herhalen. Als de vlekken er goed uit zijn, over een drogen dubbelen doek leggen en met droge dooken droog betten. 2. Leg buiten in de schaduw den ma.ntel gladuit over een tafel en wrijf de vlekken goed af met een witten, in petroleum aether ge- drenkten doek, tot de mantel geheel schoon is Vooral geen vuur of licht in de nabijheid, VRAAG: Hoe maakt men vuil en geel ge worden pianotoetsen weer wit? ANTWOORD: Schuur de toetsen af met schuurpapier no. 00 (geen schuurlinnen) en veeg het stof gedurig met een kwastje weg. Wrijf de toetsen dan af met een zaoht doekje met spiritus en wrijf ze na met poetspommade. Goed nawrijven met een flanellen doek. VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek van Clito olie uit een wollen grijzen pantalon? ANTWOORD'. Doop een schoonen doek in benzol en wrijf hiermede de vlek uit. VRAAG: In mijn wit gummi regenjas zijn blauwe vlekken van mijn natte narapluie. Hoe zijn die te verwijderen? ANTWOORD: Voeg bij 1 deel zuiver zoutzuur 4 deelen koud waten en bevochtig hiermede al leen de vlek. Laat het 2 a 3 minuten inwerken en spoel dan vlug met ruim schoon water uit. Is niet alle kleur er uit, dan nog eens herhalen, maar wees er vooral voorzichtig meeen let goed op, of de jas er niet onder lijdt, want gummi is soms erg gevoelig. VRAAG: Hoe verwijdert men ketelsteen uit ketels? ANTWOORD: Doe in den ketel 1 deel zout zuur en 2 deelen koud water. Breng dit aan de kook en laat dan koud worden. Spoel den ketel eenige malen goed uit, vóór het eerste ge bruik en gebruik het. eerste kookwater niet voor eten of drinken. VRAAG: Ik heb een verzameling Yoghurt - plantjes. Den laatsten tijd vermenigvuldigen zij zich niet meer. De geur is buitengewoon zuur en het water waarin zij bewaard worden en ook eventueel d9 melk is slijmerig. Er was één plantje bij van zeer bijzonderen vorm. Het ge leek juist, op het blad van een Victoria Regia, terwijl de andere alle op struikjes bloemkool gelijken. Wat zouden mijn plantjes mankeeren en wat is er aan te doen? ANTWOORD: Wat er aan de plantjes man keert, weten wij niet, maar wij raden u ten sterkste aan er geen yoghurt meer van te ma ken. Gij kunt dat trouwens veel eenvoudiger en zindelijker doen dan met plantjes, indien gij iederen dag maar een paar lepels yoghurt over houdt om er nieuwe van te maken. Breng de melk aan de kook en laat dan af koelen tot 40 graden. Roer er per liter melk a a 3 lepels yoghurt door en houdt het, in kra.nten en dekens of in een hooikist, eenige uren op temperatuur. VRAAG: 1. In een donkerblauw kamgaren pak zijn vlekken van melk en limonade, die ik getracht heb met warm water weg te maken, maar met als eenig resultaat, dat er bovendien nog kringen zijn ontstaan. Hoe krijg ik vlekken en kringen weg? 2. Hoe krijg ik glimmende plekken in panta lon en mouwen weg? ANTWOORD: 1. Doop een stukje galzeep in lauw water en wrijf daarmede de vlekken ste vig in. Doop een boender in het lauwe water en boen de vlekken stevig uit. Spoel dan met schoon water goed uit, zoodat er beslist geen zeep in achterblijft en laat in ed schaduw dro gen. 2. Borsteldegla.dde plekken stevig af met een borstel, gedoopt in een mengsel van 2 dee len lauwwarm water en 1 deel ammonia. PLANTEN. VRAAG: Mijn kamerpalm is gezond en maakt steeds nieuwe bladeren. Den laatsten tijd komen er echter op de bladeren kleine' witte schilfertjes, die na eenige dagen bruin worden en afgeschoven kunnen worden. Kan dit kwaad voor de plant en wat is er tegen te doen? ANTWOORD: Dat zijn dopluizen; zij zijn schadelijk voor do plant en kunnen meteen stevig sponsje verwijderd worden. Als de schub jes er af zijn, flink met zeep nawasschen of met water, waarin een flinke scheut spiritus en daarna afspuiten met sohoon water. VRAAG: Ik heb op mijn bovenhuis Oost Indi sche kers in een bak. Alles is doodgegaan dooi de luis. Men zegt, die komt er in door de tocht. Weet u een eenvoudig huismiddel om hier toe te passen? ANTWOORD: Op plaatsen waar 't veel tocht komen dikwijls bladluizen op de planten, omdal zij daarheen gewaaid zijn, doch ook wel op niet tochtige plaatsen. Dit jaar zijn er zeer veel. De planten bespuiten met zeepwater (niet be gieten), of met verdunde spiritus, of met phy- tophiline en naspuiten met schoon water. VRAAG: In mijn tuin het ik Dahlia's die des nachts kaal gevreten worden. Zou dat door slakken geschieden en wat moet ik er tegen doen? ANTWOORD: Hoogstwaarschijnlijk wel. Leg des avonds wat slabladeren, of uitgeholde aard appelen rondom de planten. Des morgens kunt gij ze daaronder vinden en dooden. Ook het strooien van ongebluschte kalk helpt wel. VRAAG: Mijn bladbegonia stond eerst mooi, maar in korten tijd krulden alle bladeren om, verdorden en vielen af. Wat kan de oorzaak I zijn? ANTWOORD. Hebt gij misschien een scherpe I het formulier op pagina 1 algeteekend, voor het Petitionnement voor INTERNATIONALE ONTWAPENING? bemesting gegeven, of is de plant een oogen- bllk te droog geweest, of wel, stond zij te veel in de zon? Dit zijn alle oorzaken, die de door u genoemde gevolgen kunnen hebben. VRAAG: Mijn Clivia, die in April gebloeid heeft, heeft nu aan den bloemstengel een zaad bol. Moet ik die er afhalen en laten drogen, of wachten tot hij er vanzelf afvalt? ANTWOORD: Indien gij de zaden wilt zaaien moet het omhulsel eerst goed rood zijn. Drogen is niet noodzakelijk. Soms gebeurt het zelfs, dat de zaden er uit rollen, als de zaadbol nog aan de plant zit. Denk er wel om, dat de plant er door wordt uitgeput. Voor haar is het beter terstond na den bloei den stengel af te snijden. TOCHTJES VRAAG: 1. Hoe fietst men van Hilversum naar Garderen op niet al te drukke wegen? 2. Is er kampeergelegenheid in de omgeving van Garderen of Lunteren? 3. Hoe fietst men van Garderen naar Arnhem? 4. Is er in de buurt van Amersfoort kampeer gelegenheid? ANTWOORD: I. Hilversum, Hooge Vuursche, Baarn, Eembrugge, Nijkerk, Voorthuizen, Gar deren. 38 K.M. 2. Te Drie, te Uddel en te Harderwijk. 2. Garderen, Stroe, Harskamp, Otterlo, Oud- Reemst, Arnhem. 35 K.M. 4. Te Soestduinen, oostzijde van den kruis weg SoesterbergSoest. Zie verder het kaartje op de Veluwegids en in het boekje „Per rijwiel door mooi Neder land". VRAAG: 1. Wanneer en hoe laat vertrekken er booten van den Helder naar Texel? 2. Van Texel naar Vlieland? 3. Van Vlieland naar Terschelling? .4. Hoe fietst men van den Helder naar Enk huizen? ANTWOORD: 1. Zie de toegezonden dienst regeling. 2 en 3,Geen vaste dienst; vooruit bespreken met schipper M. Boon Hzn. of met schipper Joh. Zuidema (tel. 2), beiden te De Cocksdorp. 4. Den Helder, de Kooi, Westeinde, Anna Pau- lowna, Wieringerwaard, Kolhorn, Aartswóud, Lamberschaag, Medemblik, Wervershoof, Zwaag- dijkerrad, Hoogkarspel. Lutjebroek. Groote broek, Bovenkarspel, Enkhuïzen. 68 K.M. VRAAG: Ik heb een bewijs van Nederlander schap voor mijn vrouw en mij samen, geldig tot 1932. Kan ik, nu geen gecombineerde bewijzen meer worden afgegeven, nu toch met mijn be wijs naar België gaan? ANTWOORD: Ja, dat bewijs blijft geldig tot den datum op het stuk vermeld. VRAAG: 1. I-Ioeveel bedragen de kosten voor overzetten van den Helder naar Texel, met een rijwiel? Wanneer vertrekt die boot? Ook des Zondags. 2. Bestaat er gelegenheid om te kampeerenj op Texel? 3. Hoeveel bedragen de kosten? ANTWOORD: 1. Zie de toegezonden dienste regeling. 2. Te Koog op Texel is gelegenheid om kampeeren. 3. Vooruit permissie aanvragen aan het Staatsboschbeheer te Utrecht. De juiste kosten zijn ons niet bekend, maar zij' zijn gering. VRAAG: Hoe fietst men naa.r Amersfoort.^ zonder over Amsterdam te gaan? ANTWOORD: Zomervaart, Ringvaart, Fort de Liede, Schiphol, Amstelveen, Ouderkerk. Ab-< coude, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Oudi Loosdrecht, Gemeentehuis Loosdrecht, Hilver sum, Amersfoort. 75 K.M. Zie het kaartje op; blz. 6. RECHTSZAKEN. VRAAG: Als ik op Zondag mei, een water- leidingslang mijn tuin besproei, wat van den openbaren Veg gezien kan worden, handel ik dan in strijd met de Zondagswet? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Mag een auto een stilstaande tram rechts passeeren als er geen trampassagiera meer in- of uitstappen? ANTWOORD: In Haarlem wel. VRAAG: 1. Kan een combinatie van 3 per sonen tot een N.V. gevormd worden? 2. I-Ioe gaat dat en wat is er voor noodig? 3. Wat zijn de kosten hiervan? Het betreft hier een klein bedrijf ter waarde van ongeveer 5000. ANTWOORD: 1. Ja. 2. Bij notarieele acte moet ze worden opge richt. 3. In dit geval en indien geen onroerend goed wordt ingebracht ongeveer 200. VRAAG: Als men procedeert met een bewijs van onvermogen en het proces wordt verloren, kunnen dan nog eenige kosten op den onvermo- gede verhaald worden? ANTWOORD: Ja, alle kosten door den Rech ter begroot. MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: Is de letter V voor 19 32 vrijgeloot? ANTWOORD: Dat is nog niet vast te stellen. De keuring, vrijstellingen enz. dienen nog eerst afgehandeld. Zeer vermoedelijk, dus nog niet zeker, zal de V wel dienstplichtig worden. PERSONEEL. VRAAG: In een winkel wordt met het oog op de vacantie van het personeel, gedurende een bepaalde periode dé wekelijksehe vrije ochtend ingetrokken. Mag men die ochtenden ook onthouden aan een winkeljuffrouw die eerst kort in dienst is en geen vacantie krijgt? ANTWOORD: Neen, tenzij overeengekomen. VRAAG: Mijn dochter is voor dag en nacht in betrekking. Als zij naar een dokter gaat, be taalt mevrouw de kosten. Nu moet zij naar een specialist; moet mevrouw daar ook de kosten van betalen? ANTWOORD: Neen, tenzij het noodzakelijk is in verband met haar ziekte en dan nog is zij niet vrij in de keuze van den persoon. DIVERSEN. VRAAG: Mijn zoontje wordt 1 September 13 jaar en heeft alle klassen der L. S. doorloopen en zijn diploma behaald. Mag hij nu dc school verlaten? ANTWOORD- Hij mag de school verlaten aan het einde van het leerjaar der klas, waarin hij geplaatst was, toen hij 13 jaar werd, mits dit de 7de klas was. NEDERLANDSCHE CHEMISCHE VEREENIG1NG. HET TWEEDAAGSCHE CONGRES. Dinsdagmiddag maakten de deelnemers aan het congres van de Nederlandsche Chemische Yereeniging eenige excursies. Onder leiding van prof. dr. A. D. Fokker bracht een aantal leden een bezoek aan het Teyler Museum waar o.m. de verzameling physische instrumenten bezichtigd werd. Voorts werden excursies gemaakt naar het prise d'eau der Amsterdamsche Waterleiding, onder leiding van den heer G. van Schaik, en aan de N.V. Droste's Cacao en Chocolade fabrieken. Ook aan het Frans Hals-Museum werd een bezoek gebracht. Alvorens de congressisten met den directeur, den heer G. D. Gratama en dr. ir. A. M. de Wild uit Den Haag, een rondgang door de zalen maakten, hield laastgenoemde een inleiding over Het restaureeren van schilderijen. Spreker begon met mede te deelen, dat restaureeren van schilderijen thans niet al leen meer beoogt het aanzien te verfraaien en duidelijker zichtbaar te maken, doch even eens hun conditie te verbeteren, zoodat zij tegelijk afdoende geconserveerd worden. In het begin van de 19e eeuw, toen allengs de appreciatie voor oude schilderijen begon te groeien, stelde men zich met eenvoudig ver nissen tevreden. Werd zulk een vernislaag weer dof, dan werd daaroverheen opnieuw gevernist. Op den duur bracht dit echter geen verbetering en men zocht naar een methode, om de oude vernislaag weer doorzichtig en glanzend te maken. In 1869 publiceerde Max von Pettenkofer zijn „regeneratie-methode", welke door geschikte condensatie van alco holdamp op het schilderij inderdaad een in grijpende verbetering bracht. Tegelijk voeg de hij echter een laag copaivabalsem toe. Deze laatste vergeelde echter sterk en barstte bovendien vrij spoedig, zoodat een herhaling van het procédé dan noodzakelijk was. Ten slotte was echter op deze wijze ook geen be hoorlijk resultaat meer te bereiken en was men genoodzaakt een meer rationeelen weg te volgen. Alle aanwezige vergeelde en gebarsten ver nis werd door middel van een geschikt oplos middel verwijderd, waarna een duurzame vernis werd opgebracht. Het oorspronkelijk kleurengamma der schilderijen is thans weer zichtbaar en wordt niet meer door een geel filter aanschouwd. Tegelijk zijn verschillende schilderijen z.g. verdoekt geworden, Achter het bestaande oorspronkelijke linnen werd een nieuw doek door middel van een bijenwas-houdende spe cie aangebracht. Hiermede werd tegelijk het geheele schilderij geïmpregneerd, zoodat de verflaag tegen afvallen van het linnen ver zekerd is. Zij zijn daardoor eveneens onge voelig geworden voor vochtfluctatie in de at mosfeer. In den tegenwoordigen toestand bevinden de schilderijen zich reeds een groot aantal jaren en het aanzien is in die periode onver anderd en er is geen reden om aan te nemen, dat de tegenwoordige perfecte staat zich ooit ingrijpend zal wijzigen. Des avonds vereenigde men zich aan een officieel diner, dat plaats vond in hotel „Duin en Daal" te Bloemendaal. De tweede dag. Vanmorgen werd de algemeene vergadering van de Nederlandsche Chemische Vereeni- ging voortgezet in het gebouw der H.B.S. aan het Santpoorterplein. Dr. Oskar Löwe uit Jena opende de rij spre kers met een voordracht over „Methodik und Anwendungen des Studiums der Absprptions- spektra". De sectievergaderingen. Te 10.15 uur begon de gecombineerde ver gadering van de Secties voor Colloid-Chemie, Physische Chemie en Bedrijfschemie. Siliciumdïoxyde. Prof. dr. C. J. van Nieuwenburg (Delft) sprak over „Over Siliciumdioxyde, alleen en te samen met water". Spreker gaf een résumé van hetgeen in de laatste jaren op zijn laboratorium en op dit gebied is verricht. Een groot aantal physiscn- chemische onderzoekingen in silicaat-che misch gebied zijn in laatste instantie geba seerd op het monaire stelsel Si02. Het daar voor in 1913 door Fenner gegeven diagram Is van verschillende zijden bestreden en inder daad zijn dan ook tekortkomingen in de be wijsvoering aan te toonen. Spreker heeft vooreerst meer actieve katalysatoren gezocht en gevonden voor de langzame omzettingen tusschen het kwarts, het tridymiet en het cristoballiet en voorts lang dilatometrischen weg de identificatie van de beide laatste pro ducten verbeterd. Voorzien van, deze nieuwe hulpmiddelen heeft hij het monaire stelsel Si02 opnieuw in onderzoek genomen en daar bij het diagram van Fenner bevestigd ge vonden. Een andere serie experimenten heeft zich bezig gehouden met de door geologen veelal vermoede, doch nooit aangetoonde vluchtig heid van kristallijn Si02, met waterdamp. Het blijkt, dat die vluchtigheid, of oplosbaar heid, even boven de k.\ ische temperatuur van water zeer duidelijk merkbare afmetin gen aanneemt, in overeenstemming met wat daarover in grond van theoretische beschou wingen van v. d. Waals en Bakhuis Rooze- boom was te verwachten. Met op deze wijze vervluchtigd kiezelzuur is spr. er in geslaagd een aantal pneumatolytische syntheses van silicaten te bewerkstelligen, die voor de geo logie in het algemeen van belang geacht moeten worden, en die zelfs speculaties mo gelijk maken over de wijze, waarop de vaste aardkorst uit de zwak-siliciumhoudende ijzerkern der aarde zou kunnen Qntstaan. Achtereenvolgens voerden hierna het woord dr. E. H. Buchner, die sprak over „Kie- zeliexyde en water, adsorbtie of hydraat- vorming", prof. dr. II. R. Kruyt met het on derwerp „Het kiezelzuur-sol terwijl als laat ste spreker drs. L. M. Rientsma optrad, die „Het silica-gel" behandelde. Organische Chemie. In de Sectie voor Organische Chemie sprak dr. J. van der Lee uit Rotterdam over; Onderzoekingen over polymethylccnglycolén. In aansluiting met, vroegere mededeelingen van professor dr. P. E. Verkade en zijn mede werkers over oscillatie in homologe reeksen werden de verkregen resultaten bij de poly- methyleenglycolen besproken. Spreker behandelde de bereiding en zuive ring der betrokken verbindingen en deelde een en ander mede over de gevonden waar den voor de verbrandingswarmten. Bromeering van pyridine. Mede namens prof. dr. J. P. Wibaut deed H. J. den Hertog Jr., chem. docts., een mede- deeling over een nieuwe werkwijze ter berei ding van pyridinederivaten. Deze werk wijze bestaai hierin dat pyridine wordt om gezet in een halogeen pyridine, dat dan op nieuw in reactie wordt gebracht. De spreker beperkte zich tot de behandeling van enkele merkwaardige resultaten omtrent den in vloed van katalysatoren en vooral van de reactietemperatuur op de bromeering van pyridine en broompyridinen, verkregen en besloot zijn lezing met een opmerking over het belang, de substitutiereaoties in cyclische verbindingen in een ruim temperamentuur- gebied te onderzoeken. Nitratie van xenylamine derivaten. Dr. M. H. Wertlier behandelde het onder werp Nitratie van xenylamine derivaten. Het is gebleken mogelijk te zijn van het ortho en para amino-diphenyl of ortho en para xenylamine di-, tri-, en tetranitroderi- vaten te maken, met bekende structeur, door nitratie met reëel salpeterzuur. Het aantal ln te voeren nitrogroepen wordt bepaald door de beschermende rest, inge voerd tegen oxydeerende werking van het salpeterzuur, te varieeren. Deze resten zijn de acetyl-, aethylureum-, en carbomethox- (aethoxy-) groepen. Na afloop van de nitratie kunnen deze beschermende groepen op een voudige wijze weer verwijderd worden. Prof. Verltade over: „De nieuwe regels voor de organisch-chemi- sche nomenclatuur. Prof. dr. P. E. Verkade hield een voordracht over „De nieuwe regels voor de organisch- chemische nomenclatuur". Gedurende de laatste jaren heeft een internationale com missie, onder voorzitterschap van prof. dr. A. F. Holleman uit Bloemendaal, zich met deze nomenclatuur bezig gehouden. Een hoogst belangrijk definitief rapport is voor enkele maanden door deze commissie uitgebracht. Het is thans zaak de in dit rapport vervatte regels voor de nomenclatuur der organische verbindingen zoo algemeen mogelijk ingang te doen vinden. Hun gebruik imperatief voor te schrijven heeft geen zin, daar toch in de practijk geen dwangmaatregelen mogelijk zijn. Men moet de nieuwe regels steeds en op alle mogelijke wijze propageeren. Spr. tracht thans de regels nader tot de Nederlandsche chemici te brengen, door ze te commentarlee- ren en door hun gebruik met een groot aan tal voorbeelden toe te lichten. Van de be langrijkste gaat hij bovendien de wordings geschiedenis na. Demonstraties. Behalve deze voordrachten stonden ook nog eenige demonstraties op het programma. Dr. O. Löwe demonstreerde een aantal op tische instrumenten van Carl Zeiss, Jena. Verder woonden de congressisten de uitvoe ring bij van micro-stikstofbepalingen volgens prof. ter Meulen, in het scheikunde-practi- cum lokaal van het gebouw. Ter inzage lag tenslotte een collectie we tenschappelijke boeken, bijeengebracht door Centen's Wetenschappelijke Boekhandel. Excursies. Des middags maakten de dames en heeren excursies naar Velsen en wel naar de Kon. Nederl. Hoogovens en naar de Maatschappij tot Exploitatie van Cokesoveijgassen M.E. K.O.G. (stikstofontbindingsindustrie) (Zie vervolg elders in dit nummer). HANDELSPRAKTIJK-EXAMENS. Bij het op 6, 7 en 8 Juli gehouden 25ste nraktijkexamen van de Vereeniging „Het Nederlandsche Handels-Instituut" slaagden uit Haarlem e. o. voor het praktijk-diploma Engelsch; F. de Jong, mej. C. Heijnerman, E. Steenborg, H. W. Sengers, S. M, Lohman, J. W. Staats, mej. J. C. Lammers, mej. F. Klerks, mej. T. Smit, mej. E. Grandia, mej. A. Stapensea, P. W. Klipp. Voor het praktijk-diploma Duitsch slaag den: J. L. Brakel Jr., B, A. Koper, mej. H. J. Vis, A. v. Dijk. P. A, G. Faassen de Heer; mej. S. J. Vergay, W. Philippus, mej. M. J. Went- holt, J. G. G. Menges. Voor het praktijk-diploma boekhouden slaagden mej. R. V. v. d. Meije en J. Kwant. Voor het Voorbereidend Taaiexamen En gelsch slaagden: mej. C. Halewijn en mej. M. de Haan. FAILLISSEMENTEN. Faillissementen, uitgesproken op Dinsdag 21 Juli: 1 L Schol te, bloembollenhan delaar, wo nende te Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmer meer. Curator Mr. B. W. Stomps, wonende te Heemstede. 2. P. J. Eijke. vrachtrijder, wonende te Vijf huizen, gem. Haarlemmermeer. Curator: Mr. H. E. Prinsen Geerligs, wonende te Haarlem. 3. J. H. Bos. cafhouder. wonende te Zaan dam, Gedempte Gracht 30b. Curator Mr. H. O. Drilsma wonende te Haarlem. 4. P. Eggink, schilder, wonende te Haar lem, Overton straat 38, Curator: Mr. A. Beets wonende te Haarlem. 5. Theodorus Wolterman, destijds winkelier in groenten en fruit en arbeider, thans zon der beroep, wonende te IJmuiden-Oost, Meeu wenlaan 33. Curator Mr. Dr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden. Geëindigd zijn door het verbindend wor den der uitdeelingslijst de faillissementen van: 1. J. J. Meijer, wonende te Vijfhuizen, gem. Haarlemmermeer, Curator Mr. A. Beets te Haarlem. 2. A. M. Tusenius, te Amsterdam, Curator Mr. A. Beets te Haarlem. 3. J. Schouten wonende te Haarlem. Cura tor Mr. A. Beets, te Haarlem. NIEUWS UIT INDIE. DE ONTSLAGEN IN INDIë. Aneta meldt uit Medan, dat de Bataafsche Petroleum Mij. te Pangkalanbrandan, 12 em ployés wegens rationalisatie van het bedrijf ontslagen heeft. OUWELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad, worden door een svectalen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe maakt men gember jam? 2. Hoe alcoholvrije vruchtenbowl? ANTWOORD: 1. Breng de gember met een weinig water en suiker naa.r smaak in een ge- emailleerde pan, met deksel er op aan de kook en laat dan, zonder deksel inkoken tot het zoo dik is, dat een druppel er van in een kopje water gedaan, niet uitvloeit, maar in zijn geheel naar beneden zakt. Onder het in koken af en toe roeren. Als de vereischte dikte verkregen is, neemt gij de pan van het vuur en doet er vlug het schuim af. Gij vult dan dadelijk de uitgekookte potjes en sluit ze met een met vochtig perkament a.f. 2. Los in 1 flesch wijn met y2 flesch spuit water, of wel in 1 flesch spuitwater met 1/2 flesch limonadesiroop een of meer eetlepels suiker naar smaak en een theelepel nectar- essence op. Doe hierin de goed schoongemaakte en klein gesnedien vruchten. Laat een paar uur staan. VRAAG: Hoe maakt men bruine peau de Suède handschoenen die erg vuil en vettig zijn, schoon? ANTWOORD: Trek de handschoenen aan en wrijf ze geheel schoon met schuurpapier no. 00 (geen schuurlinnen). VRAAG: Hoe verwijdert men vetvlekken, uit eep eiken buffet? ANTWOORD: Verwarm flanellen la.ppen en wrijf hiermede de vlek en zie toe of zij vermin dert. Zoo ja, ga dan voort met warme lappen. Geeft hel. niet genoeg wrijf dan stevig af met den platten kant van een groote nieuwe kurk. Leg er des nachts droog zand op en wrijf over dag af en toe stevig met de kurk tot de vlek er uit is. Is het a.1 te kaal dan moet gij opnieuw bijbeitsen na de vlek met ammonia verwijderd te hebben. VRAAG: 1. Hoelang blijft gesmolten ossenvet goed en hoe kan men dat het beste bewaren? 2. Hoe maakt men pekelapek in? 3. Hoe maakt men morellen in? 4. Hoe ma.akt men boerenmeisjes? 5. Hoe maakt men eieren in? ANTWOORD: 1. Direct als het gesmolten is giet gij het in een schoone Keulsche pot en bewaart het op een koele plaats. Gij kunt het den geheelen winter wel goedhouden. 2. Voor 3 K.G. spek zijn noodig 250 gram zout, 10 gr. salpeteer en 50 gram basterdsuiker. Wrijf het vleesch in met het mengsel van zout, salpeter en suiker. Draai het telkens om en be waar het 3 weken vóór het gebruik. 3. Wasch de morellen goed schoon en doe ze in een geëmailleerde pan met /2 a 1 ons sui ker, een kopje water en een stokje kaneel. Breng het zacht aan de kook, maar laat niet doorkoken. Giet het, als het wat bekoeld is, in een flesch met. wijden hals en overgiet met brandewijn. Sluit goed van de lucht af. 4. Indien gij gedroogde abrikozen neemt, wascht gij deze goed af en zet ze 24 uur in lauw water te weeken. Breng ze met het week- water en 1 ons suiker per pond abrikozen aan de kook en handel verder als bij de morellen. 5. Roer 1 flesch waterglas ra.et 6 flesschen water goed dooreen. Leg er voorzichtig een ei op. Zakt dit naar den bodem en blijft het daar liggen, dan is het mengsel goed: blijft het drijven, dan voegt gij water hij, tot het goed is. Gij kunt er zooveel eieren indoen als gij wilt mits zij geheel onderstaan. VRAAG: Hoe maakt men pindakaas? ANTWOORD: Ontdoe een pond pinda's, zon der doppen, van de velletjes en maal ze in den amandelmolen fijn. Kneed ze goed met iy2 ons boter en een snuifje zout en peper. VRAAG: Hoe verwijdert men uit een wit fla nellen ma.n'tel lichtbruine vlekken, ontstaan door het afdruipen van een gekleurde para- pluie. Benzinebad heeft niet geholpen. ANTWOORD: Kleurstof kunt gij met. benzine niet verwijderen, wel er vaster inmaken. Pro beert U het volgende: voeg bij 1 deel zuiver zoutzuur (geen ruw zoutzuur) 4 deelen schoon koud water. Bevochtig hiermede alleen de vlekken en laat dit 5 tot 6 minuten inwerken. Spoel dan goed met koud water uit. Indien de vlekken er niet uit zijn, herhalen. VRAAG: Hoe verwijdert men een chocolade vlek uit een blauw zijden veloutine japon? Ben zine, lauw water enz. helpen niet en maken nog grooter kringen. ANTWOORD: Gij hebt er met al dat beproe ven de vlekken veel vaster ingewerkt. Leg de vlekken enkel en gladuit over een dubbelen schoonen doek en bevochtig ze met waterstof peroxyde. Zorg, dat zij 10 tot 15 minuten vochtig blijven. Bet dan met schoon water uit en, a.ls de vlekken niet. weg zijn, de behande ling herhalen. Als de vlekken er uit zijn, direct droog betten en met. vochtigen doek trachten van binnen naar buiten de kringen weg te wrij ven. Lukt dit niet, dan in benzine nawasschen. VRAAG: De stop van een glazen stopflesch, waarin kersen op brandewijn, kan niet los. Ver warmen helpt niet. Hoe kan ik die stop er af krijgen? ANTWOORD: Druppel er wat zuivere spiri tus van 86 pCt. tusschen en probeer af en toe of de stop loslaat. Vooral geen brandspiritus gébruiken. VRAAG: Hoe krijg ik een wit-geel gestreepte katoenen tent waterdicht zonder olie? ANTWOORD: Haal het katoen tweemaal door warm zeepsop en daarna tweemaal door een aluinoplossing van 200 gram aluin op 15 liter water. Laat in de scha.duw drogen. VRAAG: 1. Kan men geweckte snijboonen van verleden jaar nog dezen winter overhou den? 2. Hoe maakt men komkommers in het zout in? ANTWOORD: 1. Als ze goed geweckt zijn gaat dat best. 2. Schil de komkommers dun af. snijd ze in stukken en verwijder het zaad. Neem per liter water 1 ons zout en doe dit in een inmaakpot die goed schoongemaakt is. Leg hier de stuk ken komkommer in met bovenop een schoon doekje, schoon plankje en schoonen steen. Zie de eerste zes weken eens per week na of zich kiem vormt. Is dit het geval, dan moet die zorgvuldig verwijderd worden en doekje, plankje en steen in schoon water goed afgewas- schen worden. Later kan dit onderzoek om de 14 dagen geschieden. VRAAG: Hoe maakt men vruchtenbowl zon der alcohol? Kan men hiervoor ingemaakte vruchten gebruiken? 1-Ioe lang moet het. staan voor het goed is? Hoe wordt het gebruikt, niet spuitwater of iets anders? ANTWOORD: Gij neemt hiervoor op een I flesch wijn y2 flesch spuitwater; een of meer J

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 8