BUITENLAND. De bezoeken der ministers aan Berlijn. De Pooltocht van de Zeppelin en de „Malygin". HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 28 JULI 1931 TWEEDE BLAD Een sfeer van hartelijkheid en vertrouwen. De ideëele beteekenis van de excursies. Duitschland's binnenlandsche moeilijkheden. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Macdonald arriveerde gistermiddag te 5,17 uur, na de doorreis door Nederland, te Ber lijn, en werd daar verwelkomd door Brue ning, Curtius, staatssecretaris von Bülow, zijn collega Henderson, de Engelsche legatie burgemeester Sahm en andere hoogwaar- digheidsbekleeders. Het zeer talrijke publiek was opgetogen en riep; „Leve de Vrede'', „Nooit meer Oorlog". De Engelsche en Duit- sche bladen volgen dit bezoek met groote belangstelling en spreken voor het meeren- deel de hoop uit, dat het goeden invloed zal uitoefenen op de financieele crises in Duitschland en in Engeland, 's Avonds zaten de gasten aan bij een diner in de Rijkskan selarij, waar Bruening een rede hield over de beteekenis van het bezoek der Engelsche staatslieden. Bruening dankte de Engelsche staatslieden voor hun medewerking en hun begrip van den Duitschen nood en sprak de hoop uit, dat door loyale samenwerking het verstrekken van wederzijdsche nuttige hulp mogelijk zal worden. Macdonald antwoordde met een zeer har telijke redevoering, waarin hij vooral deed uitkomen, dat Engeland het vertrouwen in Duitschland niet verloren heeft. Macdonald zei woordelijk: „Wij zijn vol bewondering voor Duitsch land, en wanneer ook zijn moeilijkheden niet zijn overwonnen, toch zijn wij er vast van overtuigd, dat, wanneer het zich er voor hoedt, zich aan vertwijfeling over te geven, de andere volkeren hulp zullen brengen en het Duitsche volk niet zullen laten onder gaan. Een vrij en zich zelf respecteerend Duitschland is voor de gemeenschap der be schaving onontbeerlijk. Evenals er geen musch van het dak valt, zonder dat de schepper aller dingen daarvan weet, even zoo kan ook geen volk, dat zich zelf acht, ophouden te bestaan, zonder dat voor alle leden van de internationale gemeenschap daaruit het grootste ongeluk voortvloeit.Het zou ondenkbaar zijn, wanneer een land, dat zich in de kunst, in de economie, in de geesteswetenschappen zoo heeft onderschei den, dat in een lange en wisselvallige ge schiedenis zijn kwaliteiten heeft bewezen, door de andere volkeren hulp in den nood eou worden geweigerd." Voorts zeilde MacDonald": „De bestudeering van den Duitsdhen Jinancieelen toestand is begonnen, de raad gevers van Duitschland, die door de Londen- 'sehe conferentie zijn aangewezen, .bevinden zich hier in Berlijn en het apparaat is op deze wijze in beweging gezet. Het belang rijkste ec'hter is, dat de volkeren, die op de Lrondensche conferentie vertegenwoordigd waren, het eens zijn kunnen worden inzake 'samenwerking tot het brengen van hulp aan Duitschland. Ofschoon de genius en het ver antwoordelijkheidsgevoel van de bankiers zich ver behoort te houden van de politiek, moeten toch, wanneer de banken en de cre- 'dietinstellingen hare groote functie in de toekomst juist willen uitoefenen, toekomstige geslachten al hun krachten er op richten den internationalen welstand te verhoogen. Het is niet voldoende, wanneer ieder de macht, die hij op dit gebied bezit, slechts voor eigen doeleinden aanwendt. Alle finan cieele hulpbronnen moeten worden gebruikt om het gebouw van de nationale en interna tionale beschaving te versterken en bijeen te houden en daarom moeten de grondoor zaken van de huidige crisis goed begrepen worden. Als voorbereiding moet een gevoel van we- derzij'dsch vertrouwen en persoonlijk inzicht geschapen worden, zoodat de staatslieden, die met elkander onderhandelen weten, dat de onderhandelaar aan die andere zijde eer lijk met hen spreekt.. Niet door schriftelijke of mondelinge bevestiging, maar door een gevoel van vertrouwen in het hart van een ieder is dit doel te bereiken en tevens moet het gevoel van vertrouwen van.' volk tot volk weer worden hersteld". Behalve de bestudeering van 'de financieele isituatie en de voorbereiding van de taak der bankiers, hadden de ministerieele bezoeken aan Parijs nog het ideëele doel van het schep pen van een zoo goed mogelijke verhouding tusschen Parijs en Berlijn. Zoowel Stimson als Henderson en MacDonald hebben in dezen zin reeds pogingen in het werk gesteld. Het is te hopen, dat de regeering-Bruening Öe dreigende binnenlandsche politieke moei lijkheden met succes het hoofd kan bieden. Politiek geharrewar is thans meer dan ooit uit den booze. De perpectieven zijn op het oogenblik echter niet bijzonder gunstig. De communisten, die zich tot nu toe afzijdig hebben gehouden van de poging der Natio nale oppositie om door een referendum ont binding van den Pruisischen Landdag te ver oorzaken, hebben verklaard dat zij dit refe rendum zullen steunen. Zoo werkt de ge ëxalteerde massa van uiterst links samen met de geëxalteerde troep van uiterst rechts. Een paradoxale verhouding, die tevens een veroor- deeling inhoud voor beide categorieën. De regeering Bruening zou van een crisis in Pruisen slechts een nadeeligcn terug slag kunnen ondervinden. Het eenige wat- deze regeering immers noodig heeft, is rust, rust om te werken. Het tweede binnenlandsche gevaar schuilt in het besluit van de economische partij, ver tegenwoordigster van een tot wanhoop ge brachte middenstand, die te 'elfder ure be sloten heeft een voorstel tot bijeenroeping van den Rijksdag te steunen. Tot nu werd bijeenroeping steeds verhin derd. omdat het initiatief er toe telkenmale hetzij door de communisten, hetzij door de Nationaal-socialisten genomen werd, en deze groepen in het seniorenconvent van den Rijksdag (dat over de bijeenroeping te be slissen heeft) geen meerderheid konden vin den. Nu heeft de Economische Partij op haar beurt eens het initiatief willen nemen, en het is alleen aan de alweer paradoxale opvattin gen van uiterst rechts te danken, dat dit ini tiatief thans nog geen resultaat kan hebben. De Nazi's immers wilden zich het initiatief niet laten ontnemen en verklaarden thans tegen bijeenroeping te zullen stemmen. Zoo is Bruening langzamerhand afhankelijk ge worden van .de dwaze luimen en grillen van politiek-verdwaasden en de kans dat de naald vandaag of morgen in zijn nadeel om zal slaan is daarom niet gering. l. a. Dmitsclhlaiicl. Minister Frantzen afgetreden. BEUNSWIJK, 27 Juli (VjD.) De minister voor Binnenlandsche Zaken en Volksopvoe ding in Brunswijk, Dr. Frantzen (Nat-.-Soc.) heeft den president van den Brunswijkschen Landdag medegedeeld af te treden en de loopende zaken te zullen afwikkelen. Dit aftreden ho-udt verband met de Noodverorde ningen-politiek der regeering. Deelname van het Rijk aan de Accept- en Credietbank. BERLIJN. 27 Juli (VD.) Officieel wordt medegedeeld Door een Noodverordening van den Rijkspre sident is de Rijksregeering gemachtigd in het belang van het herstel van een geordend be talingsverkeer, het Rijk aan maatschappelijke ondernemingen te doen deelnemen en de ver- eischte inlagen te verschaffen, voorts garan ties ten laste van het Rijk op zich te nemen Deze verordening staat in verband met de stichting van de Accept- en Garantiebank, aan wier aandeelenkapitaal ten bedrage van R. M. 200 millioen door het Rijk voor twee vijfden zal worden deelgenomen. De Accept en Garantiebank vormt den schakel met welks hulp een geordend betalingsverkeer zal wor den hersteld. De beteekenis van deze taak is zoo groot dat de Rijksregeering een materieele medewerking door deelneming in het kapitaal en het overnemen van de garantie als strikt noodzakelijk beschouwt. Een nieuwe disconto- verhooging? BERLIJN,, 27 Juli CV.D.1 De economische commissie van het Rijkskabinet kwam in vergadering bijeen n. a. v. de oprichting van de accept- en garantiebank om te beraad slagen over verdere vergemakkelijking van het betalingsverkeer en maatregelen, die men Woensdag a.s. in werking hoopt te kunnen laten treden. Naar aanleiding van deze vergemakkelij king van het betalingsverkeer wordt in som mige kringen gesproken van een disconto- verhooging van de Rijksbank tot 15 pet. Botsingen bij de aankomst van MacDonald. BERLIJN, 27 Juli (VD.) Maaiidagmid- dag is het op den hoek van de Friedrich- strasse en de Wedemannstrasse tot een bot sing gekomen tusschen nationaal-socialisten en leden van den Rijksbankier, die terugkeer den van het station waar zij Mac Donald hadden verwelkomd. Talrijke personen werden gewond. Chili De banken vier dagen gesloten NEW YORK, 27 Juli (V.D.) Uit Santiago de Chile wordt gemeld, dat heden besloten is de banken gedurende vier dagen te sluiten. Spanje. De nieuwe Kamer. MADRID, 27 Juli (V.D.) De tlians defini- tief geconstitueerde Spaansche Kamer be staat uit de volgende partijen: Republikeinsche Alliantie (145 zetels); Socialisten (114); Radicaal Socialisten (56); Links Catalanen (42) Rechts Liberalen (28) Galicische Federatie (22); Agrariërs (19); Basken (16); Onafhankelijken (14) Federalen (3) Nationale Actie (2); Onafhankelijk Liberalen (2); Monarchist (1),. Frankrijk. Franscne persstemmen over Stimson's bezoek. PARIJS, 27 Juli (VD.) De Parijsche bla- den volgen met groote aandacht het bezoek van den Amerikaanschen Staatssecretaris Stimson aan Berlijn en de besprekingen van de Engelsche ministers met de Rijksregee ring. Groot belang wordt hier vooral gehecht aan het onderhoud dat staatssecretaris Stimson in den loop van Zondag met Rijksweerminister Groener heeft gehad en dat volgens de op vatting van Fransche kringen vooral betrek king had op de bewapeningsbeperking en het stopzetten van den bouw van den pantser kruiser. „Dit onderhoud", aldus de „Liberté", „is te belangrijker, daar juist de Rijksweerminister zich krachtig verzet heeft tegen iedere con cessie op militair gebied en zelfs gedreigd heeft af t-e treden wanneer Dr. Bruening bij zijn Parijsche besprekingen dergelijke eischen zou aanvaarden". Overigens is het blad van meening dat de besprekingen van Stimson zeer nuttige resul taten kunnen hebben voor de verdere ontwik keling van den .'toestand wanneer Mac Donlad INGEZONDEN MEDEDEEL INGEN a 60 Cts. per regel. STOFZUIGERHUIS MAERTENS Bartel jorisstraat 16 Telefoon 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 105.- en Henderson niet datgene wat hij voorbereid heeft vernielen. De „Intransigeant" stelt met genoegdoe ning vast dat ook de overige groote mogend heden langzamerhand het standpunt van de Fransche regeering nader komen en in de Duitsche crisis in de eerste plaats een kwestie van vertrouwen zien. Herdiscontocrediet van de Banque de France aan de Bank of England? PARIJS, 27 Juli (VD) Naar verluidt, wordt bevestigd dat in den loop van heden avond, een crediet van de Banque de France aan de Bank of England, ten bedrage van 20 millioen pond sterling, tot stand is ge komen. Het betreft hier een herdiscontocre diet, dat de Engelsche banken in staat moet stellen verdere credietonttrekkingen uit Enge land te vermijden en geen credieten aan Duitschland te onttrekken. Maginot over de Ontwapeningskwestie. PARIJS. 27 Juli (V.D.) De Fransche ml- nister van oorlog Maginot heeft heden voor een vereeniging van Fransche reserveofficie ren te Bordeaux een redevoering gehouden over de a.s. ontwapeningsconferentie. Maginot legde er den nadruk op, dat men allereerst rekening moet 'houden met den bij zonderen toestand van ieder land. De militaire behoeften van een volk kunnen niet gegeneraliseerd worden. Wanneer Duitschland vandaag weer zijn vrijheid van handelen zou herwinnen, zou Frankrijk niet alleen niet kunnen ontwapenen, doch het zou zelfs ge dwongen zijn zijn militaire macht te ver sterken. Onder deze reserves is Frankrijk be reid aan een algemeene ontwapening mede te werken. Het is logisch dat deze medewerking slechts dan vruchten kan dragen, wanneer internationale garanties de veiligheidsgaran ties vervangen, die thans verkregen worden door de militaire macht. Wanneer de staten welker vertegenwoordigers te Genève bijeen zullen komen, het eens kunnen worden deze wederzijdsche hulp te verwerkelijken, dan zou Frankrijk met vreugde zijn militaire lasten verlagen. ,DE GROOTE REIS De schrijver als student naar Oxford. Een verslaggever van de News Chronicle heeft een interview gehad met R. C. Sheriff, den schrijver van het tooneelstuk De Groote Reis (Journey's End)". Deze auteur zal zich in October, ondanks zijn 34 jaren, als student laten inschrijven bij New-College, Oxford. Op zich zelf niets bijzonders: hier in Holland studeeren nog wel veel ouderen. Maar de Engelsche universiteiten zijn anders. Daar heerscht strenge tucht voor de studenten.. Vrij, zooals onze Hollandsche studenten, zijn de Engelsche geenszins. Maar Rob Sheriff is enthousiast over zijn toekomstigen studententijd. „Waarom ik er héén ga? Wel, een der re denen Is, dat het student-zijn me aantrekt. Ik ben nooit in de gelegenheid geweest naar Oxford te gaan, ook al door den oorlog. Maar nu ik de kans krijg; grijp ik die onmiddellijk aan. En in de tweede plaats wensch ik een diploma te halen. Misschien word ik wel leeraar." „U geeft het schrijven toch niet op?" „Zeer zeker niet. Maar schrijven zal nooit mijn heele leven kunnen vullen. Ik schrijf alleen 's avonds, een uur of drie. Dat deed ik, toen ik op kantoor was, en dat blijf ik doen. 's Morgens lukt het niet." In Oxford houd ik contact met de wereld, wat voor een schrijver toch dringend noodig is. Auteurs blijven zoo dikwerf afzijdig. Een bekend schrijver zeide me onlangs dat hij bij zijn werken meer en meer afhankelijk wordt van wat hij vóór z'n 21ste jaar gezien heeft. Hij was er volkomen „uit" geraakt." Over zijn huidigen arbeid deelde Sheriff mede, dat hij op het oogenblik een Hon- gaarsch tooneelstuk bewerkt. En dat in Oc tober waarschijnlijk zijn eerste roman zal uitkomen. examens hoofdacte. Harlem. 27 Juli. Geëxamineerd 3 vr. en 5 m. candidaten. Teruggetrokken een vr. can- didaat. Geslaagd de heeren: J. Hogeboom, Zaandam; J. D. van der Weide, De Rijp; a. Brouwer, Haarlem. haarlemsche reddingsbrigade. Na reeds eenigen tijd geleden het medisch gedeelte met goed gevolg te hebben afgelegd, slaagden gisteren te Amsterdam voor het technisch gedeelte van het examen c. van den Nederl. Bond tot het Redden van Dren kelingen: Mevr. W. M. Dauzonde Ruyter en de heeren: A. J. Faber, A. G. Geerts en R. J. Rohlfs, allen leden van de Haarl. Reddings brigade voor Drenkelingen. POLITIE SPORTVEREENIGING „HAARLEM". De heer J. Oh. Leferïng, lid van de Politie Sportvereeniging „Haarlem", heeft den vier- daagschen afstandsmarsch te Nijmegen met succes volbracht. Dit heeft hij nu reeds voor de derde maal gedaan. Het secretariaat is thans gevestigd Spaamhovenstraat 115. HET CIRCUS „OLYMPIA" TE OVER VEEN. Het circus „Olympia", Directeur Max Winter, is opgericht bij de Prins Hendrik- laan te Overveen. Heden, Dinsdagavond, zal de openings voorstelling plaats hebben. PERSONALIA. Mej. S. C. Hogenbirk te Bloemendaal en mej. H. van Popta, te Bloemendaal, zijn te Rotterdam geslaagd voor het examen nut tige handwerken. aanbesteding. Maandagmiddag heeft in het gebouw van de Coöp. „Vooruitgang" aan öe Meester Cor- nelisstraat de aanbesteding plaatsgevonden door den arch. Aug. M. J. Sevenhuysen van den bouw van een winkel met bovenwoning te Santpoort. Laagste inschrijver was de N.V. Menton, dir. C. Wildeboer te Haarlem voor 10.975. De route en de plannen. Dr. Eckener. Wetenschap en tourisme zijn bij dezen nieuwen tocht naar het Noordpoolgebied ver eenigd; de Zeppelin en de Russische ijs- breker „Malygin' koersen weliswaar langs verschillende wegen naar het Poolgebied, maar zij hopen elkaar aan de pool te ont moeten en niet alleen post, maar ook de eerste waarnemingen en ervaringen uit te wisselen, die men onderweg zal verzamelen, om na te gaan of de plannen betreffende een een toekomstig vliegverkeer over de pool voor verwezenlijking vatbaar zijn. Het luchtschip is Vrijdagmorgen zijn tocht van Friedrichshafen uit begonnen cn heeft zijn eerste tusschenlanding te Leningrad reeds gemaakt De technische leiding berust bij Dr. Eckener; de door de redding van de groep -Nobile wereldvermaarde professor Samoiwitsch is de wetenschappelijke leider van de 30 tot 40 man sterke expeditie be staande uit geleerden en toeristen. Van de deelnemers noemen wij nog de professoren Moltschanoff en Assperg, uit Rusland, Weick man en Carlos te Leipzig. Aschenbrenner, München, Ljungdahl uit Zweden en de Ame rikaan Ellsworth.Laatstgenoemde maakt den tocht mede in opdracht van de Amerikaan- sche Geographical Society; hij financierde destijds de pooltochten van zijn vriend Amundsen. De route, die de Zeppelin volgt is ongeveer de volgende: Friedrichshafen-Leningrad-Nova Zembla tot den ijsbreker „Malygin", die zich bij Frans Jozefsland bevindt. Verder gaat de tocht naar het Kameneff-eiland en vandaar naar de Noordpunt van Groenland (81.3 gr.) dan verder de Oostkust van Noordland langs tot Kaap Tsjeljuskin en met een flauwe booht Noordwaarts tot de Nieuw-Siberische eilanden Het totale traject bedraagt ongeveer 10.000 KM.; het zal in zes dagen worden afgelegd, zoodat de Zeppelin, indien de tocht een vlot verloop heeft, na een week terug zal zijn. Het werk van de onderzoekers wordt bij dezen tocht belangwekkend, doordat zij over een geweldig stuk nieuw land koersen, waarvan tót dusver geen, of uiterst vage en onjuiste berichten, metingen en kaarten bekend zijn. Men hoopt van het luchtschip uit, waarmede vermoedelijk geen eigenlijke tusschenlanding in het poolgebied zal worden gewaagd, rijke lijk fotografische en fotogeometrische opne mingen te kunnen maken teneinde nauwkeuri ger kaarten van het kustgebied en het cen trum van 't poolgebied te kunnen verkrij gen. Of het daarbij gelukt, den sedert een jaar op Noordland (vroeger Nicolaas n-land) werkenden Russischen geleerde Urlantschef aan boord van het luchtschip te nemen, of onderweg tusschen luchtschip en ijsbreker be halve post ook nog passagiers uit te wisselen, zullen de eerstvolgende dagen reeds leeren. Naar de meening van meteorologen (b.v. van professor Baschin, die daarover een artikel schreef In de „Woche") zou een vroeger jaar getijde voor den tocht wegens den gerin- geren nevel in het centrum van het pool gebied gunstiger zijn geweest dan Juli. Daar kan aan worden toegevoegd, dat ook onder zoek van de stratosfeer op het programma staat; het zal ten uitvoer worden gebracht door een niet bemanden ballon met zelf standig registreerende instrumenten. De Zeppelin bevat voor alle deelnemers pool- uitnustingen, om op alle mogelijkheden to zijn voorbereid; daartoe behooren ook sleden, tenten van roode kleur en slaapzakken, een speciaal voedingsmiddel voor het poolgebied; van het medenemen van honden heeft men afgezien. Brandstof heeft het luchtschip voor ongeveer tien dagen meegenomen; het is na tuurlijk voorzien van een voortreffelijk toege rust radiostation, dat in de eerste plaats voor den meteorologisehen dienst wordt gebruikt. De Russische ijsbreker „Malygin" heeft op 18 Juli Archangelsk verlaten voor zijn tocht naar het poolgebied. Hij staat onder leiding van den bekenden Russischen poolreiziger professor Wiese, die voor de zevende maal een reis naar de poolstreek onderneemt. Tot de passagiers behooren ook de vroegere Ita- liaansche generaal Nobile en een groep van. ongeveer Wen goedgesitueerde „Pooltoeristen". Een Russisch reisbureau heeft in Duitschland en elders reclame gemaakt voor dezen tocht die aanvankelijk, toen van het samengaan met de Zeppelin nog niets bekend was, behalve onderzoekingen in de poolstreek de ijsberen- jacht en het bezoeken van nederzettingen, ten doel zou hebben. Volgens het prospectus heeft iedere hut stroomend warm- en koud water; op het schip bevinden zich baden, conversatiezalen, salons, een dokter, fotola boratoria, zelfs was het plan een vliegmachine mede te nemen voor een excursie boven de pool, dus een poolreis met alle comfort. De prijzen van de reis, die 35 dagen zal duren, waren er .dan ook naar; 3000 dollar werd voor een luxe hut, 2500 dollar voor een hut eerste, 2000 dollar voor een hut tweede klasse ge vraagd. Voor de 40 beschikbare plaatsen moest dus gezamenlijk ongeveer 100.000 dollar wor den betaald. Voor de bezetting van de „Malygin" zal de grootste sensatie de ontmoeting met de Zep pelin in de poolstreek zijn; die zal ongeveer plaats hebben in het groote eilandengebied van Frans Jozefsland, waarvan het Rudolf- eiland het Noordelijkste punt vormt, waar, naar het heet, Nobile en de ijsbreker naar sporen van Amundsen zullen zoeken. Men behoeft geen poolreiziger te zijn, om van het nuttelooze van deze pogingen overtuigd te zijn. Amundsen's vliegtuig viel bij de pogin gen om Nobile te redden vrij zeker ten Zuiden van het Bereneiland. Daarheen zou Amundsen zijn gegaan of naar Spitsbergen, wanneer hij er bij denval het levend af •had gebracht. Een blik op de kaart toont, hoe dichtbij het daarheen en hoe ver het naar het Rudolfeiland is. De Amerikaan en pool- onderzoeker Vial heeft eenige weken geleden als zijn vermoeden uitgesproken, dat Amundsen nog in leven zou kunnen zijn en zijn toevlucht hebben gezocht op het ge noemde eiland, waar Vial in 1928 een levens middelendepot had aangelegd. De Amerikaan komt wel wat laat met zijn wenk, die in den zomer van drie jaren geleden, toen er ijverig naar Amundsen werd gezocht, groote waarde zou hebben gehad. Men zal op het Rudolf eiland geen spoor van Amundsen vinden en vermoedelijk evenmin van de vier man van de zoogenaamde „ballongroep" van Nobile, of schoon hier veeleer de mogelijkheid bestaat dat zij destijds van het Noorden van Spits bergen zijn afgedreven-, Indien zij niet on middellijk na de ramp de landing, gelijk moet worden aangenomen, om het leven kwamen. (Nadruk verboden), b. succes van den luchtdienst rotterdam—haamstede. De luchtdienst RotterdamHaamstede van de K.LM. heeft zoo'n succes gehad, dat de handhaving van den dienst gedurende de Maandagen en Zaterdagen in Augustus ver zekerd is. Financieele berichten. geen dividend oost-borneo mij. De Oost-Bomeo Mij. zal over 1930 geen dividend uitkeeren. Ook over 1931 wordt geen dividend ver wacht. SCHEEPVAARTBERICHTEN Drechterland 27 te Santander, A'dam naar Buenos Ayres. Hoogkerk 27 v. Rotterdam n. Calcutta. Jasón 27 te Hamburg v. Antwerpen, Johan van OldonbarnevelL 26 v. Sabang, Ba tavia naar Amsterdam. Laertes 26 te Marseille, Batavia n. Amsterdam Maasdam 27 v.m. te en van Gyon, New Or leans naar Rotterdam. Oldekerk 24 v. Sjanghai, Japan n. R'dam. Ouderkerk p. 26 Ouessant, Japan n. R'dani. Rotterdam 27 v.m. te New-York v. Rotterdam Saparoea 26 v. Bombay, A'dam naar Batavia. Simon Bolivar 27 4 u. v. Havre, 28 3 u, van W.-Indië te Amsterdam verwacht. Singkep 27 v. Gravesend, Batavia n. Amsterd. Tjisondari 24 v. Manilla naar China. Talisse 27 v. Marseille, Batavia n. Amsterd. BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL Bevallen: J. C. WittemanAndriessen z. C.. Postde Groot d. H- J. van der Aarde Mooij d. Ondertrouwd: J. A. Baars en A. Marcus; A. J, de Wijs en P. de Zwart. Getrouwd: W. A. J. Pomp en J. J. Gerrits, D. Groenewegen van Wijk en L. B. van den Ende; C. S.Kruisselbrink en F. de Jong, Th. P. Goemans en W. J- M. van Leeuwen. Overleden; a. M. Schol te, 32 jaar, overleden te Nijmegen. HILLEGOM. Getrouwd: C. Jongbloed en A. A. v. Haas trecht. F. Verhoeve en C. Slot. Bevallen: Th. C. Hulsebosch—Dobbe d. B. van der Hulst—Veenswijk d. W- C. Valk— Bussink d. Overleden; a. WalkersGijzen, 70 jaar. MARKTNIEUWS BEVERWIJK'. Op d<? op 27 Juli alhier gehouden groenten* markt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 80 cent. Postelein per kist 4050 cent. Andljvio per kist 307 0 cent. Wortelen per KG. 13IS cent. Komkommers per 3 00 2t 5. Aardappelen, klei, per KG. 67 cent. Idem zand, per KG. 9 cent. Peulen per kilo 30 cent. Doppers per kilo 2428 cent. Capucljners per kilo 2630 cent. Raspers per kilo 3032 cent. Tuinbooncn por kilo 814 cent. Snijboonon per kilo.25 cent. Heerenboonon per kilo 3 924 cent. Roodc kool per 100 f 6f 8. Bloemkool por 100 f 2t 11. Sla per kist 4060 cent. Rabarber per 100 bos f 3f 5. Pieterselie per bos 8 cent. Selderie per bos 56 cent. Aardbeien por slof 9 0 cent. Frambozen per bakje 3642 cent. Bessen per kilo 3840 cent. Idem, zw., por slof 70SO cent, Kruisbessn per slof 6080 cent. ACENDA. DINSDAG 28 juli. Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur namiddag. Rembrandt Theater: „Das Kaiserliebchen" Tooneel: Terrek Kozakken, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De Zwarte Garde" en „De Gevloekte". Tooneel: The Celma's. 8.15 uur. Palace: „Op Inspectie". Tooneel: 3 Sisters Astony, 8.15 uur. Overveen; Openingsvoorstelling Circus Olympia aan de Prins Hendriklaan. WOENSDAG 29 juli. Statenzaal (Prinsenhof)Raadsvergade ring, 1.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16, Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Overveen; Circus Olympia, Matinée, 3 uur. apotheekdiensten. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. tel. 10354..

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5