L* RAADSELS (Deze raadsels zijn ingezonden door Jongens en Meisjes, die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste oplossers vier boeken verloot.) AFDBELING I (Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door Zwartkopje.) Ver borgen boomen. a. Zal Wiebe u komen halen van middag? b. Vanmorgen was er al in de ka mers een versiering aangebracht. c. Het el kraakte, toen ik het uit de mand haalde. d. De zon scheen in den namiddag Juist in mijn kamer. Dit is ge ensqhol, maar bot. f. Wat zijn dat voor bloemen in die vaas boven op de kast? Anjers of asters? g. Ik wil graag op uw aanbod in gaan. h. Riep moeder niet? i. Wat zit er in deze flesschen? 1. In de maand December komt va der terug. 2. (Ingez. door W. B. Z.) Vul aan 't eind van iederen regel maar één woord in, zoodat je een ge dichtje krijgt. Zeg, gaan jullie mee naar De vacantie is in t' En de zon gluurt door de Leg je boeken maar aan 3. (Ingez. door W. B. Z.) Mijn geheel is een spreekwoord van 35 letters. 6 4 5 is groente. 1 2 3 5 zit aan een schoen. 9 8 7 8 35 is dikwijls verkeerd. 9 10 11 12 13 is een ander woord .Voor herbergier. 14 18 14 15 is een mooie bloem. 16 17 18 is niet dichtbij. 19 20 21 22 23 is een mooie eigen schap. Men zegt wel: 24 26 7 is 30 34 5 13. 25 28 is een persoonlijk voornaam woord. 27 28 29 is een bezittelijk voornaam woord. 30 31 32 kan tot nut zijn. 33 34 35 24 wordt- bij kampeeren gebruikt. 4. (Ingez. door W, B. Z. )Strik- vragen. a. Wat kan door de glazen vallen zonder ze te breken? b. Welke bellen geven geen klank? c. Welke boonen worden verbrand gegeten? d. Welk roofdier groeit omgekeerd aan een boom? 5. (Ingez. door W. B. Z Kruisraadsel x x X X XXXXXXXXX x x x X een medeklinker een verkorte meisjesnaam, gebruikt een schoenmaker, zijn spoedig gesloten. Een Egptische koningin, een welriekende boom een keizer van Rome een schoensmeermerk een klinker Horizontaal en verticaal moet je den naam van de Egyptische konin gin lezen. 6. (Ingez. door W, B. Z.) Met br. ben ik dagelijksch voed sel, met d vaak droevig, met 1 een metaal, met n vaak moeilijk, met r een kleur. AFDEELING II (Leeftijd 9 jaar en jonger) 1. (Ingez. door W. B. Z.) Strikvra gen. a. Welke nagels behoeven nooit te worden geknipt? b. Waarmee begint iedere marsch en ieder muziekstuk? c. Welke vogel kan niet vliegen, maar wel hoog in de lucht zijn? d. Waar reed de eerste spoortrein? e. Welk roofdier is ook een klee- üingstuk? 2. (Ingez. door W. B. Z.) Met b ben ik een peulvrucht, met h schande, met 1 verdiend geld, met k wang, met t soms welluidend, met z een kind van vader en moeder. 3. (Ingez. door W. B. Z.). Zigzagraadsel x x a X X X X X X een roofvogel een jongensnaam uiting van vroolijkheid een muziekstuk een lichaamsdeel, een hemellichaam een zwarte vloeistof een boom. De kruisjes noemen iets prettigs, dat nu is aangebroken. 4. (Ingez. door W. B. Z.) Ik ben een plaats in Gelderland en besta uit 8 letters. 1 6 7 1 is geen ja. 2 3 is geen later. 4 8 6 7 1 is niet zacht. 5 6 8 is geen hoed. 8 7 6 1 is geen vinger. 5. (Ingez. door W. B. Z.) Verbor gen jongensnamen. a. Hou je van fruit? Ja, appels en peren vind ik heerlijk. b. Ik zag hen komen en liep toen vlug naar ze toe. c. Daar kwam onze eend aan ge waggeld. d. ik ben er laatst even aangeloo- pen. e. Heb je een versch ei naar den zieke gebracht? f. Alle olie liep weg uit de lekke bus. 6. (Ingez. door W. B. Z.) Ik ben een vrucht, die spoedig rijp zal zijn. Neem een van mijn letters weg en ik word een jongensnaam. Verander dan een klinker en ik word een plant met mooie gele bloempjes. Raadseloplossingen De raadseloplossingen der vorige week zijn: AFDEELING I 1. Echo, dochter, pop. 2. Oost West, thuis best. 3. Morgenstond heeft goud in den mond. 4. Berk, kerk, merk, perk, zerk. 5. Jan kreeg niets. 6. Zandvoort. AFDEELING II 1. Aster. 2. Vliegmachine 3. Kameel, ijsbeer, olifant, giraffe, drommedaris, kanarie. 4. Glas, klas, plas. 5. Koekoek. 6. Verjaardag. Goede oplossingen ontvangen van: Goudmuiltje 6 Dierenvriendinne- tje 6 Nelly B. 6 Vaders Jongen 6 Ne vada 6 Uitlooper 6 Duikstertje 6 Vingerhoedskruid 6 Babbelkousje 4 De kleine Vogelvriend 6 De kleine Violist 6 Korfballer 6 Juffertje Lees graag 5 Klaproosje 5 Vliegeniertje 5 Wenda 5 Trambestuurder 6 Moeders Kleinste 6 Wipneusje 6 Naamlooze 5 Knipoogje 5 Bijdehandje 4 Johanna de Wette 6 Zwartkopje 5 Honden vriendinnetje 6 Juffertje Rekengraag 6 Laurens Coster 6 Annie Habich 6 Graspieper 6 Blondine 6 Lelie 5 Tui- nierstertje 5 Francis Vere 5 Pinkster bloemetje 4 Ballenbreistertje 6 Cro cus je 5 Een naamlooze 6 Goudsbloem 6 Goudelsje 6 Willem v. Oranje 6 Blauwoogje 6 De kleine Bouwer 6 Poppenverpleegstertje 6 Don Frede- rik 6 Pioenroos 6 Tilburgertje 6 Roodwangetje 6 Madeliefje 6 Balse mien tje 6 Goudvisch 5 Nanna 6 Bor- duurstertje 6 Kakelaartje 6 Kriel kip 6 Vergeetmijnietje 4 Zwemstertje 6 Robbedoes 6 Kerstroosje 6 Pech vogeltje 6 Madeliefje 6 De kleine Voet baller 6 Nachtegaaltje 6 Appelbloe sem 6 Zangeresje 6 Gouden regen 6 Rozenknopje 6 Kwebbelgraag 6. RUILRUBRIEK WIPNEUSJE, Colensostr. 48 rood heeft Haka-Jeugd-Bibliotheek bon nen, Karnemelkzeeppl., Hille's Zwerftochten, Wybert 1/3 punt, 2 Pleines, 6 Verkade, 2 Hoe heet die vogel? Hiervoor vraagt ze Amstel- penningen en Sickesz-omslagen. MEJ. SMIT, Brouwerska'dé 25 zw. heeft 14 H. O. punten, 2 Franken, 35 Haust, 26 Miss Blanche No. 1, 7 Karnemelk, 6 Paddenst., 2 Vader Haas 3de deel, 10 Nofwapens, 2 Leu- pen, 7 Hille Boekenkons, 13 Pleines- dierenpl., 6 D. E. punten, 3 Amstel, 5 Turmac letters T en D, 350 Kwat- ta-sold., 9 Zwerftochten, Vlinders, kleedjes, en bloemen. Daarvoor vraagt ze Lux, Vim, Rinso, Sunlight, Droste, Voetbal, Pette-cactus, Dickens. Alles 21. Ruiltijd Maan dagavond 7 uur. GOUDELSJE, Pres. Steynstr. heeft 1 Gouda-theelichtbon, l Xanthia (waarde 3 punten), 1 Miss Blanche (waarde 1 punt), l Effendi (waar de 1 y2 punt), 3 Sickesz (halve waar de), 7 Kwatta-sold., 1 Amstelpen- ning (waarde 1/2 punt), 1 Pleines Dierenpl. 63, 10 Haust, 2 Hilles. Dit alles wil ze ruilen voor Weegschalen en Sunlight. GRASPIEPER, Clercqstr. 71 rd„ heeft 20 Hille (3—1), 6 Quaker (11), 40 Sickesz (51). Hiervoor vraagt hij Sunlight, Vim, Rinso, Lux, Rad ion. UITSLAG VAN DE JUNI-REIS- WEDSTRIJDEN Afdeeling I. De grootste ketting van plaatsen heeft DE KLEINE VIOLIST, oud 16 jaar, n.l. 413. Het werk zag er keurig uit en alle plaat sen waren goed. Hem komt dus de lste prijs toe. Op he mvolgt ZINNIA, oud 13 jaar Haar ketting bevat 236 plaatsen. Zij ontvangt den 2den prijs. Indien ze in plaats van een rugzak liever een boek heeft, mag ze dat wel even melden. Op den voet wordt ze gevolgd door ALBA, die 235 plaatsen heeft. Hem komt de 3de prijs toe. Hij mag kie zen tusschen een kampbestek (bord, kroes, mes, vork en lepel) of een boek. Schrijf je me dat gauw, Alba? In deze afdeeling komt een Eervolle Vermelding toe aan; Wipneusje (140 plaatsen.) Zeer goed was het werk van: Wil lem van Oranje (77 pl.) Tuinierster - tje (61 pl.) Goed was het werk van: Lang staartje (57 pl.) Verpleegstertje (49 pl.) Looze Vos (47 pl.) Het werk van de overigen was vol doende. Afdeeling H. De grootste ketting van Nederlandsche plaatse nontving ik van DUIKSTERTJE, oud 9 jaar, n.l. 281. Zij verdient den lsten prijs. Op haar volgt VADERS JONGEN, oud 9 jaar, met 243 plaatsen. Hij ont vangt den 2den prijs. Ten slotte komt BALLENBREI STERTJE, oud 9 jaar met een ket ting van 183 plaatsen. Zij krijgt den 3den prijs. Wat heeft ze liever een school-étui of een boek? In deze afdeeling komt een Eer volle Vermelding toe aan Moeders Kleinste met 100 plaatsen. De prijswinnaars mogen Woensdag 29 Juli bij mij hun prijzen komen halen. Rubriekertjes-Lijst Jeantje Zwaan, oud 11 j., Ptrean- gerstraat 36 Miep Boerwinkel, oud 12 jaar, Co lensostr aat 3. Johan Habich, oud? Meidoornplein 48, Haarlem-Noord. Antonia Stoel, oud 10 jaar, Timor - straat 172, Haarlem-Noord. MIJN HERBARIUM fig. 1 fam. Ruwbladigen (Asperifo- liën). In onze 'duinen ëeri algemeen voor komende plant, waarvan zoowel de stengel als de bladeren kort behaard zijn. De laatste zijn l-nervig, lancet- vormig, De bloemkroon is als bij alle ruwbladigen vergroeidbladig. Ze heeft 5 slippen, terwijl de kroonbuis ('t on derste deel der vergroeide bloem kroon) korter is dan de kelk. In knop is de bloem roodachtig, later wordt ze blauw. Bloeitijd Juni-September. Muurpeper (Sedum acre) Zie fig.2 fam. Vetplanten (Crassulaeeeën). De vetplanten of vleezige planten zijn meest zoutplanten, d.w.z. ze groeien op zilten grond aan den zeekant 't best. Komen ze dieper landwaarts in, dan verliezen de bladeren aan dikte. Andere soorten groeien meest op drogen zandgrond. Tot deze laatste behoort muurpeper. In de kale dui nen, op stuifplekken, waar bijna niets wil groeien, daar staat dit plantje volop te bloeien, 't Wordt wel eeuwig leven genoemd, omdat 't een tijdlang zonder eenig vocht, ook afgesneden, nog blijft leven. De blaadjes zijn eirond. De stengels zijn rijk voorzien van heldergele bloemen, die 't lage plantje geheel bedekken. Gewoonlijk hebben ze een scherpen, peperachtigen smaak. Bloeitijd Juni- Juli. Fijpbloem (Aristo-'ochia Clemati- tis) Zie fig. 3, fam. Aristolochia- ceeën). De eenige vertegenwoordi ger dezer familie, die in ons land in t wild voorkomt. Wij hebben boven dien 't voorrecht, dat ze in onze om geving vrij algemeen voorkomt. Ach ter 't Prov. Ziekenhuis, langs den Bergweg komt ze veel voor. Ze heeft een rechtopstaande, stevige stengel met hartvormige, stompe bladeren. De bloemen staan in bundels in de oksels der bladeren. Deze zijn buis vormig met een scheef afgeknotte zoom. De kleur is groenachtig licht geel. Ze hebben eenigszins den vorm van een ouderwetsche Duitsche pijp, vandaar de bijnaam Moffepijn. Bloei tijd Mei-Juli. Toen Marietje onlangs in Amster dam was, ging ze met moeder in een eenmans-wagen. Daar worden de dubbeltjes in een automaat gedaan. Marietje keek er met blijde oogjes naar, maar toen moeder zitten ging, vroeg ze teleurgesteld: ,Moeder, waar blijft nu t lekkers?" KNIPPERDOLLETJE door '45) W. B.—Z. „Drie briefjes van honderd gul den," zei tante Greet voor zich heen. „En dat die Glasstra ze zoo maar aan mij geeft. Ik kan het niet vat ten", mompelde ze. „Kijk eens, dit geld was bestemd voor den broer van Glasstra of diens 'erfgenamen. De broer is overleden en de erfgenamen vinden, dat 't U eerder toekomt dan hun". De verbaasde vrouw Dijkstra zat voor haar op 't kleine, wrakke tafeltje de drie bankbiljetten in haar hand, dat de notaris haar ten tweeden male verzocht haar handteekening te willen zetten. Zijn tijd was beperkt. Toen aan 't verzoek voldaan was en tante Greet haar bezoeker uitliet, kon ze onmogelijk dadelijk aan den ar- beid gaan. 't Was of ze opeens in een andere wereld leefde. Geen kwartier geleden was ze nog een straatarm vrouwtje en nu lagen daar zoo maar drie briefjes van honderd gulden yoor haar op 't kleine, wrakke tfaeltje Daar begon kleine Dik wakker te Worden. Vlug liep ze naar 't ledikan- tje, nam haar jongen op den arm en kuste hem op voorhoofd en wange tjes. „Lief, lief kereltje. Je moeder ls rijk geworden. En jij zult alle dagen een eitje hebben en vruchten. En je zult een warm wollen jasje hebben en mooi speelgoed." Tante Greet lachte en huilde tege lijk. Daar sloeg de klok twaalf uur. Ze moest voor 't eten gaan zorgen. Opeens lachten haar oogen gelukkig en blij. Ze zou een rijkeluis-maaltje geven. Soep vooraf en vleesch en pudding toe. Uit de tafella greep ze haar kale portemonnaie. De laatste gulden was vanmorgen door den melkboer gewisseld. De drie kostbare briefjes had ze pas in de linnenkast verborgen. Een zou ze moeten aan spreken. Zou ze het doen? Wat zou den ze vreemd opkijken, wanneer ze hier in een der armoe-winkeltjes een briefje van 100 gulden op de toon bank lei. Misschien zouden ze haar achterdochtig aanstaren, misschien wel de politie roepen, o, als ze wisten dat ze een broer had, die naar Ame rika gevlucht was! Kom, ze moest verstandig zijn en wachten tot vader thuis was.Dan kon den ze samen alles rustig bepraten. Toch kon ze niet nalaten om met haar jongen op den arm even naar den kruidenier te loopen. Een pond je meel, een ei en een half pond sui ker kon er nu wel af. Dan bakte ze vlug voor elk een pannekoek. Dat was dan toch 't dessert. Vrouw Dijkstra moest zich geweld aandoen om 't niet aan buurvrouw te zeggen, die ook juist den winkel binnenkwam. „Je hadt al vroeg bezoek," begon buurvrouw. „Ja," antwoordde vrouw Dijkstra Weifelend terwijl ze naar buiten keek alsof er heel wat bijzonders te zien was. Maar opeens riep ze: „Daar heb je zoowaar onze Maartje." ,,Ik kom zoo wel om de boodschap pen," zei ze tegen den winkelier, ter wijl ze met Dik vlug Maartje achter na liep. ,,'k Zal ze wel voor je meenemen," riep buurvrouw haar achterna. Vrouw Dijkstra hoorde het niet-, Maartje keek juist om. „We mochten vandaag al weg," zei Maartje blij. (Wordt vervolgd.) Zinnia elegans, fam. Samenge- steldbloemigen (Compositen). Een sierplant uit Mexico. Krachtige 6(170 c.M. hoog groeiende planten, die zich den geheelen zomer tooien met goed gevulde bloemhoofdjes in talrijke kleuren. De plant is wel wat stijf en de bloemen zijn tame lijk plomp, maar de eigenaardige kleuren, die deze bloemen vertoo- nen, loonen dubbel de moeite, wel ke men er aan besteedt. Ze zijn uit stekend geschikt voor perken en voldoen ook goed als snijbloemen, daar ze in een vaas lang duren. Er zijn verschillende soorten. Dë mooi ste zijn: Z. e. robusta grandiflora (reuzenbloemig), Z. e. liliput (klein - bloemig). Z. e. Tom Thumb (minia tuur zinnia), Z. e. Striata (ge streept) Zomerviolier (Cheiranthus an- nuus), fam. Kruisbloemigen (Cruci- feren). Van deze prachtige éénjari ge plant, afkomstig uit Zuid-Euro pa, kweekt men een groot aantal verscheidenheden met gevulde bloe men. Heb je wel eens gehoord van gevulde bloemen? Dit zijn bloemen, die door een bijzondere kweekwijze een verandering hebben ondergaan. De meeldraden zijn veranderd in kroonblaadjes, zoodat de bloem vol ler is geworden. Een mooi voorbeeld hiervan vinden we bij de rozen. Je kent waarschijnlijk wel de wilde roos of hondsroos (Rosa canina) of andei-s het duinroosje (Rosa pim- pinellifolia)We vinden hierbij een massa meeldraden, die bij de ge kweekte soorten soms geheel zijn verdwenen en veranderd in bloem blaadjes. Bij deze violier is dit ook het geval. De gevulde soorten ko men vrij standvastig uit zaad te rug, mits men het zaad koopt bij een goeden zaad-handelaar. Zelf gewonnen zaad levert een groot aantal enkelbloemigen. Ze kunnen nog met een kluit verplant worden als ze in knop staan. Planten met lange, dunne knoppen geven slechts enkele bloemen; de knoppen van de gevuldbloemigen zijn kort en opge zwollen. Als je dus een perkje met uitsluitend gevuldbloemigen wilt hebben, wacht je met verpoten tot de enkelbloemigen kenbaar zijn. De gevuldbloemigen bloeien langer dan de enkelbloemigen. De lange, zeer welriekende trossen zijn uitstekend geschikt voor snijbloemen. In bloem potten doen de violieren het ook uitstekend; 3 plantjes in een pot van gewone grootte. Het geeft altijd veel voldoening in de groenteafdeeling eens wat krui den te kweeken. Zoo nu en dan zul len we er eens een behandelen, misschien dat je lust krijgt, dit het volgend jaar eens te probeeren. Borage of Bernage. Een eenjarige plant met breede, ruwe, grijsgroene bladeren en klei ne mooie hemelsblauwe, soms rood- achtig-witte bloemen. Deze plant behoort tot de gezondste kruiden. Worden de jonge, sappige bladen, fijngehakt door de salade gemengd, dan krijgt deze er een komkommer achtige geur en smaak dooi'. De levendig-blauwe bloempjes worden wel gebruikt ter versiering van kropsla en andere gerechten, ook in vereeniging met de oranjekleu rige bloemen van de Oostindische kers. Borage bloempjes geven aan drinkwater een bijzondere frisch- heid. Werp je bij heet weer enkele in een glas water, dan blijft dit merkwaardig koel; een eigenschap die nog niet te verklaren is. Het zaad wordt in den nazomer of in 't voorjaar uitgestrooid. De planten worden ongeveer 40 c.M. hoog en bloeien mild en lang. Door het neer vallende zaad kweekt Borage zich zelf voort. TUINIER. POSTZECELRUBRIEK ia /O C. T> Joc. /ac roe. /a/j 'tic J~c. /■tic. 'dë zegel bestaat uit een breeden, be- werkten rand met bladmotieven, die in 't midden een kleine ruimte open laat, waarin een geschaduwde 5 met daai'boven en beneden de lands naam en „5 cent". Ze verscheen doorstoken en geperforeerd. We krij gen dus 5 cent (ï'ood). Grootte van 't vakje 2.8 bij 3.2 c.M. In 1911 zag de zoogenaamde kroon serie 't licht. Dit zijn enkele zegels van voorgaande series, waarop In rood een kroon, gedrukt is en een nieuwe waarde, zoodat we krijgen: 1/2 cent op 1 c. (1890-92 grijs), 1/2 cent op 2 c. (1890-92 oranjebruin), 15 cent op 25 c. (1893 blauw), 20 cent op 30 c. (1893 bruin) en 30 cent op 2 gld. 50 c. (1899 violet). Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M., uitgezon derd voor de laatste, dat 3.6 bij 2.7 c.M. is. In 1909 werd een hulpzegel uitge geven, die geheel afwijkt van de be staande typen. Het grootste deel van Ook twee portzegels kregen zoo'n opdruk n.l. 10 cent op 30 c. en 10 cent op 50 c. (beide 1888-89 lila) Grootte van de vakjes 2.8 bij 2.3 c.M. Weer krijgen we eenige hulpzegels in 1912 in geheel afwijkend type (zie de fig.) n.l. 1/2 cent (violet), 2 1/2 cent (groen), 5 cent (rood) en 12 1/2 cent (blauw). Grootte van de vakjes 3.5 bij 2.8 c.M. Zie voor de in deeling 't schetsje. Nieuwe deelnemers: 290. Willem Jansen, Waldec Pyr- montstraat 7. 295. Coenraad Coblens, Waldec Pyrmontstr. 22. S. Rustenburgerlaan 23. LEGKAART. Plak het geheele plaatje op een stuk stevig, maar vooral niet te dik carton. Wacht tot alles goed droog is en knip dan de zwarte stukjes voor zichtig en precies uit. Tracht nu door passen en schuiven het oorspronke lijke figuur terug te vinden. Het is niet gemakkelijk. Een mooi spelletje dus voor een regenachtigen dag, die er helaas nog maar al te vaak zijn. WAT ONZE BELANG STELLING WEKT. Uit den ouden tijd. .Toen Don Frederik in 1572 van Utrecht naar Amsterdam moest, reisde hij in een overdekte schuit. De stad Utrecht be taalde toen voor de dertien el rood laken, waarmee de schuit overdekt werd aan een zekeren M. de Leeuw gulden en 2 stuivers. De snelheid van vogels. Onder de vogels is de gierzwaluw de snelste vlieger. Deze legt per seconde 140 M. af, dan volgt de gewone zwaluw met 80 M. per seconde, dan de trekvalk met 75 M. per seconde, de postduif met 50 M. per seconde; de struisvogel legt al loopende 30 M- per seconde af. De kracht van een komma. De keizerin-moeder van Rusland ontving indertijd een verzoekschrift om ge nade van iemand, die naar Siberië verbannen was. Op haar tafel vond ze een begeleidend schrijven waarin stond: „In geen geval, naar Siberië." De keizerin haalde de komma door en zond toen het schrijven door naar den Czaar; die het zoo liet en de vei'- oordeelde kwam niet in Siberië. Anders dan bij ons. Het stations restaurant te Stettin heeft een eigen banketbakkerij, een eigen melkerij, en een eigen wasch- en strijkinrichting. Bovendien geeft het voor zijn gasten een eigen krant uit. Dure pruiken. Na een oproer te Amsterdam in 1696 werd de aange richte schade uit de stadskas be taald. Enkele burgemeesters kregen voor hun pruiken, die tn den slag ge bleven waren, een vergoeding van 80 tot 120 gulden. Buikspreken. Een beroemd buikspreker was indertijd Olivier. Deze ontmoette eens op een wande ling nabij Parijs een boer, die 'een wagen met hooi naar de stad moest brengen. Olivier maakte een praatje met den boer en liep intusschen naast den wagen, toexj plr^eling een kinderstem uit het hooi klonk. De verschrikte boer haastte zich het hooi van den wagen te gooien. Toen zoowat de helft afgeladen was, klonk dezelfde kinderstem uit het afgeladen hooi. De boer doorzocht dadelijk dit hooi, maar vond natuurlijk niets. Olivier raadde den man aan, het hooi maar weer op te laden, wat de boer dan ook deed. Pas was hij hier mee klaar of daar hoorde hij de stem weer. De boer begreep er natuurlijk niets van en reed ten einde raad maar verder. Niet zoo bedoeld. Schoolkinde ren uit de stad hadden op een school reisje een boerderij bezichtigd. Toen ze later over het geziene een opstel moesten maken, schreef een der leer lingen: In den hoek van den stal stond een klein kalfje. Toen de meester zijn bek opendeed, zagen we dat er bovenin geen tanden zaten. Eau de Cologne. Toen de Fran- schen in den zevenjarigen oorlog Keulen bezetten, maakten ze daar kennis met het welriekende keulsche water, dat daar sinds het einde der 17e eeuw gefabriceerd werd, en ga ven aan het wondere water den naam van eau de Cologne, een naam, die het sinds dien tijd behou den heeft. De Mensch. De oude Egyptena- ren noemden den mensch een spre kend dier; Mozes noemde hem het evenbeeld Gods; Aechilles, een Grieksch wijsgeer, het schepsel van den dag, Sophocles, eveneens een Griek, een beeld. Hoe Amerika zijn rijst kreeg. In 't laatst der 17e eeuw strandde een Engelsch kapitein met zijn schip op de kust van Carolina. Toen het schip weer vlot gekomen was, gaf hij aan een zekeren Woodward een zakje rijst ten geschenke. Deze zaaide het op een morassige plek uit, maar keek er verder niet naar om, zoodat de rijst zich zelf uitzaaide en weldra een groote oppei-vlakte besloeg, en als onkruid beschouwd werd. Eindelijk ontdekte Woodward hoe de zaadjes gezuiverd en gepeld konden worden en toen werd het onkruid een voe dingsartikel van groote waarde en Carolina werd het rijstland van Amerika. Briefport in vroeger tijd. In 1685 bedroeg het port voor brieven van Utrecht naar Amsterdam, Woerden, Leiden, Gouda, Arnhem 2 stuivers, bij vooruitbetaling te voldoen; naar Dordrecht, Delft, Rotterdam, Haar lem, Den Haag, Nijmegen, Zutfen, Zwolle, Breda, Heusden, 3 stuivers; naar Maastricht, Luik, Aken, Keulen Kleef, Roermond, Leeuwarden, 4. stuivers; naar Groningen 5 stuivers»

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 14