Stel steeds één vraag BUITENLAND. De Londensche gedelegeerden tevreden. O DE LAATSTE RONDE PETITIONNEMENT HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 24 JULI 1931 TWEEDE BLAD De reactie in Europa echter niet gunstig. Verklaring van Bruemng. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. bij den aankoop van Uw zeep! Indien U wenscht dat Uw zeep de huid ten goede komt, vraagt dan steeds: „welke bestanddeelen bevat deze zeep?" Groot is het aantal zeepsoorten, dat voorgeeft Uw huid te kunnen verjongen en verfraaien. Tevergeefs zoekt U echter in de reclame daar voor naar een mededeeling over haar samenstelling. Wij vertellen U gaarne dat Palmolive zeep alléén olijf- en palmoliën bevat, en voegen er nadrukkelijk aan toe dat noch verfstoffen, noch zwaar mas- keerende parfums worden gebruikt. Stelt Uw teint niet bloot aan gevaren, die steeds gemakkelijk te voorkomen zijn. Gebruikt uitsluitend Palmolive: de zeep die door duizenden wereldberoemde ex perts warm wordt aanbevolen. 20 ct. per stuk De bezoeken der ministers aan Berlijn Ernstige toestand in Spanje. Het communique van de slot zitting te Londen Het officieele communique van de slotzit ting luid als volgt: „Het in den laatsten tijd in overmatigen omvang onttrekken van kapitaal aan Duitsch land heeft een acute financieele crisis ver oorzaakt. Deze opzeggingen zijn voornamelijk voortgekomen uit een gebrek aan vertrou wen, dat niet gerechtvaardigd wordt dooi den economischen en budgetairen toestand van het land. Teneinde de handhaving van de financieele stabiliteit van Duitschland, die van essentieel belang is voor de geheele wereld, te verzekeren, zijn de op de confe rentie vertegenwoordigde regeeringen bereid om, voor zoover het in hun macht ligt, sa men te werken tot herstel van het vertrou wen. De op de conferentie vertegenwoordig de regeeringen zijn bereid in hun respectie velijke landen den financieelen instellingen aan te bevelen de volgende voorstellen voor de onmiddellijke verlichting van de huidige situatie: dat het door de Centrale banken onlangs onder auspiciën van de Bank voor Interna tionale Betalingen aan de Rijksbank ver strekte crediet van honderd millioen dollar op den vervaldag zal worden verlengd voor een tijdsduur van drie maanden; dat de bankinstellingen in de verschillen de landen gezamenlijk maatregelen zullen nemen ten einde de credieten, die reeds in Duitschland uitstaan, gehandhaafd zullen blijven. Voorts beveelt de Conferentie aan, dat de Bank voor Internationale Betalingen zal worden uitgenoodigd om zonder dralen een commissie in te stellen van door de regeering benoemde vertegenwoordigers van geïnteres seerde banken, teneinde een onderzoek in te stellen naar de onmiddellijke verdere cre- dietnood van Duitschland en ten einde de mogelijkheden te bestudeeren van conver teering van een deel der credieten op korten termijn tot credieten op langen termijn. De Conferentie nam met belangstelling kennis van de mededeelingen van Dr. Brue- ning met betrekking tot de gemeenschap pelijke waarborg, die onlangs door de Duit- sche industrie ter beschikking is gesteld voor het gouddisconto van de, Rijksbank. De Con ferentie was van meening, dat een waarborg van dezen omvang het mogelijk maakt, een gezonde basis te vinden voor de hervatting van de normale werkzaamheden van het in ternationale credietwezen. De Conferentie was voorts van meening, dat wanneer de ge noemde maatregelen uitgevoerd zouden wor den, zij een basis zouden vormen voor een actie van meer permanenten aard". Het communiqué was geteekend door den voorzitter der Conferentie, Ramsay MacDo nald, en den secretaris-generaal Sir Maurice Hankey. Bijeenkomst van Néiv- Yorksche bankiers. NEW-YORK, 33 Juli. (V. D.) De vertegen- woordigers van 12 leidende New-Yorksche banken hebben hedenmiddag een conferen tie gehouden in het gebouw van de Federal Reserve Bank, waar echter geen besluiten werden genomen. De meerderheid der ban kiers wil, naar het schijnt, voorloopig geen verdere credieten aan Duitschland verstrek ken, doch afwachten, tot door de Europee- che financieele instellingen een actie wordt ondernomen. De kansen op succes van de besluiten van de Londensche conferentie worden algemeen sceptisch beoordeeld. Een leidend bankier verklaarde, dat Duitschland er niet slechter aan toe is dan voor het in werking treden van het plan Hoover. Bruening' s opvatting. Met dë woorden: „het resultaat van de con ferentie is zeer goed", begon de rijkskanselier een verklaring tot de Duitsche journalisten, dadelijk na het sluiten van de conferentie. Dr. Briining verzekerde aangaande de gepu bliceerde officieele vex-klaring, dat de formu leering in zeer groote mate in den geest van de Duitsche wenschen ging. Er zijn nog eenige dingen gewijzigd, welke ons aangenaam waren. Men heeft een tusschenregeling ge schapen. Op een snelle regeling op den grond slag van een leening op langen termijn had den wij niet gerekend, en zooals ik reeds te Parijs kon zeggen, is, geheel afgezien van de technische moeilijkheden van zulk een inter nationale leening, welke maandenlange voor bereiding noodig maakt, van het begin af dui delijk geweest, dat overeenstemming over zulk een leening thans, althans tusschen Amerika, Engeland en Frankrijk, heelemaal niet bereikbaar was. Daarbij komt de toestand van de Londen sche geldmarkt, die thans een Duitsche lee ning wel geheel onmogelijk maakt. Dienten gevolge hebben wij ons moeten beperken tot de verlenging van de leening met tien maan den en er voor gezorgd, waarop het aankomt., dat geen verdere credieten op korten termijn worden ingetrokken. De kanselier legde er grooten nadruk op. dat dit alles slechts tus- schentijdsche maatregelen zijn en dat het volume van het Duitsche crediet in het bui tenland onder alle omstandigheden in afzien- baren tijd moet worden vergroot. Om dit te bespoedigen werd er van Duitsche zijde op aangedrongen, dat een kleine groep van des kundigen van internationaal aanzien naar Berlijn zou komen, die met raad ter zijde zou den staan. De Duitsche reactie op het Londensche resultaat. BERLIJN, 23 Juli (V.D.) De Berlijnsche bladen houden zich uitvoerig bezig, deels in lange artikelen van hun Londensche cor respondenten, met de ministerconferentie en derzel'ver resultaten. De „Germania" legt den nadruk op de uit lating van Brüning „tusschentijdsche oplos sing" en stelt in het licht, dat Duitschland voor een nog onbepaalden tijd er op is aan gewezen met eigen, uitgeputte krachten de geweldige moeilijkheden te overwinnen, waardoor het wordt bedreigd Voor de ver dere ontwikkeling der Duitsche economische verhouding draagt in de eerste plaats de Rijksbank een zware verantwoordelijkheid. Ieder verzuim waarvan zij zich schuldig maakt, iedere halfheid en iedere verkeerde stap zullen noodzakelijkerwijze een dubbel fatale uitwerking hebben. Het drukkende probleem van Duitschland staat ook in de komende weken als eerste en belangrijkste punt op het programma der internationale besprekingen, die eerst zullen eindigen, wan neer de economische verhoudingen in Duitsch land door de gemeenschappelijke internatio nale inspanning weer die stabiliteit hebben verkregen, zonder welke de geheele wereld economie niet weer gesaneerd kan worden. De „D.A.Z." schrijft, dat de resultaten van de Londensche conferentie slechts in negatie ven zin belangrijk zijn. Nog steeds is redding van de catastrophe mogelijk. Het is echter al zeer laat geworden en de ommekeer zal met ieder uur uitstel moeilijker en zwaarder worden. Ook de /Vorwaerts" is van meening, dat te Londen slechts een klein program is bereikt. Het gaat er volgens dit blad thans om maatregelen te nemen, die het economisch verkeer van de acute moeilijkheden bevrijden en den massa's het leven dragelijk te maken. Daarnevens moet echter ingezien worden dat zonder overeenstemming geen saneering van het Duitsche zakenleven mogelijk is. De „Deutsche Tageszeitung" spreekt van een opheldering. Het Duitsche volk moet thans weten, dat het voor alles op zich zelf is aan gewezen. De nationale noodhulp is de be langrijkste eisch van den dag. De Rijksre- geering zal de korte adempauze, die de Lon densche conferentie naar te hopen is teweeg zal brengen, vastbesloten moeten uitbuiten. Het .Berliner Tageblatt" besluit zijn uiteen zettingen met vast te stellen, dat het einde van de Londensche conferentie geen historisch keerpunt en nauwelijks een rustpoos in het verloop van die crisis beteekent. Ook Laval heeft vertrouwen in de toekomst. In een onderhoud verklaarde Laval heden avond opnieuw, dat de besprekingen met de Duitsche ministers en vooral zijn onderhoud met dr. Brüning hen tot een politiek hadden bijeengebracht, die mits verstandig en krach tig gevoerd tot vertrouwensvolle samenwer king kan leiden. Er is geen crediet aldus Laval zonder vertrouwen en er is geen vertrouwen zonder harmonie tusschen beide landen. Dit is het kernpunt van de zaak en hierin ligt de voorwaarde voor den vrede. Dat moeten alle volkeren begrijpen, waarmede ons vriendschap bindt. Onze pogingen zijn nog niet geëindigd. Optimisme in Washington. NEW-YORK (V.D.) In het algemeen is men in regeeringskringen te Washington tevreden met het resultaat der Londensche conferentie. Hoover was zeer optimistisch. Onderstaatssecretaris Castle verklaarde in een persconferentie dat de conferentie, de voornemens van Hoover in vollen omvang heeft verwezenlijkt. Wallstreet slecht. De beurs te New-York daarentegen rea geerde zeer pessimistisch. De meeste fondsen lagen gedrukt in de markt en konden onder beurstijd slechts een deel van hun koers verlies terugwinnen. De Duitsche leeningen waren uitgesproken zwak. Henderson en MacDonald Maandag naar Berlijn. LONDEN, 23 Juli (VD.i Rijkstaal- selier dr. Bruening heeft officieel medege deeld, dat de Amerikaansche staatssecretaris Stimson Zaterdag a.s. te Berlijn aankomt, waar hij waarschijnlijk tot Maandag zal blijVen. De Britsche Eerste minister MacDonald en de minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, zullen Maandag te Berlijn aan komen. Henderson vertrekt reeds Zondag per boot en trein, MacDonald maakt Maan dag de reis per vliegtuig. De Britsche mi nisters zullen slechts tot Dinsdag in Berlijn blijven, zoodat het niet waarschijnlijk is, dat zij nog een bijeenkomst met Stimson zullen hebben. Laval de volgende week naar Berlijn? Laval rekent er op dat het contra-bezoek der Fransche ministers aan Berlijn zal plaat? hebben in den loop d«r volgende week. BuMtseMaiad. De Beamtenbank van Bremen staakt de betalingen. BREMEN, 23 Juli. (V. D.) De Beambten- bank te Bremen deelt mede, dat zij zich ge dwongen ziet hare loketten te sluiten. Door de beperkende bepalingen van de Rijksbank nl. ziet zij zich niet in staat de uitbetalingen volledig te doen plaats vinden, vooral daar de voorhanden zijnde activa niet zoo spoedig kunnen worden gerealiseerd. De debacle der Norddeutsche W ollkammerei. Naar „de Tel." verneemt heeft de crediteu rencommissie van de Norddeutsche Wollkam- merei und Kammgarnspinnerei haar eerste constitueerende zitting gehouden. Gedetail leerde besluiten werden bij die gelegenheid niet genomen. Voorloopig streeft men er naar, een on derzoek in te tellen over de vraag, welke be drijven der maatschappij als levensvatbaar kunnen worden beschouwd en in welken omvang door de crediteuren middelen be schikbaar kunnen worden gesteld voor de handhaving der betreffende bedrijven. Eveneens worden pogingen in het werk ge steld om de Alrowa verder te laten bestaan. Echter neemt men aan, dat ten aanzien van deze maatschappij de crediteuren zekere schadeloosstellingeischen geldend zullen ma ken. Naar de „Lokal Anzeiger" verneemt, wordt op het oogenblik het plan behandeld, een deel van de vorderingen der crediteuren te dekken, door hun aandeelen van de nieuw gereconstrueerde maatschappij te geven. Dit plan vindt speciaal steun in de kringen der Nederlandsche crediteuren. De inhoud van de nieuwe noodverordening op het betalingsverkeer. BERLIJN, 23 Juli. (V. D.) Hedenmiddag heeft de Rijksregeering een nieuwe noodver ordening uitgevaardigd, waardoor het beta lingsverkeer bij de banken voor den tijd van 24 tot 28 Juli voorloopig geregeld wordt, op dezelfde wijze ongeveer als de bestaande re geling. De crediet-instellingen zijn gemach tigd zonder bijzondere opgave van bestem ming uitbetalingen te doen ten bedrage van hoogstens 10 pet. (Op het oogenblik 5 pet,) van het deposito op 24 Juli, en hoogstens tot een bedrag van tweehonderd mark (op het oogenblik honderd mark) wanneer het een rekening-courant betreft en tot dertig mark (op het oogenblik twintig mark) wanneer het spaarbanken-geld betreft). Ook Rijkscredietbrieven kunnen tot een be drag van tweehonderd mark worden uitbe taald. Overgemaakt geld gedurende de bank- vacantiedagen boven de vierduizend mark vallen onder de nieuwe regeling. Voor uit het vervallen van wissels voortvloeiende verplich tingen en voor wissels, die op 22 Juli verval len zouden zijn, mag dagelijks tot een bedrag van vijfduizend mark worden uitbetaald of anders een bedrag, progressief berekend naar gelang van grootte van den wissel en het aantal zichtdagen. Voorts zijn maatregelen getroffen om het accepteeren van geprotes teerde wissels mogelijk te maken. De bank- vacantie eindigt heden, zoodat cheques weer gepresenteerd kunnen worden. Voor de uit betaling van cheques gelden natuurlijk alle bovengenoemde beperkingen van het beta lingsverkeer. Overigens blijven de bestaande bepalingen ongewijzigd en worden zij.nog op sommige punten aangevuld. Italië. College van Kardinalen bijeengeroepen. ROME. 23 Juli (V. D.) De Paus heeft he- denmorgen het 945ste Colege van Kardina len bijeengeroepen voor het houden van een bespreking in zijn particuliere bibliotheek. Hedenmiddag kon het Vaticaansche Staats- secertariaat nog geen enkele mededeeling omtrent den inhoud der besprekingen in de zeer langdurige zitting geven. Naar verluidt zou o.a. ook de toestand in Spanje een on derwerp van bespreking uitmaken. Spanje. Staat van beleg te Sevilla. PARIJS, 23 Juli. (V.D.) Dit Sevilla wordt ge- meld dat daar sinds middernacht de staat van beleg is afgekondigd. Tegen zeven uur 's avonds trachtte een groep opstandelingen die door vrouwen wer den aangevoerd de kazerne der guarda civil te bestormen. Er werd door hen op de politie gevuurd. Toen deze het vuur beantwoordde werden vier personen zwaar gewond. Meer dan 500 personen werden gearresteerd. De gevangenissen zijn reeds tjokvol, zoodat vele gearresteerden zijn ondergebracht in den Raadskelder. Het gebouw der Communisten is gesloten. De partijleiders zijn gearresteerd. Ernstige toestand te Sevilla. MADRID, 23 Juli. (VD.) Te Sevilla zijn heden, tijdens een poging om gevangenen te bevrij den 4 personen neergeschoten. Het totaal aantal dooden en gewonden, die Woensdag en Donderdag zijn gevallen be draagt thans 20 dooden en 155 gewonden, waaronder vele zwaargewonden. EERSTE KAMER. 23 Juni. Met groot recès. Hamerstukken. Financieele wetsontwerpen. De Eerste Kamer is vandaag voor het laatst in deze zittingsperiode bijeen geweest. Een twintigtal wetsontwerpen ging zonder eenige stemming onder den hamer des voor zitters door. Met spoed is gewerkt. Van de wetsontwerpen, welke zonder dis cussie werden aangenomen, noemen wij: de nieuwe wet op de strandvonderij, de wij ziging van de Landarbeiderswet, de uitbrei ding van de Inspectie voor het Nijverheids onderwijs, de heffing van statistiekrecht op postpakketten, de onteigening voor den aan leg van een kanaal van Hilversum naar de Vecht en tenslotte de verhooging van het rentelooze voorschot voor den aanleg van een tramweg van Zutphen naar Deventer. De gemeente Eindhoven zal uitgebreid worden, nu ook de Eerste Kamer haar toe stemming gaf t-ot het annexeeren van grond gebieden der gemeenten Gestel en Blaar- them, Stratum, Strijp, Tongelre en Woensel. De heer Slingenberg heeft den minister van Binnenlandsche Zaken opgewekt om voort te gaan met het doen verdwijnen van minia tuurgemeenten en het geven van levens - ruimte aan groeiende gemeenten. Ondanks de in het Voorloopig Verslag van den Se naat uitgesproken wensch, om de gemeen ten zooveel mogelijk hare zelfstandigheid te laten, nu de samenwerking van gemeenten op velerlei gebied door de nieuwe Gemeen tewet mogelijk is geworden. De minister ant woordde dat hij ongetwijfeld deze samen werking tot zoo groot mogelijke werkzaam heid zal opvoeren, maar dat de gemeente lijke efficiency somtijds het opheffen van kleine gemeenten noodzakelijk maakt, som tijds ook het breken van nieuwe banen voor grootere gemeenten zij het in veel verminderde mate, vergeleken bij vroeger. Bij de aanvulling van de Leerplichtwet deze aanvulling wil als zevende leerjaar doen meetellen het eerste leerjaar aan een lagere Landbouwschool doorgebracht en zulks voor kinderen die ondanks het berei ken van den 13-jarigen leeftijd het zevende leerjaar voor de tweede maal moeten door- loopen vroeg de heer Smeenge de proce dure wegens het overtreden van die wet zoo kort mogelijk te doen duren. Minister Terp stra antwoordde dat in die richting reeds wordt gewerkt. Bij de wijziging van de dividend en tan tième belasting heeft de heer Dobbelman een zeer technisch betoog gehouden over de uitvoering van de wet van 29 Januari 1931 en yjpl waar deze spreekt over afschrijvingen wegens verliezen, die in mindering worden gebracht bij de heffing van dividend en tantièmebelasting. Oorspronkelijk was de interpretatie in dit opzicht een interpre tatie waarvoor het gisteren behandelde wetsontwerp de toestemming van de Eerste Kamer vroeg veel meer fiscaal dan die welke gisteren aangenomen werd. De heer Dobbelman pleitte voor een interpretatie welke geheel zou ten goede gekomen zijn aan de wenschen van de belanghebbenden. De interpretatie van het wetsontwerp koos tusschen beide den middenweg, waarmede de heer Dobbelman zich tenslotte vereenigd heeft, maar niet dan nadat hij den minister van Financiën nog eens gewaarschuwd had voor een al te groote fiscaliteit welke de be lastingbetalers de grens overjaagt. De heer van Citters heeft zijn instem ming betuigd met de verbetering van den Rijksweg van Renswcude naar Arnhem bij Ede. De omlegging van dien weg is zeer noodzakelijk. Waartegen de heer van Citters bezwaar maakte dat was tegen het feit, dat de kruising met de spoorlijn Ede-Nijkerk on bewaakt zal blijven. En nog eens gaf hij een INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. STOFZU1GERHUIS MAERTENS Barteljorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- tragische schildering van alle ellende die de onbewaakte overwegen in de laatste tijden weer gebracht hebben. De minister van Wa terstaat had natuurlijk gelijk, toen hij ant woordde dat de kwestie van de onbewaakte overwegen niet aan de orde was terloops merkte hij ook op, dat in den laatsten tijd ook heel wat ongelukken zijn voorgekomen bij bewaakte overwegen toch beloofde de minister den heer van Citters al zijn aan dacht aan de veiligheid van de Edesche spoorkruising te zullen geven. Tenslotte: de verlaging van het gegaran deerde dividend der Nederlandsche Spoor wegen! Zooals men weet is op instigatie van de directie dier spoorwegen het gega randeerde dividend voor de houders van aandeelen aan toonder van 5 op 4 pet. te ruggebracht. De heer van Citters was over deze terugbrenging in het geheel niet te spreken. Niet om de verlaging op zichzelf. Hij meende echter dat de wijze waarop de verlaging was tot stand gekomen niet geheel door den beugel kon, dat de aandeelhouders b.v. niet voldoende tijd gelaten was om zich te oriënteeren en te beraden over hot al of niet meedoen aan den stap die de directie van hen vroeg. De beide ministers, die van Financiën en van Waterstaat hebben drie dubbel onderstreept dat niet zij het initiatief hebben genomen tot de renteverlaging maar de directie en dat deze daartoe alleen wilde overgaan om voor de regeering een prikkel weg te nemen tot. het naasten van de spoor wegen. Naasten zou immers voor de aandeel houders een grooter nadeel hebben bctee- kend dan de verlaging van de rente. Ook hebben de beide ministers met een duidelijk beroep op de stukken aangetoond, dat alle wettelijke termijnen van waarschuwing dor aandeelhouders volledig zijn in acht geno men zoodat er voor klachten over gebrek aan deferentie tegenover de aandeelhou ders geen sprake mag zijn. De Senaat aanvaardde dankbaar de wijzi ging in de Stuwadoorswet, Mevr. Pothuis-Smit heeft, bij de supplet. In dische begrooting gesproken over het feit, dat Ir. Soekarno in Indië zoo weinig vrijhe den worden gelaten in de gevangenis. Toen de heer Hermans er op wees, dat hier te lande toch zeer gedifferentieerd wordt ant woordde minister de Graaff, dat de heer Soekarno zich bevindt in een speciale ge vangenis voor intellectueelen, Waar dit het geval is achtte de minister geen termen aanwezig om den heer Soekarno anders te behandelen dan de andere intellectueelen. Toch beloofde hij naar Indië te seinen, dat elke onnoodige hardheid moet vermeden worden. Het verschil van opinie ontstond alleen daardoor dat de heer de Graaff geen poli tieke gevangenen erkende en mevr. Pothuis- Smit en Prof. Kranenburg wel. De vrouwe lijke Senator meende, dat Soekarno het stu- deeren moest mogelijk gemaakt worden, ge lijk dat vroeger hier te lande ook Troelstra, v. d. Goes, Domela Nieuwenhuis was moge lijk gemaakt. Waarde lezers tot September. Tot den grondwettelijken derden Dins dag! INTIMUS. IJSLANDSCHE AANSPRAKEN OP GROENLAND? KOPENHAGEN, 23 Juli (V.D.ï De vroe gere IJslandsche minister-president Thor- laksson heeft in hot Althing bij de kwestie inzake de verhouding tusschen Denemar ken en Groenland de aanspraken van IJs land op Groenland aangekondigd. Deze aanspraken gelden een gedeelte van Oost- Groenland, benevens het eiland Jan Mayen. Dit eiland is naar bekend is reeds een paar jaren Noorsch. moet beslissend zijn. De stroom handteekeningen voor het moet aanzwellen met den dag AGENDA. Heden: VRIJDAG 24 JULI Rembrandt Theater: „Das Kaiserliebchen" Tooneel: Terrck Kozakken, 8.15 uur. Luxor Theater: „De Zwarte Garde" en ,Dc Gevloekte". Tooneel: The Celma's. 8.15 uur- Palace: „Op Inspectie". Tooneel: 3 Sisters Astony. 7 en 9.15 uur. Beverwijk: Vergadering van den ge meenteraad, 7.15 uur. APOTHEEKDIENSTEN Firma Grijseels en Van Hqes, Lange Veer- straat 14. Tel. 11000. L. Schoorl, Fr. Halsplein 1. Tel. 11180. Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart straat 26, Tel. 13290. ZATERDAG 25 JULI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. I Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan- dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5