BUITENLAND. DE JONGSTE BERICHTEN UIT DUITSCHLAND, PHILIPS1 RADIO TOESTELLEN DE INTERN. KOLONIALE TENTOONSTELLING. Petitionnement voor Internationale Ontwapening HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 30 JULI 1931 TWEEDE BLAD Economische en financieele maatregelen. Wat de Vakvereenigingen voorstellen. MacDonald weer in Engeland terug De strijd in China tegen de Communisten. DuitscMamcL Overeenstemming over de „Still halte"-actie. BERLIJN, 29 Juli. (V. D.) Naar de „Vossi- sche Zeitung" meldt, is voor de doorvoering van de besluiten van de Londensche confe rentie een belangrijke vooruitgang bereikt inzake de Stillhalte-actie ten gunste van Duitschland. Te Bazel is de organisatie van de nationale Stillhalte-consortia, de Still- halte-commissie van de Bank voor Interna tionale Betalingen gevormd. Te Berlijn is met de vertegenwoordigers van de Engelsche en Amerikaansche banken principieele over eenstemming bereikt, waarbij zij zich ver binden tot „stilhouden" van hun aan Duitsch land gegeven credieten. Men neemt hier aan, dat de groote banken van Nederland en Zwitserland zich bij deze actie zullen aan sluiten. Voor de doorvoering en detail is aan de Engelsche en Amerikaansche banken de verzekering gegeven, dat zij een zeker be drag van haar vorderingen op andere Duit- sche firma's kunnen overdragen. De goud- discontobank zal als nieuw adres voor de vorderingen kunnen optreden. Voorstellen der vakvereeni gingen ter overwinning der crisis. BERLIJN, 29 Juli. (V. D.) Het bestuur van den algemeenen Duitschen Vakbond heeft tijdens een gisteren gehouden zitting de vol gende motie aangenomen over den huidigen toestand. De vakvereenigingen, als vertegen woordigsters van de door den nood het hardst getroffen massa's stellen de volgende eischen op: 1. Opdat de hervatting der betalingen bij de private en openbare banken en spaarkas sen gelijkmatig en zoo snel mogelijk wordt verzekerd, moet de rijksbank noodzakelijk toereikende geldmiddelen verzorgen door verdere disconteering van wissels. 2. Teneinde de noodzakelijke opruiming der magazijn voorraden en de valuta te ver zekeren, en den noodigen druk uit te oefe nen op de afgifte van deviezen en bankbil- jettenvoorraden, mag men niet terugschrik ken voor tijdelijke verhooging van het dis conto van de Rijksbank. 3. De regeling van terugbetaling der schul den op korten termijn aan het buitenland mag slechts geschieden door bemiddeling van de Rijksbank. Hierbij moet de „Stillhalte"- overeenkomst door een gedeeltelijk buiten- landsch moratorium worden nagestreeft. 4. De bïnnenlandsche geld- en kapitaal markt behoeft openbare leiding en controle. Daarom moeten de noodzakelijke maatrege len hiertoe worden genomen. 5. De naar het buitenland en in buiten- landsche deviezen gevluchte kapitalen moe ten weer teruggevoerd worden naar het Duit- sche bedrijfsleven. De tot dusverre uitgevaar digde noodverordeningen hebben slechts be trekking op de vlucht in de deviezen en moe ten derhalve uitgebreid worden: a. Alle buitenlandsche effecten in Duitsch bezit moeten de Rijksbank te koop worden aangeboden. b. De verplichting tot aangifte van devie zen moet worden uitgestrekt tot alle buiten landsche vorderingen, zonder aanzien van grootte en vervaltermijn. c. Het toestaan van uitzonderingen bij de afleveringen van deviezen op grond van de noodverordeningen mag slechts onmiddellijk door de Rijksbank geschieden. 4. Behalve de ter overwinning van de voor de oogenblikkelijke stopzetting noodzakelijke maatregelen moeten voor het terugkeeren van het vertrouwen in binnen- en buitenland hervorming van het effectenrecht en uitbrei ding van de kartel en monopoliecontrole wor den ingevoerd. Tevens moeten maatregelen genomen worden voor de openbare financiën voor den steun van het reeële inkomen van de arbeiders. Loonsverlaging moet als ver keerde maatregel worden afgewezen. Ten einde de voorraden op te i-uimen mag niet teruggedeinsd worden voor verkoopen met verlies. De Duitsche buitenlandsche politiek moet allereerst gericht worden op een ver zoening met Frankrijk. Afschaffing van de visum belasting? Volgens Beriijnsche bladen heeft de Duit sche regeering het voornemen in de eerst volgende dagen de visum-belasting op te hef fen. Zij wil daartoe overgaan omdat er reeds te veel uitzonderingen zijn toegestaan en voorts geconstateerd is dat de neiging van Duits Cher s om naar het buitenland te reizen zoo zeer is afgenomen dat een extra visum belasting overbodig is. Deze overweging is eenigszins verrassend, aldus het Hbid. De hoofdzaak is dat de re geering blijkbaar tot inkeer en niet uit val- sche prestige-beweegredenen koppig blijft. Ock een garantiebank voor de spaarbanken? Van welingelichte zijde wordt vernomen dat men in regeeringskringen overweegt voor de spaarbanken een soortgelijk instituut te scheppen als de Akzept und Garantiebank voor de gewone banken. Er schijnen hiertegen echter bezwaren te bestaan, aangezien men door een te groote vraag naar spaardeposito's gen te grooten afvoer van spaargelden vreest, wat zijn invloed zou kunnen doen gelden op de prijzen. Bovendien vreest men dat door het verlies van de gelden, die ter beschikking van de spaarbanken staan, de bewegingsvrijheid van de- kapitaalmarkt op lang en termijn nog meer belemmerd zou worden. Economische beraadslagingen van het kabinet. BERLIJN, 29 Juli (VU.) Het Rijkskabmet heeft Woensdagmiddag in een korte zitting de door zijn economische commissie voorge stelde maatregelen, die samenhangen met de hervatting van het betalingsverkeer, uitvoe rig besproken. De beraadslagingen zullen morgen worden voortgezet. Het faillissement van de Nordwolle. BREMEN, 29 Juli (VD.) De curator in het faillissement van de Nordwolle is er in geslaagd ook de loonen welke de volgende week moeten worden uitbetaald, te garan- deeren. China. Nieuwe overwinning der Nanking-troepen. LONDEN, 29 Juli (V.D.) Uit Nanking wordt gemeld, dat de Nanking-troepen in de provincie Kiangsi een groote overwinning op de communisten hebben behaald. Bij het ge vecht, dat in de nabijheid van de stad Ningtoe plaats vond, zouden de Nanking-troepen 20.000 gevangenen hebben gemaakt en meer dan 13.000 geweren hebben buitgemaakt. Spanje. Premier Zamora in de Cortes. In de zitting der Spaansche Cortes nam de premier Alcala Zamora het woord, ten einde het regeeringsgezag in handen der Cortes te leggen en over het tot dusver door de voorloopige regeering verrichte werk uit voerige inlichtingen te verstrekken. Zamora vestigde allereerst de aandacht op de zware taak, waarvoor de regeering zich onmiddellijk bij haar ambtsaanvaarding zag geplaatst en op de moeite, die het had ge kost, de dictatuur door het parlementaire stelsel te vervangen. De moeilijkheden, waarvoor de regeering zich sedert den eersten dag van haar be staan zag geplaatst, zijn steeds opgelost op een wijze, die de regeerdng in elk opzicht tot eer strekt. Zamoi-a deed een beroep op de Cortes, al dus „De Tel." om aan de nieuw te kiezen re geering het gezag te geven, dat haar in staat zou stellen, alle plannen te verwezenlijken, met welker uitvoering ten deele reeds een aanvang is gemaakt, ten einde het land in den waren zin des woord-s te dienen en de spreekwoordelijk geworden Spaansche eer, evenals het aanzien van het land hoog te houden>. De staat van beleg te Sevilla opgeheven. MADRID, 29 Juli (V.D.) De staat van beleg te Sevilla is opgeheven. Er is een par lementaire commissie benoemd, die een on derzoek zal instellen naar de gebeurtenissen die geleid hebben tot de bloedige dagen te Sevilla. Engeland. MacDonald te Londen teruggekeerd. LONDEN, 29 Juli (V.D.) De Britsche premier Mac Donald is hedenavond om half zeven op het vliegveld Hendon aangekomen, na tusschenlanding te Hannover en Waal haven. Bij aankomst informeerde Mac Donald al lereerst naar den toestand van Lloyd George. „De Tel." meldt nog dat MacDonald op Waalhaven geluncht heeft en gast was van van de Aeroclub. Na afloop van de lunch heeft minister MacDonald de vertegenwoordigers van de pers even ontvangen. Hij deelde o.a. mede, dat er geen reden is het geloof en het vertrouwen in de kracht van Duitschland te verliezen. „Ik denk, aldus de minister, dat het den wil en de kracht heeft om zichzelf te herstellen, zij het dan ook met de hulp van andere mc0endheden. De internationale banksteun zal daarbij niet ontbreken, want de financieele experts van de banken zijn bezig een onderzoek in te stellen, bijgestaan door drie deskundigen van Duitschland zelf, en zullen alle kwesties nauwkeurig onderzoeken". Ook Henderson is thans in Londen terug gekeerd. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op de door het Meisjes Patronaat „St. Elisabeth' op 2 en 3 Augustus 1931 in het patronaatsgebouw aan de Tugelastraat te houden tentoonstel ling ingevolge de verordening op de winkel sluiting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op bovengenoem de dagen na des namiddags 8 uur tot des na middags 10 uur voor het publiek mogen ge opend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regeL Stofzuigerhuis MAERTENS BARTELJOR IS STRAAT 16 TEL. 10756 ONTSLAGEN BIJ STAATSVISSCHERS- HAVEN BEDRIJF EN WATERSTAAT. Het Haagsch Corr. Bureau seint ons: Bij K. B. is met ingang van 1 Augustus a.s. aan den directeur van het Staatsvisschers havenbedrijf te IJmuiden F. J. H. Schneiders op zijn verzoek eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor langdurige aan den lan de bewezen diensten en is met ingang van 1 September aan den Technisch Hoofdambte naar van den Rijkswaterstaat A. Nieland te Haarlem eervol ontslag verleend. ONS RACING NIEUWS. We ontvingen No. 4 (zevende jaargang) van „Ons Racing Nieuws", het orgaan van de Racing Club Haarlem. Het bevat de volgen de rubrieken en artikelen: „Uitbreiding en steun", door L.; „Hoe wij Austria halt toe riepen", door L.; „Aan de spelers van ons tweede elftal", door Sim. H.; „Ook E. D. O.", door H. S.; „Hoe wordt er getraind?", door H. S.; „Oude liefde die nimmer roest", door W. Bloemheuvel; „De knieën- en enkelsmid", door Lang; „Over amateurisme gesproken", door H. S.; Clubnieuws en mededeelingen van de Cricketclub R. C. H. HEROPENING AUTOZAAK D. v. d. WATER. De heer D. van de Water heeft zijn zaak in rijwielen, motoren en auto's, gelegen aan de Amsterdamsche vaart 112, hoek Nicolaas Beetsstraat verbouwd. Tevens is de zaak daardoor wat grooter geworden. Het pand is zóó gelegen dat het van den kant van Haarlem af onmiddellijk opvalt. Je loopt er om zoo te zeggen vanzelf tegen aan. En dan is een fraaie winkel met over zichtelijke etalage een dubbel vereischte. Wat de heer v. d. Water dan ook ingezien heeft. De ruime winkel, waarin een auto, eenige motoren en vele fietsen op smaakvolle wijze zijn tentoongesteld, is voorzien van de nieuw ste verlichting en maakt, met de tegelbeklee- ding een zeer aangenamen indruk. De groo te, dicht den grond naderende winkelruiten geven een goeden kijk op de uitgestalde ar tikelen. Ook de garage is uitgebreid. Wij wenschen den heer v. d. Water in zijn verbouwde zaak veel succes toe! Aan belangstelling bij de verbouwing heeft het hem niet ontbroken: ruim 30 bloemstuk ken waren door leveranciers, klanten en ken nissen gezonden. TURF ONDER ZEE GEVONDEN. KOPENHAGEN, 29 Juli (VD.) Bij op gravingen te Köge is men op ongeveer vier Meter diepte onder het zeepeil gestuit op zeer groote turflagen, waaruit blijkt, dat zich daar ter plaatse zes a achtduizend jaar ge leden reusachtige wouden hebben bevonden. Tevens bleek uit deze vondst dat het eiland Seeland sedert den ijst lid dertien a veertien meter moet zijn gerezen. TUINBEZOEK VAN EEN AUTO. Woensdagavond maakte een auto, die van den Bloemendaalscheweg de Mollaan in zou rijden, een verkeerde manoeuvre, waardoor zij, in plaats van op den weg te blijven, een uitstapje maakte in den tuin van het buiten van mevr. Kalff. Wel trachtte het tuinhek deze ecsapade te beletten, maar het was niet tegen het motorisch geweld opgewassen. Ook het daarachter groeiende struikgewas moest het ontgelden. Doch ook de auto kwam er niet zonder kleerscheuren af. Deze was zoo be schadigd, dat een kraanwagen moest komen om haar naar het autohospitaal te brengen. Tegen den bestuurder is proces-verbaal op gemaakt. Wat kost de Expositie? (Van onzen Parljschen correspondent) Van verschillende zijden heeft men ons ge vraagd: gelooft U dat de Koloniale Tentoon stelling een succes is? Of denkt U dat er héél veel geld op moet worden toegelegd? Het is uiterst moeilijk om op zulk een vraag te antwooi'den, wanneer men niet de cijfers voor zich heeft, enals gast, is 't een beetje pijnlijk om aan de gastheeren te gaan vragen: wat kost je feest? Het publiek is licht geneigd tot pessimisme wanneer het hoort van millioenen welke werden besteed om een tem pel van Angkor te bouwen, terwijl daar tegen over staat een entréegeld van slechts 3 francs per persoon. Dan moeten er toch héél wat kaartjes worden verkocht, zoo redeneert men. En men begint reeds te zuchten: wie zal dat betalen, lieve, zoete Gerritje? Maar de Tentoonstelling zou niet een stich ting van organisatoren, zooals maarschalk Lyautey en Gouverneur-generaal Olivier zijn, wanneer ze gebaseerd was op zulke grondsla gen. Tot in de kleinste details werd het finan cieele programma bestudeerd, werden alle mogelijkheden overwogen, alvorens men tot den bouw van de expositie overging, en thans reeds, twee maanden na de opening, is geble ken dat de geweldige kosten ruimschoots zul len worden vergoed. Ruim tien millioen be zoekers hebben elk hun drie francs entréegeld betaald, maar hierbij komen de geweldig hooge pachtgelden welke door de vijfhonderd diverse particuliere exposanten, houders van restaurants, cafés, winkels etc. werden be taald. En dat zijn geen kleinigheden. De man die het recht verkreeg om prentbriefkaarten van de tentoonstelling te maken stortte alleen reeds een bedrag van een millioen; de restau ratiehouders betaalden alleen voor het staan- recht reeds sommen varieerend tusschen 500.000 francs en een millioen. Daarbij moet gerekend worden de opbrengst van de loterij, de reclame, het door de transportmaatschap pijen uitgekeerde percentage voor het ver voer van reizigers naar de tentoonstelling, de speciale entreegelden, de verzekeringspremies enz. Het tentoonstellingscomité heeft voor haar rekening genomen: Permanente Koloniale Museum 25.000.000 Section Métropolitaine 23.000.000 Cité des Informations 16.000.000 Palais des Beaux Arts Coloniaux 1.000.000 Totaal 65.900.000 Alleen met de entreegelden is thans reeds de helft van deze geweldige kosten betaald. Maar, men gaat verder. Toeon door de Fransche regee ring een oproep werd gericht aan de verschil lende koloniën om deel te nemen, werd ge zegd dat elk bestuur de kosten van het pa viljoen zou moeten dragen, maar dat er, wan. neer er een overschot zou zijn de uitgaven zooveel mogelijk zouden worden terugbetaald. Vol vertrouwen gingen alle genoodigden dan ook over tot het maken van aanzienlijke kos ten teneinde zoo mooi mogelijk zich te verte genwoordigen. De gezamenlijke Fransche ko loniën en protectoraten brachten een bedrag van drie honderd en vijftig millioen bij elkaar voor het bouwen van hun stands. Indo-China met zijn tempel van Angkor, de „clou" van de tentoonstelling beschikte over een budget van 25 millioen, waarvoor men niet alleen Ang kor-Vat met zijn vijf torens, elk van 60 M. hoogte bouwde, maar de pagoden en dorpen van Laos, Annam, Tonkin, Cochinchine en het jachtmuseum, benevens het paviljoen voor Decoratieve Kunsten en die van de Koloniale Pers. Het witte gebouw van Algiers, opgetrok ken in mahrebijnsche stijl kostte zes millioen; Tunis, Marokko en Madagascar gaven suc cessievelijk vijf, zeven en 7 1/2 millioen francs uit om vertegenwoordigd te zijn. Maar zelfs de kleinste bezittingen bleven niet achter: La Guyane, Tahitti, Saint Pierre et Miquelon schreven nog in voor bedragen varieerend tus schen 60.000 francs en een half millioen. Als men deze cijfers hoort wordt het eerst begrij pelijk hoe de tentoonstelling zoo overdadig mooi is geworden. De 85 meter hooge bronzen toren ter commemoratie van de overzeesche troepen heeft alleen reeds vijf millioen ge kost. Voor den aanleg van den dierentuin werd een bedrag van vier millioen gespendeerd. Als men zoo met de millioenen hoort jongleeren voelt men onwillekeurig vrees over zich ko men. Maar hier is reeds een voorbeeld: de Zoo heeft in één maand tijd. met extra-en treegelden reeds alle kosten goedgemaakt en thans komt het surplus weer ten goede van het algemeen. Het succes is daar zoo, dat 't in de bedoeling ligt om ook de dierentuin te laten voortbestaan, wanneer de sluitingsda tum daar is en met afbraak moet worden be gonnen. De stad Parijs heeft natuurlijk ook voor een geweldig bedrag bijgedragen aan het. organi- seeren van de tentoonstelling. De kosten voor de nieuwe metrolijn, direct van Place de l'Opé- ra naar de Porte Dorée alleen reeds liepen in de tientallen millioenen. maar 't ontzaggelijke verkeer vooral op de drukke dagen (honder twintig duizend passagiers per uur) heeft reeds veel goed gemaakt en ook deze uitga ven zijn voor iets blijvends waaraan trouwens reeds lang groote behoefte werd gevoeld. De aanzienlijke reductie op de spoorwegta rieven wordt ook al weer ruimschoots vergoed door het toenemend trafic dank zij de ten toonstelling. Het is opmerkelijk, en het pleit voor de organisatie in het algemeen, dat ook zij, die niet rechtstreeks bij de expositie zijn betrokken, de voordeelen ervan ondervinden. In jaren is het toerisme in Frankrijk niet zoo sterk opgebloeid als in deze eerste maanden. Het hotel- en restauratiebedrfjf, de Parijsche luxe-handel ging, na een lange crisisperiode weer goede tijden tegemoet. De moreele voordeelen?.... we hoeven ze hier niet op te sommen. De Koloniale Ten toonstelling is niet alleen „een goed zaakje".,., het is een ongeëvenaard succes. Men heeft millioenen uitgegeven om rijkdommen te oogsten. HENRY A. TH. LESTURGEON- PERSONALIA. Geslaagd voor het. diploma M.U.L.O. (B.) A. Ronner, te Haarlem. Voor het examen Eng. Handelscorresponden tie van Mercurius en de Vereeniging van leeraren is geslaagd mej. G. Koel te Haarlem. VERPLAATSING BRIEVENBUS. De Directeur van het Postkantoor te Haar lem maakt bekend, dat de brievenbus, tot nog toe staande tegen het pand Leidsche- vaart no. 54, is verplaatst naar de Oranje straat hoek Leidschevaart. AGENDA. DONDERDAG 30 JULI. Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur nam. Coixcertgebouw: Concex't H.O.V.. 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Kaiserliebchen" Tooneel: Terrek Kozakken, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De Zwarte Garde" en „De Gevloekte". Tooneel: The Celma's, 8.15 uur. Palace: „Op Inspectie". Tooneel: 3 Sisters Astony, 8.15 uur. Overveen: Pxins Hendriklaan. Circus Olympia, 8 uur. Heemstede: Raadsvergadering, 8 uur nam. Bloem en daal: Iepenlaan 2. N.V. Maat schappij tot Expl. van Bebouwde Eigendom men. Vergadreing 3 uur nam. VRIJDAG 31 JULI. Bioscopen. Nieuw programma. Teyler's Museum, Spaame 16, Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Overveen: Px-ins Hendriklaan. Circus Olympia, 8 uur. Hillegom: Raadsvergadering, 1.45 uur nam. Bennebroek: Raadsvergadering, 8 uur nam. .APOTHEEKDIENSTEN. Duym en Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378. Firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. tel. 10354. Doet Uw plicht en teehent! van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. Ih verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrangin naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Naam Adres: Naam: Adres: Naam Adres: Naam Adres: Wij vestigen de aandacht er op: adat de onderteekening slechts open staat voor Nederlandsche mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. b. dat ieder slechts één dagbladformu lier mag onderteekenen. e. dat onderteekening van dit petition nement geenszins inhoudt, dat men zijn onderteekening aan andere ac ties moet onthouden en dat omge keerd het feit, dat men reeds een ander petitionnement onderteekend heeft, evenmin een beletsel mag zijn om thans te teekenen (dit petition nement staat los van alle andere acties, door bijv. internationale groe pen, partijen of beroepsorganisaties als zoodanig ondernomen, het geldt hier een manifestatie van het heele Nederlandsche Volk als eenheid), d. dat het onverschillig is, in welk blad de lezers van meer bladen het formu lier invullen; dat publicatie van het cijfer van ieder blad niet afzonderlijk zal geschieden en dat het totaalcijfer van het geheele land geregel? zal. worden bekend gemaakt, e. dat het formulier, met onderteek©- ning en adresvermelding zoo spoe dig mogelijk aan het bureau van difc blad moet worden gezonden, datmert, het mee kan geven met de bezorgers of af kan leveren aan de in deze pa gina genoemde adressen, f- dat het petitionnement van het Ne derlandsche Volk door de Nederland sche Dagbladpers te Genève zal wot>W. den aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5