IJMUIDEN HEERENBAAI Ontvangen boeken. 'I HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 8 AUCUSTUS 1931 DERDE BLAD UIT DE OMSTREKEN VERKOOPING STOOMTRAWLERS. Vrijdagmiddag had de verkooping plaats van 7 stoomtrawlers in Hotel „Willem Ba- rendsz". De „Beatrice" bracht op f 15.000, de „Louisa" f 7000, de „Bertha" f 6500, de „Oceaan II" f 20.000, de „Kennemerduin" f 80Ó0, de Kam perduin f 20.000 en de ,/Pdeter Cornelis" i 20.000. De stoomtrawlers wei-den allen gekocht door de firma Grauenkamp en Boumeester, q.q., scheepsexperts te IJmuiden. Nader vernemen wij dat de booten zijn aangekocht voor rekening der N V. Vereenig- de Steenkolen Handelsvereeniging, vanwaar ze bij de Vereenigde Exploitatie-Mij. V. e. m. in exploitatie zullen worden gegeven. DE WERKLOOSHEID IN HET VISSCHERLJ- BEDRIJF. Het fonds voor Sociale Voorzieningen be richt: 1. Over de week van 25 tot en met 31 Juli werden aan 39 (59) werklooze opvarenden uitkeering verstrekt tot een totaal bedrag van f 349.05 (f 502,75) 2. Dit aantal was als volgt over de ver schillende gemeenten verdeeld: 33 Velsen, 15 Egmond, 1 Katwijk, 3 Sche- veningen, 7 overige gemeenten. 3. Aan het einde der verslagweek waren in totaal 1093 (530) zeelieden uitgetrokken en wel: 399 (144) Velsen 234 (106) Egmond, 97 '(40), Katwijk, 173 (122) Scheveningen, 190 (118) overige gemeenten. 4. Gedurende genoemde week werden 4 nieuwe werkloosheidskaarten uitgereikt waardoor het v.m. 1 Januari aantal uitge reikte kaarten steeg tot 1706. De tusschen haakjes geplaatste getallen hebben betrekking op dezelfe periode van het vorige jaar. Van 1 Juli af wordt door het Fonds 50 pet. van de reglementaire uitkeering ver strekt. HET TEKORT AAN ONDERWIJZERS. Voor de vacature van onderwijzer aan de u.l.o-school te Uithuizen (Gr.) zijn geen sollicitanten, lezen wij in de N. R. Ct. Een nieuwe oproeping zal worden gedaan. SCHEEPVAARTNTEUWS. Na haar lading ijzererts aan het Hoog- ovenbedrijf IJmuiden te hebben gelost, is het Fransche s.s „Danae" Vrijdagmiddag in ballast naar Rotterdam vertrokken. Het passagiersstoomschip „Simon Boli var" vertrekt hedenavond van Hamburg en wordt Zondagavond te Amsterdam verwacht. Het Duitsche s.s. „E. Russ" heeft aan het Hoogovenbedrijf, IJmuiden, een partij ruw- ijzer geladen en is Vrijdagavond naay Jacobstad in Finland vertrokken. Het Duitseh s.s. „Lerche" vertrekt heden avond van Antwerpen en wordt morgen avond aan het Hoogovenbedrijf, IJmuiden, verwacht om een partij ijzer te laden. Het Engelsche s.s. „Wallsend" ligt mo menteel te Newcastle in lading en zal waar schijnlijk hedenavond vandaar vertrekken met een lading steenkolen voor het Hoog ovenbedrijf, IJmuiden. De uitgaande stoomschepen „Zeus" en „Pluno" van de K.N.SJVI. hebben Vrijdag avond een partij ijzer aan het Hoogovenbe drijf, IJmuiden, bijgeladen en zijn daarna resp. naar Genua en Copenhagen vertrokken SCHEEPVAARTBERICHTEN. Binnengekomen schepen. 7 Augustus: Ned., Ulgeis, Hamburg. Ned., Laertes, Batavia. Estland, Jarvamaar, Helsingford Deensch, Towe, Duinkerken. Eng., Easingwold, Goole. Letland, Lintope, Holtema. Ned., Alkmaar, Rotterdam. Ned., Talise, Liverpool. Vertrokken schepen. 6 Augustus: Ned., Cerus, Rotterdam. Zweedsch, Mercurius, Maristad. Ned., Jaarsstroom, Liverpool. Letl., Baruta, Windau. Zweedsch., Colsdal, Oslo. Deensch, Santo, Leningrad. Fransch, Danae, Rotterdam. Duitseh, Hoenstein, Hamburg. Duitseh, Eruss, Jakobstad. Fransch, Ankre, Noordzee. Zweedsch, Storvfeld, Bergen. Ned., Seme, Parijs. Ned., Brion, Bordeau. Ned., Merope, West-Indië. WEEKOVERZICHT VISSCHERIi. De vreemdelingen welke hier hun vacantie doorbrengen en dan 's morgens een bezoek aan de vischhallen brengen, zullen wel geen indruk van malaise krijgen. Er is deze week geen klagen over te weinig aanvoer van visch, integendeel, bijna iederen dag liggen alle drie de hallen geheel vol met kisten visch en versche haring. Toch is de schijn nog niet in overeenstem ming met werkelijkheid, wel komen er iedere dag een behoorlijk aantal stoomtrawlers aan den afslag, doch voor de reederijen worden door elkander genomen nog geen besommin gen bereikt die tot een spoedig herstel van het trawlerbedrijf zullen geraken want be dragen van f 1300 enz. zijn lang niet vol doende om de gemaakte kosten te dekken. Toch worden er nog steeds meer booten vischklaar gemaakt en sommige reeders la ten zelfs overwerken om toch maar vooral uit te kunnen varen op den door hen vast- gestelden datum. Die overuren zijn natuur lijk welkom voor die metaalbewerkers welke daarbij zijn betrokken, doch met deze warme dagen is dat toch lang geen pretje op zoo'n heet-e schuit te werken, terwijl men eenige dagen geleden nog slechts 36 uur en minder per week werkte moet er nu in eens zelfs overwerk geleverd worden. Een geregelder werkverdeeling lijkt ons toch wel gewensch- ter. Deze schepen zijn nu al zoo lang „opge- legen" geweest dat het er nu op één dag niet zou aankomen, doch sommige vischprijzen .Bullen hier wel de oorzaak van zijn. CHR. ORANJEVEREENIGING In de Donderdagavond gehouden verga dering der Chr. Oranjevereeniging te IJmui- den-Oost werd het programma voor de viering van den Koninginneverjaardag vast gesteld. Des morgens 8 uur wordt een aubade ge houden op het Velserduinplein. Om 9 uur worden de leerlingen der 4 laagste klassen van de Emmaschool, de Julianaschool en P. Vermeulenschool in deze volgorde afgehaald en gaat het met de muziek van het Chr. Fanfarecorps Juliana naar het feestterrein op Velserduin, welwillend beschikbaar ge steld door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden. Daar zijn verschillende spelen voor de kin deren en zullen zij worden onthaald. Des middags is het op hetzelfde terrein feest voor de kinderen der drie hoogste klassen van genoemde scholen. Ook deze gaan in op tocht met de muziek, nu vanaf'de P. Ver meulenschool, naar het feestterrein. Des middags worden verschillende wedstrijden gehouden, waaraan prijzen zijn verbonden. Des avonds 8 uur heeft de optocht plaats met gekleurde lampions, waaraan prijzen zijn verbonden. Deze optocht trekt door heel IJmuiden-Oost. De dag wordt besloten met een feestelijke bijeenkomst in de gym nastiekzaal der Julianaschool, voor de leden der vereeniging, aanvangende te 9 uur. ONDERHALCHEF VISSER MET PENSIOEN. De in den visch- handel, zoowel als in Reederskringen zoo gunstig bekend staande heer A. B. Visser gaat met 1 September a.s. zijn betrekking als on der-halchef vaar wel zeggen. In 1883 dus als jongeling van 17 jaar was hij al in betrekking als particulier afslager. In November 1899 werd hij aangesteld als hulpafslager .bij de Rijks- vischhaï, later als afslager. In 1916 volgde zijn benoeming tot onder halchef. Het zal vreemd zijn, den altijd hulpvaar digen Visser na 1 September niet meer in functie te zien. Zeker zal het hem moeilijk vallen van de functie die hem lief was ge worden te scheiden. Maandag 10 Augustus a.s. za 1 de heer Visser den 65-jarigen leeftijd bereiken. BEVERWIJK JEVERWIJKSCHE HARMONIEKAPEL. Maandagavond geeft de Beverwij ksche Harmoniekapel haar vierde zomerconcert in de muziektent op het C. H. Moensplein. Het programma bestaat voor dit concert uit sluitend uit walsen van Waldteufel en Strauss. HEEMSTEDE CONCERT IN GROENENDAAL. Zondagmiddag 9 Augustus a.s. zal een con cert gegeven worden in het wandelbosch Groenendaal door de muziekvereeniging „Eensgezindheid" en Heemsteedsch Mannen koor „Excelsior". „Excelsior" zal uitvoeren: „Bede voor 't Vaderland" Valerius. „Ecce quomodo moritur" Jac. Gullus. „Ritters Abscheid" Fr. Schubert. „De twee Jagers" H. Blattmacher. „Naar Zee" J. N. Bosch „De Vink" Jos. Reekers. BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal op Donderdag 13 Augustus 1931 's namiddags 2 uur in het raadhuis te Overveen. De agenda luidt als volgt: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van onderwijzend personeel aan school F. 3. Benoeming schoolarts voor school F. (aanbevolen wordt de heer W. H. Dippel, arts). 4. Aanvulling besluit tot overdracht van wegen aan Zandvoort. 5. Goedkeuring rekening der gezondheids commissie voor 1930. 6. Goedkeuring begrooting der gezond heidscommissie voor 1932. 7. Wijziging der verordening op de al- gemeene begraafplaats. 8. Wijziging der verordeningen op de heffing en op de invordering van school gelden L.O. 9. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. 10. Vermindering pacht „Huis te Bloemen daal". RAADSSTUKKEN. B. en W. stellen voor om voor kennisgeving aan te nemen een adres van de Verkeers- commissie voor Haarlem en Omstreken, houdende verzoek om het rijwielverkeer op den Bloemendaalscheweg, Zeeweg en Korte Zijlweg beter te regelen. Voor de benoeming van een onderwijzer aan school F is de volgende voordracht op gemaakt: 1. G. J. Kelder te Breukelen, 2. A. Brouwer te Haarlem, 3. A. Koops te Haar lem. En voor een onderwijzeres aan dezelfde school: 1. Mej. A. G. J. Koning te Doorn, 2. Mej. J. M. Hofland te Bloemendaal, 3. Mej. G. Zwart te Heerlen. Voor de benoeming van schoolarts aan school F. bevelen B. en VW. aan den arts W. H. Dippel, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel ECHTE FRIESCHE J-50 cf. per ons v&scka/t Tl woll&i van BIJ ADERVERKALKING, van hersenen en hart, kan door het dagelijksch gebruik eener kleine dosis natuurlijk „Franz-JoseP'-bitterwater bereikt worden, dat de patiënt zonder sterk te persen, ontlasting heeft. Bij Apoth. en Drog. verkrijgbaar. B. en W. stellen voor, om de perceelen sectie B nos. 4299 en 4308, behoorende tot den Bentveldsweg, om niet aan de gemeente Zandvoort over te dragen. B. en W. stellen voor, de rekening der Ge zondheidscommissie voor 1930 en de begroo- ting voor 1932 goed te keuren. Voorgesteld wordt een wijziging te bren gen in de verordening op de algemeene Be graafplaats. B. en W. stellen voor een wijziging te brengen in de verordeningen op de heffing en op de invordering van schoolgelden van het L.O. Tot heden (aldus schrijven B. en W. aan den Raad) worden de schoolgelden voor het uitgebreid-, gewoon- en vervolg onderwijs overeenkomstig artikel 1 der Ver ordening op de invordering dier schoolgelden geheven volgens kohieren, welke werden op gemaakt na afloop van elk door ons vast te stellen tijdvak. Die tijdvakken stelden wij vast op 4 maanden t.w.: van 1 Mei31 Augustus, van 1 September31 December en van 1 Januari30 April dus driemaal per jaar. Aangezien met het opmaken der ko hieren steeds eenige weken gemoeid zijn, kwamen de aanslagbiljetten veel te laat in het b'ezit der schoolgeldplichtigen, die het bedrag daarvan dan in eens moesten vol doen. Deze werkwijze gaf zoowel ter secretarie als ten kantore van den Gemeenteontvanger veel onnoodigen omslag. Om daaraan een einde te maken, zouden B. en W. in de toe komst de kohieren voor het geheele cursus jaar zoo spoedig mogelijk na den aanvang daarvan willen opmaken, den schoolgeld plichtigen de gelegenheid latende om het verschuldigde in door ons te bepalen ter mijnen te voldoen. Voorts is het voor een goed overzicht ge- wenscht afzonderlijke kohieren op te maken voor de verschillende soorten van lager onderwijs. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. B. en W. stellen voor ontheffing van de bepalingen in art. 7 der Bouwverordening te verleen en aan: Tj. de Hoop voor bouw eener garage aan de Spechtlaan; W. H. Dippel voor verbouw eener garage aan den Aerdenhoutsduinweg; P. H. Meijer voor bouw van twee garages aan de Iepen- en aan de Acacialaan; N.V. D. Hogenbirk en Zoon's IJzer en Staal industrie voor verbouw van het winkelhuis Bloemendaalscheweg nos, 5658; Firma Antonisse en Nieman voor bouw van twee garage's aan de Schaepmanlaan; J. W. Th. Cieremans voor verbouw van een waranda tot erker bij een perceel aan den Kennemerweg; het hoofd van den rijksgebouwendienst voor verbouw van het postkantoor aan den Aerdenhoutsduinweg; J. Backhuys en Zoon voor verbouw van perceel Bloemendaalscheweg no. 200. B. en W. stellen voor, deze ontheffing te weigeren aan W. Dyserinck voor bouw van een garage aan de Vondellaan, daar deze plaats ongeschikt is. ,,'t Huis te Bloemendaal". De gebroeders Uitendaal verzoeken den huurprijs van ,,'t Huis te Bloemendaal" c.a., thans bedragende f 600 per jaar, te willen verlagen, wegens den minder gunstigen toe stand, waarin het huis verkeert, welks on derhoud voor rekening van den huurder is B. en W. meenen dat er termen aanwezig zijn om dit verzoek in te willigen. Zij stel len voor, den huurprijs te verlagen tot f 500 per jaar. LISSE PLECHTIGE ONTVANGST. Heden, Zaterdagavond is de plechtige ont vangst van den Neomist, den Weleerw Heer L. Onderwater. Een commissie van ontvangst, notabelen en familieleden, gezeten in een 14-tal auto's zal den jeugdigen priester af halen van het Station Lisse, waarna, voor afgegaan door het fanfare-corps Adolf Kol- ping, een rondrit door het dorp zal worden gemaakt met als eindpunt de R.K. Kerk. Na oponthoud van één uur bij Kerk en Pas torie zal de stoet zich begeven naar het woonhuis der ouders, de villa „Zwanendreef". De commissie van ontvangst bestaat uit de heeren: P. Warmerdam, wethouder; C. Schrama en F. C. J. van der Eerden. Jan Greshoff: Spijkers met koppen. Henriëtte Roland Holst: Kinderen van dezen tijd. Baronesse Van Tuyll van Seroos- kerken: Het leven van d'Aubigné. Zoo gaarne zoude ik U, lezers, in deze hondsdagen iets opwekkends, iets verfris- schends, iets luchtigs vooral medegeven naar uw kampeertent, uw strandstoel, uw zonnebad. De hondschheid dezer dagen van als-maar vallende 'beurswaarden en onver droten circuleerende dwangbevelende deur waarders krijgen die stakkers nou niet eens een eenigszins langdurige zomervacan- tie? voelen de kampeerders allicht min der dan zij die thuis bleven; de loome luste loosheid die de ware hondsdagen kenmerkt, maakt onder beide groepen haar slachtof- offers. En nu tref ik het slecht, het stapel tje boeken dat ik vandaag voor U heb klaar gelegd is topzwaar van degelijkheid, bleek van ernst en deftig van uiterlijk. Neen toch de laatsten zullen de eersten zijn daar is gisteren nog een klein bes sen-met-suiker-kleurig bundeltje aan toege voegd en ik heb mij gehaast het aan de spits mijner bespreking te stellen van van daag, het de rol toebedeelend. yan het lok- 1 vinkje, het apéritief dat de rest van dit maal smakelijk maken moet. Of het lukken zal, weet ik niet, maar het is in ieder geval een prikkelend voorgerecht, dit bundeltje uitlatingen van onzen Brusselschen corres pondent Jan Greshoff, dat deze onder den titel Spijkers met Koppen bij zijn Brussel schen vriend Stols deed verschijnen. De H. D.-lezers weten dus al bij ervaring dat de heer Greshoff een goed journalist is. Hoe zijn persoonlijke houding in het leven is. tegenover menschen en dingen, die hem lief zijn of tegenstaan, kunt ge uit dezen her druk van elders geplaatste kantteekeningen overzichtelijk leeren kennen. Het woord van G. A. Masson dat Greshoff als wimpeltje in den mast van zijn scheepje heesch: „Het leven is een apothekersdrankje, soms vóór het gebruik goed te schudden" moet, dunkt ons, dezen wel uit het hart geschreven zijn. G. volgt dat inzicht met instemming: hij houdt ervan zoo vriend als vijand nu en dan door elkaar te schudden endaarbij spijkers met koppen te slaan. En al kan er dan wel eens iemand zijn, die meent dat hij er naast sloeg, en misschien zelfs zijn eigen duim bezeerde, het zal niemand invallen hem te verwijten dat hij zijn spijkers op laag water zocht, alleen om het plezier van te ruziën en zonder in den grond der har ten afkeer of verontwaardiging te gevoelen. Misschien reageert G. ietwat vlug in die richting, maar hij is in zijn boutades altijd recht op den man af en allerminst schijn heilig. Het is eigenlijk een droef feit te moe ten constateeren dat alleen al door die enkele, in feite niet bijzondere, qualiteiten Greshoff een aparte, tevens honorabele plaats in schrijvend Nederland Inneemt. Die hij bovendien als dichter en essayist toch al bezet heeft. De keerzijden zijner goede hoedanighe den? Er is niemand die ze beter kent dan de heer Greshoff zelf. Geestig schetst hij die in de „waarschuwing" die den bundel opent, en waarmee hij den lezer voor zich wint, ook dien lezer wien Greshoff's geestig- zijn soms wel te opzettelijk-burschikos scheen. Er zijn immers bedeesd-vrome na turen die gaan vloeken met groote woorden, omdatja, waarom eigenlijk? Omdat een mensch, een echt mensch nu eenmaal geen prazisionsapparaat is, doch een vat vol tegenstrijdigheden. De heer Greshoff is een echt ,en een aardig mensch. En neemt u dat boekje van hem nu maar mee naar 't strand en amuseert er u mede, zoo ge al thans geen vreemdeling in het wereldje van Schrijvend Nederland zijt. Anders zou veel langs u heen gaan. Zooals misschien veel van de wijsheid en verstoken schoonheden in het gedicht van Mevrouw Roland Holstvan der Schalk aan de toeschouwers van haar leekenspel in drie bedrijven is voorbijgegaan. Nu het afzon derlijk en keurig verzorgd door de heeren Brusse is uitgegeven zal het voor bezoekers der voorstellingen van „Kinderenvan dezen Tijd" nog menige revelatie be vatten; en voor wie de vertooningen niet bijwoonden, zal de uitgaaf welkom zijn als iedere nieuwe arbeid van deze buitengewone vrouw, die in daden, dichten en in denken, vast singulier in alles is. Als Vondel, deinst zij er niet voor terug, haar Muze in dienst van een opdracht te stellen, zoo die komt uit een kring, die haar huidige levensopvat ting raakt. Waardoor zij dien kring tot steun 'en stut, en zeker tot sieraad wordt. Men weet dat bij het klimmen der jaren ook bij deze dichteres, toch begenadigd reeds boven velen, de ziel weer ging dorsten naar God, zooals de Bijbeldichter sprak, en dat het schrijven van dit Leekenspel haar derhalve geen opgaaf maar een overgaaf zal geweest zijn. Het beeld van onzen geteisterd en tijd, zooals haar oogen dat zien, met de vooze verworvenheden van een puur egoïstisch in tellect als hoogste begeerlijkhedendat beeld kan zijn niet beter omlijsten dan door het inroepen van Gods erbarming bij den aanvang en door den dank voor die erbar ming aan het slot. Eerst: Erbarm u, Heer, over de kinderen van dezen tijd, over hun hoogmoed en ma teloos begeeren en hunkering naar bedwel mend zingenot. Reken hun hun hoovaardig- heid niet aan, niet hun opstandigheid: Ge weet het immers: z' is óók opstand tegen een wereld waar Uw geest uit geweken is. En aan het slot ziet de geest van erbar men de kinderen van dezen tijd: „niet meer vereenzaamd in hoogmoed, maar vast te samen verbonden, in vreugde zich gemeenschaps wijding bewust, niet meer vertroebeld door heete begeerlijkheid, maar gelouterd door besef van diepe schuld, niet meer zwak, maar gesteund door onein dige Kracht, gesteund door Haar, die we relden beweegt, die harten vernieuwt; Gods eeuwige Liefde". Daar zijn ongetwijfeld een groot aantal versregels in dit spel aan te wijzen, die mu zikaal van grooter bekoring zijn, maar de bedoeling van het geheel is misschien met die paar citaten wel aangegeven. Wat daar- tusschen geplaatst werd, is zeker geen „too- neel", zelfs geen spel. En het heel-klein beetje actie dat voorgeschreven staat, het dood-vallen van twee hoofdsprekers, zou misschien zonder schade voor den totaal indruk in een minder opzienbarende verwij dering kunnen worden omgezet, zoodat een zuivere declamatorium-vorm ongeschonden bewaard werd. Hoe de kinderen van dezen tijd uit het eerste bedrijf, naar de betere inzichten van het derde gevoerd worden, daarbij vindt de dichteres voortdurend gelegenheid nobile wijsheid in schoonen vorm te storten. Soms heeft het de kostelijke naïveteit eener mid- deneeuwsche „moraliteit" en verbaast zij door een gedurfde woordkeus en beeld oproeping die ook aan die oude kunstwer ken niet vreemd zijn. Hetgeen niet belet dat het telkens en telkens terugkeerende wij zijn zij ik ben hij zij zijn wij enz. zelfs in deze warmte een te-veel aan ijs produ ceert en als een zaag werkt. Met dit al wij moeten bekorten is de Hollandsche litteratuur een belangrijk stuk werk rijker geworden, dat zeer velen genot, en misschien geluk kan verschaffen. Waar toe het gemaakt werd. Men zou kunnen vermoeden dat Baronesse van Tuyll van Serooskerken het leven van Agrippa D'Aubigné, den vriend van Hendrik den Vierden, beschreven heeft om zich zelve iets van deze kostbare bezittingen deelachtig te maken. Voor iemand van litteraire be gaafdheid, historischen zin en belangstelling bovenal in de moeilijke jeugdjaren van het Protestantisme moet het samenstellen dezer levensbeschrijving een alleszins bevredigen de bezigheid geweest zijn en het daaraan verbonden genot van hooger gehalte, mijns inziens, dan de geestelijke inspanning van vier bridge-spelende dames bij elkaar. Wij zijn helaas niet competent om na te gaan in hoever dit werk op oorspronkelijke bronnen studie. dan wel op bestaande litteratuur be rust. Mevrouw Van Tuyll plaatst aan het einde wel een tijdtafel met jaartallen, doch verwijst noch naar bestaande werken, noch naar documenten waaruit zij geput heeft. Zelfs Ludwig en Maurois, de grand'seigneurs der romantiseerende biogralie, versmaden dat niet. En al verzekert de schrijfster in haar voorwoord uitdrukkelijk dat d'Aubigné's levensgeschiedenis „even vermakelijk (is) als die der helden van een Dumas of een Sa- batini"van dat „vermakelijke" beroer- ken wij in haar relaas misschien juist ge noeg om het in de rubriek „droge vermake- I lijkheden" in te deelen. De verhaaltrant van J mevrouw Van Tuyll is keurig maar droog, correct zakelijk maar hartstochtloos en In gebonden, on-artistiek enfin. Wat natuur lijk geen verwijt inhoudt en de verdienste niet verkleint van voor wie in deze materie belang stelt, een uitvoerig portret geschil derd te hebben van een figuur van bete kenis uit de historie van het Fransche poli tieke en geestelijke leven in het laatste kwartaal der 16e en het eerste der !7e eeuw. Een rumoerig leven uit een veelbewogen tijd door een uiterlijk onbewogen barones; door de deftige Haarlemmers Tjeenk Willink in smetteloozen eenvoud verzorgd en uitge geven. Daar is niets vermakelijks bijde ernst en degelijkheid verleenen er de waar de aan. Hoe gevarieerd blijft het aspect van onzo leestafel, waardoor een Greshoff. een me vrouw Holst en een mevrouw Van Tuyll in één greep uit den stapel gehaald konden worden. De combinatie blijkt niet gelukkig ik geef het toe. Edoch, verandering van spijs, etc. 6 Augustus 1931 J. H. DE BOIS. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Op de op 7 Aug. alhier gehouden groen- tenmarkt waren aangevoerd en verkocht: Spinazie per kist 4050 cent. Postelein per kist 1530 cent. Andijvie 100 str. f 0.15f 0.25. Wortelen per 100 bos f 4f 10. Komkommers per 100 f 2f 4- Aardappelen klei. per KG. 46 cent. Idem zand per KG. 7 cent. Peulen per kilo 1020 cent. Doppers per kilo 1016 cent. Capucijners per kilo 620 cent. Tuinboonen per KG. 510 cent. Snijboonen per kg. 10—16 cent. Heerenboonen per kg. 58 cent. Trosboonen per kg. 2024 cent. Roode kool per 100 f 4f 8. Savoije kool per 100 f 8. Bloemkool per 100 f 8f 10. Uien per bos 23 cent. Sla per kist 10—50 cent. Rabarber per 100 bos f 3f 4. Pieterselie per bos 4 cent. Selderie per bos 46 cent. Frambozen per mandje 4560 cent. Bessen per kilo 1830 cent. Bessen, zw., per kilo 2024 cent. Kruisbessen per KG. 1528 cent. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Bevallen: H. M. SombroekBalk d., Sant poort; J. M. Paardekamv. d. Eijnde d., IJmuiden (O.), A. E. BakkerPeereboom d., Santpoort; E. BleekerSwarthof d.. IJmui den (O.), M. A. J. Winter—v. d. Ende z., IJmuiden (O"), A. I. M. van der VeldGass- ner z., IJmuiden (O.), M. C. BruninkOoms d., IJmuiden; F. van der SluisGroenewold d., Velsen (N.), W. TuinzaadVerkalk d., IJmuiden; W. Rijkersvan der Kammen z., IJmuiden (O.), G. StigterHoekstra d., IJmuiden; A. P. Sietses—de Feber z„ IJmui den (O.), P. van der Lee—Senf 2 d., Velsen (N.). Gehuwd: J. Bralten en C. de Hondt, M. M. Boon en P. Wooning, H. de Gelder en C. W. Vermeeren. A, Kaub en G. Kiithe. R. Baarda en H. J. Guijt, P. J. Gecks en E. C. Jans sen, J, Kossen en G. Barclds. W. Zwart cn J. Wijker, G. Bakker en M. Kalkman. Overleden: Klazina Visser echtgen. van D. Wijker, IJmuiden; Petrus Jolis. Visser, 53 j., echtgen. van F. Gomes, IJmuiden. Ondertrouwd: A. J. Stam en J. M. Leering;' J. W. J. Rumping en G. M. Graaman, J. F. Demmers en K. Glas, J. M. Maas en E. J. G. Riesenbeck: L. van Cronenborg en C. van Duijn; C. Gr avemaker en A. A. Smit; F. Bras sïnga en IJ. Wiersma, D, Zeilemaker en M. Blom, J. Pul en J. Jansen. HILLEGOM. Ondertrouwd: J. Betjes en W. Ippel; M« Verkerk en E. C. Gcilings. Getrouwd: C. de Groot en J. A. Seijsener. Bevallen: A. C. Lampevan Sambeek z. J. Struikvan den Akker z. A. P. Roeienvan der Raad z. M. van Deursen—Zomer d. W. J. M. van den Bosch—Borst d. B- van Andel— de Jong z. R. Maaskant^de Jong d. E. E. LangelerEnthoven z. Overleden: D. de Keijzer, 30 jaar. LISSE Geboren: Geertruida Alida, dochter van. F. H. Snaar en J. Lijten; Maria Catharina Geertruida, dochter van G. P. de Haas en W. A. Langeveld.; Marie Hendrikus, zoon van A. de Lange en van M. Salman; Petrus Corne lis en Gijsberteus Antonius, zoons van J. Re- wijk en van C. de Lange; Adriana Apollonia Celestine, dochter van J. J. F. v. Riel en van M. Wassenaar. Overleden: Joanna van Graven, wed. van W. Rietveld, oud 64 jaren. Ondertrouwd: H. J. Hensing en W. H. Schoone; M. v. d. Aart en M. J. v. d. Reep. Gehuwd: J. Geerling en Th. Goedemans. HAARLEMMERMEER. Bevallen: S. J. Arensmanvan Groeningen, z., C. Z. Blok—van Leeuwen, z„ IJ. van Dam meMulder, d., W. K. OtteWeijers, z., M. DukScharrighuiscn, z„ C. A. Burger—v. d. Kwast, z., C. P. VervloedTanls, d., H. M. StroomerTool, z., C. K. Verhoevenv. d. Ochtend, d.. C. DrlessenKraan, z. Ondertrouwd: A. C. Imanse en C. Bauer. C. Muilwijk en E. Overbeek, D. Verton en A. Hendriks. Gehuwd: P. J. Suikerbuik en C. Kwaak. P. Wijnhout en H. Imanse. II. Angenent en J. van Arendonk. BEVERWIJK. Ondertrouwd: A. Prinsse en A. M. C. Len- gers. Getrouwd: Geen, Bevallen: M. E. Snijders-Tervoort, a. M. M. Grapendael-CIaassen, z. E. Castri- cum-Lodewijks, d. M. Hofland-Strucing, z. E. J. M. Veen-Huisman, z. M. T. Schip- per-Teeling, d. B. J. Zandbergen-Hermans, d. J. W. E. van Slooten-de Ruiter, d. Overleden: G, L. P, Stam, 42 j. ongeh.

Haarlem's Dagblad | 1931 | | pagina 9