„ARNHEM" BINNENLAND Het Raadsel van Tanbuck Hal! HEVEA fietsbanden HAARLEM'S DACBLAD DINSDAG 4 AUCUSTUS 1931 STUDENTEN IN HUN VACANTIE ALS GRONDWERKERS. Het Nederlandsche Studenten Werkkamp te Havelte. EEN NIEUWE GROEIENDE BEWEGING. In de buurtschap Darp onder de gemeente Havelte (Drente), gelegen tusschen Steenwijk (O.) en Meppel (Dr.), is sinds 19 Juli het Eer ste Nederlandsche Studenten Werkkamp be gonnen, dat georganiseerd is door het Ne derlandsche Comité van de I.S.S. (Interna tionale Student Service), en de Amsterdam- sche Organisatie voor Studentenhulp „S.I.D." (Studiosi Juvare Delectamur). De betiteling „Eerste" duidt reeds aan, dat ■wij hier voor Nederland met een nieuwigheid te doen te hebben. Inderdaad. Want, terwijl in Zwitserland Studenten Werkkampen reeds sinds 1925 gehouden zijn, en andere lauden spoedig daarna het Zwltsersche voorbeeld hebben gevolgd, ls het voor ons land een novum, dat studenten anders dan tijdens een staking of bij wijze van leertijd voor hun vak, voor een poos de werkkiel aantrekken- Het werkobject is de verbetering van een fietspad voor de zeer arme gemeente Havelte over een lengte van ruim 4 K.M. en dit pad door te trekken over een lengte van 2 K.M. Door den behoorlijken aanleg van dit rij wielpad, wordt de fietsverbinding tusschen Wapserveen en Havelte enkele Kilometers verkort. Het feit, dat dit fietspad door een prachtige, met bosch, vennen en korenvelden afgewisselde heidestreek loopt, maakt, dat dit pad bovendien een aanwinst zal zijn voor den wielrljdenden toerist. De gemeente Havelte was indertijd begon nen met den aanleg van het pad, mjiar moest dien om financieele redenen reeds jaren ge leden stop zetten. Thans is Havelte een der armste gemeenten van ons land en staat op het punt onder Rijkstoezlcht gesteld te wor den. In belastingdruk is Havelte No. 1071 van de ongeveer 1080 gemeenten van ons land. In een brief van het Gemeentebestuur aan de organisatoren van het Werkkamp heet het: „Het werk zou om de hooge kosten anders in geen jaren worden uitgevoerd. Werkobjec- ten voor Werkloozen heeft de gemeente ove rigens genoeg. Daarvoor komt bedoeld werk niet in aanmerking". De kosten van het werk, de voeding en legering der student-werkers wordt gedekt door giften in geld en natura van firma's en particuliere personen en vereenigingen de A.N.W.B. subsidieert de gemeente Havelte met een bedrag van 500 gulden wegens het toeristisch belang van het fietspad, terwijl de gemeente Haavelte een onderwijzerswoning en een schoolzolder ten gebruike afstond. Het doel der studenten werkkampen is, om: 1. Hulp te vei'leenen aan een arme ge meenschap of instelling. 2. Studenten met de arbeidsomstandig heden van anderen bekend te maken. 3. Studenten goedkoope vacantiegelegen- heid te verschaffen. Over het eerste punt behoeft, na hetgeen hierover meegedeeld ls, niets nader verklaard te worden. Ten aanzien van het tweede punt kan ver meld worden, dat bijna in alle landen, be halve in Amerika, de studenten over het al gemeen zeer weinig begrip hebben van de omstandigheden, waaronder de handarbei der te werken heeft, terwijl het voor hen, die door hun voorrecht van een universitaire op leiding later geroepen zullen worden tot lei dende posities, van veel belang ls om door eigen ervaring eenigszins vertrouwd te raken met zulke werkomstandigheden. Zjj het ook, dat men ongeoefenden be tswaarlijk een volle dagtaak van een grond werker kan geven, is het ongetwijfeld toch reeds zeer nuttig voor den student om, gelijk bij Havelte door ruim dertig man geschiedt, zeven uur pér dag vrij zwaar grondwerk te doen met de schop, en om vijf uur op te staan, teneinde om zes uur de dagtaak te kunnen beginnen. Ook voor de zes deelnemende meisjesstu denten ls het niet zonder boteekenis, om voor een groep van een kleine veertig personen de huishoudelijke zorgen waar te nemen, waar voor o.a. noodlg is, dat zij om vier uur moe ten opstaan, teneinde het ontbijt voor de jongens kwart over vijf gereed te hebben. Over het derde punt, het werkkamp als goedkoope vacantiegelegenheid, kan het vol gende gezegd worden: Vooral voor den student, die het zuinig heeft aan te leggen, is het van groot belang, wanneer hij zijn vacantie al werkende kan doorbrengen, en dit wel zoo, dat hij gezonde lucht en mooie natuur kan genieten tege lijkertijd. Het Studenten Werkkamp, hoewel niet uitsluitend bedoeld voor den armen stu dent, biedt hem deze gelegenheid. Van eiken deelnemer wordt niet meer dan FEUILLETON. (Naar het Engelsch door J. v. d. SLUYS). Nadruk verboden. 27) Toen zag Daxley, dat Sir Giles bruusk een van de openslaande deuren openrukte en in den mist verdween. Pickering sloot de deur weer eir Daxley sloop voorzichtig naderbij, om te zien wat hij deed. De kamer was echter leeg; het licht was nog aan, dus blijkbaar lag het in Pickering's bedoeling om direct weer naar de salon terug te komen, Toen viel Daxley's blik op de revolver, die op een klein tafeltje vlak bij de glazen deur lag. Hij bedacht snel dat het eigenlijk veiliger was om Pickering clood te schieten dan hem met het mes te lijf te gaan, want hij was zwak en uitgeteerd, zoodat het bij nader in zien niet was buitengesloten dat de aange vallene hem zou overmannen. Daxley trapte daarop de ruit in, greep de revolver, sloot de deur weer, die hij eerst geopend had door zijn hand door de ge broken ruit te steken en wachte op de terugkomst van verdachte. Hij veronderstel de, dat deze wel direct zou komen aanloopen op het geluid van het brekende glas. Dat was echter niet het geval. En terwijl hij met de revolver in de hand op den loer stond, kwam plotseling Sir Giles haastig uit den mist opduiken en liep over het terras naai de deur. Hij botste tegen Daxley aan. uitte een verschikten kreet en keerde zich om, om hem beet te pakken. In zijn verbouwereerd heid vuurde Daxley blindelings en schoot Sir Giles dood!" zeven uur, zij het tamelijk zwaren arbeid, verlangd. Deze arbeid wordt in den vroegen morgen begonnen, zoodat de deelnemers den middag en avond voor zich zelf hebben, en nog heel wat tijd aan studie en ontspanning- kunnen geven, zij het ook, dat een middag dutje na volbrachte dagtaak geen overbodige luxe is! Tgenover de lichamelijke prestatie ontvan gen de studenten-werkers vrij kost en inwo ning, waarvan de kosten bestreden worden door giften van firma's, particuliere personen en vereenigingen en, naar gehoopt wordt, in de toekomst mogelijk ook door overheids subsidie, gelijk in Zwitserland reeds het ge val is. Het eerste werkkamp ls in twee étappes van drie weken verdeeld, de eerste van 19 Juli tot en met 8 Augustus, de tweede van 9 Augustus tot en met 29 Augustus. Voor ieder der beide étappes hebben zich in de dertig manlijke deelnemers en zes meisjes aangemeld. Aan de tweede étappe nemen ook 9 manlijke studenten en 1 vrouwelijke stu dente uit Zwitserland deel. Deze buitenland- sche deelneming wordt uitgewisseld tegen een gelijk getal Nederlanders, die dit jaar deel zullen nemen aan een der Zwltsersche werk kampen. De deelnemers en deelneemsters komen uit alle windstreken van ons land. Van nage noeg alle Nederlandsche Universiteiten en Hoogescholen hebben zich studenten opgege ven, terwijl ook bijna elke studierichting, politieke overtuiging, godsdienst en studen- ten-organsatie vertegenwoordigd Is. Het Eerste Nederlandsche Studenten Werkkamp mag reeds thans een dusdanig succes genoemd worden, dat nu al plannen bestaan om voor het volgende jaar in ver-, schillende deelen van ons land studenten werkkampen te organiseeren, terwijl ook overwogen wordt deelnemers uit andere lan den hierheen te krijgen, waartoe reeds eenig contact verkregen werd. Als werkobjecten kunnen behalve het aanleggen van wegen, bij voorbeeld ook gekozen worden: het doen van wetenschapoelijke opgravingen, het bouwen van vacantiehuizen en jeugdherbergen. Tenslotte dient nog melding gemaakt te worden, dat de Nederlandsche Studenten Werkkamp Beweging, hoewel een geheel zelf standige organisatie tooh als uitvloeisel te be schouwen is van een algemeen© en interna tionale kentering in het Universiteitsleven, welke inzet te vlak na den oorlog met de sfceunverleenimg door de Wereldfederatie van Christelijke studenten aan studenten in de door oorlogen geteisterde landen. Toen toch werd opnieuw weer wakker geshcud het saamhorigheidsgevoel van de studenten aller landen, terwijl bovendien de oorlogsvernie- limgen bij een aantal studenten te voorschijn geroepen hebben een verlangen om 's we relds zaken beter te toegrijpen. Uit een en ander vlied e o.m., voort het be sef, dat Universaire studie ook open moet staan voor onbemiddelde 'begaafde jongelie den, dat immers door hun de mogelijkheid van studie te onthouden, kostbare talenten voor de wereld verloren gaan. Als gevolg hier van kwam een internationaal bureau tot stand, gevestigd in Dresden, voor de uitwisse ling van inlichtingen over studenten coöpe ratieve en studenten zelfhulp (Institute for Student Self- Help and Cooperative Or ganisation). Ook de' overbrugging van de hier en daar felle klassenhaat kwam weldra op het pro gram. Verder brak de opvatting baan, dat de Universitaire studie te eng, 'te veel vakstudie is, te weinig universeel, terwijl zij tevens meestal te nationalistisch is ingesteld. Al deze opvattingen en stroomingen von den tenslotte een centraal „clearing House" in de I. S. S. (Internationaal Student Ser vice), gevestigd te Genève, 13 Rue Gavin. De I. S. S. onderhoudt de beste betrekkingen met internationale vereenigingen en institu ten, welker werkterrein nauw verwant ls, zoo als o.m. de Confederation Internationale des Etudiants, de Pax Romana (Internationale Vereeniging van R. K. Studenten), en het Volkenbondsinstituut voor Intellectueele Sa menwerking te Parijs. Voorzoover werkkampen aangaat, is het niet onmogelijk, dat op een internationale uitwisseling van studenten op groote schaal aangestuurd zal worden. STAKING VAN COURANTENLOOPERS OPGESCHORT. De staking van 150 courantenbezorgers te 's-Gravenhage is als gevolg van een bespre king met den Rijksbemiddelaar opgeschort. VLIEGEN NAAR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. De. dienst van de K. L. M. Rotterdam Haamstede heeft zoo'n succes, dat Zaterdag een extradienst moest worden uitgevoerd. „Herkende hij hem?" vroeg de rechter. „Ja, want hij stond in het licht. Daxley dacht dat Sir Giles hem ook herkende! Het was overigens heelemaal niet zijn bedoeling om Sir Giles te dooden; hij verklaarde het schot als een soort reflex, tengevolge van den schrik. „Waarom", vroeg nu de officier van ju stitie, „loste hij dan drie schoten? Als het waar is, dat hij het eerste schot blindelings afvurude, dan doet dat toch niets te kort aan het feit, dat hij de twee andere keeren met opzet en overleg heeft geschoten". „Dat is inderdaad zoo' gaf Ida Cas hed toe. „Volgens zijn verklaring redeneer de Daxley aldus: Als Sir Giles hier dood geschoten werd gevonden, zou Pickering zeker van den moord verdacht worden, bij de ge spannen verhouding, die tusschen de beide heeren bestond. Daxley vond dit een prachtige wraakneming op Pickering: -hij loste twee schoten, om zeker te zijn dat Sir Giles dood was en hem niet kon beschuldigen. Hij deed dit met te minder gewetensbezwaar, omdat hij ook Sir Giles fel had gehaat. Toen smeet hij de revolver neer en vluchtte. Hij ont snapte door het hek, dat nog open stond en ging naar huis". Getuige vervolgde haar mededeelingen door te verklaren dat zij, toen zij Daxley's be kentenis had vernomen, er op dah gestaan, dat inspecteur Quill geroepen zo uworden en dat alles op schrift zou worden gesteld, zoo dat niet een onschuldige voor den moord gestraft werd. Eerst wilde de smid daar niets van weten, maar zij wist hem met veel moeite tenslotte te doen toestemmen en stuurde een boodschap naar het politiebureau. De in specteur noteerde alles, wat Daxley had be kend cn deze zette er zijn naam onder in het bijzijn van den inspecteur en juffrouw Cashell, die het stuk als getuige mede onder- teekende. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel 1/cMloopend-z/zers/er& C. A. O. IN DE METAAL- INDUSTRIE VERWORPEN. CONTRACTLOOZE PERIODE INGEGAAN. Naar het Hbld. verneemt heeft de Chris telijke organisatie van metaalbewerkers het ontwerp-collectief contract met een kleine meerderheid aangenomen, de R.-K. en „mo derne" bonden hebben het echter met groote meerderheid verworpen. Uit samenstelling van alle stemmen der verschillende organi saties blijkt, dat er vijfmaal zooveel tegen- als voorstanders waren. Het staat nu dus vast, dat in de metaal nijverheid een contractlooze periode ingaat en wel reeds met 3 Augustus. De „landelijke, regeling" voor leden van den Metaalbond, welke verleden week is vastgesteld, treedt nu in werking. Voor zoover het blad kon nagaan zijn conflicten, als gevolg van de verwerping, niet dadelijk te wachten. „DIE FEINDLICHEN BRÜDER" TE VENLO. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks één uur, ontmoetten twee ge broeders te Venlo elkander. Omdat de een den ander niet groette, ontstond, naar de Tel. meldt, een hoogloopend twistgesprek,' waarbij al spoedig klappen vielen. De oudste van het tweetal bracht zijn 22-jarlgen broer een messteek toe, waardoor de getroffene op straat ineen zeeg. Geneeskundige hulp was spoedig aanwezig. In zorgwekkenden toestand werd de jongeman, wiens longen zijn getroffen, naar het St. Joseph Zieken huis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De dader is door de politie gearresteerd. VEESTAPEL BIJ BOERDERIJ- BRAND OMGEKOMEN. BRANDWEER NIET AANWEZIG. Zaterdagnacht twaalf uur is de boerderij toebehoorende aan den 66-jarigen land bouwer P. Janssen, gelegen op de Brachter- weide onder Maasbracht, tot den grond toe afgebrand. Naar de Tel. meldt, konden met moeite een pa^rd en een drietal koeien worden gered, terwijl 5 koeien, 4 runderen, 16 varkens, een zeug met 13 biggen en een 60-tal kippen in de vlammen omkwamen. Ook de inboedel ging verloi-en. Een brand weer was niet aanwezig. HET VERBIEDEN VAN AUTOPEDS. EEN GEVAAR VOOR NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Over het verbod van den wnd. commissaris van Politie te Breda van het gebruik van autopeds schrijft men aan het Hbld. van welingelichte zijde, dat bij navolging een aantal Nederlandsche bedrijven daarvan ernstige schade zou ondervinden. Immers, de autopeds, zoowel die van hout en op dunne wieltjes met massieve bandjes als die uit rijwiel-onderdeelen samengesteld en op luchtbanden gemonteerd, worden vrijwel voor 95 pCt. in eigen land vervaardigd, ter wijl men in Waddinxveen en van Groningen tot Maastricht, van Oldenzaal tot Den Helder overal in de gewoonlijk bescheiden fabriek jes op volle kracht werkt om vooral tegen het Sint-Nicolaasfeest en Kerstmis duizen den en nog eens duizenden autopeds via den winkelier aan den man te kunnen brengen. Laat men zoo noodig den kinderen ver bieden op den rijweg te autopeddelen en op de trottoirs in de voornaamste winkelstraten. Doch daarbij blijve het. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ beschermt Uw gezin in moeilijke jaren. De man leefde nog. Inspecteur Quill had een agent voor het huisje op post gezet. Toen de inspecteur zelf voor het getuigen hekje verscheen, legde hij Daxley's op schift gestelde bekentenis aan don rechter over en deelde mede, dat hij Daxley's dochtertje Mabel had ondervraagd en dat het kind ver teld had dat haar vader op den avond van den moord opgewonden en in een toestand van vreeselijke uitputting, thuisgekomen was. De misdaad was even na .achten gepleegd! Het was voor Daxley ook heel eenvoudig om een valschen sleutel te maken. „Naar mijn vaste overtuiging", besloot de inspecteur zijn mededeelingen, „is Daxley de moordenaar en al was het niet zijn vooropge zette bedoeling om Sir Giles te dooden, dan heeft hij dat tenslotte toch gedaan om een valstrik voor zijn vijand op te zetten". „Maar als uw theorie juist is", vroeg de officier van justitie, „waarom laat hij dien vijand dan ter elfder ure ontsnappen?" Getuige Cashell 'beantwoordde deze vraag; ze zei dat het uitsluitend haar invloed was geweest, dat Daxley bekend had. Het had haar vreeselijk veel moeite gekost om den smid zoover te brengen, dat hij toestemde om den inspecteur te laten komen. Zij had geen enkele reden om aan te nemen dat Daxley loog, juist, omdat die leugen zijn vijand ten goede zou komen. Ze geloofde op goeden grond, dat het Daxley tenslotte be zwaarde de eeuwigheid in te gaan en een onschuldige te laten boeten voor een mis daad, die hij bedreven had". Na eenig beraad, werd de zitting verdaagd tot den volgenden dag. Andy Luck wenschte dat Ashton zou aandringen op een bevel tot onmiddellijke invrijheidstelling van den ver dachte. Maar het was Pickering zelf, die hier tegen opkwam. „Laat de zaak maar op zijn beloop", ad viseerde hij zijn advocaat. „Een natfnt korter WAAROM DE HERHALINGS OEFENINGEN NOODIG ZIJN. MINISTER DECKERS GEEFT EEN UITEENZETTING. In een bijeenkomst met journallisten uit alle deelen van het land, gehouden in Huize Voorhout te 's Gravenhage, heeft de minister van Defensie, dr. L. N. Deckers, eenige voor lichting verschaft omtrent het doel en den aard der wettelijk voorgeschreven herhalings oefeningen, zoomede omtrent de noodzaak daarvan ook in het vooruitzicht van de Ont wapeningsconferentie. Deze bijeenkomst werd mede bijgewoond door den kolonel H. G. Winkelman, chef van den staf van het veldieger, den luitenant-ko lonel J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, hoofd van de afdeeling generale staf van het Departement van Defensie en den heer P. W. Oosterhoff, administrateur, hoofd van de af deeling dienstplicht, van het departement. In ons land kwam men reeds tot verminde ring van de lichtingssterkte, tot vermindering van den duur van den eerste-oefeningstijd en ook tot vermindering van het aantal herha lingsoefeningen van drie tot twee, zei de mi nister. Als er één leger is dat door organisatie, oefening en bewapening volkomen beant woordt aan hetgeen wordt beoo-gd met 't ver bod van den aanvalsoorlog, voorzien in het Kelligpact, dan is het wel het Nederlandsche. Zelfs voor de zuiver verdedigende, behou dende en preventieve taak, welke voor onze weermacht geldt, is de oefeningstijd tot een minimum teruggebracht. Beide herhalingsoefeningen duren 17 dagen. Iri het oefeningsstelsel van het Nederland sche leger vormen de herhalingsoefeningen als het ware den sluitsteen van het geheel. Weliswaar moet de man in het gelid na de 5 1/2 maand eerste-oefening een bruikbaar soldaat worden geacht, maar hij zou op de verworven kennis tenminste 15 jaren moeten teren. Om verschillende redenen gaat dit niet aan, hetgeen do minister nader toeliöhte. Wat vooral belangrijk is: de herhalings oefeningen bieiden de gelegenheid om in sa menstellingen die wat hun indeeling en sterkte betreft meer overeenkomen met de oorlogseenheden dan de schooleenheden van de gewone organisatie, de reserv-aanvoerders en het verlofadministratieve personeel te oefenen. Tenslotte vormt de periode van de herha lingsoefeningen als het ware een mobilisatie- oefening in liet klein. iNettemin streeft het legerbestuur er naar om den druk van de herhalingsoefeningen, binnen de grenzen van het mogelijke, te ver minderen. Daartoe worden, waar dringend noodig, vrijstellingen of uitstel verleend dan wel bepaalde vergoedingen toegekend. De heer Oosterhoff, die als leider van de betreffende afdeeling aan het departement daarmee dagelijks 'heeft te maken, gaf een overzicht van de werkzaamheden, die aan de behandeling van alle verzoeken om vrijstel ling of uitstel van oefeningen verbonden zijn. Vrijstelling van herhalingsoefeningen wordt o.a. verleend aan dienstplichtigen, die in het •buitenland hun broodwinning hebben en meer dan 15 K.M. van de Nederlandsche grens wonen. Voor het overige moet op het gros dezer aanvragen afwijzend worden beschikt. Met uitstel-aanvragen die voor de mili taire belangen niet zoo nadeelig zijn als vrij stelling wordt iets ruimer te werk gegaan. Kolonel Winkelman heeft nog medege deeld, dat dit jaar in Augustus een en in September 3 divisies aan de herhalingsoefe ningen zullen deelnemen. NEDERLAND EN DE DUITSCHE FINANCIEELE CRISIS. Op vragen van het Tweede Kamerlid dr. L. G. Kortenhorst heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw geant woord, dat de regeering nog geen maatrege len zal nemen om Nederlandsche crediteuren van Duitschland tegemoet te komen. DE HEER SCHMIDT CRANS IN HOOGER BEROEP. HIJ VLOOG NIET GEVAARLIJK IN FRANKRIJK. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat de sportvlieger Schmidt Crans direct hooger be roep heeft aangeteekend tegen zijn veroor deeling in Frankrijk tot 5 dagen gevangenis straf en 500 francs boete, wegens vliegdemon- straties boven publiek, overtuigd als hij is, dat het hem ten laste gelegde niet alleen schromelijk overdreven is, doch ook, dat hij geen enkele beweging heeft uitgevoerd, wel ke eenig gevaar voor het publiek kon ople veren. Men vermoedt, dat een en ander wel op minder onelegante wijze zal worden opgelost. of langer in de gevangenis maakt niet zoo veel uit. Het is veel beter, dat iedereen goed begrijpt dat ik niet de minste haast heb, in het rotsvast besef vair mijn onschuld". Vóór de zitting verdaagd werd, bepaalde de rechter dat er een nader onderzoek zou worden ingesteld naar de betrouwbaarheid van Daxley's bekentenis en dat hem zoo mogelijk een verhoor zou worden afgeno men. Twee dagen daarna pas werd het proces weer hervat en in dien tusschentijd stierf de smid. Maar voor zijn dood had hij nog aan den rechter, die hem in zijn huisje kwam onderbvragen, plechtig verklaard, dat hij Sir Giles vermoord had. Deze herhaalde beken tenis, gevoegd bij het feit dat de sleutel, die na den moord in het hek gevonden was, bij onderzoek inderdaad een nagemaakt exem plaar bleek te zijn, benevens Mabel's verkla ring met betrekking tot haar vaders thuis komst op den avond van den moord, vestigde bij rechter en jury de overtuiging, dat de smid de werkelijke dader was. Er zat niets anders op dan Morgan Pickering in vrijheid te stellen. Deze ontving de mededeeling van zijn vrijspraak met de kalmte, die hij gedurende het geheele proces had getoond; hij deed alsof hij niets merkte van het onplezierige feit dat niemand, behalve Andy Luck, hem met het verkrijgen van zijn vrijheid geluk- wenschte. Zijn eerste vraag, toen de zitting was afgeloopen, gold zijn verdediger. „Hij is weg", deelde Andy Luck schouder ophalend mede. „Hij wilde u niet ontmoe ten, die ondankbare kwajongen. Het is een voudig een schandaal, als je bedenkt wat voor schitterende kans u hem gegeven hebt, om naam te maken". „En is hem dat gelukt?" Pickerings gezicht klaarde op. „O ja, daarvan ben ik overtuigd. Vóór juf- PAAVO NURMI. Amateur of beroepsathleet? De bekende Finsche athleet Paavo Nurml is niet alleen een snel looper, maar hij is te vens een „businessman" van internationale klasse, meldt de Excelsior. Hij heeft namelijk voor zijn prestatie over de twee mijlen, welken afstand hij in wereld recordtijd van 8 min, 59 2/5 sec. aflegde, een bedrag van 68.000 francs gekregen. Bij een andere gelegenheid ontving hij 50 pet. van de recette. Een amateur?En dan te be denken dat, toen men den Franschen langen afstandlooper Ladoumègue verweet 5000 fres. geaccepteerd te hebben, er zooveel beroering door is verwekt! De waarheid is, dat men in alle kringen, zoowel in de officieele als bij het publiek, heel goed weet, dat er amateurs zijn, die meer verdienen dan professionals. Een kampioen zeide onlangs, toen ook naar den staat van zijn amateurisme onderzoek werd gedaan: „Het eenige, wat mij verontrust, is, dat ik uit de rijen der amateurs in die der professionals overgeplaatst word. Want dan zou ik onmo gelijk met de sport mijn brood kunnen ver dienen". In Frankrijk verdienen de amateurs, als ze verdienen veel minder dan die in andere lan den en het is bedroevend te zien, hoe zij zoo veel zwaarder bestaan hebben dan elders, waar men meer door de vingers ziet. De Excelsior zou willen dat de Olympische Sjoelen voor de eerste maal sinds die te Stock holm in 1912 geopend zouden zijn voor alle athleten zonder uitzondering, voor amateurs, zoowel als voor beroepsathleten, voor minder gefortuneerden als voor rijke Engelsche stu denten. De publicatie in het Noorsche blad, waar uit de Excelsior de in het begin genoemde gegevens geput heeft, zal echter wel geen ge volgen hebben. En men kan Nurmi dan ook waarschijnlijk in '32 in Los Angeles weer zien loopen alsof er niets gebeurd ware. SLECHTE BEHANDELING VAN JEUGDIGE TELEGRAM BESTELLERS? FIETSEN ZONDER REM EN DURE BROEKSPIJPEN. De heer Wijnkoop, lid van 'de Tweede Ka mer, heeft tot den minister van Waterstaat de 'volgende vragen gericht: Is 'het den minister bekend, dat aan jonge telegrambestellers, die met hun zeventiende jaar f 13,92 weekloon ontvangen, en die met hun achttieinde ihun periodiieke verhooging moeten ontvangen, waardoor zij f 16,80 zou den verdienen, deze verhooging niet wordt uitgekeerd? Is het den minister voorts bekend, dat het rijwiel-materiaal, dat aan deze jongens wordt verstrekt, zonder rem is, en dat daar door vele aanrijdingen plaats vinden? Weet de minister, dat aan deze jongens ongeschikte olielampen worden verstrekt in plaats van electrische, en dat bij bekeuring wegens rijden zonder licht, hetgeen dienten gevolge nogal voorkomt, de jongens de kos ten der bekeuring moeten 'betalen? Is de minister er van op de hoogte, dat hoewel in 1931 het verstrekken van water dichte broekspijpen aan deze jongens Ihun niets 'kostte, zij in 1928 daarvoor f 1,75, in 1929 f2,75, in 1930 f3,75 moesten betalen;' en is de minister bereid er voor te z orgen dat deze sommen hun worden teruggegeven? Acht de minister het oorbaar, dat, terwijl- volgens de Arbeidswet de jongens niet langer mogen werken dan tot 10 uur 's avonds, dit verbod.'overtreden wordt en de jongens dan werken van 's avonds zes tot 's nachts één uur, wat volgens de Arbeidswet is verboden? Is de minister bekend met de werking van het zoogenaamde bonnensysteem, waardoor de jongens op fietsen zonder remmen tot steeds sneller rijden worden aangedreven, en waarbij vaak op de meest willekeurige wijze door een chef of hoofdibesteller aan deze jongens straf-overuren worden opge legd? Wat denkt de minister van het zoogenaamd afkeuren van jongens die nog wel voor den militairen dienst worden goedgekeurd en welke afkeuring dan slechts tengevolge heeft, dat den jongens hun verhoogine en hun vacantie wordt onthouden; en weet de mi nister, dat de jonge telegrambestellers door hun avondwerk worden, omdat zij geen avondschool kunnen bezoeken? Is de minister ten slotte bereid in deze toe standen voor jeugdige telegrambestellers in te grijpen; en wat denkt de minister te doen, om zoo spoedig mogelijk genoemde grieven te redresseeren? frouw Cashell als getuige verscheen, zag de zaak er eerlijk gezegd hopeloos voor u uit. En u hebt zelf gehoord hoe welspre kend en scherpzinnig hij voor u gevochten heeft, terwijl hij het gevoel moet hebben ge had dat hij voor een verloren zaak pleitte, meneer Pickering. Als jurist heb ik alle respect voor de scherpe manier waarop hij de kruisverhooren heeft afgenomen. En dat voor iemand zonder routine. Neen, als hij nog wat ervaring opdoet, is zijn carrière als straf pleiter gemaakt!" „Dan verzoek ik u", zei Pickering, „om hem zooveel mogelijk cliënten aan te be velen". „Wat?" Luck zette groote oogen op. „Wilt u dat ondankbare heerschap nog nader hel pen ook?" „Pure menschlievendheid, mijn waarde. Hij verkeert in de meening dat ik zijn groot vader opgelicht heb en mij op onrechtmatige wijze meester heb gemaakt van de Hall. Hij weet niet beter!" „Ik weet ook niet, hoe u aan die bezit tingen gekomen bent, meneer Pickering", ver klaarde de advocaat vrijmoedig. Pickering lachte sluw. „Dat weet niemand, beste kerel. Ze denken.... och, laat ze den ken; mijn rug is breed genoeg om al die lasterpraat te dragen". „Hm!" Luck trok de wenkbrauwen op, „dus het is lasterpraat?" „Bezorg Ashton zooveel mogelijk werk", herhaalde Pickering, een direct antwoord op Luck's vraag vermijdend. „Als de tijd ge komen is. zal ik u mijn geheimen verklappen hoor! U loopt met de uwe ook niet te koop", voegde hij er met een sarcastisch lachje bij. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 6