BUITENLAND. CREDIET VAN 50 MILLIOEN POND STERLING AAN ENGELAND. PHILIPS' RADIO TOESTELLEN HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 3 AUCUSTUS 1931 TWEEDE BLAD Van de Fransche Bank en de Federal Reserve Bank. Internationale financiëele solidariteit. Gunstig effect voor Duitschland. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. Wij verwijzen met nadruk naar de onder staande berichten over de jongste besluiten van de Fransche, Amerikaansche en Engel- sche vertegenwoordigers van de Banque de France, de Federal Reserve Bank en de Bank of England, volgens welke de twee eerstgenoemde banken ieder voor de helft deelnemen aan de verstrekking van een crediet van 50 millioen pond Sterling aan de Bank of England. Dit feit is van zoo groote beteekenis, omdat het een staal van financieele samenwerking der banken is, zooals het na den oorlog nog niet is gedemonstreerd. Deze credietver- schaffing heeft dus, gezien de huidige omstan digheden, niet alleen practische, maar ook groote psychologische waarde. Zij is als het ware een materieele bevestignig van den geest van internationale samenwerking, die op het oogenblik de gedachten der naties lijkt te beheerschen. Ook Duitschland Is in direct gebaat bij deze credietversehaffing. Het is immers een feit van beteekenis, dat dit land niet meer een tamelijk berooid schuldeischer voor zich heeft, die uit eigen belang verplicht is aan te dringen op spoe dige terugbetaling van verstrekte credieten. In een Fransch blad schrijft men letterlijk: „Duitschland kan thans rustig aan het her stel van zijn financiën werken om spoedig weer zijn plaats in te nemen in de inter nationale geldwereld, welke plaats het tijde lijk heeft verloren." De geheele Fransche pers is trouwens bui tengewoon goed te spreken over de tot stand gekomen financieele overeenkomst. Bijkans alle invloedrijke bladen zijn er van over tuigd, dat deze uiting van internationale solidariteit niet zonder psychologisch effect zal blijven en dat Engeland de Duitsche credieten thans rustig kan handhaven. Voor het overige is het voor het begrip van de internationale verhoudingen goed, zich te herinnei'en, dat er vóór het begin van dé Parijsche en Londensche conferentie over de hulpverschaffing aan Duitschland, sprake was van een credietversehaffing op groote schaal, aan Engeland en niet aan Duitsch land, omdat aan een leening aan Duitsch land onvervulbare Fransche politieke voor waarden waren verbonden. Toen kon dit denkbeeld, dat ook voorzag in credietver sehaffing aan Duitschland door de Engelsche bank, niet verwezenlijkt worden. Het is wel merkwaardig dat men het beoogde resultaat, onder den invloed van de huidige omstan digheden (goudafvloeiing uit Londen, en een totale onttekking aan middelen tot een be drag van omstreeks 50 millioen pond Ster ling) toch den indertijd aangewezen weg ingeslagen is, niet met de bedoeling, dat Engeland thans opnieuw credieten verstrekt aan Duitschland, maar wel met de over weging, dat Engeland Duitsche credieten niet behoeft op te vragen. De saneeringsarbeid is in vollen gang. De eerste resultaten zijn zeer bevredigend. L. A. Resultaat van de Fransch- 'Engelsche crediethesprekingen PARIJS, 1 Aug. (V.D.) De Banque de France en de Federal Reserve Bank hebben heden een crediet geopend van 50 millioen pond sterling voor de Bank of England. Ook de „Bank of England" heeft een be vestiging gegeven van de FranschAmeri- kaanschEngelsche credietovereenkomst. Het departement van financiën heeft zijn goedkeuring gehecht aan de verhoogmg met 15 millioen pond van de niet door goud ge dekte bankbiljetten in omloop voor den tijd van drie weken, waardoor het bedrag aan niet door goud gedekte bankbiljetten ver groot wordt tot 275 millioen. De „Petit Parisien" schrijft, dat door het resultaat der onderhandelingen de zitting van Maandag a.s. van den Raad van Be heer van de Bank voor Internationale Be talingen te Bazel aan beteekenis inboet, omdat men aannam, dat Montague Norman van deze gelegenheid gebruik zou maken om de onderhandelingen te hervatten, wat nu niet meer noodig is. Men zal nu waar schijnlijk een gedachtenwisseling krijgen over den financieelen toestand van Duitsch land, die geen vruchten zal afwerpen. In verschillende Europeesche hoofdsteden zijn besprekingen gevoerd tusschen vertegen woordigers der Duitsche groote banken en de plaatselijke emissiebanken, van welke besprekingen het resultaat dient te worden afgewacht. De Parijsche vertegenwoordiger van de Duitsche Bank had gisteren een langdurige conferentie met den Gouverneur van de Bank van Frankrijk Moret, en zal verder in het begin van de volgende week besprekin gen hebben met de directies van verschil lende groote Parijsche banken Men verwacht, dat de commissie van des kundigen van de Bank voor Internationale Betalingen pas over een dag of tien haar werkzaamheden begint. De juiste modaliteiten van het verstrekte crediet vindt men in enkele bladen. Frank rijk en Amerika zouden elk 122 millioen dollar in de te verstrekken credieten bij dragen, terwijl het credtet een herdisconto- crediet is, dat voorloopig is verstrekt voor den duur van drie maanden tegen een jrentevoet van 3.3 percent. Zoo noodig kan de duur van het crediet verlengd worden. Parallel met deze overeenkomst loopt een overeenkomst tusschen de Bank van Frank rijk en de voornaamste particuliere Parijsche banken, die ongeveer de helft van het door de Bank van Frankrijk aan Engeland ver strekte crediet voor hun rekening nemen. In financieele Fransche kringen is men van meening, dat de Bank van Engeland slechts van een betrekkelijk klein gedeelte van het te harer beschikking gestelde crediet ge bruik zal maken. Amerika en de credieten op korten termijn aan Duitschland. NEW-YORK, 1 Aug. (V. D.) Het voorstel van den president van de Duitsche Rijks bank, Dr. Luther om de Amerikaansche cre dieten op korten termijn voor den duur van zes maanden in Duitschland te laten, is in het algemeen door de New-Yorksche bank wereld gunstig ontvangen. Gisteren vond in het gebouw der Federal Reserve Bank een vergadering plaats van vertegenwoordigers der groote banken, welke vergadering een commissie benoemde, die gedurende het week-end het* voorstel van Dr. Luther in bijzonderheden zal bestudeeren en zoo noo dig wijzigingsvoorstellen zal uitwerken. De commissie zal haar toezegging, die in wezen nog slechts afhangt van een bevredigende beantwoording van eenige gestelde vragen, wellicht reeds Maandag naar Berlijn kunnen seinen om de opheffing van de betalings beperkingen in Duitschland te bespoedigen. De New-Yorksche bankiers zullen er echter in ieder geval op staan dat de maatregelen tegen de kapitaalvlucht uit Duitschland tot nader aankondiging van kracht blijven. In verband hiermede begroet men de belang rijke verhooging van het Rijksbankdisconto als een doeltreffend middel en als prikkel voor den terugkeer van reeds naar het bui tenland gevlucht^ kapitaal. PARIJS, 1 Aug. (V. D.) De onderhandelin gen tusschen den Gouverneur van de Bank van Engeland Kindersley en den Gouverneur van de Bank van Frankrijk Moret over het verstrekken van een Fransch crediet aan de Bank van Engeland, zijn gisteravond op nieuw hervat en hebben na een bespreking van twee uur tot een definitief resultaat ge leid. De voorbespreking der presidenten van circulatie banken. BAZEL, 2 Augustus (V. D.)De voorbe spreking der presidenten van de circulatie- banken die Zondagmiddag heeft plaats ge had in het gebouw der Bank voor Internatio nale Betalingen heeft twee uren geduurd. Het belangrijkste besluit der voorbe spreking is de resolutie dat de door de Bank voor Internationale Betalingen benoemde „Stillhaltecommissie" a.s. Zaterdag voor de eerste maal te Bazel zal bijeenkomen. Duitschland De strijd in Pruisen. BERLIJN, 1 Aug. V. D.) De fractie der Duitschnationalen heeft besloten het voor stel van de communisten tot bijeenroeping van den landdag nog voor het Volksent- scheid, niet te steunen. Brüning en Curtius de volgende week naar Rome. ROME, 1 Aug. (V. D.) Naar alhier verluidt, zullen Rijkskanselier dr. Bruning en de rijksminister van buitenlandsche zaken dr. Curtius a.s. Vrijdag en Zaterdg hun aange kondigd bezoek bij de Italiaansche regeering te Rome brengen. Oostenrijk. Socialistencongres gesloten. WEENEN, 1 Aug. (W.B.) Het Internatio- nale socialistencongres heeft langdurig gede batteerd over de resolutie der economische commissie aan welk debat vertegenwoordi gers van Engeland, Nederland, Amerika, Duitschland, Palestina, Zweden deelnamen. De resolutie werd aangenomen, een minder heidsresolutie met 299 tegen 5 stemmen ver worpen. Hillquitt (Amerika) schatte bij het debat het aantal werkloozen on de V.S. op tien millioen en uitte beduchtheid vc-r den ko menden winter. De vrouwelijke Rijksdagafge vaardigde Toni Sander noemde als oorzaak voor de huidige crisis in Duitschland. dat Duitschland zich naar het bolsjewisme keert. Het congres werd gesloten met een toe spraak van Vandervelde, die er den nadruk op legde, dat het congres de eenheid der In ternationale duidelijk tot uiting had ge bracht. Amerika. Kinderen slachtoffer van het bendewezen. Het publiek te New York is hoogst veront waardigd over het doodschieten van een vijf jarigen jongen en het wonden van vier an dere kinderen door bendeleden, die in een drukke straat uit een met groote snelheid voortjagende auto revolvers en geweren af schoten om een onbekend gebleven man te dooden, die op den rand van het trottoir liep, aldus het Hbld. De pers staat volgens berich ten uit New York aan de Engelsche bladen vol met artikelen, die aan deze verontwaar diging den vrijen teugel laten, terwijl de po litie energieke, doch tot nog toe niet geslaag de pogingen doet om de schuldigen op te spo ren. Thans neemt de politie aan, dat een geschil tusschen gokkers van de renbaan de kinderen tot dupe heeft gemaakt. Een bookmaker, een zekere Big Tee Buzzone heeft erkend, dat hij het doel van de schiet partij der bendeleden is geweest. Edison's toestand kritiek. De toestand van den beroemden uitvinder Thomas AlvaEdison, wiens gezondheid reeds sedert eenigen tijd achteruitgaande was, is thans kritiek. De zieke bevindt zich op zijn buitenverblijf in het Llowelyn- park in den staat New-Jersey. Rusland. Veranderingen in de leiding der G. P. Oe. Mutaties bij de G. P. Oe hebben te Mos kou eenig opzien gebaard. Het bericht, dat Mensjinski van zijn functie als chef der G. P. Oe ontheven zou worden is tot nog toe niet bevestigd. Mensjinski, die reeds gerui- men tijd ernstig ziek is, heeft ontslag uit zijn functie gevraagd, het is hem echter niet ver leend. Door de tijdelijke benoeming van een plaatsvervanger hoopt men dat het moge lijk zal zijn, dat hij na herstel van zijn ziekte zijn werkzaamheden als chef der GP. Oe hervat. Spanje. Ernstige troebelen in Barcelona. De communistische betoogingen, welke te Barcelona hebben plaats gehad, hebben aan leiding gegeven tot botsingen. De arbeiders wilden, in weerwil van het uitgevaardigde verbod, een demonstratie houden en ge raakten daarbij slaags met de politie, die de betoogers uiteen wilde drijven. Het kwam tot een vuurgevecht, in den loop waarvan verscheiden arbeiders zwaar werden ge wond. Te Sevilla is hedenmorgen in hotel „Co lumbia" een bom ontploft, waardoor eenige schade werd aangericht. Van de bewoners werd niemand gewond, In de overige groote steden van Europa,- waar eveneens betooogingen voor den Inter nationalen Rooden Dag waren aangekondigd is het in den regel niet tot ernstige ongere geldheden gekomen, dank zij den uitgebrei- den voorzorgsmaatregelen der autoritei ten. DE TOL-UNIE. Repliek voor het Haagsche Hof. Bij de voortgezette behandeling der Duitsch- Oostenrijksche tolunie-kwestie voor het Per manente Hof van Internationale Justitie was het woord aan den Oostenrijkschen agent prof. E. Kaufmann voor zijn repliek. Hij zeide, dat de tolgrenzen van Europa 20.000 K.M. lang zijn en dat daarvan 7000 K'.M, wordt gevormd door nieuwe tolgrenzen, aldus De Tel. Men heeft er zich nu zeer over opge wonden, dat twee staten besloten hebben deze tolgrenzen met eenige honderden kilo meters te verminderen zelfs speelt men met de woorden oorlog of vrede. Wij hebben ge meend, aldus pleiter, Europa een weg te wijzen naar een gelukkige toekomst op eco nomisch gebied. Voorts strijden wij voor een algemeen idee, dat niet gedenatureerd mag worden. Pleiter bestrijdt dan de argumenten, welke door de tegenpartij zijn aangevoerd, waarbij hij prof. Scialoja een „buitengewoon scepti cisme" verwijt: zegt, dat de sfeer van kalmte door diens rede is verstoord en hoopt, dat deze weer hersteld zal worden. De zitting werd daarna verdaagd tot Maan dagochtend half elf. LETTEREN EN KUNST MUZIEK. Concerten te Spaarndam. R.-K. Muziekvereen. „Utile Dulci" Bedriegen de voorteekenen niet. dan zullen de feesten van „Crescendo" te Spaarndam nog een blij eindend slot geven. Men betrad thans het feestterrein met heel andere ge voelens dan op de dagen die voorafgingen, toen banken en stoelen glommen van den regen en de luisteraars genoodzaakt waren, achter de riet-omheining beschutting te zoe ken tegen den sterken wind. Dezen Vrijdag was het de eerste avond, dat de muzikanten de hulp van het beschuttend zeil konden ont beren. De klank dreigde thans niet uiteen tc rafelen, en partituur en muziekpartijen ble ven rustig liggen op de lessenaar. De voordee- Ien van deze rust in de natuur ondervond directeur Jutgens, als hij met -zijn „Utile dulci" zijn uitgebreid programma uitvoerde, waarop ook de twee werken waren geplaatst, die aanstaanden Zondag aan het koor, wij wenschen het hax-telijk, een goeden prijs zul len bezorgen inode tweede afdeeling harmo nie. Wijselijk liet thans de directeur het ver plicht werk voorafgaan door een drietal stuk ken, die wij van het korps reeds vroegerheb- ben gehoord. Er is blijkbaar flink gestudeerd op een goed klankvolume, want- de fantasie van Martin „L'avenir", dat op den wedstrijd wordt genomen als vrij wek, had vele heel mooie momenten. Stereotiep is de leiding van den heer Jutgens, bij al diens strengheid in de uitvoering, geenszins. Zoo liet hij thans in de wals van Popy ..Oceana" het hoofdmotief breeder en meer gedx-agen uitvoeren dan we ons dit van voorheen herinneren. En in de ouverture van Govaert „Dans la bruyère", werd veelszins correct gespeeld, was het pas- sagewerk „netjes" verzorgd, zooals het in vakterm heet. Het grootste deel der belangstelling ging echter uit naar „Les Frissons" (Scènes de ballet van Gadenne). Wij hebben opgemerkt, dat voor „Utile Dulci" de vier mollen aan den balk geen beletsel waren, om den opzet van het eerste deel zuiver en sonoor van klank voor te dragen, en dit voor liefhebberij gezelschappen een heele opgaaf. Zooals te begrijpen is. handhaafde het korps dien goe den dunk, als eenmaal de toonsoort F werd bereikt, waar de intonatie heel wat gemak kelijker wordt voor de blazers. Correct wer den tegen de begeleidende drledeelige figuren de duolen uitgevoerd, en een kleine voorba righeid van den pistonnist werd toch geen oorzaak, dat het vele passagewerk in tertsen later hieronder zou lijden. Jutjens heeft het geheel ferm in de hand, en daarbij heeft men de overtixiging (deze uitvoering bewees het ten overvloede^ dat er met zorg is gestudeerd. Daar het korps ook deelneemt aan den marschwedstrijd, is het licht tc verklaren, dat er op dit avondconcert bijzondere belangstel ling bestond voor „Ut-ile Dulci". Wij wenschen hartelijk aan het wakkere korps op a.s. Zon dag een goeden uitslag. R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria", Driehuis. Het Zaterdagavond-concert was wel het drukst bezocht in de reeks, die op ihet feest terrein van „Crescendo" zijn gegeven. Het kwam mij vooi", dat de bezetting van het korps nog xxiet volledig was. De „Ouver ture faxitastique" van Govaert had wat leege plekken, doch Gounod's „Mireille"-fantasie deed het heel wat beter. Deze muziek is een heele opgaaf voor liefhebberij-korpsen, en de breed gehouden melodiet vx-aagt een eerste klas samenspel. Op den wedstrijd te Lands meer heeft „S. D. G." dit stuk van Gounod uitgevoerd, in de plaats van het opgegeven stuk, de ouvertux'e dezer opera. De uitgever had abuis gehad met aan 't korps toe te zexi- den de fantasie in plaats van de ouverture, en de jury, die 't geval van alle zijden bekeek, vond geen aanleiding om aan dit korps mede dinging (onder gewijzigde omstandigheden; te ontzeggen, De fantasie „Mireille" werd dezexi avond met ambitie gespeeld, en onder de acht stukken van het programma vol deed ze mij het beste. Hooge verwachtingen had ik van Weber's Ouverture „Peter Schmoll", ook al omdat dit stuk te Lands meer had gediend als wrek naar keuze, 't Mag nu zijn dat verwachtingen, om genoemde re den, al te hoog waren gespannen; naar ik van zeer bevoegde zijde vernam, was de uitvoe ring aldaar veel beter dan die wij dezen avond beleefden. Niet om de solo voor trombone; want al is de toon van den solist afwijkend van wat de trombonist moet geven, de voor dracht was muzikaal, de fraseering goed, de adembeheersching alleszins toereikend. Aan het samenspel evenwel ontbrak te veel, om van deze ouverture een sterken indruk mee te nemen. Suppé's ouverture bij „das Mad- ohexx von der Spule" voldeed veel beter; daar was correctheid in het passagewerk, voorts een goede klank kwaliteit, en een mooi volgehouden rythme. Dit trok te méér de aandacht, daar directeur Oudendijk al te veel luistert naar impulsies, waar 'i koel ver stand ook een woord moet meespx-eken. Ex- zijn echter ook korpsleiders, die naar impul- sies niet kunnen luisteren, eenvoudig omdat zij die niet hebben. Zulke leiders zijn waarlijk de beste niet. Tweede dag. De opening. Onder uitgelezen zomerweer had op Zondag des ochtends om elf uur de officiëele opening en de ontvangst der muziekdirecteuren plaats. Bij ontstentenis van ibux-gemeester C, Maarschalk sprak Mr. J. N. J. E. Heerkens Tlxijssen de feestrede uit in het bijzijn van vele leden van het Eere-comité; om. merkten wij op den commissaris van politie te Haar lem den heer E. H. Tenckinck. De directeur der feestgevende vereeniglng bracht spreker dank. Men begaf zich nu naar de plaats waar de Marschwedstrijd zou plaats hebben. De deel nemende korpsen stonden reeds aangetreden, met uitzondering van „Amsterdamsche licht fabrieken". door ongesteldheid ten huize van den leider den heer G. Jongejans verhinderd, aan den strijd deel te nemen. Voorts voegt hier een woord van protest aan „Aanicitia" Landsmeer, wiens directeur de heer Richard Heuckerot-h, wegens meeningsverschil met de jury tijdens den wedstrijd op vorigen Zon dag gehouden (hij leidde toen „Kurxst na Ar beid", Hoorn) tlxans niet wenschte uit te ko men. De heer Heuckeroth vergeet, dat hij be halve „Crescendo" de honderden dupeerde, die langs den weg stonden, de vele honderden die straks het terrein zouden bezetten. De rij der deelnemende kox-psen werd ge opend door „Utile Dulci". Haarlem, dat onder leiding van den heer Jutjens ferm en in goe de orde marcheerde. Het was in den opzet, dat naar mijn gevoelen het tempo eenigs- zins werd overschreden. De route werd nog eens ten tweeden male afgelegd, en nu was er het juiste aantal passen. De marsch „Bruxel- les" wexd zuiver geblazen en 't geheel maakte een uitnemenden indruk. Mooi van toon blies ook „Haarlemsche postfanfare" onder Reinier van 't Ho ff.SI echts de opzet wexd ietwat vlug genomen, doch hier hei-stelde men zich spoedig. De marsch „Le petit Major" maakte een frisschen indruk. Kloek en feim kwam bij „Kunstkring". Spaardam de marsch er uit, terwijl oxdelijk en gericht werd gemarcheerd, een prachtige revanche voor Heemstede, waar het marchee- ren in carré vorm het korps handicapte. Met het rijk behangen vaandel en de beide schelleboomen, die het uitstekend blazen,:', korps voorafgingen, kwam de feestelijkheid eerst recht over de mexxschcn. Het namïddagconcert. Om twee uur precies stond het korps aan getreden, dat in de 2de afd. hax-monie den wedstrijd zou openen. Het was „Utile dulci" uit Haarlem, dat het verplicht werk „Les Frissons" thans met meer geluk dan Zater dag op het concert tot uitvoering bracht. Ook het vrije nummer „L'Avenir" had meer succes, al was de stemming nog niet geheel in de puntjes. Over 't algemeen voldeden de trom bones mij niet zoo goed als wc dit van „Utile dulci" gewoon zijn. Op dit korps volgde in de afd. uitmuntendheid harmonie het Zaan- damsche korps „Harmonie". Zeer mooi was de klank der klarinetten, doch de totaalstem- nxing was niet geheel juist. Bizet's fantasie over „Les Pècheurs de perle%" was een zeer zware opgaaf, waarin ik echter gaarne wat meer spontaniteit had gezien. Het vrije num mer was niet, zooals het tekstboek vermeldde, de ouverture Raymond vaix Thomas, doch een werk van Vlesslng „Vlaamsch feest". Men verzuimde, dit bekend tc maken. Thans volgden de fanfarekorpsen, waai"- onder „Haarlemsche Postfani'are (Rcinicr van 't Hoff) de vierde afd. zeer gelukkig inzette. Mijn meening, die ik uitsprak ter gelegenheid van het eerste concei't, door sommigen voor barig geacht, is in alle opzichten uitgekomen. Stex-k opvallend was het bijzonder fijn pia nissimo en daarnaast het mooi beheerscht forte. Een klein ongelukje bij de pistons in 't verplichte werk „Souvenir du grand Cédre" was vrijwel het eenige, dat storend werkte. Het trok de aandacht dat in dit werk de dee- len in mineur ietwat onzuiver, die in majeur geheel zuiver waren; in mineur klonk de grondtoon g. iet-s te laag: den speler zweeft hier voor den geest de sext, die immers in de natuux-stemming laag is. Het spel der Haar lemmers voldeed zeer. INGEZONDEN MEDEDEF.LTNGEN a 60 Cts. per rcjreL Stofzuigerhuis MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 16 - TEL. 10756 Op deze allei-grootste afd. volgde terstond de op een na allerhoogste afd.. die met alle respect voor „Kunstkring", Spaarndam, het spel van het nog zeer jonge korps niet kon wegdrukken. De groote marsch van Strauwen was een geweldige opgaaf, maar Kunstkring kweet zich daarvan op uitstekende wijze. Als vrij werk maakte „Kunstkring" inpiaats van de opgegeven „Rosamunde'-ouverture van Schubert de „Marche des flambeaux" van Meyerbeer. Het friscb gespeelde slot maakte de passage, die oxxmiddellijk daai'aan vooraf ging en waarin liet verband ietwat zoek raak te, op meesterlijke wijze weer goed. In dezelfde afd. kwam uit: het korps uit Zuid-Scharwoudc ..Kunst na Arbeid". Aan vankelijk deed de klank, vooral der bugles en sopraan-saxophones, wat vreemd aan en ook was in 't verplichte werk de stemming lang niet ideaal. De ouverture ..Stella" echter van Boyer was veel beter, wijl hier de klank, mede door de mooie bassen, goed werd afgerond. Nu was het de beurt aan de superieure afd. fanfare, waarin, door het wegblijven van Landsmeer, het korps uit Zaandam „Excel sior" de eenige deelnemer was. Mozart's ouverture „Die Entführung aus dem Serail" was een stoute opgaaf voor fanfare. Direc teur Brouwer toonde, van Mozart een zeer muzikale opvatting te hebben, en ware het niet, dat hij in het langzame middendeel de staccato-noten te kort had genomen, zoodat de accoorden niet heel even doorklonken, Excelsior was stellig gaan strijken met een respectabelen prijs met hoog aantal punten. Want zijn vrij werk (Ax*iaixa, van Boyer) was stellig superieur te noemen van opvatting en van klank beide. De jury ging nu over tot. het bekend maken van den uitslag. Hij luidde aldus; Marschwedstrijd: le prijs 101 punten „Haarl. Postfanfare". le prijs 102 punten „Utile dulci", Haarlem, le prijs 111 punten „Kunstkring" Spaarndam. IVliddagconcours: Hax-monie 2e afd. „Ut-ile dulci" Haarlem 2e prijs 327 p. Afd. uitmuntendheid: „Harmonie" Zaandam 2e pr. 324 p. Fanfai-e 4e afd. „Haarl. Postfanfare" le pr. 342 p. Eere-afd.: ..Kunstkring" Spaandam le pr, 390 p. Idem. „Kunst na arbeid" Z. Schar- woude le pr. 386 p. Superieure afd.: „Excel sior" Zaandam le pr. 354 p. Avond-(Eer e-) wedstrijd. Om acht uur in den avond begon de cind- wedstrijd en, daar nu ook de beslissing zou vallen aan wie de eereprijzen en de talrijke extra prijzen zouden ten deel vallen, was er eexx buitengewone belangstelling. „Haarl. Postharmonie" speelde dezen avond buiten mededinging, daar het 'zeer jonge korps geen nummer voor den eerewedstrijd tot hare be schikking had. „Fêtc joyeuse" was alweer zeer en zeer mooi in het pianissimo, en, op een enkel moment na,-altijd zuiver. Dat is waar lijk geen gei'inge lof voor eeix korps in de vier de afdeeling. Alle hulde! „Kunstkring" Spaarndam gaf „Alcée" van Rogester. doch de opvatting was niet mijn smaak, en de fra- seei-ing van het hoofdthema werd teveel in gegeven door den ademvoorraad die de spe lers ter beschikking hadden; zij moet zijn: twee groepen van vier noten; de vierde noot werd gevoegd bij de eerste van de tweede groep, de slotnoot der tweede groep bij 't ver volg. Ook was de klank der sopraan-saxopho nes minder goed dan gewoonlijk. Evenmin was deze fraai bij „Kunst na arbeid" Zuid Schax-woude, doch nu was in het keuze-num mer „Ox-este" van Vlessing de totaalklank veel beter dan des middags. ..Excelsior" Zaan dam speelde thans de „Macbeth"-fantasie 'Verdi) op een kleine onjuistheid in de bari tons na voldeed dit korps aan de hoogste eischen, en toen nog extra (op vex-zoek) do „Ariana"-ouvertui-e werd uitgevoerd, bleek de klank, en ook de opvatting, superieur te zijn. Overschoon klonken de bassen, en het rui- schend pianissimo was dat van een superieur Mannenkoor. De puntentallen, door een abuis niet be kend gemaakt, waren als volgt: „Kunstki'ing" Spaarndam 130, „Kunst na Arbeid", Z. Scharwoude 138; „Excelsior" Zaandam 147 <dit koi*ps verkreeg alzoo den tweeden eereprijs). Hier volgt de totaal-uit slag waarin dus ook de korpsen worden ge noemd, die den vorigen Zondag uitkwamen, mits zij voor een eereprijs of extraprijs in aanmerking zouden komen. Afd. Hax-monie. le prijs 147 p. „Ons Genoe gen", Wox-merveer. 2e px*ijs 140 p. „Zaandam's Muziekkorps". Afd. Fanfare: le prijs 160 p. „Eendracht" (Draad- en kabelfabr. A'damï2e prijs 147 p. „Excelsior" Zaandam. 3e prijs 137 p. „De Vriendschap" Schoorl. Extra prijs Harmonie voor hoogst aantal punten op concei*twedstrijd „Zaandam's Mu ziekkapel" zilveren lauwertak met lier. Idem voor Fanfare aan. „Eendracht" A'dam. Extra pri.js Hamionie voor hoogst aant. p. verplicht nummer: „Zaandam's Muz. kapel", zilveren tak. Idem voor fanfare aan: „Eendracht" A'dam. Extra prijs in den concertwedstrijd over het geheele concours: „Eendx-acht" A'dam (verguld zilveren lauwertak met wapen van Spaarndam). Idem voor hoogst aantal punten in concert en eerewedstrijd samen (552 p.): aan ..Een dracht" A'dam (gouden medaille). G. J. KALT. AGENDA Heden: MAANDAG 3 AUGUSTUS- Schouwburg Jansweg: Revue-Operette „Jack Diamond", 8.15 uur. Palace: „Luchtkasteelen". Tooneel: Dornig, mondorgelvirtuoos, 3.30 en 3.15 uur. Luxor Theater: „De lucht.havik" en „De prijs der liefde". Tooneel: Three Misley Sisters, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De Privé-secretares- se". Tooneel: The Revers 2.30, 7 en 9-15 uur. DINSDAG 4 AUGUSTUS. Groote Kerk: Orgelbespeling 8159.15 uur nam. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTIIEEKDIENSTF.N. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596. Firma Begcmann en Sneltjes, Jansstraat 27, tel. 10043.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5