IJMUIDEN IEDEREEN HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 24 JULI 1931 UIT DE OMSTREKEN WINKELIERS- EN HANDELSVEREENIGING „GROOT IJMUIDEN". Donderdagavond vergaderde de Winkeliers en Handelsvereeniging „Groot-IJmuiden". Te ruim half negen opende de voorzitter, de heer Homburg de vergadering. De voorzitter deed mededeeling van de behandeling in den gemeenteraad van de winkelsluiting. Gezien den gang van zaken verwacht hij niet dat een middagsluiting zal worden aangenomen. Daarna kwam aan de orde het bestuurs voorstel om uit de kas 50 pCt. der kosten te vergoeden aan de leden die met een eventueel uitstapje medegaan. Dit werd met groote meerderheid aangenomen. Een voorstel van het bestuur om een reisje te maken naar Amsterdam en Schiphol werd met groote meerderheid verworpen. Met algemeene stemmen werd daarna het bestuur opgedragen weer een uitstapje te organiseeren naar de Jaarbeurs te Utrecht. PERSONALIA. Te Rotterdam wordt thans de generale synode der Chr. Geref. Kerken gehouden, welke eens om de 3 jaar plaats vindt. De synode benoemde tot haar quaestor Ds. F. A. Bakker alhier, welke tevens be noemd werd tot depentant voor de Theolo gische school te Apeldoorn. SCIIEEPVAARTBERICHTEN Binnengekomen schepen 23/7 Ned., Winsum, Archangel. Zweedsche motor, Strassa, Dublin. Ned., Maasstroom, Leith. Duitsch, Themis, Bremen. Engelsch, Nephrite, Swansea. Zweedsch, Gondul, Londen. Engelsch, Mavis, Londen. Ned. Houtestroom, Londen. Duitsch, Hugo Ferdinand, Bilbao. Ned. Vechtstroom, I-Iull. Engelsch, Willia Wilbeforce, W.-Afrika. Ned. Both, Noordzee. Lettisch, Janus Vaulbaums, Archangel. Ned., Merope, Havre. Engelsch, Gateshead, New-Castle. Duitsch, Njassa, Hamburg. Noorsch, Stargard, Tuieverdaus. Engelsch, Deanne, Goole. Vertrokken schepen 20/7 Engelsch, Landsue, Makskov. Engelsche motor, Spandilees, Hamburg. Ned., Megara, Rouaan. Engelsch, Afon Dirlais, Lamelly. Zweedsche motor, Stressa, Stockholm. Zweedsch, Virginia, West-Hartlepool. Zweedsch, Erna, Dantzig. Ned. motor, Meuse, Rotterdam. Duitsch Teutonla, Hamburg. Spaansch, Kauldi, Rotterdam. Noorsch, Rolf Jarl, Archangel. Ned., Ménewa, Rotterdam. Engelsch, Tornlea, Rotterdam. SCHEEPVAARTNIEUWS Het Zweedsche motorschip „Strassa" is Donderdagmorgen van Dublin te IJmuiden aangekomen en na in de buitenhaven olie te hebben bijgebunkerd Donderdagmiddag we derom vertrokken met bestemming Stock holm. Het Engelsche s.s. „Afon Dulals" hetwelk Woensdagavond in ballast van Honfleur aan het Hoogovenbedrijf, IJmulden, arriveerde is Donderdagmiddag met een lading ruwijzer naar Llanelly vertrokken. Het Engelsche s.s. „Glynwen" is Woensdag avond in ballast van Le Havre aan het Hoog ovenbedrijf, IJmuiden, aangekomen om een lading ijzer voor Llanelly te laden. De kapitein van het Estlandsche s.s. „Pi- ret" met een lading gezaagd hout van Ar changel naar Zaandam rapporteerde bij aan komst te IJmuiden op Woensdagavond, een klein gedeelte der deklading te hebben ver loren tijdens slecht weer. Het Duitsche s.s. „Hugo Ferdinand" is Don derdagmiddag met een lading ijzererts van Bilbao aan het Hoogovenbedrijf, IJmuiden, aangekomen. Na lossing der lading ijzererts is het Spaansche s.s. „Kauldi" Donderdagavond in ballast naar Rotterdam vertrokken om al daar- voor Messina te laden. Het nieuwgebouwde s.s. „Both" van de Ko ninklijke Paketvaart Mij., is Donderdagavond na een driedaagsche proeftocht op de Noord zee te IJmuiden aangekomen en opgevaren naar Amsterdam. Het schip heeft naar wij vernemen in alle opzichten aan de verwach tingen voldaan en is door de K. P. M. over genomen. WEEKOV ERZICHT VISSCHERIJ. De visscherij aan de Westkust van Enge land blijkt voor de Hollandsche stoomtraw lers haar hoogtepunt al weer gepasseerd te zijn, de motorlogger „Antje" besomde nog 3600 en de Stoomtrawler „Alkmaar" 6650, wat wel-is-waar nog goede besommingen zijn doch de andere Westkusten brachten het niet hooger dan 3500, wat voor deze reizen met hooge exploitatiekosten veel te lage resul taten zijn. Hoofdzakelijk is dit te wijten aan mindere vangsten want de prijzen zijn tot nu toe be hoorlijk. Deze week kwam ook de eerste versche haring aan den afslag, aangevoerd door den stoomtrawler „Utrecht" en een Engelsche haringdrifter met elk ongeveer 200 kisten en daar de kwaliteit uitstekend was werden ta melijk hooge prijzen betaald van 13 tot 16 per kist. Als de prijs zoo blijft kan er voor de schepen op versche haring nog goede be sommingen gemaakt worden! De Noordzeereizen zijn deze week over het algemeen genomen goed geweest. Er werden flinke partijen visch aangevoerd; waren het eenigen tijd geleden haast alle kustbooten met schol en tongen nu komen de meeste schepen met belangrijke partijen schelvisch en kabeljauw aan den afslag. Jammer ge noeg zijn de schelvischprljzen nu niet schitte rend meer te noemen. Donderdag was er bijzonder veel vraag naar tongen en aangezien er juist zeer weinig aan den afslag was, werd er maar liefst 3.90 per K.G. betaald, iets wat in lang niet meer was voorgekomen doch nu is het ook wel de gun stige tijd voor tongen, daar de hotels nu hun seizoen hebben. Het is voor degenen die nu eens een kijkje gaan nemen aan de Zuidzijde van de Vis- schersliaven toch wel te bemerken dat er wel wat verandering ten goede is gekomen aan den kant. want- er is hier en daar tusschen de stoomtrawlers al weer wat ruimte ontstaan door het vertrekken van verschillende opge legde schepen naar de visscherij. PERSONALIA. Voor het te Amsterdam door de Vereeniging „Vakonderwijs voor Opticiens" gehouden examen voor vakkundig opticien is geslaagd de heer P. Smit te IJmuiden. STUURLIEDENEXAMENS. Te 's Gravenhage zijn geslaagd voor 3e stuurman groote stoomvaart, F. Boschma en F. H. W. v. d. Wal; id. schipper op stoom- zeevisschersvaartuigen W. Gravemaker, J. Prins, C. Ploeg, G. van Gelder, J. Stam en als stuurman H. v. d. Steen, J. Koeman en W. O. E. v. Langhals, allen te IJmuiden. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.40—f 1.20. Griet per 50 K.G. f 71—29. Tongen per K.G. f 3.50—2.40. Middelschool per 50 K.G. f 35.50. Zetschol per 50 K.G. f 30—26. Kleine schol per 50 K.G. f 25—5.75 Schar per 50 K.G. f 15.50. Vleet per stuk f 3.63. Groote schelvisch per 0 K.G. f 27.50 Middelsehelvisch per 50 KG. f 22.501-6.50 KI. middelsehelvisch per 50 K.G. f 11.508. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 5.55—2.80 Kabeljauw per 125 K.G. f 40.50—38.50 Gullen per 0 K.G. f 7.70—2.85 Leng per stuk f 0.87. Wijting per 50 K.G. f 3.95—2.85. Makreel per 50 K.G. f 20.5019. De IJ.H. 479 had 140 kisten versche haring prijs f 6.504.50 per kist. VISSCHERIJ-BESOMMINGEN Heden waren aan den Rijkschvischafslag alhier 4 trawlers en 2 kotters. De besommin gen waren als volgt; Manden 130 Capania f 2300. 380 Marij f 1900 110 Dordrecht f 2000 65 Mascotte f 110Q. Kotters; F.N. f 940. Verscheharing LJ.H. 479, 650. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. EEN SCHITTEREND GESLAAGDE TOCHT. Eindelijk, daar was de lang verwach te dag. Dagen te voren hadden de oudjes reeds uitgezien. Hoe zou het weer zijn? Maandag en Dinsdag guur en regen achtig, Woensdag iets beter weer en toen de lang verwachte Donderdag aanbrak een stralende zomerdag! Warmte en wind stil. Het ideale weer voor ouden van dagen om een dagje van de heerlijke natuur te genieten. Het leek voor geheel IJmuiden wel een feestdag te zijn. Ongeveer één uur be gon het afhalen der oudjes en om plm. twee uur reed de stoet,bestaande uit 41 auto's van IJmuiden af, begeleid door twee ordonnancen op motorfietsen en 2 wagens van het Roode Kruis. Ook de wijkverpleeg ster Zr. De Wilde verleende hare mede werking. Op de Havenkade, waar de stoet door den heer Mets opgesteld werd, waren velen, die de feestgangers een prettigen dag toe- wenschten en allen was het aan te zien, dat zij mede genoten van de vreugde der oudjes. Hoe glunder keken allen en wat straalden de oude gezichten van vreugde en dankbaar heid. Menig oudje voelde zich als een prins of koningin als zij in de mooie auto ge zeten, langs de wuivende menschen reden en wuifden met deftig gebaar terug of knikten minzaam. De tocht ging door IJmul den langs den Rijksstraatweg door de bui tenwijken van Haarlem langs den nieuwen weg naar plan West en verder door Amster dam naar „Oud-Valkeveen". Doordat de voorzitter van het comité, de heer D. Bais zich in verbinding had gesteld met de ver keerspolitie te Amsterdam, had de stoet overal den voorrang, zoodat de lange file niet verbroken werd en de auto's zeer ge regeld achter elkaar konden rijden Te „Oud-Valkeveen" werd de stoet opge wacht- door den heer Kaptein, eigenaar van de uitspanning, die de gasten naar de voor hen bestemde plaatsen geleidde. Heerlijk was het onder de mooie oude boomen! Allen schikten zich gezellig om de lange tafels en daar kwamen de tongen los! Hier en daar klonk een „Wat is het hier mooi!" Inmiddels werden door de helpsters van het Roode Kruis versnaperingen rondge deeld en ook de heer Uitzinger liet zich niet onbetuigd. Na eenigen tijd onder de boomen te hebben vertoefd, wandelden de oudjes naar het strand om daar onder groote parasols ge zeten. ten genieten van het ruime uitzicht over de Zuiderzee. Om half zeven werd het sein tot vertrek gegeven en daar alles tot in de puntjes door het comité verzorgd was en op de kleinste dingen was gelet, waren allen weer spoedig in de auto's gezeten, maar niet, voordat de voorzitter dank had gebracht aan allen die tot het welslagen van den tocht hadden meegewerkt. Onder daverend hoera-geroep der oudjes hoopte de heer Bais het volgend "aar weer een tocht te kunnen organiseeren. Om 7 uur vertrok de stoet en bereikte zonder oponthoud ongeveer 9 uur IJmuiden Oost. De oudjes werden door honderden toe gejuicht, waarna de stoet in de Kennemer- laan ontbonden werd. Het was, mede door de uitstekende zorgen van den secretaris van het comité, den heer P, Mets, een schitterend geslaagden tocht! SANTPOORT CONCERT „WTLHELMÏNA". Donderdagavond gaf het fanfare-korps „Wilhelmina" zijn eerste „gemeentelijke" concert in de muziektent aan den Terrasweg, waarvoor de belangstelling, het mooie weer in aanmerking genomen, zeker grooter had kunnen zijn. Onder de ten gehoore gebrachte nummers troffen we ook aan de twee van het consours te Wormerveer, die natuurlijk het meest de belangstelling trokken. die het Petitionnement de Nederlandsche Dagbladpers verzuimt te teekenen, maakt zich schuldig aan PLICHTSVERZUIM „SANTPOORTS GEMENGD DUBBEL KWARTET" EN „VELSENS A CAPELLA-KOOR". In „Euphonia" worden de prestaties van onze plaatselijke kwartet- en koorzangers fessen) op het concours te Loenen als volgt beoordeeld: „Het kwartet zong het verplichte nummer, in één woord schitterend van klank, opvat ting en zuiverheid. Een artistieke prestatie. Voor het vrije nummer „Zorgennacht" eveneens een „bravo". Zoo iets hoort men zelden op een concours. 405 punten, le prijs met felicitatie der jury! „Het koor zong het verplichte werk „De Winter" van Loots voorbeeldig. De alten kon den nog iets donkerder van kleur zingen. Aan het slot was het koor een halven toon bijna onmerkbaar) gestegen. Het zeer zware eischen stellende vrije nummer werd even eens prachtig van klank voorgedragen. Het zeer moeilijke geval op blz. 8, de es van de alten tegen de fes van de sopranen was niet duidelijk te hooren. Overigens een eerste klas koor en dirigent. 369 punten, le prijs. In den eerewedstrijd zakte het koor een halven toon maar zong desniettegenstaande voortdurend prachtig van klank en rijk aan expressie. Een mooi slot!" VELSEN ZWAKZINNIGENZORG. Door de Chr. Hist. Raadsfractie is het vol gende voorstel bij den raad ingediend: „Daar tot heden niets omtrent -de avond- verzorging van zwakzinnigen werd vernomen, hebben ondergeteekenden de eer den gemeen teraad voor te stellen, de avondverzorgin van hen die de school voor Buitengewoon Lager Onderwijs hebben afgeloopen en zij die daar voor in de termen vallen, een cursus te openen zoo mogelijk te beginnen in die maand Octo ber 1931. 'i Dit voorstel, waarbij een begrooting van onkosten is ingesloten, is geteekend door de heeren J. E. Sluyters, A. ten Broeke, C. v. d. Steen en H. Groeneveld. De kosten van dezen cursus waarbij op 12 leerlingen wordt gerekend, worden geraamd op f 7.50, de duur van dem cursus op 7 maan den -en 6 lesuren per week. ZANDVOORT RAADSVERGADERING ZANDVOORTS BURGEMEESTER TEGEN BLOEMENDAALS LOCO-BURGEMEESTER. Openbare vergadering van den gemeente raad van Zandvoort op Donderdag 23 Juli, des avonds half acht. Voorzitter: de heer H. van Alphen, burge meester. De heer Jellema, gemeente-secretaris, Is met vacantie. Afwezig zijn de leden Van der Mije, Ter mes, en Gunters. Herstemming subsidie Vreemdelingenverkeer. In herstemming komt het voorstel van B. en W. betreffende het verleenen van een subsidie aan de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer. waarover in de vorige zitting- de stemmen met 6 tegen 6 staakten. Het voorstel wordt thans verworpen met 6 tegen 3 stemmen. Het voorstel van wethouder Padt, om het verzoek wél in te willigen, wordt met de zelfde stemverhouding aangenomen. Vermakelijkheidsbelasting. B. en W. adviseeren afwijzend op een ver zoekschrift van den heer L. S. Krabshuis, Lunchroom en Pensionhouder alhier om wij ziging te brengen in de verordening op de heffing van belasting op tooneelvertoonin- gen en andere vermakelijkheden. De raad vereenigt zich met het voorstel van B. en W. Benoemingen. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt benoemd de heer P. van der Mije. Tot onderwijzeres aan School D wordt be noemd mej. D. G. Klomp, te Dodewaard. De nieuwe raadsleden. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden worden onderzocht door een com missie, bestaande uit de heeren Zwaan, For- rer, Fraenkel en den loco-secretaris. De heer Zwaan deelt mede, dat alles in orde bevonden is. Tot toelating wordt besloten. Het Middelbaar Onderwijs. Over het voorstel betreffende het vaststel len van de regelingen, ter uitwerking van de in de vorige vergadering genomen princi pebesluiten ten opzichte van de toelating van leerlingen op scholen voor Middelbaar On derwijs en Voorbereidend Hooger Onderwijs wordt nog van gedachten gewisseld tusschen de heeren Siegers, Druyf, Geers, Forrer, Padt en Molenaar. De heer Geers zou het in het belang van de Zandvoortsche ingezetenen vindon, als de raad weer op zijn besluit van de vorige ver gadering terug kwam, want hij vreest, dat men anders vastloopt. De heer E1 f f e r s bestrijdt den heer Geers en keurt het af, dat deze het principe-besluit wil herroepen, waarmee het belang van Zandvoort ten zeerste geschaad zou worden. Wethouder Padt verklaart nu niets meer van den gang van zaken te begrijpen. De raad heeft het principe-besluit genomen en wat B. en W. nu voorstellen is een zuiver ge volg van dit besluit. Naar aanleiding van dit besluit hebben vele ouders al beslist om hun kinderen naar het Kennèmer Lyceum te zen den. Het zou dan toch belachelijk zijn, om dit principebesluit weer te herroepen. Spre ker is van meening. dat de oppositie zijn goede trouw in twijfel trekt, in de laatste raadszitting heeft spreker uitdrukkelijk ge zegd, dat volgens de verklaring van Dr. De Vletter alle Zandvoortsche kinderen, waar voor dit gevraagd wordt, geplaatst kunnen worden. Spreker komt met kracht op tegen de bewering van den heer Molenaar, als zou hij deze zaak niet goed hebben voorbereid, Vrijdagavond zou hij een definitief antwoord kunnen geven. De heer .E 1 f f e r s komt eveneens met kracht op tegen de woorden van den heer Molenaar, die volgens spreker de retributie regeling voor verkiezingsreclame heeft mis bruikt. Dit noemt spreker een ernstig gebrek aan politiek fatsoen. De heer Molenaar Interrumpeert her haaldelijk. De Voorzitter verzoekt den heer Elf- fers, minder scherpe uitdrukkingen te ge bruiken en den heer Molenaar om niet te interrumpeeren. De Voorzitter is van meening, dat de heer Siegers zou moeten voorstellen, het principebesluit te herroepen. Dit acht spre ker tenminste de consequentie van de woor den van den heer Siegers. De Voorzitter vindt deze materie echter zóó belangrijk, dat hij het beter vindt, de zaak nog even aan te houden, totdat wethouder Padt alle gegevens kan verstrekken. De heer E1 f f e r s oppert bezwaren daar tegen, vooral omdat in dien tijd sommige raadsleden met vacantie zouden kunnen gaan. Na uitvoerige re- en duplieken wordt be sloten het voorstel aan te houden. Voorbereidend L. O. Op voorstel van den heer Molenaar wordt aangehouden het voorstel tot het vast stellen van verordeningen op de heffing en invordering van schoolgelden voor het voor bereidend lager onderwijs. Werkliedenreglement. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Werkliedenregle ment, waarvan de voornaamste bijzonderhe den in ons blad reeds gepubliceerd zijn. De heer Siegers stelt voor het voorstel aan te houden en het om advies te'zenden naar de commissie van bijstand voor Pu blieke Werken. De heer Forrer bestrijdt dit en acht aanhouding onnoodig en ongewenscht, om dat het ook al in de Commissie voor Georga niseerd Overleg is geweest. De heer Geers laat den raad de vrijheid, om het voorstel aan te houden, maar als dit gebeurt, dan negeert de raad het werk van de Commissie voor Georganiseerd Overleg en dan dankt spreker er voor, om daar nog lan ger als paskwil te zitten. Het voorstel tot aanhouding wordt verwor pen met 7 tegen 3 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd met een kleine wijziging, door den heer Siegers voorgesteld. Schadeloosstelling. De heer J. Steen, commies ter secretarie, derft sinds 1 Juli de inkomsten, welke hij sinds jaren als administrateur van het Bur gerlijk Armbestuur en secretaris der Zieken huiscommissie had. De wethouder voor Sociale Zaken is van meening, dat de heer Steen daarvoor een vergoeding behoort te ontvangen. Daarom stelt hij voor, den heer Steen, zoolang het noodig mocht blijken, een schadevergoeding van 400 toe te kennen. De heer Druyf acht het een èereschuld tegenover den heer Steen, die zoo spoedig mogelijk moet worden voldaan. Na een uitvoerige discussie wordt het voor stel van wethouder Padt aangenomen. Tijdelijke Crisiscommissie. De Zandvoortsche Bestuurdersbond ver zoekt een commissie te benoemen, die voor uitgetrokken en dubbel uitgetrokken werk- looze arbeiders steun, of zoo mogelijk werk zal kunnen verleenen b.v. diamantbewerkers, transportarb., bouwvakarb., e.a., die van alle reglementaire uitkeering verstoken zijn. De meerderheid van B. en W. is van rnee- ning, dat door de verordening voor Maatsch. Hulpbetoon aan de bezwaren kan worden te gemoet gekomen. De minderheid, de heer Padt, is van oor deel, dat er, gelet op de zeer bijzondere tijds omstandigheden voldoende aanleiding be staat om in afwachting van de nadere rege lingen, tijdelijk de gevraagde commissie, uit 3 leden bestaande, te benoemen. De heer Forrer verzoekt den raad met klem, zich te scharen achter de minderheid van B. en W., nadat hij uitvoerig het leed geschetst heeft van menschen, die buiten hun schuld werkloos zijn geworden, waar door zij gedwongen werden om naar het Bur gerlijk Armbestuur te gaan. De heer Geers spreekt in denzelfden geest. Hij weet bij ondervinding, dat deze menschen, wanneer zij bij het Burgerlijk Armbestuur kwamen om den gemeentelijken steun te ontvangen, een traan op dit geld lieten vallen. Spreker vond dit hartverscheu rend. Het demoraliseert deze menschen, die crisis-werkloozen zijn. Spreker meent dus, dat de commissie benoemd moet worden. De heer Druyf bestrijdt de heeren Geers en Forrer. Spreker vindt het niet goed, om midden in het hoogseizoen zulk een commis sie te benoemen, omdat men dan aan de betrokken menschen eiken prikkel ontneemt om werk te zoeken. Wethouder Padt verdedigt zijn stand punt. Hij merkt op, dat het wel September zal worden, eer deze commissie aan het werk kan gaan. Deze zomer, die een crisiszomer is, kan niet met andere zomers vergeleken wor den. In Zandvoort zijn (en dat midden in den zomer) 67 menschen als werkloozen bij de Arbeidsbeurs ingeschreven. Ook spreker wil dezen menschen den gang naar het Bur gerlijke Armbestuur besparen. Hij vereenigt zich geheel met de woorden van de heeren Forrer en Geers. De heer Geers zegt, dat er tegenwoordig ook kleine middenstanders om steun 'bij het Burgerlijk Armbestuur komen. De Voorzitter brengt het afwijzend voorstel van B. en W. in stemming. De stemmen staken met 5 tegen 5. Subsidie Zandvoortsche Feest commissie. Naar aanleiding van' een verzoek van de Zandvoortsche Feestcommissie om haar een subsidie van f 1000 toe te kennen uit de ge meentekas, stellen B. en W. voor aan die Commissie uitsluitend ten behoeve van de door haar ter gelegenheid van de verjaar dagen van leden van het Koninklijk Huis op 2 en 31 Augustus a.s. te organiseeren open bare festiviteiten toe te kennen een subsidie van 2 maal f 200 onder voorwaarde, dat haar werkterrein voor het vervolg beperkt blijft tot het organiseeren van feestelijkheden, op verjaardagen van leden van het Konink lijk Huis. De heer Siegers stelt voor, een bedrag van twee maal f 400 te geven. De heer Geers ondersteunt dit. Over dit voorstel staken de stemmen met 5 tegen 5. Kamerstukken. De volgende agendapunten worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd: Voorstellen tot het doen van af- en over schrijvingen van en op posten der begrooting 1930 en tot het wijzigen van die begrooting. Voorstel tot wijziging van de Verordening op den dienst voor Maatschappelijk Hulp betoon. Voorstel tot ruiling van grond met de Ned. Hervormde Gemeente. Voorstel tot het verhuren van een perceeltje grond. Reclames Honden- en Straatbelasting. Het voorstel betreffende uitvoering van het straetnpln Bentveld en de bespreking van de plannen tot verbreeding van den Boulevard Paulus Loot worden aangehouden. De Burgemeester bestrijdt dé woorden van Bloemendaals loco-burgemeester Laan. De Voorzitter legt de volgende ver klaring af: „In verschillende dagbladen is gemeld, dat de Voorzitter van den Raad van Bloemen- daal een uitdrukking aan het adres van ons gemeentebestuur heeft gebruikt, die een be spreking en weerlegging mijnerzijds ver- eischt. Ik lees in een verslag van een der Haarlemsche dagbladen het volgende: „Bezwaarschrift tegen bouwverbod. B. en W. stellen voor, bij den raad der gemeente Zandvoort een bezwaarschrift in te dienen tegen Zandvoorts voorne men tot het leggen van een bouwverbod op de duinreep langs den boulevard. De Voorzitter geeft een uieenzetting van den gang van zaken, waarbij hij op merkt, dat het hier een object van 2 1/2 ton gekapitaliseerd bedraagt. Zandvoort wil nu een bouwverbod op den grond leggen, om, daar is spr, van overtuigd, goedkoop den grond in bezit te krijgen. Dat noemt hij een schunnige, een ordi naire manier van doen. Dat had hij van een fatsoenlijke gemeente niet verwacht. Nu wil de gemeente Zandvoort de ge meente Bloemendaal in de luren leggen; zij denkt de .boertjes" van Bloemendaal te „hebben". Maar dat zal die gemeente nog wel spijten, want zij heeft de ge meente Bloemendaal nog wel eens noo dig. Spr. wil echter vertrouwen hebben in de fatsoenlijkheid van den raad van Zandvoort en hopen, dat deze geen bouw verbod op den grond zal leggen. Mocht dit toch gebeuren, dan zal de gemeente Bloemendaal in hoogste instantie de zaak uitzoeken. Spr. meent, dat Zand voort niet eens het recht heeft te doen, wat zij nu wil doen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen". Hoewel ik ten volle erken, dat vooral in den tegenwoordigen tijd men elkaar noodig heeft en zulks zeer zeker het geval kan zijn, gemeentelijk gesproken met twee buurge meenten, bezie ik de uitlating van genoem den Voorzitter toch wel in het licht van een soort dreigement; te meer daar gezegd wordt, dat een wensch zou bestaan om on zerzijds de gemeente Bloemendaal „in de luren te leggen" en dat wij de „boertjes" van die gemeente denken „te hebben". Ik weet mij absoluut overtuigd van het feit, dat bij geen onzer ooit noch die wensch, noch die gedachte is opgekomen. Erger is, dat vermoed wordt, dat de bedoeling van Zandvoort zou zijn om dien grond goedkoop in bezit te krijgen en de Voorzitter in ver band met die volkomen bezijden de waar heid geuit veronderstelling de handelwijze van ons College als „schunnig" meent te mo gen aanmerken. (Opgemerkt zij, zooals straks zal blijken, dat bij schrijven d.d. 21 Januari jl. door B. en W. dezer gemeente verzocht werd den koopprijs te willen mededeelen). u In de volgende vergadering van uw College zal de behandeling van dat bouwverbod ter tafel komen; wli komen derhalve op die ma terie terug, maar reeds thans zij het mij ver gund een zeer korte toelichting op de toe dracht der feiten te geven. In het bijzonder doe ik zulks, omdat, indien althans" de ver slagen in de dagbladen juist zijn, de overige leden van den Raad der gemeente Bloemen daal zich met de meening van den Voorzit ter vereenigden en naar ik meen te mogen aannemen niet op de hoogte van de ware toedracht der feiten zijn. !l Bij schrijven d.d. 21 Januari 1931 deelden B, en W. dezer gemeente aan het Gemeente bestuur van Bloemendaal mede, dat bij be sluit van den Raad van Zandvoort d.d. 30 December 1930 besloten is om de aan de ge meente Bloemendaal toebehoorende duin- reep in de naaste toekomst te bestemmen voor den aanleg van een straat met verzoek of Bloemendaal bereid is gemeld terrein aan de gemeenteZandvoort af te staan. Opge merkt zij, dat de erven Wed. Van der Vliet op de kadastrale leggers als eigenaren van den bedoelden grond stonden aangegeven en dat B. en W. later bleek, dat niet de erven Van der Vliet maar de gemeente Bloemen daal de eigenaresse was. B. en W. schreven o.m. woordelijk;" „Het ligt voor de hand, dat voorkomen moet worden, dat op dien grond gebouwd wordt en daaro mverzoeken wij U ons te wil len melden of de gemeente Bloemendaal ge negen is het terrein aan de gemeente Zand voort in eigendom over te doen. Zoo ja, dan stellen wij het zeer op prijs spoedig van U" antwoord te mogen ontvangen met vermel ding van den koopprijs. Wij merken hierbij op, dat het in ons voorneemen ligt te trach ten op gemeld terrein een bouwverbod te krijgen, zulks in het belang van de veiligheid van het verkeer". Dus op 21 Januari reeds wist het Gemeen tebestuur van Bloemendaal, dat van een bouwverbod sprake was. Op 10 April d.a.v. dus 2 1/2 maand later moest het gemeente bestuur van Bloemendaal verzocht worden om een beantwoording van den brief van het gemeentebestuur van Zandvoort. Op 15 April werd een brief van Bloemendaal ontvangen, waarbij om een uitgewerkt plan voor de be oogde verbreeding werd verzocht, welk plan op 15 Mei d.a.v. werd toegezonden. Op 22 Mei jl, deelde het Gemeentebestuur van Bloe mendaal schriftelijk mede, dat de Raad van die gemeente afwijzend tegen eventueelen grond verkoop stond. Ik meen na deze uiteenzetting, waartoe ik mij verplicht achtte in verband met de woor denkeus van Bloemendaal's Raadsvoorzitter, voor heden te kunnen volstaanmet goed ver trouwen laat ik het oordeel over de handel wijze van ons Gemeentebestuur over aan hen, die op de hoogte van de feiten gebracht worden; mijn meening is, dat de Voorzitter van den Raad van onze mooie buurgemeente dien dag ten opzichte van zijn qualificat-ie van de handelingen van ons Gemeentebe stuur minder fraai voor den dag is geko men". De heer Siegers merk op, dat de heer Laan een kapitaalkrachtig man is, maar dat hij, krachtens zijn uitdrukkingen als raads voorzitter, geen gentleman blijkt te zijn. Te 11.15 uur wordt de vergadering' geslo ten.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10