GYMNASTIEK. "iTl?)? L DAMMEN De Nationale kampioenschappen van den Ned. Zwembond. HENCELEN BI SU U ■öjg3> H fjf p§ 3 BI fjjf 11 ft 'ff ZWEMMEN. Uit Tilburg: Nadat het nieuwe zwembad aan de Ringbaan alhier in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten door don burgemees ter officieel geopend was, werd Zaterdag een begin gemaakt met het verwerken van de na tionale kampioenschappen van den Ned. Zwem Bond. Voor het eerste nawnmer, 1500 Meter vrije slag heer-en verschenen aan de start: G. van Voorst (A. Z.), E. de Gier (Merwede, Dor drecht), J. van Hemsbergen (Haarlem) en S. J. A. Kuiper (Dolfijn). Gedurende de eerste helft zwemmen Hemsbergen en Kuiper ge lijk op, terwijl van Voorst een vijftigtal Me ters achterblijft. Nadat ongeveer 1300 Meter gezwommen zijn weet Hemsbergen een voor sprong op Kuiper te krijgen, dien hij meer en meer weet te vergrooten en het eerst aantikt met een verschil van 20 Meter in den tijd van 23 min. 39 2/5 sec. waarmede hij het kam pioenschap voor dit jaar behaalde. Tweede werd Kuiper in 24 min. 12/5 sec.; derde van Voorst in 24 min. 5 sec. De 5x50 Meter vrije slag voor dames zou verzwommen worden tussohen de dames van R. D. Z. en Het IJ. De trein uit Amsterdam was echter te laat en nadat ongeveer 10 mi nuten gewacht was, werd door den voorzit- ter-kampredhter het sein tot starten gegeven en gingen de Rotterdamsohe dames alleen over de baan en behaalden hiermede het kampioenschap met een tijd van 2 min. 48 4/5 sec. De ploeg bestond uit de dames: de Groot van Gelder, Hogeweg, Baumeister en de jeugdige Willy den Ouden. Later toen de Amsterdamsohe dames gear riveerde waren werd hun nog gelegenheid ge geven hun banen te verzwemmen. De door de dames van Het IJ gemaakte tijd bedroeg 3 min. 5 1/5 sec. De 4x50 Meter estafette vrije slag voor hee- ren bracht de kampioenen van het vorig jaar, de ploeg van Het IJ; de H. P. C. (Heem stede), H. Z. en P. C. (den Haag), L. Z. C. (Leiden) en R. Z. C. (Rotterdam). Het IJ v moest den kampioenstitel ditmaal afstaan aan de H. Z. en P. C. die in den tijd van 2 min. 32 2/5 sec. het kampioenschap behaalde. De ploeg bestond uit de heeren Ingenl-uyff, Haurenbrecher, d' Arngerkens, Jonker en van Aalst. Het IJ werd tweede in 2 min. 34 sec., derde de H. P. C. (Heemstede). De 200 Meter schoolslag voor dames bracht behalve de titelihouster mej. de Vides (I. N.) de dames Luycke (O. D. Z.)Brouwers (R. D. Z.) en Kasteyn (H. D. Z.) aan de start. De eerste 50 Meter lag mej. Kasteyn eerste, ge volgd door Brouwers. Nadat 100 Meter ge zwommen zijn geeft mej. de Vries op. Gedu rende de laatste 50 Meter zet mej. Huybers van Het IJ er den spurt In en slaagt er in voor mej. Kasteyn als eerste aan te tikken. De door haar gemaakte tijd bedroeg 3 min. 20 3/5 sec. Tweede werd mej. Kasteyn (H. D. Z.) in 3 min. 22 sec., derde mej. Brouwers. Hierna volgde de 200 Meter schoolslag voor heeren. Hiervoor verschenen aan de start de heeren A. van Kalken (D. J. K.), N. Kroese (A. Z. 1870, Jongbloed (Zian), van Woerkom (Sohied. Zw. Cl.) .en de titelhouder Korpers- hoek (R. Z. C.). Ook ditmaal wist de Rotter dammer onbedreigd het kampioenschap te behalen. De door hem gemaakte tijd bedroeg 3 min. 2 1/5 sec. Tweede werd van Woerkom (Schiedam) in 3 min. 13 1/5 sec.; derde Jong bloed. Het nummer 200 Meter vrije slag voor hee ren waaraan behalve door den titelhouder do Haas (Zian) werd deelgenomen door Ingen- huyff (H. Z. en P. C.) en Delwel IR. Z. C.) werd zeer gemakkelijk gewonnen door den ti telhouder die eerste werd in den tijd van 2 min 37 2/5 sec. De Rotterdammer Delwel werd tweede in 2 min. 38 1/5 sec. terwijl de Hage naar Ingenhuyff derde werd. Het sehoonspringen voor dames werd ge wonnen door mej. Klapwijk (R. D. Z.) die 69.48 pnt behaalde. Mej. Horsterman van Het IJ uit Amsterdam werd tweede met 59.68 pnt derde mej. Zegger van de A. D. Z. met 55.89 punt. De 4x200 Meter estafette vrije slag voor heeren bracht 6 ploegen aan de start. Dolfijn zwom de eerste 2 banen gelijk op met de A. Z. 1870 Bij de derde aflossing wist Bannen berg A. Z. een kleinen voorsprong te geven dooh bij het vierde wisselpunt moest deze af gestaan worden aan Dolfijn. Na een flinke spurt van v. d. Brink werd Dolfijn eerste in den tijd van 11 min. 3/5 sec. Tweede w-erd de A. Z. 1870 in 11 min. 214/5 sec., derde de H. P. C. (Heemstede) in 11 min. 32 2/5 sec. Het IJ, dat het vorig jaar kampioen op dit num mer was. werd laatste. 300 Meter wisselslag voor dames: Hiervoor ging mevr. C de Groot van Gelder alleen door het water. De door haar gemaakte tijd bedroeg 5 min. 21 sec. Daar voor dit num mer nog geen Nederlandsch record bestaat beteekent dit voor mevr. de Groot van Gel der van de R.D.Z. een nieuw Nederlandsch record. Aan het nummer 300 Meter wisselslag voor heeren werd door een zestal zwemmers deel genomen nl. de heeren van Aalst (H.Z. en P.C.), G. Hegi (Zian), K. Niezen (Zwemclub Groningen), Bannenberg (A.Z. 1870), v. d. Kamp (Dolfijn) en vari Hemsbergen (Haar lem.) Het kampioenschap werd behaald door den heer v. d. Kamp in 4 min. 46 4/5 sec.; 2 van Hemsbergen in 5 min. 54 2/5 sec. 3 Hegi (Zian, Den Haag) in 5 min. 1 4/5 sec. Onder groote belangstelling werden Zon dagmiddag de nationale kampioenschappen van den Nederl. Zwembond in het nieuwe zwembad, voortgezet. Aan de wedstrijden ging een demonstratie in het redden van drenkelingen door de Bos sche Reddingsbrigade vooraf. Precies te half drie begonnen de wedstrij den. Het eerste nummer 100 Meter vrije slag dames werd gewonnen door mej. Willy den Ouden (RD.Z.) in 1 min. 11 2/5 sec. 2 Marie Vierdag (Het IJ) 1 min. 12 4/5 sec. 3. B. Hiisken (A.D.Z.) 1 min. 17 3/5 sec. De jeugdige Willy den Ouden die hiermede het kampioenschap behaalde, legden den af stand in denzelfden tijd af, als bij de selec tiewedstrijden In Gouda van vorige week. De op denzelfden afstand door Zus Braun ge maakte tijd, waarin zij het Europeesch en Nederlandsch kampioenschap behaalde was 1 min. 11 4/5 sec. 100 Meter vrije slag heeren: Kampioen werd E. G. Ingeluyff (H.Z. en P.C.) 1 min. 5 3/5 sec. 2 J. H. Brink (Dolfijn) 1 min. 7 2/5 sec. 3 de Haas (Zian) 1 min. 8 1/5 sec. 3 maal 50 Meter wisselslag estafette dames: De R.D.Z., die vorig jaar het Nederlandsch Eert nieuw Ned. record. kampioenschap behaalde, moest dit afstaan aan de ploeg van het IJ, bestaande uit de dames C. Laddé J. H. Huybers en Marie Vier dag. Uitslag: 1 Het IJ, 1 min. 53 2/5 sec. 2. R. D. Z. 1 min. 54 1/5 sec. 3 Internos 2 min. 2 3/5 sec. 3 maal 50 Meter wisselslag estafette hee ren: Aan den start verschenen de ploegen van Zian, A.Z 1870, D.J.K.. Amsterdam, Het IJ, Zwemclub Haarlem, H.Z. en P.C. en Mer wede. Het nummer werd gewonnen door Haar lem. De winnende nloeg bestond uit de hee ren A. J. van der Meer, H. Kooy, en C. Zee man. De gemaakte tijd was 1 min. 42 1/5 sec. 2 Het IJ 1 min. 45 3/5 sec. 3 Zian 1 min. 46 sec. 4 H.P. en P.C.. 5 D.J.K, 6 A.Z. 1870, 7 De Merwede. Aan het nummer sehoonspringen namen deel: H. Lotgering (Het IJ), J. L. Stotijn (H.Z. en P.C.) en A. Dennenboom (A.Z.) Kampioen werd Stotijn met 131.61 punten. 2 Lotgering 115.58 punten. 3 Dennenboom 114.05 punten. 100 Meter rugslag dames: Mej. Braun, die had ingeschreven, ver scheen niet aan den start. De titelhoudster van vorig jaar mej. J. Korthof (Internos) werd ook thans weer kampioene in den tijd van 1 min. 27 1/5 sec. 2 A. Hoogeweg (R.D.Z.) 1 min. 29 sec. 3 mej. Zandvliet (Internos) 1 min. 38 sec. 100 Meter rugslag heeren: De kampioen van vorig jaar J. H de Haas van Zian won ook nu weer in den tijd van 1 min. 18 3/5 sec. 2 A. J. van der Meer (Zwem club Haarlem) 1 min. 19 2/5 sec. 3 J. W. G. Paulré (H.Z. en P.C.) 1 min. 22 3/5 sec. 4 E. D. van der Sleesen (Zwemclub De Otter-Hil- versum) 1 min. 23 2/5 sec. 5 D. H. F. Wolters (U.Z.C.) 1 min. 27 4/5 sec. Zeer spannend was het nummer 4 maal 100 Meter vrije slag estafette dames: De deelnemende ploegen waren R.D.Z. en het IJ. R.D.Z. werd kampioen in 5 min. 11 4/5 sec. 2 Het IJ in 5 min. 27 3/5 sec. De winnende ploeg bestond uit de dames Klapwijk, de Groot van Gelder, Truus Bau meister, Willy den Ouden. 4 maal 100 Meter vrije slag estafette hee ren: Dit nummer werd gewonnen door H. Z. en P.C. in 4 min. 43 4/5 sec. De ploeg bestond uit: E. G. Ingeluyff, H. A. Maurenbrecher, P. R. d'Arn Gerkens, C. G. van Aelst, 2 Het IJ 4 min. 47 1/5 sec. 3 A. Z. 4 min. 50 1/5, 4 Dolfijn 4 min. 54 2/5 400 Meter vrije slag dames: Marie Braun, die'ook voor dit nummer had ingeschreven, verscheen niet aan den start. De strijd ging tusschen Truus Baumeister (R.D.Z.) en D. Hüsken (A.D.Z.) Mej. Bau meister versloeg den titelhoudster in den tijd van 6 min. 19 4/5 sec. De tijd van mej. Hüs ken was 6 min. 40 1/5. sec. 400 Meter vrije slag heeren: I J. van Hems bergen (Haarlem) 5 min. 47 3/5 sec. 2 G. van Voorst (A.Z.) 6 min. 5 sec. 3 B. de Gier (Mer- wede-Dordrecht)7 min. 12. Een polowedstrijd, na afloop gespeeld tus schen de Kikvorschen en een Nederlandsch jeugdteam eindigde in gelijk spel met 33 De prijsuitreiking geschiedde door den voorzitter van den Ned. Zwembond, den heer C. F. Kellenbach. Door vacantie van enkele beste zwemmers konden de Haarlemsche Waterratten niet uitkomen. Europeesche zwemkampïoen- schappen. WIE NEDERLAND ZULLEN VERTEGEN WOORDIGEN. De Technische commissie heeft in overle- met het bestuur van den Ned. Zwembond besloten de volgende zwemsters en zwem mers naar Parijs af te vaardigen: 100 M. vrije slag dames: Mej. Braun en mej. W. den Ouden. 400 M. vrije slag dames: mej. M. Braun en mej. Tr. Baumeister. 100 M. rugslag dames: mej. M. Braun en mej. J. Korthoff. 200 M. schoolslag: dames: mej. J. Kaptein mej. J. H. Huybers. Estafette 4 x 100: Marie Braun, Willy den Ouden. Marie Viex-dag en T. Baumeister. Reserves: Dini Hüsken en G. Klapwijk. Sehoonspringen heeren: J. L. stotijn, Sehoonspringen dames: G. Klapwijk. Als technische afgevaardigden gaan mee de heeren A. S. Sirks en G. R. Hemsing, die beiden ook in de jury zitten. Als masseur M. G. J. van Schaick, terwijl de ploeg voorts vergezeld wordt door mevrouw Braun en den heer J. W. van Doorn, laatstgenoemde voor de algemeene organisatie. Zwemfeest Reddingsbrigade. De Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen zal op Zondag 30 Augustus een groot nationaal zwemfeest organiseeren in de nieuwe Zweminrichting aan de Hout vaart. Het bestuur van de Reddingsbrigade is momenteel i nonderhandeling om op dit momenteel in onderhandeling om op dit den Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen te laten verzwemmen. Verder zal verzwommen worden de Stads- Editie-beker, de Schreuder-medaille en de De Klerk-prijs, beide laatste prijzen zijn spe ciaal voor Haarlemsche Brigade-leden, ter wijl de eerstgenoemde beker thans een na tionale wisselbeker is, waardoor het moge lijk zal zijn om de beste krachten op het ge bied van het reddend zwemmen uit den lande te Haarlem te laten uitkomen. Het bestuur heeft ook gemeend een spe ciaal nummer voor juniores te moeten uit schrijven. Dit nummer zal bestaan uit het uitvoeren in zwemtricot van 25 M. school slag, gevolgd door 25 M. met drenkeling. Aan dit nummer kunnen deelnemen meisjes en jongens uit Haarlem, niet aangesloten bij of candidaat-leden van de Haarl. Brigade. De inschrijving is geopend tot en met 22 Augustus en kan geschieden schriftelijk bij den secretaris: H. Munsterman, Leidsche- vaart 548 te Haarlem. Voor de dames-veteranen zal een nog na der aan te kondigen nummer worden uitge schreven, terwijl uit de heeren-veteranen een polo-zevental gevormd zal worden, waar tegen een ander zevental zal worden uitge- noodigd. Ook zullen op het programma eenige ko mische nummers voorkomen, o.m. een pan tomime. Het publiek kan dus rekenen op een afwisselend programma. Competitie K. T. K. Nu de athletiek-competitie van den Kenne- mer Turnkring voor twee derde achter den rug is, komt er teekening in den strijd. Jammer is 't evenwel, dat bij de dames de ploegen van de T. V. IJmuiden niet ver schenen. De spanning in de tweede klasse dames verdwijnt daardoor. Hetzelfde moet wox-den gezegd van de tweede klasse heeren: hier scheen de zoo sterke ploeg van Gratia- Plato niet organisatorisch te zijn samenge steld. Overigens loopt hierover een protest. De dames-wedstrijden. De uitslag in de le klasse was hier nor maal, zoodat de Bloemendaalsche G. V. met groot verschil voor bleef op Concordia, welke vereeniging in den 2den wedstrijd zelfs een groot aantal punten minder behaalde dan no, 1 van de 2e klasse. De B.G.V. heeft nu in totaal over de beide wedstrijden 1216.9 punten, en Concordia 881.26 p. Mej. J. ten Post van de B.G.V. behaalde ook in den 2en wedstrijd het hoogste totaal, n.l. 198.4 p. Door het zware terrein waren en dit geldt ook voor de 2e klasse de prestaties niet best, vrijwel alleen de meeste werpnummers bleken in kwaliteit te zijn vooruitgegaan. De beste prestaties waren: 100 M. hard- loopen 15.2 sec. J. ten Post B.G.V. en T. van Halst Concordia; vèrspririgen .4.34 M. J. ten Post B.G.V.; discuswerpen 25.95 M. M. Bak ker B.G.V.; speerwerpen 21.57 M., A. Oster- thun Concordia. In de tweede klasse waren n.b. 5 van de 11 ploegen weggebleven. De le ploeg van Turnlust Beverwijk behaalde hier een ge makkelijke overwinning. De volgorde was verder: Gratia-Plato, S.S.H. I, Turnlust Haarlem II, S.S.H. II, Turnlust Beverwijk II. Het hoogste totaal bleek weer te zijn voor mej. C. Tol van Turnlust B. met 188.2 p. Zij was tevens no. 1 in 100 M. hardloopen in 15.3 sec., kogelstooten 8.41 M. en hoogsprin gen 1.20 M. Deze laatste prestaties werd ook bereikt door N. Aafjes van Turnlust H. en J. Bakker en M. Rooijmans, beiden van S.S.H. De overige top-prestaties waren voor G. Heere, Gratia-Plato 4.22 M. vérspringen en 19.58 M. discuswerpen, M. Kleijn S.S.H. 15.21 speerwerpen. De stand is op het oogenblik: 1. Turn lust B. I 878.3 p.; 2. Turnlust H. II 763.12 p.: 3. Gratia-Plato 749.25 p.; 4. S.S.H. I 581.2 p.: 5. Turnlust B. II 55.7 p.: 6. S.S.H. II 494.6 p.: 7. T.V.IJ. I 424.38 p.: 8. T.V.IJ. II 416.35 p.: 9. Turnlust H. I 188.18 p.; 10. T.V.IJ. Ill 167.64 p.; 11. T.V.IJ. IV 101.9 p. De heer en-wedstrijden. Bij de heeren was het terrein in goeden staat, zoodat vooral de loopnummers veel beter dan in den eersten wedstrijd tot hun recht konden komen. In de le klasse was de B.G.V. weer de meerdere van Concordia, zij 't dan met een gering aantal punten. Totaal is nu de stand: 1. B.G.V. 583,2 p.; 2. Concordia 539.3 p. P. Spoor van Concordia was van allen de primus met 66.9 p. Hij was de beste in 100 M. (12 sec.), 400 M. (55.6 sec.) en vér- springen (6.03 M.). De overige top-prestaties werden geleverd door J. Kohier B.G.V. speer werpen 39.75 M., W. Pronk B.G.V. kogelstoo ten 9.60 M., en C. van Klinkenberg B.G.V. hoogspringen 1.65 M. In de tweede klasse waren, in tegenstelling met de dames, alle ploegen opgekomen, of schoon enkele onvolledig verschenen. Hier was de volgorde: Gratia-Plato, Turnlust B. I B.G.V. I, Concordia I, Turnlust B. II, Turnlust H. I, Turnlust H. n, B.G.V. II, Con cordia II. Persoonlijk stond nu C. Voogd van Gratia- Plato 't hoogst met 29.2 p. Hij was tevens de beste in 100 M. (12.1 sec.) en in hoog springen (1.45 M.). Dit laatste werd tevens gehaald door zijn clubgenoot P. Heiligers en door W. de Reus, Concordia, en M. Veen- stra Turnlust B. Vérspringen was met 5.56 M. voor J. Verkes Turnlust H., speerwerpen met 36.14 M. voor W. Drost B.G.V., en kogel stooten met 9.18 voor P. Munter Turnlust B. De competitie-stand is nu als volgt- 1 Turnlust B. I 172.8 p.; 2. Concordia I 149.Ï o„ 3. B.G.V. I 143.7 p., 4. Gratia-Plato 120.1 p 5. Turnlust B. II 110 p., 6. Turnlust H. I 96.5 p., 7. B.G.V. II 73.4 p., 8. Turnlust H. H 58.4 p., 9 Concordia II 14.6 p. Kampioenschappen K. N. G. V. De atletiekwedstrijden voor de K.N.G.V. kampioenschappen zijn een week uitgesteld en worden nu op Zaterdag 5 en Zondag 6 September gehouden. Voorwedstrijden in de districten vinden niet plaats, zoodat ook dit jaar de inschrijving vrij is. De inschrij ving sluit 20 Augustus. Spelkampioenschappen. Zaterdag en Zondag werden in de Lijnden (Haarlemmermeer) de kampioenswedstrijden in Slingerbal, grensbal en hndbal van het district Noord-Holland van het K.N.G.V. ge houden. Concordia uit Haarlem zou uitkomen in handbal, maar op 't laatste oogenblik kon deze vereeniging door omstandigheden geen ploeg vormen. Vele ploegen uit den Haarlem mermeer namen aan deze wedstrijden deel met afwissalend succes. Eén hunner, n.l .de ploeg van de Lijnden, vist kampioen hand bal te worden, in eindstrijd tegen odin (Am stelveen) met 42. Vóór de rust was 't reeds 32, ondanks dat de Lijnden tegenwind had. De uitslagen luiden: Spartacus (A'dam)Amsterdam 50 w.n.o. K. en V. (Sloterdijk)Lijnden I 03 Lijnden IIOdin (Amstelveen) i7 Concordia (Haarlem)Bato (A'dam) 05 w.n.o. AmsterdamLijnden I 15 OdinBato r 51 Lijnden—Odin 4—2 Op grensbal en slïngerb'al had de vind veel invloed. In grensbal (dames) behaalde Cama uit Zaandam het kampioenschap met l—0 tegen K. en V. Eigenaardig voor grensbal kwam dit eenigste punt gedurende spelen tegen den wind in. Overigens liet zich hier, evenals in den handbal-eindstrijd, de ver moeidheid danig gelden. De grensbal-uitslagen luiden: 't Hoen (Westzaan)Lijnden 05 K. en V. IHygiëa (Krommenie) 5—0 Allebé I (Hoorn)Odin II 70 K. en V. HOdin I 06 Allebé IICarna 012 Odin—Lijnden (na verlenging) i_o Allebé IK. en V. 02 CarnaOdin i—0 K. en V. Carna 01 In slingerbal (heeren) kwamen slechts 2 ploegen uit. U. D. I. w. v, o. (Hoorn) won met 20 tegen 't Hoen (Westzaan). Dc punten werden na de rust met wind mee gemaakt. De K.N.G.V. kampioens-wedstrijden in handbal, slingerbal en grensbal worden op Zaterdag 29 en Zondag 30 Augustus in Zaan dam gehouden. De vóórwedstrijden in de districten zijn of worden nog gehouden. Fietstocht Concordia. A.s. Zondag onderneemt Concordia met zijn dames-en heerenleden en oudste adspiranten een fietstocht naar Bakkum aan Zee. Het ver trek is bepaald op 8 uur van de Groote Markt. De tocht eidigt om ongeveer half zeven op het Kennemerplein. Turn vereeniging „Santpoort". De onderlinge wedstrijden van bovenge noemde vereeniging hadden het volgende re sultaat: Dames: 1. W. Landeweert, 2. H. E. Blok, 3. II. Vegersteen. Heeren (1ste gelid): 1. N. Hop, 2. A. W. Volmer, 3. A. Tabernal. Heeren (2de gelid): 1. P. v. Essen, 2. J. van Hall, 3. J. Nol. Meisjes (le gelid): 1. F. Tegel, 2. N. Over steegen, 3. A. Evers. Idem (2e gelid)1. R. Snoek, 2. A. Nol, 3. D. van Dommelen. Idem (3de gelid)1. G. Lam, 2. P. Schip per, 3. A. Stuurman. Jongens (le gelid): 1. A. Bangma, 2. F. Klein, 3. A. van Leeuwen. Idem (2de gelid: 1. H. v. Zalen, 2. Th. Ab- spoel, 3. G. Hogvorst. Idem (3de gelid): 1. H. Ouwerkerk^ 2. B. Schrama, 3. R. Tabemal. Grens- en SlingerKal. Dinsdag konden, dank zij de medewerking van de Chr. Gymn. Ver. Turnlust, ploegen van O.S.S. Zandvoox*t en Turnlust Beverwijk wedstrijden in grensbal en slingerbal op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan. De Grundel. Zondag hield het Vischcollege „De Grun del" een onderlingen baarswedstrijd in de Ringvaart te Sassenheim. Onder vroolijke mu ziek vertrok men te vier uur van het Clubhuis Spaarne 28. Er is met veel spanning gevischt om de mooie prijzen. Eerste prijs D. Meijs, grootste; 2e prijs Chr. Duits meeste en tevens kam pioen visscher 3de prijs W. de Vroege, 4e prijs B. Duits, 5e prijs L. Scheepers, 6e prijs B. Jores, 7e prijs R. Papenburg, 8e prijs A. Eer hart, 9e prijs Chr. Schouten, 10e prijs H. Koe- lemeij, 11e pxijs O. v. d. Pol, 12e prijs J. de Vries, 13e prijs P. Damen, 14e prijs J. v. Wijk en 15e prijs J. v. d. Voort. De gouden medailles, geschonken door den heer Van Dijk te Hoofddorp en den heer L. Scheidier, Spaarne 28, werden gewonnen door D. Meys en Chr. Duits. Tevens won B. Duits nog een extra prijs voor het eerste gevangen vischje in het 3e half uur en B. Jorës voor het laatste gevan gen vischje. 's Avonds werden de prijzen door den voor zitter, den heer B. Duits, onder een toepasse lijk woord uitgereikt. De accordeonspeler G. van Roon zorgde voor de vroolijke muziek. Damredacteur: J. W. VAN DARTELEN, Raadhuisstraat 1, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betref fende, gelieve men te zenden naar bovenge noemd adres. ONZE INTERNATIONALE PROBLEMISTEN- WEDSTRIJD. Onzè internationale problemistenwedstrijd blijft zich in een stijgende belangstelling verheugen. Thans bevat het Fransche tijd schrift „Clubs et Cafés" een oproep aan de Fransche problemisten om aan onzen wed strijd deel te nemen. Volgens ontvangen me- dedeeling van den te Parijs vertoevenden Hollandschen meester Hex-man de Jongh, kunnexi wij op de medewerking van de voor aanstaande Fransch problemisten van naam rekenen Zelfs bereikte ons het bericht dat de grootmeester der probleemkunst, de ex-we reldkampioen Isidore Weiss, bezig is voor oxxzen wedstrijd te componeeren Intusschen ontvingen wij nu reeds het respectabele aantal vaxi vijf-en-vijftig pro blemen en dat nog wel anderhalve maand vóór de sluiting van den termijn van inzen ding. Iliei-onder zijn twee Fransche inzen dingen. Tot ons genoegen kunnen wij verklaren dat zich hieronder ware meesterstukjes bevinden, zoodat onze damspelende lezers zeldzame staaltjes van probleemkunst te genieten zul len krijgen. Onze wedstrijd belooft er een te worden zoqals in deannalen der problematiek nog niet is voorgekomen! EEN ONGEKEND EINDSPELLETJE VAN WEISS. Door toevallige omstandigheden kwam ons in handen een in Holland waarschijnlijk nog onbekend eindspelletje van den ex.- wereldkampioen Isidore Weiss. De winstgang is zóó verrassend en leer zaam, dat wij voor dit meesterstukje gaax-ne een plaats inruimen. EINDSPEL No. 1690. Auteur: Isidox-e Weiss Parijs. Stand in cijfers: Zwart 2 schijven op 3 en 26 en een dam op 36. Wit 4 schijven op 23, 27, 32 en 42 en een dam op 38. De geniale oplossing luidt: Wit: 23—18 (Zwart 13 31) en Wit 3S—15, waarna Wit in alle varianten wint! Voor onze damspelende lezex-s een leerrijke oefening deze varianten voor het bord eens uit te werken. Hieronder geven wij ter oplossing een pro bleem van D. Voogd. Deze problemist ver toeft momenteel in het Diaconessenhuis te Haarlem en vindt in het damspel veel aflei ding. Wij vinden deze compositie zeer aardig geslaagd en maken den auteur dan ook gaar ne ons compliment voor dit knappe staaltje probleemkunst. PROBLEEM No.. 1691. Auteur: D. Voogd, Haarlem. Eex-ste publicatie. Stand in cijfers: Zwart 9 schijven op: 8, 10, 12, 13, 14, 16, 20, 30 en 36. Wit 9 schijven op: 22, 25, 27, 29, 32, 33, 34, 42 en 47. Wit spelt en wint. Oplossingen van dit vraagstuk worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandag 10 Augustus a.s. bij den redacteur dezer rubriek. EEN FRAAIE OPENINGSSTUDIE. eD wereldkampioen B. Springer stelde ons onderstaande fraaie en leerrijke openings- studiei van den Franschen speler Feraud: (Marseille) ter hand. Deze studie is in Holland nog onbekend. Zwart \W//Z. y/Mw PI ■js iPP 'Wé pa IR JVit OPENINGSSTUDIE No. 1692. Deze opening wordt als volgt gespeeld: 1. Wit 33—28 Zwart 17—21; 2. Wit 31—27, Zwart 12—17; 3. Wit 37—31, Zwart 21—26!? Waarna de volgende stand is ontstaan: 1 Zwax-t 20 schijven op: 1/11, 13/20 en 26. Wit 20 schijven op: 27, 28, 31, 32, 34/36, 38/50. Wit speelt nu 2721? denkende twee schijven te winnen, waarop Zwart antwoordt met 26 37, Wit 21 23, Zwart 11—17!, Wit 42 31, Zwart 17—22!, Wit 28 17, Zwart 19 26 en wint bij den volgenden zet schijf 17. Inderdaad een bijzonder leerrijke spelope- ning, welke wij tot heden nog niet in de partij hebben zien toepassen. Wij danken Springer dat hij deze belang rijke studie voor ons blad heeft willen af staan. OPLOSSINGEN De auteursoplossingen van de problemen Nos. 1681 en 1682 zijn: No. 1681 Etienne Boisslnot. Dat zelfs een beroemd probleemcompo nist zich bij de oplossing van eerx probleem ook wel eens kan vergissen, blijkt uit het volgende: De auteur geeft de volgende fraaie op lossing aan: Wit: 47—41 (Zwart 10 45; 38—32 (36 40); 32 1! Schijnbaar is het nu gewonnen, maar de auteur heeft een „kleinigheidje" overzien, waardoor de eindstand nog juist remise wordt. Immers Zwart moet nu 4044 spelen, Wit 50 39, Zwart 35—40 en Wit 39—33 ge dwongen en nu lijkt het of Zwart altijd ver loren is, want op 4044 volgt 3329 en 1 49 en op 4550 volgt 16. Maar de auteur heeft niet bemerkt dat Wit inplaats van 1—6 te spelen moet slaan 1 45 en Zwart maakt remise door 50 28! Het eigenaardige is echter dat óók de meeste oplossex-s van dit vraagstuk niet be- merkt hebben dat Wit op 4550 van Zwart moet slaan. No. 1682 W. J. v. d. Voort. Wit; 34—29; 41—36; 36 29; 43 12 en wint. Zwart: Steeds gedwongen. Deze vraagstukken werden correct opge lost door: W. C. Groenings, H. G. Teunisse, C. Rietman, A. de Jong, J. v. d. Vlugt, J. van Looij, H. Greeuw, J. P. van Eijk, P. G. van Engelen, W. J. A. Matla, P. G. M. Otto- üni Sr., J. P. van Eijk, J. C. van Waard, J. Poppen, J. van der Giessen en H. van Lu nenburg Jr., allen te Haarlem; F. H. Kluen en M. Lieffering, beiden te Heemstede; J. B. Sluiter Jr. te Aex-denhout; M. A. G. Cats te Bloemendaal; Barend Dukel te IJmuiden;' G. L. Gortmans te Amsterdam; W. J. v. d. Voox-t te Nieuw-Vennep: J. van Steenwijk te Ede (Gelderl.); R. Hartgerink te Apel- dooxrn; G. J. A. van Dam te Wassenaar (Z.H,); P. Kleute Jr. en W. Hoekstra, beiden te 's Gravenhage en Ph. J. Ham te Rot terdam.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 10