DAAROM. HET PETITIONNEMENT Het Belangrijkste. PRACHTIGE PRESTATIE VAN DE ZEPPELIN. 49e Jaargang No. 14753 v Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vriidag 31 Juli 1931 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week 0.2724, per maand f 1.20, per 3 maanden 3.57%, franco per post 3.S7J-4, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week f 0.05, per maand 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65, franco per post ƒ0.7214. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie: 15054 Redactie 10600 Administratie: 10724, 14825 Drukkerij: 10122, 12713 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod I4 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels f 0-30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f250.-. Wijsvinger f 1 50.-, Elke andere vinger f 1 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100.— Idem voor Abonnés op het Geill. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN EERSTE BLAD TEGENSTANDERS. Er zijn nog meer tegenstanders van het petitionnement der Nederlandsche Dagblad pers dan alleen de communisten, die dage lijks in hun „Tribune" over „zwendel" ra zen. Het blad „De Vrije Socialist" is niet zoo positief. Het zegt „dat dit petitionnement zeer waarschijnlijk op een doelbewuste mis leiding berust, om het volk van de werke lijkheid af te houden." Zeer waarschijnlijk! „De Vrije Socialist" erkent dus het niet te weten, maar lan ceert het niettemin maar. Dan gelooven ze het wel, niet waar, en dat is immers het heele doel! Wantrouwen zaaien, achterdocht zaaien, verdachtmakingen uiten, op niets ge fundeerd. Een treurig, tienderangs beleid. Zoodra iemand tracht een belang van ons allen door ons allen te doen bevorderen, in- plaats van slechts groepsbelang te zien, wordt zijn actie „zeer waarschijnlijk een doelbewuste misleiding". Wat is dat klein, en wat is het laf! Tot de tegenstanders behoort ook het blad „De Controleur". Dit vangt aan in dezen stijl: „De Nederlandsche Dagbladpers, die altijd gereed staat om neer te drukken wat niet in haar geest is, om dood te zwijgen wat zij met kracht van argumenten niet weerleggen kan Nu, dit is wel een krachtig argument. Zoo logisch nietwaar, zoo helder toegelicht! Alleen ontbreken de bewijzen. Wel hegft de Controleur de ruimte beschikbaar om in den breede te betoogen, nu al maar vast, dat de heele conferentie in Genève „geen oortje waard is." En het blad besluit aldus: Van ontwapening zal eerst dan sprake kunnen zijn ais een moreele ontwape ning het menschdom heeft overwon nen. Materieele ontwapening op zich zelve beteèkent voor den vrede niets, zoolang de mensch mensch blijft met al zijne onvolmaaktheden, en dat zal zoo zijn tot in lengte van dagen. Een wereld zonder strijd is ondenkbaar. Ziezoo. Daar zijn we weer op het aloude chapiter. Opa lanceert opnieuw zijn frissche gedachten'. Zoo brengt men de wereld een boel verder. Als zoo altijd' geredeneerd was, waren we nu nog steeds gezegend met pest-, cholera- en andere epidemieën in Europa, met het tweegevecht op leven en dood als „middel tot oplossing van persoon lijke geschillen", met de toepassing van fol- terwerktuigen (in vredestijd, bedoel ik, op hen die van misdrijf verdacht worden en niet bekennen willen), met de slavernij en met enkele andere misstanden, die durvers heb ben bestreden eni afgeschaft. Want een we reld zonder strijd is ondenkbaar. Daarom strijden wij. Wij strijden thans tegen het exces, de inhumane slachting, die de oorlog is. Wij achten strijd mogelijk zonder moord. Maar zoover heeft De Controleur blijkbaar nog niet doorgedacht. Van deze citaten verwachten wij weer heel wat extra handteekeningen op het pe titionnement. Net als laatst van de opbou wende taal van „De Bezem". Veel Hollan ders zijn inderdaad zeer lauw. Wij kunnen zulke gangmakertjes als De Tribune, De Vrije Socialist en De Controleur dus best gebrui ken, om hen eens even wakker te schudden. Mijn dankbare glimlach beloone de tegen partij. BeMxen. Béndien, 'die hedenavond op uitnoodi- r&ag van het Engelsche Kanker Instituut Ktr Londen vertrektin zijn laboratorium. SCHITTERENDE VLUCHT. Polando (links) en Boardman, op de Cape Cod, op hun toestel, ivaarmede zij van New- York naar Stamboel vlogen. DE AMERIKAANSCHE VLIEGERS BOARDMAN EN POLANDO TE STAMBOEL KONSTANTINOPEL, 30 Juli (V.D.) De beide Amerikaansche vliegers Russell Board man en John Polando, die Dinsdagochtend vroeg uit Amerika zijn gestart om een non stop-vlucht te maken naar Konstantinopel, hebben hun doel bereikt en zijn hedenmiddag te ongeveer één uur (M.E.T.) op het vliegveld van Stamboel geland. Zij hadden voor hun vlucht ruim twee dagen noodig en hebben meer dan 10.000 K.M. afgelegd. De andere Amerikanen te Tempelhof geland. BERLIJN, 30 Juli (V.D.) De biede Ame- rikaansche Oceaanvliegers Herndon en Pang- born zijn hedenavond om 7 uur 25, komende uit Londen, op het vliegveld Tempelhof ge land. Naar Moskou gestart. BERLIJN, 30 Juli (V.D.) De beide Ameri kaansche Oceaanvliegers Herndon en Pang- hom zijn om 22 uur 49 van Tempelhof gestart naar Moskou, nadat zij benzine hadden inge nomen en de positieapparaten hersteld hadden. Daar hun start ongeveer samenviel met de aankomst van den Graf Zeppelin vertrokken zij vrijwel onopgemerkt. (Waarom blijft de gedachte van schoonheid verre van de man nelijke kleeding? Uit -een modebeschouwing) Het onderwerp is ver van nieuw. Men heeft zich lang en vaak verwonderd, Waarom waarom is mannendracht Van schoonheidsnormen uitgezonderd? De vrouw beschikt, op 't punt van kleur, Over de wijdste variatie, Elk onderdeel van haar toilet Is een charmante decoratie. Tot in het nietigste detail Vindt haar gevoel en smaak expressie, Ons dient daartoe slechts sok en das En voor wie durft een zomer„vessie" Ik gaf, zooals mijn plicht gebiedt Ook dit probleem reeds mijn attentie, En weet nu, wat pns kleurloos houdt Is vrouwelijke concurrentie. Zij, dat weet elk, althans elk man, Heeft deze decoratie noodig, Maar mannenbroeders, z'is voor ons, Te eenenmale overbodig. En Vrouwe Mode weet te goed, Als ze onze ketenen zou slaken, Als zij ons kleurerivrijheid liet, Het zou ons te bekoorlijk maken. Het totaal gestegen tot 2.277.382. Het aantal onderteekeningen voor het pe- tionnement voor internationale ontwapening van de Nederlandsche Dagblad is sedert de laatste opgave gestegen met 154.982. Het totaal-generaal bedroeg Donderdag avond 2.277.382- Voorbeelden van m< edewerking. DE VREDESBEWEGING. Conferentie van Oud-strijders. Heden wordt te Praag de zevende bijeen komst van de internationale conferentie der vereenigingen van verminkten en oud-strij ders (de Ciamac) geopend. Uit Frankrijk gaan er 20 gedelegeerden heen, afgevaardig den van de Fransche vereenigingen; meldt Le Journal. Reeds vele jaren zijn hechte banden ge vestigd tusschen de vereenigingen van oud strijders van 11 verschillende naties, te sa men meer dan 5 millioen leden tellend, niet alleen met het doel den toestand der oorlogs slachtoffers te bespreken en te verbeteren, maar ook en vooral om in elk land een geest te scheppen, die gunstig is vóór de ontwik keling der Vredesidee. Dit congres te Praag heeft een grooter be lang dan de voorgaande, omdat het op den vooravond van de ontwapeningsconferentie in 1932 gehouden wordt. Een belangrijk punt op de agenda vormen de rapporten over de ar bitragekwestie en die over de ontwapening van René Cassin, eere-president der Fransche Unie van oud-strij dersver eenigingen en af gevaardigde van Frankrijk in den Volken bond. en van Erich Rossmann, voorzitter van den Duitschen Rijksbond van verminkten en gedeputeerde in den Rijksdag. Voorzitter van de Ciamac is Henri Pichot, die vele jaren de Unie der Fransche oud- strij dersvereenigingen heeft gepresideerd en die persoonlijk zeer veel gedaan heeft voor de Ciamac, Het Volk vertelt van een treinconducteur, die bij de reizigers 755 handteekeningen op het petitionnement verzamelde. Terecht noemt het blad dit „een" schitterend voor beeld, en een beschamend voorbeeld voor de onverschilligen. Iemand in De Tijd vertelt, hoe hij als on derwijzer aan de kinderen de beteekenis van het petitionnement uitlegde. De kinderen spraken er met hun ouders over, en ook in dit geval was de oogst eenige honderden stemmen. De hulp van twee Amsterdamsche bioscooptheaters. De heer J. Veerman, directeur van Cinema Royal, Corso Cinema en Luxor Theater in Amsterdam, heeft gedurende de periode dat het Petitionnement ter teekening door de bla den werd opgenomen, geheel belangeloos zijn medewerking verleend, In de twee eerstge noemde theaters werd evenals in Rem brandt Theater en Cinema Palace in Haar lem met microfoon, luidspreker en licht beelden propaganda gemaakt voor den strijd tegen den oorlog. De directie liet het echter niet bij deze propaganda voor onderteeke- ning. In de theaters gaf zij bezoekers boven dien gelegenheid handteekeningen onder Pe titionnementsformulieren te plaatsen. Van daag bericht men ons dat de oogst omstreeks 1250 handteekeningen bedroeg. Voorwaar een alleraardigst succes en een prachtig voor beeld, waarvan wij gaarne gewag maken. MR. W. J. H. STAM. BENOEMD TOT OFFICIER VAN JUSTITIE TE ZUTPHEN. Bij Koninklijk Be sluit is benoemd tot officier van Justitie bij de Arrondisse- ments Rechtbank te Zutphén mr. W. J. H. Stam, thans ambte naar van het Open baar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondisse ment Haarlem, ter standplaats Haarlem. Mr. Stam werd op 19 Augustus 1922 be- 'noemd tot ambte naar van het O.M. te Tiel. Hij is te Haarlem werkzaam sinds 13 October 1928. Het Petitionnement. Totaal gestegen tot 2.277.382. (le blad, le pag.) Een exposé van Snowden over den finan- ciëelen toestand van Engeland. (2e blad, le pag.) De „Graf Zeppelin" terug in Berlijn. (le blad, le pag.) De prachtige Oceaanvlucht van Boardman en Polando. (le blad, le pag.) De Groote Internationale Gladiolustentoon stelling. (le blad, 2e pag.) SchakenDe 10e partij EuweCapablanca remise. (3e blad, le pag.) Dammen: Een interview met den wereldkam pioen Springer. (3e blad, le pag.), ARTIKELEN, ENZ.: R. P.: Tegenstanders. (le blad, le pag.). R. P.: De Slachtoffers. (le blad, 2e pag.), Prof, Dr. R. Remmelts: De geneeskundige Hoogeschool te Batavia. (2e blad, 2e pag.) Het zweefvliegen in Nederland. (3e blad, le pag.) Laatste berichten 2e pag. le blad.) De aankomst te Berlijn. Wetenschappelijke resultaten. Pleiziertochtjes naar het Poolgebied BERLIJN. 30 Juli. (V. D.) Na een korten tocht boven de stad Berlijn is het luchtschip „Graf Zeppelin" onder het enthousiaste ge juich van de meer dan 100.000 personen die zich op Tempelhof en omgeving hadden ver zameld, om zes uur 40 (M.E.T.) vlot geland, terwijl het muziekcorps van het vliegterrein het „Deutschlandlied" speelde. Reeds toen het luchtschip boven het vlieg terrein verscheen, kon men de passagiers herkennen. Zij wuifden naar de wachtenden. Om half zeven werd draadloos medegedeeld dat de Zeppelin zou landen, waarop direct een 200-tal Schupo's de voorbereidingen hier voor troffen. Langzaam werd uit het luchtschip per pa rachute een zending poststukken neerge laten. Het feit, dat de Duitsche luchtreus nog slechts weinige uren geleden in het Poolge bied kruiste en betrekkelijk spoedig daarna weer boven Berlijn verscheen, zoo spoedig dat Dr. Eckener, Dr. Samoilowitsch en hun bege leiders hun Pooluitrusting moesten vervan gen voor een zomercostuum bewijst de groo te capaciteiten van dit vervoerwonder. Het gejuich der belangstellenden kende geen grenzen. BERLIJN, 30 Juli. (V. D.) Toen het lucht schip door ongeveer 200 Schupo's naar het gebouw van het vliegveld werd getrokken, riep Dr. Eckener uit den gondel den wach tenden een „Guten Tag" en „Gruss Gott" toe. Telegrammen en expresbrieven werden hem door de postbeambten overhandigd. Toen het luchtschip even voor zeven werd vastgemaakt, kwam Dr. Eckener het eerst uit den gondel te voorschijn en begroette hij den eersten burgemeester van de stad Berlijn, Dr. Sahm. Velen schudden Dr. Eckener de hand. Naast Dr. Sahm liep Dr. Eckener ge volgd door zijn luchtschipkapiteins en pro fessor Samoilowitsch naar het restaurant van het vliegveld. Op weg daarheen moesten de heeren talrijke bloemstukken in ontvangst nemen, terwijl zij tallooze malen werden ge fotografeerd. Allereerst sprak voor de microfoon, die voor een bijzondere uitzending was opgesteld, de eerste burgemeester van de stad Berlijn, Dr. Sahm. Hij verwelkomde Dr. Eckener en de geheele dappere bemanning van de „Zepp" namens de Rijkshoofdstad. Met jubel hoeft de bevolking van Berlijn het trotsche schip hieruit zien opstijgen voor de koene vlucht naar het Poolgebied. Met groote belangstel ling en, toen korten tijd de berichten uitble ven, ook met bezorgdheid hebben wij u op uw vlucht gevolgd cn thans nu u weder voet op Duitschen bodem zet, wordt u opnieuw begroet met het gejubel der Berlijners. In het teeken van den diepsten nood verschijnt ons thans het zilverglanzende luchtschip als een symbool voor den zoo zeer verlangden wederopbouw. Van u willen wij leeren wat een taaie wil en een vast vertrouwen vermogen. Als trium- fators van de wetenschap cn van de tech niek keert gij thans met nieuwe roem bela den, terug. De geheele wereld blikt bewon derend op uw werk dat u te zarnen met de pioniers der wetenschap van het Russische Volk hebt aangevangen teil bate der mensch- heid. Do burgemeester besloot zijn rede met het uitbrengen van een driewerf hoera op Dr. Eckener en de leden der bemanning. Hierop werd het woord gegeven aan Dr. Eckener, die zeide: „Mijnheer de burgemeester. Ik dank u "mede namens de bemanning voor de vrien delijke welkomstgroet die u hebt uitgespro ken en in het bijzonder verheug ik mij over de genoegdoening en vreugde die uit uwe woorden spreekt. Ik kan openlijk zeggen: Ook wij zijn verheugd dat wij opnieuw een succesvollen tocht achter den rug hebben. Wij hebben misschien niet alles volbracht wat men van ons verwachtte, maar ik ben er niet heelemaal zeker van, of datgene wat over onze plannen in de bladen is versche nen, ook werkelijk door ons was voorgeno men. Ik heb mij in het bijzonder te verheu gen over het feit dat het luchtschip op nieuw zijn prestaties heeft kunnen toonen. Wij hebben er geen oogenblik aan getwijfeld dat de tocht naar het Poolgebied betrekkelijk gemakkelijk zou zijn en ik mag wel zeggen dat ik gedurende de laatste acht dagen voor het begin van den tocht er eigenlijk nooit over heb nagedacht, dat ons zooiets als een Pooltocht voor den boeg stond. Een tocht in het Poolgebied is aangenaam, mooi en weinig gevaarlijk. Wij hebben steeds een schitterenden blau- wenhemel boven ons gehad. De verzorging was goed en wij hebben menig glaasje wijn. gedronken. Wij hebben de slechte nevels steeds beneden ons gelaten en het heeft wei nig -moeite gekost de groote eilanden en kustgebieden, die nog een zekere navorschor- sching behoefden, te bereiken en op de ge makkelijkste wijze in kaart te brengen. Daarom hoop ik dat het resultaat van de zen (echt tweeërlei moge zijn: Allereerst zal volgens mijn vaste overtuiging het lucht schip nog dikwijls soortgelijke vluchten moeten maken, zoodra daarvoor de noodige fondsen bijeen zullen kunnen worden ge bracht. Voorts geloof ik dat het luchtschip in de toekomst zeer dikwijls benut zal kunnen worden voor pleizler- en toeristentochtjes naar het Poolgebied door het publiek dat zich interesseert voor de schoonheid en de rijke en overweldigende indrukken van het Poolgebied. De landing van de Zeppelin op Tempelhof.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 1