HINDENBURG GRIJPT WEER IN. WEET U DAT? J. LOTTGERING, BUITENLAND. Hierop letten! Muzikaal Praatje PREMIER-DUPLEX Stofzuigers f 165 BIOSCOOP HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD Naar aanleiding van de geste der Pruisische regeering. Wijziging der Noodverordening t. a. v. de perswetten zeker. De Pruisische regeering door haar eigen wapen getroffen. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS. De oude heer Hindenburg heeft zich weer eens doen gelden. Hij is bezweken voor den stormloop op zijn burcht en het schier ein- deiooze aantal protesten naar aanleiding van de geste der Pruisische regeering, die op grond van de Noodverordening tegen pers excessen alle Pruisische bladen dwong een verklaring tegen het referendum van mor gen, op te nemen. Gisteren schreven wij reeds, dat deze geste zeer onverstandig was, om de eenvoudige re den dat zij impopulair maakt en diegenen die twijfelen, in het kamp de rechtsche extremisten) moest drijven. Nu de rijkspre sident zijn veto over deze daad heeft uitge sproken, en de rijksregeering heeft verzocht de nodverordening ten aanzien van de pers wetten te wijzigen, wordt deze voor het re ferendum zoo ongunstige werking nog ver sterkt. Men vraagt zich trouwens af, hoe het mogelijk is dat de verantwoordelijke mi nisters (in dit geval voornamelijk van het Pruisische-katholieke-Centrum) een derge lijke tactische en psychologische fout heb ben kunnen begaan! Het was toch te voor zien dat de Pruisische regeering, die propa ganda wilde maken bij het publiek tegen het referendum, dit publiek tegen zich moest innemen, wanneer het met een averechtsche toepassing begon van een noodwet, die in wezen reeds moet indruischen tegen de in stincten der onafhankelijkheid van dat pu bliek. Terecht merkte een der Duitsche bla den die commentaar heeft gegeven, op, dat de Pruisische regeering een boemerang heeft gehanteerden dat zij met haar eigen wapen en wonde heeft toegebracht die veel bloedverlies tengevolge had Voor Bruening en Curtius, die aan Rornein- sche feestmaaltijden weer nieuwen buiten- landschen moreelen steun opdoen, is de Prui sische blunder voorwaar een zeer bittere bij smaak! - L. A. DwïtseMancL Hindenburg grijpt weer in. BERLIJN, 7 Aug. Door de talrijke verzoe ken, die hem telegrafisch hebben bereikt, laat de rijkspresident mededeelen, dat het bevel aan de bladen tot publicatie van het manifest der Pruisische staatsregeering te gen het referendum, hem aanleiding heeft gegeven, de rijksregeering te verzoeken, voor stellen in te dienen tot wijziging van de ver ordening van 17 Juli 1931, ter bestrijding van politieke excessen. De rijksregeering zal zulke voorstellen on verwijld bij den rijkspresident indienen. (Wolff). BERLIJN, 7 Augustus (Wolff.) Het rijkska binet heeft zich reeds met den wensch van president Hindenburg tot wijziging van de persverordening bezig gehouden. Het staat vast, dat er een wijziging komt. Vermoedelijk zal het rijkskabinet Maandag, wanneer Bruening uit Rome terug is, hier toe een besluit nemen. Intusschen zal met de betrokken persorganisaties, enz. overlegd worden om de wijziging/voor te bereiden. De „Tel." meldt nog: De oppositiepartijen nemen er vooral aanstoot aan, dat zij met het woord „gewetenloos" in de Pruisische re- geeringsverklaring worden gekarakteriseerd. Niet alleen in de pers. maar ook bij de politieke partijen is de handelwijze der Prui sische regeering op scherp protest gestuit. Daar zoowel de Duitsche volkspartij als de christelijke sociale partij, die zich officieel ten gunste van het referendum hebben uit gesproken, zich door de handelwijze der Prui sische regeering gekwetst gevoelden, dreig de het gevaar van politieke moeilijkheden, die eventueel zelfs het voortbestaan van het rijkskabinet-Bruening onmogelijk hadden kunnen maken. Ofschoon op het oogenblik de rijkskanselier en de rijksminister* van Buitenlandsche Zaken zich in het buiten land bevinden, heeft president Von Hinden burg gemeend, om erger te voorkomen, on middellijk te moeten ingrijpen. De desavoueering der Pruisische staatsre geering, onmiddellijk voor het referendum, door den president der republiek Von Hin denburg, neemt niet aleen deii moreelen in druk, dien het manifest had moeten verwek ken, geheel weg, maar kan mogelijkerwijs nog vérgaande politieke gevolgen hebben. Maandag a.s. beslissing over wiiziging der persnood verordening? BERLIJN, 7 Aug. (V. D.) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de officieus aan gekondigde wijziging der jongste persnood verordening nog wel eenige dagen kan uit blijven. De Rijksregeering zal te dien aan zien besprekingen voeren met de bevoegde persorganisaties. Een beslissing over even- vallen, voor den terugkeer van den Rijks kanselier, Maandag a.s. Verordening voor de finan ciering van den oogst. De Verordening van de Rijksregeering in zake de financiering van den oogst, waartoe in de laatste zitting van het Rijkskabinet, Woensdag j. l.,werd besloten, zal waarschijn lijk heden ochtend worden gepubliceerd. Noorwegen Nadert het arbeidsconflict het einde? Het Noorsche arbeidsconflict, dat nu reeds vele maanden lang duurt, schijnt thans zijn oplossing nabij te zijn. De rijksbemidde laar heeft nieuwe voorstellen uitgewerkt, voor welke beide partijen, strijdensmoede, meer toegankelijk blijken te zijn. Vooral van arbeiderszijde, waar de kassen uitgeput zijn, wordt instemming betuigd. De voorstellen zijn iets gunstiger voor de arbeiders dan de vorige, die voor beide partijen onaanneme lijk genoemd werden, aldus het Hbld. De loonsverlaging wordt van 8 tot 6 pCt. ver minderd en de tariefperiode wordt voor de meeste bedrijven op drie jaar, voor enkele op 4 of 5 jaar vastgesteld. Alleen in de pa pierindustrie is een overeenkomst nog niet bereikt maar ook hier zal deze stellig spoe dig tot stand komen. Men zie het artikel van G. C. B. in „De Zaterdagavond". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Spanje. Kardinaal Segura wil weer terugkomen. MADRID, 7 Aug. (V. D.) De uitgezette kardinaal Segura heeft een officieel schrijven gericht aan den minister-president, waarin hij dezen erop opmerkzaam maakt, dat het Concordaat tusschen Spanje en de Kerk nog steeds van kracht is, waardoor de mi- nisterieele beschikkingen, die met het Con cordaat in strijd zijn, rechtsongeldig zijn. Hij verzoekt de Spaansche regeering bij alle aan gelegenheden, de Katholieke kerk betref fend, overleg met het Vaticaan te willen plegen, terwijl hij tevens probeert vergun ning te krijgen om weer naar Spanje terug te keeren. Australië. Noodtoestand in Nieuw- Zuid-W ales. SYDNEY, 7 Augustus (V. D.) Het is voor Nieuw Zuid-Waies een zwarte dag ge weest. De regeering beschikte niet meer over de gelden om de salarissen uit te kee ren aan de politie en andere rijksambtena ren. In totaal moest een bedrag van 270.000 pond sterling uitgekeerd worden, doch de ambtenaren in openbaren dienst hebben niets ontvangen. Onder hen bevinden zich 11.000 onderwijzers. Het is niet waarschijnlijk, dat in de eerst komende dagen de regeering aan haar ver plichtingen zal kunnen voldoen. Volgens de „Times" worden 11.000 onder wijzers en 4000 politie-beambten door de niet-uitkeering der salarissen getroffen. jBrïfsch-Iïidië. Gandhi's vriendschappelijke gevoelens. BOMBAY. 7 Aug. (N.t.a.) Gandhi heeft een verklaring afgelegd inzake zijn hou ding op de komende Ronde-Tafelconferentie te Londen. Hij zeide o.a. niets, onbeproefd te zullen laten om de conferentie tot een voor beide partijen bevredigend einde te bren gen. Hij is niet van plan om aan de door Indië gekoesterde idealen afbreuk te doen, doch zal zich zoo gedragen dat zelfs de meest reactiownaire Engelschman hem niet zal kunnen beschuldigen van weerspannig te zijn of vijandelijk tegenover Engeland te staan. In ieder geval kan hij de verzeke ring geven, dat hij met de vriendschappe- lijkste gevoelens jegens de Engelschen naar Londen zal vertrekken. ROMAIN ROLLAND EN DE VIVISECTIE. Romain Rolland, de schrijver van het wereldberoemde boek Jean Christophe, is thans ook toegetreden tot de Commissie van Adhaesie van de Stichting: Anti-vivisectie Bond te 's-Gravenhage. Hij schrijft aan het bestuur van genoemde Stichting; „Ik ben het eens met het streven van uwe Anti-Vivi- sectie-Stichting en ik machtig U dit bekend te maken EEN MERKWAARDIG BERLIJNSCH PROCES. De zonderlinge schilder. en kolbe's gestolen beeld. Onder groote belangstelling van het pu bliek heeft te Potsdam het proces plaats ge had tegen den bekenden schilder Franz Heckendorf en zijn broeder Walter wegens diefstal. In begin Juli had zijn arrestatie groot opzien gebaard en een ieder vroeg zich af hoe het mogelijk was dat een goed gesitueerd man als Heckendorf tot zoo iets kon komen, maar al spoedig vernam'men, dat zijn broer, die reeds herhaaldelijk met den rechter kennis had gemaakt, in deze de drijvende kracht was geweest, aldus het- Hbld. Beide beklaagden was te laste gelegd, dat Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen -daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. zij beelden van bekende kunstenaars uit tui nen hadden weggehaald, zoo o.a. een door prof. Kolbe vervaardigd bronzen beeld uit den tuin van den bankdirecteur Jeidell in Wannsee. Franz Heckendorf schetste voor de recht- bank het ontstaan van het dolle plan en ver telde dat hij van den advocaat dr. Kriiger opdracht had gekregen hem een werk van Kolbe te verschaffen. Het had hem daar voor een voorschot ter hoogte van 1700 M. betaald, welk bedrag als afbetaling bij den aankoop kon worden gebruikt. De schilder had het geld echter voor andere doeleinden aangewend en zat nu voor de moeilijkheid, hoe aan de opdracht te voldoen. Tezamen met zijn broeder beraadslaagde hij. De heeren dronken een goed glas cognac en uplotseling ontstond een plan de cam pagne dat dadelijk werd uitgevoerd. Terwijl Walter het zware beeld over den tuinmuur en in de auto vanFranz sleept, blijft deze in de nabijheid en wacht, tot zijn broer de zaak heeft opgeknapt. Zij brengen vervolgens het beeld in het atelier en een week later ont vangt de heer Krüger het. De bedoeling schijnt te zijn geweest een afgietsel te ma ken, dit in de plaats van het gestolen origi neel in de woning van dr. Krüger te smokke len en het origineel weer op zijn plaats te zetten. De geschiedenis werd ontdekt, doordat het beeld in de woning van Krüger door een beeldhouwer werd herkend als het werk van diens collega Kolbe, dat uit de villa van dr. Jeidel was verdwenen. De schilder Spiro, als getuige gehoord, deelde mede, dat hij Heckendorf lang gekend had. Slechts wie Franz Heckendorf goed kent, kan deze geschiedenis begrijpen, meende hij. Heckendorf nl., die iedereen graag mocht om zijn vroolijkheid en snaaks heid, was altijd een wildebras geweest, eigen lijk een groot kind, die steeds allerlei domhe den deed en met zijn 43 jaren nog als een kind in het leven stond. Als een staaltje van het karakter van Heckendorf vertelde Spiro tenslotte, hoe hij een paar jaar geleden met zijn vrouw in ge zelschap van H. een studiereis door Dalmatië had gemaakt. Op een goeden dag had zijn vrouw een palm bewonderd, die ergens op een balkon stond. Dit was voldoende om Heckendorf te doen besluiten tegen het balkon op te klimmen, den palm weg te ha len en met een diepe buiging aan mevrouw Spiro aan te bieden. Dat is Heckendorf, ver klaarde Spiro, zooals hij is en leeft. Zoo zette hij ook dit dolle plan in elkaar zonder aan de gevolgen te denken. Het slot van de zaak was, dat de recht bank Franz Heckendorf vijf maanden voor waardelijk gaf, zijn broer Walter echter der tien maanden gewone gevangenisstraf. LETTEREN EN KUNST door KAREL DE JONG. We komen nu tot de familie der koperen blaasinstrumenten. Ook deze behooren tot de tongwerken, al bezitten ze geen rieten: de lippen der spelers némen die taak over. In het symphonie-orkést komen voor: hoorns (It. corni), trompetten (It. trombe), bazuinen (It. tromboni, eig. groote trombe) en tuba's. Het verschillend karakter dezer instrumenten wordt meer bepaald door de mensuur (de verhouding tusschen lengte en doorsnede) en door de eigenaardigheden van het beker- of kegelvormige mondstuk, dan door de windingen waarin de buis gelegd is. Oorspronkelijk was de lengte van deze bij ieder onveranderlijk; verschillende tonen konden alleen verkregen worden door de lippen meer of minder samen te persen. Doch niet alle tonen kan men op deze wijze voort brengen: alleen de z.g. natuurtonen, wier trillingsgetallen zich verhouden als 1 2 3 4 enz. In de oudere muziek worden dan ook deze alleen aangewend, en daarom vindt men daarin voor trompetten en hoorns zulke stereotype figuren. Wel kon de stemming van het geheele instrument door tusschenschui- ven van verlengstukken (beugels) gewijzigd worden. Bij de trombone kan een U-vormig stuk over de rest geschoven en de totale lengte daardoor gewijzigd worden. Hoorns werden soms „gestopt", d.w.z, door inbrengen van de vuist in den beker werd de stemming 1/2 toon verlaagd, maar de klank tevens doffer. Een typisch voorbeeld daarvan vindt men in het Trio van de Menuet van Beethovens 8ste symphonie (Gis-A, Gis-A enz.) Hoorns en trompetten hebben later venti- len („pistons") gekregen, meestal 3 in getal, door het neerdrukken waarvan verlengbeu- gels ingeschakeld worden, die de stemming resp. 1, 1/2 en 1 1/2 toon verlagen; op deze wijze kan men alle chromatische tonen ver krijgen, De tuba, die tot de familie der Sax- hoorns (naar den grooten Franschen instru mentenbouwer Adolphe Sax) behoort, heeft deze ventilen steeds gehad. Bij de trombones zijn ze ook wel toegepast, doch in bijna alle goede orkesten is men tot de oorspronkelijke schuiftrombones terugge keerd, hoewel deze moeilijker zuiver te be spelen zijn dan de vetielt-rombones. Trom petten en trombones hebben enge mensuur; de klank is schetterend. De door de Jazz-muziek zoo bekend ge worden saxophones, ook door Ad. Sax ge construeerd en gewoonlijk in 4 grootten aan gewend, komen in het symphonie-orkest slechts bij uitzondering voor (Thomas: Ham let, Rich. Strauss: Symphonia domestica e.a.). Het zijn koperen instrumenten doch met kleppen en mondstuk als de clarinet. De mensuur is zeer wijd. Zij kunnen hier verder buiten beschouwing blijven. Wat de stemming betreft: De trompetten staan gewoonlijk in C, en klinken dus zooals ze genoteerd worden. Bach gebruikte vaak de één toon hoogere d-trompet (Trompe ten-suite, Weihnachtsoratorium). Hoorns worden in verschillende stemming geno teerd. de meeste hoornisten gebruiken ech ter alleen de F-hoorn, en transponeeren als de notatie anders voorschrijft. Trombones stemmen in C, tuba's verschillend. Het zou mij te ver voeren het gebruik van al deze instrumenten historisch na te gaan; slechts wi! ik vermelden, dat zij in oudere muziek. (Haydn, Mozart e.a.) gewoonlijk paarsgewijze voorkomen. Beethoven's Eroïca verlangt 3 hoorns, de Negende 4. Contrafagot en flauto piccolo komen in de 5de en 9de Symphonie voor. De tweetalligheid is later (Wagner enz.) door drietalligheid, vervan gen. Het moderne „groote orkest van Rich Strauss, Mahler e.a. eischt evenwel veel groo- tere bezetting. Een uitzonderlijk geweldige bezetting van het koper-ensemble vindt- men in het „Tuba mirum" van Berlioz' Requiem. Het slagwerk is in de oudere muziek be perkt tot 2 pauken (Timpani), die naar liet voorschrift van den componist in den regel op kwart-afstand gestemd worden. Stemming in octaven (£ste en 9de Symphonie) komt ook voor. Haar verandering der stemming tijdens de uitvoering bij de ouderwetsche pauken niet mogelijk was, was het gebruik beperkt tot- die plaatsen waar de toon deel der harmonie uitmaakte. De moderne ma- chinepauken kunnen door een enkele hand greep* of zelfs door pedalen verstemd wor den zij zijn echter zeer duur, evenals de con trafagot; daarom kunnen minder gegoede orkestverenigingen zich de weelde van het bezit niet veroorloven. Groote trom (It. Gran Cassa) is geen vast bestanddeel van het symph.-orkest; bij Beet hoven komt zij alleen in de finale der 9de Symphonie voor. Zij geeft evenmin een be paalde afgestemde toon, als de kleine trom (It. Tamburo), de bekkens (It. Piatti>, de tam-tam en de triangel. Eigenlijke muziek instrumenten zijn dit dus niet; zi! kunnen alleen dienen om een rythme te markeeren of een bepaald effect teweeg te brengen. Er zijn er, behalve de genoemde, nog meer. In Beet hoven's „Schiacht bei Vittoria" komen 2 ka- nonnenmachines en 2 geweermachines of ratels voor. in Strauss' „Don Quixote" een windmachine, in Mahler's 6de Ssrmphonie een hamer enz. Afgestemd daarentegen zijn klokken (It. campane). die echter in het orkest gewoonlijk door metalen buizen of platen worden ver vangen. Hun gebruik behoort tot de uitzon deringen. Het meest voorkomende tokkelinstrument van het oi'kest is de harp (It. arpa), die diatonisch in B (Ces) gestemd is, maar door pedalen verstemd kan worden. Minder vaak aangewend worden piano, celesta en klokken spel (stalen staafjes). We hebben nu de in het symphonie-orkest meest gebruikelijke instrumenten opgenoemd. Het spreekt vanzelf dat in geen enkei orkest werk de voorgeschreven instrumenten alle voortdurend worden aangewend; dat zou zijn alsof men op een orgel- steeds met volle werk speelde en de afwisseling van het coloriet. die juist bij het orkest onbegrensde mogelijk heden biedt, zou geheel teloor gaan. Het doel matig gebruik wordt geleerd door de Leerboe ken der Instrumentatie, maar op fantasie en smaak van den componist komt het steeds het allermeest aan. De componist noteert zijn voorschriften en bedoelingen in de z.g. Partituur. Bovenaan worden de partijen der houten blaasinstrumenten geschreven: eerst de fluiten, vervolgens hobos en althobos, cla- rinetten en basclarinet, fagotten en contra fagot. Dan volgt het koper: hoorn, trompet ten, trombones, tuba; dan de harp (en), het slagwerk en tenlaatste het strijkkwintet. Komt een solo-instrument voor, zooals in piano- of viool-concerten, dan wordt dit tusschen blaas- en strijkpartijen genoteerd. Daar in moderne partituren voor groot or kest het aantal notenbalken per bladzijde te groot zou worden als voor ieder instrument een afzonderlijke notenbalk werd bestemd, worden daarin vaak 2 of zelfs 3 instrumen ten van dezelfde soort, b.v. 2 fluiten op één notenbalk genoteerd. Het vlug lezen en overzien van een orkest partituur vereischt veel oefening en er varing. Om het te vergemakkelijken en het belangrijkste terstond te bemerken teekent de dirigent dat wat hij in 't bijzonder aan moet geven, tempo en maatveranderingen enz. gewoonlijk nog extra met blauw potlood aan, zoodat zulk een partituur vaak geheel bekrabbeld is. De aanwijzingen dier krab bels zijn natuurlijk ten deele het resultaat van persoonlijke opvatting, en er zijn dan ook beroemde dirigenten die niemand inzage van hun partituren vergunnen, uit vrees dat een ander er iets van zou overnemen. Voor dezulken is het jammer dat zij geen patent op de verklanking kunnen nemen! Mijn muzikale ervaringen alhier zijn in tusschen verrijkt door een draaiorgel op een kinderwagenondei'stel en een gran cassa met voetbeweging op den rug der orgel draaiers. Het zullen wel de laatste van dezen zomer in Duitschland zijn: volgende week hoop ik de radiooverzichten weer te ver volgen. STOFZUIGERHUIS MAERTENS BARTEL JORIS STRAAT 18 - TEL. 107S8 LUXOR THEATER. „Gigolo" en „Misdadigers .vol gens de wet". ..Schoner Gigolo, armer Gigolo.zet het orkest In en de roman van den jongen rit meester Rudi von Dokonal (Igo Sym) is be gonnen. Wij zien hem met zijn vriend Val- berg uit het leger terugkeeren naar het buitenverblijf van zijn ouders, waar hem een feestelijke ontvangst wacht. Ook Rudi's ver loofde Oliva, (Anita Dorris) is van de partij en de tijd, die nu voor deze twee jonge men schen zal aanbreken, belooft vreugdevol en gelukkig to worden. Helaas, tijdens een sclxit terend bal, dat op het buiten gegeven wordt, bei-eikt den jongen officier de noodlottige tijding van het faillissement van zijn vader. Rudi vlucht in wanhoop weg en treedt bij een Berlijnsch restaurant als „gigolo", be taald danseur, in dienst. Hier dreigt zijn leed nog vergroot te worden, wanneer hij op een avond zijn vroegere verloofde ont moet aan den arm van den onguren majoor von Ketely, die Rudi in 't ongeluk wil storten Gelukkig is de redding nabij, want een wel gestelde oom van den beproefden luitenant verschijnt met zijn dochter ten tooneele om een geheele ommekeer in deze lijdensge schiedenis te weeg te brengen. Een opwin denden wedren, waaruit Rudi als overwin naar te voorschijn treedt, brengt het „happy end". Rudi sluit Olivia in zijn armen en zijn vriend Valberg heeft inmiddels eeuwige trouw gezworen aan de dochter van den rijken oom. Een bijzonder vlotte film, met goed spel van de hoofdpex'sonen. De tweede hoofdfilm „Misdadigers volgens de' wet" is vervaardigd naar een roman van Zane Grey. Het stuk speelt in het vrijge vochten, wilde westen en laat ons getuige zijn van tallooze opwindende jachten door vlakten en bergland. George O'Brien ver vult den rol van den onverschrokken cow boy, voor wien geen gevaar te gx-oot is. op bewonderexiwaardige en tevens sympathieke wijze. Sue Carol staat hem zeer verdienste lijk bij. Het bijprogramma bestaat uit een fraaie, z.g. intellect-film, n.l. „Zonsondergang" en het wekelijksche Luxornieuws, dat ons dit maal o.m. de zwemkampioenschappen te Tilburg in beeld brengt. Op het tooneel demonstreeren drie acx-o- baten „Eskimo" spelen. Dit nummer oogstte gisteravond grooten bijval. En terecht, want de athletische verrichtingen van deze men seden zijn van zeer bijzondere kwaliteit. Men ga hen zien! INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. REiMBRANDT-THEATER, Kijk, uit, Harold! Wij hebben met groot genoegen Harold Lloyd weer op het doek gezien in deze film, waarin hij als gewoonlijk de rol van een on handig jongmensch vervult. Toch kunnen we niet zeggen, dat dit een zijner beste films Ls. Als we denken aan zijn ondervindingen in. den Chineeschen winkel, aan zijn nog vroe gere film: O. die meisjes!, dan moeten we bekennen, dat deze: Kijk uit, Harold! op lager peil staat. Nietteixxin, zooals we in den. aanhef zeiden: met genoegen keken we er naar. De prachtige vondsten aan boord om bijv. een rokpak van een axxder te kunnen leenen, de manieren waarop hij zijn portret in een tijdschrift, vei'bergen wil voor de passagiers, en tenslotte de „hang-scènc" aan het in aan bouw zijnd huis er zit een groote dosis humor in. Zoo'n „hangscène" is afgezaagd, juist, en we weten, dat door de vele trucs met opnemen het heelemaal niet gevaarlijk is. Maar desondanks griezel je toch. en voel je je gegrepen door de sensatie van zijn klau ter- en glijpartijen, val je eigenlijk op het laatst zélf mee aan een touw boven van het dak tot10 cM. van den grond. Wij hebben er smakelijk om gelachen en met ons zeer velen. Wat het bijprogramma betreft, het Hol- landsch geluidsnieuws geeft. o.a. de zwem wedstrijden in Tilburg. Het Paramount Sound journaal verplaatst ons naar de ko loniale tentoonstelling bij Parijs, en toont onder meer den Davis Cup-wedstrijd Shields- Austin. Max Fleisher komt met een geestig geluids teekenfilmpje, Bedelia genaamd. De origl- neele wijze, waarop hij zijn teekeningen door de gesynchroniseerde muziek leven weet in te blazen, wekt bij ons steeds groote bewon dering. Een Indiaansche band met. zeer goed zanger doet herinneringen aan de Jongens broeken van Karl May en Gustave Almard opdoemen, welke herinneringen echter jam-- mer genoeg verdwijnen, als do band een „hot" jazz-nunxmer ten beste geeft, waarbij een cel en trompet toch wel wat on-In- diaansc'n aandoet! Op het tooneel een keurig, beschaafd koorddansnummer, door humoristische too- neeltjes gekruid. „Der Bettelstudent" naar de bekende opci'cttc van MiUöckcr. „Der Bettelstudent" ls één dier gladde, vlotte operettefilms, waarvan de Duitschers het recept zoo goed kennen, een verrassen de, niet al te geestige intrigue, veel mu ziek, zang en dans, eexx technische perfectie en een reeks knappe acteurs en actrices, In dit geval Truus van Aaltcn cn Hermann Plena, bekend uit zoovele kluchtige films der Aafa, en Hanns Heinz Boilemann met Jarmila Novotna wier met pathos voorge dragen aria's, hun relaties met de Berlljn- sche Staatsopera verraden. Zoo is „Der Bettelstudent" (de wereldbe kende operette van Carl Millöcker) liet type van de onderhoudende, grappige en luchtige Duitsche operettefiLms geworden. Voor het begin van deze film kondigde de directie door middel van luidspreker en microfoon voor de volgende week een be langrijke reprise aan: „Drei von der Tank- stelle" één der beste en geestigste Duitsche operettefilms, die hier vertoond zijn. Op het tooneel „The Frleme Bros" drie acrobaten, die aan een gecompliceei'd sa menstel van rekstokken zeer bezienswaar dige toeren vertoonen. Uit de reeks onvol prezen Stein Songs „I'm for ever Blowing Bubbles". Het buiteixlandsch geluidsjournaal -bevat eenige bijzonder belangwekkende gedeelten. Zeer indrukwekkend is de verfilming van de huldiging van de wereldvliegers Post eir Gatty in New-York. Van het voortreffelijke geluidsjournaal van Polygoon noemen wij de opwindende opnemingen van de Nationale zwemwedstrijden in Tilburg. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel Lichte en verbleekte KOUSEN door ons heel goed in de nieuwste mode kleuren geverfd kunnen worden? Gr. Houtstraat 5 a, Telef. 10771 AGENDA ZATERDAG 8 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg: „Tropenadel", 8.15 u. Palace: „Der Bettelstudent". Tooneel: The Frieme Bros, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Gigolo" en „Misdadigers volgens de wet". Toozxcel: Origineelc Eskimo Spelen, 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: ..Kijk uit, Harold!" Tooneel Collins en Ray, 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 9 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg: „Tropenadel", 8.15 u. Gem. Concertgebouw: Revue „Hallo, hier heen!", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. MAANDAG 10 AUGUSTUS. Gem. Concertgebouw: Revue „Hallo, hier heen!", 8 uur. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEEK DIENSTEN. Fa. C. G- Loomeijer en Zn., Barteljorisstr. 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11T93*

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 5